Nieuw Parijs Agenten Bakkerij Advertentiën. Md in fle MsloMng. VOLKSVERZEKERING Langestraat 37. DE HUISHOUDGIDS. N.V. ]\ed. Pelterijenfabriek, Wilhelmus, z. van Johannes Cornells Ca pello en Alijda den Enting. ONDERTROUWD Julianius Johannes Hendrikus Stahli en Adriana Johanna Palland. Hendrik van tien Berg en Jacoba van Colmjon. Jacobus van Oldenhof en Cilia Vreekamp. Jan Renes en Sophia Gerardina van den Berg. GETROUWD Hendrikus Johannes Huurdeman en Maria Konst. Everardus Philippus Willigenburg en Johanna Maria Willing. Arie Ter- schegget en Gerreij» Meerwijk. Gerrit Hagevoort en Catrina Maria Schippers. OVERLEDEN Martinus Moes, 72 jr., ongeh. Adria- nus Klerk, 43 jr., echtg. van Cornelia Wil- helmina van den Berg. Johannes Fran- ciscus de Greef, 36 jr., echtg. van Johanna Petronella Nöthen. Elbert Everse, 70 jr., echtg. van Christina Apolonia Looijmans. BEURS OVERZICHT. Weinigen hadden aan het einde van het vorige jaar kunnen denken, dat in de toen heerschende stilte op de Beurzen zóo spoedig een zóo algeheele ommekeer zou plaats vin den als in de eerste maand van het nieuwe jaar is geschied. De voornaamste reden voor deze groote verahdering moet wel worden gezocht in de geldmarkt. Had men in het begin van het nieuwe jaar, zooals gewoonlijk, wel een ontspanning op de geldmarkt ver wacht, een zoodanige ruimte als nu Js inge treden, heeft ieder verrast. Het was niet te verwachten, dat de beleggers, die zóo langen tijd hun gelden hielden opgepot, uit angst voor mogelijke gebeurtenissen op politiek of economisch gebied, hun terughoudendheid zóo spoedig zouden hebben laten varen doch zondei dat daarvoor een bepaalde reden is aan te wijzen, kwam plotseling het geld uit alle schuilhoeken naar de markt stroomen, waardoor ontzaglijke sommen voor belegging beschikbaar kwamen. Alras gaf dan ook de Duitsche Rijks-bank door een disconto-verlaging het officieele teeken, dat betere tijden waren aangebroken, waarop de Engelsche Bank met een verlaging van een half procent slechts schuchter volgde. Toen echter ook in Engeland de gevolgen van het ruimere geld zich in de positie der Bank deden gevoelen, zóo zelfs, dat voor deposito-gelden niet meer dan H/j pCt. kon worden vergoed, moest ook deze wel verder volgen om haar controle over de geldmarkt te behouden. Ten slotte ging ook de Fransche Bank, die tot nu toe zeer gereserveerd was geweest, met het oog op de daar te verwachten leeningen, zoowel voor Frankrijk zelve als voor Rusland en de Bal- kanlanden, tot een verlaging van het discoot over. Deze algemeene disconto-verlaging en ruimte van geld heeft een merkbaren invloed gehad op het niveau der fondsen. In de al lereerste plaats profiteerden daarvan de be leggingsfondsen. Syndicaten, die vol zaten met onverteerde waarden en er zich reeds op hadden voorbereid daarmede nog langen tijd te moeten blijven zitten, zagen in een oogenblik alles ondergebracht en ook de nieuwe leeningen, welke gedurende Januari aan de markten werden gebracht, werden gretig opgenomen. Het is te begrijpen, dat dien tengevolge ook de vraag naar oudere beleggingswaarden grooter werd, zoodat ook voor deze een flink herstel van het vroeger bereikte lage niveau intrad. Zoo kwamen o.a. Consols op een prijs, die in maanden en maanden niet meer gezien werd en even zoo ging het met de andere goudgerande waarden. De ruimte van geld en de gunstiger stem ming op de Europeesche Beurzen hebben ook niet nagelaten een krachtigen invloed te doen gelden op de Beurs te New-York. Het scheen alsof met den grooteren geld voorraad ook meer vertrouwen terugkeerde en, hetgeen sinds langen tijd niet gezien is, het publiek begon zich in de markt te be geven, hoewel voorloopig nog op kleine cchaal. Nadat echter de boodschap van Wilson, waarnaar men zoo lang had uitgezien en waaromtrent gunstige verwachtingen werden gekoesterd, was verschenen, nam de belang stelling in de zaken ter Beurze toe. De toon van deze boodschap toch was bezadigd en toonde, dat Wilson er in geslaagd is, den radicalen vleugel der Democratische partij in toom te houden. Wel opvallend is, uit deze opvatting van W'lson's boodschap tc zien hoe zeer de op vattingen in de laatste jaren in Amerika gewijzigd zijn, zooals de »N. R. Ct.« dezer dagen in een heel interressa„t stukje aan toonde. Immers, zoo meldde Laar correspon dent te Xew-York, wanneer een boodschap, zooals Wilson thans aan het Congres heeft gericht, onder Roosevelt of Taft zou zijn verschenen, dan zou deze een halve paniek ter Beurze Lebben verwekt. Thans echter wordt deze boodschap gunstig geacht, schep pen zakenlieden er moed uit om nieuwe zaken te entameeren en heeft zij een koers- vooruitgang ter Beurze ten gevolge. Wel een bewijs, hoe ook in Amerika de groote zakenmenschen zich hebben weten aan te passen aan de gewijzigde opvattingen en dat de zelfde maatregel, die onder 3e zaken- opvattingen van een jaar of drie terug als onmogelijk-radicaal zou zijn uitgekreten, onder de tegenwoordige opvattingen niet alleen voor gematigd wordt gehouden, maar zelfs zeer geschikt om een gezonde ont wikkeling van zaken te bewerken. Op het oogenblik heerscht in Amerika een beslist gunstige stemming, die het best daar uit blijkt,' dat men de ongunstige factoren, als verminderende spoorwegontvangsten en een ongekend^slechten kwartaalsstaat voor de Steeltrust, als afgedane zaken negeert en slechts het oog gericht houdt op de toe komst, waarvan men, bij een herleven der industrie als op het oogenblik en een ver wachting van een vrachtverhoogingvoor de spoorwegen binnen niet al te langen tijd, zeer veel voor de oeconische gesteldheid van het land meent te mogen verwachten. Aangezien deze gunstige stemming bijna zondei onderbreking reeds de geheele maand Januari heeft aangehouden, behoeft het wel geen betoog, dat het niveau van de Ameri- kaansche fondsen thans over de geheele lijsï gunstig afsteekt tegen de prijzen van einde December. Wat onze eigen Beurs betreft, is het wel eigenaardig, dat daar nog steeds van geen merkbare ontspanning op de geldmarkt kan gesproken worden. De Nederlandsche Bank schijnt er nog niet over te denken, haar disconto te verlagen en ook particulier dis conto is a 47/8 nog hoog te noe men. De koers van prolongatie, die wij tijdelijk in deze maand reeds op 3*/2 pCt. zagen, heeft zich op dat niveau niet kunnen handhaven en opnieuw noteert men 4l/2 a 5 pCt. On danks deze nog niet schitterende geldver- houdingen heeft echter ook de Amster- damsche Beurs een willig aanzien gehad. Op alle afdeelingen ter Beurze viel een gunsti ger stemming en een grootere lust tot het ondernemen van zaken te constateeren, waar door weer een bedrijvigheid ter Beurze ont stond zooals het laatste kwartaal 1913 niet heeft gekend. Wij zullen ditmaal de afdeelingen ter Beurze niet elk afzonderlijk bespreken en er ons mede vergenoegen te constateeren, dat het avans in Amerikaansche waarden üet belangrijkste was, terwijl in de afgeloopen maand Rubberwaarden de aandacht trokken door een gunstiger stemming dan in lang het geval is geweest. Een uitzondering hebben op de algemeen willige stemming in den aanvang Oliewaar den gevormd doch op het einde der maand is ook voor deze een betere stemming door gebroken. M. V. L. 404de Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 29 Januari 1914. (950 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 70 op no. 14443. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4884 4907 4929 4945 4964 14006 14055 en 14435. Volgende trekkingen geschieden2 tot 5 en 7 tot 13 Februari 1914. Behalve de premie van f 30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoo- ger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de volgende prijzen: 1 van f 100000, 1 van f50000, 1 van f25000, 1 van f 15 000, 1 van f 10000, 1 van f5000, 1 van f 1500, 30 van f 1000, 37 van f400, 31 van f200, 93 van f 100 en 2013 van f70. Een MEISJE, 21 j,, P. G., goed kunnende naaien, mazen en stoppen, zag zich gaarne geplaatst voor dag er. nacht in een net gezin, liefst zonder kinderen, voor Brieven onder letter H aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. BIJVERDIENSTE. Een der oudste en soliedste Maatschap pijen voor LEVENSVERZEKERING vraagt voor hare afdeeling een flink en net PERSOON tegen vaste, blijvende verdiensten. Bij uitbreiding kan op de hulp van een Inspecteur gerekend worden. Brieven onder letter B aan den Boekhan delaar J. J. BERENDS, te Amersfoort. De N. V. NEDERLANDSCHE PAAR DEN- en VEEVERZEKERING MIJ., te Utrecht, Voorstraat 43, Directeur J. F. TAS, vraagt soliede bekend met paarden en vee, tegen flinke provisie. Te AMERSFOORT gevraagd tegen April of Mei een met flinke ruimte en een goeden bak oven. Winkel geen vereischte. Brieven met prijsopgaaf onder motto „Bakkerg" aan het Bureau der Amers foortsche Courant, Kortegracht 9. SPEELKAARTEN DOMINO- SCHAAK- en DAMSPELLEN SCHAAK- en DAMBORDEN TRICTRACBAKKEN DOBBELSTEENEN FICHESDOOZEN Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-ïeerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS* Burgstraat 65, UTRECHT. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws, gevestigd te AMSTERDAM. Afdeeling: Schriftelijke Cursussen, onder leiding van dr. P. BRANDSEN, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, mr. W. van DELDEN, procuratie-houder eener Bank-instelling, te Amsterdam, dr. F. H. FISCHER, dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. de GRAAFF, lector aan dé Universiteit te Leiden, dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, dr. D. de LANGE, privaat docent aan de Universiteit te Groningen, dr. H. A. NABER, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn, mr. Ch. THORS, advocaat en procureur te Amsterdam en andere bevoegde docenten. Wij organiseeren de volgende schriftelijke cursussen Nederlandsche Handelscorrespondentie, Frausch (voor beginners), Fransch (voor eenigszins gevorderden), Frausch (voor meergevorderden), Frausch (voor de akte L. O.), Fransche Handelscorrespondentie (voor beginners), Fransche Handelscorrespondentie (voor meergevorderdenexamen-cursus), Duitsch (voor beginners), Duitsch (voor eenigszins ge vorderden), Duitsch (voor meergevorderden), Dnitsch (voor de akte L. O.), Duitsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Duitsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden; examen-cursus), Eugelsch (voor beginners), Engelsch (voor eenigszins gevor derden), Engelsch (voor meergevorderden), Engelsch (voor de akte L. O.), Engelsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Engelsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden examen-cursus), Boekhouden (voor menschen uit de practijk), Boekhouden (voor eenigszins gevorderden; examen-cursus). Boekhouden (voor akte M. O. K 12), De techniek der Administratie, Warenkennis, Handelskennis, Handelsrecht, Handclsaardryks- kunde, De techniek der Bedrijfs-roelnme. Stenografie (systeem Groote), Machineschrijven, Algeuieene litteratuurgeschiedenis, Italiaansch (voor beginners), Italiaansch (voor meer gevorderden), Spaanscb, Deeuscli-Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latjju, Esperanto, Natuurkunde (voor meergevorderden), Scheikunde (voor beginners), Dierkunde en physi- ologie, Weer- en sterrekunde, Wiskunde (voor beginners), Wiskunde (examen-cursus voor de akte L. O.), Psychologie. Algeuieeue ontwikkeling, schrjjreu zonder fouten, en goede stijl. Een cursus duurt minstens 3 maanden, hoogstens anderhalf jaar. Het lesgeld is in het algemeen f5.— per kwartaal. Er bestaat persoonlijk contact tusscLen docent en cursist. Wekelijks wordt den cursist een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. De opgaven, enz. worden beantwoord en uitgewerkt in de eerstvolgende les; hiermee hebben de leerlingen dus hun werk te vergelijken. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen. Is dit een absolute noodzakelijkheid, dan wordt het werk persoonlijk door den docent gecorrigeerd. Velen hebben onze cursusssen reeds met succes gevolgd en hebben aan onze schriftelijke cursussen een mooie positie te danken gehad. Ieder, die zich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage dadelijk ons gratis- prospectus aan, hetwelk alle verdere inlichtingen bevat. De Administratie van het Bureau is gevestigdSingel 276, te Amsterdam. Telefoon nummers: Noord 10789 en 10148. Afgescheiden van deze cursussen wordl door ons een schriftelijke cursus gemhliceerd. ivelke bestemd is voor vrouwen, die, zonder Frubel-onderwijzeres te zijn, onze kleintjes moeten bezighouden. De cursus is dus niet voor kinderen bestemd, maar voor jonge moeders en onderwijzeressen. J J Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws, JOH. GÖBEL Tr.. Directeur. DE ZEER GROOTE OMZET in diverse genres Engelsche petten van zeer nette afwerking en nieuwste mode, en de uitgebreide collectie van de nieuwste modellen m alle soorten pelterijen maakt het aan onderstaande firma mogelijk, goed en goedkoop te leveren aan H.H. Grossiers en Winkeliers. Hoogachtend en aanbevelend, v.h. JACOB VAN STRATEN Co. Louvotuivort fio - ROTTERDAM.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 6