BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. van de No. 8395 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 28 MA ART 1914. Dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, Ned. Hervormd predikant te Zut- fen, zal morgenavond in de religieus-socia listische samenkomst hier spreken over «Mo derne barbaren*. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 31 Maart, des avonds 8 uur. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer S. J. van Duinen, als ambte naar van den Burgerlijken Stand en tot het vervullen dier vacature. 2. Advies van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eervol ontslag aan den Gemeente-opzichter P. .van den Hooff, overeenkomstig diens vezoek. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan mej. M. J. Boukamp, onderwijze res aan school F. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een gratifica tie aan L. van Dommelen, onderwijzer aan school F, wegens diens optreden als plaats vervangend Hoofd dier school. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het verslag in zake kindervoeding aan de scholen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een subsidie aan de Commissie voor kindervoeding te Amersfoort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener Verordening op het toelaten van kinderen tot bioscoop- vertooningen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verzenden van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken in zake overneming van de Hoogere Burger school door het Rijk. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan voor de z. g.Berg- terreinen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Weverssingel no. 23, toebehoorende aan I. de Groot. 11. Rapport van de Commissie, benoemd om advies uit te brengen omtrent het adres van de wed. M. A. Ramselaar in zake bouw van een perceel in de Krommestraat. 12. Advies van Burgemeester en Wethou ders omtrent het verzoek van J. W. van Achterbergh tot verlenging van de Wilhel- minastraat. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener overeenkomst met het Bestuur van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis in zake het onderzoeken van eet- en drinkwaren en gebruiksartikelen, bestemd voor die inrichting door den Gemeen telijken keuringsdienst. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel op Rommelenburg in het belang der volkshuis vesting. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van de perceelen Achter de Kamp nos. 5 en 7 in het belang der volkshuisvesting. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het bedrag, be schikbaar gesteld voor het doel, omschreven in art. 32c der Woningwet. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een strook grond aan den Utrechtscheweg bij het R. K. kerkhof. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan G. H. Bameveld Jr., gelegen aan de Barchman Wuytierslaan. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan W. Bieshaar, gelegen Zuidelijk van den Utrechtscheweg. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan K. P. Westhoeve, gelegen aan de Johan van Oldebarneveltlaan. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel grond aan J. E. Moltzer, gelegen aan de Anna Paulownalaan. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raadsbesluit in zake verkoop van grond onder de Ge meente Leusden aan H. Kroes qq. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuur van een perceel grond, gelegen aan de Bloemendalschepoort. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vastelling van de regeling van te verleenen vergoedingen aan de taxateurs voor het Grondbedrijf. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot intrekking der Verordening in zake in gebruik geving van de lokalen van het voormalig schoolgebouw in de Koestraat. 26. Advies van Burgemeester en Wet houders in zake het adres van het Bestuur der gymnastiekvereeniging «Ajax* om ge bruik te mogen maken van het gymnastiek lokaal van de school in de Hellestraat. 27 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van vergunning aan de Ooster Stoomtram Maatschappij tot het plaatsen van palen voor een aan te leg gen telefoon. 28. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aansluiting aan het telefoonnet van de woonhuizen der leden van hun Col lege, den Secretaris en den Architect. 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om deel te nemen in het kapitaal tot oprichting van een Gemeentelijke Crediet- bank door de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten. 30. Advies van Burgemeester en Wet houders in zake adhaesie-betuiging aan het adres der Gemeente Velsen omtrent de ont- werp-wet tot verleenen van ouderdomsrenten aan behoeftigen. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders waarbij machtiging wordt verzocht, over te gaan tot uitbreiding van het perso neel der Gasfabriek en Waterleiding. 32. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om machtiging te verleenen om over te gaan tot vernieuwing van ovens aan de Gasfabriek. 33. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om machtigiging te verleenen tot uitvoering van vernieuwingswerken aan de Gasfabriek. 34. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet te verleenen voor uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek en Waterleiding. 35. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het zenden van een adres aan Gedeputeerde Staten waarin wordt verzocht, een grenswijziging te willen bevorderen tus- schen de Gemeente Amersfoort en de Ge meente Leusden. 36. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om te besluiten tot verweer tegen de procedure, aanhangig gemaakt door de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij. 37. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrootingen, dienst 1913 en 1914. 38. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging vat de Begrooting voor het Grondbedrijf, dienst 1914. Burgemeester en Wethouders boden den Raad aan het volgende ontwerp-adres aan Zijne Excellentie den Minister van Binnen landsche Zaken geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de Raad der Gemeente Amersfoort, dat hij Uwe Excellentie dringend verzoekt, maatregelen te willen nemen tot overneming der gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort door het Rijk. Hij grondt dit verzoek op de volgende motieven I. De Hoogere Burgerschool te Amers foort is voor een twintigtal omliggende Ge meenten in de provinciën Utrecht en Gel derland nog altijd de aangewezen gelegen heid voor het verstrekken van Middelbaar onderwijs. II. De centrale ligging van Amersfoort in het betrokken gebied is tot op heden oorzaak geweest, dat de school steeds een bovenmatig groot percentage aan leerlingen heeft geteld, wier ouders niet in de Gemeente woonachtig waren spoorleerlingen zoowel als kostleerlingen. Over het tijdperk van 1901/02 tot 1911/12 toch bedroeg het aantal dier leerlingen gemiddeld 42 pCt. i8pCi. 60 pCt. van de totale bevolking der school. III. De groote uitgaven, die de Gemeente Amersfoort zich in den loop der jaren ten bate van bovenbedoelde niet-Amersfoortsche leerlingen heeft getroost en nog getroost, hebben niet nagelaten aan de financieele draagkracht der Gemeente bovenmatig zware eischen te stellen, die bij ongevvijzigden toe stand ook in volgende jaren de Gemeente al te zeer zullen drukken. Ter opheffing van dezen toestand herhaalt de Raad slechts een vroeger gedaan verzoek. Hij veroorlooft zich daarvoor te verwijzen naar de overlegde Memorie van toelichting. Ten blijke, dat de Raad ernstig gezind is, zich van zijn dure verplichtingen jegens het opkomend geslacht naar vermogen te kwij ten. doet hij bijaldien tot overneming door het Rijk voldoende termen aanwezig geacht worden bij dezen het aanbod een nieuw schoolgebouw te stichten tot een maximum bedrag van f 200 000 en in te richten vol gens voorwaarden en plannen, door de Re geering vast te stellen, 't Welk doende, enz. Weldra is een wetsontwerp te verwach ten, dat den termijn van 1 April a.s. voor stukken-indiening tot inkoop van vroegere diensten van Gemeente-ambtenaren onbepaald verlengt, ten einde dien nader bij Kon. be sluit vast te stellen. Aan het plaatselijk telefoonnet is aange sloten met no. 205 de heer R. J. van Eimeren. kap per, Langestraat 7. Aan den heer P. van der Mark is, opzijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amersfoort, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Mejuffrouw M. M. J. Otto behaalde de akte Nuttige handwerken. Kapitein P. Donk, vroeger van het 5e regiment infanterie, is in zijn rang overge plaatst van het 19e regiment bij den Gene- ralen staf. De eerste helft der eskadrons van het ie regiment huzaren zal van 4 tot 9 Mei, onder leiding van luitenant-kolonel E. W. baron Van der Capellen, van het 2e regi ment huzaren, schietoefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp. Het garnizoens-bureau wordt volgende week verplaatst van de Appelmarkt naar de Langegracht bij de Muurhuizen. Het concert van mevrouw Annie Vleming Van den Bergh, uit Zwolle, en de dames Henriette Metz (violiste, uit Amsterdam) en Nicoline Jung (pianiste, uit Den Haag) is een groot succes geweest voor alle drie, doch vooral voor de zangeres. Wat een verrukke lijke stem, welk een timbre, wat een gevoel, wat mooi, wat heerlijk mooi geluid! Een kleine verandering in de nummer- volging van het programma deed het eerst de violiste met het Concert van Tartini komen. Zij gaf blijk een violiste te zijn van groote technische bekwaamheid, met een fraaie voordracht en veel gevoel. De liederen van mevrouw Vleming, die daarna volgden, waren een schitterend succes. Een groote bloemenhulde volgde dan ook. Chopin, van mejuffrouw Jung, was ons, ondanks de groote technische bekwaamheid en het absolute maatvaste, een weinig te hard. Na de pauze volgden de viool-nummers, die uitmuntten door fijn gevoeld spelen. Vooral het Menuet was subliem. En de beide laatste nummers Serenade en Sou venir, van Drdla waren etherisch fijn. Weer bloemen Mejuffrouw Jung gaf daarna 3 piano-num mers, die ons beter voldeden. De Clair de Lune (Debussy) en Hexentanz (van Mac Dowell) werden prachtig vertolkt. Hier was de artiste op beter terrein en .vas de warme ovatie van de stampvolle zaal dan ook zeer welverdiend. Drie Fransche en drie Hollandsche (Vlaamsche, van Gezelle) waren het slot van den verrukkelijken kunstavond. Weer bloemen en nog eens bloemen Het was bijna half elf toen het concert was geëindigdo. i. nog te vroeg. Zulke kunstenaressen hoort men gaarne en lang. De heer G. W. S c h e f f e r s, die de Gemeente metterwoon gaat verlaten, heeft Donderdagavond voor de laatste maal ge fungeerd als Voorzitter van de plaatselijke afdeeling der R. K. middenstandsvereeniging »De Hanze*. Van de juist 100 leden woonden er 44 die vergadering bij. De notulen van 19 Februari werden onge wijzigd vastgesteld. Vervolgens werden geïnstalleerd 9 nieuwe leden. Aan de orde waren hierna de Mededee- lingen, als eerste waarvan het bericht, dat de heer F. A. Th. van Ditzhuizen is benoemd tot Agent der Hanze-bank hier ter stede. De Voorzitter complimenteerde hem en stelde hem ten voorbeeld den heer Sale- mink, den stillen werker, wien het gelukt is, in éen jaar de omzet te brengen tot een ton gouds en van het jonge agentschap te maken een der beste in den lande. Het Bestuur der Hanze-bank is vol lof over zijn arbeid en heeft hem een gewichtig agentschap in zijn nieuwe woonplaats toevertrouwdwel een bewijs, dat er hoegenaamd niets waar is van de lasterpraatjes, welke men na zijn vertrek uitstrooide. Door het Bestuur is met dat van «Handel en Nijverheid* aan den Raad verzocht, de vernummering der winkelpanden geleidelijk te doen plaats hebben. De Raad heeft dit verzoek in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders ter afdoening en dezen heb ben bericht, dat zij goedgunstig beschikten. Tegen den zoogenaamd vliegenden winkel heeft de Hanze aanstonds geageerd met het bekende bord. Het Bestuur hoopt, dat de schrik er langzamerhand in zal komen en dat de uitverkoopers Amersfoort zullen spenen van hun weldaden. Ook «Handel en Nijver heid* nam onmiddellijk maatregelen. Een der plaatselijke bladen nam op de avertentie, wier inhoud was ontgaan aan de Administra tie. Dat blad heeft onmiddellijk het geld van die advertentie ter beschikking gesteld van de middenstands-vereenigingen (applaus). Het Bestuur ontving een uitnoodiging om te bezoeken de tentoonstelling van de Am bachtsschool, deze belangrijke instelling voor den industrieelen middenstand, en zal gaarne gebruik maken van die zeer op prijs gestelde uitnoodiging. Uit de plaatselijke bladen bemerkte het Bestuur, dat hier is opgericht een afdeeling van den Ned. Kruideniersbond, aanvankelijk met 20 leden. Daarbij werd vermeld, dat de R.K. kruideniers een vakgilde zullen vormen dat intusschen gaarne zal samenwerken met de neutrale vereeniging. Het Bestuur dankt voor dit blijk van goede gezindheid. De heer De Heerdt, uit Utrecht, zal eerstdaags nadere plannen ontvouwen. Tot zijn leedwezen moet het Bestuur zijn bevreemding uitspreken over de wijze van samenwerking, welke het Bestuur van Han del en Nijverheid volgt. Het Bestuur heeft samenwerking steeds van harte toegejuicht en zal deze ook loyaal bevorderen, doch dan moet er ook werkelijk samenspreking en samenwerking zijn en moet noch het eene, noch het andere Be stuur voor een feit worden gesteld; dan moet niet gezegd teeken dit even. Zoo ontving het Bestuur een ontwerp- request nopens de vernummering der win kelpanden doch eer het tijd had, daarover te beraadslagen, werd een request op zegel aangeboden, met het verzoek, maar even te teekenen. Het is volstrekt niet de bedoeling van het Bestuur, afbreuk te doen aan H. N., doch het moet er op staan, dat over en weer klare wijn wordt geschonken en volledige onder linge erkenning geschiedt. Den tweeden keer was het bij de actie tegen den vliegenden winkel. Toen hadden de heeren óok alles klaar gemaakt, doch wij konden niet prijzen wat de heeren wilden wijzen. Het derde geval betreft den cursus in boekhouden. Na de lezing van den heer Coenraad spraken de Voorzitters van H. N. en van De Hanze af, dat een nader gemeen schappelijk overleg zou worden gepleegd met den heer Peper, den Directeur der Han delsschool. In plaats nu van zich te houden aan die afspraak, heeft H. N. het zaakje opgeknapt en in de vergadering heel leuk meegedeeld het wachten is thans op de deel nemers van de Hanze. Het Bestuur meent, dat het niet strookt met de eer en de waardigheid van de ver eeniging om op zóo zonderlinge wijze samen te werken met dat van de zuster-vereeniging. Keurt de vergadering ons gedrag goed (Applaus). Tot Voorzitter werd hierna gekozen de heer Joh. Bun nik met 29 stemmen, tegen 14 op den heer Laurens J. Luycx en 1 blanco. Tot Bestuurslid in de vacature-Scheffers .Ie heer H. W. Stenfert, nadat de heer Luycx de benoeming niet had aangenomen, meenend dat de jonge vereeniging jeugdiger krachten noodig heeft dan de zijne. Volgde de rondvraag. De heer J. AJ.Lohmann deelde mede, dat het record-cijfer van 9 nieuwe leden is behaald met een bijzonder doel en wel om den scheidenden Voorzitter, die allen be zielde en aller gangmaker was, de gelegen heid te geven, ook het honderdste lid te installeeren. De heer Van Valkenhoef Jr., her innerend, dat hij in de vorige vergadering te borde bracht de veemarkt en de kaas markt, besprak thans de eiermarkt, die, in tegenstelling van de voren genoemde, in grooten bloei verkeert. De Bond van eierhandelaren richtte een adres aan den Raad om een betere markt plaats, doch ontving nimmer antwoord. Naast dien Bond is inmiddels opgestaan de V. P. N., een coöperatieve vereeniging. ofschoon haar leden geen medezeggenschap hebben. Die V. P. N. nu wil hier een eier- veiling openen en deze veiling zal niet alleen g.*-~te schade brengen aan den middenstand, maar ok de geheele eiermarkt dooden. On begrijpelijk is, dat de Gemeente subsidie heeft toegezegd voor die eierveiling. Ik zou wenschen, dat een gezamenlijk adres uitging van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van de Hanze, van Handel en Nijverheid en van de Kruideniers-vereeniging om geen subsidie te geven. (Beleefd verzoek ik, dat men de noot leze. Verslaggever.) De Voorzitter: De eierveiling wordt pas morgen geopend en is dus nog in wor ding. Het Bestuur wenscht zich dus eerst te beraden of de belangen van den middenstand wel wezenlijk worden geschaad. In plaatsen waar dergelijke veilingen wor den gehouden, ontstaat juist groote bloei. Er worden gebouwen gesticht, het personeel verdient goed met het sorteeren en met het vervoer, er zijn manden en kisten noodig, en zooveel meer.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5