I Stadsnieuws. Ingezonden. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders tan Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, ast een doo, I. J. KKEUPELING insedi.nd Ter- zoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden zijner steenhouwerij en vergroo- ten zijner werkplaats, in het perceel alhier gelegen aan het Smallepad bij het Kadaster be kend onder Sectie D, no. 3020, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt. en dat op Dinsdag den 3 Maari aanstaande, des voormiddags te half ell uren, gelegen beid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaau van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden z\jn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 17 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Minister van Landbouw heeft thans de Commissarissen der Koningin gemachtigd, buitengewoon verlof te verleenen voor de ganzenjacht. Een Kon. besluit van 9 dezer, opgenomen in Staatsblad» 31, wijzigt de tabel, vastge steld bij Kon. besluit van 27 November 1909, no. 368, en regelt de leervakken met het aantal uren per week voor de Hoogere Bur gerscholen, welke wijziging in werking treedt op 1 September 1914. Op het 2e perron van het spoorweg-station, bij de couranten-kiosk, is gister in gebruik gesteld de automatische spreekcel voor inter- locaal verkeer, om welke de Kamer van Koop handel en Fabrieken zoo dikwijls heeft ge vraagd. Wie een gesprek wil beginnen, moet, even als in het spreektoestel van het plaatselijk telefoon-bureel, vooraf een dubbeltje depo- neeren. Aan het plaatselijk telefoonnet is aange sloten met no. 327 de heer D. Veis Heyn, graanhan delaar, Varkenmarkt 9. De heer J. Stamperius, Arrondissements schoolopziener, is tot 16 Maart met verlof. Naar een ontwerp en onder leiding van architect H. Kroes zal ook te Epe (Geld.) een R. K. kerk met pastorie worden ge bouwd. De aanbesteding het ft reeds volgende maand plaats. Aan het overgangs-examen van het 3e naar het 4e semester der Middelbare Technische school voor de bouwvakken, te Utrecht, voldeed o.a. P. A. Jonker. De 12 Nederlandsche officieren, bestemd voor de gendarmerie in Albanië, zullen Zaterdagochtend daarheen vertrekken. De schietvereeniging >Wilnelr»ina< be haalde in den Nationalen schietwedstrijd te Dordrecht den eereprijs, een groote gouden medaille, in den korpswedstrijd en dcu eersten prijs, een groote verguld-ziiveren medaille, in den eere-korpswedfcrijü. Als korpsschutters kwamen uit de heeren D. Van Buuren, Van der Vlugt, Van Eime- ren, Thomas en Schukking, die ook perso- neele prijzen verwierven. Heden, op den geboortedag van wijlen Z. M. Willem III, werden aan nagelaten betrekkingen van militaliren beneden den rang van officier weder gratificatiën uitge reikt door de Vereeniging van vóór de wet van 1877 gepensionneerden. Het Provinciaal comité van anti-revolution- naire kiesvereenigingen zal 25 dezer te Utrecht vergaderen. Dr. E. J. Beumer zal daarbij inleiden Hoe voeren wij het best onze propaganda. De R.K. woningbouw-vereeniging »St. Bonifacius» hield verleden week een Alge- meene ledenvergadering, waaromtrent »De Eembode» schrijft: De Secretaris diende daar sen uitgebreid verslag in, waarin de geschiedenis der St. Bonifacius-vereeniging werd medegedeeld. Er werd herinnerd aan de lezingen door de heeren Bruna en dr. Jorissen gegeven, van welke sprekers laatstgenoemde speciaal de hygiënische zijde van het vraagstuk der volkshuisvesting behandelde en zoo den drang naar verbeterde woningtoestanden versterkte. Enorm veel werk kostte het, de vele moei lijkheden te overwinnen, maar dank de groote toewijding van allen, die met het doel sym- phatiseerden en de waardevolle adviezen, door den heer architect Herm. Kroes belangloos verstrekt, is thans het doel nagenoeg bereikt en zullen over eenige maanden de nieuwe, practisch ingerichte woningen door de huur ders kunnen worden betrokken. Een overzicht van den stand der geldmid delen werd gegeven door den Penningmees ter. Heeren commissarissen vonden alles in de beste orde. De gelden zullen worden be legd bij de R.K. Hanzebank. De heer Van Lent werd met nagenoeg algemeene stemmen als Bestuurslid herkozen. De Bestuursplaatsen, opengekomen door het vertrek van den heer Van Oord en het be danken door den heer W. Jansen, werden bezet door de keuze van de heeren C. Jagers en J. Koekoek. Een door het Bestuur ontworpen Huishou delijk reglement werd zonder veel bemer kingen vastgesteld. Gegadigden, die een woning der vereeni ging wenschen, wenden zich tot het Bestuur, hetwelk is gemachtigd te verhuren. Van elke huurovereenkomst wordt een contract ge maakt, later vast te stellen. Leden en niet-leden kunnen zich voor huur aanmelden en worden dan op een lijst geplaatst. Bij een afwijzende beschikking staat beroep open bij den Raad van commissarissen, van welken deel uitma ken de heeren F. M. Houbaer, T. Calon en J. Bunnik. Woningaanvragen zijn verkrijgbaar bij den Penningmeester, den heer P. J. van Kalleveen (Kerkstraat) bij wien men zich ook voor het lidmaatschap kan aanmelden. Hedenavond houdt ook de plaatselijke af- deeling van het Oud-Katholiek ondersteu ningsfonds haar jaarvergadering. Prof. J. H. Berends, uit 's-Gravenhage, zal spreken over spiritisme, de zangvereeniging »Miijam« zal zich doen hooren, endejonge- lieden-vereeniging zal een blijspel opvoeren. Bij de »Staatscrt.« van heden zijn gevoegd de Statuten van de Amersfoortsche loge der Nederlandsche afdeeling van de Theosofische vereeniging. Handel en Nijverheid vergadert Woensdag avond. De collecte welke hier Maandag en Dins dag plaats had voor het Tehuis voor alleen staande blinden in Nederland, te Wolfbeze, heeft opgebracht f 81.05. Morgenavond »Timm Boots», door de Amsterdamsche Tooneel-vereeniging, en Za terdagavond de liefdadigheids-voorstelling van het Amsterdamsche Studenten-concert bureau. Moge de Gentleman-dectecti <1 e niet te veel afbreuk doen aan zijn studeerende plaatsge- nooten, wier doel zoo hoogst sympathiek is, immers het verschaffen van hulp aan patiën ten die te vroeg uit de universiteits-zieken- huizen moeten worden ontslagen, omdat daar chronisch plaatsgebrek is. We behoeven niet in herhalingen te val len het programma geeft elk wat wils en het spreekt vanzelf, dat hetgeen wordt ge boden volkomen beantwoordt aan het doel. Weldra zal een geheel nieuwe serie Ne derlandsche postzegels de emissie van 1898 vervangen. Opgelet, verzamelaars. Ten Dinsdag gehouden veemarkt was de prijs der kalfkoeien f 200 a f 280, die der kalfvaarzen f 130 a f 175. De ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het Kantongerecht eischte geldboeten van f 5 tot f 50 tegen agenten en sub-agen ten van bij de wet verboden loterij-onder nemingen. Ook de kleinste vriendelijkheid kan van invloed zijn. De studie van jaarboekjes of almanaxken kan haar nut hebben. Wat zegt men van de volgende vondsten, het gevolg van een niet al te vluchtig doorbladeren van het Officiers boekje», behoorende bij de Indischen Re- geeringsalmanak Bij de veldbataljons mankeerden op 1 Januari dezes jaars 60 luitenants en onder luitenants, of circa 23 pCt. van de vereischte sterkteverder zijn 70 officieren van ver schillende wapens en diensten >pro memorie» gevoerddus ook dezen zijn aan den dienst bij het leger onttrokken. Het aantal met verlof aanwezige officieren bedroeg 214. Bij het onverwacht intreden van oorlogsgevaar is de terugkeer van deze officieren naar Indië zeer problematisch. Voorts ontbreken zoowat 2500 minderen aan de legersterkte. Als men nu bedenkt, dat het veldleger op Java 4 brigades van 2400 man infanterie behoort te tellen, dan kan men om de ge dachten te bepalen zeggen, dat er éen bri gade of een vierde gedeelte van de sterkte van het veldleger ontbreekt Het wil ons toeschijnen, dat bij een andere natie dergelijke cijfers toch wel eenige onge rustheid zouden ve: wekken. Bij ons daarentege n hoort men nog in allen ernst voorstellen tot inkrimpen van het leger doen. Wij zijn wel een merkwaardig volk, zegt het »Soerab. Hdbld.». AMSTERDAMSCHE SNUFJES. Sluitzegels. Men schrijft ons uit de Hoofdstad De lieve Amsterdamsche jeugd zorgt er wel voor, dat >men« altijd een onderwerp heeft om over te praten. Nu eens wordt iedere voorbijganger lastig gevallen om in een kaart prikken voor een of andere goed doel, dan weer krijgt men bezoek van een padvinder, die u beleefd komt vragen, of hij het zilverpapier en de oude pennen mag heb ben, die anders in den vuilnisbak verzeild rakenheeft hij hier honderd Kilo van, of hebt ge hem 100 000 oude tramkaartjes geleverd, danja, dan hebt ge een daad verricht, waardoor gij tot het einde uwer dagen zult behooren tot de steunpila ren der maatschappij. Van tijd tot tijd heerscht er een postzegel manie. Vele jongens verzamelen die niet zoozeer om een mooie collectie te krijgen, maar meenen, dat zij door die postzegels nog eens millionnair zullen worden. Wil men een mooie collectie hebben, dan is men ver plicht, daar direct een boel kapitaal in te Steken. De jeugd heeft dit gewoonlijk niet, vandaar, dat zij haar philatelistische neigin gen maar een beetje moet bedwingen. Maar een mooie collectie sluitzegels is met weinig of geen geld te krijgen. Wie op het idee gekomen is, sluitzegels te verzamelen, weten wij niet. Dit staat echter vastop het oogenblik zijn er in Amsterdam meersluit- zegel- dan postzegel-verzamelaars, ja er dreigt zelfs een ware sluitzegel-handel te ontstaan. Er zijn jongelui, die zich erop beroemen, meer dan 10000 verschillende soorten te hebben. Van alle mogelijke Nederlandsche firma's ziet men in hun sluitzegel-album dan het zegel van de groote ondernemingen op industrieel- en handelsgebied, van de stoom vaartmaatschappijen, van zuivelfabrieken, van model-boerderijen, en eindelijk van alle moge lijke vereenigingen op maatschappelijk ge bied. Eerlijk gezegd, is het aardig, een dergelijk sluitzegel-album door te bladeren. Sommige sluitzegels zijn werkelijk meester stukjes. Echter zijn er ook gewone zegels bij in éen kleur, zonder teekening, alleen maar met een firmanaam, en wij zien niet in, waarom het noodig is, dat deze zegels voor het nageslacht bewaard blijven. Zooals vanzelf spreekt, profiteeren de stem pelfabrieken en dergelijke inrichtingen van deze sluitzegel-rage. Dt sluitzegel-verzame- laars zijn voor hen ideale propagandisten, en zij moedigen deze onbezoldigde agenten aan, door hun de noodige inlichtingen te ver strekken en hen in te wijden in de geheime nissen van de moderne sluitzegel-leer. En de adspirant-sluitzegel-verzamelaars loopen trap op, trap-af. Iedere winkel wordt door hen bezocht; zelfs kleine aardappel-winkeltjes in een donker steegje slaan ze niet over. Overal luidt de vraag: Heeft u een sluitzegel voor me Bij velen hangt dan ook reeds een kaart, waaropGeen sluitzegels. Is echter overal het verkeer hersteld, hier te Amersfoort is dit niet het geval. Wij be zitten hier een duur, slecht vaarwater, dat voor een 50 jaar terug wellicht voldoende bleek, maar dat heden, bij de voortdurende uitbreiding van handel en scheepvaart, een belemmering mag heeten. Wij zijn hier ge woonweg afhankelijk van de windrichting en den waterstand in zee. Wij zaten ook ver leden week weer met 6 geladen schepen en booten vóór de Eemsommigen een paar dagen en ook al die er ongeveer een week voor lagen, en maar geduldig wachtten of de wind wat veranderen wilde, zoodat er wat meer vloedtij komt, opdat men dan met hard werken en tobben, en somt den boel stuk draaien, binnen kan komen. En als men dan na al die gerieflijkheden eindelijk Amers foort bereikt, dan mag men daar ten slotte nog een ongehoord hoog havengeld betalen, zóo hoog, als in geen een normale scheepvaartplaats in ons land wordt geheven, en kan men, als er wat veel schepen aan den wal zijn, nog geen voldoende plaats krijgen om te lossen. Zoo men zegt, zal de Gemeente een wei nig verbetering laten aanbrengen. Maar hoe lang zal het nog duren i H. LOS. Vóór de Eem, Februari 1914- Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al den niet geplaatst, wordt nimmer teruggegevan. Geachte Redactie, Gelieve dit schrijven nog eens in uw blad te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, U w dw. H. LOS. Hoe lang zal het nog dnren Ofschoon wij in de laatste jaren een win ter zonder winter gehad hebben, zoo was het ditmaal niet het geval, en al was het niet van langdurigen aard, zoo konden wij dit jaar weer eens van winter spreken, te meer daar het een wintertje was bij uitne mendheid, in 't mooist van den tijd, met prach tig weer, en in 't geheel geen stoornis van sneeuw, zoodat ieder liefhebber van ijs en schaatsenrijden zijn hart weer eens duchtig heeft kunnen ophalen. Gelukkig maar voor handeldrijvenden en neringdoenden dat het niet van langdurigen aard was, want hoe kort ook, de vaart was gesloten, overal ondervond men bij het goe deren-vervoer last «n stagnatie in het bedrijf, en werden op centra bij het spoor zelfs geen goederen ter verzending meer aangenomen. Had de winter nog een poos aangehouden, dan had het daar gewoonweg een chaos van verwarring geworden. Op zulke tijden blijkt pas wat het water vervoer voor ons land beteekent. Ofschoon de winter haastig kwam, zoo is hij ook weer spoedig vertrokken, zoodat alle scheepvaartverkeer weldra hersteld is, en van ijs nagenoeg niets meer te ontdekken valt. Ook bij ons te Amersfoort was de vaart weer spoedig heropend, hetgeen voor de Zuiderzee soms nog lang kan ophouden dit maal echter was door de gunstige wind richting het ijs spoedig verdwenen. Geachte Redactie, j Velen met mij zullen genoten hebben van de lezing van dr. Van den Bergh van Eysinga. Zij zullen begrepen hebben, dat het mate rialisme op den duur ons niet kan bekoren, slechts een tijdelijke genoegdoening geeft, maar dat wij andere opvattingen en gaven moeten trachten bij ons zeiven te ontwikke len ten einde te komen op de plaats, waarop wij dienen te belanden om te voldoen aan onze roeping als mensch, als hoogste wezen dezer Schepping. Hoe heerlijk heeft hij in het laatste deel zijner voordracht weergegeven de renaissance, de wedergeboorte van onze persoonlijkheid, waartoe een ieder vroeg of laat kan komen, wanneer hij den ernstigen wil in zich wakker roept, het innige verlangen om te willen medewerken in den wijngaard des Heeren, om zich tr kunnen overgeven aan Hem, den Bestuurder van het Heelal, aan den Zoon, Die tot ons is gezonden om te laten zien, dat door zelfverloochening en zelfopoffering het Koninkrijk Gods woning in ons vinden kan. Wanneer wij tot die hoogte gekomen zijn, dan is alle vrees, alle begeerte van ons ge weken en heeft zij plaats gemaakt voor een gemoedstoestand, een innerlijken vrede, te mooi en te machtig om hier te kunnen be schrijven. Hoe jammer, dat zoovelen denken, dat zij hier op aarde zijn als een speelbal der natuur, als een schikking van het noodlot, als een toevalligheid, met het doel om te kunnen genieten, te kunnen zwelgen in den overvloed, of om te moeten ervaren de jammerlijke ellende, waaraan zij door hun omgeving ten prooi werdenniet begrijpende, niet voelende, dat een ieder hier een ernstige roeping heeft te vervullen, wanneer hij de handen maar aan den ploeg weet te slaan en als een echt mensch, van naastenliefde en plichtsbesef doordrongen, zich weet op te werken uit het moeras, waarin hij was verzonken. WAGTHO. Amersfoort, 18 Februari 1914. Geachte Redactie, Volgens het »Ned. Zeewezen» heeft de door de marine-commissie aanbevolen Dread nought een waterverplaatsing van 27 000 ton. Het blad weet niet, of de Minister van Marine dit ontwerp zal overnemen, dan wel zich zal bepalen tot de waterverplaatsing van 21 000 ton, door de Staats-commissie als minimum gesteld. Weet U me ook in te lichten Dankend en hoogachtend, Belangstellende. Amersfoort, 19 Februari 1914. Natuurlijk weten we het; een courant redactie weet immers alles, óok het naadje van den kous als het marine-aangelegen heden betreft, vooral als het redactie-bureau in het hartje des lands ligt, aan alle zijden omgeven door bosch en heidedan juist is zij eigenlijk de marine-specialist bij uitnemend heid. Oók als Bestuurslid der plaatselijke afdee ling van »Onze Vloot» zijn we Volkomen op de hoogte; dat spreekt evenzeer vanzelf. Met dat al meenen we den geachten Belangstellende veiliger te loodsen als we hem aanraden, zijn vraag te stellen in de vergadering van >Onze Vloot» op 14 Maart. Hij is immers lid? Anders is het hem toch stellig wel de minimum-contributie van 50 cent waard, zijn weetgierigheid bevredigd te zien. Dan kan wellicht tevens de vraag gedaan of een dreadnought-eskader dan wel een flinke torpedo-flotille beter is voor de ver dediging van onze koloniën en meer binnen het bereik van onze schatkist. Redactie. Apin mollifies Xï Toen ik een paai onzer groote courant lezen uit Friesland va daar in het voorjaar melk voederen om vorderen, kreeg ik h mij werd gevraagd, 1 had aanbevolen, om is, dat men altijd bij Ik had dat met ik in verschillende b: lezen, dat de bijen 1. ongemakken er van Herhaaldelijk heb middel om veel bró gevonden in het stiBl schijnsel is, dat rJ niet veel daarvan omdat de bloemen daaraan zijn. Heidt weinig stuifmeel, is, kunnen de bijdn wintervoorraad aanEj de laatbloeiers beh( daarentegen arm ai Ofschoon ik het wil ik nog eens voorjaar aan stuil katjes van den haze gaan zij open en ka uit schudden. Daar hazelaars zijn, doet ir nemen, die overal {e echter bij dc kachel open en is het daa vleesclimachine (desi door te malen. Dit 1 bak goed uitgekneei door een wijde zeefj katjes verwijderd ku water een poos hee meel bezonken en ba zichtig afgieten. Ha wordt dan vermengd stroop cn aan de pi de natuur wel zóo in in het voorjaar stuifrr in de wilgenkatjes!; regel, dat in het vqoi is, dat dc bijen ai ït het te halen. Ook moet in het water aan de bijen zij voor den voed cent water noodig men met een bloemei blazen. Zat. en Zo. Bioscoop Dagelijks Bioscoop leeszaal In en R. K. bibliotheek, 19 Febr. De Hanre. Nuts-lezilg Jaarfeest C Oud-Kat|io fonds. Heijermatos Amsterdiir Spoorweg-: Concert H< Theosofi*cl Handel én Volksuittoi Belang.1 27 Febr. Jaarverg. 1 Vereenigin; 28 Febr. Muziekschc 1 Maait. Geheel-outi 2 Maart. Uitvoering 4 Maart. Concert Ti 5 Maart. Kweekelin 9 tot 12 Mrt. Bazaar Ch 13 Maart. Royaards. 14 Maart. Onze Vloo 19 Maart. Amersf. O: 20 en 2i Maart. Voo 23 Maart. Hullebroec 20 Febr. 21 Febr. 22 Febr. 23 Febr. 24 Febr. 25 Febr. 26 Febr. JJerhauldeiiJk ontvangt tendon bij de fan ill een andere opgegeven Hoewel wij zc opzicht geuit, rekeA plants aan adverlentii waarborgd.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2