Donderdag II December 1913. RpNA Cacao Va is Houtein's No. 8350. 63e Jaargang. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR p. J. VBESIRiEa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post ft.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. kennisgevingen. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Provin cie Utrecht, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie, van den 24sten November 1913, 4e afdeelmg, no. 12. Gelet op art. ll der Jachtwet, Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de sluiting der jacht in de Provincie Utrecht, voor zooveel zulks nog niet is geschied, is bepaald op Woensdag 31 December 1913, met zonsondergang, met uitzondering van a. het schieten van waterwild, aangeduid in art. 17 der aangehaalde wet, daar, waar het schieten van waterwild geoorloofd is; b. het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in eene eenden kooi of daarmede gelijkslaand toestel, waarvan de sluiting later zal worden bepaald. Utrecht, 29 November 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd. F. D. SCHIM MEI,PENNINCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat volgens rae- dedeeling van den Minister van Oorlog op den lOden December a.s. en zoo noodig de volgende dagen dier week, eene schietoefening zal wor den gehouden van het fort IJMUIDEN. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.) waarbij onveilig wordt gemnakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de Oostzijde door eene lijn van af het fort in de ware richting Noord en aan de Zuidzijde door het Nooderhoofd en eene lijn in de ware richting W. Z. W. van het uiteinde daarvan. De Oostelijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór- en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waar schuwingsbord aan den ingang der visschers- haven worden geplaatst. Ter vorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitgenoodigd, het onveilige zeegedeelte se vermijden. Uitvarende schepen moeten daar toe vanaf den kop der piereu -1 zm. W. Z. VV. koersen, of desgewenst Zuidelijker aanhouden, en eerst daarna om de Noord gaanbinnen komende schepen moeten in omgekeerden zin handelen. Tevens zal, voigens mededeeling van den zelfden Minister, op 1G en zoo noodig ook op 17 December a. s. eene schietoefening worden gehouden van het fort PAMPUS. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord door Oost tot Zuidoost (135") tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen te gelijkor tijd en op de zelfde wijze roode vlaggen waaien van de batte rijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij rabij Muiden, den kerktoren te Muiderberg, en van den vuurtoren van Marken. Amersfoort, 9 December 1913. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. -uw s&onebtew- s&s xtaJ/xef <cwumde^ scctocur ■</cy Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 9 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van hoi publiek, dat een door J. NEFKENS ingediend verzoek, wet bij lagen, om vergunning tot het oprichten van eene zuiggas-installatie voor een motor van 40 P. K. tot het drijven van eene maalderij en za gerij in het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg No. 120, hij het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 3344, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 23 December aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven ora, ten overstaan van het Gemeente- beatuur of van éen of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Nog weer eens de kippetjes. Barneveld, in dit deel des lands een der allergrootste centra van den eierhandel, weldra in het bezit van een eiermarktplaats die menige grootstad het met recht zal be nijden, is Maandagavond toegetreden tot de V. P. N. en heeft zich daardoor verzekerd de zeer groote voordeelen, verbonden aan de machtige organisatie der nut-kippenhou- ders in heel het land. Dc vergadering, belegd door de plaatse lijke afdeeling der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, werd gehouden in 3De Roskamt te Barneveld. De drie ineenloopende benedenzalen waren geheel gevuldal wat zitplaats was, werd inge nomen en nog heel velen moesten zich den ganschen avond tevreden stellen met een staanplaats. Het verblijdendst was een groot aantal vrouwen en jongemeisjes immers gewoonlijk schitteren dezen, op wien de verzorging der hoenders het meest wordt afgewenteld, in de V. F. N.-vergaderingen door hun afwezigheid. Er waren ruim 200 belangstellenden. Even na zessen opende de heer A. W. J. J. baron Van Nagel 1, Burgemeester van Barneveld, als Voorzitter derlandbouw- afdeeling de vergadering en noemde het een verblijdend teeken, dat de bijeenkomst zóo druk was bezocht, terwijl de landbouw-ver- gaderingen gewoonlijk 3 en ook wel eens 6 belangstellenden buiten het Bestuur hebben. Spr. heette meer in het bijzonder welkom de heeren dr. B. J. C. te Hennepe, van de Rijks-seruminrichting, en H. B Beaufort, den pluimvee-consulent, die als sprekers zouden optreden, J. Schuyleman, den Algemeen Secretaris der V. P. N„ de Bestuursleden en de leden der onder-afdeellng Amersfoort, en de veeartsen ook uit de omgeving van Barneveld, die ondanks het slechte weder waren overgekomen. Dr. Te Hennepe. sprak er in zijn inleidend woord zijn blijdschap over uit, dat zooveel vrouwen onder zijn gehoor w; omdat meestal bij de vrouw berust de zorg voor den hoenderstapel. Deze wordt thans weer ernstig bedreigd, vooral door de Kleinsche ziekte. Deze is een besmettelijke ziekte en ont staat, evenals tuberculose, diphtherie en vogel-cholera, door smetstoffen, verbazend kleine plantjes, microben genoemd omdat men ze slechts kan waarnemen middels een microscoop, en ondanks hun kleinheid zoo verbazend schadelijk omdat zij, door verd' ling, zich zoo ondenkbaar snel vermenig vuldigen uit éen bacterie in 8 uur millioen. Elke bacterie scheidt een zwaar vergif afde millioenen bacteriën zóo veel, dat het dier sterft. Buiten het lichaam kunnen die bacillen (tuberkel-, typhus-, cholera-bacil! worden ge dood door koken of door behandeling met scheikundige ontsmettingsstoffen (gewoonlijk een 2 tot 6 pCts. oplossing van carbol, creolin of sublimaat). In het lichaam worden ze bestreden door de witte bloedlichaampjes en men heeft thans methoden gevonden om deze witte bloedlichaampjes zoodanig te ver sterken, dat zij in hun strijd op leven en dood met de bacillen de overwinning be halen. Het is beter een ziekte te voorkomen dan haar te genezen en daartoe wordt het ge zonde dier middels een entstof (verzwakte smetstof) ongevoelig gemaakt voor het gif der bacillen. De Kleinsche ziekte nu is de kippenziekte, welke thans bij uitnemendheid heerscht en geweldig groot geldelijk nadeel brengt. Het dier krijgt hevige darmontste king met, als gevolg, hevigen doorloop, zakt in elkaar en sterft in slechts enkele dagen. In Overijsel, bij Wijhe en Windesheim, is opgemerkt, dat de besmetting werd in de hand gewerkt door de cadavers die in de beken werden geworpen. Hieruit heeft men geleerd, dat de zieke dieren moeten afge zonderd en, laat me ze niet genezen door den veearts, die ze inspuit met een serum, moeten verbrand op een hoopje stroo, ge drenkt met petroleum. Vooral verkoope men ze niet in de gauwigheid, want dan werdt de ziekte nóg meer verspreid. Het serum, dat dc dieren kan genezen, evenals de entstof, die voorkomt, dat de diere- ziek worden, is in het bereik van alle veeartsen. Door de reuzenproef, geno men 111 de onder-afdeeling Amersfoort een proef die in heel de wereld haar weder gade niet vindt is onomstootelijk bewezen, dat de Kleinsche ziekte door enten kan wor den voorkomen en dat, als de dieren ziek worden (bijvoorbeeld door besmetting dcor uit besmette streken aangekochte hoenders) zij door het serum kunnen worden genezen, indien men althans intijds den veearts ter hulp roept. De vogel-tuberculose is een ziekte van veel ernstiger aard, vooral omdat zij zoo sluipend, zoo verbazend langzaam verloopt en de kip maanden achtereen ziek kan zijn en men er niets van bespeurt. Dat zij hevig heerscht, is verleden jaar bij de groote proef rond Amersfoort gebleken, toen een goede 10 000 kippen door de handen gingen en werd geconstateerd, dat minstens 25 pCt. tuberculeus is. Haar oorzaak zit bovenal in de slechte huis vesting der dieren. Wie uit het kippenhok een dier of een ei haalt, komt er uit grijs van stof en benauwd. De hokken zijn vreese- lijk benauwd en donkerin de boerderij huist de kip boven het vuil der koeien. Komt de kip uit die warmte in de koude dan wordt ze ziek. Het geheele hok is besmet. Het hok moet zoo licht mogelijk zijnhet dak moet kunnen afgenomenfrissche lucht moet volop kunnen toetreden. Men moet er den mest zich niet in laten verzamelen en dien dus niet eens of een paar malen per jaar uitschoffelen, doch minstens elke week uit verwijderen. Ook moeten niet te veel dieren in een kleine ruimte bijeengebracht. Elk dier moet een bepaalde ruimte hebben en men moet niet redeneeren er kunnen er nog wel een paar bij. Dat een dier is aangetast door tuberculose bemerkt men pas na eenigen tijd. Gewoon lijk zijn de darmen ontstoken, doch ook maag, longen en lever kunnen worden aangetast. De mest besmet erf en drinkwater met dui zenden bacteriën, die ook de andere dieren tuberculeus maken. De ziekte is zeer gemakkelijk te consta- teeren aan het borstbeen der kip. Tuberculose kan óok worJ n overgebracht door broedeieren. Daarom is het geraden, deze even te dompelen in een creolin-op- lossingechter zonder poetsen, daar men anders de poriën dicht poetst, de lucht geen toegang meer heeft en het kuiken stikt. Nog beter is, geen broedeieren te koopen dan uitsluitend van een V. P. N.-fokstation. En men zij ook hoogst voorzichtig met de eieren van zoo'n aangetasten hoender stapel. Pas kort geleden is ontdekt, dat het ei ook inwendig tuberkel-bacillen bevat en dus geklutst zeer gevaarlijk is voor her stellende zieken en kinderen. Tegen deze ziekte bestaat nog geen ge neesmiddel. De eenige wijze om tuberculose uit zijn hoenderstapel te keeren, is het af maken der dieren. Voor de zooveelste maal zij herhaald, dat een zieke kip niet legt. Vooral als de kip de ziekte pas onder haar leden heeft, eet ze tegen de klippen op. Zij brengt dus niets dan nadeel. Werd er beter boek gehouden dan zou men wel bemerken hoe zeer groot dat nadeel is. In een beslag van 300 kippen sterven er, zoo nu eens en dan weer eens, een 50 tot 60 per jaar. Is dit het geval, dan doet men het best, alle dieren te laten slachten, óok de schijnbaar gezonde, en ze te laten keuren door den veearts, die de niet-tuberculeuse er uitzoekt, waarna deze voor de consumptie kunnen verkocht. Men durft echter dit «paardenmiddelniet aan en lijdt liever nadeel, dat uit den aard der zaak steeds grooter wordt omdat er telkens meer kippen ziek worden en sterven. Luistert men echter naar goeden raad en heeft men het geheele beslag opgeruimd, dan moeten de hokken terdege gereinigd, goed schoongekrabd en met zeep en creolin duchtig ontsmet. Daartoe is juist in den winter een zoo goede tijd, omdat er dan niet veel anders te doen is vooral op den akker of in den tuin. Dit paardenmiddel is lang niet zoo daur als den koppel maar te later, doorzieken.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1