Groote Opruiming. I Van de Kribbe tot het Kruis I NIEUW PARIJS, Pianoles Paarden Laatste Berichten. Advertentiën. hondenhok Bioscoop-avond Langestraat 37, Tel. 108. KoopjesKoopjes Stoomwasscherij W. G. BURGER, i Amersfoortsch Bioscoop-theater, worden ontdekt om een levendiger aanzien aan de fondsenmarkten te geven. Zoowel de Parijsche als de Londensche Beurs blijven hun zwakken toon behouden en kleine voor vallen, als bijv. het afkondigen van de krijgswet in de provincie Rio de Janeiro, waaraan in levendiger tijden te nauwer nood aandacht zou zijn geschonken, vormen nu factoren, die de fonden aanstonds op gevoe lige wijze aantasten. Ook de New-Yorksche Beurs is in een stadium van overgevoeligheid gekomen en het vertrouwen, dat in den aanvang van dit jaar weer krachtig begon op te leven, is thans opnieuw geheel verdwenen en heeft plaats moeten maken voor een zenuwachtig heid, die de baissiers volop gelegenheid geeft om, door het verspreiden van allerlei ge ruchten, het koersniveau te drukken. De baisse-partij heeft dan ook op het oogenblik de markt weder geheel in handen, terwijl het wel lijkt alsof haussiers geheel van het too- neel verdwenen zijn. De groote daling in Rock Island, Marinewaarden, daarna Denvers en Missouri's moet voor het verdwijnen van het vertrouwen aansprakelijk worden gesteld, terwijl het steeds voortduren van de Mexi- caansche crisis Wallstreet langzamerhand ge heel heeft ontzenuwd. Wat deze laatste kwestie betreft, te dien opzichte was men in de afgeloopen week wat minder pessimist gestemd omdat het optreden van Minister Grey ten duidelijkste aantoonde, dat, hoewel Engeland niet voornemens is zijn rechten in deze prijs te geven, het toch angstvallig blijft waken voor een algeheele samenwerking met de Unie. Men ontveinst zich echter niet, dat de Regeering te Washington thans in een moei lijk parket zich bevindt. Immers, had zij eerst gehoopt de opstandelingen als een wil lig werktuig te kunnen gebruiken voor de verjaging van Huerta, door hun optreden hebben zij blijk gegeven, niets anders te zijn dan gewone bandietenbenden, die, wanneer zij aan de Regeering kwamen, den toestand in Mexico er niet beter op zouden maken. Het blijkt meer en meer, dat Huerta eigen lijk de eenige man is, die krachtig genoeg is om een einde aan den warboel temaken, doch waar Huerta de Regeering in de Unie steeds heeft tegengewerkt, is het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk, om hem thans te gaan erkennen. Hoe Amerika zich hieruit za' redden is nog niet te zien, doch een zelfstandig ingrijpen zou tot veel menschen- verlies en zeer weinig resultaat leiden, om dat zoowel uit de uitlatingen der regeerings- gezinden als der opstandelingen duidelijk is gebleken, dat bij een zelfstandig ingrijpen van Amerika de geheele Mexicaansche be volking zich eendrachtig daartegen te weer zou stellen. De directe aanleiding tot de scherpe da ling, welke in de afgeloopen week in Ame- rikaansche waarden voorkwam, vormde de uitgifte van 33 millioen dollar notes der Chesapeake and Ohio. Om deze leening tot stand te krijgen, heeft de Maatschappij zich moeten verbinden om gedurende de eerste jaren, vóór de uitkeering van dividend, groote bedragen voor verbeteringen en uit breidingen terzijde te leggen. Hoewel door het Bestuur werd medegedeeld dat, in de hierdoor veroorzaakte lasten zonder bezwaar zou kunnen worden voldaan, ontstond toch de vrees, dat het dividend niet zou kunnen worden gehandhaafd, waardoor, onder groot aanbod, een scherpe daling in het fonds ont stond en het per saldo tien procent verloor. Het is te begrijpen, dat deze daling op de geheele marki inwerkte, zoodat wij aan het slot der week bij een flauwe, zenuwachtige stemming algemeen dalingen hebben te constateeren, die in sommige gevallen drie a vier procent bedragen. De ongunstige ont- vangstcijfers over Januari van de meeste sporen werkten eveneens mede om dit on gunstig resultaat te bereiken. In de afdeeling der STAATSFONDSEN bestond voor onze Nederl. Werkelijke Schuld soorten een gunstige stemming, Russen prijshoudend. Van Zuid-Amerikaansche fond sen lagen speciaal Brazilianen zwak. Bij de eoconomische moeilijkheden, waarin 'op het oogenblik Brazilië 2irh bevindt, voegden zich, blijkens deze week ontvangen berich ten, politieke onlusten, welke ten gevolge hadden, dat de staat van beleg werd afge kondigd in Rio de Janeiro. INDUSTRIEELE WAARDEN. Aanvan kelijk was de tendenz voor deze waarden niet ongunstig; Steels waren gevraagd, om dat men goede verwachtingen had omtrent de opgave der onuitgevoerde orders. Later in de week trad echter, in overeenstemming met de algemeene tendenz, ook voor Steels een reactie in, Koperwaarden minder geani meerd en eveneens ten slotte in reactie. CULTUUR en CREDIETWAARDEN lagen zeer stil, terwijl de koersen algemeen iets afbrokkelden. MIJNWAARDEN waren, wat de Indische soorten betreft, stationnair voor aandeelen Redjang Lebong, doch willig voor aand. Singkep Tin, die van 230 tot 24S opkwamen. Van de buiten landsche soorten brokkelden Cobars weder af van 13 tot 11. PETROLEUM WAARDEN waren vaster gestemd voor aand. Gec. Hollandsche, die hun koers een vijftal procenten zagen voor uit gaan. Koninklijke, aanvankelijk prijshou dend, gingen later in de week achteruit en kwamen weer beneden 600 pCt. Interummen, aanvankelijk willig, brokkelden later af tot ongeveer den slotkoers der vorige week. Van de Russische soorten waren North Caucasians willig gestemd en liepen op van 361 tot 377. RUBBERWAARDEN prijshoudend bij beperkte omzetten, terwijl TABAKSWAAR DEN in het begin der week op grocte vraag, flink in koers konden monteeren. La ter in de week trad ook voor deze markt een reactie in, waardoor het te voren be haalde koersavans weder grootendeels ver loren ging. PROLONGATIE vaster op 4 a 4V2 pCt. M. V. L. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Raad doen toekomen het ontwerp-ver- slag, dat krachtens art. 11 van het Kon. be sluit van 19 November 190c, no. 202, jaarlijks aan de Gedeputeerde Staten der Provincie moet uitgebracht aangaande de wijze, waarop het op de Gemeente-begrooting toegestane bedrag voor het in art. 35 Leerplichtwet om schreven doel is besteed. De Commissie voor kindervoeding heeft bij missive dd. 22 December 1913 rekening en verantwoording gedaan aan den Raad van de wijze waarop het geld, ten bedrage van f 450 en ten behoeve der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaan, is besteed. Gedurende 59 dagen werd aan 7420 kin deren spijs verstrekt. Voor klompjes werd uitgegeven f 245. - De totale uitgaven vorr voeding bedroe gen f 947.70. Het overige werd, als bekend, bijeenge bracht door particulieren. De reserve-majoor van den Generalen staf S. Chr. Muller wordt van 20 tot 29 Juli werkzaam gesteld ten bureele van den staf der 4e divisie. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de tweede helft der maand Februari 1914. Brieven. Mej. N. Boet, Amsterdam. Mej. D. Dalkers, Mw. E. Snelleman, Mw. Schimmel, Arnhem. Zuyling, 's-Hertogenbosch. J. Warnaer, Meliskerke. Wed. De Zwart, Nijmegen. J. G. Boer, Schoonoord. E. J. Boer, De Haan, Utrecht, Mw. M. M. Tj. Sluis Miedema, Fraulein Tilly Hess, Hamburg. Briefkaarten. Diemer, Amersfoort. Mej. C. Veerling, Amsterdam. A. T. Wehlburg. Den Haag. Fraulein E. Wefers, Düsseldorf. G. Verhoog, Mej. Bertha Borsboom, Een brief en twee briefkaarten zonder adres. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te* ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Bijeenkomsten. Zat. en Zo. Bioscoop »De Arende. Dagelijks Bioscoop Langestraat; Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K, openbare leeszaal en bibliotheek, Kampstraat 18. 7 en 8 Mrt. Kunstbeschouwingen. 8 Maart. Kweekelingen Geheelonth. 9 Maart. V. P. N. 9 tot 12 Mrt. Bazaar Chr. Nat Werkmans Bond. 10 Maart. Internationale vrouwendag. 13 Maart. Royaards. 14 Maart Onze Vloot. 15 Maart. Geheelonthouders-tooneel. 16 Maart. Lezing aviatiek. 18 Maart. Amersf. Orkest-vereen. 20 en 21 Maart. Voordrachten Dahne. 23 Maart. Hullebroeck. 25 Maart. Lezing Staatspensioen. 26 Maart. Lezing Hoog, over Aiph. Daudet, 27 Maart. Concert mevrouw Vleming-Van den Berg. 27 tot 29 Maart. Tentoonstelling Ambachts school. Werbaaldelijk ontvangen wij liet verzoek, advcr- teuties bij de familie-berichten te plaatsen of een andere opgegeten ruimte er Toor te reserteeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht genit, rekening houden kan een vaste plaats nan advertenties" JilET steeds worden ge waarborgd. GEVRAAGD op een Handelskantoor hier ter stede. Indiensttreding 1 April 1914. Aanvangsalaris fio.— per maand. Schriftelijke aanbiedingen onder motto >Kantoorc aan het Bureau der Amers- foortsche Courant, Kortegracht 9. TE KOOP een aangeboden door gediplomeerd onderwijze res; f3.50 per maand. Brieven onder letter C, aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. TE KOOP, geschikt voor den landbouw, w.o. fokmerries van verschillend ras. Te bevragen Maatschappij Amsterdamsch Goederenvervoer, Sarphatistraat 156, Amster dam. bestaande uit nacht- en daghok, en loop. Brieven onder motto >Hondenhok« aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. LAMAISON BOUWER Co. iKortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa van 9 tot uur. NEDERLANDSCHE VEREENIGING „ONZE VLOOT". op ZATERDAG 14 MAART 1914, in het Bioscooplokaal LANGESTRAAT. Aanvang 8 uur 's avonds. PROGRAMMA1. Inleiding. 2. Onze Koninklijke Marine. (In de haven. Het leven aan boord. Vertrek naar zee. Manoeuvres in zee. Torpedoboot-aanvallen. De onder zeeboot). Schetsen uit het marineleven. PAUZE. 4. Ons materieel en ons personeel (met lichtbeelden). 5. Terugkomst van H. M. ïGelderland» uit Constantinopel (film). De onderzeeboot ter reede. Mijnenlegger »Medusac. Saluut aan den admiraal, in de haven. 6. Slotwoord. Toegangskaarten verkrijgbaar in VALKHOFF's boekhandel. HET BESTUUR. Speciale aanbieding: ZEIST, ten— AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht, PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. ®4®+®+®+®#®+Q*®+®+®+®t>Q*®+®+®*® X LANGESTRAAT. Vervracht eerstdaags de historische film van de Naamlooze Vennootschap „LELIE-bioscoop", te Leiden. ®+Q+Q*®*®*®+Q+®*®*®+®+®+®+®+®+(

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 6