December 1913. No. 8346. 63e Jaargang. AMBRSPOORTSDHE COURANT. Ditgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR p. J. raxsiniEs. AMERSFOORT. fwAwto. en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f,.- abonnement iwIiCh! 1—6 regeI3 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- advertentiPn ner r*' ]vaarvan tar*^ °P aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- -■e£ '5. cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten BUREAU: KORTSGRACHT 9. n;; t.° ocvouata cti^unutriiiKe nummers 10 cent, J vertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. kennisgeving. KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat door Gedeputeerde Staten van Utrecht by hun besluit van 10 November 1&L1Ï Ju ,ng no' 53> is goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 October 1.1. tot wijziging van het Raadsbesluit betreffende de instelling van een kaasmarkt. Tengevolge dezer wijziging zal vanaf heden de Kaasmarkt gehoudeD worden op de volgende dagen en uren: a. gedurende de maanden April tot en met September wekelijks op Maandag des voormid dags van 9.30 tot 12 uur: b.r J weke..j_„ tot 12 uur; c. gedurende de maand December den eersten en den derden Maandag des voormiddags van 10 tot 12 uur; en d. gedurende de maanden Januari, Februari en Maart den eersten Maandag van iedere maand des voormiddags van 10 tot 12 uur. Amersfoort, 29 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. gs van y.au tot 12 uur; b. gedurende de maanden October en November, ikelyks op Maandag des voormiddags van 10 V. P. N. Bij het betreden der Najaarsvergadering van de onder-afdeeling Amersfoort en om streken, welke gisteravond onder voorzitting van de heer L. J. K r o o k in de Landbouw- beurs hier werd gehouden, werd den leden een biljet uitgereikt, bevattende een ernstige waarschuwing tegen de Kleinsche ziekte, die de grens van Gelderland thans heeft overschreden. Daaraan ontleenen we Niet alleen in de omgeving van Barneveld en Woudenberg, doch ook onder Leusden sterven thans verscheidene hoenders; onge twijfeld aan Kleinsche ziekte. Een landbouwer onder Leusden deelde aan het Bestuur persoonlijk mede, dat bij hem thans 15 a 20 dieren per dag sterven. Van hem vernamen wij, dat in zijn om geving door een landbouwer reeds 280 kippen, ook vele jonge dieren, werden ver loren alzoo voor een waarde van rond 400 gulden op éen erf. P.ij een landbouwer te Hoogland stierven, volgens eigen verklaring, verleden jaar 180 kippen in zeer korten tijd. Van de Rijks-3eruminrichting weten wij, dat, vóór er iets door die instelling het land wordt ingezonden, men zeker is van de goede uitwerking. Ook de uitslag van de vorige inenting heeft dit bewezen. Laat dus uw dieren nu inenten; de kos ten zijn niet hoog en bedragen zeker minder dan uw verlies van éen dag als de ziekte op uw erf zich vertoont. Wacht ge totdat de ziekte iu uw koppel is uitgebroken, dan dient de inenting twee malen te geschieden en betaalt ge dus dubbel tarief. Leden van de V. P. N. betalen voor de inenting bij de heeren veeartsen Van Haselen, te AmersfoortVan Daal, te Woudenberg en Monnee, te Soest een zeer gunstig tarief. Of gij lid zijt van de V. P. N., of niet, waarschuwt onmiddellijk het Bestuur (Secre taris de heer Nierop. Schimmelpenninckade 8) zoodra een besmettelijke ziekte onder uw hoenders of in uw omgeving zich vertoont. Helpt de ziekte bestrijden vóór zij zich verder verspreidt! Gooit geen gestorven dieren in de beken; maar verbrandt ze! De Voorzitter opende te 8.15 de vergadering en heette in het bijzonder wel kom den Algemeen Secretaris, den heer ochuileman uit 's-Gravenhage, en den con sulent, den heer H. B. Beaufort. De notulen van 10 Maart werden onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde waren de Mededeelingen omtrent de Statuten, Zijn Kon. goedgekeurd en den leden toegezonden de Eier-com missie. Het Bestuur stelt voor, haar te ontbinden. Een lid: Het gaat niet aan. in te gaan op dat voorstel als we het waarom niet ken nen. Wat heeft de commissie gedaan Men kan toch niet aannemen, dat zij niets deed. De Secretaris: Het Bestuur heeft na een poosje gevraagd naar de resultaten en ontving 16 Juli bericht van den vroegeren Voorzitter, dat hij, bij zijn bedanken als Be stuurslid van de onder-afdeeling, tevens zich heeft teruggetrokken uit de eier-commissie. Toen vroeg het aan een ander lid en kreeg in Augustus bericht, dat er heelemaal niets is gedaan. De Voorzitter: Dat is al hetgeen het Bestuur weet. Het wilde aanvankelijk maar liever niets er van zeggen en eenvoudig voorstellen het ontbinden der commissie. De Onder-Voorzitter: Er is al heel veel geschreven en gespröken over den eierhandel. De quaestie van den afzet der producten moet nog geregeld over het geheele land. Er moet niet ingegaan tegen de eierbonden er moet getracht naar samenwerking. Laat de vergadering alsnog een andere commissie aanwijzen, die niet naast, doch met het Bestuur den eierverkoop tracht te regelen. Den weg, dien we moeten uitgaan, is: veiling. De heer Wiersma heeft het in de Tuinbouw-vereeniging zoo duidelijk gezegd, dat de veilingen met den handel meegaan en zoo helder de voordeeleti van een veiling boven een coöperatieve verzend-vereeniging uiteengezet. In het Westlandisdehandeler geheel door herwonnen de eierveiling te Roermond zij ons een ander bewijs. De veiling moet zijn in handen van de aanvoerders, de direct belanghebbenden, in nauw verband met de V. P. N. Als er in de commissie menschen zitting willen nemen, die er belang bij hebben en tijd en lust hebben en er is eerlijke, alge- meene samenwerking met het Bestuur dan is de veiling in 6 of 8 weken een feit. Over de groentenveiling is óok niet lang gepraat. Wil men, dat de veiling slaagt, dan moe- ten^rooral menschen van buiten in de com missie zitting nemen; menschen die tijd en die ijver hebben. De eier-controle. De Onder-voorzitter: Het Hoofd bestuur bereidt deze voor. Wordt die controle goed ingevoerd dan zal het gevolg zijn een algemeene verhooging van den prijs, doch niet langer zal dan de abnormaal-hooge prijs van thans blijven. Als de boer nu het geheele jaar boekhoudt, zal hij zien, dat de middelprijs over het ge heele jaar niet hooger is cian die te Roer mond. Het zou zeer goed zijn, eens juist na te gaan de productie van elke kip en den middelprijs. Wat beteekent de 10 cent van thans tegen 3 cent in den tijd, dat er veel eieren zijn. De geregelde prijs zal hooger worden. In September en October wordt een macht buitenlandsche eieren ingevoerd en niet in kalk, enz. ingelegd. Op een gegeven oogen- blik gaat de markt dan plotseling ontzettend omhoog. Een commissionair, die aan een mijn kon koopen voor f 5.60, betaalde daar f 6.40. Vandaar de prachtige eieren van 4 en 5 cent, welke alle komen uit éen plaatsbijna alle geconserveerde eieren, die echter als versch worden verkocht. Cursussen en lezingen. De O n d e r-v o o r z i 11 e rTe Hoogland zijn ruim 40, te Soest 20 deelnemers; te Zeist gaat het óok heel best. Voor Wouden berg konden we helaas nog geen onderwij zer vinden daar worden alleen lezingen ge houden. Provinciale fok-stations. De Onder-voorzitter: Zoolang er nog geen centraal-station is, hebben we niet te beschikken over volkomen betrouwbare fokdieren. Om daarin te voorzien, heeft het Hoofdbestuur eenige honderden guldens be schikbaar gesteld en het provinciaal bestuur meende het best te doen door met dit geld provinciale fok-stations te stichten, die later tóch blijven bestaan. Het is mogelijk, er ook in deze omgeving een te krijgen. De houders moeten 30 tot 50 hennen van éen ras hebben en een geheel vrijen uit loop er wordt streng gekeurd en voortdurend toezicht gehouden, óok op de dag- en de nachthokken. Voor de eieren wordt 8 cent betaaldde onder-afdeeling geeft weer toeslag voor de leden op dien prijs. Per kip wordt f '-25 gegeven aan den houder van het station, die verplicht is een register nauw keurig aan te houden. Zijn er gegadigden Kleinsche ziekte. De Onder-voorzitter: Verleden jaar is gezegd, dat de bestrijding was een opgebla zen standje en dat het lang zoo erg niet was. De heeren hebben bij het binnenkomen de Waarschuwing* ontvangen. Er is alle reden om te vreezen voor besmetting en te duchten, dat de ziekte weer uitbreekt; die kans is zelfs zeer groot. Zij is reeds weer geconstateerd te Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude en Leusden. De veeartsen, die thans zelf de ziekte be strijden, gaven reeds eenige van hun erva ringen. Eén schrijft, dat hij 18 Maart te Barne veld, waar de Kleinsche ziekte toen vrij erg heerschte, bij 5 houders 969 dieren behan delde. In Augustus en September vernam hij het resultaat: de kippen zijn uitstekend gezond en na de laatste inenting is er geen enkele gestorven. Te Leusbroek was een groote koppel ge dund tot 100 toen de hulp van den veearts werd ingeroepende sterfte hield dadelijk opslechts 2 zwaar zieke dieren stierven. Te Hoogland werden 162 kippen behan deld met serum en 10 dagen later nabe- handeld met inenting. Geen enkel hoen stierf. Te Leusbroek werden 21 November 180 dieren geënt. Eén zwaar zieke kip werd mee genomen en bleek hevig tuberculeus te zijn. Natuurlijk werd dit dier niet ingeënt, omdat dit tóch niets zou hebben gegeven. Een andere veearts entte 29 November 350 hoenders van een beslag waar in kor ten tijd reeds 150 dieren stierven. Hij schrijft er zeker van te zijn, de ziekte nu te zullen stuiten. Waar, evenals uit de bewijzen door dr. Te Hennepe gegeven, ook thans weer blijkt hoe goed de resultaten zijn, is het geraden vooral vroegtijdig de hulp van den veearts in te roepen. De Voorzitter: Uit deze korte mede deelingen blijkt alweer wat het Bestuur tracht te doen voor de leden en vooral wat dezen te danken hebben aan den heer Van der Linden en den heer Nierop (instemming). Voederaankoop. De Voorzitter: Op de eerste plaats een woord van dank aan den krar.igen Ad ministrateur en het flinke personeel, die sa men zulke prachtige resultaten hebben we ten te bereiken. Het voeder is saamgesteld volgens de kundige aanwijzing van den consulent, den heer Beaufort. Er is intusschen een groot verschil welke samenstellende deelen men neemt. Daarom gebruiken wij geen witte tarwe, welke aan de melange wel een mooi kleurtje geeft, doch Kleefsche tarwe. De kip kijkt niet naar de kleur en kan niet spreken, doch wel laten zien, dat zij aan Kleefsche tarwe verre de voorkeur geeft. De Burgemeester van Amersfoort kon zijn oogen nauwelijks gelooven toen hij op de Landbouwtentoonstelling te Scheveningen zag, dat Amersfoort voederartikelen levert naar alle Provinciën. Hijzelf woonde te Leeuwarden en dacht, dat er geen grootere afdeeling kon bestaan. Aan de orde is de overdracht van den voederaankoop aan de Rechtspersoon. De Voorzitter: Door de nieuwe Sta tuten moet het Bestuur hedenavond zijn mandaat neerleggen, doch daar vóór de zaken overdragen aan de Rechtspersoon. Velen bedankten bij de vorige Bestuurs verkiezing uit vrees, dat het Bestuur hoofde lijk verantwoordelijk was en dat men dus moest bijpassen. Uit de balans van den accountant bleek al dadelijk, dat er geen reden was voor die angst. Op 1 Januari 1913 was de schuld rond f 1400 grooter dan het bezit; op 1 April was dit nadeelig verschil reeds terug gebracht tot fiooo; April en Mei warende maanden bij uitstek voor den verkoop van ons werkelijk uitmuntend kuikenvoeder; de verkoop is steeds omhoog gegaan, dank ook onzen stand op de tentoonstelling te Scheve ningen, waardoor de verkoop naar buiten zoozeer is toegenomenen nog steeds stijgt de omzet. Op 1 October was er reeds een voordeelig slot, zoodat f 400 kon worden uitgekeerd aan de afnemers. De winst op 1 October bedroeg volgens het rapport van den accountant f1907.415. De zaak is beslist levensvatbaar en als zij met gepaste zuinigheid wordt gedreven, is zij een zelfs heel goede zaak. Het overdrachts-ontwerp is gemaakt door den heer Harterink, waaruit blijkt, dat het Bestuur op 'toogenblik volkomen homo geen is. Ik kan nog meedeelen, dat we nu niet meer grondstoffen laten komen van de bui tenwacht. De Administrateur en ik gaan den boer op ik heb gezien, dat de boekweit hier zoo best is en die beste boekweit koopen wij grif en betalen we niet met f 3.75 en f 4, docht met f7 en f 8. Zooveel mogelijk koopen we alles te Amersfoort en wel van de heeren Van Vol lenhoven, Gerritsen, Nieuwendijk, Veis Heyn, Nefkens, De Koning en Greeve Co. Ik wil nog memoreeren, wat de onder- afdeeling dit jaar deed en welcontract met mr. J. K. H. de Beaufort, verzekering per soneel, nering-verzekering, loonsverhooging personeel, afschaffing fooienstelsel, regeling werktijd en verloven personeel; in plaats van te werken met verlies een winst in 9 maan den van f 1961.07. De omzet was in October f 2471.76 con tant en f 635.97 rembours, in November f 2248.98 contant en f 301.96 rembours. Vereenigt de vergadering zich nu met het voorstel tot overdracht Aldus besloten bij acclamatie. De Voorzitter: Nu de zaak van den voederaankoop haar beslag heeft gekregen, stelt het Bestuur voor, den heer A. M. Tromp van Holst, die deze nuttige instelling mogelijk maakte, te benoemen tot Bescherm heer (instemming). Aan de orde is het Reglement voor de voederaankoop. Het is den leden toegezonden en wordt na eenige discussie ongewijzigd aangenomen. Alleen wordt tot een volgende vergadering aangehouden de alinea, handelend over de straffen aan het personeel. Om 9.25 komt aan de orde de verkiezing van het Bestuur. Herkozen worden de aftredende leden.de heeren Krook, Van der Linden, Harterink, Hartman en Nieropgekozen wordt de heeren Spengler (Soest) en baron Van Tuyll van Serooskerke (Coelhorst). De consulent, de heer Beaufort: Ik betreur het, dat geen landbouwers in het Bestuur zitting kregen, omdat zij niet ter vergadering waren. Ik maak hun een verwijt van hun afwezigheid. Zij hebben het meeste belang hierbijde V, P. N. is vooral opgericht en werkt vooral voor de land bouwers. Laat hen dan toch ook deelnemen aan de vergaderingen en zitting willen nemen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1