BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG ?.l FEBRUARI 1914. In de hal van het post- en telegraafkan toor zijn, ten dienste van het publiek, opge hangen bundels biljetten, vermeldende de voorwaarden van dienstneming bij de Ko ninklijke Marine. Tot Rijks-tuinbouwleeraar in Utrecht en Zuidelijk Gelderland is benoemd de heer J. Leenders, te Groningen, terwijl hem als stand plaats is aangewezen de Gemeente Utrecht. Brigadier W. Jongepier, van de Rijks-veld- wacht, is met ingang van heden overgeplaatst naar Utrecht. Hij wordt hier vervangen door brigadier E. Veldmeijer, uit Medemblik. Op de 4'/2 pCts. leening voor de Gemeente, groot f 700 000, waarvan reeds f 400 000 werd geplaatst en waarvoor de inschrijving voor f 300 000 Donderdag geschiedde, wordt waarschijnlijk ruim 40 pCt. toegewezen. De manufacturen- en tapijthandel van de firma Gebrs. Hamers zal 1 Maart vijftig jaar hebben bestaan. Zij werd opgericht door de heeren J. en P. J. Hamers; de manufacturenzaak werd bijna 40 jaren gedreven door den heer E. Botti, tot voor kort in samenwerking met den heer H. H. de Reuverde tapijtzaak, welke ruim 25 jaar bestaat, de laatste 10 jaren door den heer C. Jorna. Het gouden feest zal niet onopgemerkt voorbijgaan. De jongedames B. J. Bodifee, M. T. Brou wer, S. H. J. de Greef en M. J. L. Haer- beeke verwierven de akte Nuttige hand werken. Het 100-jarig bestaan van den Generalen staf zal op j i Maart te 's-Gravenhage wor den herdacht. De Minister van Oorlog heeft de bestaande bepalingen omtrent het overnachten buiten de kazerne door miliciens-verlofgangers bij opkomst voor herhalingsoefeningen, die tot dusver golden voor opkomst voor de laatste maal, van toepassing verklaard op elke op komst voor herhalingsoefeningen der onbe reden troepen. Quick 1 gaat morgen naar de 'lubenters, te Enschede; H. V. C. t naar de hoofdcur- sianen, te Kampen; achter Rustoord een plaatselijke ontmoeting tusschen de tweede elftallen van Quick en H. V. C.op Birk- hoven ontvangt het derde van Quick het derde van Vooruit, uit Utrecht. Het spreekt vanzelf, schrijft het Bestuur van den A. N. W. B„ dat onze consuls zich niet voortdurend op de hoogte kunnen stel len van den toestand, waarin de 2200 weg wijzers verkeeren, welke dikwijls op afgele gen kruispunten zijn geplaatst. Wij doen daarom een warm beroep op alle Bonds- vriendcn, door van hen óok opgaaf te ver zoeken omtrent de wegwijzers, welke voor herschildering in aanmerking komen. Zulks kan dan vóór den aanvang van het toersei- zoen nog geschieden. Het is voldoende, het nummer, dat op den paal van eiken wegwijzer voorkomt, op te geven, betzij aan den betrokken consul, hetzij aan het Bureau, belast met den dienst van de wegwijzers, adres J. C. Redelé, te Dordrecht. Bij voorbaat onzen dank. Van 21 tot 24 April zal een betrouwbaar- heidsrit over driemaal 265 K. M. worden gehouden voor kleine wagens, den eersten dag van Amsterdam over Amersfoort en Zwolle naar Leeuwarden. De aandeelhouders in de N. V.Amersfoort, Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederent gevestigd te Amsterdam, hebben goedgekeurd het voorstel tot verkoop der Bergterreinen aan de Gemeente Amersfoort. Onder voorzitting van den heer G. W. Scheffers werd Donderdagavond een Algemecne vergadering gehouden van de R. K. middenstands-vereeniging »De Hanzet, welke werd bijgewoond door deken Fock, den adviseur der plaatselijke afdeeling, en 32 leden. Na de gebruikelijke opening werden de notulen van 6 November gelezen en onge wijzigd vastgesteld. Vervolgens werden b nieuwe leden geïn stalleerd en door den Voorzitter van harte welkom geheeten Hierna bracht de ie Secretaris, de heer J. A. J. I. o h m a n n, zijn Jaarverslag uit. Ook dit tweede verslag kon opgesteld in dankbaren toon. Het aantal leden is geste gen van 64 tot 85 op 1 Januari 1914; na dien nam het toe tot 98. Herinnerd wordt aan de actie voor vervroegde winkelsluiting, welke nog niet is voltooid. De 12 Bestuurs vergaderingen werden steeds voltallig be zocht op de 4 leden-vergaderingen kwam telkens slechts een 30-tal, een te gering aantal. Gememoreerd wordt nog, dat de afdeeling zich aansloot bij de Katholieke Sociale Actie en vertegenwoordigd was op de Bonds-vergadering dat 15 April de heer Wielings, uit Goes, een welgeslaagde pro- paganda-lezing hielddat met succes corres pondentie is gevoerd met het Bestuur van het jongens-pensionnaat «Saint Louis* dat is deelgenomen aan de actie voor loonsver- hooging in de bouwbedrijven en dat als schutspatroon is gekozen de H. Gerardus Majella, wiens feestdag valt op 16 October. Omtrent de Hanze-bank wordt nog meege deeld, dat het agentschap Amersfoort een der beste is. De Voorzitter dankte voor het juiste beeld, dat de ie Secretaris heeft geschetst, dat tevens een beeld geeft van hetgeen nog te doen overblijft. De Penningmeester, de heer J. B u n n i k, deed vervolgens rekening en verantwoording. Hieruit bleek, dat hij een ontvangst van f 273.07 er op 1 Januari 1914 een batig slot was van f 122.24, tegen een goed saldo van f 45.07 op 1 Januari 1913. Inmiddels zijn nog enkele rekeningen ingekomen, zoodat het batig slot thans rond f 100 bedraagt. Namens de financieele commissie deelde de heer L. H o u b a e r mede, dat het beheer in de beste orde is bevonden en stelde hij voor, den Penningmeester decharge te ver- leenenhetgeen geschiedde onder dankbe tuiging. De Voorzitter stelde voor, de subsi dien voor Handelsschool en R.K. openbare leeszaal te verdubbelen en dus te brengen op f 10 ieder. Waartoe werd besloten. Als Bestuurslid werden herkozen de hee ren J. A. J. Lohmann en F. J. Willenborg. Aan de orde waren de Mededeelingen. De Voorzitter herinnerde, dat, in op dracht van de vorige ledenvergadering, het Bestuur een onderhoud aanvroeg met den Burgemeester, welk onderhoud welwillend werd toegestaan. Het gesprokene komt in het kort hierop neer. 9 uurs-sluiting. Doorovergroote drukte was het Dagelijkach Bestuur der Gemeente tot dusver verhinderd, veel aandacht te wijden aan dit vraagstuk, waarvoor het echter zeer is geporteerd en dat het zoodra mogelijk zal ter hand nemen. De Burgemeester vroeg hoe groot vermoe delijk het aantal voor- en het aantal tegen standers is waarop kon geantwoord, dat een voorloopig onderzoek, zoowel in de Hanze als in Handel en Nijverheid, heeft uitgewe zen, dat er 80 voor en 20 tegen zijn. Arbeidsbeurs. Ook deze zaak moest blijven liggen, om dat het Gemeentebestuur meer urgente zaken eerst moest afdoen. Nochtans is de Burge meester van plan, dezezaak niet zoo spoedig ter hand te nemen, omdat hij haar voor Amers foort niet van zoo groot groot belang acht, wijl de werkgevers en de werknemers in een kleine plaats als Amersfoort elkaar te goed kennen en voldoende met elkaar in aanraking komen. Markt-quaestie. De Burgemeester vroeg, welke regeling de middenstand zich heeft gedacht. Daarop werd geantwoord, dat de beste oplossing zou zijn een verhoogd marktgeld voor hen, die van elders hier op de markt hun waren ver- koopen en den hier gevestigden handel, die op veel zwaardere lasten zit en reeds bij draagt in de Gemeente lasten, een zeer on- gewenschte concurrentie aandoen. Dat ver hoogde marktgeld zou ineens moeten worden voldaan, den eersten keer, dat zoo iemand ter markt komt. De Burgemeester vond het denkbeeld niet onaardig, doch achtte het gemakkelijker op papier te stellen, dan in de practijk uit te voeren. Hij vreesde, dat uit een dergelijke heffing onbillijkheden zouden ontstaan en dat dus het middel erger zou zijn dan de kwaal en meende, dat een marktventer van elders hier een strooman zou zoeken, die als inge zetene het verlaagde marktgeld zou betalen en naast wien de eigenlijke marktventer of een bediende feitelijk de verkoop zou doen. De Burgemeester voorzag tal van bezwaren in de toepassing en ^wenschte zich eerst rijpelijk hierover te beraden. Wat de rechtsgeldigheid eener dergelijke regeling betreft, werd gewezen op de ver ordening van Maastricht, die door den Hoo- gen Raad der Nederlanden is gesanciion- neerd. De Burgemeester verzocht ten slotte, dit vraagstuk nogmaals aanhangig te maken in de middenstandsvereenigingen en daarover te zijner tijd nader te berichten aan B. en W. De Eem. De Voorzitter wees er op, dat reeds zoo lang en zoo dikwijls is verzocht om verbete ring. De Burgemeester antwoordde, dat de Ge meente die verbetering kan en ook wil ter hand nemen, zij het ook op bescheiden schaal en wel door het maken eener grootere vaar- diepte, het verbeteren van de lichten aan den Eemmond en het doen wegnemen der uit stekende punten in de bochten. Hierin blijkt dus, dat de Gemeente wil doen hetgeen binnen haar bereik ligt (ap plaus). Ik stel voor, een en ander nogmaals te bespreken in de volgende vergadering en daarvan verslag te dc:n aan den Burgemees ter. De heer Hagebeuk (Hof)Als ik bet wel heb begrepen, wil men dus van de in gezetenen een kleiner marktgeld heffen dan van de vreemdelingen, die steeds komen met seizoen-artikelen en den gezeten handel daar door heel veel schade aandoen. Tegen het voorjaar komen zij met kantjes en coupons blouse-goed, tegen Nieuwjaar met prentkaar ten en zoo gaat het altijd maar door. De handel ter plaatse heeft er groot nadeel van. Ik zie niet in, welk bezwaar er kan zijn om van die menschen het dubbele te heffen. De Voorzitter: Het grootste bezwaar is, een regeling te maken, die uitvoerbaar blijkt en die niet kan worden ontdoken. In dergelijke economische vraagstukkenis 't het best, dat de middenstand zichzelve helptslaat hij de beide handen goed stevig aan den ploeg dan kan hij ook rekenen op de medewerking van de Regeering van stad, gewest en land. De heer Hagebeuk: Vroeger moest iemand, die zaken wilde doen een patent hebben. Als de Gemeente voor de markt weer het patent invoerde en dan voor een vaste plaats en (een vaste oppervlakte een flink bedrag vroeg, óok al komt zoo'n man slechts éen maal. De Voorzitter: Dat is een quaestie van uitvoering, doch al wordt van een bui tenman f 10 per M'2 geheven, tegen f 2.50 of f 5 van een ingezetene dan wordt daar door nog geenszins weggenomen het gevaar van den strooman. Als gezegd, zullen we ook deze quastie nader bespreken in de volgende vergadering. De leden doen goed èdoor inmiddeids van gedachten te wisselen over deze dingen den volgenden keer komen we dan tot bete re resultaten. Ik heb nog een mededeeling te doen, na melijk, dat het Hoofdbestuur pogingen heeft gedaan om te komen tot vak-organisatie. In vak-organisatie zit bij slot van rekening de kracht van den middenstand. In een algemeene vergadering eener plaatselijke afdeeling kunnen wel de algemeene-, doch kunnen niet de bijzondere vakbelangen in den breede worden bespro ken. Nemen we eens aan, dat in een Gemeente zes rijwielherstellers wonen, dan kunnen dezen nog geen kracht zetten wel als alle rijwielherstellers in het geheele land bijvoor beeld districtsgewijze zijn georganiseerd en zoodoende hün bijzondere vakbelangen be spreken en behartigen. Daarom heeft het Bondsbestuur op 25 December te Arnhem een eerste vak-verga dering doen houden en wel voor smeden en rijwielherstellers en voor schoenmakers. De belanghebbenden in onze afdeeling zijn daar van in kennis gesteldtot onzen spijt heeft niemand uit Amersfoort die vergadering bijgewoond. Bijzonderheden kunnen de belanghebben den vinden in het Bondsorgaan of vernemen van het Bestuur. Aan de orde is de rondvraag. De heer Th. Nieuwendijk: Zooeven werd gesproken over het marktwezen. Ik meen, dat een bloeiende markt van zeer groot belang is voor een Gemeente. Niet alleen de verkoopers komen dan naar stad, maar ook de koopers. Ik heb meer bijzonder het oog op de kaasmarkt. Wij hebben er thans een, doch zij floreert nietmen zegt omdat de groothandelaars in kaas haar kunstmatig drukken, wijl zij er belang bij hebben, dat er niet nog meer kaasmarkten ontstaan dan er nu reeds zijn, omdat zij dan nog vaker dan thans van huis en uit hun zaken moeten. Men zegt, dat zij door opkoopers, agenten, of hoe dan ook, weten te beletten, dat de kaasmakers aan voeren. Is het mogelijk, de kaasmakers te bewegen, aan te voeren naar ae markt? Zou het helpen, dat premicn worden gegeven voor den groot- sten aanvoer De winkelstand heeft er groot belang bij, dat de markt blijft bestaan. De heer Willenborg: Te Zaandam heb ik precies het zelfde verschijnsel waar genomen, dat thans hier te zien is. Daar gold het een veemarktdaar werden óok premiën uitgeloofd en werden zelfs koeien gekocht voor een loterij onder de aanvoerders. Met den grootsten ijver is gewerkt voor die markt, doch na 6 jaar zijn alle pogingen opgegeven moeten worden. De Voorzitter: Te Schiedam, in het spoeling-district, betreurde men het, dat de koeien moesten gemarkt te Rotterdam ofte Delft. Met flinke medewerking ook van de veehouders werd een eigen veemarkt inge steld, aanmoedigings-premiën werden uit geloofd, doch 't heeft alles niets uitgehaald. Een markt schijnt te moeten ontstaan op een punt, dat een geschikt centrum is en schijnt niet opgericht te kunnen worden. Zeker is het, dat de groothandelaren het aantal marktplaatsen zooveel mogelijk trach ten te beperken en dat het hun voordeel is, nieuwe markten zooveel mogelijk te nekken. Indien deze zaak weder in de Kamer van Koophandel ter sprake komt, moeten we zoo veel mogelijk steun verleenen, want inderdaad is een markt van zeer groot belang voor den handeldrijvenden middenstand. De heer Nieuwendijk: Als een markt kunstmatig kan worden gedrukt, dan kan zij ook kunstmatig worden omhoog geheven. De Voorzitter: In theorie is dit vol komen juisthet hangt er maar van af welk kapitaal de groothandel er voor over heeft om alle touwtjes in handen te krijgen. Ik meen, dat noch de Gemeente, noch de markt- commissie, noch de middenstands-vereeni- gingen lust zullen hebben, er een even groot kapitaal tegenover te stellen. De heer Hagebeuk: Mij is meege deeld, dat de aanvoeren te gering zijn voor den groothandel en dat de kleinhandel te veel pingelt, zoodat de kaasmaker te veel tijd verliest en bovendien niet zulke goede prijzen maakt als elders. De heer Stenfert: Ik herinner me een gesprek met een groothandelaar uit Gouda, die hier wel zou willen koopen, doch dit niet kan omdat het vervoer niet kan, plaats hebben per scheepsgelegenheid. (Dit is on juist; reeds vóór de kaasmarkt hier werd ingesteld, was hier een motorboot geheel en al ingericht voor het kaasvervoer Red.). De heer B u n n i kOok te Alfen aan den Rijn heeft men gepoogd een eigen kaas markt te hebben. De Staatsspoor liet daar voor zelfs een extra-trein loopen. De groot handel bleef weg en na tien jaar heeft men het moeten opgeven. De Voorzitter: Ik stel voor een com missie te benoemen, die deze zaak zal trach ten op te lossen. Benoemd worden de heeren Th. Nieuwen dijk, Hagebeuk en Valkenhoef. Zij zal tevens overwegen of er iets te doen valt voor de verbetering der veemarkt. De heer Stenfert: Onze vereeniging heeft zich gespannen voor de 9 uurs-sluiting; moet ze zich niet óok het lot aantrekken van hen, die uitvoeren de Zondags-bestelling. De Voorzitter: De Hanze is een mid denstands-vereeniging verzoeken de arbei ders haar steun, dan zal zij die stellig ver leenen. De Hanze weigerde indertijd het request van het kantoor- en handelspersoneel om vervroegde zakensluiting te steunen, doch begon eigener beweging een actie ten bate van den middenstand, wiens belangen zij heeft voor te staan. Zij mag niet worden een Manusje van alles. De heer Lohmann: Een jaar of 7 ge leden hebben de bestellers van Van Gend Loos en spoorweg-maatschappijen zelf een actie ter hand genomen. Sedert dien ont vangen velen 's Zondags geen pakketten. De heer L. Houbaer: Als men aan Van Gend Loos of de sporen meedeelt, dat men 's Zondags niet wenscht besteld te hebben, dan wordt daarmee steeds rekening gehouden. De heer Lohmann: Iets anders is, een wijziging te verkrijgen in de ochtendbestel ling. De eerste bestelling komt pas tegen half elf of elf unr in de winkelstraten. De wagens rijden eerst den Berg rond, waar niemand belang heeft bij een zoo vlugge bestelling, terwijl de handel mag wachten. Indien eens in samenwerking met «Handel en Nijverheid* werd gepoogd, eerst te doen bestellen in de oude stad, dus bij de moest belanghebbenden. Dat zou zeker een paar uur verschillen. De heer Willenborg: Vooral in den zomerdag en bij goederen, die onderhevig zijn aan bederf, klemt dit. Men heeft mij indertijd aangeraden, me te wenden tot de Directiën. Ik meen, dat een gezamenlijk ver zoek van de middenstands vereenigingen veel meer zal baten dan dat van een enkelling. De Voorzitter: Het Bestuur zal ten spoedigste zich in verbinding stellen met dat van «Handel en Nijverheid* om gezamenlijk te ageeren. De heer Lohma n: Er is gesproken over vak-organisatie. Is het ook doenlijk, dat de slagers hier zich organiseeren natuurlijk niet met het doel om het vlcesch duurder te maken. De heer Willenborg: Een paar col lega's vragen me, iets in het midden te brengen. Hier is thans een slagerij, uitgaande van den R. K. Volksbond. Haar belangen en dc onze komen in botsing. De R K. Volksbond en dc Hanze hebben beide hun geestelijken adviseur. Kunnen dezen geen oplossing brengen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5