De Arend Roofridder BIJBLAD Anfoortsclie Courant 2 Stadsnieuws. Bioscoop Be Arend. Het Monogram. Ingezonden. van de No. 8389 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 14 MA ART 1914. KEN NI8GEV 1 N G. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het primitief kohier der Straatbelaating over het dienstjaar 1914, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 13 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Marius Kerrebijn en Gerard Hekking De- nancy zullen einde April in «Amicitia* hier een kamermuziek-avond geven en werken voor piano in cello ten gehoore brengen van Chopin, Brahms en Grieg. Te zijner tijd komen we hierop terug. Quick's eerste zou morgen naar »Daventria« te Deventer gaan, doch de IJsel heeft het voetbalveld blank gezet. Uitstel is echter geen afstel, want deze wedstrijd is van grooten invloed op het ge schil met «Heraklas* te Almeloo, ten opzichte waarvan Quick volkomen in het gelijk is ge steld door het Bestuur van den Ned. Voet bal Bond. Jentinck, van Quick, zal' morgen als links buiten spelen voor het Oostelijk elftal in den wadstrijd, die op het Z. A. C.-veld te Zwolle wordt gehouden tegen het Noordelijk elftal. Quick a ontvangt op Birkhoven het tweede van Voorwaarts», uit Utrecht. H. V. C. 2 gaat naar D. O. S. 3 te Utrecht. Het Vijfde ontvangt Vitesse 3, uit Arnhem. Combinatiën, die het lawntennis-spel wen- schen te beoefenen, nemen kennis van de daarop betrekking hebbende advertentie in dit nummer. De bazaar voor de vergaderzaal der plaat selijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans Bond in het voormalige «Volks- heilt, aan de Muurhuizen, heeft niet minder dan f1179.38 opgebracht. Het mooie stilleven, geschilderd door mej. M. van 't Eind, viel ten deel aan no. 74, De pop heette: Kitteline. Geen wonder, dat niemand haar naam kon raden en ze dus nog kon worden verloot. We verzuimden mee te deelen, dat de heer D. J. Smits geheel belangloos de zaal dra peerde een even fraaie als kostbare bijdrage tot het goede doel, dat, dank zij de mede werking van zóo velen, wel geheel is be reikt. Bij «Staatscourante no. 60 zijn gevoegd de gewijzigde Statuten van de sociëteit «Ver eeniging*. Als gevolg van een lezing, hier Maandag avond door de heeren A. N. J. Vos, uit Haarlem, en K. Langendonk, uit Hilversum, gehouden, ia ook hier opgericht een afdee ling van den Ned. barbiers- en kappersbond, aanvankelijk met 16 leden. Het Bestuur werd samengesteld als volgt P. Delen, Voorzitter; J. Boshuizen, Secre taris R. J. van Eimeren, Penningmeester en C. Dekkers en J. de Wit, leden. De afdeeling wil komen tot volledige Zondagsrust en hoogere prijzen voor scheren en knippen. De Internationale vrouwendag, tot propa- geeren van vrouwenkiesrecht en belegd door de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P., werd Dinsdagavond gehouden in de groote zaal van de sociëteit »Vereeniging«. Mevrouw L. Danz—Bommel, uit Amster dam, die hier als spreekster optrad, had een talrijk en belangstellend gehoor, dat zij op wekte om zich aan te sluiten bij de S. D. A. P. en om deel te nemen aan den strijd. De zeer vlug uitgesproken rede werd af gewisseld door eenige muzieknummers, uit gevoerd door leden van het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, en omstreeks half tien besloten met het voordragen door mevrouw Danz van een gedicht, getiteld «De winste van het kapitaal*. Onder voorzitting van prof. F. Kcn- n i n c k werdDinsdagmiddag in het eigen gebouw de voorjaarsvergadering gehouden van de vereeniging «Amersfoortsche industrie- en huishoudschool*. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer F. W e s- s e 1 i n g. De heer J. van der Plank bracht vervolgens rapport uit namens de financieele commissie, welke de fekening en verant woording over 2913 in de meest volmaakte orde heeft bevonden, en dan ook voorstelde, den Penningmeester, den heer A. J. Looxma van Weideren baron Rengers, décharge te verleenen, doch den wensch uitsprak, dat de administratie meer zal worden gevoerd naar commercieele wijze, waardoor ook beter overzicht wordt verkregen van den stand van zaken. De rekening en verantwoording, welke te harer tijd wordt opgenomen in het gedrukte verslag en slechts weinig verschilt met de Begrooting, heeft in ontvangst en uitgaaf f23871.43, meteen batig slot van f51.22, tegen f9.12 op 31 December 1912. Aan het jaarverslag zij nog ontleend, dat de vereeniging telt2 eereleden, 1 donatrice en 170 leden. Grooten dank wordt gebracht aan overste N. E. Rost, die sedert 18 December 1902, dus sedert de oprichting, Penningmeester was, doch door woonplaatsverandering in 1913 de vereeniging verliet. De school werd bezocht door 187 leerlin gen, van welke 50 van eldershet internaat is geheel bezet. Bij de examens verwierven 8 leerlingen het diploma voor huishoudkundige en 2 dat voor leerares. De dienstboden-opleiding wordt nog steeds te weinig bezocht, in weerwil, dat de vraag naar goede dienstboden grooter is dan het aanbod. De mutatiën onder het onderwijzend per soneel, dat met grooten ijver en toewijding zich geeft aan zijn taak, zijn bijzonder groot geweest. Gememoreerd wordt het vertrek van de directrice, mej. De Ho 11. Het Bestuur is verschoond gebleven van groote bezorgdheid wat de geldmiddelen betreft. Aan kost- en schoolgelden werd ontvangen: vakopleiding f9129.00 (tegen f7811.55 in 1912)voorbereidend onderwijs f 582 (f 390)dag-cursussen f 191.55 (f 555-oo) en avond-cursussen f23305 (f117.95) t0" taal f 10135.30, tegen f8874.50 in 1912 en f9350.00 geraamd. Het verslag eindigt met een beroep op de leden, wier aantal verminderde met 10. De school heeft bij voortduring den steun en de belangstelling van velen noodig, te meer waar thans naast het huishoudonderwijs ook industrie-onderwijs meer op den voor grond zal komen en de leerlingen voortaan ook kunnen opgeleid voor de akte Nuttige handwerken, hetgeen, te beginnen met 1 Mei, voor eenigszins gevorderden, zoowel leerlin gen en oud-leerlingen der school als anderen, zal aanvangen in cursussen van 9 maanden en waaromtrent de Directrice gaarne inlich tingen geeft. Niet minder is stijging van het ledental gewenscht om eindelijk te kunnen overgaan tot het vormen van een pensioenfonds voor het personeel, een zeer noodige zaak, welke het Bestuur nog steeds niet tot uitvoering kon brengen. De vergadering, om 4.15 geopend, werd te 4-4.5 gesloten. De vergadering van «Plaatselijke keuze* wordt hier aanstaanden Dinsdag gehouden. Men zie de advertentie en raadplege het lijstje der bijeenkomsten. Het is wel een aardige coïncidentie, dat de «Amersfoortsche Courant* van 17 Maart 1864, dus van 50 jaar geleden, melding maakt van een andere poging tot drankbestrijding, namelijk het stationneeten van een koffie- wagen bij den Groote Koppel. De bootwerkers van dien tijd, maar vooral hun aanhang, schij"*- nogal sterk misbruik te hebben gemaakt van sterkedrank. Ook «Handel en Nijverheid* vergadert Dinsdag. Men schrijft ons, dat de schilderspatroons thans hebben voldaan aan den wensch van de georganiseerde gezellen en het uurloon hebben gebracht op 22 cent. De patroons hebben tevens het besluit ge nomen om dit loon ook niet te boven te gaan en een Hinke boete gesteld, indien deze bepaling niet wordt nageleefd, welke boete ten goede komt aan de kas der vereeniging. De volledige uitslag van de Donderdag ten overstaan van architect W. Salomons gehouden aanbesteding voor de geheele vernieuwing der Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel, waarvan we, op verzoek, in het vorige nummer slechts de hoogste en de laagste besommingen meedeelden, is als volgt voor den bouw: E. dc Bruijn, Hoogland, f26 925; firma Renes Van Bergum, Amersfoort, f26 800; VV. van der Linden, Utrecht, f 26 662 J, van Gent, Amersfoort, f26 647 J. van Keulen Sr., Amersfoort, ARNHKMSCHKWEG. ACTUALITEIT BIOSCOOP-COURANT Komische nummers: Calino ontdekt waterbronnen. Bout de Zan vermaakt zich. Polycarpe wordt zenuwachtig. Twee helden. Truc-Mm DE LUCIFERSDOOS. Drama's De of het Duivelskasteel. Spannend en boeiend, naar een legende uit de Middeleeuwen in afdeeUngen. Gewone prijzen. Adv. f 26 400G. J. Kuntz, Amersfoort, f 24 990 C. Meijer. Hilversum, f 24 225 F, Carréc, Zeist, f 23 850; W. van Genderen, Amersfoort, f 23 850G. C. Blanken, Amersfoort, f 23 780; en H. J. Motshage, Hilversum, f23 600; voor het glas-, verf- en behangerswerk W. Ruitenberg, Amersfoort, f 2900Van Kampen Oudendorp, Hilversum, f 2830 L. van Wijngaarden, Amersfoort, f 28:7G. A. de Lange, Soest, f2772; J. R. van 't Hoff, f2750; P. van 't Hof, f2674 T. van Slooten, f2420; en J. W. de Vaal, f2349. De oplevering moet 1 October 1914 plaats hebben. Gedurende den verbouw worden de gods dienstoefeningen gehouden in de groote zaal van «Amicitia*. Na onderhundsche herbcsteding is het verf- en glaswerk voor de 80 door dc R. K. bouwveroeniging »St. Bonifacius* te bouwen woningen gegund in twee perceelen en wel aan M. J. van Lent voor f4775, en aan F. van Slooten voor f 4655. Bij de aanbesteding besomde de laagste inschrijver, elders wonend, voor de massa f8667. Als 't zoo doorgaat, zal ook de geheele Berkenweg spoedig zijn bebouwd. Thans is weer door architect G. van Hoo- gevest onderhands aan den heer J. Bos huizen gegund de bouw van een villa met atelier aan dien weg voor f 8000. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. C. M. Vermolen, Wcstsin- gel 44, bij de Varkensmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten dc volgende week uiterlijk vijf minuten na zevenen, die van de overige voertuigen niet later dan om vijf minuten over half acht zijn aangestoken. De brandweer werd Donderdagavond ge alarmeerd voor een schoorsteenbrand op den Soestorrtraatweg. Door onvolledige plaatsaanduiding verloor zij nogal tijd, omdat zij, bij een naamgenoot van hein te wiens huize de brand was, zich eerst op de hoogte stelde. Eerst daarna kwam zij ter plaatsedoch bewoners en buren had den toen het gevaar reeds bezworen. Op het sporttorrein Birkhoven is achter gelaten een heeronrijwiel, met carbid-lan- taarn en twee remmen. De politie geeft nadero inlichtingen aan hem, die zich als eigenaar kan legitimeeren. De paardenmarkten in den omtrek en weldra ook hier lokken de zoogenaamde Zigeuners. Uit Soest, waar gister 30 woonwagens stonden, zijn er heden 6 naar Zeist geleid, terwijl 4 tot de grens der Gemeente NÏjkerk moesten geëscorteerd. De politie bracht gisteravond een zwaar beschonkcne per handdouwer van het station naar een der lokalen sans service et déjeü- nor. Een zwerver, die eveneens erg in dc boe nen was, moest hedenochtend óok afgezon derd. Terwijl hij zijn roes uitsliep, zag de recherche, dat hij nog 21 dagen hechtenis cn 9 maanden Rijks-wcrkinrichting te goed had. Hij is naar Utrecht geleid. De Burgemeester van Boskoop geeft in overweging, inlichtingen bij hem in te win nen alvorens men in relatiën treedt met de boomkweekers H. C. van Zoomeren en P. Knefiper Pr., aldaar. Hot leven is een berg van vreugde of een dal van tranen, al naar wij het willen en kunnen zien. Vit den Omtrek. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben bepaald, dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal zij. geopend van 25 April 1914 en zal worden gesloten den 2 Juli d. a. v., met zonsondergang. Ten gevolge van de hevige en aanhou dende regens is de Barneveldsche beek weer buiten haar oevers getreden, doch ditmaal heeft zij dc aangrenzende landerijen dieper onder water gezet dan ooit to voren. Vooral voor hen, die hun land reeds had den bemest, is dit een schadepost van belang. Wanneer toch, het kanaal door de Gel- dersche vallei, dat ook aan de afwatering zoo zal ten goede komen. Ds. A. Gelderman, sedert 9 October 1892 predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Bunschoten, heeft tegen 1 Juli emeritaat gevraagd uit het ambt, dat hij sedert 21 Mei 1874 bekleedt. Ook de Ambachtsschool te Utrecht zal wegens den grooten toevloed van leerlingen worden uitgebreid met een vleugel op het aan die school reeds behoorend terrein. De bouw zal f 90 000 vorderen. Het homieopatisch ziekenhuis, aan den Hommel bij Utrecht, zal aanstaanden Woens dag in tegenwoordigheid o.a. van Minister Cort van der Linden ingewijd worden, De enquête, op verzoek van het Gemeen tebestuur tc Utrecht gehouden omtrent ver vroegde winkelsluiting heeft uitgewezen, dat van de 2900 winkelhouders cn kappers er zich 1241 of ruim 60 pCt. vóór en 791 zich daartegen verklaarden, terwijl bijna 500 ver klaarden, dat vervroegde sluiting hun onver schillig is. Aan de vergunninghouders werden 300 biljetten bezorgdvan hen waren 5 vóór en 167 tegen vervroegde sluiting. Buiten verantwoordelijkheid van de R cdactic. Kopy van Ingezonden stukken, a! don niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de oester-vergiftiging In Den Haag, waarbij 4 personen bet leven verloren, voel ik mij verplicht, aan de oestor- geb.ulkers eenige ophelderingen te geven. Oesters kunnen niet vergiftigd zijn als de behandeling geschiedt, zooals hieronder volgt. Dc baard van de oester wordt althans door den deskundigen vakman weggeno men daarna wordt de oester in zout water afgcwasschcn. van de schelp losgemaakt en gekeerd. Bij deze behandeling is h(* beslist onmo gelijk, dat cenig vergiftigend bestanddeel aan de oester blijft zitten. Nu wordt voor diners ook wel aan ons, vischhandelaren, gevraagd, oesters mi. den baard en onafgewasschcn te leveren. Op die wijze gebruikt, is mij persoonlijk bij herha ling bij het afleveren van oesters gebleken, dat kleine diertjes (men kan haast wel zeggen krabbetjes) zich onJer den baard bevinden. Deze zijn vergiftigend als zij leven, hetgeen bij herhaling voorkomt. Ik schrijf dan ook de vergiftigingsgevallen in Den Haag beslist toe aan het gebruiken van oesters met baard. U, geachte Rr'Vtie, beleefd dankzeggend voor uw gastvrijheid, uw dv. G. BUN I E. Vischhandelaar, Langcstraat 14. Amorsfoort, 14 Maart 1914. Andere bladen worden verzocht, dit over te nemen.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5