Pianoles f "Versche Z-A-LUVC Laatste Berichten. Marktprij zen. Advertentien. VETTER Co., HOTEL PLACE ROYALE 3 pCts. Tijclgeest-oblig-sifiëii BUN TE, 0 Langestraat 14. AMERSFOORT. Tel. Int, 277. 0 Prachtige Tarbot p. pond f 0.60.® Veische ZUIDEBZEE-BOKKUfG 3 voor ld cent. 2 BEURS» VERZICHT, van 7 tot en met 14 Maart 1914. Een verbetering in de algemeene markt- stemming is ook deze week op de Interna tionale Beurzen niet ingetreden. De politieke en oeconomische gesteldheid van verschil lende landen blijft tot omzichtigheid aan manen en doet de alom heerschende luste loosheid steeds verder om zich heen grijpen. Wat het eerste betreft, maakte Berlijn deze week weer eens eenige zenuwachtige dagen door, in verband met de vijandige houding door een gedeelte der Duitsche pers tegen Rusland. Daarin werd beweerd, dat Rusland zijn Westelijke grenzen steeds verder ver sterkte en op een botsing met Duitschland aanstuurde en dat dit optreden van Rusland aanleiding zou zijn tot nieuwe voorstellen omtrent verdere uitbreiding der legeruitgaven .voor Duitschland. De min of meer officieele mededeelingen. dat daaraan niet werd ge dacht en de geruststellende verklaringen van ambtelijke zijde omtrent de verhouding tus- scher de beide Staten, bracht later echtef eenig herstel te weeg. Wat den oeconomischen toestand betreft, blijft Zuid-Amerika de aandacht trekken. Vooral Brazilië werkt verontrustend op de Fransche markt, waar een groot bedrag Braziliaansche leeningen in omloop is. Deze week nu werd weder het failleeren van een drietal kleine Braziliaansche spoorwegen ge meld en toen bericht werd, dat de stad Mexico de betaling der April-coupons zou staken, deden aanstonds geruchten de ronde, dat ook de coupons der Braziliaansche lee ningen in gevaar verkeerden. Een zeer scherpe daling in Braziliaansche papieren was daarvan het gevolg en de positieve tegen spraak van zede geruchten kon slechts een matig herstel te weeg brengen. Waren dus de Europeesche Beurzen alles behalve gunstig gestemd, ook te New-York bleef de zwakke stemming gehandhaafd. Het bericht, dat de Interstate Commerce commission foutieve boekingen had ontdekt bij de Chicago Milwaukeernd St. Paul maakte een zeer ongunstigen indruk op de markt en was een welkome aanleiding voor de baissiers om hun aanvallen op de markt te hernieuwen, waardoor vooral de kleinere spoorwegwaarden weder werden getroffen. Hoewel verzekerd werd, dat de zoogenaamde fraude bij de Milwaukee eigenlijk niet veel anders is dan een verschil van inzicht in de wijze van boekhouding, bleef de ongun stige indruk, door het bericht gewekt, nawer ken, waardoor het vertrouwen in Amerikaan- sche fondsen, dat toch al niet groot meer is, opnieuw een schok kreeg. De gunstige factoren, die zich deze week voordeden zooals de koperstatistiek, die ten gevolge van de verminderde productie over Februari een verminderden voorraad aanwees, de Steel-staat, die opnieuw een flinke vermeerdering in de onafgewerkte orders aanwees bleven dan ook vrijwel zonder invloed. Het eenige dat zij konden bewerken, was, dat de markt niet verder inzakte zoodat wij per saldo, behalve voor enkele kleinere shares, die fractioneele ver liezen aantoonen, de markt vrijwel op het zelfde niveau vinden als aan het einde der vorige week. De stemming is echter nog verre van opgewekt en het ziet er niet naar uit alsof daarin vooreerst verandering is te verwachten. STAATSLEENINGEN hadden voor onze Nationale Schuldsoorten een afwisselend ver loop, met per saldo iets betere noteering. Russen waren, ondanks de oorlogsgeruchten, niet ongunstig gestemd en konden hun koer sen vrijwel handhaver.. Zuid-Amerikaansche fondsen waren echter flauw gestemd, speciaal de Braziliaansche soorten, waarvan de obli- gatiën 1895 per saldo 5 pCt. verloren en de Funding loan 2 pCt. Ook Argentijnen waren sterk aangeboden, hetgeen voor de 4 pCts. leening een verlies van 3 pCt. ten gevolge had. Mexicaansche waarden 2 pCt. lager voor de 5 pCts. Buitenlandsche leening, ter wijl in de overige soorten geen noteeringen tot stand kwamen. INDUSTRIEELE WAARDEN waren zwak gestemd voor de Amerikaansche soor ten, zoodat zoowel Amalgamateds als Steels per saldo ruim 1 pCt. moesten inboeten. Car and Foundry prijshoudend, evenals de aandeelen Bethlehem Steeldeze laatsten op gunstige mededeelingen omtrent den gang vhn zaken in het afgeloopen jaar. CULTUUR- en CREDIETWAARDEN hadden een zeer stille markt, hoewel de noteeringen goed gehandhaafd bleven. Slechts fractioneele verschillen vallen te ccnstateeren. Van INDISCHE MIJNWAARDEN waren Redjangs aanvankelijk prijshoudend, in ver band met de verklaring van een dividend van 15 pCt., dat, hoewel 10 pCt. lager dan over 1912, toch niet scheen tegen te vallen. De later gepubliceerde berichten omtrent de mijn, die de toekomst zeer onzeker maken, deden echter een zwakke stemming voor het fonds onstaan, zoodat het terugviel van 183 tot 175. Ook aandeelen Singkep Tin waren flauw gestemd en verloren per saldo i2pCt. PETROLEUM WAARDEN hadden een zwak verloop. Koninklijke waren voor Parijsche rekening aangeboden, zoodat de koers geleidelijk achteruitging. Wel bracht het bericht, dat delaatste emissie thans in de de officieele noteering te J.onden is opgeno men, eenige verbetering in koers, doch per saldo blijft deze toch een vijftal procenten beneden de vorige week. Ook aandeelen Gecons. Hollandsche waren zwak gestemd en sluiten op 206, tegen 212 vorige week. Slechts aand. North Caucasian konden hun noteering goed handhaven, in verband met de verwachting van een flink dividend. RUBBERWAARDEN waren voor de meeste soorten iets matter gestemd, hoewel de noteering van het materiaal te '.onden zeer vast blijft. Belangrijke variation komen voor deze waarden niet voor. Onder SCHEEPVAARTWAARDEN vie len aandeelen Holland-Amerikalijn op door hun flanwe tendenz naar aanleiding van vrees voor een vijandige houding van de groote Duitsche reederijen tegen deze Maat schappij. TABAKSWAARDEN ondergingen in den aanvang der week een scherpe daling. De taxatie der eerste partijen, op Maan dag, was uitermate teleurstellend, waardoor groot aanbod werd uitgelokt. Echter vielen bij 'de inschrijving de prijzen sterk mede en waren deze voor sommige partijen meer dan ioo pCt. boven de taxatie. Veel herstel in den koers der aandeelen trad echter niet in, hetgeen nogal de aandacht trok, omdat, naar men zegt, nogal groote baisseposities in deze waarden moeten loopen en men had verwacht, dat de medevallende inschrijvings prijzen meer contramine-dekkingen zouden hebben uitgelokt. PROLONGATIE op 31/,, een procent lager dan de vorige week. M. V. L. Onder dagteekening van 12 Maart schre ven Burgemeester en Wethouders aan den Raad Door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarbij, zooals bekend, ook onze Gemeente is aangesloten, worden stappen gedaan om te komen tot oprichting van een Gemeentelijke Credietbank. Het doel, dat met de oprichting wordt beoogd, is zoowel het verleenen van tijdelijk crediet aan de Gemeenten, Provinciën en Waterschappen door disconteering van accep ten of promessen, beleening van obligaties of anticipatie-biljetten, als het overnemen voor geldleeningen op langen termijn en het daar tegenover uitgeven van schuldbrieven, bene vens het tijdelijk overnemen van gelden a deposito of in rekening-courant, desverlangd gewaarborgd door effecten-depot. Uit de ontwerp-statuten, waarvan U een exemplaar hierbij wordt aangeboden, zal U kunnen blijken, dat alleen de bij de Vereeni ging aangesloten Gemeenten aandeelhouders kunnen zijn, aan wie ook een deel der winst ten goede komt. Ons College houdt er zich van overtuigd, dat deze instelling komt zij tot stand -- voor de Gemeenten van veel belang zal blijken te zijn; eenerzijds zal zij het den Gemeenten gemakkelijk maken, te voorzien in tijdelijke behoefte aan kasgeld, het aan gaan van leeningen, enz., terwijl ze anderzijds een deugdelijk financieel beheer zal bevor deren, door de gelegenheid open te stellen, tegen voldoenden waarborg gelden te depo- neeren. Waar wij verder ook de meening zijn toe gedaan, dat zoodanige instelling op den duur meerdere diensten aan de Gemeenten zal gaan bewijzen, zijn wij van oordeel, dat de oprichting, zoowel in het eigen belang onzer Gemeente, als in het algemeen belang der Nederlandsche Gemeenten, dient te worden bevorderd. Zulks kan geschieden door deel te nemen in het oprichtingskapitaal, waarvan de eerste serie, groot f250000, zal worden uitgegeven, en waarop 10 pCt. moet gestort. Omdat nog tot definitieve oprichting van de Bank moet worden besloten en de Statu ten nog slechts in ontwerp zijn aangeboden, meenen wij, dat het niet mogelijk is, thans reeds een definitief besluit te nemen. Daarom hebben wij de eer, uwe vergade ring voor te stellen, te besluiten, ons te machtigen aan het Bestuur van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten te berichten, dat de Gemeente Amersfoort in beginsel bereid is, deel te nemen in het ka pitaal tot oprichting van een Gemeentelijke credietbank, met een bedrag van f 20 000. Men seint ons Aan kolonel J. Huisken, commandant van de 5e infanterie-brigade, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, terwijl is benoemd tot kolonel-com mandant van die brigade de luitenant-kolonel J. Burger, van den Generalen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veld leger. Kapitein J. Kooiman, te 's-Gravenhage, die met ingang van 1 April is overgeplaatst bij het 16e regiment infanterie, blijft tot 1 No vember werkzaam onder de bevclpn van den chef van den Generalen staf en wordt dan werkzaam gesteld bij den chef van den staf der 4e divisie, hier. AMERSFOORT, 13 Maart 1014. Appelen f8.— a f 11.—. Peren fo.— a fo.Kleiaardappelen fo.ufo.Zand- aardappelcn f 2.—. a f 2.50. Hoendereieren f3.90 a f4.50 per 100 stuks. Bruine eieren f4.50 a f4.85 p. 100 stuks. Hooiboter fi.35 a f 1.65 per Kilo. Kippen fi.oo a f2.00. Kuikens f o.— a f o.—Piepkuikens f o.—- a fo.— Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.90 a f 1.30. Jonge eenden fo.a fo. Hazen fo.a fo.Wilde konijnen fo, a fo.Tamme konijnen fo.8o a f1.50 per stuk. Duiven fo.50 a fo.60 per paar. Vette varkens f o.a f o.Magere varkens f 18. a f30.—. Zeugen f60.a fno.Biggen f8.a f 16.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer7 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 100 heet. Zandaardappelen 230 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 350 Kilo HooiboterVette Varkens 70 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 300 Biggen en 20 Zeugen. aangeboden door gediplomeerd onderwijze res; f 3.50 per maand, Brieven onder letter C, aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. VAN RIJN'S SMOSTERD CREDIET-VEREENIDING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. nir. H. .1. M. van don BERGll. WILHELMINASTLAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden deposito rekening-courant. Coop Stodmzuivelfabriek ieBUITENP05T(FrJ Levert m dooien tün 2 stuks. Voor/2.90 zenden wij fee iraiKQ perpost tor het geheele land. LAMAiSÖN ,5 Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belaster zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa van tot 4 uur. Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yroutve-kerkhof, AMERSFOORT. Smolders van Osch, Gesticht 1S9D. Kortegracht 19, AMERSFOORT, Telefoon 1«I. Afzonderlijke zalen beschikbaar voor vergaderingen, diners en soupers. Dagelijks verkrijgbaar van twee tot zeven uur, Middagschotels a 80 ct., bestaande uit soep, schotel naar keuze, nagerecht. Op vastendagen vischgerecliten, zonder prijsverhooging. Rokende goede keuken. Rustige kamers voor langer verblijf, tegen pension-prijzen. De zijn WEDEROM VERKRIJGBAAR. A. J. I'.'s TKIUMF-PL'DDlU per pakje 5 ets. A, .1, I'.'s KERSTPUDDING net nieuwe rozijntjes en amandelen 10 Inzenders van 50 namen onzer verschillende soorten pudding, geknipt uit dc bovenzijde der pakjes, ontvangen gratis en franco eene aardige verrassing. Met duidelijken naam en adres te zenden aan A. J. POLAK, Puddingfabriek, GRONINGEN. N.B. Voor 5 ets. puddingen zijn 100 uitgeknipte namen noodig. ©0 ^0*0#©#© ZEE- eii HIVIERVISCHHANIDEL 0 per pond f2.50. ©0

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 6