Stadsnieuws. Ingezonden wat beter gewordenons landleger is bijna verdubbeld, en zeker ook veel verbeterd. Hulde aan de Regeeringspersonen, die dit hebben weten door te zetten, ondanks den tegenstand der volksvertegenwoordiging. Of nu met het bestaande hierin het hoogste is bereikt, waartoe wij bij ernstigen wil in staat zijn, zullen wij voor dit oogenblik in *t midden laten. Want een verdediging te land is voor ons niet meer dan een halve verdediging. Onze kustlijn is ongeveer even uitgestrekt als onze landgrens. Die is door een landleger, zij het ook gesteund door forten, niet veilig. Voor veiligheid aan dien kant zijn schepen onmisbaar, schepen, die in staat zijn zich met de vijandelijke te meten en dus niet al te ver in bewapening en bescherming bij die van den eventueelen aanvaller achterstaan. Natuurlijk kunnen wij zoomin ter zee als te land een macht ontwikkelen, welke geheel is opgewassen tegen die van onze groote naburendaaraan denkt niemand. Gelukkig is dit ook niet noodig. Bij een conflict tus- schen de groote combinaties in ons werelddeel, waarin wij gevaar loopen betrokken te worden, zullen de hoofdmachten van beide zijden in de eerste plaats tegen elkaar gericht wordenwij hebben slechts te zorgen, dat onze weermiddelen voldoende eerbied kunnen inboezemen om de nadeelen van ons tot vijand te maken de mogelijke strategische voordeelen van een bezetting van ons grond gebied te overtreffen. M. a. w. te land moeten wij een voldoende macht kunnen ontwikkelen om de strijdende partijen te dwingen, voor de bezetting van ons grondgebied meer troe pen af te zonderen dan zij aan de hoofdmacht kunnen onttrekken en ter zee, zoo zij een aanslag op onze kust in den zin hebben, te noodzaken, daarvoor materieel van de beste soort te gebruiken. Is met minderwaardig materieel, dat in den hoofdstrijd toch weinig kan dienen, succes te verwachten, dan is onze kust zoo goed als onverdedigd. En dit is feitelijk de toestand. Onze vloot is in verval. Wij bezitten geen schepen, die den strijd met de reuzenschepen van de o;is omringende naties kunnen aanvaarden; da bewapening, de pantsering zijn veel te zwak. Zoowel het aantal vuurmonden als het kaliber is onvoldoende tegen de zware pantsering ook de draagkracht is te gering Hoe treurig het ook is, wij hebben geen vloot meer in den modernen zin. Door steeds langzamer voort te gaan, zijn wi ten slotte geheel ten achter geraakt, en bezitten geen enkel schip, dat in een strijd met een der reuzenschepen van den tegenwoordigen tijd niet onmiddel lijk in den grond zou worden geboord, zon der zelf noemenswaardig nadeel te hebben kunnen toebrengen. De Staatscommissie heeft onverbloemd de waarheid aan den dag gebrachtwij kunnen ons geen illusies meer vormen. De Regeering toont haar verantwoordelijk heid te beseffen weldra is een voorstel te wachten om in den noodstand te voorzien. Zware offers zal het eischen, offers zóo zwaar, dat zij in staat zijn den schrik om het hart te doen slaan. Toch zijn zij onvermijdelijk; het moet; er is geen ontkomen aan. Dat het voorbeeld der eenvoudige Zweed- sche boeren ons hierin moge sterken. Want wij hebben meer nog te beschermen en te verdedigen dan Zweden. Wij zijn in het bezit van een reusachtig koloniaal Rijk, uit honderden eilanden bestaande; een rijke bezitting, die ons maakt tot groote mogend heid, en waarvan het verlies ons zou doen afdalen tot den rang van een der onbedui dendste Staatjes van ons werelddeel. En dit niet alleen, maar ook tot een der armste, zoodat de welvaart van ons land met dit koloniaal bezit ten nauwste samenhangt. Het verligl daarvan ware een onherstelbare ramp voor ons volk, dat zich in alle rangen en standen zwaar zou doen gevoelen. Het zou het einde zijn van ons zelfstandig volksbe staan. Welnu, dit prachtige koloniale Rijk is onbeschermd, ligt voor 't grijpen als 't './are voor den eerste den beste, die zich daarvan wil meester maken. Een verdediging van zulk een eilanden rijk zonder schepen is ondenkbaar een land leger, hoe groot, hoe sterk ook, kan niet overal tegelijk zijn, en een vijand niet belet ten zich op het een of ander eiland te neste len en van daar uit ons te bestoken. Het is dus een vloot, die dit moet beschermen, een vloot in staat om den begeerigen aanvaller ontzag in te boezemen, dus bestaande uit schepen, in alle opzichten berekend voor die zware taak, We kunnen dus niet volstaan met schepen voor de Nederlandsche kustverdediging ook voor Indië worden ze vereischt, De zelfde schepen kunnen ook niet eventueel dienen voor onze kust en voor Indië. De afstand is te groot, het overbrengen eischt te veel tijd. Daarbij is de doortocht door het Suez-kanaal niet in alle omstandigheden verzekerd de schepen zouden onderweg opgewacht en af zonderlijk door een groote overmacht aan gevallen kunnen worden. Voor ons land en voor Indië is daarom een afzonderlijke scheeps macht vereischt. Er bestaat thans geen mo gelijkheid meer, zooals in vroeger eeuwen, om als het gevaar dreigend wordt in korten tijd door groote inspanning aan te vullen hetgeen vroeger is verwaarloosd. Die tijd is lang en onherroepelijk voorbij het is thans een zaak van jaren. Het is daarom absoluut noodzakelijk, dat krachtig en niet met een matig tempo, de verbetering worde ter hand I genomen. De verwaarloozing dateert reeds van jaren, dit wreekt zich thans bitter; we i moeten thans de gevolgen dragen van het- geen reeds jaren lang is verzuimd. I 't Is een ernstige tijd waarin wij leven, een tijd waarin veel, zeer veel van ons zal gevraagd worden. Dat het voorbeeld van die Zweedsche land lieden ons moge sterken, die bij duizenden naar hun hoofdstad optrokken om hun offers te brengen voor de veiligheid van hun land. In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. R. Miedema, uit Schoonhovenin de Doops gezinde kerk, ds. A. J. van Loghum Slaterus, uit Wageningen. Bij den Ministerraad is een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot invoering van het cheque- en giroverkeer. Het laatste gelui. Wie meent, recht te hebben op de Kie zerslijst te worden geplaatst, moet zich niet later dan morgen (Vrijdag) ter Gemeente secretarie aanmelden. Zaterdag is officieel de laatste dag; doch waartoe die uiterste termijn af te wachten Hetgeen des te gevaarlijker is, omdat de Secretarie des Zaterdags vroeger wordt gesloten. Ga dus morgen, als ge niet reeds zijt geweest. Onder dagteekening van n Februari schrijven Burgemeester en Wethouders aan den Raad Bij uw besluit van zó Maart 1912, werden aan de vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken* tot wederopzeg- gens gratis in gebruik afgestaan eenige loka len van het Gemeente-gebouw aan de Koe straat. Ter uitvoering van dat besluit zijn door ons thans in gebruik gegeven alle lokalen in dat gebouw, met uitzondering van het lokaal in gebruik bij het Burgerlijk Armbe stuur en de vereeniging voor Kindervoeding. Met stellige zekerheid wordt verwacht, dat met 1 September a.s. het aantal leerlin gen aan de Handelschool zóo groot zal zijn, dat ook ingebruikname van dit laatste lokaal noodig zal zijn. Uit het groot aantal leerlingen dat, zóo kort na haar openstelling, reeds de Handels school bezoekt, blijkt o. i. voldoende de groote behoefte, die aan dit zoo nuttige onderwijs in deze Gemeente wordt gevoeld, waarom wij overbodig achten, daarvan een nadere uiteenzetting te geven en de eer hebben U voor te stellen, aan het verlangen van de Vereeniging te voldoen, waartoe wij U een ontwerp-besluit hierbij ter vaststelling aan bieden. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal voor het. Burgerlijk Armbestuur en de Ver eeniging voor Kindervoeding een andere lokaliteit moeten worden gezocht, waartoe wij, vóór het tijdstip waarop verwacht wordt, dat het gebouw geheel door de Handelsschool in gebruik zal worden genomen, U de noodige voorstellen zullen doen. De tijdelijke geldleening groot f 16 000 der Gemeente Amersfoort werd heden ge sloten met het Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor. De Minister van Oorlog heeft ook mach tiging verleend om de cantines van het 5e en het 16e regiment infanterie bij wijze van proef te verpachten; zulks met ingang van 1 Maart. Door den Minister van Oorlog zijn 6 ka piteins en 6 luitenants aangewezen om deel uit te maken van de Albaneesche gendarme rie onder hen kapitein W. de Waal, rit meester L. Roelfsema en luitenants J. H. Sonne, J. H. Sar en J. Knel, vroeger hier in garnizoen. Reserve-kapitein jhr. W. A. Ortt is eervol ontslagen als vorderings-commissaris in Leeuwarden en benoemd als zoodanig in Rotterdam gep. luitenant-kolonel jhr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt is benoemd tot vorderings-commissaris in Woerden gep. ritmeester J. R. de joncheere is benoemd tot vorderings-commissaris in Nijkerk. Het magnifieke jongenskoor van pastoor Brouwer zal hedenavond niet meewerken bij den propaganda-avond der R. K. ver eeniging tot verbetering van den volkszang. De beide »varende zangers*, de heeren Galesloot en Goossens, hebben de uitvoering van het afwisselende programma geheel op zich genomen. De plaatselijke afdeeling van het Centraal- genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies houdt morgenmiddag haar jaarvergadering. De heer D. Jurriaanse, uit Bad Ilarzl>urg, Secretaris van de Hollandsche club aldaar, ral heden acht dagen in .Amicuia. ?°°r plaatselijk Nuts-departement een lering met lichtbeelden houden over »le voet en per fiets door den Harz*. Langer dan 20 jaar daar wonend en door en door bekend met het land zoowel als met de verlangens der Nederlanders op reis, wil hii hun op prettige wijze komen vertellen hoe zij voor luttel gelds en met weinig moeite zooveel mogelijk kunnen genieten van een dergelijk uitstapje. Zondag ontvangt Quick op Birkhoven haar naamgenoote van den hoofdcursus te Kam- pen- H. V. C. houdt, ter viering van haar tweede lustrum, een gecostumeerden voet balwedstrijd. Ter Dinsdag gehouden veemarkt was de prijs der kalfkoeien f210 a f270. De handel was vlug. Voor den Krijgsraad te Arnhem heeft terecht gestaan een milicien-kanonnier van het korps rijdende artillerie. Nadat hij een jaar als milicien had gediend, was hij ten vongen jare wegens herhaald mankeeren geplaatst in de tuchtklasse te Amersfoort. Wegens een kleinen diefstal naar den Krijgsraad verwe zen, maakte hij een zóo onnoozelen indruk, dat officieren-commissarissen deskundigen be noemden tot een onderzoek zijner verstan delijke vermogens. De doktoren Snijders en Van der Stempel kwamen na langdurig onderzoek tot de slotsom, dat beklaagde als een imbecil in vrij belangrijken graad is te beschouwen en dat het feit hem wegens ge brekkige ontwikkeling zijner verstandelijke vermogens niet kan worden aangerekend. De Krijgsraad, zich met deze conclusie vereenigende, heeft beklaagde vrijgesproken. Hij is inmiddels voor den dienst afgekeurd en huiswaarts gezonden. Gevonden een gouden armband. Voor rechthebbende terug te bekomen aan het politie-bureau. Velen brengen de eerste helft van hun leven door met het verlangen naar de tweede, en de tweede met het betreuren van de eerste. TJit den Omtrek. Pastoor G. Rentink, uit Stadskanaal niet kapelaan, zooals men ons in een vorig num mer deed schrijven benoemd tot pastoor te Achteveld, zal morgen door deken L. A. F. X. Fock worden geïnstalleerd in zijn nieuwe parochie. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Het volkspetitionnenient voor Grondwettelijke gelijkstelling van Geachte Redactie, Het plaatselijk comité, door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ingesteld tot regeling der actie voor dit petitionnement, verzoekt U een weinig ruimte om bij het begin dezer belangrijke actie voor uw lezers uiteen te zetten, waarom zij wordt ondernomen, en waarom dat juist nu geschiedt. Reeds hebben twee volkspetitionnementen met te zamen bij de 360 000 handteekenin- gen van mannen en vrouwen het Algemeen kiesrecht voor beide seksen gevraagd, maar de Regeering heeft nog slechts toezegging gedaan voor de vervulling van de helft van dien eisch door aan alle mannen het kies recht te beloven, terwijl er voor de vrou wen nog niets meer in uitzicht wordt ge steld dan wegneming der Grondwettelijke beletselen tegen de invoering van haar kiesrecht. Om inwilliging van de tweede helft van den vollen eisch moet dus nogmaals gevraagd worden bovendien richt zich thans het adres tot een ander Ministerie en een andere Staten-Generaal dan in 1911. En dat dezen niet ongenegen zijn, gevolg te geven aan den duidelijk uitgedrukten volkswil, daarvoor staan ons de herhaalde verklarin gen van Minister Cort van der Linden borg. De Troonrede rekende er blijkbaar op, dat de Nederlandsche vrouwen nog niet zoo on tevreden over haar uitsluiting zijn, dat die niet nog langer tijd zou V ,ien voortduren. De Vereeniging - .- rouwenkicsr«cl t ecmer meent onze landgenooten beter kennen en wil het rechtsgevoel der uitge- slotenen gelegenheid geven, zich uit te spreken. Vandaar dit petitionnement. Bladen en tijdschriften, die er prijs op stellen hun lezers goed in te l:chten, en lezers, die op de hoogte van hun tijd blijven, weten wel, dat het vrouwenkiesrecht reeds in twintig I landen algemeen en volledig bestaat, zoodat er een goede 7 millioen kiezeressen haar stem kunnen uitbrengen evengoed als haar mannen en broers, terwijl de voortdurende uitbreiding van deze nieuwe kiesrechtregeling over de grenzen heen naar naburige Staten wel een bewijs is, dat zij goed voldoet. Neen, een sprong in het duister is de invoering van het vrouwenkiesrecht thans al lang niet meerdaarvan kunnen de wetboeken van Noorwegen, van Finland, van Australië en van tien Staten van Amerika getuigen, die, sedert dc vrouwen medewerken aan de wet geving, de blijken dragen van grooter zorg voor zieken en hulpbehoevende kinderen en ouden en van beteugeling der heerschappij van Wijntje en Trijntje. Wholly beneficial*, zeide de Premier van Nieuw-Zeeland, Sir Henry Ward, toen men hem vroeg naar de werking van het vrou wenkiesrecht. Reeds twintig jaren werkt in Nederland de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht om ook ons land in de zegeningen van de medezeggenschap der vrouw in Staats- en Stadsbestuur te doen deelen en het onrecht, dat de Nederlandsche wetten de vrouw nog steeds aandoen, te doen verdwijnen. Tusschen of, beter gezegd, boven de verschillende politieke partijen bewaart zij het neutrale standpunt, dat haar enkel om plaats voor de vrouw naast den man doet vragen, zonder dat zij zelve ooit een kieswet ontwerpt of goedkeurt. Deze taktiek van enkel gelijkstel ling der seksen in de toekenning van het stemrecht te vragen en daarvoor bij de wel- gezinden uit alle partijen steun te zoeken, is ook die, welke de Wereldbond voor Vrou wenkiesrecht al haar aangesloten landelijke vereenigingen aanbeveelt. Het spreekt van zelf, dat daarbij de Vereeniging van Vrou wenkiesrecht zich niet over het trekken of wegnemen van grenzen voor het kiesrecht zelf uitspreekt. Aan den eisch >ge 1 ij k s t e 11 i n g van man en vrouw* geven telkens de gedane wetsvoorstellen den inhoud. Ihans, nu de Troonrede Algemeen kiesrecht voor de man nen heeft beloond, beteekent die eisch voor ons land het Algemeen kiesrecht voor vrou wen het is niet de Vereeniging of haar Bestuur, dat dien eisch stelt, maar de meer derheid der Volksvertegenwoordiging en de Regeering. De plicht der Vereeniging is het, te zor gen, dat de vrouw bij de wetten, die het kiesrecht regelen, niet vergeten of achterge steld wordt. De regeling geschiedt door de Grondwet en de Kieswetde eerste geeft de groote trekken aan en biijft zeker langer dan een mensclienleeftijd in stand, terwijl de laatste aan het wisselend inzicht van den wetgever is onderworpen. Vandaar, dat het rechtsgevoel veel meer in opstand komt tegen achterstelling der vrouw bij de Grond wet, dan zulks bij de Kieswet het geval zou zijn. Wij herinneren slechts aan de welge slaagde betooging van de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht, het vorig jaar tegen het Grondwetsvoorstel van het Ministerie-Heems kerk ondernomen. Nu belooft de Troonrede «Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht, behoudens vast te stellen uit sluitingen, aan alle mannelijke Nederlanders van een te bepalen leeftijd en tot wegneming der Grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan de vrouwen* en met deze ongelijke behandeling van man en vrouw zijn wij ontevreden. Wij komen er tegen op, dat de Grondwet van den Staat aan den man ander recht toemeet dan aan de vrouw. Wij kunnen evenmin dulden, dat de vrouw hier met een «blanco-artikel* afgescheept wordt, als het Algemeen kiesrecht-comité, dat in 1905 kon verdragen, en daarom roept de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht thans alle Nederlanders op, om aan het Ministerie, dat verklaard heeft, den volkswil te willen uitvoeren, door een Volkspetitionnement te kennen te geven, dat het Algemeen vrou wenkiesrecht evenzeer een politieke nood zakelijkheid is als het Algemeen mannenkies- recht, dat de Regeering nu voorstelt. Onlo gisch is het, alle klassen de maatschappij voor het kiesrecht rijp te verklaren en dan van elke klasse toch een deel de vrou wen onbepaalden tijd op het kiesbiljet te laten wachtenen ondemocratisch is het, ongelijkheid tusschen de inwoners des lands in de Grondwet te decreteeren. In haar openingswoord op de Jaarvergade ring der Vereeniging van Vrouwenkiesrecht zeide de Presidente, dr. Aletta Jacobs: »Nu is het U allen bekend, dat door de Regeering het Algemeen mannenkiesrecht wordt voorgesteld en daartegen door geen enkele politieke partij principieele bezwaren zijn ingebracht. Wij kunnen dus verzekerd zijn, dat het Algemeen mannenkiesrecht op het punt staat in ons land te worden inge voerd. Het ligt dus nu op onzen weg om ook voorde vrouw het Algemeen vrouwen kiesrecht op te eischen, of, wil men duide lijker en meer aan onze uitlegging van Art. II onzer Statuten vasthoudenom uit het artikel, dat Algemeen mannenk'esrecht zal omvatten, het woord «mannelijk* te laten verdwijnen. Rechtstreeks op dat doel afgaan, is de taak, die nu op ons rust. «Waar men voorstelt het kiesrecht voor den man in de Grondwet vast te leggen, daar zullen wij met den eischGrondwette lijke gelijkstelling van man en vrouw, ons doel juist preciseeren, en dan kunnen wij protesteeren tegen elk Regeeringsvoorstel,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2