Advertentiën. - «I Kolonel J. C. H. A. Quack, thans lid van het Hoog militair gerechtshof, is bevorderd tot generaal-majoor aan luitenant-kolonel H. I. von Santen, van het 12e regiment infante rie te Groningen, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen. De heer N. Hazendonk mag tevreden we zen over het concert, dat onder zijn krach tige leiding »Amersfoort's Mannenkoor Maandagavond'in «Amicitla* gaf. 't Was natuurlijk stampvol. De familiele den en de kennissen der zangers stellen evenals de donateurs zeer veel belang in deze vereeniging en zorgen er voor, steeds bij de jaarlijksche uitvoering tegenwoordig te zijn. Het gedeelte vóór de pauze begon met «De liefste plek* en eindigde met «Gothen- trouw», de beide verplichte nummers waar mee het koor in den nationalen wedstrijd te Renkum op zoo schitterende wijze den isten prijs en een eereprijs verwierfeen prachtige prestatie, als men bedenkt, dat voor een der gelijk vergelijkend examen door de compo nisten opzettelijk allerlei moeilijkheden wor den geschreven. Ook »Sterrennacht« en «Tempelzang», in welk laatste nummer de bariton heel mooi zijn solo zong, maar vooral Andriessen's »De Gypten», een heel zwaar nummer, werden op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht en bewezen, dat het den zangera ernst is en zij zich geheel hou den aan de intenties van den Directeur. 't Is alleen jammer, dat de executanten niet voldoende h jbben geluisterd naar en afgekeken hoe hun collega's uit Wognum zingen. En hier en daar hapert het nog wel eens in de uitspraak, hetgeen men bij de eenvoudige boertjes uit Noord-Holland toch nooit hoort. In 't geheei zong het koor 8 nummers waarbij genoemd mag worden --Maricerdans», compositie van den directeur; de zeei begaafde zusters Truida en Anna de Groot, uit Rot terdam, vergasten het uitermate goedklapsche publiek op evenveel nummers. Eerstgenoemde, de violiste, had het leeuwendeel van het succes; haar zuster kweet zich hoogst ver dienstelijk van haar taak, zoowel als soliste als bij het begeleiden. Het is goed gezien van den heer Hazen- donk, den zang te doen afwisselen door solis ten van elders. Zijn keuze is ditmaal al zeer gelukkig geweest. Men was zeer teleur ge steld, dat mejuffrouw Truida de Groot niet te bewegen was, Simonetti's «Madrigaal» te herbaleneen juweeltje, althans zoo als zij het ten gehoore bracht, zonder eenige ge maniëreerdheid een bewijs te meer voor artisticiteit. Aanstaanden Zaterdag te kwart vóór achten precies denkt om dien tijd zal «Arti et Amicitiae», uit Bussum, voor de plaatselijke afdeeling der Ned. vereeniging tot bestrijding der tuberculose weer een voorstelling geven in «Amicitia». Door de dames en de heeren, die door spel, uitspraak, bewegen, kleeding, kortom door al hetgeen slechts de zeer beschaafde vermag te geven, hier zóo uitnemenden in druk achterlieten van een vorige liefdadig heids-voorstelling, zal worden opgevoerd «Als de Koning komt», dramatische fantasie in éen bedrijf van Maximoff, en «Zand in de oogen», blijspel in twee bedrijven van La- biche. Het eerste speelt bij Waterloo in den tijd van de jongste groote manoeuvres van het Belgische leger; het andere, te Parijs. Men kan er dus zeker van wezen, dat men, terwijl men het uitnemende doel steunt, iets zeer bijzonders en heel moois te genieten Moge de zaal te klein wezen. Men schrijft ons: Op Maandag 2 Februari zal, ter gelegen heid van het tweejarig bestaan van het bioscoop-theater aan de Langestraat, een benefice-avond worden gegeven voor den heer Denijs van Roon, die, zoolang de zaak bestaat, er als chef optrad, waardoor deze bioscoop zich in steeds grooteren bloei mocht verheugen. In zijn winkel, aan de Varkenmarkt, is de reclame te bezichtigen van een der beide groote nummers, n.l. «De wraak van den visscher», dat in deze bioscoop zal worden vertoond, Dit nummer alleen is reeds een druk be zoek overwaard. Het geeft een natuurge trouwe weergave van het leven op het eiland Marken, een der schilderachtige plekjes van ons land, en wordt in nationaal costuum door de beste artisten gespeeld. Woensdagmiddag wacht den kinderen een verrassing, die zij zeker zullen op prijs stellen. De aartsbisschop van Utrecht heeft goed gekeurd de Statuten van den R. K.diocesa- nen middenstandsbond «De Hanze» en defini tief benoemd tot Bonds-adviseur pastoor A. W. Overvelde, te Gorsel, sedert September 1908 waarnemend adviseur. In de jongste Algemeene vergadering van de vereeniging «Het Kaascontrolestation te Utrecht» trad het voorloopig Bestuur, dat zich had beziggehouden met de voorberei ding van de oprichting en in werking stel ling der vereeniging, at en werd het defini tieve Bestuur gekozen. Als Voorzitter der vereeniging treedt op mr. Th. Waller, te Utrecht; als Secretaris-penningmeester de heer H. Tromp van Holst, te Utrecht. Tot directeur-scheikundige werd benoemd dr. W. Schut, te Nunspeet. Zoodra het Rijks-kaasmerk ter beschikking van de vereeniging wordt gesteld, zal zij haar arbeid beginnen. Het laboratorium wordt gevestigd in de -Handelsbeurs te Utrecht, gelegen aan het Vreeburg, waar de kaasmarkt wordt gehouden. Over het jaar 1914 zal van de leden, die vóór 25 April toetreden, een contributie wor den geheven naar den maatstaf van vijf en zeventig cent per koe, terwijl zij die na dien datum zich aansluiten, een entree zullen moeten betalen voorloopig naar den maat staf van tien cent per koe. Zoowel contri butie als entree worden echter jaarlijks op nieuw vastgesteld. De Utreehtsche jachtvereeniging zal op 12 Februari een slipjacht houden achter de meute der Kon. Veluwsche jachtvereeniging. Jagermeesters zijn mr. H. P. M. van der Aa en kapitein N. O. J. de Pauw Gerlings. Om 1.15 wordt afgereden van de Nieuwe Krakeling, aan den Woudenbergscheweg omstreeks 3 uur einde in het vliegkamp bij Soesterberg. De oprichting eener coöperatieve bouw- vereeniging der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium» zal weldra plaats hebben. Men heeft voor den woningbouw het oog op een terrein bij de Gemeente-gasfabriek, in het Soesterwegkwartier. Het zeer uitgebreid verslag der Dinsdag hier gehouden tweede lezing, uitgaande van den Rijks-voorlichtingsdienst voor den mid denstand, kan heden niet opgenomen. Meegedeeld zij, dat de heer C. Koenraad een zeer talrijk gehoor had op de presentie-lijst teekenden ruim 70 dames en heeren dat met groote aandacht volgde hetgeen deze bij uitstek bevoegde meedeelde over het zeer groote nut van een vooral hoogst eenvoudige boekhouding voor elk bedrijf. Het samenvallen van die vergadering met de Raadszitting is oorzaak, dat het Raads- verslag ditmaal niet is van onzen gewonen verslaggever. De ronde nikkelen stuivers worden 30 Juni onttrokken aan de circulatie. In de «Nijkerksche Crt.» maakt iemand uit Putten bekend «dat hij dood en wrak vee kooptvoor koeien geeft hij f 20 en hooger, voor varkens 7 cent per pond en hooger, voor kalveren van f 2.50 tot f 5 toe- Het staat er letterlijk zóo. Is 't geen krachtige aansporing om de Verordening op de vleeschkeuring, die hier dagteekent van 1831, eens te herzien? Bij de Dinsdag ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor het vervoeren van puin van het terrein der Gemeente-reiniging naar beekvakken van de Barneveldsche beek bij de kazerne voor bereden wapens werd in geschreven als volgtN. van Daatselaar f 1978, A. van Doorn en H. van den Hen gel f 1672, en Ph. M. Putman f 1147. De gunning heeft niet plaats gehad. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomeneen witmetalen lepeltje, een ceintuur, een bonten kraag, een pas gerepareerde schoen, en een portemonnaie. De politie maakte proces-verbaal op tegen 10 personen wegens overtreding der IJkwet tegen iemand, die de Drankwet overtrad door de wettelijke voorschriften niet in zijn lokaal aanwezig te hebben tegen een ander, die met paard en wagen in draf reed in het gedeelte der Langestraat bij het sprengel en tegen wielrijders, die tusschen zonsonder gang en zonsopgang zonder lichtgevende lantaarn reden. polder om deze zaak te bespreken en was het den heer Visser, van het landbouwkan- toor te Amsterdam, die de vraag behandelde of polderbemaling in deze niet de eenige oplossing was. In deze vergadering werd door het Bestuur besloten, Woensdag 2« Januari j.l. een ver gadering te houden met stemgerechtigde in gelanden om deze zaak opnieuw ter sprake te brengen. Aan dezen oproep, die veler belangen geldt, hebben de eigenaars gehoor gegeven of zich door gevolmachtigden doen vertegenwoor digen. Na een langdurige discussie werd op voor stel van het Bestuur met op 8 na algemeene stemmen besloten, het Bestuur volmacht te geven een deskundig onderzoek te laten in stellen in hoeverre bomaling gewenscht is. Met goedkeuring der vergadering werden aan het Bestuur toegevoegd de heeren D. Vas Visser en J. C. Reinders Folmer. De heer Visser, van Amsterdam, zal zijn bemalingsplan met kosten nader uitwerken, waarna dit aan het Bestuur zal worden ter hand gesteld om te kunnen laten beoordee- len of het voor uitvoering vatbaar is. Nadat de rapporten met de daarbij bchoo- rende kostenberekening zullen zijn uitge bracht, zal opnieuw een vergadering van stemgerechtigde ingelanden worden gehouden ten einde tot een definitief besluit en oplos sing te komen. Daar met het deskundig onderzoek gerui- men tijd zal heengaan en doordat de pol der nu in een ijsvlakte is herschapen, zoo dat thans nog niets kan worden gedaan, zal vooreerst deze belangrijke vergadering nog niet kunnen plaats hebben. Wordt zij gehouden dan hopen we er intijds de aandacht op te vestigen van de Kanaalvereeniging «De Geldersche vallei». De bevolking van Harderwijk is in 1913 toegenomen met 80 personen en bestond op t Januari 1914 uit 3906 mannen en 3683 vrouwen, totaal 7589. Onder Voorzitterschap van den Burge meester van Harderwijk is daar een com missie gevormd, die daar een Ambachtsschool voor de Over-Veluwe zal trachten tot stand te brengen. De bevolking van Hoevelaken nam in 1913 toe met 12 inwoners en bestond op 1 Januari 1914 uit 376 mannen en 516 vrou wen, totaal 1092. Te Voorthuizen wordt hedenavond voor de V. P. N. een vergadering gehouden in welke de heer H. B. Beaufort zal spreken over verzorging en huisvesting van kippen. De Gemeenteraad van Zeist besloot met 9 tegen 4 stemmen bijna 3/6 der in Augustus 1913 met bijdragen van particulieren aan gekochte /.eisterbosschen weer te bestemmen voor bouwgrond en slechts 85 van de 200 H. A. te behouden als bosch. Zeist, dat aan het heerlijke bosch de logees 'en de dagjesmenschen heeft te danken, staat terecht op zijn a.hterste beenen en doet al het geoorloofde om het besluit althans niet- uitgevoerd te krijgen. Bijeenkomsten. Zat. en Zo. Dagelijks 3» Jan. 1 Febr. 3 Febr. 9 Febr. 13 Febr. 16 Febr. 20 Febr. 23 Febr. 28 Febr. Bioscoop «De Arend». Bioscoop LangestraatOpenbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kampstraat 18. T. B. C.-voorstelling, te 7*/<. Natuurhistorische vereen. Anoob-volksavond. Prof. Volmcr. Jaarvergadering Fléhite. Concert Fred. Lamond. Protestantenbond. De Hanze. Dr. Van den Bergb van Eyslnga. Heijermans. Concert Henschel. Muziekschool Toonkunst. Getrouwd J. H. WESSELING, iste Luit. der Art. O. A, C. L. WIJNMALEN. De heer en mevrouw WESSELING Wijnmalen betuigen, mede namens weder- zijdsche lamilic, hartelijk dank voor de be langstelling ter gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. 's-Gravenhaoe, 27 Januari 1914. Door de politie zijn Dinsdagavond aange houden twee landloopers, die, om onder dak te komen, van de buiten staande uitstalling van het manufactureff-magazijn der firma Gebrs. Hamers een rol flanel stalen. Het tweetal, dat al zeer dikwijls gevange nisstraf onderging, is gister naar Utrecht ge leid en daar ingesloten. Wie zich beklaagt, dat hij door zijn om geving niet wordt verstaan, vrage zich af of hij zelf wel zijn omgeving verstaat. "Git dan Omtrak. Men schrijft uit Baam aan «Het Nieuws» Sedert geruimen tijd wordt er door de huurders van de landerijen in de Drie Zie len- en Geerenpolder geklaagd over het over tollig water, dat op de landerijen staat en door den hoogen waterstand van de Eem door de twee bestaande sluizen niet kan loo- zen. Op verzoek van den heer W. Hofslot, te Soest, werd den 7 Januari een vergadering uitge schreven voot ingelanden van genoemden Een jubileum van Karei den Groote. Er worden zooveel minderwaardiger personen bejubeld, dat wij heusch niet den dag, waarop Karei de Groote vóór 1100 jaar het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, onopgemerkt mogen laten voorbij gaan. Het was 28 Januari van het jaar 814. Inderdaad is Karei de Groote de man, die in de Middeleeuwen het meest op den voor grond treedt. Van geboorte een Frank, wist hij met het zwaard zijn gebied uit te breiden. Men herinnere zich den strijd tegen de Longobarden en de Mooren. Ten slotte re geerde hij over een land, dat in grootte slechts is geCvenaard door het Rijk van Karei V. En hoe regeerde hij! Hij bracht welvaart. Hij bracht scholen. Hij bevorderde wetenschap en godsdienst. Hij is de man geweest, dien de Paus aan zich verplichtte door hem in 800 tot Keizer te kroueii, tot welke machts betuiging zijn vader, Pepyn de Korte, den Paus in staat had gesteld. Alle Middeleeuwen door zien we het gevolg van deze handeling, den strijd om de oppermacht tusschen Paus en Keizer. Verder is Karei d« Groote do invoerder van het leenstelsel gewees» 404de Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweeue week. Trekking van 26 tot 28 Januari 1914. (2830 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinwebcr te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummer» te beurt gevallen Prijs van f 200 op no. 4920. Prijzen van i 70: 49*7 4937 4943 '4003 «4°*> en 140*»- Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4057 4069 4073 4894 4898 4899 4905 49°6 4947 4950 495* 4963 «40<>3 »4£>o8 «4051 14442 14450 en 14458- I1 AHBRSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (■r. S. TAM WELDEREN baren RENNERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Aaaurantifin. Incasseering van Wis- Credieten. sets en Quitantién. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten In zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. JT 02TDSRLX2TG2 Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENU voor de week 1 t. en m. 7 Februari. ZONDAG 1. Blinde vinken. Snijboonen. Ananaspudding. (Vermicelli-soep). MAANDAG 2. Varkenskarbonade. Bruine boonen. Appeltjes. (Uien-soep). DINSDAG 3. Runderrib. Spruitjes. Deensche rijst. (Groene erwten-soep). WOENSDAG 4. Bruine boonen-soep. Varkensbiet. Spersieboonen. DONDERDAG 5. Klapstuk. Hutspot. Chocolade-pudding met vanillc-saus. (Kerry-soep). VRIJDAG 6. Zoo mogelijk Visch of Kalfsgehakt Gedroogde app. Rijstebrij. (Macaronl-soep). ZATERDAG 7. Varkensfricandeau. Bieten. Rijstkoekjes. (Tomaten-soep). Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. De achteraan staande soepen worden dage lijks geleverd i 10 cent per portie voor leden. Voor nict-lcden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Yrjje toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakb'aden Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. AGENDA der concerten enz., te Utrecht. Opgave van het Reclame-bureau «Prac ticum», 8. Meijcrs Co., te Utrecht, Koninga- laan 3, telefoon Interc. 1020. Zaterdag 31 Januari. GEBOUW voor K. en W. Piano-avond, te geven door Carl Friedberg. Acht uur.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3