Barnevelders en andere In de nabijheid wonenden niet naar Amersfoort waren ge komen. Het reizend gedeeltewant de vereeniging telt veel meer leden dan de 20 meisjes en vrouwen en 16 mannen, die hier zongen. Minstens drie jaar moeten ze iedere week duchtig repeteeren vóór mert eiders uit voeringen geeft, zelfs meermalen per week eer ze mee op reis mogen. Vandaar ook, dat er meer jongemeisjes waren dan toen twee jaar geleden het sublieme koortje hier voor het laatst optrad. Maar ook oude bekenden waren er weer, natuurlijk ook Grietje Slagter, de sopraan soliste, die èn in »Immanuel«, het 15de eeuvvsche kerklied, èn in »Slape zacht», van Emiel Ilullebroek, weer deed genieten van haar prachtige wijze van zingen en zeldzaam mooi geluid. Hoe meer men hen hoort en vooral ziet zingen, des te meer verbaast men zich over Willem Staal, den Directeur, die deze een voudige menschen, eenvoudig ondanks al hun triomfen, er toe weet te brengen zóo vlekke loos den samenzang uit te oefenen en zóo voorbeeldig de woorden uit te spreken, zelfs in het zachtste pianissimo, maar ook in het sterkste forto, waarin nooit iets ruws is. 't Was weer af, in ieder opzicht, en de anderhalf uur, dat zij zongen, gaf weer lang nablijvend genot. Op het gebied der film-techniek heeft men het de laatste jaren, evenals op zoo menig ander terrein, zeer ver gebracht. Waaraan men voor nog slechts enkele jaren nog niet durfde denken, is nu reeds alledaagsch ge worden. De grootste artisten en zelfs ook reeds de auteurs werken tegenwoordig voor de bios coop en stellen hun gaven ter beschikking van den film-fabrikant. Door deze omstandig heden kan men tegenwoordig dan ook de werken van de grootste auteurs, gespeeld door eersterangs-ar listen, in de bioscoop zien opvoeren. Doch de techniek is nog verder gegaan het is mogelijk, opnamen te maken van too- neelen, die althans in een gewonen schouw burg niet zijn weer te geven. Als een van de best geslaagde kunstfilms, die in de laatste jaren werden geprojecteerd, mag zeker zonder eenige tegenspraak ge noemd worden die, welke thans in de bio scoop »De Arend», aan den Arnhemscheweg wordt geprojecteerd »De laatste dagen van Pompei», naar den roman van Edward Bul- wer Syston. Het geheel is een meesterwerk van en6cèn- neeritig. Duizenden personen hebben voor het in scène zetten van deze film hun mede werking moeten verleenen, terwijl de hoofd rollen in het werk werden vervuld door be kwame acteurs. Uitstekend geslaagd is de creatie van de hoofdpersonen Glaucus en zijn geliefde, Juno, van den priester Arbaces en zeker niet het minst van Nidia, de kleine blinde bloemen verkoopster. De geschiedenis speelt in het jaar 79 na Christus, in de prachtige stad Pompei. Al terstond geven de eerste beelden een juist begrip van de schoonheid der stad met haar mooie paleizen en heerlijke tuinen. Langzaam ontwikkelt zich de boeiende geschiedenis en trekt steeds meer en meer de aandacht. Te eerste drie bedrijven behandelen de liefdesgeschiedenis van Glaucus en Juno. Ar baces, een priester van den Isis-godsdienst, die eveneens op Juno verliefd is geworden, zint op middelen om de liefde tusschen de beide menschen te verstoren. Een onver wachte hulp krijgt hij in Nidia, de slavin van Glaucus, die, op haar meester verliefd geworden, de hulp van den priester inroept om de liefde var. haar meester te winnen. Deze misleidt de blinde en geeft haar een zoogenaamde liefdesdrank, die echter een geheel andere uitwerking heeft dan Nidia verwachtte, want haar meester wordt krank zinnig. In de volgende bedrijven vinden we Glau cus, den krankzinnige, terug, beschuldigd van moord op een priester, die echter door den grootpriester Arbaces gepleegd is. Glaucus wordt door het volk veroordeeld om voor de leeuwen geworpen te worden. De tafereelen in de arena zijn zeldzame kunststukjes van techniek. De arena, met de duizenden toeschouwers, honderden gladiato ren, paarden cn leeuwen, is een prachtig too- neel, dat een machtigen indruk op de toe schouwers maakt. Het laatste bedrijf geeft de verwoesting van Pompei door de uitbarsting van den Vesuvius, juist op het moment, waarop Glau cus' vriend, ingelicht door Nidia, die hem de verraderlijke daad van den priester onthulde, den priester beschuldigt van den moord, waarvoor Glaucus zoo dadelijk zal worden terecht gesteld. Reeds ontstaat een worstelingmen wil Arbaces voor dc leeuwen werpen, die, uit hun hokken bevrijd, c'e arena binnenkomen, doch tegelijk met de woede der menschen barst dc nóg verschrikkelijker toorn van den vulkaan los. De lucht betrekt. De plotselinge uitbarsting van den Vesuvius doet de gloei ende massa's over de stad verspreiden. Een onbeschrijfelijke paniek ontstaat, waarbij èn Glaucus èn Arbaces vergeten worden. In een nevelige atmosfeer storten, onder een aschregen, de tempels en paleizen ineen; alles wordt verpletterd door de gloeiende massa. Glaucus, die door de catastrophe zijn ver stand heeft teruggekregen, ontkomt met zijn geliefde, door de blinde Nidia geleid, aan een vreeselijken dood. Veilig bereiken zij een bootze zijn gered. Als de boot van wal steekt, blijft Nidia achter en nu ze haar taak heeft verricht, heeft het leven voor haar zijn waarde verloren en werpt zij zich in het water. Het behoeft wel niet gezegd, dat vooral de laatste bedrijven met klimmende belang stelling worden gevolgd inzonderheid het grootsche schouwspel van de verwoesting, waarbij de natuur zeer getrouw wordt na gebootst. Evenals de Openbare leeszaal, aan de Beu kenlaan, mag, naar »De Eembode» schrijft, ook de Openbare Roomsch-Katholieke lees zaal, aan de Kampstraat, zich verheugen in de stijgende sympathie van velen. Het bezoek is zeer bevredigend. Boeken op allerlei gebied zijn te kust en te keur voorhanden, terwijl op aanvrage gaarne advies bij keuze van doelmatige lectuur wordt verstrekt. Amersfoort's voorbeeld vindt elders navol ging. Zoo werd reeds te Tilburg een R. K. Openbare leeszaal geopend en is de oprich ting van een dergelijk nuttig instituut o.a. in voorbereiding te Amsterdam, te Maastricht, te Heerlen en te Helmond. Onder voorzitting van den heer G. W. Scheffers werd Donderdagavond de eerste vergadering na het zomer-reces ge houden van de plaatselijke R.K. midden- standsvereeniging >De Hanze». Met 5 Be stuursleden waren 22 leden tegenwoordig; de ie Secretaris en 2 leden hadden bericht van verhindering gezonden. In zijn openingswoord sprak de Voor zitter de hoop uit, dat de vereeniging ook in dezen winter evenzeer in kracht en bloei zou mogen toenemen als in den vorigen. Vervolgens installeerde hij 5 nieuwe le den, die hij op 't hart bond, goede leden te worden, doordrongen van den geest der ver eeniging en bereid haar doel te bevorderen, zoowel door trouw ter vergadering te ko men en de Bonds-instellingen naar vermo gen te steunen als door nieuwe leden te werven. De notulen der vergadering van 24 Juli werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den 2e Secretaris, den heer L. J. Hemels. De heer Stenfert bracht vervolgens verslag uit van de op 2S Juli te Deventer gehouden Bondsvergadering. Veel uit het verslag is te zijner tijd meegedeeld in de couranten-verslagen en het Bondsorgaan. De Voorzitter dankte den rapporteur afgevaardigde en voegde daaraan toe, dat de afdeeling een zeer goed figuur maakte en wat het ledental betreft een der beste was. Tot leden van de financieele commissie werden hierna gekozen de heeren L. Hou- baer en Gelsing. Aan de orde was de bespreking eener aunonce-combinatie. De Voorzitter: Toen dit punt, op de agenda werd geplaatst, wist het Bestuur niet hetgeen het thans weet, namelijk, dat er zekere overeenkomst is getroffen tusschen de uitgevers der couranten wat betreft den prijs der advertentiën. Doel was, voor de minder kapitaalkrach tige leden een collectief contract te verkrij gen om voor zeker bedrag gezamenlijk te adverteeren, bijvoorbeeld een contract af te sluiten voor 25 000 regels en zoodoende een grootere reductie te bedingen dan evu klein- advertent individueel kan verwerven. De heer T h i e nDe Ned. Bond van cou rantiers heeft collectieve advertentie-contrac ten afgewezen. De Voorzitter: Is dit zóo te begrijpen, dat de leden van dien Bond geen collectieve contracten mogen afsluiten, dan wel zóo, dat zij geen grootere reductie mogen verleenen? j De heer Thi en Hier ter stede bedraagt het maximum-regels dat per jaar bij contract 1 wordt afgesloten 5000. Enkele bladen bedin gen daarvoor een prijsje, dat hoegenaamd geen verdere reductie toelaat. Iedere firma moet voor zichzelve contracteerenovereen- komsten met combinaties worden niet aan- gegaan. De Bond van courantiers heeft daartoe wel moeten besluiten wegens de schromelijke knoeierijen, die er mee plaats hadden. Waarde Middenstands-vereenigingen niet bedoelen het hun leden lastig te maken, I doch hun strijd om het bestaan te helpen verlichte .1, zullen zeker onze middenstanders er. niet toe willen meewerken, de toch al zco lage prijzen nog meer te drukken en zal het plan, hoe goed ook bedoeld, stellig geen instemming vinden. De Voorzitter: Als de courantiers korting geven aan een groot lichaam dan geschiedt dit zeker tegen een prijs waaraar. 1 iets wordt verdiend. Is dit dan de midden- standers benadeelen, of is dit de groote zaken 1 bevoordeclen boven de kleintjes? De heer T h i e n Door het sluiten van dergelijke collectieve contracten verminderen de inkomsten. En waar is de grens? Dc Voorzitter: Ik weet nog niet zoo of de inkomsten wel zullen verminderen. Ik kan me heel goed voorstellen, dat 5 of 10 kleine middenstanders samen een contract willen afsluiten bijvoorbeeld van 5000 regels. Zijn de bepalingen van den Bond zóo bindend, dat ook de plaatselijke organisaties niet daarvan mogen afwijketi De heer T h i e n Inderdaad. De bij den Bond aangeslotenen mogen niet afwijken van den standaardprijs voor elke plaats. De Voorzitter: Dan valt er verder niet over te redeneeren. U zult mij echter moeten toegeven, dat de handelwijze der courantiers is ten nadeele van den midden stand en vooral van de kleintjes. De heer T h i e n Dat kan ik geenszins toegeven. Courantiers zijn óok middenstan ders. De ongelijkheid zal overigens even lang blijven bestaan als er grooteren en kleineren zijn. De heer Stenfert: Het is te onder vangen door zich te combineeren met zijn buurlui en te adverteeren Mode-magazijn van Die en Die, Markt nummer zooveel, tegenover den Sigarenwinkel van Zus en Zoo. De Voorzitter: Ik meen, dat dit slechts zal opgaan als de courantiers moeten be schouwd als ontoerekenbaar. Als gezegd, er valt hierover niet verder te redeneeren. Aan de orde zijn de Mededeelingen. De Voorzitter: verzoekt op de eerste plaats, het bedrag der contributie gereed te leggen opdat de Penningmeester, die geheel belangloos zijn functie waarneemt, geen noo- deloozen arbeid behoeft te verrichten. Op de tweede plaats bespreekt de Voor zitter de vak-organisatie, het vormen van branche-commissiën. De bloei van den mid denstand is in hooge mate afhankelijk van dien harer geledingen. Er zijn thans vol doende leden om de branche-organisatie met succes ter hand te kunnen nemen. Deze zaak wordt in aller aandacht aanbevolen en aller steun wordt daarvoor ingeroepen. Tal van vakbelangen zijn er, die door gemeen over leg der vakgenooten tot een zeer bevredi gende oplossing kunnen gebracht. Dat be wijst onder meer de Bonds-coöperatie voor inkoop van kruideniers- en bakkerswaren. Op de derde plaats brengt spr. aan de orde de markt-quaestie. Al meermalen is die ook in deze vereeni ging besproken. Het Bestuur acht het niet gewenscht, po gingen te doen om dezen of genen van de markt te dringen, doch acht een goeden weg om deze zware en zeer ongelijke con currentie te weren het heffen van een flink marktrecht, voor een vol jaar te betalen iets dus, dat als 't ware het vroegere patentrecht vervangt. Dat marktrecht te heffen naar de groote van de staanplaats. Een flinke som ineenszonder verplichting, op eiken markt dag te komen. Hoe dit zal te regelen zijn, zal te zijner tijd moeten besproken met Burgemeester en Wethouders. Hoe gaat het thans? Door sterfgeval of uit andere reden wordt een winkel uitver kocht. Met dat goed komen de opkoopers naar hier. Zij betalen hier noch Personeele belasting noch staangeld. Wel bederven zij eenige weken achtereen de prijzen en snap pen den hier gevestigden winkeliers de klanten weg. Moeten zij nu een flink markt recht betalen, berekend voor een geheel jaar, dan blijven ze óf weg óf verkoopen althans voor redelijken prijs en is dus de concurren tie minder schadelijk. Vereenigt de vergadering er zich mee, dat het Bestuur in deze stappen doet bij het Gemeentebestuur, zoo mogelijk in samen- werk'ng met >IIandel en Nijverheid» (Applaus). Op de vierde plaats brengt de Voorzitter ter sprake de jeugd-organisatie. Hoe kunnen we de belangen van den middenstand beter bevorderen dan door iets te doen voor de jeugd, de toekomstige middenstanders Het Bercuur zal informeeren of elders reeds iets is of wordt gedaan in deze richting en houdt zich zeer aanbevolen voor mededeelin gen van de leden als dezen er iets over lezen of hooren. Het heeft zoo gedacht, aan te vangen met hen, die den schoolplichtigen leeftijd achter den rug hebben, met 14-jarigen dus, die reeds af en toe in de zaak van vader of verzorger meehelpen. Geen patronaat dus en ook geen cursus daarvoor hebben we gelukkig de Handelsschool doch een soort maatschap pelijke opleiding in verband met het vak. Ter vijfde bespreekt de Voorzitter de wenschelijkheid der oprichting eener Arbeidsbeurs. Verleden jaar is ter zake een request ingediend aan den Gemeenteraad door den Chr. Besturen Bond en andere vereenigin- gen doch cr is evenmin iets van vernomen als van het collectief verzoek omtrent de 9 uurs-sluiting. Zoowel voor den industrieelen als voor den handeldrijvenden middenstand is het van groot belang, nog eens te informeeren naar deze zaak, hetzij door een bespreking met Burgemeester en Wethouders, hetzij door een nieuw verzoekschrift. Het Bestuur vreest, dat een request wel weer tot gevolg zou kunnen hebben, dat we over een jaar nog juist zoover zijn als thans. Wordt besloten, de afdoening over te laten aan de prudentie van het Bestuur. De Voorzitter stelt hierna voor, als patroon der vereeniging te nemen den H. Gerardus Majella, als zoon van een apothe ker zelf een middenstander. Aldus besloten. Aan de orde is de rondvraag. De heer Van Ditzhuysen: In het verslag van den afgevaardigde was sprake van de Faillissementswet. Is daaraan door het Bestuur reeds iets gedaan. De Voorzitter: De vereeniging heeft adhóesie betuigddoch verder niets meer vernomen van den stand van zaken. De heer Van Hees: Ligt het niet op den weg ook van deze vereeniging om te bovoegder plaatse te verzoeken om Eein-verbetering. De Kamer van Koophandel en Fabrieken en de vereeniging »Handel en Nijverheid» hebben tal van pogingen daartoe gedaan. Met den dag wordt de toestand treuriger. De Voorzitter: Zeer zeker ligt het op onzen weg, verbetering te bepleiten. Doch is dat mogelijk? Ik herinner mij, dat twee jaar geleden Burgemeester en Wethouders met den geheelen Raad een tocht hebben gemaakt tot den Eemmond. Is daarbij wel licht gebleken, dat de kosten der verbetering te enorm zijn dan dat de Gemeente deze kan ter hand nemen Als dit het geva1 is, zal ons request evenmin baten als de tallooze pogingen van de Kamer van Koophandel en van »II. N.c en van »Schuttevaer«. Me- dunkt, dat eerst eens moet getracht, te onderzoexen waarom, ondanks al die verzoe ken, nog zoo goed als niets is gedaan. De heer H e u n k sIk meen, dat thans wordt gewacht op een advies van het Loods wezen. De heer Frederiks: Dat advies is bereids ingekomen en betreft het adres van »Schuttevaerc en de kleur van het licht op het Eemhoofd. In de Begrootings-vergade- ring, in welke de Burgemeester dit meedeelde, besloot deze zijn mededeeling met»Het vraagstuk der Eemverbetering heeft de volle aandacht van Burgemeester en Wethouders». De heer Van Hees: Al over de veertig jaar woon ik aan de Eem. Ik herinner me nog, dat lang geleden er een baggermolen was, die ook wei eens is gebruikt. Maar die is zoek geraakt het is waarlijk niet om te lachen, heeren. Sedert is de vaargeul veel smaller en alle bochten loopen hoe langer zoo meer vol. De heer Frederiks: Hij is niet zoek geraakt, doch zoek gemaakt. Hij is eenvou dig door onbekend geblevenen gesloopthet houtwerk is verbrand en het ijzerwerk ver kocht bij een oudroest. De Voorzitter: Ik dank u voor deze inlichting. Het Bestuur zal op onderzoek uit gaan en diligent blijven. De heer Stenfert: Is er niets te doen aan het opbreken van de Langestraat? De winkeliers leden groote schade. Het is een schande. Kan dat werk niet gebeuren in een ander deel van het etmaaldes nachts of in den vroeger ochtend Als volgend jaar het andere gedeelte wordt onderhanden genomen, hoop ik, dat het 's zo mers geschiedt De Voorzitter: In het reis-seizoen De heer Stemfert: Neen, 's nachts; dan kan men van 2 uur tot 12 uur werken 10 uur aan éen stuk. De heer Frederiks: Wel verre van te spreken van schande past hier een woord van dank voor het beleid van den Wethou der '-an Openbare werken en den Gemeen te-architect. Het werk moest gebeuren. Met opzet is gewacht tot na het reis-sei zoen en tot na de kermis. Thans doet men het werk in afdeelingen, eerst bet stuk tus schen Kortegracht en Lieve Vrouwestraat, vervolgens de andere gedeelten, en men werkt "lot achter alkaar af, zoodat de winkeliers er den minst mogelijken hinder van hebben Lang vóór St. Nicolaastijd is alles gereed en afdoende verbeterd. Het beleid verdient waarlijk lof (applaus). De Voorzitter: Ik meen me ook te herinneren, dat de stremming van het ver keer met voertuigen op het gedeelte van Kortegracht tot Vischmarkt slechts duurt van 3 tot 15 November. Er wordt dus flink en met overleg doorgewerkt. Met een opwekking om trouw ter verga dering te komen en trouw te propageeren voor de vereeniging sluit de Voorzitter hierna om 9.50 de vergadering, die te 8.20 aan ving. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 November. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/j uur, ds. A. L van Hoorn, uit Utrecht. Remonstrantsche kerk. Voorm. to'/a uur, ds. Hooykaas. i

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2