Stadsnieuws. Ingezonden. Practlsche wenken Suiker als voedingsmid del en do accijns or opStofbestrijding in huis, door mej. 11. M. S. J. de Hou Mis leidende reclame; Nieuws uit de afdeelingen. Aan het slot van elk maandbladnummer een Ledenlijst, die doet zien, dat de vereeni- ging gestaag toeneemt in ledental, dus in macht. Er zijn reeds vele afdeelingen Hilver sum, dat met 5 leden begon had er binnen 't jaar reeds 100 en werkt zeer goed andere worden opgericht. Voelen de afdeelingen van Bond en Ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht er niets voor, de oprichting eener afdeeling te Amersfoort mogelijk te maken? Alweer een vereeniging? Alweer contri butie Ja, doch een vereeniging die als vak- vereeniging heel veel nut kan doen en een contributie, die men dubbel en dwars terug ontvangt door de goede wenken in het ver- eenigingsorgaan. De Presidente, mevrouw D. de Groot Beins, Sweelinkstraat 136 te 's-Gravenhage, en de ie Secretares, mevrouw A. Blok Duyvis, te Lisse, zijn gaarne bereid, alle gewenschte inlichtingen te geven, zoo noo- dig, de stichtings-vergadering te leiden. Gewisselde stukken. Onder dagteckening van 6 Februari schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad: Bij Uw besluit van 19 December 1913, No. 5981 werden wij gemachtigd aan de Vereeniging Xederlandschc Gemeenten te berichten, dat de Gemeente Amersfoort be reid is aanvankelijk voor 3 jaren gebruik te maken van het op te richten verificatie- bureau dier vereeniging en werd daarvoor een crediet verleend van f 400 per jaar. Nadat door ons van dit besluit mededee- ling is gedaan aan genoemde vereeniging, ontvingen wij, onder dagteckening van 31 januari 1914, een schrijven, waarbij wordt medegedeeld, dat tengevolge van de mede- deeling van enkele Gemeenten, dat zij van de diensten van het Centraal Bureau geen gebruik zullen maken, het opgegeven cijfer van f 400, bij de berekening waarvan was uitgegaan van de voorloopigc toezeggingen der Gemeenten, moet worden verhoogd tot een maximum bedrag van f600. Gelet op het groote nut dat de Gemeente voor hare bedrijven van het Bureau zal kun nen hebben, zooals in ons voorstel van 16 December 1913, afd. I, no. 1148 reeds r.ader is uiteengezet, hebben wij de eer U voor te stellen het crediet van f 400, verleend bij Uw bovengenoemd besluit, te verhoogen tot f 600. De behandeling van ons pra>-advies van den 10 Januari 1913 betreffende het adres van Kerkvoogden der Nederlandsche Her vormde gemeente betreffende de uitlcee- ring van f250, werd in Uwe vergade ring van 28 Januari 1913 aangehouden, om Kerkvoogden der Nederlandsche Hervormde Gemeente in de gelegenheid te stellen nadere Inlichtingen te geven tot motiveering van hun standpunt. Hierop heeft een deputatie uit het ge noemde College met ons een onderhoud gehad, waarbij werd voorgesteld een dading te sluiten, hierin bestaande: de Gemeente blijft betalen het jaarlijksche bedrag van f 250,-- omdat haar standpunt inzake bet staken van het geven van scha devergoeding wegens het verlies van be grafenisrechten zwak zou zijn de Kerk geeft toe, dat de bepaling in ar tikel 6 van het contract van 3 November 1828 (luidende: De plaats waar te voren de Lieve Vrouwe kerk gestaan heeft, en welke thans met boomen is beplant, wordt aan kerkvoogden overgegeven speciaal tot de cvcntueele bouwing van een nieuwe kerk, terwijl echter om de daaronder liggende lijken in graven en kelders, buiten toestem ming van de tijdelijke stadsregeering aan die plaats geene andere destinatie zal ver mogen gegeven te worden), terecht in haar nadeel wordt uitgelegd. Aangaande dit voorstel geven wij als onze meening te kennen a, dat er, overeenkomstig onze voordracht met bijlage io Januari 1913, geen reden be staat voor de Gemeente om terug te komen op het Raadsbesluit van 27 October 1852, hetwelk dus zestig jaar onaangevochten is b. dat er geen twijfel bestaat omtrent de uitlegging van bedoelde clausule, m. a. w. dat voor het sluiten van een compromis geen reden bestaat. Wij kunnen dus slechts ons voorstel van verleden jaar handhaven. Daarin wordt bepaald, dat ieder, die den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt of over schreden en aanneemlijk maakt, dat hija, behoeftig isb. niet na het bereiken van den leeftijd van 65 jaar onderstand heeft genoten van een Gemeente of van een instelling van weldadigheid, voorkomende op de lijst be doeld in art. 3 der Armenwet, en, indien hij gehuwd isc. dat ook zijn echtgenoot be hoeftig is, recht heeft op een ouderdomsrente, voorzoover hij niet, op grond van volgende artikelen van het ontwerp, is uitgesloten. Bepaald wordt, dat de rente ingaat op den dag waarop de aanspraak op rente is ver kregen, doch niet vroeger dan drie maanden vóór den dag, waarop de rente-aanvraag het Gemeentebestuur inkwam. Uitgesloten van het recht op ouderdoms rente wordt hij diea. na het bereiken van 60-jarigen leeftijd bij een onherroepelijk ge worden vonnis is veroordeeld tot gevange nisstraf of tot plaatsing in een Rijks-werkin richting, een en ander voor een jaar of lan ger b. misbruik van drank pleegt te maken of op andere wijze een bekend slecht levens gedrag leidt; voorts: a. Nederlanders of andere Nederlandsche onderdanen, die niet gedurende de laatste 5 jaren voor hun rente- aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf bebben gehad b. andere dan Nederlandsche onderdanen, die niet gedurende de laatste 20 jaren vóór hun rente-aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf hebben gehad. De Minister van Oorlog heeft de Commis sarissen der Koningin er op gewezen, dat het aanbeveling verdient, hunnerzijds vooral onder de aandacht te brengen van ingeschre venen voor de militie, te wier aanzien zij vermoeden, dat zij in de termen zouden kunnen vallen voor vrijstelling wegens kostwinnerschap 1. dat, zoo zij vermccnen aanspraak te kunnen maken op vrijstelling wegens kost winnerschap, zij niet een verzoekschrift daartoe moeten indienen aan H. M, Koningin of aan den Minister van Oorlog, doch zich rechtstreeks tot den Burgemeester der Gemeente, waar zij zijn ingeschreven of voor welke zij hebben geloot, zullen moeten wenden met een aanvraag tot het opmaken van een staat van inlichtingen ter zake van de door hen gewenschte vrijstelling dat, zoo de redenen voor die vrijstelling aanwezig zijn op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister, waarop hun namen voorkomen, is gesloten, zij die aanvraag .•bben in te dienen tusschen 21 en 31 Maart van dat jaar en daarmede niet moeten wachten bijvoorbeeld tot na de uitspraak van den keuringsraad of tot na den afloop der loting: en 3. dat de omstandigheid, dat de militie- plichtige-kostwinner niet beschouwd kan wor den als te zijn de e e n i g e kostwinner in den zin van art. 32 der Militiewet, geen beletsel vormt voor zijn vrijstelling wegens kostwinnerschap. Verder zegt de Minister: «De Burgemeesters waren er daarbij, wel licht ten overvloede, aan te herinneren, dat art. 32 der Militiewet voor vrijstelling wegens kostwinnerschap den zelfden maatstaf stelt als art. 84 dier wet voor vergoeding wegens kostwinnerschap, en dat derhalve ieder, wiens betrekkingen voor toekenning van vergoeding, hoe gering ook, in de termen zouden vallen ook voor vrijstelling wegens kostwinnerschap in aanmerking kan worden gebracht, althans zoo hij die vrijstelling wenscht en de voor indiening van de aanvraag gestelde termijn niet verstreken is. «Hierbij zij opgemerkt, dat in gevallen, waarin de beslissing nopens de vrijstellings- aan vraag niet bij Gedeputeerde Staten doch bij de Kroon berust, er van mijn zijde, ook dan, wanneer bij het doen der aanvraag van den daarvoor gestelden termijn mocht worden afgeweken, in den regel geen overwegend bezwaar tegen 'zal bestaan, de aanvraag bij uitzondering toch in behandeling te nemen, ten minste indien de op de aanvraag betrekking hebbende staat van inlichtingen mijn Departe ment nog bereikt tegen den tijd der inlijving van den betrokken militieplichtige of slechts enkele weken nadat hij zijn eerste-oefening heeft aangevangen*. ,x Ortober aandacht aan 't doen vervaardigen van draag- bataljonJSneek) van 5 Sf,n^ j penningen voor doove wielrijders en van cartons met 't zelfde kenteeken ooor wacht kamers van .Spoor- en Trammaatschappijen, politieposten enz., om de aandacht op die penningen te vestigen. Ook voor onderwijs en «Ons Landhuis* deed de commissie wat ze kon, en stelde 't winnen van nieuwe leden tót haar ernstig doel. Voorts deelt dr, Sasse mee, dat in school 54 te Amsterdam een telefoon geplaatst is, ten behoeve van een doof jongetje, dat daar door het onderwijs kan volgen. Ten slotte wordt vermeld, dat er een Ned. Thermo-Telephoon-Maatschappij is opgericht, die »de bril der dooven* belooft te brengen. Met spanning wordt de leden der vereeni ging de vervulling van die belofte tegemoet gezien, Wie zijn leven verwoest ter wille van geld, heeft ten slotte wel geld, maar geen leven. De onder wijs-commissie zal vermoedelijk begin Maart haar vergaderingen hervatten. Thans is bij de Tweede Kamer ingekomen het wetsontwerp tot verleenen van ouder domsrenten aan behoeftigen. Kolonel f. H. Huisken, commandant der 5e infantere-brigade, zal eerlang den mili tairen dienst met pensioen verlaten. Ook generaal-majoor A. A. J. Quanjer, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zal 1 Mei den dienst verlaten. De majoor A. Hogervorst van het 16e regiment infanterie is aangewezen tot het volgen van een cursus in den vestingoorlog van 29 Juni tot 15 Juli welke cursus te Utrecht wordt gehouden onder leiding van den com mandant van de Hollandsche waterlinie. De Minister van Oorlog heeft, zooals de »N. Rott. Crt.« reeds meldde, zich niet kun nen vereenigen met de tijdperken van op komst der landweer-infanterie in 1914, zooals zijn ambtsvoorganger die had vastgesteld. Behoudens Koninklijke goedkeuring is wat Amersfoort betreft de opkomst voor de lich tingen 1912 en 1913 thans vastgesteld als yolgt IC UaiUIIW.i v....J c c.e bataljon (Coevorden) van 21 tot 26 Sep tember; 15e bataljon (Harderwijk) van 21 tot 26 September; 19e bataljon (Utrecht 2) van 5 tot i o October. De Israelietische dienstplichtigen van het ie en het lye bataljon komen op bij het 21e bataljon (Haarlem) van 24 tot 29 Augustus in het kamp bij Laren. Het kader dezer lichtingen en dat van de lichtingen 1909, 1910 en 1911 komt drie dagen vroeger onder de wapenen en wordt bij het actieve leger in onderhoud gesteld en geoefend. Op den voet van vorige jaren zullen ook dit jaar, gedurende het tijdvak 1 Mei tot 1 September, schietoefeningen worden gehou den, tot verhooging van 's Lands weerkracht, waaraan kunnen deelnemenmiliciens en landvvecrplichtigen met groot-verlof, kader reservisten met onbepaald verlof en voorts alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 35 jarigen leeftijd. Te Amsterdam is overleden in den ouder dom van 60 jaar mevrouw A. W. L. Ver- sluys—Poelman, de eerste presidente van de vereeniging Vrouwenkiesrecht, een vrouw, die zich met hart en ziel gaf voor de zaak, die zij zooveel jaren op energieke wijze voorstond. We kunnen er nu ten minste over mee praten in Amersfoort is ze ook gedemon streerd, de veelbesproken tango. We zijn het volkomen eens met den Van-Dag-tot-Dag- schrijver in het Handelsblad, dat ze weinig aantrekkelijks bezit. We begrijpen werkelijk niet, waarom er zooveel stof over is opgewaaid, ten minste, wanneer ze zoo uitgevoerd wordt als Zondagavond in Amicitia geschiedde. Mejuffrouw Binsbergen en de heer Mertens dansten de figuren veelal met gratie, evenmin zelf in extase rakende als iemand brengende. Het blijspel «Liefdes-manoeuvres* scheen het publiek rneer te pakkeneen Franschc, ietwat gepeperde klucht, 'n echt niemen dalletje, dat echter wel aangenaam bezig- houdt en niet veel inspanning vergt om het te volgen. Het werd met animo gespeeld en amuseerde het publiek blijkbaar. Onder de vele kunstenaars, die we in de laatste jaren, ook te Amersfoort, mochten hooren, neemt Fédéric Lamond een eerste plaats in. Hoezeer zijn talent ook hier ge apprecieerd wordt bewees wel de talrijke opkomst van het publiek gisteren avond in Amicitia en meer nog het hartelijk applaus, dat men den genialen virtuoos herhaaldelijk schonk. Lamond's grootste kracht ligt wel in 't forsche genre, dat vooral in de Marche militaire van Schubert—Tausig zoo op den voorgrond treedt een dankbaar, pakkend nummer, zelfs bij een minder sublieme uit voering dan van een Lamond. Technische moeilijkheden schijnen voor dezen artist niet te bestaan. Spelend over wint hij ze alledenken we maar even aan het Allegro scherzando in Glazounow's Sonate B moll op 74, terwijl hij ook veel schoons in het teere Andante gaf. We zijn overtuigd uit veler naam te spre ken, wanneer we den wensch hierbij voegen, dat de ijverige concert-directie Stoker en Reddingius ons het volgende seizoen weer in de gelegenheid moge stellen om van Lamond's zeldzaam muzikale gave te genieten. Nieuwe aansluitingen aan het plaatselijke telefoonnet. No. 310, W. Wirtjes, Johan van Olden- barneveldlaan 2. No. 315, Th. van de Waal, Korte Berg straat 9. No. 321, F. F. Spiekermann, Langestraat 31. No. 314, «De Eembode*, Langegracht 13. No. 317, B. Niewcg, Lange Beekstraat 4. No. 320, S. B, van Delden, Regentesselaan 9. No. 318. T. Dorrepaal, Tuinstraat 8. In het Februari-nummer van «Ons Maand blad*, orgaan van de Vereeniging tot be vordering der belangen van slechthoorenden, wordt melding gemaakt van »"t Onderzoek naar Hardhoorendheid bij Amsterdamsche schoolkinderen», door dr. K, van der Wal, die onder bovengenoemden titel zijn Acade misch proefschrift schreef. Dr. v. d. Wal stelde een zeer nauwkeurig onderzoek in, en vergeleek zijn bevindingen met de statistie ken, door leeken opgemaakt, 't Bleek dat er belangrijk meer kinderen doof waren, dan het aantal in die statistieken vermeld. Van 802 hardhoorende kinderen waren er slechts 233 als 'oodanig herkend. In een volgend opstel, naar aanleiding van dr. v. d. Wal's dissertatie, zal de invloed van t gehoor op de verstandelijke ontwikkeling worden behandeld. Verder wordt bericht, dat voor «Ons Land huis* verschillende geschenken zijn ontvan gen maar dat er nog veel meer hulp noo- dig is. r Uit het in dit nummer voorkomend ver slag over het jaar 19,3 der Propaganda- commissie blijkt dat zij op velerlei gebied werkzaam Was, Het voor de tentoonstelling »de Vrouw* aangeschafte materiaal kon ge- bruikt worden voor «het Museum voor Ouders en Opvoeders*. Dan wijdde zij haar VOETBAL. Z. A. C., uit Zwolle, dat op Birkhoven aan Quick de beide puntjes had moeten af staan, zag zich eergisteren op eigen terrein alweer een punt ontnomen door de roode mannenvoorzeker een flink stukje werk daar Z. A. C. toch wel voor de sterkste dezer competitie geldt en Quick bovendien 2 in vallers telde. Quick begint met den wind mee en spoe dig zwerven de Amersfoorters om het vijan delijke doel. Ook de Zwolsche voorhoede zit niet stil, maar de Quick-verdediging vertoont weer een keurig spel. De Bruijn geeft ten slotte aan Quick, na een handigen center van Mingels, de leiding. Quick blijft voordurend de aanvallende partij, waarvan het gevolg is, dat de centervoor de leiding vergroot. Na de rust zijn de bordjes verhangen. Z. A. C. heeft nu den wind mee en prach tig samenspelend, wordt het Amersfoortsche doel bestookt. Hoe kranig de Quick-verdedi ging zich uu ook weert, zij kan niet verhin deren, dat de A. C.-voorhoede de partijen op gelijken voet brengt. Een zeer spannende strijd, met zeer mooie momenten, om de lei ding volgt nu, maar geen van beide partijen kan het net meer vinden, zoodat het einde komt met een gelijk spel, hetgeen zeer goed de verhouding weergeeft. Het spel stond op een hoog peil en er werd dikwijl van beide zijden goed voetbal vertoond. H. V. C. moest het na een saaien wed strijd met 3 1 afleggen tegen hetKampen- sche Quick. Veel goeds werd hier niet te zien gegeven. De Hoofdcursianen beginnen met aanval lend op te treden, hetgeen zij, dank zij het niet zeer fraaie spel der H. V. C.-achterhoede, in 2 doelpunten weten uit te drukken. Vrij onverwacht doet dan H. V. C. een uitval en verkleint den achterstand door een mooi doelpunt. Na de rust is H. V. C. geruimen tijd sterkerhet echte vuur zit er bij de Rust- oorders echter niet in. Als de militairen dan kans zien om een derde doelpunt te maken, is de fut er geheel uit en het einde brengt voor II. V. C. een 3- 1 nederlaag, zoodat de Kampensche Quick-menschen beide puntjes mee naar huis kunnen nemen. II, V. C. 2 deed beter werk door haar ergste concurrenten voor het kampioenschap met 2 o op eigen veld te slaan. Deze over winning op de Vooruitmenschen brengt de jeugdige Rustoordcrs weer een (linken stap verder. Ook Quick 3 bevocht een overwinning. De Maarssensehe reserves zagen zich hun kans op het kampioenschap door ee.. 51 nederlaag tegen de kleine vlugmenschen ontnomen. Het Vijfde sterkte haar doelgemiddelde wat aan door een 12—0 overwinning op G. V. C. 3 (Wageningen.) Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan met geplaatst, wordt nimmer teruggegeven Plaatselijke Keuzo in de Tweede Kamer. Door hetgeen is voorgevallen in de Tweede Kamer over Plaatselijke Keuze is door som migen gevraagd, of nu het petitionnement niet overbodig geworden is. Immers de Re geering heeft zich, bij monde van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, reeds tegen het begeerde stelsel uitgesproken. liet nioderamen der Petitionnements-com- missic acht het gewenscht, zijn meening in deze te publiceeren, daar het juist door de genoemde feiten bewezen acht, dat de actie zeer beslist noodig is.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2