bijblad Amersfoortsciie Courant Stadsnieuws. spoedig mogelijk zal het Bestuur daarom trent mededeelingen doen. De Secretaris laat rondgaan een proef nummer van het orgaan, zooals dit met in gang van i Januari zal verschijnen in plaats van het »Ned. Landbouw-weekblad*. De heer Frederiks wijst nogmaals op de pogingen der opkoopers van kaas om de kaasmarkt te Amersfoort te doen mislukken en op de schade, die de kaasmakers zich - zeiven berokkenen door daartoe mee te wer ken en hun kaas elders af te leveren dan aan de gemeentelijke kaasmarkt. De Voorzitter: Het Bestuur zal trach ten de leden-kaasmakers te wijzen op hun belang en verzoekt den aanwezigen, dit al vast ter sprake te brengen in hun omgeving. De vergadering, te 11.45 aangevangen, wordt hierna klokke 12 uur gesloten. Voor den Volksavond, op Donderdag 13 November a.s., heeft het Bestuur van het plaatselijk Nuts-departement gemeend geen betere keuze te kunnen doen uit de lijst der onderwerpen van het Hoofdbestuur dier Maatschappij dan door een zeer bevoegd spreker uit te noodigen tot het houden eener lezing over ons schoone Insulinde, onze reusachtige en rijke doch veel te wei nig gekende bezitting in Oost-Azië. Natuurlijk is niet te verwachten, dat in óen avond alles zou worden gezegd of be sproken van een Rijk, even groot als Engeland en Ierland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië, Zwitserland, een deel van Oostenrijk, bijna geheel Duitschland en Denemarken te zamenvan een land waar meer dan een milliard aan Nederlandsch kapitaal is vastgelegd in koloniale onder nemingen van landbouw, handel, scheep vaart en nijverheid, een kapitaal welks rechtstreeksche baten op minstens 100 millioen per jaar zijn te stellen waar velen onzer in Staats-ambt of particuliere betrek king een werkkring, niet zelden een ruim bestaan, een bevredigende loopbaan vinden het land, waarmede wij ons verwant ge voelen door den langen duur van ons koloniaal bezit, zoowel Staatkundig finan cieel als maatschappelijk. Waar de waarde van Indië voor ons vaderland zóo groot en de uitspraak zóo juist is, dat het verlies daarvan ons geheele volksbestaan in zijn grondslagen zou treffen waardoor Nederland in weinige jaren zou dalen tot een der minst beduidende Staten van Europa kan niet genoeg bekendheid gegeven aan en belangstelling gewekt worden voor en bewezen worden aan onzen Indischen Archipel, naar ligging en economische waarde verhoudingswijze door geen andere in de keerkringslanden in belangrijkheid overtroffen. Om hiertoe eenigszins bij te dragen, om land, zeden er. gewoonten van onze bruine broeders langs den Evenaar, en het leven, werken en streven van onze eigen rasge- nooten in dat, ons andere Nederland, meer bekendheid te geven, is de keuze gevallen op dit onderwerp, dat door tal van licht beelden zal worden verduidelijkt. Moge zij velen ten goede komen. De zeer lage toegangsprijs van éen dub beltje zal de kaarten .wel doen wegvliegen, -tls dus zaak,'ze vlug te nemen. Nogmaals worden de middenstanders her innerd aan de voor hen zoo belangrijke vergadering van >Handel en Nijverheid* op aanstaanden Dinsdagavond. Jammer, dat daarmede weer samenvalt de lezing voor de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond. De Padvindstertjes hebben een pop aan gekleed en geëtaleerd in het handwerken- magazijn van mej. Wijnanda Luycx aan de Varkenmarkt. Goed werk, met een nog beter doel. Quick I gaat morgen naar Kampen. Quick II ontvangt op Birkhoven het tweede elftal van Presto, uit Utrecht. Quick III gaat naar De Bilt zich meten met het derde van Vooruit. H. V. C. I ontvangt achter Rustoord het eerste elftal van Herakles, uit Almeloo. van de uitgave van n.v. de amersfoortsche courant voorheen Firma a. h. van CLEEFF, van zaterdag 8 nov. 1913. Men ver.oekt ons het volgende commit- mque op te nemen. Donderdagavond heeft zich hier een comité gevormd tot voorbereiding van de oprichting eener afdeeling van de Nederiandsche ver eeniging ïOnze Vloot*. Het ligt in de bedoeling, in den loop van deze maand een propaganda-feestavond te houden om het streven der vereeniging meer bekend te maken en tot de oprichting der afdeeling over te gaan. Als sprekers zullen dan optreden de heeren H. M. van Bemmelen, oud-zeeofficier, en H. Quispel, oud-kapitein der mariniers. Het onderwerp van eerstge- noemden spreker zal zijn »Ecn krachtige vloot voor Nederland en zijn Koloniën is een levenseisch voor zijn welvaart* en laatst genoemde zal een lezing met lichtbeelden houden over »Onze Marine*. Die avond, welke zal worden opgeluisterd door de stafmuziek der huzaren, zal plaats hebben op Maandag 17 November. Het doel der vereeniging isde kennis en de belangstelling in de Nederiandsche zee- machtaan te kweeken en de geestelijke en stoffelijke belangen van het personeel der zeemacht, vooral buiten de zeegaten van het Rijk in Europa, te behartigen. De Voorzitter van het hier gevormde comité is mr. J. C. graaf Van Randwijck Secreta rissen zijn kapitein V. A. J. Bloem en mr. D. J. van Schaardenburg, die gaarne sym pathie-betuigingen of aanmeldingen voor het lidmaatschap zullen ontvangen. Onder voorzitting van den heer A. M, Tromp van Holst werd hier gister ochtend de najaarsvergadering gehouden der afdeeling Amersfoort en omgeving van het Utrechtsch Landbouw Genootschap. De Voorzitter heette in zijn openings woord vooral welkom het Eerelid, den heer H. Tromp van Holst, en den nieuwbenoem- den .Secretaris van het Hoofdbestuur, den heer G. C. Spengler, en deelde mede, dat de afdeelings-secretaris, de heer F. Lamóris, wegens overplaatsing naar het remonte- depot te Millingen heeft moeten bedanken als Secretaris der afdeeling in welke functie hij zoo heel veel heeft gedaan ten nutte en bate van de afdeeling. Spr. uitte daarbij den wensch, dat het kapitein Laméris ook in zijn nieuwen werkkring wel moge gaan (Instem ming). De notulen van 21 Februari werden nu gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde waren de Ingekomen stuk ken, te weten een bericht van het Hoofd bestuur, dat tot Secretaris van het Genoot schap met ingang van 1 October is benoemd de heer G. C. Spengler, te Soesteen ont- werp-Reglement voor het Genootschap; en een bericht van den heer Kruythof, te Maarsbergen, dat hij zijn cursus in land- bouw-boekhouden te Leusbroek op 18 of 25 November zal beginnen. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren A. M. Tromp van Holst (Amersfoort) en P. van den Breemer (Soest), terwijl in de vacature-Lamóris werd gekozen de heer A. J. Looxma van Weideren baron Rengers (Amersfoort) die reeds zoo bereidwillig was, het secretariaat waar te nemen. Tot afgevaardigde naar de op 22 Novem ber te Utrecht te houden Algemeene ver gadering van liet Genootschap werd gekozen baron Rengers, zulks vooral om hem ge legenheid te geven, kennis te maken met de leden van het Hoofdbestuur en de vertegen woordigers der 17 Afdcelingsbesturen. Aan de orde kwam hierna de behande ling aan het voorstel van het Hoofdbestuur tot wijziging van het Reglement van het Genootschap. De Voorzitter: liet afdeelingsbestuur ontving slechts óen afdruk en geen toelich ting, hoewel art. 30 deze voorschrijft. Wel licht kan de Secretaris die toelichtingen ver schaffen. De heer Spengler: Ik ben pas 1 Octo ber in functie getreden en weet niet hoe het voorstel tot wijziging is tot stand gekomen. De Secretaris doet voorlezing artikels- gewijze. In art. 1 worden vastgelegd het houden van vak-cursussen en het bevorderen van gezamenlijken aankoopin art. 4 wordt be paald, dat het quotum voor het Genootschap wordt verhoogd van f 0.75 tot f 1 per lid. De heer Spengler: In heb vernomen, dat de koopkracht van 75 cent te gering is en dat de bijdrage der afdeelingen in de algemeene kas tevens wordt verhoogd om een tekort te dekken. Het Genootschap be taalde voor de leden 35 cent voor den Al manak en 80 cent voor het abonnement op het »Ned, Landbouw-weekblad« en legde dus feitelijk op elk lid 40 cent toe, In andere Landbouw-maatschappijen is de contributie hooger en eveneens het quotum voor de algemeene kas hooger. Er is inmiddels besloten, het abonnement op het »Ned. Landbouw-weekblad* af te schaffen en dit te vervangen door een 14- daagsch blaadje, dat vermoedelijk 30 cent per lid zal kosten. Of de Almanak zal kun nen blijven, moet nog nagegaan feitelijk is reeds besloten, hem af te schaffen, doch wel licht komt men daarop terug, omdat zeer velen er belang in blijken te stellen en wel licht bedanken als lid het gevolg zou zijn van het afschaffen. Er is intusschen heel weinig kans op, dat hij wordt behouden als het quotnm niet wordt verhoogd tot f 1. De Voorzitter: Ik meen te mogen voorstellen, dat de afgevaardigde der afdee ling opdracht krijge om te stemmen vóór de verhooging van het quotum tot f 1 mits de Almanak behouden blijve. Aldus besloten. De heer Knottenbelt: Vervalt dan ook de bijdrage van fo.25 voor het »Land- bouw-vveekblad* De Voorzitter: Inderdaad. Niet alle afdeelingen droegen daarvoor bij. Amersfoort betaalt in 1914 per lid f 1, dus evenveel als zij in 1913 betaalde. De Secretaris vervolgt zijn voorlezing van de artikelen. Gekomen bij het voorstel om het Hoofdbestuur niet langer te doen bestaan uit commissarissen, gekozen uit de afdeelingen volgens hun ledental, doch uit éen vertegenwoordiger van elke afdeeling, die naar gelang van het aantal leden een aantal stemmen zal uitbrengen, vraagt de heer Van der Knoop: Hoe wordt thans de verhouding tusschen Hoofdbestuur en Afdeelingsbesturen geregeld De heer H. Tromp van Holst: Juist hierom betreur ik het zeer. dat de voor gestelde wijzigingen niet zijn uiteengezet in het Genootschapsorgaan. Hierdoor is het buitengewoonlijk moeilijtc, een oordeel te vellen. Is het niet gewen cht, aan het Hoofd bestuur alsnog mee te deelen, dat de leden en dus de afdeelingen de voorgestelde wijzi gingen niet naar behooren kunnen overzien en beoordeelen Ik stem er tsn volle mee in, dat het quotum wordt verhoogd van fo.75 tot f 1. Iets anders is, dat de bevoegdheden van het Hoofdbestuur door de voorgestelde wijziging worden overgedragen op het Dagelijksch Bestuur en dat dus het Hoofdbestuur eeni- germate wordt geëffaceerd en zijn macht wordt gedelegeerd op de vijf leden van het Dagelijksch Bestuur. Ik ben niet overtuigd van de noodzake lijkheid der wijziging van het bestaande reglement, dat in hoofdzaak door mij als 2e Secretaris is opgesteld. Van deze wijzigin gen nam ik, die ruim een jaar geleden is af getreden als waarnemend Secretaris, pas ken nis in deze vergadering. Elke toelichting ontbreekt. Sommigen mo- tiveeren het voorstel tot verhooging van het quotum van fo.75 tot f' omdat het Hoofd bestuur voor elk lid uitgaf 38+80 cent. Het getuigt zeer zeker niet van juist be heer als ruim anderhalf maal meer werd uitgegeven per lid dan per lid werd ontvan gen. Het hoogere quotum mag evenmin strekken om een tekort, dat, naar men zegt, bestaat, te dekken. Doch, als gezegd, ver hooging van het quotum acht ik noodig, opdat het Hoofdbestuur in staat zij, iets voor de leden te doen. De heer Frederiks: Is het nog moge lijk. nog tijdig vóór 22 November de toe lichtingen te vragen aan het Hoofdbestuur? De heer Sieperda: Ik stel voor, dit punt af te voeren van de agenda tot de toe lichting zal zijn ontvangen. De Secretaris: De vergadering wordt 22 November gehouden. Het Hoofdbestuur zal dus alleen in het orgaan van 15 Novem ber gelegenheid hebben, zijn toelichtingen bekend te maken. De heer Frederiks: Zij behoeven niet gepubliceerd in het orgaan, doch kunnen óok per circulaire aan alle leden worden ge zonden zonder belangrijke verhooging van kosten. Het afdeelingsbestuur heeft óen hectografischen afdruk in 'tgros; er kunnen er dus door het Hoofdbestuur meer worden gemaakt. De Secret «iris: Zijn de wijzigingen van zóo veel belang De heer Frederiks: Dat weten we nietde leden vrager er juist om en art. 30 schrijft voor, dat zij moeten worden gevoegd bij het ontwerp. De heer Knottenbelt: De wijzigin gen komen in hoofdzaak hierop neer, dat het Dagelijksch Bestuur meer macht wil hebben. De Voorzitter: In een groote ver eeniging als deze moet dit wel, omdat het niet mogelijk is, alle leden van het Hoofd bestuur bijeen te krijgen. De Secretaris: Zoo oogenschijnlijk beteekenen de wijzigingen niet veel, doch hetgeen we hier hooren van de meeringe- wijden doet zeggen, dat er tusschen de regels door moet worden gelezen. In dit geval is het wel zeer gewenscht, ook de toelichtingen te kennen. De wijzigingen worden voorgesteld door het Hoofdbestuur, dat is een 30-tal per sonen doch wij kunnen niet beoordeelen, welke meerderheid ze ontwierp, dan wel of het ontwerp er gekomen is net met de hak ken over de sloot, en dat maakt een groot verschil. De heer Bloem: Het voorstel is thans om advies gezonden aan de afdeelingen, doch bij gebreke van toelichting kunnen de ze geen advies geven. De heer Knottenbelt: De afgevaar digde ter Algemeene vergadering dient aan stonds mee te deelen, dat niet is gehandeld volgens het Reglement. De heer Frederiks: Dit is al een weinig aangename opdracht voor baron Ren gers, die de Algemeene vergadering voor den eersten keer bezoekt en dan al aan stonds zich zou moeten verzetten. De Secretaris: Daarmee ben ik het volkomen eens. De heer Frederiks: Is het niet beter alsnog de toelichting te vragen van het Hoofdbestuur De heer Spengler: Wie moet dat in orde brengen Ik heb als Algemeen secre taris geen hulp. De heer Sieperda: Kan het afdeelings bestuur de toelichtingen niet krijgen Het zou dan tegen de volgenden Vrijdag weer een vergadering kunnen beleggen. De heer Spengler: Als er éen afdee lingsbestuur om vraagt, komen er meer. Hoe die te helpen De Secretaris: Kan niet de heer H. Tromp van Holst de afdeeling vertegen woordigen ter Algemeene vergadering? De heer H. Tromp van Holst: In dit geval zou ik daar veel op tegen heb ben ik ben drie jaar Secretaris van het Hoofdbestuur geweest. De Secretaris: Ik zou ter Algemeene vergadering dusmoeten beginnen met uitstel van behandeling te vragen tot tijd en wijle is voldaan aan art. 30 Reglement. De heer Van der Linden: Ht Be stuur vrage de toelichtingen, bespreke die met den afgevaardigde en handele naar be vind van zaken. Dit voorkomt een tusschen- vergadering, welke veel tijdverlies geeft. De heer .Sieperda: Ik heb alle ver trouwen in het Bestuur, doch de leden wor den uitgeschakeld door het voorstel-Van der Linden. Hoe denkt het Bestuur zelf hierover De Voorzitter: Die vraag kan pas beantwoord als het Bestuur de toelichtingen heeft ontvangen. Zoodra dit zal zijn geschied, zullen we, zoo eenigszins mogelijk, de leden er van in kennis stellen. De heer H. Tromp van Holst: In de Algemeene vergaderingen van het Genoot schap is al meer gewezen op het passeeren van de leden. Er moet een zuivere toestand komen. Het is niet goed, dat het Dagelijksch Bestuur, met voorbijgaan van het Hoofdbe stuur, te zeer zelfstandig wordt. De heer Bloem: Ik deel die zienswijze volkomen. Ikzelf be^ lid van het Hoofdbe stuur. De heer Knottenbelt: Ik vtrzoek, het hier genomen besluit ten spoedigste ter ken nis te brengen van de overige Afdeelings besturen, die dan, zoo noodig, mededeeling kunnen doen aan hun leden. De heer S p en g 1 e rIk vrees, dat de toelichtingen tóch niemand wijzer zullen maken. De Voorzitter: In ieder geval is dan het Reglement nageleefd. Wordt besloten, dat het Bestuur zich zal wenden tot het Hoofdbestuur, het besluit zal ter kennis brengen van de overige Afdeelings besturen en naar bevind van zaken zal han delen. Aan de orde is de Rondvraag. De heer Knottenbelt: Ik heb al meer gevraagd, de Algemeene vergadering van het Genootschap niet op Zaterdag te houden, den in alle bedrijven druksten dag. De Voorzitter: Het zal toch moeilijk anders kunnen, omdat er 's Zaterdags heel velen uit de Provincie tóch naar Utrecht moeten. De heer Knottebelt, zelf lid van het Hoofd bestuur, kan het trouwens licht nogmaals ter sprake brengen. De heer Van der Linden zou gaarne zien, dat er meer samenwerking, meer over leg kwam tusschen U. L. G. en zuster-ge- nootschappen, zoodat de lezingen en de cur sussen in een zelfde Gemeente niet op den zelfden dag worden gehouden. V. P. N. en Tuinbouw-vereeniging zijn gaarne be reid, daarvoor overleg te plegen. De Secretaris: Door het afdeelings bestuur is juist besloten, in dier voege te handelen. De heer De Haan vraagt hoe het staat met de melk-cursussen. De Voorzitter antwoordt, dat zij ver moedelijk in Mei zullen aanvangen. Zoo De bouw van het Maria-gesticht, aan den Ouden Soesterweg, is thans gegund aan den op éen na laagsten inschrijver, den heer G. van Nes, voor f74 620; de uitvoering van het glas- en verfwerk voor f2167 aan den heer A. W. Timmermans. De laagste inschrijver voor de massa, een aannemer uit Utrecht, besomde f75 885. Zeer goed gezien om bij een verschil van f900 den voorrang te geven aan stadge- nooten. De brandweer heeft'vannacht een prach ti? bewijs gegeven van haar flinke geoefend heid en uitstekende organisatie. Slechts de Burgemeester wist. dat de op- per-brandmeester zou alarmeeren niemand anders had er eenig vermoeden van. Zeer kort nadat graaf Van Randwijck door den opper-brandmeester was getelefo neerd, was deze bij het stads-telefoonbureel. Klokke 5 uur gaf hij den telefonist bevel om brandalarm te maken. Drie en een halve i minuut later rukte de politie, die natuurlijk eerst nog moest informeeren waar de brand

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5