Zaterdag 29 November 1913. No. 8345. 63e jaargang. B IJ B L A D. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR 3P. J. razszaiza AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGIUOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer liemeente, dat de door den Directeur van b Kijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoora verklaarde kohieren no. 10 en 11 van de Personeele belasting over het dienstjaar 1013 aan den Ontvanger van 8 Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 28 November 1913. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. '864 24 Jannari 1914; Een veterane. Tegenwoordig, als eenige personen, na lang delibereeren tot het besluit komen om te trachten de eene of andere vereeniging op te richten, dan wordt daartoe gewoonlijk een propaganda-vergadering gehouden, waar in een spreker het doel en het nut van het plan uiteenzet. Dagen te voren heeft de pers gewoonlijk al de goG gemeente opgewekt om er heen te gaan en zijn er invitatiekaarten rondge zonden. Op den avond zelf, als de vereeniging zich dan al constitueert dikwerf zijn er nog zóo veel kat-uit-den-boom-kijkers, dat hoog stens slechts in beginsel tot oprichting kan worden besloten wordt een Bestuur ge kozen, worden de functies verdeeld, enz. enz., kortom, er is heel wat toe noodig, eer zoo'n jonggeborene het levenslicht kan aanschou wen. Jaren en jaren geleden scheen dat veel eenvoudiger in zijn werk te gaan. Ten minste tot die conclusie moet men wel komen, als men bijv. verneemt, hoe zonder eenigen omslag «Dorcas* op 22 Januari 1864, dus circa 50 jaar geleden, werd opgericht. Het viel toen n.l. eenige dames, die ge regeld elke week de Protestantsche arme huisgezinnen bezochten, op, hoe dezen wel van verschillende vereenigingen spijs en brandstoffen ontvingen, maar gebrek hadden aan allerlei kleedingstukken en aan het meest noodzakelijke linnengoed. Ze vatten het plan op om daarin te voor zien op even eenvoudige als practische wijze en wel door alles zelf te gaan vervaardigen. En zoo kwamen op 24 Januari 1864 ten huize van mejuffrouw G. Siddré, de dames L. Smit, J. G. Bierman, H. Cruyff, D. A. Siddré, G. Bierman en G. Hubers bijeen en nog den zelfden avond hadden zij samen het geheele plan in elkaar gezet en besloten, dat zij elke veertien dagen, om beurt bij een der kransleden, zouden samenkomen ter vervaardi ging van kleedingstukken en lakens ten einde deze aan de Protestantsche armen uit te deelen, en ook te zorgen, dat behoeftige kraamvrouwen van het noodige luiermands- goed werden voorzien voor het pasgeboren kleintje. 't Bedrag tot aankoop van, katoen enz., werd door onderscheidene goedgezinde ge meentenaren gegeven, waartoe de dames op gezette tijden bij dezen bezoeken aflegden. Reeds in December, dus in het zelfde jaar van oprichting, had de eerste uitdeeling van «Dorcas* plaats. 't Spreekt van zelf, dat in die halve eeuw van haar bestaan, waar de bevolking van Amersfoort zich zóo sterk vermeerderde, ook de uitbreiding van Dorcas' arbeidsterrein daarmede gelijken tred heeft gehouden. Bedroegen in 1864, bij een bevolking van 13 074 zielen, de ontvangsten f 246.46 en werden toen aan 64 gezinnen 107 hem den, 19 lakens, 14 dekens en 34 paar kousen uitgereikt en aan 11 kraamvrouwen een pakje luiermandsgoed, thans, in 1913, waar onze Gemeente 24 172 inwoners telt, brachten de de inzamelingen op f708.53, waarvoor 210 huisgezinnen en 28 kraamvrouwen 290 hem den, 112 lakens, 42 dekens, 215 paar kousen en 60 wollen kleedingsstukken en het noodige luiermandsgoed zullen ontvangen. Waar er hier in die vijftig jaar zoo veel, zoo heel veel vereenigingen werden opge richt, waarvan er ook weer menige ver dween, daar is zeker het nut van «Dor cas* wel bewezen niet alleen door het feit dat ze nóg bestaat, maar meer nog door het verblijdend resultaat, dat zij haar inkomsten eer ziet toe- dan afnemen. Wijl het aantal kleedingstukken, dat steeds gemaakt moest worden, zeer steeg, heeft de vereeniging er toe moeten overgaan om een deel daarvan door andere handen te laten vervaardigen. Reeds geruimen tijd verleenen de Direc trices der Protestantsche armenloterij daar toe haar tusschenkomst door dien arbeid aan eenige flinke vrouwen op te dragen, welke op deze wijze aan inkomsten worden geholpen. Zoo reikt de eene nuttige ver eeniging de andere de hand, opdat het doel, andrer nooden te verlichten, in den ruimsten zin bereikt kan worden. Van de oprichtsters is alleen mejuffrouw D. A. Siddré, thans de 72-jarige Presidente, nog in leven de eene na de andere van haar trouwe medeleden zag zij henengaan. Haar zal, hopen wij, het voorrecht geschonken worden om het gouden feest der vereeniging, tevens ook haar feest, in dubbele beteekenis, te herdenken. 'n Halve eeuw, wie vermag na te gaan al de toewijding, al de volharding, waar mede zij 't materieele werk van «Dorcas* hielp volbrengen; wie vermag te benaderen,welk een schat van liefde en geduld ze gegeven heeft aan 't moreele deel van het doel, dat «Dorcas* beoogt. Want, het spreekt immers van zelf, niet waar, dat men bij zoo veelvul dig huisbezoek, jaar na jaar, met de gezin nen gaat meeleven, lief en leed met hen deelt, niet ontbreekt op den feestdag en troosten en bemoedigen komt in tijden van rouw en verdriet. Nog steeds is zij, de veterane, ijverig in de weer voor de vereeniging. Niettegenstaande haar hoogen leeftijd stelt zij zich trouw op de hoogte van al, wat met «Dorcas* samenhangt. De armen hebben heel haar hart en vol vreugd kan zij naar die stapeltjes kleedingstukken glunderen, hoe die, onder de bezige handen der onvermoeide kransleden, steeds in hoogte toenemen en zóo tegen uitdeelingstijd een respectable massa vormen. En zoo volbrengt «Dorcas* straks al een halve eeuw achtereen, stil en zonder ophef haar nuttig werk. Mogen velen zich gedrongen gevoelen, de vereeniging op haar gouden feest te geden ken, waardoor men tevens toont de ver diensten op prijs te stellen van de waardige Presidente. Dat is de eenige waardeering, die in den geest valt van de eenvoudige vrouw, om wie het Bestuur, thans bestaande uit de dames S. Wesseling, W. van der Want, G. Brouwer, A. S. E. Hasselman en C. M. van der Mark, zoo trouw zich schaart. Zij al'en en niet minder de vele armen, die nooit ongetroost haar woning verlaten, hopen innig, dat juffrouw Siddré nog menig jaar aan het hoofd der vereeniging zal staan om door haar voorbeeld allen te bezielen. Suze Frederiks Van Cleeff Amersfoort, 28 November 1913- Kanaal door de Geldersche vallei. Onder voorzitting van mr. J. C. graaf V a n R a n d w ij c k, Burgemeester van Amers foort, werd gistermiddag ten Raadhuize al hier een druk bezochte vergadering gehou den, in welke definitief werd opgericht de Kanaalvereeniging «De Geldersche vallei*, wier doel is het bevorderen van de tot stand koming van scheepvaartwater van den Rijn door de Geldersche vallei en de Eem naar de Zuiderzee, gepaard met afdoende maat regelen tot verbetering van den waterafvoer dier vallei. Vertegenwoordigd warende Gemeente besturen van Amersfoort, Amerongen, Baarn, Bunschoten, Leusden, Nijkerk, Rhenen, Scher- penzeel, Veenendaal en Wageningende waterschappen het Heemraadschap de rivier de Eem, beken en aankleven van dien, het Hoogheemraadschap de Bunschoter veen- en Veldendijk, het collegie van den Slaperdijk, dat van de Exonereerende landen te Benne- kom, en dat van de Geldersche en Stichtsche veenen. Mede hadden afgevaardigden gezonden de Staats-commissie voor de binnenschipperij, de commissie voor de Rijnvaart, de schippers- vereeniging «Schuttevaer*, de Vereeniging voor stoomvaartbelangen in Nederland, de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Arnhem en te Amersfoort, het Utrechtsch Landbouw Genootschap, de vereenigingen «Handel en Nijverheid* en «De Hanze* te Amersfoort, terwijl ook enkele groot-fabri kanten en andere belangstellenden de ver gadering bijwoonden. De Voorzitter opende om 1.45 de verga dering met een hartelijk woord van welkom aan de zoo talrijk opgekomenen. Spr. achtte het doel der vereeniging voldoende bekend uit de circulaire, welke verleden jaar werd verzonden. Doel der samenkomst is het oprichten der vereeniging. Vraagt iemand daarover het woord Zoo niet, mag ik het er dan voor houden, dat zij is opgericht (Instemming). De heer Sanders (Amersfoort)Vroe ger stond Amsterdam vermeld als plaats van vestiging der vereeniging. Thans wordt Amersfoort als zetel genoemd. Wil Amster dam niet meer meewerken? De Voorzitter: Amsterdam is toege treden als lid met een bydrage ineens van f 100. Ik stelde mij in verbinding met den heer Delprat, Wethouder van Openbare werken in de Hoofdstad, doch vernam, dat op het oogenblik Amsterdam minder voelt voor het kanaal. Ik ging verder en trachtte de financieele grootmachten en een specialist van den eersten rang te winnen voor het plan. Geheel ben ik daarin niet geslaagd, doch ik heb toch goede hoop op medewer king. Ik breng nu in behandeling de ontwerp statuten. Worden die vastgesteld, dan ligt het in de bedoeling, goedkeuring te vragen aan de Kroon. De Statuten, in October 1909 ontworpeD, worden z. h. st. vastgesteld en het Bestuur wordt gemachtigd, daarin die wijzigingen aan te brengen, welke de Regeering noodig oordeelt. De Voorzitter: Er zijn reeds ver schillende projecten gemaakt. In verband met velerlei omstandigheden, vooral de Zuiderzee-plannen, meent het voorloopig comité die projecten nog in 't midden te moeten laten. Ik wil terloops herinneren aan de kaart van den heer Beekman, die geëx poseerd was op de E.N.T.O.S. en waarop het kanaal was aangegeven in groote lijnen, eindigend ten Z. W. van Nijmegen, dus in de Maas. De definitieve loop van het kanaal hangt af van het nader project van de des kundigen, dat te zijner tijd zal worden on derworpen aan de goedkeuring der alge- meene vergadering. Thans is aan de orde het verkiezen van een definitief Bestuur. Bij acclamatie worden daarin als gekozen beschouwd de leden van het voorloopig- comité, de heerenmr. J. C. graaf Van Randwijck, Burgemeestnr van Amersfoort; H. A. van de Westeringh, Burgemeester van Veenendaalmr. H. F. Hesselink van Such- telen. Burgemeester van Wageningen jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, Burgemeester Rhenenmr. H. Smeenge, Voorzitter van «Schuttevaer*mr. A. C. van Daalen, Voor zitter van het het collegie der Exonereerende landen, te Bennekom; J. G. Sandbrink, Se cretaris van het waterschap «De Geldersche en Stichtsche veenen*, te Veenendaalmr. A. Royaards van Scherpenzeel, Burgemees ter van Scherpenzeel; J. J. van Capelle, lid van de Staats-commissie voor de binnen schipperij, te Amsterdam G. S. Vlieger, lid van de commissie voor de Rijnvaart, te Am sterdam en H. H. Prakken, te Veenendaal. Bij acclamatie werd als Voorzitter aange wezen mr. J. C. graaf Van Randwijck, ter wijl in de volgende Bestuursvergadering werd gekozen tot Onder-voorzitter mr. A. C. van Daalen, tot Secretaris de heer J. G. Sand brink en tot Penningmeester de heer H. H. Prakken. De Voorzitter: De groote kaart, die op de E. N. T. O. S. werd ten toongesteld, dientnogbetaald,metf2ooevenals voorschotten van het voorloopig comité nog moeten ver golden. Het Bestuur vraagt daarvoor mach tiging. Wordt verleend. Mr. Van D,talen (Bennekom): Aan den heer Beekmam is verzocht, twee kaarten te maken, waarop het kanaal door een roode lijn is aangegeven zij correspondeeren met de kaarten der Zuiderzee-vereeniging en kunnen zeer goed gebezigd als propaganda middel voor eventueele lezingen. Het Nuts-departement Wageningen wilde al aanstonds een lezing doen houden over de droogmaking van de Zuiderzee. Ik ver zocht, daarmee et wachten tot tevens de Kanaal-plannen kunnen ontvouwd. De heer Beekman, spreker voor de Zuiderzee-vereeni ging, is bereid voor ons, bewoners van het Zuidelijke deel der Geldersche vallei, over beide ontwerpen te komen lezen. Te Wage ningen wordt die lezing, welke op 15 Januari wordt gehouden, aanbevolen door het Ge meentebestuur, Polderbesturen, de Kamer van Koophandel en het Nuts-departement. Het comité is bereid, de plaatselijke kos ten te dragen en zou gaarne vernemen of ook in andere Gemeenten dergelijke lezin gen gewenscht worden geacht. De heer Beekman kan in de Kerst-vacantie iederen avond, overigens slechts Donderdags avonds als spreker optreden. De Voorzitter: Ik juich zeer toe over dit juiste middel om aanstonds propaganda te maken. De heer De Lange (Nijkerk)Kan de Veluwe-strook proriteeren van dit kanaal, ook wat betreft de dringend noodige ver betering van de afwatering Dit zou de be langstelling ongetwijfeld zeer sterk doen groeien. Mr. Van Daalen: Art. 1 der zoo juist vastgestelde Statuten vermeldt als doelaf doende maatregelen tot verbetering van den waterafvoer. Wij, bovenbewoners, zijn vermoeid en af gemat door de eindelooze twisten der water schappen in de verschillende Provinciën en zullen zeer gebaat zijn door een kanaal waarin al die twisten voorgoed verdrinken. Een breed en diep kanaal zal een eind ma ken aan al die wantoestanden. Men zal de lezingen óok benutten om leden te werven en dus geld bijeen te krijgen. Zijn er reeds veel Gemeenten en water schappen toegetreden? De Voorzitter: Er is thans een kleine f 500 aan jaarlijksche contributiën, benevens f 100 van Amsterdam en f 100 van het Blauwhoedenveem. Het is stellig zeer gewenscht, op de lezin gen contribuanten te werven. De heer Van Capelle (Amsterdam)

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1