Nederl. Protestantenbond. Gemengd nieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Zeer billijk Brand kasten Lezing MsÉfj lol lilt tan 't Aloemeen. Volksavond was, en, daar het juist tijd was voor de af- lossingen nog even een en ander had te re gelen, uit en nog niet ten volle veertien minuten na vijven werd van den ladderwagen met vier stralen water gegeven op een der pak huizen aan den Groote Koppel. Niet éen der tot de brandweer behooren den ontbrak toen. Ieder was, onmiddelijk na het alarmsein, naar zijn post geijld en alles sloot als een bus. De Burgemeester gaf dan ook zijn groote tevredenheid te kennen. De burgerij kan gerust wezen. Als zij nu óok maar meehelpt om de(n) telefoon-beambte zoo spoedig moegellijk te verwittigen, op de wijze als in het eerste blad vari dit nummer is aangegeven. Eerste hulp door deskundigen is ook bij brand alles. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. C. M. Vermolen, Westsin gel 44, bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tier. minuten na vieren, die van de overige voertuigen op 't allerlaatst tien minuten over half vijf goed helder branden. Het 4-jarlg knaapje, dat Woensdag uit een fleschje azijn-extract snoepte, is heden ochtend in het St. Elisabeths-gasthuis over leden. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen een bankbiljet van f 25 en een zilveren armbandje. Donderdagavond kwamen drie wagens met Zigeuners binnen het grondgebied van de Gemeente, De politie was er als de kippen bij om de menschen nachtverblijf te verstrekken, maar stond er ook op, dat ze gisterochtend mét spoed vertrokken in de richting Utrecht, waarheen hun een flink eind uitgeleide werd gedaan. Geduld en lankmoedigheid zijn geen zwak heden, ofschoon ze door velen daarvoor wor den gehouden. BEÜRSOVER ZICHT. van 1 tot 8 November 1913. Een hoogst ongeanimeerde week ligt wederom achter ons. De Beurshandel, die al zoo lang kwijnende is, wil nog maar niet beter worden en het gebrek aan zaken, dat in de laatste maanden steeds grooter is geworden, blijft zijn stempel drukken op de markt. Zoo zijn wij langzamerhand in een stadium gekomen, dat de Beurzen vrijwel ongevoelig zijn geworden voor gunstige of ongunstige berichten, omdat noch het een noch het ander de apathie vermag te over winnen. En zoo was het ook in de afgeloopen week weder een hangen op ongeveer gelijk niveau zonder dat iets van eenig belang zich voordeed. Wat de Amerikaansche Beurs betreft, over het algemeen was het verloop onregelmatig, met een zwakkere tendenz. In den aanvang der week was de stemming .bepaald flauw, onder den invloed van een ongunstigen Bankstaat, die, bij een sterke uitzetting der beleeningen, een teruggang van ruim 12 millioen in de surplus-reserve te zien gaf, waardoor het surplus plaats moest maken voor een gering deficit. De zwakke stem ming, daardoor ontstaan, werd nog in de hand gewerkt door het optreden van den procureur-generaal in het proces tegen de In ternational Harvester Company, waarbij door hem de eisch werd gesteld, dat de ontbin ding op zoodanige wijze bevolen zou wor den, dat de aandeelen der onder-maatschap pijen niet in handen zouden kunnen komen van de aandeelhouders in de Harvester Cy. Men meende hierin opnieuw een verscher ping van het optreden der Regeering tegen de trusts te moeten zien. In het midden der week trad een be tere stemming in, toen, zooals wel te ver wachten was, call-money ruimer werd aan geboden, zoodat de prijs daarvan alweer spoe dig op een normaal niveau kwam. Van lan gen duur is dit herstel echter niet geweest, want het bericht, dat de Amerikaansche Regeering een ultimatum aan Huerta zou habben gezonden althans met het zenden van een ultimatum zou hebben gedreigd deed de stemming plotseling weer erg flauw worden. Op officieele tegenspraak van deze berichten kwam weer eenige verbetering van het kocrs-riveau, maar tot het laatst toe bleef men uiterst gereserveerd, zoodat het herstel niet veel te beteekenen had. Uit deze weergeving van het marktverloop kan men zien hoe onregelmatig en haast dage lijks wisselend de stemming in Wallstreet was, terwijl de handel bovendien sterk werd belemmerd door de moeilijkheden, ontstaan met de couponwisseling door het op 1 dezer in werking treden van de Amerikaansche in komstenbelasting. Vooral buiten Amerika ondervindt men daarvan grooten last, want hoewel buitenlanders natuurlijk .zijn vrij gesteld van het betalen van couponbelas ting, is de wet in Amerika zóo weinig voor bereid, dat men in het buitenland nog ge heel in het blinde tast omtrent de formali teiten, welke te vervullen zijn. Men is van oordeel, dat van de vroeger uitgegeven lee ningen de Maatschappijen zelve de belas ting zouden moeten betalen en dat dus de buitenlandsche houder zijn coupon intact moet ontvangen, zonder daartoe nog speci ale formaliteiten te behoeven te vervullen. In dien geest heeft dan ook de Vereeniging van den Effectenhandel te Amsterdam een telegram gezonden naar het New-Yorksch Beursbestuur en zal het van de beslissing van dat Bestuur afhangen of in de toe komst bij het wisselen van Amerikaansche coupons nog formaliteiten te vervullen zijn. Voorloopig echter koopen de couponmake laars de coupons onder aftrek van de be lasting, in afwachting van de nader in deze te verwachten beslissing. In verband met het groote belang van Hollandsche houders bij Amerikaansche obligation meenden wij het goed, deze zaak even nader uiteen te zetten. STAATSFONDSEN hadden een zeer onbelangrijke markt en bleven voor de meeste soorten tamelijk op prijs. Onze Nederl. Werkelijke Schuldsoorten verloren per saldo een fractie, terwijl Oostenrijk-Hongaren iets vaster waren, Russen daarentegen meeren- deels eveneens fracties van hun koers verlo ren. Mexico Binnenland opnieuw lager. INDUST RIEELE WAARDEN lagen zwak voor koperfondsen, speciaal Amalga- mateds, in verband met de daling van het metaal te I.onden, zoodat zij per saldo een drietal procenten verloren. De aan het einde van deze week gepubliceerde Amerikaan sche koperstatistiek was niet zoo gunstig als men den laatsten tijd gewend was en toont, ten gevolge van vermeerderde productie en verminderden uitvoer, een toeneming in de voorraden aan van drie milliöen pond. Veel invloed had deze statistiek echter niet, het geen te begrijpen is, aangezien de cijfers niet gunstig genoeg waren tot aankoopen te sti muieeren, echter ook allerminst van dien aard om verkoopen uit te lokken. Ook voor Steel-shares heerschte, op voort durend aanbod, de geheele week een zwak kere stemming, waardoor de koers ruim een procent reageerde. Van invloed op de zwak ke houding van dit fonds was de verwach ting van den productie-staat per to dezer, die een belangrijke vermindering in de uit staande orders zou aantoonen. CULTUURWAARDEN eu INDISCHE BANKINSTELLINGEN trokken slechts wei nig belangstelling, waardoor over de geheele lijn weinig koersafbrokkelingen voorkwamen. Nieuwe Afrikanen moesten een gedeelte van het in de vorige week behaalde herstel prijs geven en sluiten op 110, tegen 117 Va vorige week. INDISCHE MIJNWAARDEN gaven een scherpe reactie te zien voor Guyana Goud- waarden. Nadat aanvankelijk de koersver- heffing verder voortgang had gemaakt, trad plotseling, op groot aanbod, een scherpe koersdaling in, die spoedig het geheele be- aalde avans deed verloren gaan en de koer sen terugbracht tot beneden de vorige week. Voorzichtigheid tegenover dit fonds, waarin wij al zoo dikwijls ongemotiveerde rijzingen en dalingen hebben gezien, blijft gewenscht. Van de overige waarden lagen Redjangs flauw en verloren per saldo een 15-tal pro centen, terwijl Cobars opnieuw eenige pro centen acheruit gingen. PETROLEUMWAARDEN hadden alge meen een zwakke markt, zoowel voor Indische als voor Russische waarden. Over de geheele lijst vallen dan ook kleine verliezen te constateeren, terwijl de stemming aan het einde der week nog niet opgewekt was. RUBBER- en TAB AKS WA ARDEN lagen ongeanimeerd en brokkelden, onder den invloed van de zwakke stemming die de geheele Beurs be'neefschte, geleidelijk in koers af. PROLONGATIE iets ruimer op 48/4 a 5 pCt. M. V. L. Kunstmatig daglicht. De Amerikaansche physicus dr. H. C. Ives schijnt zich de ge lukkige te kunnen noemen, die er eindelijk in is geslaagd, ons kunst-daglicht te bezor gen. Na herhaalde pogingen met de meest verschillende lichtbronnen, die de moderne physica kent, is hij geslaagd met eenvoudig gasgloeilicht. Dit licht wordt door twee fil ters van zijn kleur beroofd. De eerste filter s van groenachtig glas, terwijl de tweede uit purperkleurig gelatine bestaat. Dit kunst-daglicht, dat alleen door zijn trouwheid en humeurloosheid zich van het zonlicht onderscheidt, zal naar alle verwach ting er heel vlug in komen. Niet alleen in textielfabrieken, mode-magazijnen, schilders ateliers en lithografische inrichtingen wordt het verlangen naar kleurloos licht gevoeld, doch ook in de operatie-zaal van het zieken huis, omdat aan de kleur van het lichaams weefsel de gezondheid is te zien. De 50ste verjaardag van de weerkaart.— In November 1863 is de weerkaart geboren. Leverrier teekende de eerste, toen hij had ontdekt, dat barometrisohe depressies de eigenlijke weerveroorzakers zijn. Wanneer men telegrafisch zijn gegevens krijgt in de eerste plaats barometerstand en windrichting kan men op een kaart 1 hiervan een schematische voorstelling geven dat is dus een voorstelling van de luchtdruk- verdeeling en de windrichting. Uit de weer kaart van heden is een weerkaart voor mor gen te concludeeren. Met andere woorden, voor weervoorspelling is een weerkaart een absolute noodzakelijkheid. De weerkaart is spoedig populair gewor den. Ook duizenden Nederlanders observee- ren haar thans dagelijks. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 30 October tot 7 November 1913. GEBOREN: Martinus, z. van Johannes Wijnands en Maartje Johanna van 't Hoenderdaal. Wilhelmina, d. van Bemardus de Wit en Elisabeth Oostveen. Derkje, d. van Jan Stomphorst en Annigje van Veen. Geurt, z. van Frank Schuurman en Wilhelmina Gerth. Jacoba, d. van Hendrik Jan Pol man en Elisabeth Adam. Wouter, z, van Johannes Bouw en Evertje van Leuveren. Theodorus Johannes, z. van Bartus van Effrink en Dina van Ham. Teunis. z. van Gijsbertus van Hoogevest en Geertruida Bieshaar. Petronella, d. van Jan van Rooije en Elzelina van Diemen. Peter, z. van Willem Wijnands en Gerarda Lara- brechts. Alijda, d. van Dirk Versteeg en Gerritje ter Maten. Andries Antonie. z. van Eibert Morren en Aaltje de KruijfF. Gerrit Adolf Johan, z. van Johannes van Dorssen en Elisabeth Collee. Hendrik Hermanus Arnoldus, z. van Hermanus Arnol- dus van Zwieten en Bertha Kuus. Jacoba, d. van Jacob van Keulen en Jacomina Eiber- dina de Ruiter. Johannes, z. van Antonie van de Beek en Carolina Johanna Bolde- rink. Laura, d. van Hendrikus Veenen- daal en Petronella van Eijkelenburg. ONDERTROUWD: Wilhelmus Bemardus van Bekkum en Gijsje Pater. Johannes Wilhelmus Corne lls Petrus van Osch en Jeanne Maria Johan na van Hedel. Willem Kerkhof en Alijda Kortus. Cornelis Marinus Johannes van Hamersveld en Anna van Bekkum. Ludo- vicus Martinus van Opstal en Magdalena Cornelia Meijer. Jan Lubbersen en Geurtje van de Klok. Antonius Gijsbertus Schoon- derbeek en Hendrika Maria van Moorst GETROUWD: Jacobus Johannes Welling en Maria Adri- ana Elfrink. Cornelis Sisselaar en Johanna Jacoba Maria Marin. Everardus Veenen- daal en Hendrika Helena Stoekenbroek. Anthonius den Ouden en Alberta van Wes- sum. Evert Kip en Fennigje van den Bos. Willem van Dijkhuizen en Jannigje Roseboom. Teunis Achterkamp en Gijs- berta van Meeteren. Zacharias Arlar en Joanna Wilhelmina de Vries. Jan Lok horst en Hendrijntje van Manen. OVERLEDEN Cornelis Roodestein, 67 jr., echtg. van Hendrika Alijda van Loevezijn. Johanna Elberta Gijtenbeek, 62 jr., ongeh. Een levenloos aangegeven kind. Jansje Brou wer, 2 w. Elisabeth Ruizendaal, 22 jr., ongeh. AMERSFOORT, 7 November 1913. Appelen f5.— k f 7.Peren f5.— a f9.Kleiaardappelen fo.ifo.Zand- aardappelen f 2.a f 2.25 Hoendereieren f9.k f 10.per 100 stuks. Bruine eieren f 10.— k f 11.25 P- too stuks. Grasboter f 1.50 a f 1.60 per Kilo. Kippen fo.8o a f 1.25. Kuikens f 1.25 k f 1.75. Piepkuikens f 0.40 k fo.70 Ganzen fo.— a fo.—Oude eenden f 0.90 k f T.20. Jonge eenden f 1.00 k i 1.20. Hazen f 1.75 k f2.25. Wilde konijnen!000 k fo.oo. Tamme konijnen fo.8o k fi.50 per stuk. Duiven f0.40 a fo.60 per paar. Vette varkens fo.— ifo.—. Magere varkens f a f Zeugen f60.a f 110.Biggen f 11 i f13.—. Vette koeien fo.— ifo.— Aangevoerd waren ongeveer200 heet. Appelen, 50 heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 300 heet. Zandaardappelen 20 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 500 Kilo Grasboter; Vette Varkens Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 700 Biggen en 15 Zeugen. De vrouwelijke adelaar is een even trouwe moeder als de hen of de gans, al is haar horizon wijder. nog eenige in verschillende grootte bij S.J.COHEN, Bloemendal 37 te Amersfoort. Credlet- vereeniglnj Correspondentschap te Amersfoort. nr. H. J. M. ran den HU HUH whhelmiha8traat s. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant Sooletelt Amloltla. NEDERLANDSCH OPERA-ENSEMBLE Maandag 10 November 1913, 's avonds 8 nor, GROOTE OPERA-AVOND. Worden opgevoerd Tintint" (Derde akte. De tuin van Mar- HHnSl garetha.) jj* uuwl (Vijfde akte. De gevangenis.) (Tweede akte. Het kamp.) Medewerking dames Lizenda, De Weel Die- derichs heeren Phlippeau, Orelio, Schumann. Regisseur Jos. M. Orelio. Begeleider H. van Beek. De costumes zijn uit bet magazijn Helsloot, de kapseis van Michels, te Amsterdam. Prijzen der plaatsen ie rang f 1.25 (leden v. Amicitia f 1.—2e Rang f 0.75,3e Rang fo.50. Plaatsbespreking als gewoonlijk. Afdeeling AMERSFOORT. op DINSDAG 11 NOVEMBER 1913, des avonds 8 uur, in de Remonstrantscre kkrk. Spreker: Ds. J. H. HECKMAN, Er. Luth. predikant te Maastricht. OnderwerpJezus de Nazarener. Toegang voor leden en huisgeuooten vrij. Voor niet-leden 10 cent Departement AMERSFOORT. op 'DONDERDAG 13 NOVEMBER 1913, 's avonds 8 unr, in .Amicitia". Voordracht van den heer W. J. GIEL, uit Den Haag, over „Indië in Woord en beeld" met lichtbeelden. Rooken in de zaal is verboden. Voor niet-leden 10 cent entrée. Namens '.et Bestuur, De Secretaris A. F. SUTHERLAND. Een voor een geheele stad, MPv een geheel district, een ge- fi&HÏafcd zichtbaar uitstalraam, de beste, met duizenden moDden sprekende ver koopster, is een goed gestelde annonce in een courant, die in alle en vooral de koopkrachtige kriDgen wordt gelezen. LAMA1S0N BOUWER Cd. Kortegracbt 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-lniichting.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 6