Lood-1 Stadsnieuws. Marktprij zen. Advertentiên. Nlaa Vronn uit voor mannenkiesrechtnu zal zij dien anderen stap óok wel doen en toonen in te zien. dat man en vrouw beiden het kiesrecht moeten hebben. Ik doe een beroep op de aanwezigen. Helpt het plaatselijk comité bij het huisbe zoek, steunt zijn kas, steunt het petitionne ment. Ieder doe iets, dan wordt er gezamen lijk heel veel tot stand gebracht. De heer A. Groenestein merkte op, dat de spreekster had afgekeurd, dat de man zóo veel rechten heeft en bijvoorbeeld den eigendom zijner vrouw in de lommerd kan brengen zonder dat de politie daaraan iets kan doen. Er zijn zijn slechte mannen maar ook heel slechte vrouwen. Als de gehuwde vrouw meeverdient door buitenshuis werk te doen dan maakt zij den man uithuizig en daardoor tot een drinker. Mej. Kramers meende, dat deze op merkingen niet veel verband hielden met het petitionnement voor vrouwenkiesrecht. Noch tans wordt er in de 20 Staten waar vrou wenkiesrecht is zeer veel gedaan aan drank bestrijding. Thans zijn er 7 millioen vrouwen, die gelijke parlementaire rechten hebben als de mannen en veel meer, die, als bijvoorbeeld in Zweden, kiesrecht hebben voor de Ge meenteraden. Mevrouw B. B a k k e r-N o r t, uit Gronin gen, was door ongesteldheid verhinderd te komen. Dr. J. v a n Leeuwen, uit Utrecht, kwam daardoor te 9.35 als laatste spreker aan het woord. De omstandigheden waaronder we op Staat kundig gebied thans in Nederland leven, zijn van buitengewone beteekenis voor vrouwen kiesrecht. Nooit zijn ze zóo gunstig geweest als nu. Maak er dus gebruik van, want anders zal er allicht in geen 25 jaar weer zoo'n prachtige kans komen, gelijk de heer Teenstra terecht in de Kamer heeft opgemerkt. Bij de bespreking der Grondwetsherziening zal aanstond aan de orde komen de zaak van het vrouwenkiesrechtdit is uitgemaakt door de verkiezingen van 1913. We hebben ons rekenschap te geven van dit groote feit. Als we dit voor oogen houden, ligt het voor de hand, dat thans dient uitgemaakt in welken vorm het vrouwenkiesrecht zal komen. Het geldt niet een eenvoudigen propaganda- strijd, doch een zaak van hoog belang. Dit feit moge het inzicht geven, dat al het andere behoort achtergesteld bij deze quaestie, gelijk de S. d. a. p. dit trouwens reeds deed in haar Kiesrecht-manifest voor de betooging te Amsterdam op 1 Maart, welk manifest geheel is gewijd aan de zaak van het vrou wenkiesrecht. Overal in den lande is buitengewone be langstelling voor deze petitionnements-be- weging, dit geweldig politiek moment. Men zegge niet: er komt toch niets van terecht. Ik zou durven zeggen het is zeker, dat vrouwenkiesrecht komt, mits de vrouwen zeiven zich voldoende roeren en zorgen, dat de volkswil duidelijk spreke. En ik wil niet alleen zeggen, niet alleen bewerenik wil ook bewijzen, aan de hand van hetgeen de verschillende politieke par tijen denken over vrouwenkiesrecht. Eerst de voorstandersde S. d. a. p. en de Vrijz. Dem. Bond, die beide vrouwen kiesrecht in hun program hebben. Dan gaan we een beetje zakken en komen we bij de Liberale unie en haar penvoerder Prins Joris, den heer Roodhuizen, die in zijn oolijk boekje schetst de drie onhoudbare phasen, hetgeen moed geeft, dat weldra de vierde phase zal ingaan. De tijden verande ren immers. De Liberale unie ziet wel in, dat zij met die tijden moet mee-veranderen, een sport of wat hooger op den ladder moet klouteren en zij luidt dan ook in alle ge moedelijkheid in algemeen kiesrecht eerst voor den Raad, dan voor de Staten, ten slotte voor de Kamer. De heer Roodhuizen nu is een man van den linkervleugelde Lib. unie heeft echter ook een rechtervleugel, doch die zal, als altijd, wel worden overvleugeld door den linkervleugel. De Lib. unie is voor de geleidelijkheid en heeft dus zekere stuwkracht noodig. Welnu, een stevig stootje en Prins Joris i» een sport ot wat hooger. De Vrij-liberale partij is een partij, die eigenlijk geen partij is en die reeds braaf bezig was, dood te gaan, doch door de con centratie weer zoowat op de been is geholpen. Met dat al is zij een adspirant-doode. Wil ze niet mee, dan zullen we vragen moet je aan de galg? En dan strompelt ze wel mee. Onder de rechtsche partijen zijn heel wat voorstanders van vrouwenkiesrecht. Zóo de heer De Savomin Lobman, gelijk partijgenoot Troelstra in zijn jongste Kerstrede heeft uiteengezet. We weten niet welk standpunt de Chr. Historischen precies innemen ten opzichte van het vrouwenkiesrecht, doch we weten, dat zij voorstanders zijn. De Anti-revolutionnaire partij dweept met gezinshoofden-kiesrecht en die daaraan gelijk te stellen zijn, d.i. iedere zelfstandige, dus óok een vrouw, bijvoorbeeld een weduwe. Dus ook bij hen is het beginsel »tegen vrouwenkiesrecht* óok reeds losgelaten een gevolg hiervan, dat zóo veel vrouwen thans; een zelfstandige positie bekleeden. Volgens de in December verschenen Jaarcijfers over 1912 waren er reeds 540000 vrouwen onder de Arbeidswetdenkt men er aan, dat er ook kinderen zijn dan is ruim een zesde van de 3 000 000 vrouwen in eenig bedrijf werk zaam. Bovendien zijn 6456 vrouwen in vrije beroepen, 9000 in Gemeentedienst, 2000 in dienst van kerkgenootschappen, enz. De Anti-rev. erkennen dan ook, dat vrouwen kiesrecht niet kan geweerd als Regeering en volksvertegenwoordiging maar zien, dat het den vrouwen ernst is. En de Roomsch-Katholieken In België is een kerkelijk erkende vereeniging van R. K. vrouwen die ijveren voor vrouwen kiesrecht. Een kerkelijke hindernis is er dus niet en op principieelen grond zullen ook de Nederlandsche Roomsch-Kath. het vrouwen kiesrecht niet nóg langer kunnen weerhouden. Als er dus maar een voldoend krachtige actie wordt gevoerd, is het lang niet onmo gelijk, dat er vrouwenkiesrecht komt. Want de S. d. a. p. en de soc. dem. Kamer-fractie zullen het eischen de Vrijz. Dem. Bond gaat mee, en de concentratie zal óok wel mee gaan, al sputtert ze nóg zoo. De Kamer gaat óok mee, want de Kamer leden zijn slechts registratoren van den wil der kiezers en hebben zeker mandaat te ver vullen, hun opgedragen door de meerderheid in hun district. Het is bovendien veel aan genamer, met den stroom mee te gaan dan tegen den stroom op te roeien. Waarmee intusschen geenszins is gezegd, dat een af gevaardigde zijn meening verkoopt aan den wil der kiezers. Volgt hij dien wil niet, dan weet hij, dat hij bij de eerste gelegenheid de beste de Kamer uitzwaait en daarom neemt hij veelal geen nieuwe candidatuur aan. Hoe komt het nu, dat S. d. a. p. en Vrijz. Dem. Bond thans samengaan met de Ver eeniging voor vrouwenkiesrecht. Er zijn geen concessies gedaanhet is alles eerlijk spel, ofschoon de S. d. a. p. tot dusver heeft ge weigerd. Het is niet alleen om het groot politiek moment, niet alleen om de verovering van het vrouwenkiesrecht, dat zij thans samen werken, doch omdat de politieke omstandig heden de Vereeniging practisch hebben ge bracht op het standpunt van algemeen kies recht voor mannen èn voor vrouwen, hetgeen de S. d. a. p. altijd heeft gewild. Ik juich toe deze proletarische en deze burgerlijke beweging voor de vrouw, welke is een cultuurzaak, een beschavingszaak, om dat hierdoor de vrouw niet langer zal inne men een derde of vierde plaats. Ik roep u allen op om mee te werken aan de goede zaak van het vrouwenkiesrecht èn om deze groote quaestie van beschaving ein delijk tot oplossing te brengen èn om het gunstig politiek oogenblik bij uitnemendheid. Dat de volkswil duidelijk spreke en ieder het zijne doe. Mej. Leinweber sloot hierna te 10.40 de bijeenkomst onder herinnering, dat in 50 Gemeenten des lands reeds comité's zijn ge vormd en onder uitnoodiging om zich bij het plaatselijk comité op te geven als vvijkbezoek- (st)er. Waaraan velen aanstonds voldeden. tot majoor-commandant van het 40ste land weer-district, te Bergen-op-Zoom. Luitenant L. J. Rieber, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Militaire ver kenningen, wordt 1 April eervol ontheven van die detacheering. Het bureel van den eerstaanwezend inge nieur der Genie zal weldra worden verplaatst naar het perceel Kortegracht 10. Bij het Kon. instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen dit jaar worden toe gelaten 30 jongelieden als adelborst 2e klasse en 4 als adspirant-administratcur. Aanmelding volgens «Staatscourant* no. 49 vóór 1 Juni. De openbare les der volkszangschool van Toonkunst, voor zoover het de klassen van den heer H. C. den Hartog en dus de school aan de Beekstraat betreft, is weer een groot succes geweest voor dien onderwijzer, die met onverflauwden ijver thans 25 jaar dat onderricht geeft. Ook Woensdagavond bleek in de groote zaal van de sociëteit «Vereeniging*, die overvol was met ouders en andere belang stellenden, dat het Gemeente-subsidie voor dit nuttige onderwijs zeer welbesteed is. De verbetering van den Utrechtscheweg door trottoirs van Bergstraat tot Rustoord zal f 17 000 vorderen. De boomen zullen zooveel mogelijk wor den gespaard. De Raad besloot Dinsdagavond te verkoo- pen 600 M2 grond aan de Ringlaan voor f 1.75 per M2 aan den heer L. Cloo; 1720 M2 aan den Utrechtscheweg voor f 2.50 per M2 aan den heer I. Scheltema de Heere 593 M2 aldaar bij de perceelen nos. 117 en 119 voor f 1 per M2 aan den heer A. Stöcker; 42 400 M2 aan Kalkweg en Zeisterspoor voor f 0.40 per M2 aan jhr. E. W. von Wran- gel auf Lindenberg; en 1500 M2 aan den Utrechtscheweg voor f 1.75 per M2 aan den heer Birnie. Zijn we welingelicht dan heeft de Ge meente thans reeds voor omstreeks een halve ton gouds verkocht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken beeft ontvangen de ontwerp-zomerdienslen op de spoorwegen. Zij liggen voor belanghebbenden ter lezing aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. De heer N. A. A. van de Roemer is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot semi-arts. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Maart. Evang. Luthersche kerk. Voorm. iol/a uur> dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10 uur, kinderkerk, ds. Hooykaas. Avond 7 uur, gewone dienst, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10'/a uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5l/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. to uur, ds. Teerink. Avond uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 98/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5j»4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. g'/a uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. De jongedames M. J. van der Werf, J. M. M. Wickenhagen, Th. J. Wouters, M. J. Leur, A. M. Bloemendal, W. van der Singel en M. T. Keete behaalden de akte Nuttige handwerken. Men noemt kolonel J. D. Grevinck, thans commandant der 6e infanterie-brigade, als aanstaand Inspecteur van bet militair onder wijs. Kapitein J. J. van Pellecom, van het 5e regiment infanterie, wordt eerlang bevorderd Burgerlijke Stand van Amersfoort van 19 tot en met 26 Februari. GEBOREN: Driesje, d. van Eibert van Beek en Hen- drikje de Graaf. Cornelia, z. van Pieter de Wilde en Sophia Kuijer. Dirk, z. van Klaas Dijkhuizen en Petronella van Barre- veld. Jan Gerardus, z. van Willem Hen drik Noppen en Trijntje Kisjes. Gerritje Fokeltje, d. van Pieter Douma en Alida Jo hanna Voorn. Hendricus Johannes, z. van Johannes Bonsel en Hendrika Merkeny. Simon, z. van Gijsbertus van den Hoek en Johanna Clasina Gerritsen. Johannes Eve- rardus, z. van Theodorus Lambertus Huur- deman en Wilhelmina Jansen. Cornelia Martinus Johannes, z. van Johannes Pinkse en Antonia Maria van den Hurk. Johan na Ruthera, d. van Albertus van Zijl en Johanna Hendrika Vial. Jansje, d. van Andries Kelder en Jansje Barten. ONDERTROUWD Christiaan Friedrich Zeiler en Johanna The- resia Georgine van Aaken. Harmen van den Hoorn en Klaaske van der Meulen. GETROUWD Thijs Vrind en Johanna Verhoeff. Ma- rinus Merkeny en Hendrica Cornelia de Graaf. Everardus Broekman en Johanna Lablans. OVERLEDEN Elisabeth Maria baronnesse Van Boetze- laer, 46 jr., echtg. van jhr. Willem Antonie Ortt. Anna Christina Pleuntje Bolland, 32 jr., echtg. van Henri Bierman. Een als levenloos aangegeven kind van het man nelijk geslacht. Frederika Johanna Stik- voort, 68 jr., wed. van Willem van der Hei den. Gerrit Vetkamp, 2 jr. Maria Kos terman, 86 jr., wed. van Hendrik Klein. AMERSFOORT, 27 Februari 1914. Appelen f8.— a f 12.—. Peren fo.— a fo.—Kleiaardappelen fo.— afo.Zand- aardappelen f 2.—. a f 2.50. Hoendereieren f3.90 a f4.30 per joo stuks. Bruine eieren f4.30 a f4.85 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.55 a f J.8o per Kilo. Kippen fi.oo a f2.00. Kuikens fo.— a fo.—Piepkuikens fo.—a fo.— Ganzen fo.— a fo.—Oude eenden fo.90 a f 1.20. Jonge eenden fo.— a fo. Hazen f o.a f 0.Wilde konijnen f o. k fo.Tamme konijnen fo.8o a f 1.50 per stuk. Duiven f0.50 a fo.6o per paar. Vette varkens f o.— a fo.—Magere varkens f 18.— k f 24.-. Zeugen f k f-.-. Biggen f8.a f15.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer: 25 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 30 heet. Zandaardappelen 200 000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 350 Kilo HooiboterVette Varkens 20 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 300 Biggen en Zeugen. Bijeenkomsten. Zat. en Zo. Bioscoop «De Arend*. Dagelijks Bioscoop Langestraat; Openbars leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kampstraat 18. 28 Febr. Muziekschool Toonkunst. 1 Maart. Geheel-onthouders. 2 Maart. Uitvoering sanatorium Ons Belang. 4 Maart. Concert Tilly Koenen. 7 Maart Kunstbeschouwingen. 8 Maart. Kweekelingen Geheelonth. 9 Maart. V. P. N. 9 tot 12 Mrt. Bazaar Chr. Nat. Werkmans Bond. 10 Maart. Internat, vrouwendag. 12 Maart. Lezing Hoog, over Alph. Daudet. 13 Maart. Royaards. 14 Maart. Onze Vloot. 15 Maart. Geheelonthouders-tooneel. 18 Maart. Amersf. Orkest-vereen. 20 en 21 Maart. Voordrachten Dühne. 23 Maart. Hullebroeck. 25 Maart. Lezing Staatspensioen. 27 Maart. Concert mevrouw Vleming-Van Berg. 27 tor 29 Maart. Tentoonstelling Ambachts school. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e- partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau op DINSDAG 3 MAART a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. van de STADT, Zuidsingel 12. Jferhnaldelljk ontvangen wij het verzoek, adver tenties b(j de fauiilie-berlchten te plaatoen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Koewei wij zeer gaarne met verzoeken In dit opzicht genit, rekening houden kan een vaste plaats nan advertenties NIET steeds worden ge waarborgd. .1 Laten wij aannemen, dat vrouwen vrij willige slaven zijn elke vorm van slavernij is ten nadeele van menschelijk geluk en vooruitgang. Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en het over lijden van onzen dierbaren Echtgenoot en Vader JOZEPH PIETER DE JAGER, betuigen wij onzen hartelijken dank. In het bijzonder aan het Amersfoortsche Politie korps. Uit aller naam, Wed. J. P. DE JAGER— Van Laar. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, mejuffrouw GERRITA VAN VEEN, weduwe van den heer Herman Regenboog, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. C. REGENBOOG. B. H. C. REGENBOOG-Douwes. J. DE BRUIN-Regenboog. F. H. DE BRUIJN. H. G. REGENBOOG. C. M. REGENBOOG-Scholtz en kleinkinderen. Amersfoort, Amsterdam, Februari 1914. 3e WINTERCOLLECTE. DIAKENEN der NED. HERVORMDE GEMEENTE, alhier, brengen ter kennis van de leden der gemeente, dat besloten is om de Derde wintercollecte aan de huizen dier leden te houden op Maandag 2 Maart a.s. en bevelen deze collecte ten zeerste in de liefdadigheid van de gemeenteleden aan. De Adm. Diaken, C. JANSSEN. Amersfoort, 28 Februari 1914. Ken DIJKGRAAF van den ,BUN VELDEN DIJK" dat de bijgewerk rechtigde Ingeland raadschap van gedurende 14 DAG&. Ingelanden zullen z» die van het lew van den Opzichter jFj die van het 2e DWi mei Gz., aan den Rus JOHs.li c. ja|s Amersfoort, 28 Ffcft AMERSh WISSEL- en (Mr. .8. VAN WELIJ Kortogracht 11. Telegramadres :.fri Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loke speciaal gebouw volgens tarief, c te zijnen kauto |g tevens Gas- en kendheid met kc aanbeveling. Br. fr. met opj afschrift van getui Bureau der Amer gracht 9. direct gevraagd bw llhi werk vereischt, ÏN Br. fr. met opg.y v\nï 203 aan het Burau m Courant, Kortegrtht 9. GEVRAAGD <n omtrek Infanteric-fcem| Brieven met priji igawe f «Slaapkamer* aan naar, te Breda. LAMA1S0N Kortelai naast he Postk, Belasten zicnntot-J aan- en vIfto Effecten, Iwis Coupons. I Sluiten p ijo|b|i Safe-inric jjAj] CODPStookv/s it Bul J Lev| 1 fliriEV m dooien Voor/2.9( 'deze (ran® per pcotn Leest art. 163 boek. Het geril (lat U zich aa|d

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2