„EYSI1TK" Rijwielen lichten gang en soliditeit. de tea T. 1. J. 1111, Urine 77, Amersfonrt. Stoomwasscherij W. G. BURGER, Zuinig:in gebruik. Krachtig. "Vol aroma. SM Sierlijk. zijn overal bekend door hun Snel. Sterk. MAILDIENSTEN. Feuilleton. De stormverwekker. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws, gevestigd te AMSTERDAM. Afdeeling: Schriftelijke Cursussen, onder leiding van dr. P. BRANDSEN, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, mr. W. van DELDEN. procuratie-houder eener Bank-instelling, te Amsterdam, dr. F. H. FISCHER, dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. de GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, dr. D. de LANGE, privaat docent aan de Universiteit te Groningen, dr. H, A. NABER, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn, mr. Ch. THORS, advocaat en procureur te Amsterdam en andere bevoegde docenten. Wij organiseeren de volgende schriftelijke cursussen Nederlandsche Handelscorrespondentie, Fransch (voor beginners), Fransch (voor eenigszins gevorderden), Fransch (voor meergevorderden), Fransch (voor de akte L. O.), Fransche Handelscorrespondentie (voor beginners), Fransche Handelscorrespondentie (voor meergevorderden examen-cursus), Dnltsch (voor beginners), Dcitsch (voor eenigszins ge vorderden), Dnitsch (voor meergevorderden), Dultsch (voor de akte L. O.), Dultsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Dultsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden examen-cursus), Engelsch (voor beginners), Engelsch (voor eenigszins gevor derden), Engelsch (voor meergevorderden), Engelsch (voor de akte L. O.), Engelsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Engelsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden examen-cursus), Boekhouden (voor menschen uit de practijk), Boekhouden (voor eenigszins gevorderdenexamen-cursus). Boekhouden (voor akte M. O. K 12), De techniek der Administratie, Warenkennis, Handelskennis, Handelsrecht, Handelsaardrpks- kunde. De techniek der Bedrijfs-reclamo. Stenografie (systeem Groote), Macbineschrijren, Algemeene litteratuurgeschiedenis, ItAliaansch (voor beginners), Itallnansch (voor meer gevorderden), Spaansch, Deensch-Noorsch, Zwe'eusch, Russisch, Malelsch, Latyn, Esperanto, Natuurkunde (voor meergevorderden), Scheikunde (voor beginners). Dierkunde en physi- ologle, Weer- en sterrekunde, Wiskunde (voor beginners), Wiskunde (examen-cursus voor de akte L. O.), Psychologie. Algemeene ontwikkeling, schrjjren zonder fouten, en goede stijl- Een cursus duurt minstens 3 maanden, hoogstens anderhalf jaar. Het lesgeld is in het algemeen f5.— per kwartaal. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Wekelijks wordt den cursist een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. De opgaven, enz. worden beantwoord en uitgewerkt in de eerstvolgende les; hiermee hebben de leerlingen dus hun werk te vergelijken. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen. Is dit een absolute noodzakelijkheid, dan wordt het werk persoonlijk door den docent gecorrigeerd. Velen hebben onze cursusssen reeds met succes gevolgd en hebben aan onze schriftelijke cursussen een mooie positie te danken gehad. Ieder, die zich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage dadelijk ons gratis prospectus aan, hetwelk alle verdere inlichtingen bevat. De Administratie van het Bureau is gevestigdSingel 276, te Amsterdam. Telefoon nummers; Noord 10789 en 10148. Afgescheiden van deze cursussen wordt door ons een schriftelijke cursus gepubliceerd, welke bestemd is voor vrouwen, diezonder Fröbel-onderwljzeres te zijn, onze kleintjes moeten bezighouden. De cursus is dus niet voor kinderen bestemd, maar voor jonge moeders en onderwijzeressen. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws JOH. GÖBEL Jr., Directeur. ZEIST. AMERDLAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen. GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. In iedere bus is een bon; drie of meer derer bons geven recht op gratis toezending van een Hopjes. Bontoons. Tatoletten. uus Caoao, enz. fl.50 per Kilo. In mooie luxe bussen verkrijgbaar bij WIJZE VAN VERZENDING. Laatste Bübliohtinq FEBR. MAART. 0 0 8 T -1 N D1 Uit Amsterdam, met de s.s. 18, 27 der Maatschappij Nederland. 10.— 's av. 13, 27 Uit llotterdam, met de s.s. der Rotterdamsche Lloyd, 10.— 'e av. 6, 20 6, 20 Over Genua, met de s.s. der Maatschappij Nederland 6.06 'am. 11, 25 11, 25 Over Marseille, met de s.s. 3, 17, 31 dor Rolterdamsche Lltn/d 3.10 'sav. 8, 17 Id. met de Fransche pak- 7, 21 7, 21 boot. 625 'am. Over Brindisi. met de En 18, 27 13, 27 gelsche pakketboot.1) 10.45 'sra. 6, 20 6, 20 Over Napels met de Duit- iche pakketboot 8.10 'e av. 4, 18 4, 18 SURINAM L uit Amsterdam. 10.- 'sav. 3, 17 6, 20 over Saint Naaaire. 6.25 'e m. 28 25 over Southampton, 10.- 'sav. 8, 18 8, 17 CURACAO. over Amsterdam, 10.— 'sav. 0, 20 6, 20 over Hamburg 10.— 'b av. 1 1 over New-York 5.15 'bbv. Dinsdag Dinsdag en Vrjjdag en Vrijdag elkeu Dinsdag en Vrijdag, NOORD-AMERIKA bualichting 5.15 's avonds; Zon- en dagen 10.— 's avonds. Nazending 5.15. Suppletoire mail voor brieven, briefkaarten en kende stukken van allerlei aard 6.25 '1 morgens. Ter drukkerij van de Naam- looze Vennootschap „De Amera- foortsche Courant voorheen firma A. H. van Cleeff" worden spoe dig, net en billijk vervaardigd Aanplakbilletten Aandeeleu Bestekken Bonboekjes Briefhoofden Circulaires Chêquea Doodsberichten Dissertaties Enveloppen Facturen Formulieren 6elei billet ten Huwelyksbrieven In wikkelpapieren Jaarverslagen Kennisgevingen Linieer werk Menu's Nota's Orderbriefjes Pandbrieven Prgscouranteu Quitantiën Registers Rouwbrieven Statenwerk Tarieven Trouwbrievon Uitnoodigingsbrieveu Verlovingskaarten Visitekaartjes Wissels Zegels en elk ander voorkomend bOBk- of steendrukwerk. Zoover het oog reikte, niets dan korenvelden, éen gouden zee van aren 1 Een zwakke wind ■treek over de buigzame halmen, waardoor ze bewogen in lange, zachte golven. Dwars door de akkers liep de landweg, die in het hooge gewag bijna verdween en zich ver loor in de ver»e, waar, aan den horizon, de uit gestrekte beukenbosschen begonnen. Hier en daar toonden eenzaam staande boomen, wier kronen zich als eilanden boven de wuivende velden verhieven, zijn richting. Over al deze gouden pracht strekte zich de diep blauwe hemel uit; gloeiend scheen de morgenzon, aan het zaad de laatste rijpheid brengend. Een der boomen stak hooger dan de andere boven de velden uit, daar de weg hier steeg, om dadelijk daarop zacht te dalen. In z(jn scha duw zat een boer. Gemakkelijk kon by van dit hoogere punt de ryke akkers overzien. Doch geen vroolijke, geen opgewekte gedachten kwa men in hem op bij het aanschouwen dezer ge zegende bezittingen e«n paar van haat fon kelende, dreigende oogen gloeiden in het magere, duistere gelaat; zenuwachtig bewogen zich de saarugeknepen, smalle lippen. Dit alles, zoover hy zien kon, had in zyn bezit kunnen zijn, had hem, Peter Karster, kun nen behooren, indien hy het proces over de erfenis had gewonnen. Jarenlang had hy op de uitspraak gewachtal de kwellingen van het ongeduld, van de onzekerheid, van den twijfel, van de vrees en de hoop had hij doorstaan en nu was het vonnis gevallen in zijn nadeel, ook in hoogste beroep. Al dezen rijkdom moest hij den gebaten neef laten, terwijl hy zelf een arm man was geworden, want het proces had al zijn I geld verslonden. O, hoe haatte hij dien man alle getuigen had de ellendeling omgekocht, zoodat zij valsche eeden aflegden en de rechters op een dwaalopoor brachten. Want hy, Peter Karster, was in zijn rechtdat was toch dui delijk en boven allen twijfel verheven I Het proces had die neef dus gewonnen, Cor nelius Karster, maar zich verheugen behoefde hij nog niet. Wild balde Peter de vuisten wanneer hy hel koren eens plattrapte, zooveel hij kon, wanneer bij het in brand stak. Maar neen, boven in het dorp zon men het dadelijk zien en ieder zou begrypen, wie de dader was; al heel gauw zouden gendarmen iu zijn huis komen om hem mee te nemenneen, deze voldoeuing wilde hij zyn tegenstander niet bovendien schenken. Z60 moest hij de zaak niet beginnen.... Als hagel eens het gewas vernielde! Plotseling echoot hem een gedachte door het hoofd de heksenmeester I Vier uren ver woonde hy, eenzaam, zonder eenigen omgang, midden in 't boach er zocht wortels en kruiden. Niemand wist waarvan hy leefde; sommigen noemden hem eenvoudig een wilddief, doch anderen wisten beter, 't Was mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat hy nu en dan een Hinken reebok buit maakte, maar zjjn eigenlijk bestaan was een heel ander dan dat van strooper. Vele mylen in den omtrek lieten de boeren hem komen als zij tegenslag hadden, als de koeien geen melk wilden geven of ziek werden, terwijl de oorzaak niet te vinden was on zelfs de smid, dien men in zulke gevallen altyd raadpleegde, geen uit komst wist en het hoofd Bchudde. Dar nam deze of gene heimelijk *yn toevlucht tot den heksenmeester. Altyd kwam hy 's nachts in bet dorp en verliet dit weer vóór de morgen begon te schemeren. De heksenmeester wist meer dan andere menschen, dat was een uitgemaakte zaak; hy kon het vee betooverenl En als hy het vee kon betooveren dan vermocht by óok storm te verwekken. Dus naar den heksen- meester. Peter Karster stond plotseling op. Nog eenmaal overzag hij met gloeiende oogen de uitgestrekte bezittingen, die thans door meineedige schurken en domme rechters eigendom van zijn tegenstan der waren toen ging hij langzaam, met gebogen hoofd, naar zijn armoedige woning, om zich voor den langen tocht gereed te maken. Hel was laat in den namiddag, toen Peter Karster terugkeerde. Nog had hy de grenzen niet bereikt van het beukenbosch, waarnaast de akkers gelegeu waren, die zijn grootsten vijand toebehoorden. Peter Karster was doodmoe. Meer dan 8 uur had hij afgelegd in deze brandende hitte. Het zweet liep hem langs het gelaatde warmte was onnatuurlijk Maar zijn oogen schitterden van boosaardige voldoening en forsch stiet hij by elke schrede zyn sterken met ijzer beslagen stok in den grond. Thans, Cornelius Karaten, verheug u Met iDnerlijken weerzin dacht hij terug aan deangsaantjagende hut bij een kloof in het bosch, hoe de heksmeester op zyn klompen naar bui ten kwam. Nog nooit in zijn leven had hij zulk een man gezieD, met zulke vrees inboezemende, doorborende blikken. Gelukkig was hy er in geslaagd, uit te wjken, toen dit mensch hem wilde aanraken, toen bij hem met spottend ge lach de hand op den schouder wilde leggen, nadat hij, Peter Kaster, na lang aarzelen en draaien hom had verteld, waarom hij was ge komen. Zyn laatste goudstuk had bij geofierd. Maar, wat maalde hij om dit geld, als hij zijn wraak, zyn wilden haat bevredigen kon Langen tijd had de heksenmeester tegenge speeld, uitvluchten verzonnen, gedaan alsof hij, Peter Kaster, het onmogelijke verlangde. Maar toen hy hem het blanke goudstuk liet zien, was het pleit gewonnen. Met een duivelsch hoonge lach had de heksenmeester 't gevraagde toege zegd, vast beloofd zelfs. Verheug u, Cornelius Karster, verheug u 1 Wat werd het reeds doDkerReeds scheen de zon niet meer I Peter Kaster bereikte het einde van het boschvol verbazing keek hij op en een gemeene vreugde deed zijn hart heftiger kloppen De heksenmeester hield woord I Ginds, boven het dorp, zag de lucht er kwaad uit. Ken donkere, zware wolkenmassa bedekte de zon en naderde met de snelheid van den wind. urauw-zwart staken de scherpe randen aftegen het zuivere blauw van de hemelde wolken bezaten een geelachtige, vuile kleur. Dat gaf hagel, zwaren hagel eter £,amer wreef zich de handen van ge noegen. Thans echter moest hij haast maken anders word hyzelf nog nat, nat tot op het lichaamZóo snel had de heksenmeester niet behoeven voort te maken. Peter Karster liep reeds te midden der akkers. De bemel was geheel bedekt; plotseling brak de wind los, fluitend en builend. I)e halmen bogen diep onder zijn kracht. De eerste druppels vielen, groote, zware druppels. Een felle bliksemstraal scheurde de wolken uiteen, een geweldige don derslag weerklonk, de regen stroomde neer, slag op slag volgde. Peter Karster liep zoo snel als zijn hijgende borst hem veroorloofde. Nog slechts tien minu ten. dan was hij thuis. Welk een weerDaar viel de hagel reeds 1 Verheug u, Cornelius Karster Thans was hij bij de verhooging van den weg gekomen, bij den boom, onder welks schaduw rijke bladerenkroon hij des ochtends had geze ten. Van hier uit wilde hij de vernietiging van den geheelen oogst van zijn vijand nunschou- wen. Het weder nam toe in hevigheid, steeds dich ter vielen ds hagelsteenen, steeds grooter wer den ze. l)e storm huilde, alsof de hel was los gelaten 1 Peter Karster stond dicht bij den Btam en zocht zich te beschermen tegen de woede der elementen. Nu en dan trof hem een stuk ijs in het ge laat; bij gaf er niet om. Een duivelsche vreugde behserechte hem geheel en al. Halm na halm viel, het vernielingswerk was volkomenna eenigen tijd zag het landschap er uit, alsof men ver in de winter was; een dikke ijslaag bedekte den grond. In het dorp zaten de menschen in hun lage, bedompte woningen angstig te luisteren naar de onheilspellende geluiden buiten. Langzaam, heel langzaam dreef het onweer af. In het Westen helderde de lucht eenigszins op. Nog een laatste, hellichtende bliksemflits, éen vreeselijke slag, toen was het voorbij 1 ,,'t Heeft ingeslagen", zeiden de menschen. Dien zelfden avond nog vonden zij het lijk van Peter Karster. Het lag naast den versplin terden boom, onder welken hij bescherming had gezocht.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 4