Stadsnieuws. doch dit komt er wel. Dit mag geen bezwaar zijn, voor welke corporatie ooker zijn er hier ter stedj heel wat, die over meer morali teit den over geld hebben te beschikken. In geen geval moet een hoofdelijke omslag worder. geheven. De leden der corporaties, disympathiseeren met het doel zouden bijvoorbeeld 2 centen voor ééns vrijwillig kunnen bijdragen. Dat maakt reeds een aardig bedrag. Op subsidie uit de Gemeentekas zal wel niet veel kans wezen. Alle aanwezigen verklaren zich be reid, mee te werken. Wie vóór 20 Maart geen tegenbericht heeft gezonden, doet als corporatie mede. Bij de nu volgende stemming worden ge kozen tot leden van het Dagelijksch Bestuur van het definitief comité de heeren H, Gordeau Jr., Voorzitter; A. J. Huyskens, Secretaris, Krommestraat 12a; H. J. van den Hengel en W. C. Luberti, liet werd gemachtigd, zich drie leden te assumeeren. Zoo spoedig mogelijk zal een openbare vergadering worden belegdhet Bestuur zal een spreker daarvoor uitnoodigen. De afgevaardigde van de Remon- strantsche gemeente zcide nog, dat toch alle aanwezigen vóór afschaffing van alcoholhoudenden drank zijn, maar óok zijn er onder, die zijn vóór plaatselijke keuze en tegen afschaffiing. Allen willen echter een nieuw gezichtspunt belichaamd hebben in de Drankwet en dit instituut moet thans meer op den voorgrond gebracht dan de geheelonthouding (instem ming). De afgevaardigde van de N. O. P. C. be treurde het, dat de R. K. drankbestrijders- vereenigingen zich op 't laatste oogenblik terugtrokken. De zaak is niet nieuw, vraagt reeds 2 jaar de aandacht. En nu we gereed staan om den oogst binnen te halen, wordt ons een knuppel tusschen de beenen ge worpen. Nemen we eens aan, dat deze beweging een socialistische is, wat hebben de vrouwen en de kinderen van gewoonte-drinkers dan nog aan zulk terugtreden (instemming). De Voorzitter herinnerde, dat ook de Volksbond tegen drankmisbruik, ondanks zijn prachtig rapport naar aanleiding van de Bondsvergadering van 5 September 1911, is terug gekrabbeld. Het een en het ander is te betreuren; doch laten we de hoofden kalm houden en onzen plicht doen. De vergadering werd hierna te 9.45 ge sloten. Waarom we slapen. Waarom zoeken wij, menschenkinderen, eiken avond getrouw met min of meer vreugde ons bed op om eenige uren te toe ven in het land der droomen Waarom is het zoo noodig, dat we een goed aantal uren van den dag, of liever van den nacht, ons lichaam overgeven aan een toestand van onbewustheid, die geen bewusteloosheid is, nog minder levenloosheid En hoe komt het, dat v 0 dan den volgenden ochtend weder ontwaken en de wereld weer zien, zooals ze is, en ons verfrischt gevoelen en opgewekt en krachtiger dan te voren Het antwoord op deze vraag is niet moei lijk te geven. Het is omdat wij vermoeid zijn, omdat onze zenuwcellen door den arbeid, dien zij in den loop van den dag nebben verricht, zooveel afmattings-stoffen hebben opgeza .eld, dat de bloedsomloop niet meer in staat was, de stofwisselingsproducten te verwerken, dat dus in de zenuwcellen nood zakelijk een periode van rust moet optreden om he. bloed in staat te stellen, deze hoogst noodige arbeid te hervatten. Terv.gl wij slapen, rusten onze zenuwcel- lei. geheel en al uit en dan kunnen, daar er immers geen nieuwe afmattende stoffen ont staan door arbeid, de reeds aanwezige ge makkelijk door het lichaam worden verwerkt en verdreven. De zenuwcellen nemen, wat deze bezigheid betreft, een geheel andere plaats in dan de cellen-complexen van ons lichaam, die andere organen vormen, als bijvoorbeeld hart en longen. Deze organen zijn altijd, zelfs in den diepstcn slaap, in volle actie, waardoor hun stofwisselingsproducten altijd geheel verwerkt en door het bloed uit den weg geruimd worden. Is het nu bepaald noodig, dat men ver moeid moet zijn om te kunnen slapet. Als we eens zoo om ons heen zien, zouden we geneigd zijn, deze vraag ontkennend te be antwoorden, omdat we menschen kennen, die den heelen lieven dag geen het minste werk doen en zich ondanks dat mogen verheugen in een pracht van een slaap, die ze jaren lang behouden, ook zonder een spaan te ver leggen. Hoe klopt dat nu met de vermoeidheid Al leggen we ook den heelen dag de han den in den schoot, al passen we er heel goed voor op, dat we niets doen, dat ons arm li- j chaam Vermoeid zoo kunnen maken, en al j zorgen we er toch vooral voor, dat we geen arbeid, noch lichamelijk, noch geestelijk werk, verrichten, tóch worden we moe, omdat de organen van onze zinnen altijd en voortdu rend actief zijn. De zenuwen van gezicht en gehoor, van reuk en gevoel ontvangen voort durend indrukken van buiten, die hen werk zaam houden. Ze moeten dus voortdurend arbeiden, dat wil zeggen, ze moeten stofwis selingsproducten vormen. Ondanks de totale afwezigheid van allen geestelijken en lichamelijken arbeid hoopen zich dus in de werkende zenuwcellen de af mattende stoffen op en voor de verwijdering daarvan is zonder eenigen twijfel een meer of minder lange periode van rustigen slaap noodig. Dat evenwel de behoefte om te sla pen bij werkende menschen grooter is dan bij lieden die lichaam en geest in rust laten, is zeer natuurlijk, omdat bij hen heel wat meer afmattende stoffen worden gevormd. Onlangs hebben twee Fransche geleerden op bijzonder interessante en vindingrijke wijze aangetoond, dat de vermoeiing der zenuw cellen alleen de oorzaak is van den slaap- noodzaak. Zij hebben dat gedaan langs ex- perimenteelen weg. Men wist reeds sinds lang, dat de vermoeidheid, die is ontstaan door inspannenden arbeid, zich in de cellen daardoor deed kennen, dat, bij vermoeidheid der zenuwen, de inhoud der cellen onderhe vig werd aan een belangrijke verandering. De zenuwcellen bevatten behalve den kern talrijke donkere deeltjes, die kluiten genoemd worden. Bij vermoeide cellen nemen deze kluiten die zooals men begrijpt ontzet tend klein zijn belangrijk af, om ten slotte voor het grootste deel of zelfs geheel en al te verdwijnen. De Fransche geleerden nu, waarvan we zooeven spraken, namen eenige h' nden, die ze gedurende langen tijd ver hinderden in slaap te vallen. De dieren be hoefden niet het minste werk te doen en vermoeiden zich dus lichamelijk niet. Ze moch ten evenwel in 250 uren, dat is dus 10 et malen, niet slapen. Toen onderzocht men hun zenuwcellen en het bleek, dat bij hen alle kluiten geheel en al uit het binnenste der cellen waren ver dwenen het was dus duidelijk, dat de die ren, ook zonder den minsten arbeid te ver richten, in een periode van groote vermoeid heid waren geraakt. Nog een vreemde proef namen de geleer den met deze honden. Ze namen een weinig van de vloeistof, die ze uit de hersenen van de uit den slaap gehouden honden hadden geperst en spoten daarmee andere, heel normale dieren in. Deze werden dadelijk moe en toonden een zeer groote behoefte om te slapen. Men had dus kunstmatig de afmat tende stoffen in het lichaam van deze dieren gebracht. Om die stoffen weder te verdrijven, was opnieuw rust, met andere woorden slaap, noodig en als men de ingespoten dieren eenige uren liet slapen, werden ze ook weer even monter en gezond wakker als ze te voren geweest waren. Deze proeven hebben onomstootelijk be wezen, dat de slaap wordt veroorzaakt door vermoeidheid van de zenuwcellen. De afmat tende stoffen, die zich hebben opgehoopt, moeten weer uit de organen verwijderd wor den en daarvoor is rust noodig. Rust zonder slaap is niet voldoende, omdat zulk een rust altijd een deel der organen doet blijven wer ken en er dus geen volkomen reiniging der cellen kan plaats hebben. Wel eigenaardig is het, dat de eene mcnsch veel meer slaap noodig heeft dan een ander om zijn lichaam weer krachtig en onver moeid te maken. En ook is het eenfeit.dat er menschen zijn, die zeer hard werken en dus heel vermoeid moeten zijn en die toch met betrekkelijk weinig uren slaap het lichaam weder krachtig maken. Natuurlijk hangt dit van verschillende omstandigheden af. Men kan zich wennen aan meer of min der slaapde eene mcnsch heeft een krach tiger gestel dan de ander, en ook de wils kracht van groote mannen stelt hen in staat, veel te werken en weinig te rusten. We weten evenwel, dat de geleerden hebben uitgemaakt, dat een gemiddelde slaap van zeven uren per etmaal voor den nor malen mensch voldoende is. Velen zijn van meening, dat ze niet minder dan acht uur moeten nemen voor hun nachtelijken rust tijd. Een verstandige meening, die in geen geval kwaad kan. Slapen is een noodzaak om gezond te leven. Slaap hebben we noodig om lichaam en geest sterk en helder te houden. singel, naast het Raadhuis) gaarne adressen van geschikte arbeidskrachten aan hen, die tijdelijk werkkrachten behoeven voor grond werk of andere werkzaamheden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Zaterdagavond weder een openbare vergadering houden, ten Raadhuize. De heer G. Bikkers, kapelmeester van het 5e regiment infanterie, verwierf den isten prijs in den wedstrijd voor militaire marsch- muziek. Er werden ingezonden 33 compositiën, elk met 2 partituren en een directie- of piano- partij. Die prijs bestaat uit een groote zilveren medaille, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, een som van f 50 en een solisten instrument naar keuze. Uit de 12 bekroonde marschen zal de jury, wier lid en Voorzitter is luitenant-kolonel H. J. van der Hegge Zijnen, chef van den staf der 4e divisie, een keuze doen voor het album, dat, met toestemming van H. M. de Koningin, zal worden aangeboden aan H. K. H. Prinses Juliana en waarin die marschen, op zeer eenvoudige wijze voor piano bewerkt, zullen worden opgenomen. De heer Joh. de Wilde verwierf de akte Boekhouden bij het federatie-examen van »Mcrcurius». Hij genoot zijn opleiding van den heer P. H. Dijksterhuis. De Minister van Oorlog vertoefde gister ochtend hier en nam met de regiments-com. mandanten de oefenterreinen in oogenschouw. Z. Exc. nam intrek in hotel Smolders van Osch. Het schriftelijk toelatings-examen tot de cursussen voor opleiding tot officier zal aan vangen op 26 Mei. Voor het iste studiejaar zijn 45, voor het 2de 5 plaatsen opengesteld. Het verluidt, dat de landweer dit jaar eerst in Mei zal opkomen voor oefeningen. Percy Grainger zal aanstaanden Dinsdag zich andermaal hier doen hooren. Wel wordt den volgenden avond het 4e abonnements-concert gegeven, door Minny de Jonge en Anton Verhey, maar toch hou den we er ons van overtuigd, dat zeer velen zullen gaan genieten van het sublieme spel van den hier zeer bekenden en terecht ge- vierden pianist, van wien deze andere groot meester Julius Röntgen o. a. schreef »Het was bij Grieg, dat ik Percy Grainger leerde kennen en bewonderen. »Hij speelde Bach, Brahms, Grieg, moderne Fransche componisten en eigen composities, alles in de hoogste volmaaktheid en met den stempel eener groote individualiteit. In zijn spel was volkomen rijpheid, gepaard met jeugdig temperament. »lk raad iedereen aan, dezen eersten-rangs kunstenaar te gaan hoorenc. Ter gelegenheid van zijn 12J/._,-jarige loop baan als dilettant-tooneelspelcr het staat zóo op de uitnoodiging zal de heer P. Voskuilen aanstaanden Zondag optreden als Cyrus Blenkarn, de rol in »De Fabrieksbaas* in welke niemand minder dan Louis Bouw meester eenmaal zoo schitterde. Do N. V. bioscoop-maatschappij »De Arendheeft zich het alleen-vertoonings- recht verzekerd van »Het kind van Parijs» cn van >De dochter van den vuurtoren wachter», twee reuzen-films, die terecht overal worden bewonderd. De onhebbelijke en door niets gewettigde gewoonte van sommige reizigers om de deu der spoorweg-coupé open te werpen eer c trein stilstaat, heeft een onder-chef aan het station te Coblenz het leven gekost. Hij werd door zoo'n openstaande deur dermate aan het hoofd gewond, dat de dood weldra volgde. Zij het den lezers een les. Zich door het verleden te laten bezielen, is nog niet zich in het verleden te schikken, er in op te gaan. Het leven, dat naar ont wikkeling streeft, staat niet stil bij hetgeen dood is. Uit den Omtrek. De bevolking van Baarn is in I9i3t°egc' nomen met 58 mannen en 71 yrouwen en bestond den laatsten December uit 42"1 mannen en 5145 vrouwen, samen 9406, tegen 9277 op 31 December 1912. In het afgeloopen jaar zijn te Barneveld aangevoerd 12 185000 eieren, die den land- bouwers-kippenhouders hebben opgebracht f628578.59 of gemiddeld 5.15 centper stuk. Bovendien werden eenige honderdduizen den kippen, hanen, piepkuikens, eenden, enz. aangevoerd, zoodat de geheele opbrengst uit de plumveehouderij vrijelijk kan geschat op ruim een millioen gulden. De Wegenvcreeniging »Barneveld«, te Barneveld, heeft het afgeloopen jaar prachtig werk geleverd, schrijft de Wegen-commissie van den A. N. W. B. in >De Kampioen». Met krachtigen financieelen steun van onzen Bond werden rond Barneveld een serie wielerpaden gemaakt, waarvoor elk wielrijder, die de omstreken bezoekt, dankbaar behoort te zijn. De rijwielpaden, welke gemaakt wer den, staan op de hierbij gaande schets nader aangegeven en zijn: 1. het pad Barneveld—Glinde -Snorren- hoef en verder aansluitende aan den bestaan- den weg naar Oud-Leusden 2. het pad Scherpenzeel—GlindeAchter veld 3. het pad Achterveld--Terschuur 4. het pad Glinde—Walderveensche molen; 5. het pad Barneveld—Kallenbroek Aanstaanden Zaterdagavond wordt hier een massa-kamp gehouden tusschen de schaak clubs «Amersfoort» en «Apeldoorn» in >De vergulde zwaan», het gewone terrein der Amersfoortsche club. Werkelijk belangstellenden kunnen den edelen strijd bijwonen. Ier gisteravond gehouden jaarvergadering van de Anti-revolutionnaire kiesvereeniging Nederland cn Oranje» werden de aftredende Bestuursleden, de heeren W, Kleber, II. Koning cn T. van dc ^uurst, herkozen. De centrale zal morgenavond hier verga deren. In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. A. C. Schade van Westrum, Evang. Luthersch predikant te Haarlem. In de Remonstrantsche kerk, dr. G. J. Heering, uit Arnhem. Aan den Raad dezer Gemeente is door de schilders-patroons hier verzocht, in de bestek ken voor Gemeentewerken te willen invoeren de zoogenaamd partieele aanbesteding. In verband met de vele aanvragen om onderstand wegens werkloosheid verstrekt het Burgerlijk Armbestuur (bureau: West liet ijverig Bestuur der onderafdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. heeft veel succes van zijn deelnemen aan de dezen zomer te 's Gravenhage gehouden giootc Landbouw-ter.toonstelling. Ihans ontving het voeder-magazijn, aan de Krommestraat 59, weer een groote be stelling van hei puike ochtendvoer uit Ant werpen en voor een belangrijk landbouw- grootbcdrijf hier te lande. Geen wonder, dat dc oneerlijke concurren tie hoogtij viert en tracht onder de vlag der V. P. N. te varen. Hol Groen» Kruis zal, blijkens advertentie "Uhimor, weder een cursus doen ge ven in de Eerste hulp bij bedrijfsongevallen. Het Roode Kruis zal weldra een oproep doen uitgaan voor een cursus in Eerste hulp bij ongevallen van algemeenen aard (man- nen-transport-colonne) en ter opleiding van helpsters (vrouwcn-verpleeg-colonne). liet is duidelijk, dat de Wegenvereeniging slechts werkzaam kan blijven bij voldoende jaarlijksche inkomsten. Bestaande paden moeten worden onderhouden en nieuwe paden hoopt men wederom aan te leggen. Dat alles krijgt men niet voor niets gedaan, maar vordert klinkende munt. Zij, die van de gemaakte wielerpaden gebruik maken en dus daarvan voordeel hebben, zooals nering doenden, zullen weldoen door lid der Ver- eeniging te worden, waarmede slechts het luttele bedrag is gemoeid van 50 cent per jaar. In den Raad van Bunschoten staakten met 5 tegen 5 de stemmen over de voorstellen tot het verlichten der Gemeente met gas en tot het verbeteren van de haven. Dr. B. J. C. te Henncpe, bacterioloog van de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, hield gisteravond een lezing te Woudenberg. De zaal was ook hier stampvol met be langstellenden, die met de grootste aandacht volgden naar hetgeen op zoo echt bevatte lijke wijze werd meegedeeld omtrent de meest voorkomende besmettelijke hoender- ziekten, de middelen om ze te genezen cn ze te voorkomen. Uit den aard der zaak was het mcerendeel een herhaling van hetgeen dr. Te Ile.-.ncpc ook hier onlangs ten beste gaf uit den schat zijner kennis cn groote ervaring op pluim- veegebied. Nieuw was, dat thans nomstootelijk is vast gesteld, dat de groote kuikensterfte in België, waar tienduizenden kuikens den pluimvee houders ontvielen, is te wijten aan inwendig besmette eieren. Deelde dc doctor onlangs hier mede, dat hoogst vermoedelijk eieren van door een besmettelijke ziekte aangetast dier ook inwendig werden besmet kunnen zijn en ried hij reeds aan. hoogst voorzichtig te wezen zoo wel met broedeieren uit besmette beslagen als met het inwendig gebruik van ongekookte eieren, bijvoorbeeld tot versterking van een zieke, inmiddels is met zekerheid geconsta-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2