.Amersfoort., Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Amsterdam, wordt verdaagd als voren. Besluit van de zelfden van 19 T"»uan, waarbij de beslissing op het Raadsbesliut dd. in December 1913 tot verkoop van onder de Gemeente Leusden gelegen perceelert grond aan H. Kroes q. q. wordt verdaagd als voren. Brief van de zelfden van 5 Januari 1914, waarbij wordt meegedeeld, dat voor kennis geving wordt aangenomen het Raadsbesluit, dd. 19 December 1913 in zake het aangaan van een overeenkomst met de firma Met horst Van Lutterveld betreffende het ope nen van een rekening-courant als voren. Besluit van de zelfden van 19 Januari 1914, waarbij de beslissing op het Raads besluit dd. 19 December 1913 tot aankoop van eenige perceelen, gelegen aan de Molen straat, van M. A. M. van Ruitenbeek, te Zwolle, wordt verdaagd als voren. Besluit van de zelfden van 29 December, 1913, waarbij de beslissing op het Raads besluit dd. 25 November 1913 tot vaststel ling eener Verordening op het beheer der gasfabriek en waterleiding wordt verdaagd als voren. Besluit van de zelfden van 29 December 1913, waarbij wordt goedgekeurd het be paalde sub a van het Raadsbesluit, d.d. 19 December 1913, in zake pensioenregeling Gemeente-ambtenaren en de beslissing op het bepaalde sub b en c wordt verdaagd als voren. Brief van Burgemeester en Wethouders, d.d. 23 Januari 1914, waarbij kennis wordt gegeven van de benoeming van een klerk ter Secretarie op een jaarwedde ten bedrage van f 250 boven het bij art. 2 der Verorde ning tot regeling van de rangen en jaarwed den der ambtenaren en bedienden bij de Gemeente-secretarie bepaalde minimum als voren. Adres van D. A. Stöver, houdende verzoek, den termijn van ontruiming der onbewoon baar verklaarde woning Utrechtschestraat No. 13 met 6 maanden te verlengen. Bur gemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek af te wijzen op grond, dat er geen reden voor verlenging bestaat. Aldus besloten z. d. of h. st. Adres van het Bestuur van den Bond van Nederlandsche architecten, te Amsterdam, d.d. 7 Januari 1914, waarbij wordt verzocht, er voortaan voor te willen waken, dat de architectuur van bouwwerken voor particu lieren wordt opgedragen aan ambtenaren der Gemeente, zulks in verband met de opdracht van de architectuur van 88 arbeiderswonin gen aan den heer J. Schulte Nordbolt, In specteur van het Bouw- en woningtoezicht Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij reeds tot besluit zijn gekomen en stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Adres van de Commissie voor Kindervoe ding, houdende verzoek om voor het seizoen 1913/1914 een subsidie te willen verleenen van f 450 Verzonden aan Burgemeester en Wethouders om prm-advies. Adres van schilderspatroons te Amersfoort, houdende verzoek, van eventueel nieuwe gebouwen of werken ten behoeve der Ge meente het schilder-, glas- of behangwerk afgezonderd van andere vakken aan te be steden als voren. Adres van M. Schreuder, d.d. 22 Januari 1914, waarbij hij in beroep komt tegen een afwijzende beschikking van Burgemeester en Wethouders op zijn verzoek om vergunning tot den bouw van 4 woningen aan den Hooge- weg en verzoekt, hem alsnog de gevraagde vergunning te willen verleenen. Burge meester en Wethouders stellen voor, adres sant in zijn verzoek niet ontvankelijk te verklaren, aangezien geen beroep tegen deze beslissing openstaat. Aldus besloten z. d. of. h. st. Brief van Burgemeester en Wethouders, d.d. 14 Januari 1914, waarbij wordt kennis gegeven, dat Kerkvoogden der Ned. Her vormde gemeente in koop hebben aange boden het Onze Lieve Vrouwe-kerkhof voor de som van f 7000 voor kennisgeving. Brief van den heer S. J. van Duinen, d.d. 21 Januari 1914, waarbij wordt medege deeld, dat hij ontslag neemt als Wethouder der Gemeente. De Voorzitter dankt den heer Van Duinen voor de aangename samenwerking (Instemming). Adres van dr. J. G. Kam, ds. W. J. Meiners, prof. F. Kenniuck, mr. J. K. H. de Beaufort en ds. H. W. Schreuder, waarbij door de vier eerstgenoemden ontslag wordt verzocht als leden van het College van Curatoren van het Gymnasium en door laatstgenoemde wordt medegedeeld, dat hij bij zijn periodieke aftreding voor een her benoeming niet in aanmerking wenscht te komen. Het ontslag wordt eervol verleend onder dankbetuiging voor de diensten, aan de Ge meente bewezen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 19 Januari 1914, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 25 No vember 1913 tot vaststelling der Verordening op het beheer der gasfabriek en waterleiding van de Gemeente Amersfoort voor kennis geving. Aan de orde is de agenda. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school C. Benoemd de heer J. Pannekoek, te Vaassen. 2. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school F. Benoemd mejuffrouw G. A. Jonker, hier. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school B. Benoemd de heer K. Westerbeek, hier. 4. Benoeming van een tijdelijk leeraarin de oude talen aan het Gymnasium, Benoemd dr. J. Helder, te Amsterdam. 5. Benoeming van 5 leden van het college van curatoren van het Gymnasium. Benoemd de heeren mr. J. C. graaf Van Randwijck, jhr. dr. E. Teixeira de Mattos, pastoor C. Wijker, ds. J. Visser en pastoor J. L. M. Hoorneman. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de Nuttige handwer ken aan de openbare Lagere school E, mej. A. G. Vemooys. Aangenomen z. d. of h. st. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekte-verlof aan de onderwijzeres aan de openbare Lagere school G, mej. C. Holsteijn. Als voren. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekte-verlof aan den onderwijzer aan de openbare Lagere school F, den heer A. Elzenga. Als voren. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een rooilijn aan de Stationsstraat, hoek Soesterweg. Het betreft den tuin van den heer Van 't Eind. Als voren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Instructie van den Gemeente-ontvanger. Als voren, nadat, op voorstel van den heer Wolterbeek een redactie-wijziging is aangebracht. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot regeling van de wijze, waarop door den Gemeente-ontvanger zekérheid kan worden gesteld. Als voren. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake de levering van gas enwa- ter buiten de grenzen der Gemeente. Als voren. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van a. het Raadsbesluit d.d. 28 Maart 1913, waarbij aan de stichting «Volkshuisvesting* een voorschot uit de Gemeentekas is toege kend b. het Raadsbesluit, d.d. 30 September 1913, waarbij aan de vereeniging R. K. bouwvereeniging «St, Bonifacius* een voor schot uit de Gemeentekas is toegekend; c. het Raadsbesluit, d.d. 29 April 1913, waarbij aan de onder-officiers-woningbouw- stichting »V. I. O. S.« een voorschot uit de Gemeentekas is toegekend; d. Het Raadsbesluit, d.d. 28 Maart 1913, sub a genoemd, waarbij het bedrag van ver leende voorschot ad f 174460 wordt ver hoogd met f 16 000. Als voren. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van wachtgeld aan een drietal oud-werklieden bij de brandweer. Als voren. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een strook grond, gelegen aan den Soesterweg hoek Pieter Pijpersstraat, van J. Soerewijn. Als voren. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van een perceel grond, gelegen nabij de Bloemendal- sche poort aan den heer Zonnevylle. Als voren. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener Verordening, regelend de wijze, waarop de Gemeente de in het Grondbedrijf gebrachte gronden zal verkoopen, alsmede de voorwaarden van ver koop, die in het algemeen belang zullen gel den. Na een vrij langdurige discussie, aan welke deelnemen de heeren Van Achterberg h, Jorissen, Kroes, Gerritsen, Veis He'jn en de Voorzitter wordt aange nomen de verordening, omtrent wier inhoud geen mededeelingen werden gedaan, doch die te harer tijd wordt afgekondigd. Een amendement-Van Achterbergh om de rer.te bij uitstel van aanvaarding van G maan den van 4 tot 4j/2 pCt. te verhoogen, werd overgenomen door B. en W. Tot makelaar van de Gemeente is door de aanneming van dit voorstel benoemd de heer W. van Haselen (Soesterweg). Boven een klein vast salaris is hem pCt. van den door zijn toedoen verrichten verkoop per jaar in uitzicht gesteld. :8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordeningen, regelende de huisnummering en de verplich ting tot het doen van aangifte van verhuizing binnen de Gemeente en tot vaststelling eener lijst van straatnamen. De Voorzitter dankt het Bestuur van »Fléhite< en in 't bijzonder den heer W. Croockewit voor de hulp, bij het herzien der straatnamen verleend. De heer Van Achterbergh vindt sommige namen te mooi en vreest, dat de menschen daarin niet thuis zullen geraken. Spr. vraagt of de nummering der huizen de zelfde kan blijven. De Voorzitter antwoordt, dat er tech nische bezwaren zijn tegen het behoud der huidige nummering. De heer Van Achterbergh deed na dit antwoord geen voorstel. Nadat in de schrijfwijze van enkele straat namen nog een verandering is gebracht, wordt het voorstel aangenomen z. d. of h. st. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening be treffende het verleenen van verlof aan onder wijzers en onderwijzeressen. Aangenomen z. d. of h. st. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake het verleenen van ontslag aan ambtenaren bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. De Voorzitter deelde mede, datB. en W. alsnog voorstelden, dat aan in functie zijnden, die op 1 Januari 1914 den 60-jari- gen leeftijd hadden bereikt, tot hun 70ste jaar uitstel kan verleend. De heer Jorissen stelde voor, de in functie zijnde 65-jarigen en ouderen buiten de verordening te laten vallen. De heer Gerritsen stelde voor, dezen althans tot 1 Januari 1915 ambtenaar te doen blijven. De Voorzitter gaf de verzekering, dat Burgemeester en Wethouders de verordening zoo humaan mogelijk zullen uitvoeren. Het voorstel werd ter. slotte aangenomen z. h. st. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst '9*3- Aangenomen z. d. of h. st. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het 8e aanvul lingskohier der Inkomstenbelasting. Als voren. 23. Rapport Reclame-commissie, 2e ge deelte. Als voren. 24. Benoeming van een Wethouder. De heer Van Achterbergh vroeg of de heer Van Duinen in het openbaar wil meedeelen om welke reden hij aftreedt. Spr. achtte het in het belang van de Gemeente, allerlei praatjes te weerleggen. De heer Van Duinen was bereid, dit te doen. De heer E y s i n k achtte bespreking in besloten vergadering beter. De Voorzitter deelde dit gevoelen niet en wilde den heer Van Duinen gaarne het woord geven voor een korte toelichting. De heer Van Duinen verklaarde, niet kort te kunnen zijn. De ondervonden beje gening is zóo (ofhoogst onaangenaam, dat hij niet kon volstaan met een paar woor den. De heer Kroes gaf den heer Van Dui nen in overweging, niet in den breede mede- deeling te doen en niet in te gaan op praat jes in een courant. Spr. stelde voor, over te gaan tot de benoeming van een Wethouder. Dit voorstel werd aangenomen met ^te gen 3 stemmendie van de heeren Van Duinen, Van Achterbergh en Leinweber. Tot Wethouder werd hierop met 12 stem men benoemd de heer N. Veis Heyn. Op den heer Van Achterbergh werden 3 stem men, op den heer Jorissen en den heer Wol terbeek ieder 1 stem uitgebracht. De heer Veis Heyn nam de benoeming aan. De Voorzitter wenschte hem geluk en hoopte, dat hij nog lang in het belang van de Gemeente werkzaam zal mogen zijn. Ter vervanging van den heer Veis Heyn werd hierna gekozen tot lid van de com missie voor de financiën de heer A. M. Tromp van Holst en tot lid der commissie voor de gasfabriek en de waterleiding de heer P. van Achterbergh. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener geldleening van f 700 000. Burgemeester en Wethouders stelden voor, f 310000 onderhandsch \e plaatsen. Van het resteerende wordt f 250 000 a pari genomen door de Maatschappij «Amersfoort* en f 140000 a pari door een ander consortium, waarvan reeds toezegging is. De heer Leinweber vreesde, dat Ge deputeerde Staten door de goedkeuring van deze leening zouden vooruitloopen op hun besluit tot goedkeuring van het Raadsbe- rein "°*)enS ^en terugkoop van het Bergter- De Voorzitter stelde den heer Lein weber gerust door te zeggen, dat Gedepu teerden daarvoor veel te nauwkeurig te werk gaan. z h^st V00rste* wer<^ hierop aangenomen 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan den Doodenweg. Het voorstel strekt om aan de vereeni ging »'s Zomers buiten*, te Rotterdam, 1 H.A. grond onder Leusden te verkoopen voor f 2500, onder beding van voorkeur tot 1 Januari 1916 van een aanliggend stuk grond van nagenoeg de zelfde grootte voor en vreest, dat de den zelfden prijs, een en ander met in acht neming van de gebruikelijke servituten. Aangenomen z. d. of h. st. 27. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan de Ko- ninginnelaan. Het voorstel strekt om te verkoopen on geveer 5000 M2 aan den heer P. van der Mark, in massa voor f 10000; aan mr. R- P. van der Mark ongeveer 1035 M2 voor f3 per M2, en aan jhr, S. M. van Reigersberg Versluis ongeveer 175 M2 voor f 3 Per M een en ander behoudens goedkeuring van het Raadsbesluit tot aankoop van de Berg- terreinen. Aangenomen z. d. of h. st. De Voorzitter deelde ten slotte mede, dat van de Gemeente Utrecht is ingekomen een aanbod tot het verstrekken van electriciteit en dat Burgemeester en Wethouders een crediet van f 1000 vragen om dit te doen onderzoeken. De heer Jorissen herinnerde, dat Pro vinciale Staten in hun jongste vergadering een crediet van f4000 voteerden om du elec- triciteits-verstrekking in de Provincie te doen overwegen en wilde dit advies afwachten. Spr. was niet tegen het crediet, doch wilde uit zijn voorstemmen niet hebben opgemaakt, dat hij óok zal zijn vóór het betrekken van electrische energie uit de Gemeentelijke cen trale van Utrecht. De Voorzitter merkte op, dat het advies zal uitwijzen of het beter is, een eigen centrale te maken dan de energie te betrek ken van elders. De heer Oosterveen herinnerde, dat eenige jaren geleden f 3300 werd gevoteerd voor een rapport en vroeg of dit thans waardeloos is. De Voorzitter bracht in t midden, dat de electro-techniek inmiddels zóo is voor uitgegaan, dat allicht nieuwe gezichtspunten zich voordoen. De centrale te Utrecht heeft thans draaistoom en kan daardoor concurree- ren. Het aanbod is zóo, dat het overweging verdient. Het crediet werd hierop toegestaan z. h. st. Bij de rondvraag merkte de heer L e i n- weber op, dat de instructie voor den Ge meente-architect dateert van 1871 en dat er geen instructie bestaat voor den Inspecteur van bouw- en woningtoezicht. De Voorzitter zegde overweging toe. De vergadering werd hierop gesloten. Volgens het «Utr. Dbld.« worden door het Gemeentebestuur van Amersfoort maatrege len overwogen om het veelvuldig bezoek van kinderen aan de bioscopen te beperken. Het verluidt, dat onderhandelingen worden gevoerd voor den aankoop van terreinen aan den Ouden Soesterweg ten behoeve van de vestiging van weverijen. Er worden pogingen aangewend tot op richting eener. vereeniging van controleurs der Gemeente-belastingenniet uitsluitend om hun stoffelijke belangen te behartigen, doch vooral om nuttig werkzaam te zijn in het belang der Gemeenten door uitwisseling van gegevens en inlichtingen. Als het der vereeniging dan óok mocht gelukken inzage te krijgen van de Rijks-be lastingkohieren, op de zelfde wijze als het Rijk put uit de Gemeentelijke belastingge gevens, dan zou er heel veel gewonnen zijn en menigeen heel wat minder betalen om de eenvoudige reden, dat menschen die overi gens goud-eerlijk zijn, zich niet ontzien, schromelijk te smokkelen als het belastingen geldt. Pastoor C. Wijker, van de Oud-Katholieke gemeente, heeft zitting genomen in het te 's-Gravenhage gevormde comité, dat zich ten doel stelt, door het doen houden van lezingen en het verspreiden van brochures den leden der Oud-Katholieke kerk het vóór en het tegen van het gedwongen ccelibaat ook in die kerk te doen kennen. De heer J. M. M. Hamers legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg af het candidaats-examen Rechten. Mejuffrouw E. M. Lodder, thans onder wijzeres te Achterberg, is in gelijke betrek king benoemd te IJmuiden. Ritmeester L. C. Beijnen, van het ie regiment huzaren, heeft non-activiteit aange vraagd. Bij het ie regiment veld-artillerie hier worden van 1 Mei tot 30 September gedeta cheerd de ie luitenants M. Rutgers van der Loeff, van het 19e regiment infanterie, en W. L. G. Jas, van de infanterie Oost-Indisch leger, leerlingen van de Hoogere Krijgsschool.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2