BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. Gemengd nieuws. van do uitgave van N.V. de AMERSFOORÏSCHECOURANT voorheen Firma A. h. van CLEEFF VAN ZATERDAG 10 JAN. 1914. De Minister van Justitie heeft een aan schrijving gericht tot alle ambtenaren van politie, belast met het opsporen van straf bare feiten, om hen er aan te herinneren, dat op ii Januari 1914 in werking is getre den de wijziging van het Wetboek van Strafrecht, waarbij str^f wordt bedreigd tegen het gebruik maken, zij het ook met een ge ringe afwijking, van een naam of een onder- schf-idingsteeker;, waarvan het gebruik krach tens wettelijk voorschrift uitsluitend aan eenige vereeniging of aan het personeel van den geneeskundigen dienst des legers is toe gekend. D:t betreft meer in het bijzonder het roode kruis op wit veld, dat alleen mag worden gevoerd door de internationale vereeniging »Het Roode Kruis» en de tot haar behoo renden en dus niet door handelaren in ver- bandartikelen, Padvinders, enz. De heer J. H. W. Westhoff, adjunct-con troleur der Gemeente-belastingen, staat no. 2 op de voordracht ter benoeming tot controleur der Gemeente-belastingen te Slooten (N.H.). Aan het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aangesloten met no. 303 de heer Wakker, Paulus Buis-laan. no. 3«6 mevrouw Van den Heuvel, Utrecht- scheweg 104". Aan den heer B. H. Peteri, thans leeraar aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te Warf- fum, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart eervol bntslag verleend. De heer A. Eijkelboom behaalde de Mid delbare akte B Engelsche taal. Het ook door ons overgenomen bericht van de »Leidsche Crt.«, dat de grijs-groene uniform weer zou wotden afgeschaft, wordt pertinent tegengesproken door »De Avond post», die zelfs weet mee te deelen, dat de Minister van Oorlog heeft bevolen, dat geen blauwe kleeding meer zal worden aangemaakt. De vlag wapperde gister van de kazerne der veld-artillerie in verband -met het feit, dat bij besluit van den Souvereinen Vorst van December 1813 op 9 Januari 1S14 wer den opgericht 4 bataillons artillerie. Eerst in 1848 werden veld- en vesting artillerie gescheiden. Later zal het eeuwfeest van de feitelijke oprichting van het ie regiment veld-artillerie feestelijk worden herdacht, evenals dit zal plaats hebben bij het 5e regiment infanterie en het ie regiment huzaren. Nap. de la Mar heeft zich hier gisteravond van een andere zijde doen kennen, namelijk als Directeur van het Rotterdamsch operette- gezelschap, dat met de oude getrouwen van het voormalig gezelschap Speenhoff-De la Mar deed optreden Annie Bakker en de jongedames Jo Tourniaire en H. Blazer. »Der Tanzanwalt» zat er goed in en werd heel vlot gespeeld en goed gezongen, 'tls een oud beestje met typisch Duitsche situa ties en heeft niet veel om 'tlijf. Chris de la Mar was de transformatie-kunstenaar, de man die zich zóo bedrieglijk weet te grimeeren, dat zelfs zijn vrouw hem niet herkent, het geen natuurlijk aanleiding geeft tot allerlei verwikkelingen en zelfs tot hier en daar vrij gewaagde tooneelen. Nap. de la Mar, de Tanz-Assessor, yvas natuurlijk de hoofdpersoon, die aan alle da mes het hof maakteeen hofmakerij zonder eind, aan welke natuurlijk alleen zijn büse Schwiegermutter (mevrouw De la Mar-Kley) ontkwam. Er werd veel gelachen en dus is het doel bereikt. In plaats van »De naakte waarheid», dat nog minder om 't lijf en alleen een ietwat gevaarlijken naam heeft en wellicht daarom op verzoek niet werd vertoond, werd iets gegeven waarin de Moulin rouge voorkomt, een éen-aclertje van Montmartraisen inhoud. Toen het scherm even na tienen viel, bleef het publiek, dat niet zeer talrijk was, zitten. Het wachtte op ten minste nog een paar voordrachten van Nap. Deze was echter reeds aan het station toen het eindelijk begreep, dat er niet weer zou worden gehaald. Het programma van den piano-avond, Dinsdag hier te geven door den gevierden pianist Percy Grainger, bestaat uit werken van Bach-Liszt (Praeludium en Fuga a kl. t.), Schumann, Brahms, Liszt, Grieg (Ballade in vorm van variaties over een Noorsche volks wijze, op 24) en Percy Grainger zelf. Ten voordeele van de kas der plaatselijke T. B. C.-vereeniging zal «Arti et Amicitue», uit Bussum, dat ook verleden jaar hier en terecht zooveel bijval genoot, op 31 Januari een voorstelling geven. Behalve haar bioscoop-courant heeft de N.V. bioscoop-maatschappij »De Arend» in haar nieuw programma d.ie komische en twee dramatische nummers. Tot de eerste categorie behooren Willy, de koning der toovenaars», de zoon van een kaartlegster zonder klanten, die het tot dezen hoogen post brengt doordien hij een door de bedienden gestolen kostbaren diamant terugbezorgt aan de eigenares, een natuurlijk schatrijke gravin. Om de bedienden te sparen, laat Willy den diamant inslikken door den hond der gravin. >Een bewonderaar van Quo Vadis», een eenvoudige jongen, die de wereldberoemde film heeft gezien en droomt, dat hijzelf zwaardvechter is; en «Eenhandige kok*., waarin getrouwelijk wordt geschetst in welke misères een huisvrouw kan gera ken als er plotseling gasten komen, nog wel op den uitgaansdag van de keukenprinses. Het groote nummer der andere categorie is «De landverhuizer». Een arme om den geloove vervolgde Rus trekt naar New-York. Vrouw en kind zal hij laten overkomen als het hem gelukt, in den vreemde een beetje redelijk bestaan te vinden. Het gaat hem zelfs zóo goed, dat hij als compagnon wordt opgenomen. Aan de zijnen in Rusland denkt hij niet meer. Hij verandert zelfs zijn naam in een meer Amerikaansch klinkenden. Zijn vrouw reist hem jaren later na. Al haar zoeken in de wereldstad is vruchteloos doch de man koopt op straat bloemen van een doodarm jongentje en herkent in dit ventje zijn eenig kind. Hij komt tot inkeer en vrouw en zoon zijn voortaan niet meer ten prooi aan allerlei ontbering en ellende. In het Januari-nummer van «Ons Maand blad» wijdt de redacteur, mr. P. L. Baudet, een terugblik aan het afgeloopen jaar, dat voor de vereeniging vrij voorspoedig was. Zooals hij daarin aantoont, wint de overtui ging veld, dat het slechthoorend kind recht heeft op voor hem geschikt onderwijs en dat aan dat onderwijs hooge eischen gesteld moe ten worden, óok met het oog op de karak tervorming, opdat het minder lijde door zijn misdeeldheid en leere, hoe het nochtans een gelukkig mensch kan worden. Den volwas sen slechthoorenden hoopt de vereeniging door opneming in «Ons Landhuis» ontspan ning of genezing, werk of een tehuis te ver schaffen. Verder bevat her Maandblad het te be treuren bericht, dat de heer J. A. Tours, die zóo veel voor de vereeniging deed, om ge zondheidsredenen ontslag als lid van het Hoofdbestuur heeft gevraagd. Voorts wordt bericht, dat de heeren ir P. J. Mink en C. J. I". Prins tot leden der adviseerende redactie commissie zijn benoemd en dat voor Ned.- Indie jhr. C. de Savornin Lohman als corre spondent der vereeniging wil optreden. Bovendien wordt melding gemaakt van giften aan «Ons Landhuis». Dan het bericht, dat de «Toeristenbond voor Nederland pro paganda wil maken voor het schild voor doove wielrijders, dat ook reeds in Engeland en Duitschland ingang heeft gevonden en in Italië-zal worden ingevoerd. Tót de leden wordt nu het verzoek ge richt, dit internationale schild te gebruiken. Ten slotte nog het verblijdendbericht.dat mej. Tine Marcus als tweede Secretares van het Hoofdbestuur is aangewezen voor de be handeling der particuliere corresponden tie in «Ons Maandblad». Aanstaanden Dinsdag zal de heer B. W. C. Emons, uit Hilversum, in «De Arend» de eerste der twee lezingen houden, welke uit gaan van den Middenstands-voorlichtings dienst. Hij beweegt zich meer op het terrein der nijverheid de heer C. Koenraad, die hier 27 Januari zal spreken, zal meer een onderwerp behandelen, dat den handel aan gaat. Aan tal van autoriteiten en corporatiën zijn uitnoodigïngen verzonden. Mocht er, natuurlijk geheel onwillekeurig, iemand zijn overgeslagen, zij of hij duide dit niet euvel en beschouwe de uitnoodiging, bij adver tentie in dit nummer gedaan, als tot haar of hem gericht. Beide vergaderingen, we herinneren het ten overvloede nog eens weer, zijn kosteloos toegankelijk voor alle middenstanders, om 't even of zij al dan niet zijn aangesloten bij een vereeniging. Het eerste elftal van Quick ontvangt hier morgen de naamgenoote. van den Hoofd cursus te Kampen. Haar tweede elftal gaat naar S. S. S., te Doorn. Het eerste der H. V. C. gaat naar Herakles, te Almeloo. Haar tweede ontvangt hier het tweede elftal van Voorwaarts uit Utrecht. De plaatselijke correspondent van de «Utr. Crt.« schreef aan zijn blad «Ten gevolge van de alhier opgerichte vleesch-coöperatie is er heel wat beroering gekomen onder het publiek. En niet het minst bij de slagers, die natuurlijk zoo spoedig als het plan een vasten vorm had aangenomen ook de hoofden bij elkander staken. «Nu had het bestuur een inrichting weten machtig te worden, die geheel voor een slagersaffaire was ingericht en waar van oudsher, zeker wel een 40 jaren, geregeld des Vrijdags en Zaterdags door een particu lier vleesch werd «uitgewogen». Door de slagers is nu deze inrichting voor éen jaar gehuurd, De coöperatieven hebben zich even wel niet laten afschrikken en huurden een weliswaar primitief, tot slagerij ingericht perceel. Wij vernemen, dat reeds 65 burgers zich als lid van de coöperatie hebben laten inschrijven. Heden Vrijdag werden er 3 varkens aan de «leer» gehangen. Ook niet- leden kunnen voor zooverre aanwezig vleesch enz. bekomen. Het doel is om de slagers op een matigen prijs te drijven en de dan nog te maken winst in aandeelen voor de leden om te zetten». Dinsdag schreef hij aan zijn blad, onder het hoofdje »R. K. coöperatieve slagerij» onder meer; «Eenige varkensslagers hebben gisteren de prijs van het varkensvleesch met 5 cent verlaagd». Wij hebben er reeds op gewezen, dat hier sprake is van het uitponden van wat var kensvleesch. Ook de «Eembode», die uit den aard der zaak ten deze volkomen is inge licht, schreef, dat het «geenszins ligt m de bedoeling der betrokkenen, een slachterij in optima forma te stichten. Het doel is de deelnemers in de gelegenheid te stellen, door middel van een contract met leveranciers, vleeschwaren en spek tegen zeer geredu ceerde prijzen zich te verschaffenongeveer op de zelfde wijze als zulks nu geschiedt met brandstoffen, door een groep leden van den R. K. Volksbond*. Het is onjuist, dat het gebeurde heel wat beroering heeft gewekt bij de slagers, die veel te goed weten, dat evenmin hier als elders een coöperatieve slagerij kun worden gedrijven zonder enorm geldverlies. Het is evenmin juist, dat de slagers het lokaal aan de Appelmarkt hebben gehuurd. Een slager, niet eens lid van de plaatselijke vak-vereeniging, heeft er zich in gevestigd, niet als strooman, doch geheel voor eigen rekening en risico. De slagers-vereeniging besloot reeds half December, den prijs van het varkensvleesch met ingang van 1 Januari met 5 cent te verlagen. Zij deden dit dus niet den 6 Januari. Met de coöperatieve stoom-zuivelfabriek en melkinrichting voor Amersfoort gaat het nog niet hard. De heer H. B. Hijlkema, Rijks-zuivelcon- sulent in Utrecht, heeft de wenschelijkheid betoogd in een goed bezochte vergade ring te Ilamersveld; doch slechts 15 van de ruim 70 aanwezige veehouders, meestuit I-eusden, verklaarden zich in beginsel bereid om melk te leveren. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart vóór vijven, die van de overige voertuigen op 't aller laatst kwart over vijven zijn aangestoken. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer D. H. G. Ittmann, Langestraat 9. Zwijg over uw leed. De smart behoort in de binnenkamer van het hart en niets is grievender dan te bemerken, dat onze smart niet wordt begrepen. Het Algemeen Bestuur van den A. N. W. B., niet uitsluitend wielrijders-, doch óok toeristenbond voor Nederland, heeft in zijn jongste vergadering belangrijke mededeelin- gen gedaan omtrent een wandelweg van Amsterdam naar Arnhem. Deze is gedacht van Amsterdam langs de Vecht naar Hilversum, 28.2 K, M.vandaar over de Lage Vuursche, Huister Heide, Zeist, Pyramide en Maarn naar Doorn, 36 K. M. vandaar over Amerongen en Grebbe naar Wageningen, 29.5 K. M.en ten slotte over Oosterbeek naar Arnhem, 32.1 K. M. totaal 125 K. M. Men ziet het, dat de mooiste puntjes weer werden uitgezocht. Door plaatsgebrek moet velerlei uitge steld. AMSTEKDAMSl'HE SNUFJES. Een werker. Ook in ons land kan een jongen met een goed hoofd, die goed oppast en zijn handen uit de mouwen weet te steken, het even ver brengen als in het te dezen opzichte steeds als voorbeeld gestelde Amerika. Zeker, ook geluk moet erbij komen. Men kan altijd wanboffen daar is niets aan te doen. Dezer dagen vierde de directeur van een der groote industrieels ondernemingen in de Hoofdstad een jubileum, en zoowel de com missarissen als het personeel hadden besloten dien dag «niet onopgemerkt te laten voorbij gaan». Het werkvolk verscheen met een hoed op, de commissarissen verschenen in rok, er werd getoast, gejubeld, gezongen, en de ver diensten van den directeur werden gerele veerd en zeer terecht. Die directeur, die jarenlang honderdtallen arbeiders en ook teekenaars, technici, zelfs ingenieurs moest leiden, begon zijn carrière als zeer gewoon werkman. Langen tijd werkte hij voor negen gulden per week. Maar hij klom op, werd opzichter, baas, chef te Amsterdam is baas en chef lang niet het zelfde technisch leider, technisch directeur, eindelijk directeur zonder meer. De groote uitbreiding van het bedrijf kwam onder zijn leiding tot stand. Gelukkig het land, waar men met zijn talenten kan woekeren. O, die tea's! Toen omstreeks 1895 in de Kalverstraat de eerste «lunchroom» verrees, werd den oprichter van deze onderneming, die als een uitstekend zakenman bekend stond, gevraagd of hij nu vond, dat hij genoeg had verdiend. Zoo'n luxe-editie van een melkinrichting want de «melksalon» is in Amsterdam al bijna een halve eeuw populair kon toch onmogelijk rendeeren De «lunchrooms» rezen echter sedert als paddestoelen uit den grond, en ondanks het dubbeltjes-tarief werden en worden er goede zaken gemaakt. Uit de «lunchroom» werd de «tearoom» geboren. Te Amsterdam drinkt men thee van 's morgens vroeg tot 's avonds laat alleen in volksbuurten wordt nog meer kof fie gedronken en de zakenmenschen, die de «tearooms» drijven, constateeren het feit, dat velen ook gaarne eens de thee buitens huis proeven. Het aantal eigenlijke «tearooms», rijk inge richt, die alleen in den namiddag geopend zijn, is niet groot, maar het neemt toch toe, en het is werkelijk een lust, dit mondaine gedoe eens mee te leven. Het zwakke ge slacht domineert er natuurlijk. Oudere en jongere dames, die uit winkelen zijn geweest, kunnen niet naar huis gaan zonder eerst even «getead» te hebben, en zien zij dan in de «tearoom» een vriendin, dan zijn zij in de wolken. Men redeneert er zoo vrij, men is er zoo op z'n gemak. Het is zoo'n echte dames-societeit. Hun respectieve wederhelften zullen wel eens tegen dit «getea» protesteeren maar veel kunnen zij er r.iet tegen zeggen, want het is een onschuldig genoegen en de dames slaan niet meer stuk dan de heeren, wan neer dezen voor de groote ramen der ouder- wetsch degelijke café's zitten te «borrelen». Nog een andere «tca» komt in zwang. Het instituut «Modern taalonderwijs» organiseert n.l. Fransche, Duitsche, Engelsche en Deen- sche «tea's». Ongetwijfeld leert men de talen pleizieriger met thee en gebak dan met een dictionnaire. En misschien óok wel gemak kelijker en vlotter. Een instituut ter bevordering van een lang leven. Binnenkort zal te New.York een eigenaardig instituut worden geopend. Het is een inrichting, die staat onder persoonlijke protectie van den ex-president Taft, den bankdirecteur Vanderlip, den Amerikaan- schen gezant te Londen, dr. Page en Bell, den uitvinder der telefonie, en verder onder steund wordt door het Amerikaanscbe Roode Kruis. Haar naam is «Life Extension Institute», instituut ter bevordering van een lang leven. Het is omgeven door een staf medische autoriteiten. Doel is de verspreiding van medische wenken, die kunnen strekken tot verlenging van het leven, terwijl het publiek zich voor een minimum-honorarium aan de inrichting kan laten onderzoeken. Er wordt niet gestreefd naar winstbejag. Men beoogt uitsluitend de philantropie. Mocht er winst kunnen worden uitgekeerd, dan mag het dividend-cijfer nooit de vijf te boven gaan het resteerende zal moeten worden aange wend tot het aanschaffen van nog betere instrumenten en meubilair. Dit laatste is echter niet noodig, want het kapitaal is vol- teekend en wei door Amerikaansche levens verzekering-maatschappijen, die bij het be staan van een dergelijke inrichting natuurlijk groot materieel voordeel hebben. De eerste musicus ter wereld. - Collin, de bekende kunst-historicus, hield dezer dagen voor de Parijsche Académie een hoogst in teressante voordracht óver de tweede hymne, die vóór eenigen tijd door Fransche archaeo- logen te Delphi werd gevonden. Collin be weert, dat hij in den laatsten letter van de compositie den naam van den auteur herkent dit moet dan I.imenios zijn, de zoon van Thoinos. Volgens de deskundigen heeft I.imenios muziek en tekst omstreeks 138 v.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5