Stadsnieuws. Gemengd nieuws. vorhoogon mot een bedrag van f2800.-- en derhalve te bepalen op f 17 500.—. 3. Ons to machtigen, voort te gaan met de aanschaffing van meerdere auto matische toestellen voor het aansteken der straatlantaarns, en daarvoor een crediet te verleenen van f8000. 4. Ons te machtigen tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ten bedrage van ten hoogste f35 000.— ten behoeve der Gemeente-gasfabriek, tegen den koers van den dag, onder bepaling, dat deze leening zal worden afgelost uit de op brengst eener definitief aan te gane leo- ning en de rente uit de gewone middelen der Gemeente. De Commissie zal omtrent de tran sportbaan nadere inlichtingen inwinnen en ons opnieuw adviseeren, waarom wij daaromtrent thans geen voorstel doen en dit punt van ontwerp-besluit 1 hebben afgevoerdin verband hiermede kan ook het bedrag, genoemd in ontwerp-besluit 4, met f15 000.— worden verminderd en ge steld op f35 000.—. Wij meenen ons te mogen refereeren aan het advies van de Commissie van bijstand waar zij. na grondig onderzoek, van oordeel is, dat het vernieuwen van de inrichting van zwavelzuurammoniak- zout niet vatbaar is voor een publieke aanbesteding, daar de firma Wispelwey «fc Co. een bepaald systeem voor deze inrichtingen heeft, dat ook overal elders wordt gebruikt en goed voldoet; ook de bestaande inrichting is 13 jaar geleden door haar gebouwd en heeft goed voldaan Daar de uitvoering der in de aangeboden ontwerp-besluiten bedoelde werken spoe dig moet plaats hebben, bobben wij ge meend niet te moeten wachten op het rapport omtrent de transportbaan doch direct uwe machtiging te vragen voorde uitvoering dier werken. Gedateerd op S December zonden B. en W. het volgende schrijven aan den Raad De Directie van de Ooster Stoomtram maatschappij, die de lijn Amersfoort-Zeist zal aan'eggen en exploiteeren, verzocht ons de voorwaarden te mogen kennen, waaronder concessie kan worden verkregen voor het gebruik van de noodige gronden. Nu de door de Gemeente aangekochte gronden van mevrouw de wed. Roos-Vlas man zijn overgedragen en daarmede de be schikking is verkregen over al den grond, waarover de aanleg van de tram tusschen Utrechtschen weg en Barchman Wuytiers- laan is gedacht, is het oogenblik gekomen, waarop wij uwe vergadering dienaangaande voorstellen kunnen aanbieden. Het komt ons niet noodig voor, u het be lang aan te toonen, dat de Gemeente bij dezen aanleg heeft. Zooals bekend zal zijn. heeft de maat schappij ook concessie noodig van den Minis ter van Waterstaat en is de wet van 23 Mei 1899, Stbl. 129 hier van toepassing. Het wil ons dan ook voorkomen, dat slechts de enkele voorwaarden behoeven te worden gesteld, die in onderstaand ontwerp-besluit zijn opgenomen en waarover met de Maat schappij overeenstemming is verkregen. Bij Uw besluit van 27 September j.l. werd om pne-advies in onze handen gesteld, een adres van verschillende bewoners van den Utrechtschen weg, waarbij zij verzoeken, medewerking te verleenen a5n hun verlan gen, dat de aan te leggen tram Amersfoort- Zeist in «len der beide richtingen langs dien weg zal rijden. Omtrent dit verlangen, hebben wij het oordeel ingewonnen van de Ooster Stoom tram-maatschappij. De Directie berichtte ons, dat zij tegen inwilliging bedenkingen moest inbrengen, zoowel van finantieelen als van technischen aard. Het komt ons op grond van die mede- deeling niet geraden voor, nader op het denkbeeld In te gaan, zoodat wij de eer hebben u voor te stellen, afwijzend op het verzoek te beschikken en aan de betrokken Maatschappij de gewenschte concessie te verleenen, door vaststelling van het volgende ontwerp-besluit. Aan de Ooster Stoomtram Maatschappij, gevestigd te Utrecht, vergunning te verlee nen tot het aanleggen, hebben en exploitee ren van een tramweg, loopende van Zeist naar Amersfoort, over de aan de Gemeente Amersfoort in eigendom behoorende gron den. zulks onder de navolgende voorwaar den en bepalingen 1. de tramlijn met de in verband daar mede uit te voeren werken moet worden aangelegd, zooals op de bij dit besluit be hoorende teekeningeu is aangegevenlangs de Barchman Wuytierslaan wordt de baan gelegd in het thans bestaande ruiterpad. Ter plaatse waar de baan oen bestaanden verkeersweg of een bestaanden uitweg kruist, of waar nieuw aan te leggen verkeerswegen of nieuw te maken uitwegen de baan zullen kruisen, zal ingeval de Vignolarail gebruikt wordt, over een lengte van minstens 2 Meter plus de volle lengte van de kruising, een contrarail moeten worden aangebracht, terwijl langs binnen- en buitenzijden van de rail de bestrating van den rijweg voorzien wordt van een rij gros-keien, zwaar 20 maal 15 maal 10 c.M. tegen de rail aansluitend, of, ingeval van den groefrail gebruik gemaakt wordt, kan van het voorgaande de contrarail alleen vervallen de kruising met fietspaden en wandel paden wordt tusschen de rails en tot 0.50 Meter daarbuitenen daar waar wissel plaatsen in het wandelpad komen te liggen, over de volle lengte van de wisselplaats en volle breedte van het wandelpad bestraat met de straatklinkers op hun kant in halfsteens verband, terwijl ook in deze bestrating de contrarail zal moeten worden aangebracht, tenzij van den groefrail gebruik wordt ge maakt Alle noodige werken, als het rooien van boomen, opruimen van grasbanden, de te verrichten bestratingswerken, alsmede later nieuw aan te leggen uitwegen, komen ten laste van de Maatschappij, doch worden van Gemeentewege uitgevoerd. Evenzoo komt ten laste van de Maat schappij. het onderhoud en al de bestratingen tusschen de rails en 0.40 Meter aan weers zijden daarbuiten. Het onderhoud moet geschieden ten ge noegen van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. 2. de benoodigde grond gelegen tusschen den Utrechtschen weg en de Barchman Wuy tierslaan ter grootte van ongeveer 6000 M- wordt aan de exploiteerende Maatschappij in erfpacht verleend, voor den tijd, dat de lijn wordt geëxploiteerd tegen een canon, berekend naar 4V2 van de waarde, geschat op 30 cent de M-. In het vorige nummer schreven we, dat na wijlen jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck in de Tweede Kamer stemde tegen art. 7 der Kanalenwet 1S77 en met zijn be slissende stem oorzaak was, dat het kanaal door de Gelderscbe vallei niet tot stand kwam. We haasten ons die fout, klakkeloos over genomen uit »Het Vaderlands, te herstellen. Kamerlid van Amersfoort was destijds jhr. M. M. van Asch van Wijck. die in October 1SS2 zijn zetel moest inruimen voor mr. W. F. K. B. graaf Van Bylandt. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck werd pas in Januari 1901 Kamerlid voor Amersfoort. Met ingang van 1 Januari 1914 zullen bij de X. C. S. o.a. de volgende mutation plaats hebben. Dé heer Ph. S. Klijn, stationschef te Soest, wordt agent te Zwolle, terwijl tot stations chef te Soest is benoemd de heer L. op 't Hof, stations-klerk ie Xijkerk. De heer V. F. Th. Gerrits verwierf de akte Engelsche handels-correspondentie voor de practijk van de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden. Van de 37 candidaten voor deze akte slaag den er slechts 19. Kapitein B. E. StOver, thans van het 4e regiment infanterie, is in zijn rang overge- plaats bij het regiment grenadiers. Tot ie luitenant bij het 19e regiment in fanterie is bevorderd de 2e luitenant J. P. Briüt, van het korps. De Vereeniging voor het houden van kunst beschouwingen, enzoovoort, komt einde week met iets nieuws. Zij zal namelijk aanstaanden Zaterdag en Zondag in de sociëteit Vereeniging: be halve aquarellen van den heer M. W. van der Valk, uit Leiden, ten toon stellen kunst naaldwerk van mejuffrouw M. Verweij, uit Amsterdam, een der beste leerlingen van de in het buitenland beroemde, doch. ondanks haar ruim 25-jarig bestaan, hier te lande nauwelijks met name bekende Rijks-kunst- naaldwerkschool te Amsterdam. Vrijdagavond a.s. zal in «Amicitia* voor de leden van 't Xut de heer W. C. van den Volkere, uit Vlissivgen, een voordracht hou den over Draadloozc telegrafie, een der actu- eelste en belangrijkste uitvindingen van de laatste jaren. Reeds in meer dan 80 plaatsen in Neder land en in België werd dit onderwerp door den heer Van den Volkere, volgens mede- deelingen van andere bladen op hoogst aan gename, meermalen komische wijze behan deld, alles door proeven met de noodige ma chines, seintoestellen, transformatoren cn an dere apparaten opgehelderd. Het bioscoop-theater aan de Langestraat heeft een aanmerkelijke verbetering onder gaan doordien de zitplaatsen thans amphi- theaters-gewijze zijn ingericht, zoodat men op geen der rangen hinder heeft van hen, die vooraan zitten en elk onbelemmerd de films kan zien. Het bioscoop-journaal geeft, behalve een wapenschouwing over de Senegaleesche jagers die deelnamen aan de jongste groote parade te Longchamps, een prachtigen brand, een buitenkansje voor den Pathé-man die er kennelijk zijn uiterste best op heeft gedaan. Als natuur-taferecl een reis van Pau naar Cauterets met de prachtige watervallen van Latour en Cerisey. »De cowboy als millionair* geeft weer hoe een halve desperado, die danig meedoet aan het woeste leven op een ranch, plotseling millionair geworden, de machine-schrijfster trouwt van den notaris, die hem de erfenis uitbetaalt. Zijn oude makkers moeten deelen in zijn gelukhij laat hen op zijn kosten overkomen en neemt hen als gasten bij zich in huis, niet zeer tot stichting van zijn jonge vi ,v en de overige gasten, die de luidjes wei wat heel ruw vinden. AUervermakelijkst is 't als hij 't heele troepje meeneemt naar de opera en zij, denkend, dat de marqué de zangeres werkelijk mishandelt, hun revolvers trekken en den gewaanden vrouwebeul vol gens de regelen der kunst van het tooneel schieten. Heel interessant zijn ook de staaltjes van rijkunst op halfwilde paarden en wilde ezels, het worstelen met een jongen stier, enz. Een andere spannende film uit het Verre Westen is «De laatste daad van Broncho Bill*, een struikroover, die ten slotte zich bekeert en zijn leven opoffert voor twee vrouwen die hem het leven hebben gered. De explicateur heeft in de komische films alle gelegenheid om zijn bepaald komische gaven ten beste te geven. Bij het te Baarn gehouden Xationaal kegel concours, waarvan de prijsuitdeeling Zondag plaats had. zijn o.a. de volgende prijzen ge wonnen door stadgenooten vrije baan de heer A. Xefkens, 9e. prijs met 41 punten (ie prijs behaald met 41); personeel de heer A. Xefkens, 5e prijs, een zilveren kegel, met 95 punten (ie prijs gewonnen met 103) korps, 36 vereenigingerj, H. D. S.. 4e prijs, zilveren lauwertak, met 269 punten (ie prijs behaald met 297). De Amersfoortsche postduiven-vereeniging »De snelpost* is thans Koninklijk goedge keurd. De burger-schietvereeniging »Prins Hen drik* bood den stedelijken zuster-vereenigin- gen »Wilhelmina«, Broederschap* en «Po litiekorps* een plaatselijken schietwedstrijd aan, te houden op 17 dezer in haar nieuw schietlokaal. Behalve de wisselbeker zullen medailles den inzet vormen. Herinnerd zij, dat ook morgen de prijzen van de Protestantsche Armenloterij* nog te bezichtigen zijn van 1 tot 4 uur in »De Zaaier, aan de Muurhuizen. In het vorige nummer deelden we mee, dat Vrijdagochtend op de Langestraat een 2o-jarige wielrijder tegen een boerenkar opreed en een trap van het paard kreeg. Xaar het huis van zijn patroon, aan de Kampstraat gedragen, is de ongelukkige Zaterdag aan de gevolgen overleden. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den man, die hier en in de omgeving rijwie len verduisterde, overeenkomstig den eisch tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De wereld kan ontzettend veeldoch zij kan niet gelukkig maken hem, die het ge luk niet aankweekt in zichzelven. ■CTit dsn. Omtrok. Te Bunschoten worden pogingen aange wend om een Gemeente-vischafslag op te richten. Het hulp-post- en telegraafkantoor Den Dolder zal binnenkort ook telefoonkantoor worden. Hilversum i?lt thans 33 333 inwoners. Het Decembernummer van »Ons Maand blad*. orgaan der Vereeniging tot bevorde ring der belangen van slechthoorenden, brengt eerstens een verkort verslag van de laatste Hoofdbestuursvergadering, waarop ditmaal een bijzonder belangrijke kwestie werd behandeld, in verband met het uittreden van mej. T. Marcus uit de Redactie. Besloten werd, in het door haar gevraagd ontslag te berusten, maar pogingen in het werk te stellen om haar niet genoeg te waardeeren medewerking vooral voor de correspondentie van het Maandblad, te behouden. Verder werd besloten, aan den verantwoordelijken Redac teur mr. Baudet, een adviserende commissie van redactie toe te voegen. Voorts bevat het Maandblad een mededee- ling van een nieuw opgerichte afdeeling te Alkmaar na een uiteenzetting van het doel der Vereeniging door mej. Marcus, en van een nieuwe afdeeling in Arnhem. Hier sprak mr. Baudet eer. inleidend woord. Hij noemde het doel der Vereeniging hulp verschaffen aan slechthoorenden door arbeidsbemiddeling en onderwijs*. Ook het landhuis, dat nu onder de kap is, zal als rust- en vacantieoord en vooral als gelegenheid tot werkverschaf fing aan hen, die door hun gebrek of door ziekte hun betrekking verloren, van groot nut zijn. Verder wordt er dringend geld gevraagd voor het landhuis. Dan houdt het Maandblad een verblijdend bericht in, dat de Regeering waarschijnlijk een subsidie van f 1600 voor de school voor slechthoorende kinderen zal toestaan, als de Gemeente 's-Gravenhage met een gelijke bijdrage wil steunen. Het Amsterdamsch Gemeentebestuur verleent f 500 subsidie voor een cursus voor aanvullend onderwijs, maar stelt daarbij voorwaarden, die het noodig maken, dat de inkomsten met f350 giften van particulieren worden vermeerderd. Ten slotte een bericht, dat het Arbeids bureau te Amsterdam lid hoopt te worden van den Alg. Bond van Arbeidsbeurzen, om het werkverschaffen te vergemakkelijken. Een nieuw stuk van het Evangelie van Marcus. Te Cairo is onlangs een hand schrift gevonden, dat een brokstuk uit het Evangelie van Markus bevat, hetwelk in geen enkel ander manuscript voorkomt. Prof. Otto von Schieinitz heeft in een Duitsch letter kundig tijdschrift een cliché van dit kostbare handschrift laten afdrukken, en vermeldt ee- nige bijzonderheden van deze belangrijke vondst. Het manuscript is gebonden in hout en versierd met de beeltenis der vier Evange listen. De tekst is waarschijnlijk in de 5de eeuw op perkament geschréven evenals op de meeste unicaal-manuscripten zijn de woor den niet van elkaar gescheidenpunctuatie noch accentuatie vergemakkelijkt het lezen. Het gevonden brokstuk hoort thuis in het 16e of laatste hoofdstuk van het Evangelie van Marcus. Daar openbaart de Heer zich in vers 14 na de opstanding aan de elf discipelen. En «verwijt hun hun ongeloo- vigheid en de hardheid hunner harten, om dat zij niet geloofd hadden degenen, die Heqi gezien hadden, nadat Hij opgestaan was*. Hierbij sluit zich aan een tot nog toe abso luut onbekend fragment, dat in de vertaling ongeveer luidt ais volgt: »En zij veront schuldigden zich, en zij zeiden, dat deze tijd van ongerechtigheid en ongeloof onder den duivel stond, en dat deze tijd door de tus- schenkomst van onreine geesten zoozeer lijdt, dat de ware macht Gods niet meer begre pen werd*. «Bewijs ons daarom onverwijld,* zeiden zij tot Christus. «Uw gerechtigheid*. En Christus sprak tot hen «liet einde der tijden van de macht van den duivel is ver vuld, maar in dien tusschentijd is een ander kwaad dreigend nabij. Om der zondaars wille was ik aan den dood overgeleverdopdat zij tot de waarheid zouden terugkeeren eu niet meer zouden zondigen, maar mochten erven den geestelijken en onvergankelijken roem der gerechtigheid in den hemel.* Daarbij sluit zich dan aan vers 15, dat het bevel tot den doop bevat, in de bekende redactie. Dit Evangelie-manuscript is afkomstig even als drie andere handschriften, waarvan het eerste het Deuteronomium en het boek Josua, het tweede de Psalmen en het derde de brie ven van Paulus bevat, van een koopman Ali Arabi, die beweert de documenten te Akh- mim, het oude Panopolis, juist daar gevon den te hebben, waar in 1886 een apokryph Evangelie en de Openbaring van Petrus zjjn gevonden. Op dc zelfde plaats ontdekte men een standbeeld, een vrouw voorstellend, dat nu in het museum te Cairo bewaard wordt. Het manuscript is prachtig bewaard ge bleven, omdat het niet op papyrus, doch op perkament is geschreven. Waarschijnlijk heeft het 1500 jaar in het graf gerust en ka.1 toen in het z.g. «Witte Klooster* tegenover Akhmim zijn gekomen. De handschriften zijn echter vrij van invoegsels, verbeteringen, of anderszins. De invloed van het voedsel op het bloed. Zooals men weet bestaat bloed uit een vloei stof, de bloedwei, waarin zich de roode en witte bloedlichaampjes bevinden. In normalen toestand zijn er op elke kub. m. M. bloed 4 a 5 roode bloedlichaampjes. Het aantal witte bloedlichaampjes, dut gemiddeld 10000 is, kan daarentegen nogal aanmerkelijk ver schillen. De Fransche bioloog Richet heeft nu den invloed van verschillende voedings stoffen op de verandering in het aantal witte bloedlichaampjes onderzocht. Hij constateerde, dat het aantal per kub. m.M. na het gebruik van vleeschnat 17 300 bedroeg, na dat van rauw vleesch 16800, na gekookt vleesch 9500. Na het gebruik van eieren bedroeg bet aantal 15 100. Weervoorspelling een maand vooruit. Met levendige belangstelling volgen de meteorologen de stoute poging die de be kende leider van het observatorium te Lyon, Jean Mascari, heeft ondernomen om den landbouwers in dc omstreken van Lyon een maand vooruit een juiste weervoorspelling te geven. Toen het plan bekend werd, ontbrak het niet aan twijfelaars en spotters, maar de resultaten van Mascarts profetiën waren toch verrassend. Voor de maand Augustus kwamen 24 van de 31 voorspellingen uit. Nog verrassender waren die voor September, waarin de aangekondigde veranderingen pre cies klopten. Zou het groote raadsel zijn opgelost

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2