Stadsnieuws. En in de gevangenis vond hij, die op alles was voorbereid, glassplinters in zijn eten Bijna een jaar bleef hij in voor-arrest. Maar nu ook volgde In steeds sneller vaart het een op het ander. De Waarheid was in bewegingniets kon haar meer weerhouden. Estcrbazy werd gearresteerd. Henry s ver- valsching ontdekt, zóo overtuigend, dat bij de hand aan zichzclven slqegDu Paty werd uit het leger verwijderd. En in October verklaarde het Hof van cassatie de revisie- aanvraag ontvankelijk. Den Juli 1899 keert Dreyfus in Frank rijk terug. Het tweede Dreyfus-proces, te Kcnnes. volgt. Piquart legt zijn verklaringen af; doch het >op mijn eer en geweten, Dreyfus is schuldig» van Merrier, Gonse, Boisdcffre, Roget, Lebrun Renault, Maurel, blijkt sterker dan de eenvoudige waarheid der Plcquart's cn der Freystèltter's, dan de welsprekendheid zelfs van een Labori en ten tweeden male wordt op 10 September 1899 Drevfus veroordeeld. Doch reeds te schitterend was het licht der waarheid doorgebróken. Niemand kon er de oogen meer voor sluiten. Gratie verlee- nen, was het minste, dat men voor het slachtoffer van zóo veel laags en gemeens kon doen. Eerst 12 Juli 1906 kwam de «cas satie zonder verwijzing» van het vonnis van Rennes, en daarmee, voor Dreyfus, het vol ledig eerherstel. Vroeger reeds kwam voor, zoover dat nog noodig en mogelijk was, de rehabilitatie der voornaamste «Dreyfusards». Picquart had reeds het bevel over een brigade gekregen bij was divisie-commandant toen Clémenceau, zijn oude medestander in de Dreyfus-zaak, hem in October 1906 de portefeuille van Oorlog aanbood in een nieuw Ministerie. Sedert lang is Picquart afgetreden van het politieke tooneel, dat hem geen andere lauwe ren bracht dan dat bleek, dat hij geen weer wraak nam op hen, die hem hadden vervolgd, gepijnigd, onteerd. In den maalstroom der Fransche politiek dacht men niet meer aan hem. Tot nu, opeens, het bericht van zijn bijna plotselingen dood ten gevolge van den val van zijn paard door de gladheid te Amiens, waar hij brigade-generaal en com mandant van het 2e legerkorps was, de herinnering weer opwekt aan zijn edele figuur, als aan een van de dapperen, die Frankrijk's naam hebben gered toen alles daar scheen te verzinken in een poel verdorvenheid. Overal waar gerechtigheid, waarheid en zelfopoffering weerklank vinden, huldigt men de nagedachtenis van dezen held, wiens naam onafscheidenlijk zal verbonden blijven aan de Geschiedenis der menschheid. zich een oplossing dezer voor land en volk zoo hoogst belangrijke quaestie denkt. Evenals «Volksonderwijs» na jaren van propaganda in het land voor het beginsel van den Leerplicht, zich destijds tot de Re geering richtte met een «Concept op den leerplicht», waarin zij haar meeningen en wenschen ten aanzien van de toenmaals in uitzicht gestelde wetgeving kenbaar maakte, heeft zij in de jaren van 1907 tot 1911 haar afdeelingen geraadpleegd en is in verband daarmee door een daartoe benoemde com missie een «Concept-wet totregeling van het Lager onderwijst ontworpen, waarin zij, naast haar wenschen betreffende de reorganisatie van het voorbereidend, lager en voortgezet onderwijs, ook haar verlangens op het ge bied der verhouding "an het openbaar en het bijzonder onderwijs tot den Staac heeft aangegeven. Met alle bescheidenheid meent het Hoofd bestuur de aandacht van Uwe Excellentie thans op dezen arbeid te mogen vestigen. Het doet dit in het volle vertrouwen, dat Uwe Excellentie kennis zal willen nemen van den inhoud van het hierbij gaande exem plaar van genoemde concept-wet, speciaal van de op deze materie betrekking hebbende titels II en III, handelende respectievelijk over het openbaar en het bijzonder onderwijs, niet minder ook van de toelichting tot de daarin voorkomende artikelen. Het Hoofdbestuur wenscht aan het boven staande nog als zijn meening toe te voegen, dat voor de tot stand koming van de in deze concept-wet aangegeven regeling zeer ingrij pende wijzigingen van de huidige wet op het Lager onderwijs noodzakelijk zijn, zonder dat deze wijzigingen in strijd geacht kunnen worden te zijn met art. 192 van de Grond wet. Volksonderwijs. Het Hoofdbestuur der vereeniging «Volks onderwijs» heeft aan den Minister van .Bin- nenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin bet 2ijn instemming te kennen geeft met het besluit der Regeering tot instelling van een Staats-commissie, aan welke wordt opgedra gen wettelijke maatregelen te ontwerpen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en het bijzonder onderwijs, waardoor de deugdelijkheid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd onder behoud van de op voedkundige zelfstandigheid van het bijzon der onderwijs. «Met groote instemming», zegt het adres verder, «omdat het streven onzer vereeniging, ook blijkens haar Statuten, zich gedurende de bijna vijftig jaren var. haar bestaan heeft gericht op de bevordering en verbetering van het volksonderwijs in al zijn geledingen, dit zoowel door den plaatselijken arbeid van haar afdeelingen, nu tot een aantal van 275 gestegen, als door den arbeid van het Hoofd bestuur in opdracht van de nu meer dan 21 000 leden, die de vereeniging telt. Niets toch heeft onze vereeniging in haar opbouwenden arbeid meer tegenwerkt en in de ten uitvoer legging van haar program meer opgehouden dan de in ons land bestaande onzalige politieke schoolstrijd, die op het ter rein van het volksonderwijs en der volksop voeding steenen gaf voor brood. Een krach tig streven tot verbetering van het onderwijs heeft daardoor in ons volk niet kunnen op komen van een opbloeiende belangstelling In de hoogst belangrijke vragen betreffende de innerlijke bet.-ekenis van het volksonder wijs, in zijn geheelen omvang, kon daardoor geen sprake zijn. De ernstige po^-'ng, door de huidige Re- gccring thans door de instelling van boven genoemde Staats-commissie tot beëindigend van dien strijd gedaan, wordt door ons Hoofd bestuur dan ook niet alleen om de zaak zelve, maar ook in verband met het streven »n onze vereeniging ten zeerste op prijs gesteld. Het meent zich dan ook de vrijheid te mogen veroorloren, Uwe Excellentie beleefd in kennis te stellen met de wijze waarop onze vereeniging bedacht als zij is ge weest op het zooveel mogelijk steun ver- leenen aan elke krachtige poging, die van de zijde van een vrijzinnige Regeering tot een verzoening der strijdende partijen op schoolgebied eenmaal zou kunnen leiden Aanstaanden Zondag zal de heer A. Rin kel, diaken van het bisdom Haarlem der Oud-bisschoppelijke klerezie, in de kapel van het seminarium hier door mgr. N. Prins tot priester worden gewijd. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Tweede Kamer een j schrijven doen toekomen, waarin hij herinnert, dat hij in de vergadering van de Tweede Kamer op 20 December j l. heeft opgemerkt, dat hij niet kon toezeggen, dat het rapport van de visscherij-inspectie over de quaestie van het gebruik van visch als volksvoedsel reeds in Januari zou kunnen worden gepubli ceerd, maar dat zou worden nagegaan wat in deze zal zijn te doen. Blijkens een mededeeling van den hoofd inspecteur der visscherijen kan het bedoelde rapport thans nog niet verschijnen. Door dien hoofdinspecteur is intusschen een korte sa menvatting van den inhoud van het rapport samengesteld, van welk resumé de Minister vier afschriften aan de Kamer thans heeft doen toekomen. Door het Bestuur der Rijks-verzekerings bank is aan de postkantoren een waarschu wing verzonden, welke in de wachtkamers zal worden voorgehangen en luidt Waarschuwing aan rentetrekkers. De gemachtigde van een rentetrekker, die zich na den dood van zijn lastgever ten post kantore rente doet uitbetalen, stelt zich bloot aan een strafrechterlijke vervolging. Van het overlijden van den rentetrekker behoort ten postK.intore kennis te worden gegeven. Aan het hoofd van dit nummer richt de Burgemeester zijn jaarlijksche uitnoodiging tot de rechthebbenden, die op de Kiezerslijst wenschen te worden geplaatst. Men kan nooit weten, en dus is 't zaak, zonder uitstel gevolg te geven aan de her innering. Onder dagteekening van 16 Januari schre ven Burgemeester en Wethouders aan den Raad De vraag, of de Gemeente moet trachten, het afzetgebied voor gas ook uit te breiden buiten de grenzen der Gemeente is meer malen ter sprake gekomen en een paar maal is door uw vergadering dienaangaande een besluit genomen. Zoo werd bij besluit vau 28 December 1905 bepaald, dat tot weder- opzeggens, onder inachtneming van enkele bijzondere voorwaarden, gas zou worden geleverd aan een tweetal perceelen onder Hoogland, en werd den 28 Mei 1911 een besluit van wijdere strekking genomen, be palende, op welke voorwaarden gas zal kun- ken worden geleverd aan perceelen, gelegen onder de Gemeente Leusden. Bij beide besluiten werd het standpunt ingenomen, dat de gaslevering buiten de Gemeente niet mag plaats vinden op de zelfde voorwaarden, waarop binnen de Ge meente gas wordt geleverd, maar dat de prijs hooger dient te worden gesteld en de voorwaarden, waaronder de levering zal plaats vinden, verzwaard. Zeer kort nadat was besloten, dat de Ge meente ook een waterleiding zou gaan exploi- teeren, n. J. bij de Begrooting 1913, werd reeds gevraagd, of ook water kon worden geleverd buiten de Gemeente. In ons antwoord op de afdeelings\ ersla- 0p.'1tg d gemeente met krachter gen zegden wij overweging van ilc vraag toe. wenscht, dat ,fzetl?ebied voor gas Wij zijn van oordeel, dat het oogenbhk is naar gaat streven he^ aize getjie B aangebroken, het vraagstuk van het leveren en water ook uit te breiden buite g van gas en water buiten de Gemeente op- zen der Gemeente, nieuw in behandeling te nemen. Een drietal gronden pleiten daarvoor Wil dit nu óok zeggen, dat de voorwaar- drietal gronuen p«e.«s«. uaarvuoi den, waarop de levering zal plaats vinden de gewijzigde opvatting, die zich heeft I gelijk moeten zijn aan die, geldende bui gevormd omtrent het karakter der bedrij- door de Gemeente geëxploiteerd; 2. de gewijzigde situatie aan de grenzen der Gemeente 3. de belangen, die de Gemeente buiten haar territoir heeft gekregen door haar privaatbezit. De gewijzigde opvatting omtrent het karakter der Gemeente-bedrijven bestaat, naar wij meenen, in hoofdzaak hierinwerd eertijds geoordeeld, dat de daad van oprich ting uitvloeisel zou zijn van de overheidstaak die de Gemeenten hebben te vervullen, alge meen is thans wel de meening, dat de Gc- de Gemeente Allereerst valt te onderscheiden in de wijze van levering. Wordt geleverd aan de na burige Gemeenten, die zelf voor de distributie zorg dragen, dan zullen dc voorwaarden ge heel anders moeten zijn, dan indien recht streeks door de Gemeente aan particulieren wordt geleverd. Wij spreken thans alleen over de laatste wijze van levering en achten het daarvoor gewenscht, dat de voorwaarden zooveel mo gelijk zijn, vooral wat betreft den prijs. Deze houding is dus niet een gevolg van de mee ning, dat de afnemers gelijke rechten kunnen ua VYCl UG UIGGUiiig, M", BI- I meente een zuiver privaatrechtelijke hande- j doen gelden, maar wordt geboden door ne ling pleegt, indien zij overgaat tot het leve- u~' A"" v""'*""on nn iran gas, water, enz, Dit verschil in uitgang heeft allereerst dit ten gevolge: indien de Gemeente als over heid haar bedrijven exploiteerde, zou het haar niet zijn vergund, de grenzen der Gemeente te overschrijden, wijl haar bevoegdheidssfeer daarbinnen is begrensdmaar plaatst men zich op den privaatrechtelijken bodem, dan belet haar niets, de voortbrengselen te leve ren, daar waar die worden gevraagd. Deze verandering heeft niet nagelaten welbegrepen belang der bedrijven, dus ook van de Gemeente. Geheel gelijke voorwaarden kunnen even wel niet worden gesteld. In het advies van de Commissie van bij stand voor de gasfabriek en waterleiding van 7 Mei 1913 met welk advies wij ons vereenigden in ons schrijven van 24 Juni d. a. v. en met welk standpunt ook uw ver- I gadering zich bleek te kunnen vereenigen I door de aanneming van onze in dat schrqven gedane voorstellen werd opgemerkt«het ha^nvlo'eYtToVfenenTp de wijze" waarop leggen van buizen voor gas en water in de bedrijven worden beheerd. De grootere straten, met in eigendom toebehoorende aan bewegingsvrijheid heeft meer en meer het 1 de Gemeente, acht de Commissie toch zoo commercieel karakter der bedrijven naar bezwaarlijk, dat zij zich niet kan voorstellen, voren gebracht en de administratie heeft zich dat de R-aad daartoe zal besluiten daaraan vrijwel overal aangepast. De plicht Oit standpunt hoe juist ook kan van den particulieren ondernemer (zijn bedrijf j bezwaarlijk worden ingenomen bij levering zoo groot en zoo krachtig mogelijk te maken) is ook de plicht geworden van de Gemeente- j onderneemster van bedrijven. Ten opzichte van het punt, dat hier aan I de orde is, wil een en ander daarom nog niet zeggen, dat de Gemeente de zelfde plichten heeft te vervullen ten opzichte van de afne mers, die buiten haar territoir, en die, welke er binnen wonen. De houding, tegenover eerstgenoemden door de Gemeente aan te nemen, wordt wel in hoofdzaak bepaald door de mate van het belang, dat de Gemeente heeft bij levering buiten de grenzen. De vraag, die dus thans dient te worden gesteld en beantwoord, is dezeheeft deze Gemeente belang bij levering buiten de grenzen Ofschoon de toestanden aan gene zijde van de grens der Gemeente niet overal gelijk zijn, zoo wil het ons toch voorkomen, dat de vraag in haar algemeenheid reeds toe stemmend moet worden beantwoord. En dit wel allereerst ter wille van de bedrijven zelve. De omvang van beide bedrijven gasfabriek en waterleiding is van dien aard. dat hoe grooter het afzetgebied wordt, hoe voordeeliger zij kunnen werkenhoe grooter de afname, hoe kleiner in verhou ding de exploitatie-kosten, hoe lager de kos tende prijs. Ook de afnemers-inwoners kunnen dus belang hebben bij een vergrooting van het debiet. Een tweede argument kan zijn de omstan digheid, dat de belangen der Gemeente haar wettelijke grenzen jeeds overschrijden, m. a. w., dat een toekomstige uitbreiding van haar grondgebied zichtbaar is. Dat dit aan den Zuidelijken kant het geval is, zal wel alge meen worden ingezien. En in de derde plaats en dit geldt inzonderheid de waterleiding kan het voor de Gemeente zelf van het hoogste be lang zijn, dat in haar onmiddellijke nabij heid goed en voldoende water verkrijgbaar is; hygiënische belangen en gevaar voor brand spelen hier een niet-onbelangrijke rol. Bij het besluit van 28 Februari .911 dat van December 1905 gold meer een bijzonder .- bestaand geval van levering buiten de Ge- moest "em vrijdagmiddag letterlijk weg- meente trad vooral dit argument naar i s'uren yan het politie-bureau hij wilde maar vorende Gemeente moet het wonen buiten j Kelooven. dat hij ziek was een goed buiten de Gemeente; het zou trouwens on mogelijk zijn. Daarom dienen te dezen opzichte andere voorwaarden te worden gesteld, die even wel zoodanig dienen te worden gekozen, dat zij zoo weinig mogelijk belemmerend werken. Wij hebben de eer U voor te stellen, te besluiten a. in te trekken de besluiten van 28 December 1905 en 28 Februari 1911, betref fende de levering van gas buiten de grenzen der Gemeente; b. te bepalen, dat buiten de grenzen der Gemeente gas (waaronder ook is begrepen «muntgas») en water zullen kunnen worden geleverd uit de Gemeentelijke gasfabriek en waterleiding op de zelfde voorwaarden en voor den zelfden prijs, welke gelden of zullen gelden binnen de Gemeente en verder met inachtneming van de volgende bepaling Wanneer de hoofdbuizen moeten worden gelegd in grond, niet in beheer bij een Ge meentebestuur, wordt daartoe alleen dan overgegaan, indien de eigenaar aan de Ge meente Amersfoort vergunning verleent tot het leggen en hebben van buizen in dien grond voor onbepaalden tijd, ea met-vergun ning om, zonder voorafgaande machtiging, ten behoeve van die leidingen, de straat of den weg op te breken, telkens wanneer dit ten behoeve van het bedrijf noodig mocht zijn. De hoofd-agent van politie J. P. de Jager is gistermiddag in den ouderdom van ruim 60 jaar 11a korte doch hevige ziekte over leden. Bijna 35 jaren heeft hij de Gemeente naar zijn beste vermogen gediend en dat dit is op prijs gesteld door zijn onmiddellijke chefs en een groot deel der bevolking bleek op 1 Juni 1903, toen hij zijn zilveren ambtsfeest mocht herdenken, en zal stellig Zaterdag middag blijken op de Nieuwe Algemeene begraafplaats, waar het stoffelijk hulsel om streeks half een wordt ter aarde besteld. Een trouw beambte, een van den ouden stempel, wien nooit moeite te veel was en die zijn plicht tot het uiterste vervulde - men politie-man, vlug en toch secuur als weinigen, een door en door rechtschapen niensch, een I brave vader voor zijn gezin is met hem j heengegaan. I Velen zullen zich «Chefke» nog lang met j eerbied herinneren. De heer II. W. de Boer, Directeur van j den met ingang van 1 Januari ingestelden Gemeentelijken keuringsdienst voor eet- en drinkwaren, is Dinsdag aan de universiteit l te Parijs cum laude bevorderd tot doctor in de artsen ij bereidkunst. Ter benoeming tot onderwijzeres in Nuttige handwerken aan school F zijn voorgedragen de dames G. A. Jonker, J. W. M. Bremer en R. A. van den Hoven, allen hier. l B--J- -uiucufci- Luitenant-kolonel H. J. Indewey, com- grooten, heeft zij ook zelf belang gekregen rran ant van bet ióe regiment infanterie is, bij het uitbreiden van het net der gas- en - ,z'^n aanvrage, op non-activiteit gesteld, waterleiding. Een doeltreffende exploitatie tevens bevorderd tot kolonel. ■Lni!enant K.TT-Tosch, van de 4e indien wordt zorg gedragen dat casen water i""1?'!lcur'afdceli',8:. her, is bevorderd tot ter plaatse kunnen worden 'verkréven i K":1" bli ke< 9° regiment infanterie. S®s. Majoor jhr. A. F. K. Graswinckei, toe- de Gemeente, doch in de onmiddellijke nabij heid daarvan, niet aantrekkelijk maken. Wij kunnen dit standpunt deelen, maar stellen de vraag daarnevens, of de ondervin ding niet heeft geleerd, dat het bouwen op de grens der Gemeente niet wordt tegenge houden, alleen door gas- en watervoorziening te weigeren. Maar ook mag hier niet uit het oog wor den verloren, dat de nadeelen, die aan dat bouwen op de grens zijn verbonden, meer raken het belastinggebied der Gemeente dan de belangen der neringdoenden en ambachts heden in de Gemeente. Een krachtig aan- groeiende bevolking in de onmiddellijke nabijheid der Gemeente zal de geheele mid denstand ten goede komen. Nu de Gemeente haar privaat-bezit in de I Gemeente Leusden belangrijk heeft zien ver- Dan eerst vinden denheid en becus >1 weet in toom te ;n I ming weet te bn i gegevens en oms ft mt d c Bij beschikking c landbouw zijn Ine af benoemd tot lid e de Provincie Utri jl melpenninck, te I m te IJselsteinC. I je K. Knottenbelt,>qj De bevolking )e toe met 132 Inwc December uit wen, samen 4639 Ook Scherpenz afdeeling. Dr. Te Hennep weer voor een mate aandachtig Onder meer veehouder welke een gene gel-tuberculose

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2