Dinsdag 13 Januari 1914. No. 8363. 63e Jaargang. Stadsnieuws. Ditgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. FltEDXaiZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: ZORTSGXUOBT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens schrijven van den beer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van den 5 Januari 1914, no. 1966, in de Gemeente BreukelenSt. Pieters een geval van kwaden droes is waargenomen. Amersfoort, 10 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDVV1JCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van S/12 Januari 1914, 4de afdeeling, no. 88, ter kennis van belanghebben den, dat in de Gemeenten Harmeien en Soest een geval van miltvuur is voorgekomen. Utrecht, 12 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. v erwarmmg. De buren rechts hebben reeds een onge wone koude, die links klagen óok al over den plotseling strengen winter en hier te lande wordt door de weerkundigen vinnige koude verwacht volgens Nurks een bewijs, dat de dooi op handen is. Als gewoonlijk is »Moleschott« weer zeer actueel, waar het een artikel schrijft over verwarming, waarin het o. a. zegt, dat onze bewoonde vertrekken uitsluitend worden ver warmd om er een behaaglijken warmtegraad in te verkrijgen. Van hygiënisch standpunt echter moet ons doel een ander en meer omvattend zijn en moeten wij er n.l. voor zorgen 1. dat de nocdige warmtegraad verkregen wordt2. dat de warmte gelijkmatig over het vertrek wordt verdeeld3. dat er geen nadeelen voor onze gezondheid uit voortvloeien, en 4. dat de warmte op spaarzame wijze wordt ontwikkeld en gebruikt. Indien zekere temperatuur in een vertrek als behaaglijk wordt ondervonden, bewijst dit nog niet, dat die temperatuur een doel matige is. Bloedarme, slechtgevoede, honge rige personen zullen, evenals rustende en slecht gekleede menschen, een hoogere temperatuur behaaglijk vinden, dan werkende, gezonde, goed gevoede lieden. Zoo zal voor verschillende personen in een zelfde vertrek de doelmatigste temperatuur een andere kunnen zijn. Is bijv. voor leer lingen in een klasse 1719 gr. Celsius de meest gewenschte temperatuur, de onder wijzer, die in dit lokaal voortdurend in be weging is en zich vermoeit, zal die tempera tuur te warm vinden. Regelt hij de tempera tuur naar zichzelf, dan zullen de kinderen het te koud hebben. Hiermede eenigszins rekening houdend, kan men als doelmatige temperatuur meest beschouwen voor: woon- en schoollokalen 1719 gr. C. kinderkamers1820 gr. C. slaapkamers 1416 gr. C. ziekenkamers 1620 gr. C. werkplaatsen en fabrieken naar den te verrichten arbeid 1017 gr. C. gymnastieklokalen 13—16 gr. C. theater of concerzaal 1920 gr. C. Ten onrechte is de meening, dat een slaap kamer koud moet zijn, nog zeer verbreid. Het is we! waar, dat slapen in frissche lucht verkwikkender is dan slapen in warme lucht, maar als de kamertemperatuur 1416, des noods 12 gr. bedraagt, is de lucht frisch ge noeg. Wordt de slaapkamertemperatuur nog kouder dan slaat de uitgeademde waterdamp neer, waardoor de lucht een onaangenamen geur verkrijgt en de ventilatie geheel onvol doende wordt. Inademen van zeer koude slaapkamerlucht heeft geen enkel voordeel terwijl bovendien gevaar voor tochtvatten (blootwoelen) onstaat en men zich in de koude veel minder goed kan wasschen, dan wanneer kamer en water matig verwarmd zijn. Aan den tweeden eisch, dat de warmte in het vertrek gelijkmatig verdeeld moet zijn, is moeilijk goed te voldoen. De warme lucht is lichte jan koudere lucht en stijgt dus naar b' >1. Hierdoor zal de lucht in het zelfde rtrek een anderen warmtegraad aanwijzen, naarmate men haar meet bij het plafond dan wel bij den vloer. In een vertrek van gewone hoogte (pl.m. 3.5 M.) vindt men reeds verschillen van 8 a 10 gr. C. Deze verschillen worden nog grooter voor hoo gere vertrekken. De hierboven genoemde temperaturen zijn aangegeven voor een hoogte van 1.5 M. boven de vloeren en bui ten invloed van uitstralende warmte van verwarmingstoestellen of zon. Voor ons gevoel van welbehagen is noo- dig, dat de warmte gelijkmatig verdeeld is. Niet slechts éen zijde van ons lichaam moet verwarmd worden, door uitstraling van een haardvuur bijv., maar de kamer lucht moet ons aan alle zijden verwarmen, de muren van het vertrek, alle meubels, voorwerpen, enz. daarin aanwezig, moeten den zelfden warmtegraad hebben. Dit is alleen te bereiken als het vertrek langdurig verwarmd is. Wij zullen ons geheel anders voelen in een vertrek, dat onafgebroken gedurende dagen door een vulhaard op een temperatuur van ongeveer 15 gr. C. gehouden is, dan wanneer die zelfde temperatuur in korten tijd bereikt wordt. Om de verbranding zoo goed mogelijk te doen zijn, moet op verschillende factoren goed gelet worden. Het verwarmingstoestel moet goed zijn. De luchttoevoer moet goed geregeld zijn. De brandstof moet klein verdeeld zijn. De schoorsteen moet goed trekken. Een schoorsteen trekt minder goed als de binnenwanden te ruw zijn, als hij te koud of te vochtig is. Dat een schoorsteen, die te veel roet bevat of door vogelnesten verstopt is, slecht trekt, spreekt vanzelf, evenals dat het daarom noodig is den schoorsteen gere geld elk jaar, liefst in den herfst, te laten vegen. Ook mag een schoorsteen niet op een buitenmuur worden aangebracht, omdat hij daar te veel aan den invloed van koude en vochtigheid blootstaat. Door de schoor- steenen zeer dikwandig te maken, kan men hieraan tegemoet komen (fabrieks-schoor- steenen). Een schoorsteen die te laag is, en tusschen belendende huizen eindigt, bevat een goede gelegenheid om een van de wind richting afwijkenden luchtstroom doorgang te verleenen, waardoor de rook in het ver trek wordt geblazen. Een door de zon be schenen schoorsteen trekt óok slechthoe dit komt is door de geleerden nog niet uit gemaakt (men denkt door de eenzijdige ver warming). Voor een schoorsteen, die voor een stook plaats dienst doet, is een breedte van 14 c. M. voldoende, voor 2 stookplaatsen 20 c. M., voor 3 stookplaatsen wordt 24 c. M, door snede voldoende geacht. De Minister van Financiën herinnert be langhebbenden, dat de schuldvorderingen over 1913 ten laste van de verschillende Departementen van Algemeen Bestuur en de daaronder behoorende administration vóór of op den laatsten Juni aanstaande moeten zijn ingediend bij het Departement ten laste van welke de schuldvordering komt, bij ge breke waarvan zij verjaard en nietig zijn. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. Denkt er tevens om, dat van uitstel zoo licht komt afstel en dient uw declaraties daarom liever onmiddellijk in. Onder voorzitting van den heer J. Ger. K1 e b e r hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zaterdagavond haar 187ste openbare vergadering ten Raadhuize. Tegenwoordig 4 leden en de Secretaris, kennisgeving de heeren H. van Haselen en H. Meursing. De notulen van 9 December werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter heette de heeren wel kom in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. Bijzonderheden omtrent den handel en de nijverheid zijn nög niet bekend. De opgaven over 1913 zijn nog niet ingekomen bij den Secretaris. De handel moet echter niet klei ner zijn dan in 1912, want er kwamen weer meer scheper, binnen, ondanks den treurigen toestand van de Eem aan welke nog niets is gedaan. Het ver beteren van de hoofden en het wegruimen der ondiepten zou op de Gemeente-begroo ting een postje vormen ter grootte "an een mugdoch muggen zijn Behalve de gewone periodieken zijn inge komen het verslag van den Rijks-verzekerings bank over 1912 van het Bureau voor de statistiek de jaarcijfers over I912 omtrent het Rijk in Europa van de Kamer te Amsterdam een overzicht van de schepen, die in 1913 de Noordzee sluis zijn gepasseerd alle aangenomen voor kennisgeving; van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel mededeelingen omtrent het zegelen van certificaten van oorsprong werd gepubliceerd in de >Amersfoortsche Courant* van 15 December; van buitenlanders verzoeken om in.ichtin- gen zooveel mogelijk is daaraan aanstonds voldaan door den Secretaris; dikwijls is dit zeer moeilijk van den Minister van Landbouw, Nijver heid en handel een schrijven van 10 Decem ber, door de Kamer ontvangen den 24 De cember, ten geleide van 3 exemplaren van een ontwerp van een maatregel van Alge meen bestuur nopens de Stoomwet. Antwoord werd verzocht vóór 15 Januari. De Voorzitter: Twee exemplaren werden gezonden aan de heeren Van Vol lenhoven en Meursing als der zake het meest kundighet derde exemplaar werdt ter in zage gelegd bij den Secretaris, doch niemand stelde daarin belang. De heer Meursing gaf schriftelijk als zijn meening te kennen, dat technici dit ontwerp moeten beoordeelen. De heer Van Vollenhoven: Ik sluit mij daarbij volkomen aan. Het ontwerp is gemaakt door ingenieurs en moet, komt het tot stand, worden uitgevoerd door ingenieurs. De Voorzitter: Ik meen, dat de Ka mer het best doet, door het ontwerp aan te nemen voor kennisgeving en daarover geen opmerkingen ten beste te geven. Ook de Kamer van Amsterdam deelt die meening. De heer E y s i n kHet spijt me zeer, dat het stuk zóo laat is ontvangen, dat er geen tijd was om er behoorlijk kennis van te ne men. Met algemeene stemmen wordt besloten, het stuk aan te nemen voor kennisgeving. De Voorzitter: In de vorige verga dering werd aangehouden het adres der Kamer te Deventer omtrent het ongestraft beleedigen, bekladden of verdacht maken van Naamlooze Vennootschappen. Het stuk heeft inmiddels gercirculeeid bij de leden. De heer Van Vollenhoven: Ik zal zeer gaarne dat adres steunen. De Voorzitter: Reeds in 1900 diende de huidige Minister Cort van der Linden een ontwerp ter zake in. Evenmin als een bijzon der persoon mag worden beklad of verdacht gemaakt, mag men dit een rechtspersoon doen. Wordt m. a. st. besloten, het adres te steunen. De Voorzitter: Nog is aangehouden het adres der Vereeniging van fabrikanten 1 van gouden en zilveren werken nopens de stempeling van minderwaardige buitenland- sche fabrikaten. Het komt me wel wat al te zeer vaktech nisch voor. De heer Van Vollenhoven: Ik acht het een groot bezwaar, dat, als een buiten- landsch fabrikant hier te lande zijn product wil doen keuren, hij het onopgemaakt moet zenden en na de keuring moet afwerken. De heer E y s i n kIk acht me niet com petent tot oordeelen en waar in het ressort der Kamer geen dergelijke industrie is, meen ik niet, dat het op onzen weg ligt,hierop in te gaan. Met a. s. wordt besloten, het adres niet te steunen. De Voorzitter: Nog is aangehouden het adres-Van den Bosch nopens een radio- telegrafische gemeenschap tusschen Neder land en Ned. Oost-Indië. De Minister van Koloniën heeft inmiddels gezegd, dat hij zeer veel gevoelt voor dit plan en het, zoo mogelijk, sterk zal steunen. Reeds pleegde Z. Exc. overleg met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken omdat twee landstations in Italiaansch Erythrea en een landstation op Colombo moeten inge schakeld. Ik meen, dat er niets tegen is, het adres te steunen. Aldus besloten. De Voorzitter: Aan de orde is een adres van de Kamer te Orleans naar aan leiding van de spoorwegramp bij Melun. Ik stel voor, dit aan te houden. Wellicht volgt een gezamenlijke actie van de Kamers van Koophandel, gelijk de bijgevoegde brochure beoogt. De heer Eysink: Nu de zaak, óok door het spoorwegongeluk bij Hooghalen, warm is, zou ik er zeer vóór zijn, het adres te steunen. Ik vind het neel goed, dat machi nisten mede zitting krijgen in de commissie van onderzoek. De Voorzitter: Ik ben geenszins tegen steun, doch acht den tijd thans niet de juiste. De zaak is nu aanhangig gemaakt bij vele Kamers. Ik vrees, dat zij thans verdrinkt in de zee van inkt, die er nog over wordt ge schreven. De heer Eysink: Kan er wel uitge steld Men verlangt antwoord. De Voorzitter; Men krijgt ook ant woord doch het is niet goed, overhaast te werk te gaan. Da Kamer te Orleans zond haar brochure aaan alle Kamers. Ik meen, dat het goed is, dat de eventueele actie uit gaat van de groote Kamers. De heer Eysink: Daaraan kunnen we dan altijd nog meedoen. De heer Van Vollenhoven: Dat is toch heel moeilijk als we eerst zelfstandig onze meening hebben uitgesproken. De Voorzitter: Ik acht het beter, nog eens aan te zien of er inderdaad een gezamen lijke actie van de Kamers komt. Het Bestuur zal diligent blijven en alle leden hebben het recht, de zaak weer aanhangig te maken in de volgende vergadering. De heer Eysink: Ik zal er mij bij neer leggen mits de zaak in de volgende verga dering in behandeling komt. Wordt m. a. st. besloten, aan te houden. De Voorzitter: Aan de orde is het nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester. De heeren Eysink en Van Vollenhoven worden in commissie benoemd om haar na te zien. Zij heeft in ontvangst f 200, in uitgaven f243.41 en dus een tekort van f 43.41, groo- tendeels ontstaan door de uitgaven voor de instelling hier ter stede eener Kaasmarkt. De gewone uitgaven hebben bedragen f197.71 het nadeelig saldo der vorige re kening, door den Gemeenteraad goedge keurd den 20 Februari 1913, bedroeg, óok door de uitgaven voor de Kaasmarkt, f45.70. De Voorzitter; Ik hoop, dat een der leden van het Dagelijksch Bestuur der Ge meente, dan wel van den Raad een voor stel zal doen om het tekort te dekken.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1