Stadsnieuws. Adverta: Zï Dr. H. F. Roll, die verleden week zijn heid meer te geven zijn verstandelij e - ambt als prjvaatdoCent in de gerechtelijke nnlinnl l.nrtft fP 7f)Il Z6lT I n wikkeling op school voort te zetten, zou zeer te betreuren zijn niet alleen, maar zou een bewijs leveren voor de vervvaarloozing van de opvoeding van den jeugdigen midden stander. Hem tot 18 a 20 jaren op school te laten en dan eerst te beginnen met de school der practijk te doen doorloopen vindt gij om meer dan éen reden niet gewenscht voor een groot deel onzer middenstanders welnu, dan vindt gij hier den gulden middenweg. Op ongeveer ï6-jarigen leeftijd kunt gij zijn practische opleiding doen aanvangen De verworven kennis zal hem in staat stel len, spoedig alles te begrijpen en met be wustheid uit te voeren. Daarom, middenstanders van Amersfoort en omstreken, met nog slechts weinig plaat sen, als Winschoten, Alkmaar en Amsterdam, geniet gij het groote voorrecht een Handels school te bezitten, opgericht speciaal met het oog op de behoefte van den middenstand. Weet dit zeer groote voorrecht te waar- deeren, op den hoogster, prijs te stellen en toont dit in de allereerste plaats door te maken, dat geen plaats onbezet blijft op deze inrichting. Gij levert daardoor tevens het be wijs, uw eigen belang en dat uwer kinderen te begrijpen. Gij bevordert daardoor ook het algemeen belang van den geheelen midden stand. Ook van uw stad en haat omgeving zullen zich de resultaten verbreiden van het handelsonderwijs voor den middenstand en dit zal anderen de oogen openen zij zullen de groote beteekenis leeren inzien van dit onderwijs en de lust zal opgewekt, ja on weerstaanbaar opgedrongen, worden omóok zoo'n school te bezitten. Met groot genoegen en onverdeelde be langstelling vernamen wij, dat reeds op aneere plaatsen ernstige pogingen worden aangewend tot het verkrijgen van een Handelsdagschool. Moge de goede naam, die ook door uw school kan gevestigd worden, er toe bijdragen, dat de liefde voor en het verlangen naar goed handelsonderwijs voor den middenstand met den dag levendiger worde en steeds krachtiger tot uiting kome dan bewijst gij onzen middenstand een groo- ten dienst, waarvoor wij u dankbaar zullen zijn. Middenstanders van Amersfoort en om streken, dit zij u een aangename taak maar ook een heilige plicht. Aldus schreef de middenstands-consulent, de heer C. Koenraad, in het jongste nummer van het Bondsorgaaan. Naar vermogen hebben we er toe meege werkt, ook deze vakschool hier tot stand te Ijrangon on, woar hot pao gaf, \idiIr bij her haling aanbevolen. Met te meer instemming nemen we dit sympathieke artikel over nu de heer Koen- raad hedenavond J hier voor den Rijks-voorlichtingsdient zal inleiden een voor alle middenstanders zoo bij uitstek nuttig onderwerp de boekhouding. Moge de ruime zaal van »De Arend* fe klein wezen om alle belangstellenden te be vatten. Mogen allen hun voordeel doen met het geen een zoo bij uitstek bevoegde ais de heer Koenraad zal meedeelen over een zoo hoogst belangrijk onderdeel van eiken tak van handel en bedrijf, die juist hier ter stede zoo stiefmoederlijk wordt behandeld. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingediend wetsontwerpen tot regeling van de ontvang sten en uitgaven van het Pensioenfonds voor de Gemeente-ambtenaren voor het vierde kwartaal 1913, en tot regeling van de ont vangsten en uitgaven van dat fonds voor het jaar 1914. Blijkens de toelichting tot eerstbedoeld wetsontwerp wijst de staat der geraamde ontvangsten een totaal aan van f 446 000, terwijl de uitgaven, zonder den post van beleggingen, zijn geraamd op f 185 213.50, zoodat een bedrag van f260785.50 beschik baar zal kunnen zijn voor aankoop van fondsen. Wat het tweede wetsontwerp aangaat, zegt de Minister van Financiën, dat de staat der geraamde ontvangsten een totaal aanwijst van f2 251 000, terwijl de uitgaven, zonder den post voor beleggingen, zijn geraamd op f 1 078 110, zoodat een bedrag van f1172 890 beschikbaar zal kunnen zijn voor aankoop van fondsen. De Minister merkt met betrekking tot deze cijfers op, dat uit den aard der zaak thans niet te bepalen is in hoeverre dit met de werkelijkheid zal blijken overeen te stemmen. Door den Commissaris der Koningin in Utrecht zijn, in verband met het in werking treden der Vogelwet, alle vergunningen in getrokken om te schieten op voor den land bouw nadeelige vogels; ook op ganzen. geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Leiden aanvaardde met het houden eener openbare les toonde in dat eerste uur aan de noodzakelijkheid van onderwijs in de ge rechtelijke geneeskunde en in de zooge- naamke politie-wetenschap voor de juridische en indologische studenten. De Bestuursambte naren in Ned. Indië hebben ook als hulp officier van justitie, als gedelegeerd rechter commissaris voor strafzaken en soms zelfs als rechter op te treden, reden waarom spr. kortheidshalve in zijn rede ook hen aanduidde als juridische studenten. Om de noodzakelijkheid van het onderwijs in de gerechtelijke geneeskunde voor den a.s. jurist ie doen uitkomen, begon spr. met in het kort de strafrechtprocedure na te gaan de strafrechtprocedure, omdat de strafrecht pleging, zoo niet uitsluitend, dan toch in hoofdzaak het gebied is, waarop de genees heer zeer vaak een woord en vaak zelfs een zeer krachtig woord heeft mee te spreken. Het onderzoek, en meer in het bijzonder het onderzoek van het voorwerp en de plaats des misdrijfs, toch hebben zulk een groote beteekenis, omdat men in de laatste jaren heeft geleerd, dat zelfs beëedigde getuigen verklaringen altijd met groote reserve moe ten worden aanvaard. In dit verband gaf spr. een illustratie van het feit, dat ook de gerechtelijke bekentenis niet absoluut be trouwbaar kan zijn, ja zelfs ook valsche zelfbeschuldigingen voorkomen, zooals ook bij den moord in den Buiksloterham nog onlangs werd gezien. Overgaande tot een meer gedetailleerde bespreking van de noodzakelijkheid van zijn leervak, wees dr. Roll er op, dat, waar de voornaamste misdrijven gericht zijn tegen den mensch, de mensch hetzij levend of dood herhaaldelijk als corpus delicti zal moeten worden onderzocht. Hierbij is uit den aard der zaak de hulp van den arts noodig, den man, die een diepgaande studie heeft ge maakt van het voorwerp, waartegen het misdrijf wordt gepleegd en waarvan de jurist slechts een oppervlakkige kennis heeft, veel geringer dan van de andere voorwerpen van het misdrijf, waarmede hij te maken krijgt. Zoo hebben de rechter van instructie en de officier bij herhaling te beoordeelen het rapport van een deskundige op gerechte- lijk-geneeskundig gebied, hetwelk in de eerste plaats noodig maakt, dat hij het visum repertum kan begrijpen en de conclusiën kan beoordeelen. De rechter-commissaris moet leeren op welke punten en voor hoever hij hulp van de wetenschap kan krijgen. De medicina forensis is de wetenschap, welke in den loop der tijden is ontstaan uit de behoefte aan medische voorlichting, welke zich in de rechtspraak meer en meer deed gevoelen. Spr, schetste hier, hoe zij zich heeft ontwikkeld tot een apart vak, waarbij hij deed uitkomen, dat niet ieder arts ge schikt is, als deskundige in foro op te treden; zelfs de patholoog-ar atoom is als zoodanig niet per se een goed deskundige. Dat het niet overbodig is, den aanstaanden rechtsgeleerde het nut te doen inzien var. het nauwkeurig uitkiezen van zijn medische voor lichters, bleek nog geen volle twee jaar ge leden in het bekende proces Ewoldt waarin een >non liquet* moest volgen, omdat het deskundig onderzoek zonder behoorlijke ken nis van zaken werd verricht. Na in het voorafgaande te hebben aange geven waarom in het algemeen onderwijs in de gerechtelijke geneeskunde voor den jurist noodig is, deed spr. dit nog voor de z.g. politie-wetenschap, welke zich bezighoudt met de wijzen, waarop de verschillende misdrijven worden gepleegd en met de methodes, vol gens welke deze en de dader ervan moeten worden opgespoord. Naarmate sommige misdrijven meer en meer als beroep worden uitgeoefend, daarbij meer en meer geraffineerd wordt te werk gegaan en alles in het werk wordt gesteld om ontdekking, resp. bestraffing, moeilijk, zoo niet onmogelijk te inaken, kan niet meer worden volstaan met het instinctmatig op sporen en vervolgen van misdrijven, zooals dit vroeger geschiedde, doch moet dit meer systematisch en met behulp van moderne natuurwetenschappelijke methoden geschie den. In dit verband wees spr. op den moord op het jongentje De Klerk, waar, door de afwezigheid van een deskundige, een spoor van den dader verregende en verloren ging. Wanneer de rechter van instructie had ge- weten hoe hij het spoor voor uitwissching door den regen had kunnen behoeden en hoe eenvoudig de techniek van het maken van een afgietsel van een voetafdruk in klei is, dan betwijfelt spr. niet, dat hij deze kleine kunstbewerking zelf had verricht, dan wel de hulp van een stukadoor had ingeroepen. Met eenige voorbeelden werd het nut der politiewetenschap toegelicht en aangetoond, waarbij vooral uitkwam welke belangrijke rol gespeeld wordt door de photografie, het kunstmatig geheugen, dat objectief vastlegt de sporen, nagelaten door den dader en de oorsprong feitelijk heeft gevonden aan de Leidsche Hoogcschool en van hieruit over de wereld is verspreid, dan meent hij even op het feit te mogen wijzen, dat thans te Leiden óok het eerst in ons land aan de aanstaande juristen gelegenheid wordt gege ven om althans met de techniek van de re cherche bekend te worden en spreekt hij tevens de hoop uit, dat dit voorbeeld spoe dig aan onze andere Hoogescholen navolging moge vinden. Het spreekt vanzelf, dat dr. Roll niet over veel vrijen tijd heeft te beschikken. Doch zou het niet mogelijk wezen, dat althans de politioneele hoofdambtenaren in de stad zijner inwoning genoten van zijn lectoraat? De zaak-Drost is te vergelijken bij den gruwelijken misdaad in den Buiksloter pol der. Te Amsterdam overleed Zaterdag in den ouderdom van 67 jaar de heer S. H. van Gelder, vroeger eigenaar van het welbekende magazijn »A la ville de Lyon*, bij de oudere Amersfoorters geacht om zijn zeer werkzaam aandeel als Bestuurslid van tal van liefdadige instellingen van het Esraelietisch kerkgenoot schap. De «Stichtsche Crt.< wijdt een woord aan de nagedachtenis van den op 44-jarigen leef tijd te Enkhuizen overleden heer Ate de Boer, oud-voorzitter der afdeeling Amersfoort van »Patrimonium« en van «Nederland en Oranje*, wiens aangename persoonlijkheid nog bij velen hier ter stede in dankbare herinnering voortleeft. Mr. H. W. van Nieuwenhuizen slaagde te Leiden bij het examen voor rechterlijk amb tenaar in Oost-Indië. Majoor-kwartiermeester H. Wijs, contro leur van de inwendige administratie der korp sen, 4e bureau, wordt 1 Mei bevorderd tot luitenant-kolonel Op last van den Minister van Oorlog zal bij het ie regiment huzaren een proef wor- den genomen met het verpachten der can- tines. Ondanks het ijsvermaak 't scheen alsof men wist, dat het voor 't laatst zou zijn was er Zondag toch vrij veel belangstelling voor «Kunstbeschouwingen*. Van de etsen des heeren D. Harting wer den er verscheidene aangekochtook éen voor de verloting onder de leden een pracht, dien ieder den gelukkigen winner van harte gaarne gunt. Over den aankoop van drie kunstwerken van De Zwart wordt onderhan deld. In Februari zal «Kunstbeschouwingen* werk exposeeren van Zilcken, den beroemden Oriëntalist, en van Martijn Monnickendam, den schilder van het grootstads-leven. Het was Zaterdag twee jaar geleden, dat de bioscoop «De Arend* werd geopend. Het personeel bood der Directie eenige souvenirs aan, welke zich van haar kant evenmin on betuigd liet. Zondagavond hield vóór het groote num mer de Directeur, de heer Th. H. Kilsdonk, een korte toespraak, waarin hij dankte voor de steeds ondervonden zeer groote belang stelling, de verzekering gaf, dat hij zou blijven huldigen den regel: voor mijn pu- pliek is het beste nog niet te goed, en het personeel en in het bijzonder den explicateur, den heer J. I). Lammerts van Bueren, en ook de plaatselijke pers dankte voor den ondervonden steun. Aan het plaatselijk telefoonnet is alsnog j sporen van hem zei ven. I Wanneer spr. bedenkt, dat het klinische no. 30/ kapitein Wagner, Zuidsingel 42. onderwijs voor den aanstaande medicus zijn Do Patlié-courant van het bioscoop-theater •u dc Langestraat geeft onder meer de avonturen van een Franschen vliegenier, die werd gearresteerd wegens hot vliegen boven een verboden zóne het nieuwe laboratorium der Fransche Automobiel-cluben de doop plechtigheid van den jongsten Infant van Spanje. A's natuur-opnamè het werken van olifanten als lastdieren, waaruit blijkt, dat de dik huiden niet alleen heel wat mans zijn, maar ook, dat zij met groot overleg te werk gaan en stipt luisteren naar hun geleider. Naast drie comische nummers het zeer spannende drama «De zwarte kogel*, drama uit het artisten-leven. Een der drie zusters van een artisten-trio is vermoord door een graaf; bij toeval ontdekt een der anderen wie haar zuster in 't verderf stortte. Bij het jongleeren, zal de zwarte bal uitwijzen wie de wraak zal volvoeren. Een geweldige achtervolging, zelfs over daken, zelfs met motorrijwielen, heeft plaats en ten slotte wordt de misdaad gestraft. Den bezoekers wacht binnenkort een ver rassing. Geboren bij Bazeilles heeft zij in haar jeugd van grootmoeder en moeder gehoord hoe in 1870 daar menschen andere menschen doodden en stellig ook dit maakte haar tot overtuigd pacifists en tot warm medestrijd ster voor de rechten der vrouw, die immers haar kinderen wil opvoeden voor het geluk van gezin en maatschappij en het betreurt, dat zij, door geen medezeggenschap te heb ben, niet kan medebeslissen over oorlog of vrede. Als wel vanzelf spreekt, bewoog haar causerie zich in hoofdzaak om de vrouwen beweging in Frankrijk, die feitelijk pas in 1876 door mevrouw HubertyVeauclair zich heelt baan gebroken. Hoewel de zeer begaafde spreekster het op andere wijze zeide dan de vele dames, die reeds op zoo uitnemende wijze deze goede zaak bier bepleitten, welke niet alleen is een zaak voor de vrouw doch voor de geheele samenleving, was wel het meest interessante gedeelte vail den avond dat, waarin gelegen heid werd gegeven om van gedachten te wisselen. De heer Dubosq hield de eer der zeven aanwezige mannen op tegenover het 40-tal vrouwen. Hij verklaarde zich vooistander van het kiesrecht aan de vrouw-gezinshoofd, tegenstander van het kiesrecht aan de echt- genoote of de inwonende dochterszulks om der wille van den huiselijken vrede. Spreker deed uitkomen, dat de Noorsche vrouwen met het kiesrecht doen, gelijk kin deren, die om een stuk speelgoed dwingen, doch, hebben zij het gekregen, er nauwelijks naar omzien. Immers ongeveer 80 pCt. harer maakt geen gebruik van het kiesrecht. Ook roerde spr. aan het optreden der kiesrecht-furiën gelukkig slechts zeer wei nigen in Engeland. Toen slotte kwam hij er tegen op, dat de mannen zóo slecht zijn als inleidster wel heeft aangegeven. Wie voedde hen op De vrouw inleidster heeft daar zelfs meermalen gezegd. Aan wie dan de schuld, dat ze zoo slecht zijn Dat een jongmensch zooveel geld uitgeeft, wilde er bij den heer Dubosq óok niet zoo grif in. Hij meende, dat menige jongedame meer bestreedt voor hoofddeksel en voetbe kleedsel dan een jongeman voor zijn geheele toilet. Mademoiselle M 1 i n, die hoe langer zoo meer op dreef kwam, en alras begreep, dat haar tegenstrever een medestander was en er niet aan dacht, haar onaangenaam te zijn, beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Zij verklaarde geen huiselijken twist te vreezenwant ook vóór haar huwelijk zal de vrouw zich hebben 111 te laten met poli tieke zaken en hierdoor mag aangenomen, dat reeds in den engagementstijd zekere eenstemmingheid daarover bestaat, waardoor het huwelijk juist te gelukkiger zal zijn. De Noorsche vrouw heeft nog geen poli tieke opvoeding gehad als haar zuster in de Nieuwe wereld. Een deel van de schuld der militante suf fragettes in Engeland moet teruggeworpen op de Regeering en stellig worden zij beticht van veel waaraan zij part noch deel hebben. Als 't waar is, dat jongemeisjes veel geld verkwisten aan hun toilet dan komt dit toch weer ten goede aan tal van andere vrouwen, die voor hun brood moeten werken. Geeft men dc vollu burgerschapsrechten aan dn vrouw en voedt men haar daarnaar op, dan zal ook dit euvel welhaast uit hebben. Vestiging en van 19 tot en 'met 24 gevestk G. J. de Groot, z. b., v. n. Utr.w. 137- I Kinderen v. Denemarken n. Woe! Raaijman, opzichter, v. Ti J. G. Bantjes, offic. v. *tn.£ 24. G. de Snoo, smidskn Oude Soesterweg 8. J. kantoorbed., v. Utrecht n Meijer, kappersb., v. Mepj 44. G. v. Doornik, arbei Nicasiusdw.str. 25. E.-v'. 7 v. Woudenberg n. Varl Kinderdijk, bakkerskn., v 26. E. C. Dormaar, gou n. Utr.w. 7o1. M. G, 1 dienstb., v. Hilversum nj.Z Bosnians, z. b., v. Belgian. A. L. de Tourton Bruijr Sloten n. Bergstr. 27. A. Amsterdam n. Soesterw. 2 mer, z. b. v. Rotterdam n. Looze, agent buitenl. h., Van Campenl. 7. F.^Oi Breda n. Wijersstr. 13? j Vorden n. Withoosstr.- 1 arbeider, v. Leeuwarden n, J. F. G. van Aaken, z. b., Hendr. v. Viandenstr. 9, Doetinchem naar het R, C VERTROp A. Meijers, schoenstikste 10 n. Utrecht. E. Sibbir Arnh.w. 137 n. Utrecht. *A v. Aldeg.str, 5 n. Hilvers kers, z. b., v. Woestijgerw. E. Bosch, dienstb,, v. I n. Nijkerk. C. Has**». Campenl. 1 n. Weesp. f' koetsier, v. Aldegondestr. J. K. v. Wijland, letter*., 23 n. Utrecht. F. Hofei v. Stellingw.str. 45 n. Al laven, j.. b., v. Monnikenpai C. Westbroek, dienstb;, n. Zeist. G. Kok, dienstb 1 n. Wormerveer. A, Utr.w. 133 n. Devente filiaalh., v. Krommestr. R. A. M. T. Spelten, 1. n. Amsterdam. Zeer tot zijn leedwezen werd onze verslag- ge.-or Zaterdagavond door plotselinge onge steldheid verhinderd, de causerie bij te wonen welke mademoiselle Jeanne M 1 i n, Voor zitster van de afdeeling Ardennen van Vrouwenkiesrecht, in den foyer van „Amicitia" hield voor de plaatselijke afdeeling der Ver- eemging van vrouwenkiesrecht. Zij sprak duidelijk en niet te vlug, met enthusiasme, zakelijk en vluchtigjes, had een occasional de welwillendheid mee te deelen en hij vertelde vervolgens: Men verzoekt ons mee te deelen, dat po gingen worden aangewend om weder oen «Amcrsfoortsche IJsvereeniging* op te richten en tot het verkrijgen van een eigen j ijsbaan, ten einde niet langer afhankelijk te zijn van de willekeur van een pachter. Wat zou men zeggen, van het met spoed gereed maken van het kanaal door de Gel- dersche vallei, dat immers, als 't een beetje wil vriezen, een prachtbaan geeft tot Mar seille. Een lid der mannen-colonne van het Ned. Roode Kruis had Zondagmiddag het genoe- gen, op de ijsbaan bij Hoogland iemand, die ernstig boven het oog was verwond, de eerste hulp te verleenen door het aanleggen van een snelverband-Seeuwen. Vermoedelijk door het achteloos wegwer pen van een lucifer ontstond hedenmiddag omstreeks half een brand onder de Kamp- poortsbrug. De politie-spuit was zeer snel ter plaatse en wist erger te voorkomen. Men weet, dat daar de hoofdtoevoerbuis van de waterleiding ligt. Dwaas, wie zijn vrede afhankelijk maakt van het zeggen der menschen. XTit dea Omtrok. Voor den bouw van het Raadhuis te Bunschoten waren 7 gegadigden. De hoogste besomde f 14 5oo, de laagste. H. Dekkers, te Bunschoten, f10800. Een boerenplaats bij Ermeloo, die nu 50 jaar geleden werd gekocht voor f 1700, is thans verkocht aan iemand uit het Westland voor ruim f 18 000. Heden overleed droefheid onze noot, Vader de heer S. h. ta 5 in den ouderdom rai Uit aljet Wed. S. H. van Amstkudam. 24 Jadtuit Frans van Mieris tï Geen te:be, Heden overleed to droefheid onze gelie zoon en Zwager, dfit s. h. tan Ge; Uit ttl'j Wed. S. vaK Amstkrdam, 24 Janui Houdecoetersffa&l Geen bezoe

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2