„EYSIHK" Rijwielen lichten gang en soliditeit. VETTER Co., Eerste Nederlandsche Hypotheek- briefbank u lol let Hoe ra nra KUNSTBESCHOUWING Solied. Sierlijk. zijn overal bekend door hun Snel. Sterk. Stoomwasscherij W. G. BURGER, ZEIST. Feuilleton. Miss Sauerkraut. CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. ran den BERGH. WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Oredieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. Distill. Wijnen. Likenren. Lieve Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. Lange Vijverberg 9 DEN HAAG. Geeft 4'|s pCt. ALGEMEENE HYPOTHEEKBRIEVEN uit, aflosbaar ii pari bij uitloting. Koers van Afgifte 100 pCt. en 4 pCt. ALGEMEENE HYPOTHEEKBRIEVEN tegen den koers van den dag. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws, gevestigd te AMSTERDAM, Af deeling: Schriftelijke Cursussen, onder leiding van dr. P. BRANDSEN, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, mr. W. van DELDEN, procuratie-houder eener Bank-instelling, te Amsterdam, dr. F. H. FISCHER, dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. de GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, dr. D. de LANGE, privaat docent aan de Universiteit te Groningen, dr. H. A. NABER, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn, mr Ch. THORS, advocaat en procureur te Amsterdam en andere bevoegde docenten. Wij organiseeren de volgende schriftelijke cursussen Nederlandsche Handelscorrespondentie, Fransch (voor beginners), Fransch (voor eenigszins gevorderden), Fransch (voor meergevorderden), Fransch (voor de akte L. O.), Fransche Handelscorrespondentie (voor beginners), Fransche Handelscorrespondentie (voor meergevorderdenexamen-cursus), Dnitsch (voor beginners), Dnitsch (voor eenigszins ge vorderden), Dnitsch (voor meergevorderden), Dnitsch (voor de akte- L, O.), Dnitsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Dnitsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden examen-cursus), Engeisch (voor beginners), Engelsch (voor eenigszins gevor derden), Engelsch (voor meergevorderden), Engelsch (voor de akte L. O.), Engelsch t* Handelscorrespondentie (voor beginners), Engelsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden examen-cursus), Boekhouden (voor menschen uit de practijk), Boekhouden (voor eenigszins gevorderden; examen-cursus). Boekhouden (voor akte M. O. K 12), De techniek der Administratie, Warenkennis, Handelskennis, Handelsrecht, Handolsaardryks- kunde, De techniek der Bedrijfs-reclame, Stenografie (systeem Groote), Macbineschrijven, Algemeen® litteratuurgeschiedenis, Italiaansch (voor beginners), Itaiiaansch (voor meer gevorderden), Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latijn, Esperanto, Natuurkunde (voor meergevorderden), Scheikunde (voor beginners), Dierkunde en physi ologic, Weer- en sterrekunde, Wiskunde (voor beginners), Wiskunde (examen-cursus voor de akte L. O.), Psychologie. Algemeeue ontwikkeling, schrijven zonder fouten, en goede stijl. Een cursus duurt minstens 3 maanden, hoogstens anderhalf jaar. Het lesgeld is in het algemeen f5.— per kwartaal. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Wekelijks wordt den cursist een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. De opgaven, enz. worden beantwoord en uitgewerkt in de eerstvolgende les; hiermee hebben de leerlingen dus hun werk te vergelijken. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen. Is dit een absolute noodzakelijkheid, dan wordt het werk persoonlijk door den docent gecorrigeerd. Velen hebben onze cursusssen reeds met succes gevolgd en hebben aan onze schriftelijke cursussen een mooie positie te danken gehad. Ieder, die zich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage dadelijk ons gratis prospectus aan, hetwelk alle verdere inlichtingen bevat. De Administratie van het Bureau is gevestigdSingel 276, te Amsterdam. Telefoon nummers: Noord 10789 en 10148. Afgescheiden van deze cursussen wordt door ons een schriftelijke cursus gepubliceerd, welke bestemd is voor vrouwen, die, zonder Fröbcl-onderwijzeres te zijn, onze kleintjes moeten bezighouden. De cursus is dus niet voor kinderen bestemd, maar voor jonge moeders en onderwijzeressen. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws, JOH, GÖBEL Jr., Directeur. te AMERSFOORT. van AQUARELLEN enz. van W. DE ZWART, te Veur (N.-Br.) en ETSEN van DIRK HARTING, te Amsterdam, op Zaterdag 24 en Zondag 25 Januari in de zaal van >HET VALKJEc (ingang Valkestraat) telkens van 10 tot 4 ure. Entree niet-leden 25 cent, leerlingen 10 cent. ®*®+®*®*0+ ©♦©♦®4®*®+ AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gebaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. 80 (Slot). De hear Romer haalde een heel pakket te voor schijn bovenop de met vijf lakken voorziene geld brief. •Nadenkend bekeek Loe het opschrift: „Via Bremen—Galveston". Hoe hadden die enkele onbeduidende woorden haar leven veranderd. Intusachen had de heer Romer ook de overige brieven van allerlei vorm en omvang op tafol gelegd. „Daar, jongedame. Uw heele familie schijnt in rep en r ir te zijn, en ik heb in opdracht, u met de et.ste de beste boot naar hui9 terug te expedieeren". „Die moeite kan ik u besparen", antwoordde Loe, even op haar teentjes getrapt. „Ik zal wel uit mezelf gaan en heb het geld voor de over tocht verdiend". „Zoo, zoo I Ie u zoo'n zelfstandige en handige jongedame En uw familie brengt mijngeheele consulaat in 't geweer 1 Kennen ze u dan zóo slecht „Ik ben niet altjjd zoo bij de pinken geweest". „Ah, zoodus wat geleerd, hè „Een massa". „Waarom blyft u dan niet hier?" „Ziet n, mijnheer Rörner, ik heb hier zooveel schijn, zooveel „bluff" gezien, dat ik er nög akelig van ben. Ik snak er naar, weer eens zui vere vaderlandsche lucht in te ademen". „Heelemaal ongeluk hebt u niethet is hier een bluf-land, althans voor one, Duitschero. Maar als u langer hier was geweeBt, zoudt u tot de over tuiging zyn gekomen, dat men er toch heel goed en gelukkig leven kan". „Dat geloof ik wel. Den laatsten tijd bevalt het mij ook al oneindig beter". De heer Römer, de deftige consul-generaal van het machtige Duitsche Rijk, glimlachte. „Weet u wat, freule Von Wersten, trouwt u een Texaner en draagt u er op die manier toe by, Texas te germaniseeren". „De Amerikanen zyn veel te verstandige zaken- menscben om mii te nemen. Ik bezit niets", zeide ze, even verlegen lachend. „Nou, nou" kwaai de heer Römer. „Wanneer vertrekt de eerste boot van Gal veston naar Bremen?" vroeg Loe plotseling. „Over veertien dagen". „Ja, dan zal ik daar maar mee gaan I Hier ben ik niet meer noodig en het reisgeld heb ik bij elkaar". Ze zuchtte even. „Well, zóo heel licht schijnt u het afscheid van Dollarland toch niet te vallen" plaagde de consul, terwijl hij opstond. „Ik zal u niet lan ger ophouden, freule Von Wersten. U zult wel verlangeD, de brieven van uw familie te lezen en ik heb nog zaken in de stad. 't Heeft me zeer verheugd, dat ik u niet in zoo'n droevigen toestand heb gevonden als ik wel heb gevreesd". Loe schudde bem hartelijk de hand. „Ik dank u beel hartelijk voor al de moeite, die a voor mij gedaan heeft, mijnheer Römer". „In 't geheel geen dank waard I 't Was een voudig mijn plicht. Good-bye dus, en goeie reis. Tot weerziens in Dollarland, wil ;k hopen". „Hoe zou ik nog eens weer hier komen „Well, dat kan men nooit weten 1 Dus nog maals goeden dag en tot weersziens". H(j glimlachte vergenoegd, terwijl Loe hem door 't park naar het groote hek braebt. Daar draaide hij zich nog eenmaal om, wuif de met zijn hoed en riep; „Auf Wiedersehen I" Lachend schudde Loe het hoofd. Toen liep ze terug om haar brieven te gaan lezen. Ze schreven allemaal: oom en tante, oom Groeben, tante Von Bredow, neef Hans, nichtje Else en alle andere familieleden. Diep veront waardigd waren ze allen over de Stuwers en vol zorg om Loe, en drongen er met klem op aan, dat zij toch maar zoo gauw mogelijk inoeat terugkomen. Hoeveel hartelijke liefde en bezorgdheid sprak uit al die brieven. En ze had een tijdlang aan allen getwijfeld. Ze moest ziek geneest zijn in dien tijd, niet meer in staat, de zaken beider en onbevooroordeeld in te zien. Maar ook van verwijten en goede raadgevingen wemelden de brieveD. Oom Von WerBten schreef dat ze nu, naar hij hoopte, van Laar reiswoede zou zijn genezen, in 't land zou blijven en zich behoorlyk zou voeden. Tante drukte den wensch uit, dat Loe leergeld had betaald en voortaan naar raad zou willen luisteren. Ze moest nu en dan lachen onder de lec'uur. Ja, een goede leer wus deze harde tyd zeker voor haar geweest, maar toch in een anderen zin dan oom en tante meenden. Een flinke, onafhankelijke jonge vrouw was ze bier geworden, een nuttig mensob. Zou ze zich ooit weer in de benauwde Po'sdammer toestanden en opvattingen kunnen schikken? Dat scheen haar al heel onwaarschijnlijk. Ze had ook volstrekt geen lust meer om verder zonder taak thuis om te hangen. EdHd, dat zou zich alles wel schikken. Ze zou haar weg wel vinden, zoowel daar als hier. Toen ze vertelde, dat over veertien dagen haar boot vertrok, was de oude mevrouw Westesz byna in tranen uitgebarsten. ,,Ik zou u het allerliefst altijd hier houden, miss Loe zeide ze hartelijk, „niet als ver pleegster, maar als mijn lief dochtertje. Don laatsten tyd kon ik paB recht van uw gezelschap geD'ote:i". r Loe kuste haar handen, „Mij doet het 60k lead afscheid te nemon, anders"16"00*' het kan nu eenmaal niet „Meent u dat werkelijk?" H.™ 'Ci?.dde ,wy?en<* h<* hoofd, en de oude 1 dame zuchtte eens diep. Veel te gauw verliepen de laatste dagen vóór de afreis. Nu eerst, nu ze bij zoo'n welgestelde familie logeerde, leerde Loe de groote lichtzijden van bet Amerikaansche leven kennen. Zij maakte riijes met mevrouw Westesz in een heerlijke auto, reed paard met Harry, woonde theatervoorstellingen met hem bij, dineerde of soupeerde in de eerste hotels, in het kort liet zich naar hartelust verwennen. Ook de koBtelyke vrijheid, die een jong meisje in Amerika geniet, zou ze te Postdam pijnlijk missen. Neen, Amerika had ook onbetwistbaar zijn goede kanten voor menschen die rijk waren tan minste. Eindelijk brak het afscheidsuur aan. Het viel de oude mevrouw werkelyk zwaar, Loe te laten verlrtkken. Ze had het frissche jongemaisje in haar hart gesloten. Lang nog tuurde ze van de veranda af de auto na, waarmee haar zoon Lno naar den trein bracht. Waarom mochl net niet anders zijn? De jonge Westesz had Loe'i bagage ïn een gereserveerd compartiment van een Pullmann- wagen geborgen en stond nu op 't punt, haar vaarwel te zeggen. Het viel hun geen van beiden gemakkelyk, het laatste woord te spreken, en de conducteur keek al ongeduldig naar hen om. „Loe zei Westesz eindelijk zacht, „als ik in Duitschland ben, mag ik je dan komen op zoeken „Ja, heel graag, Harry". Met moeite bedwongen teederheid ku6to hü haar hand. ,Jnstappsn, vlug!" schreeuwde de conducteur. Haastig Stapte Loe in, terwijl de trein zich reeds langzaam in beweging zette. Maar nog eenmaal boog ze zich uit het portier. „Kom maar heel, heel gauw by ons". „Allright 1 riep hij met een stralend gezicht, „lot weerziens, little Saurkrauet" „Tot spoedig weerziens, old Yankee"!

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 4