BIJBLAD AfflersfoortschB Courant Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van OLEEFF VAN ZATERDAG 31 JAN. 1914. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de heer N. VELS HEYN, in de Raadsvergadering van 27 Januari j.l. benoemd tot Wethouder, in het bijzonder zal zijn belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende de Gasfabriek, de Waterleiding en de Openbare reiniging en dat diens spreekuur is bepaald op Dinsdagmorgen van 10 tot 11 ure van iedere week, aan de Gasfabriek en Waterleiding. Amersfoort, 31 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWJJCK. De Secretaris, A. R. VEEN3TRA. Burgemeester en Wethouders Van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat in de Raadvergadering vun 27 Januari j.l. is benoemd a. tot lid der Commissie van bijstand in bet beheer van de Gasfabriek en de Waterleiding de heer P. van Aohterbergh, b. tot lid der Commissie van bijstand voor de financiën de heer A. M. Tromp van Holst, zulks wegens benoeming van den heer N. Veis Heyn tot Wethouder. Amersfoort, 31 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Blijkens kennisgeving aan het hoofd van dit nummer heeft de heer N. Veis Heyn den heer S. J. van Duinen vervangen als Wethou der der bedrijven. De heer A. J. M. Goote heeft voor de handelsreizigers-reorganisatie zitting genomen in het comité, dat op initiatief van de Ned, vereeniging van sigaren- en sigarettenfabri- kanten en- winkeliers is gevormd met het doel, te komen tot een anti-trustbond en dat voorloopig zich zal bepalen, strijd te voe ren tegen de British-American Tobacco Company. De aartsbisschop van Utrecht heeft zijn geestelijkheid voorgeschreven, eventueele in gezonden artikelen en ingezonden stukken in tijdschriften en couranten voortaan met vollen naam te onderteekenen. De heer J. C. de Beaufort, thans te Wou denberg, is na, verdediging van stellingen, aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevor derd tot doctor in de Rechtswetenschappen. Door het legernestuur is bepaald, dat een proef zal worden genomen met visch als voedingsmiddel. De tot reserve 2e luitenant bevorderde vaandrig J. H. Witteveen, van het 5e regi ment infanterie, werd hedenochtend bij zijn korps bebedigd en in functie gesteld. Luitenant W. F. K. Bischoff van Heems- kerck, van het 8e regiment infanterie, is overgeplaatst bij de 4e mitrailleur-afdeeling, hier. Kolonel H. J. Indewey heeft heden afscheid genomen van de officieren van het 5e en het 16e regiment infanterie. De heer Gustav Dilhne zal half Februari hier zijn voordrachten komen houden, indien althans vóór dien tijd is gebleken, dat men er werkelijk belang in stelt. Indien dat is gebleken door te teekenen op de lijst. Men kan toch waarlijk niet vergen van dr. Tiddens, die alles met den lieer Dilhne regelt, dat hij dezen voor een half leege zaal laat komen en niet van den heer Dilhne, dat hij zulke groote onkosten doet als er geen belangstelling is. Er is hier veel te doen, cr zijn bijna te veel cursussen doch een zóo geweldig ex perimentator als de heer Dilhne komt slechts om de jaar of wat naar ons land, als hij weer eens iets heel bijzonders kan laten zien, iets dat in menige hoogeschool niet eens kan wor den gegeven als experiment. Wie dus de twee seances wil bijwonen, make ze mogelijk door zonder verwijl aan dr. Tiddens daarvan mededccling te doen. En wie reeds heeft geteekend, spore zijn kennissen aan, dit goede voorbeeld zonder uitstel te volgen. Blijkens advertentie in dit nummer zal het Théatre Guignol, van den heer J. F. Mer- tens uit Amsterdam, den 8 Februari in «Amicitia* opvoeren «Liefdes-manoeuvres*, militair blijspel uit het Fransch. In de bioscoop «De Arend* wordt heden avond geen voorstelling gegeven, doch gaat de geheele volgende week de kunstfilm »De dochter van den vuurtorenwachter*, een zeer spannend verhaal. Om de lengte der film zijn de uren van aanvang der voorstellingen gewijzigd, gelijk in de advertentie bierachter is aangegeven. Aan de hand van de advertentie in dit nummer herinneren we nogmaals aan den eere-avond voor den heer Van Roon, den operateur van het bioscoop-theater aan de Langestraat. Donderdagavond, schrijft »De Eembodc*, werd in een drukbezochte vergadering, een afdeeling «slagerij* verbonden aan do R. K. verbruiksvereeniging «Helpt Elkander*. Het voorloopig Bestuur, bestaande uit de heeren J. van Kalleveen, P. Kalleveen, J. van Empelen en J. Koekoek, werd definitief ge kozen en aangevuld met de heeren R. Bouw man en H. Daatselaar. De plaatselijke afdeeling van het Ned. Werklieden-verbond «Patrimonium* hield Donderdahavond haar jaarvergadering onder voorzitting van den heer D. Meester. Uit de jaarverslagen bleek, dat het leden tal steeg van 125 tot 148, dat de zangver- eeniging «Harpe Zions* toetrad als onder- afdeeling en dat werden opgericht een coö peratieve bouwvereeniging en een spaar- en voorschotbank. De afdeelings-penningmeester kon zijn re kening sluiten met een tegoed van f 33.55, bij een ontvangst van f435.61; die van het ondersteuningsfonds, bij een ontvangst van f608.21 en 94 uitkeeringen van te zamen f550.06, een tegoed van f58.15. Nadat ds. Donner een referaat had gehou den over De beteekenis van het sociale leven en de heer Goote over Zonder liefde geen leven, was men tot bij middernacht gezellig bijeen, Het zangkoor, met mejuffrouw Van Lunteren als soliste, voordrachten en trio's voor viool, fluit en piano verhoogden het genot van dit samenzijn. Hier is opgericht een Vereeniging van huis- en grondeigenaren, welke op de eerste plaats- zal behartigen de belangen harer leden, maar óok zooveel mogelijk die van de huur ders. Zij heeft onder meer besloten, geen huur ders in de woningen der leden te nemen, die geen volledige quitantie van hun laatste huurschuld kunnen over leggen. Prof. J. G. C. Volmer, buitengewoon hoog leeraar in bedrijfsleer aan de Technische hoogeschool te Delft, zal aanstaanden Dins dagavond in «Amicitia* spreken over de financieele zijde van gemeentelijk grond bedrijf. Een voor Amersfoort al bijzonder actueel onderwerp, waarover stellig zeer velen de meening van een deskundige zullen willen hooren. De tweede winter-collecte van diakenen der Ned. Hervormde gemeente heeft opge bracht f462.50. De plaatselijke afdeeling der Maatschappij tot opvoeding in het gezin vati halfverweesde kinderen (doorgangshuis «Bussum*) zal Vrij dag haar jaarvergadering houden. In het begin van Maart zal in «Amicitia* een bazaar worden gehouden ten bate der plaatselijke afdeeling van den Chr. Nat. Werkmans Bond, die in haar gebouw, Muur huizen 123, mist een benedenzaal, noodig voor haar vergaderingen en andere doel einden. Ten einde de afdeeling in de vervulling van haar wensch naar zulk een zaal te steu nen, hebben onderstaande dames een comité gevormd tot het houden van een bazaar. Eenigc jongedames zullen hierbij hulp ver- leenen. Reeds hebben enkelen in en buiten deze Gemeente hun medewerking beloofd en ver leend. Het comité doet een beroep op den steun van velen. Gravin Van Randwijck, Eere-presidente mevrouw Meirters, Presidentemejuffrouw D. van Apeldoorn, Sbcretares; mevrouw V011 Henning, mevrouw Knoppers, mevrouw Struve, mevrouw ridder Alewijn, mevrouw Van Heioma, mevr. Van Hengel, mevrouw Den Hollander, barones Van Ittersum, me vrouw Pannebakker, mevrouw Veis Heijn, mevrouw Van Voorst Vader, en mevrouw Wesseling. Het Centraal-genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies, dat jaarlijks 2000 zieke kinderen verpleegt in streken waar zij van lucht, licht en zonneschijn kunnen genieten, heeft het voornemen, een kinder-herstcllingsoord op te richten. Hier voor heeft het een boschterrein op de Veluwo van 15 H. A. beschikbaar. Om de benoo- digde gelden voor den bouw in te zamelen heeft zich een dames-comité gevormd, dat den naam heeft aangenomen van het Hoef ijzer-verbond. Dit comité doet een oproep, opdat het schoone doel, dat het genootschap zich heeft gesteld, verwezenlijkt kan worden. Penningmeesteres van het Hoefijzer-verbond is freule J. van den Santheuvel, te 's-Gra- venhage. De Amersfoortsche tooneel-vereeniging schonk f 5 aan de kas van het plaatselijk comité van het Ned, Roode Kruis als netto- opbrengst van den verkoop der programma's bij haar uitvoering van 20 December. Quick gaat morgen naar Daventria, te Deventer; het Vijfde naar G. V. C. 3, te Rhenen. «Altijd Kans*, te Utrecht, heeft ter vie ring van haar iz'^-jarig bestaan een Inter nationaal kegel-concours uitgeschreven, dat van 6 tot 15 Juni in «Tivoli* te Utrecht zal worden gehouden. Met het oog op den daaraan verbonden Bondenwedstrijd zal de Amersfoortsche Ke gelbond nu toch vóór Juni wel zijn opge richt. Nopens den Bonds-wandelweg van Amster dam naar Arnhem deelt het Bestuur van den A. N. W. B. mede, dat het zooveel mo gelijk er naar streeft, binnenwegen en voet paden te benutten. En het schrijft Bij het verdere gedeelte hopen wij van harte, dat daar, waar nog geen vergunnin gen werden verkregen, geen weigeringen zullen noodzaken straatwegen te gaan vol gen. Want straatwegen zijn de dood voor den wandelaar. Is het u wol eens opgeval len, dat er op vele straatwegen geen plaats is voor wandelaars Eén gedeelte rijweg, een gedeelte fietspad en verderniets voor voetgangers. Die moeten maar tusschen auto's, rijtuigen, wagens en fietsen trachten door te zeilen. Welke klant komt altijd weer terug? Die zich in de winkel thuis voelt. Die tot den verkooper kan zeggen>U weet wel, wat ik noodig hebu kent mijn smaak*. Die een verkooper bij den naam noemt en die zelf bij zijn naam of tital aangespro ken wordt. Die altijd opgeruimde gezichten ziet. Die nooit een twistgesprek tusschen pa troon en personeel hoort. Die onvoorwaardelijk vertrouwen stelt in de firma. Die weet, dat hij, ook wanneer het druk is, vlug geholpen wordt. Die niet door meer dan éen verkooper ontvangen en bediend wordt. Die niet met te veel praatjes wordt las tig gevallen. Die beleefd, doch niet kruipend-onderda nig geholpen wordt. Die geen goederen meer thuisbrengt dan hij van plan was, te koopen. Die zelf, of wiens familie, kleine persoon lijke beleefdheden bewezen wordt. Die steeds tegen zijn «eigen prijs* koopt, dus nooit meer uitgeeft, dan hij voor dit of dat artikel van plan was te besteden. Die niets behoeft te onderteekenen. Die weet, dat men niet tegen andere klanten over hem spreekt. Die dei: patroon steeds aanwezig vindt. Die niet onnoodig wordt opgehouden. Die niet veel woorden hoeft te verspillen om een pakje thuisgebracht te krijgen. Die altijd ruime keuze vindt. Die weet, dat hij iets kan ruilen. Die steeds in de Amersfoortsche Coursrt aan de zaak wordt herinnerd. Die weet, dat hij daarin steeds onmiddel lijk wordt gewaarschuwd als in soliede za ken de nieuwste snufjes zijn aangekomen en ook zoodra een uitverkoop begint, zoodat hij zeker is, dat zijn huisgenooten het nieuwste niet zal ontgaan en dat ook zij van soliede koopjes kunnen profiteered Men weet, dat de Amersfoortsche apothe kers den stoot hebben gegeven tot geheele dan wel gedeeltelijke Zondagsrust. Thans bestaat die reeds in 50 Gemeente. Morgen is hier alleen geopend dc apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. De lantaarns van auto's en rijwielen, moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór half zes, die van de overige voertuigen te allerleste om tien minuten vóór zessen goed helder branden. Toen vandaag vóór 8 dagen een bewoner van de Kampstraat, die met zijn gezin ge durende langen tijd elders had vertoefd, zijn woning wilde betreden, vond hij de voordeur met een hangslot gesloten. Alras bleek, dat dit slot was aangebracht op last van de politie, welke des nachts die deur open had gevonden en don eigenaar van het huis had gewaarschuwd. Bij het binnentreden, ontdekten de bewo ners, dat nagenoeg al het huisraad, het bed dengoed, enz. was verdwenen. Hot is der recherche gelukt, den dader van dezen diefstal tc ontdekken en bijna al het gestolene op te sporen. De dader, oen 23-jarige bewoner van Ach ter dc Kamp, is hedonochtend naar Utrecht geleid en daar ingesloten. De hoop is de morgenstond der jeugd de herinnering hot avondrood der grijsheid. IT it don Omtrek. Do Gemeenteraad van Hüvorsum heeft met 11 tegen 7 stemmen verworpen oen voorstel om de verordeniug op de winkelsluiting terug te nemen. Zij is dan ook gister afgekondigd. Tc Nunspcet wonen vior Burgemeesters, die van Ermcloo, Elburg, Doornspijk en Blokzijl. De op 20 dezer te Scherpcnzccl (Geld.) gestichte onderafdeeling Scherpenzeel en om streken der V. P. N. telt reeds 85 leden. Maandagavond vergadert zij ter verkiezing van een Bestuur, vaststelling van roglemen- ten, enz. Onmiddellijk daarna zal zij erken ning vragen bij het Hoofdbestuur. Hetgeen in 12*/2 jaar niet is gelukt, name lijk de zoo kippenrijke Veluwo tc organi- seeren, is thans in een goede maand tot stand gebracht door de ondcrafdeoling Amers foort en omstreken. Aan de hand van don reuzenarbeid van dr. Te Hennepc, die verleden jaar alleon in de onderafdeeling Amersfoort 10 000 kippen entte tegen de Kleinsche ziekte, zijn achter- eenvolgenr, Barneveld, Voorthuizen, Wou denberg en Scherpenzeel voor de V. P. N. gewonnen door het Bestuur der onderafdeeling Amersfoort. Nunspeet volgt half Februari. Een wetsontwerp is ingediend tot onteige ning van eigendommen in de Gemeenten Epe, Heerde en Oldebroek, noodig voer de uitbreiding van het schiettcrrein van de leger plaats bij Oldebroek. Voor dit doel is op de Begrooting f 100 000 uitgetrokken, terwijl, naar dc Minis ter van Oorlog in de toelichting tot dit voorstel mededeelt, de uitbreiding ten be hoeve van de schietoefeningen met het ge schut dringend noodig is. Na de vorst. -- De vorst is nagenoeg voorbij. De barometrische depressie (slecht- weer-gebied) die vanuit het Westen naderde, behecrscht thans ons weer, en het barome trisch hoog (goed-weer-gebied) dat in Zuid- Oost-Europa ligt, heeft zijn invloed in ons land verloren. Dc eerste dagen zal de wind nu wel Zuid-Westelijk blijven, waarschijnlijk eenigszins toenemend in kracht. Dc luchten blijven dan egaal. Af en toe valt de regen neer. De toestand is even beter wanneer de wind rujmt tot Noord-West. Spoedig loopt hij dan echter weer naar Zuid of Zuid-West en het regen-weer begint opnieuw. Of er nu in Februari nog een wintertje kan komen Waarom nietDe gemiddelde temperatuur van Februari ligt slechts iets hooger dan de normaal-temperatuur van December, en evenals wij in 1890 den hee- len December geschaatst hebben, bestaat de kans, dat het van begin tot eind Februari zal vriezen. Groot is die kans evenwel niet. Volgens velen blijft het Januari-ijs wel in Sprokkelmaand liggen, maar komt er in het algemeen geen nieuw ijs in de sloten. De zon krijgt te veel kracht, en wat het 's nachts vriest, dooit het overdag. Ligt het ijs erin, dan kan het wel blijven liggen tot midden-Maart. Heeft men zelfs niet welcens raascheieren op het ijs gegeten 'f Maar de schaatsenrijders mogen thans tevreden zijn, en wij gelooven, dat de meeste menschen nu het ijs wel spoedig zullen ver geten en met ons zullen verlangen naar een vroeg voorjaar. v. Bt. Onlangs hebben couranten tot in de griezeligste bijzonderheden beschreven het proces van den gifmenger Ilopf, te Frankfort. De lezing daarvan heeft een vrouw tc Kamcrijk aangespoord tot navolging. Haar vader en haar man vielen als slachtoffers van de onvolprezen sensatie-journalistiek. Burgerlijke Stand ynr Amersfoort van 22 tot en met 30 Januari. GEBOREN Jannetje, d. van Aalbert van Deventer cn Wijmpje van dc Bunt. Sophia Wille- mina, d, van Aart Boncstroo en Sophia Wil- lemina Groenhuijsen. Adriana Henrica, d. van Ilubertus van Vugten Adriana Klerk. Antje, d. van Johannes van Keken cn Antje van Bogerijen. (iccrtruida Maria, d, van Hermanus Willtbrordus Stenfert cn Johanna Catharina Maria de Smet. Hen drik, z. van Jan Hoegcn en Teunisje Bet- tink. Jan, z. van Joseph Bakkenea en Frijntina Lammina Scholte. - Gcrrit, z. van Johannes van Eeden cn Antonia van Ouwerkerk. Adriana Johanna Geertruida. d. van Gcrrit Meijer en Adriana Dorresteijn.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5