Stadsnieuws. Ingezoi er slechts een richting is, die in staat is te regeeren in het belang van 's Lands wel vaart de richting, die zegt, dat het God is, Die het schip van Staat moet besturen de rcchtsche partij. Links heeft alles verloren. Behalve" het Staats pensioen, nog wel met Treub. Links moet Staats-pensioen accep teeren van den man, die om het Staats-pen sioen de Kamer verliet en die zijn gansche- lijken ommekeer tracht goed te praten met een beroep op art. 369. Treub heeft precies het zelfde gedaan als die vader, die had ge decreteerd, dat de kinderen geen snoepgoed mochten hebben en, toen de moeder, om van het gedrein van een hunner verlost te wezen t6ch een stukje gaf en hij dit bemerkte, riep 't Is een schande maar nu geef ik hun niets anders dan snoep. Hij handelde óf inconsequent óf onver standig. Hij had de oudjes art. 369 moeten laten opsnoepen over 30 jaar zijn de 70-jarigen van heden er niet meer. Maar zóo doende, had de heer Treub geen Minister kunnen worden. Zijn plotselinge bekeering is gevaar lijk. Het Staats-pensioen, dat hij nu wil geven, is volgens de Vrij-liberalen nogal mooide Unie-liberalen trekken een gelegenheidsge zicht, gelijk men zet als men ergens op visite is en een erg droog stuk krentenmik te ver duwen krijgt; het »Volk« durft óok niet al te best aankomen met dit stuk armenbedee- ling, dat is een model van een mislukking. Tot welk een onrechtmatigheden dit soort Staats-pensioen aanleiding kan geven, werd in het licht gesteld door een der rechtsche bladen, dat schreef, dat als iemand, die heel zijn leven hard heeft gewerkt, doch tegen zijn 70ste jaar genoodzaakt is, van zijn ker kelijk armbestuur een steuntje te vragen, om Staats-pensioen komt, in plaats daarvan te hooren krijgt: je wordt bedeeld door je kerk, je bent dus verpest, je krijgt geen Staats pensioen afgeloopen. Maar tot een ander, van rijken huize, die eerst al zijn geld er beeft doorgebracht, daarna tot zijn 05ste jaar in Rijks-werkinrichting en gevangenis heeft gezeten en dan van zijn familie een klein beetje krijgt, net genoeg om schandaal te voorkomen, zegt de zelfde Treub: zeker vriend, jij krijgt Staats-pensioendat heb jij ten volle aan den Staat verdiend. 't Is maar een quaestie van opvatting. Een partij de concentratie plus de sociaal democraten die zich zóo weggooit, rr.ag gerust beschouwd als verloren. Al het geen zij na deze verkiezingen hebben over gehouden, is de haat tegen rechts. Zij mogen zich gelukkig prijzen, dat rechts bestaat; anders hadden ze niets meer en konden ze niet leven. Dit is de antithesewij, rechtschen, heb ben stelling gekozen, waar wij God erken nen als de opperste Heer, óok in zaken van de politieklinks heeft niets, hoegenaamd niets, doch wil alleen niet, dat God regeert, óok niet in zaken van politiek. Links heeft aan de anti-godsdienstige zijde de leiding. Rechts durft zeggen, dat de arbeiders moe ten meebetalen voor den ouden dag; rechts richt eigen scholen op rechts zegt, dat lands verdediging plicht is en rekent daarbij niet met eigenbelang; rechts heeft bij alle theologische verschillen éen punt ge meen God. Links daarentegen heeft slechts éen be wustzijn; niet gelooven aan God. Rechts kent het beginsel der zedelijkheid links kent dat niet. Zeker er zijn links mannen, die zedelijker zijn dan menigeen van rechts ik zelf ben de tollenaar doch links heeft geen eenheid van zedelijk beginsel en moet daarom transigeeren. Rechts toonde twee maal, dat het kan regeerenlinks bewees tweemaal dat het geen reden van bestaan meer heeft. Rechts heeft niet verloren. De jongste Juni-verkiezingen zijn geweest als een overstrooming, waarbij de menschen óok met angst worden vervuld en met de handen in 't haar zitten. Maar later bloeit het groen met verdubbelde kracht uit en door het vette slib zijn de weiden en de akkers eens zoo vruchtbaar geworden. Ook rechts heeft in het eerste half jaar van 1913 een tijd van schade gekend; doch het het heeft óok geleerd, dat alleen rechts in staat is om te regeeren. Voor ons, Roomsch-Katholieken bracht het de overwinning. Wij zijn tijdens de ver kiezingen getrapt en bc-leedigd. Wij toonden echter, dat wij, ondanks eeuwenlange knech ting. trouwer aanhangers zijn van Nederland en Oranje dan wie ook; wij bewezen, dat wij betrouwbare bondgenootcn zijn en hebben daardoor een gcvoeligen knauw gegeven aan het anti-papismc en andere spoken van de Amersfoortsche heiden. Wij hebben getoond, dat wij niet worden geregeerd tegen Neder land door een paus in Rome, doch dat wij hebben een hart vol liefde en vaderlandszin voor God, Nederland en Oranje. Zij de les van «913, die Amersfoort voor éen keer een links district deed worden, een onvergetelijke. Worde door uw toedoen voor komen. dat het ooit weer links wordt. (Lang durig applaus). De Voorzitter Van Best voor zijn welsprekende, gloedvolle, heerlijke rede en voor het zeldzaam voorrecht der persoonlijk- kennismaking. De vraagteekens zijn weg. We zullen 't nooit vergeten. Als we weer moeten optrek ken, zal de rechtsche candidaat nooit weer met slechts 300 stemmen in de minderheid blijven. Eéns is niet altijd. Dat zullen we bewijzen. Met een aansporing om toe te treden tot de rechtsche kiesvereenigingen sloot spr. hierna op de gebruikelijke wijze de verga dering. De bevolkiug van Utrecht en Gelderland. Op uitnoodiging van het Dagelijksch Be stuur van de vereeniging »Het Nederlandsche Volk» heeft zich een commissie gevormd, be staande uit de professoren Beysens (Utrecht), Van Blom (Delft), en Niermeyer (Utrecht) en de heeren ds. Visser (directeur van het Rijks-op- voedigsgesticht te Amersfoort) en dr. Schuur- mans Stekhoven (Willem Barendtzstraat 19, te Utrecht) welke een onderzoek wenscht in te stellen naar den toestand van de bevol king in Utrecht en Gelderland. Deze commissie doet een beroep op de welwillende medewerking van alle instellin gen, vereenigingen, commissies, enz., welke in staat zijn, haar door het verschaffen van het benoodigde studiemateriaal of op andere wijze de behulpzame hand te bieden. De instellingen, enz. bij wie dit het geval is, worden uitgenoödigd van hun bereidwillig heid te doen blijken aan dr. Schuurmans Stek hoven of aan een der andere leden. Toezending van verslagen of andere publi caties, waaruit kan blijken welke onderzoe kingen in de laatste jaren reeds zijn inge steld of gaande zijn, zal mede worden op prijs gesteld. Bij deze gelegenheid wordt tevens een be roep gedaan op hulp van alle bijzondere personen, zoowel dames als heeren, die in hun woonplaats uit hoofde van ambt, bedie ning, wijkarbeid, philantrophisch werk, enz. met de bevolking nauwkeurig bekend zijn. Het zeer gewaardeerd worden, wanneer ook zij hun namen en adressen zouden wil len opgeven, liefst onder vermelding van hun levenspositie, en van de medewerking, welke zij vermoedelijk zullen kunnen verleenen. Ter toelichting zij opgemerkt, dat de com missie belang stelt in den lichamelijken, gees telijken en economischen toestand der bevol king, de zorg besteed aan het kind (hieronder begrepen de voeding der zuigelingen) aan den zieke en den bejaarde, de zedelijke en ver standelijke ontwikkeling van de schooljeugd, het kerkelijk en het vereenigingsleven, en bijzonderheden, als gewoonten (gebruiken), de kleederdrachten (incl. sieraden), den wo ningbouw, enz. De commissie verstrekt gaarne nadere in lichtingen omtrent het onderzoek op elk de zer punten. Het ligt in haar bedoeling om het te ver krijgen materiaal te verwerken tot een be schrijving van de bevolking der beide Pro vinciën, waarbij het verband tusschen de ver schillende verschijnselen aan het licht zal kun nen treden. Natunrlijk zal niet terstond en overal aan alle zijden van het leven aandacht kunnen worden gewijd evenwel mag worden aange nomen, dat bij veler medewerking allengs een bevredigend resultaat zal worden verkre gen. Een nieuwe Tegenwoordige Staat» Het is wel zeer te hopen, dat de commissie de grootst mogelijke medewerking vindt niet alleen van corporation, doch óok van particulieren. Immers juist dezen weten dikwijls zaken waarvan menige corporatie geen flauw besef heeftzaken, die juist van zoo heel veel be lang zijn om den juisten toestand der bevol king te leeren kennen. En daarom gaat het KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand gedurende den GOEDEN VRIJDAG voor het publiek geopend zal zijn van 's mid dags 12 uur tot 's namiddags 1 uur, uitslui tend tot het doen van aangiften van ge boorte of overlijden. Amersfoort, 7 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen morgenmiddag en zal dan aanvangen met de wetsontwerpen tot heffing eener Rijks-inkom stenbelasting en tot instelling van Raden van dankte tc 9.20 mr. dr. I beroep voor de directe belastingen, enz. Aanvullings-agenda voor de openbare Raadsvergadering van hedenavond, te 8 uur. 5 Verzoek van den heer R. Zijlstra om eervol ontslag als Directeur van de gemeen telijke Gasfabriek en Waterleiding. De tram vervoerde in Maart dezes jaars 10 982 personen, of 764 meer dan in de zelfde maand van verleden jaar. De opbrengst uit vervoer bedroeg daardoor f553-45. of f 43.75 meer. Bijzondere ontvangsten waren er echter niet, zoodat de totaal-ontvangsten beliepen f553.45, of f21.25 minder, en de dagkilo meter-opbrengst was f9 91, of fo.39 minder dan in Maart 1913. Het vanwege den Bond van leeraressen bij het huishoudonderwijs af te nemen examen voor Huishoudonderwijs-diploina A zal plaats hebben te Amersfoort. Mejuffrouw J. W. Wolters, leerares aan de Industrie- en huishoudschool hier, zal het examen afnemen in practijk en lesgeven voor het diploma lingerie-naaien. De Redactie van het »Amersf. Predik beurtenblad» is niet best te spreken over den weldadigheidszin van het meerendeel der leden van de Ned. Hervormde kerk. Zoo brachten de collecten in de openbare godsdienstoefeningen in >913 slechts op f1556.70, of nog geen f30 per week. Bij de extra-huwelijken werd gecollecteerd f 155.85, bij de gewone slechts f 19.55 en dan soms zeventien cent in de collecte. Waarlijk, onze grootouders waren zich hun verplichtingen tegenover de minderbedeelden heel wat beter bewust. De lange cijferreeks, alleen meegedeeld om de kerkbezoekers af te brengen van sleur en onnadenkendheid de drie winter- collecten brachten bijna f 1500 op eindigt aldus Nu iets omtrent de uitgaven onzer diako- nie. Er is in 't geheel dit jaar aan bedeeling, onderstand en ziekegeld uitgegeven f 4676 25. Dit is, zooals men ziet, een aanzienlijk be drag. Hierbij komt nog f 1610 voor verple ging van ouden van dagen in het Oudeman nen- en vrouwenhuis, f 406.83 aan verpleging van kinderen in verschillende gestichten, f 45°-5° aan en f 171-60 aan huishuren. Als we dit optellen, krijgen we een bedrag van f 7315.18. Als men deze getallen eens rustig nagaat, hebben ze ons veel te zeggen en te vragen onder andere ditwaar bleven we met onze armenzorg als onze vaderen, bij het maken van hun Taatsten wil, niet aan onzediakonie hadden gedacht? Nu ontvingen we uit de gemeente drie duizend gulden, doch gaven er zeven dui zend uit. De diakonie heeft ook eenige huisjes, waarin thans 14 gezinnen vrij wonen hebben. Het aantal vaste bedeelden bedroeg on geveer f 70. Het jaar 1913 eindigde met een nadeelig saldo van f 207.37. Wij meenden goed te doen, deze cijfers eens onder de oogen onzer lezers te bren gen. Hier en daar was een verhooging in ondersteuning waarlijk geen weeldeHet hoogste bedrag is f 2.25 per week, doch meest is het f 1.50, of f 1, ja zelfs f 0.50. Luitenant E. Snoek, van het 16e regiment infanterie, wordt van 15 April tot >5 Augus tus gedetacheerd bij de 4e mitrailleur-afdee- ling- Paardenarts 2e klasse B. Eggink, van het ie regiment huzaren, heeft 6 maanden non activiteit verzocht, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. De tot paardenarts 2e klasse benoemde veearts H. van Vuuren wordt gedetacheerd bij de hoefsmidschool, hier. De vereeniging >Ons Belang», van onder officieren en militaire geëmployeerden in dien rang bij de landmacht, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, naar aan leiding van het ontwerp van wet tot nadere aanvulling van de Pensioenwet voor de land macht 1902. De bedragen, welke worden vastgesteld, zijn volgens adressante veel te laag voor levensonderhoud en niet in overeenstemming met het genoten salaris, zooals dit bij officie ren en de burgerlijke ambtenaren wel het geval is de wet is niet van terugwerkende kracht tot het tijdstip, waarop de pensioenen der officieren zijn verhoogd, ofschoon zulks in uitzicht is gesteld. Adressante verzoekt, het daarheen te lei den, dat de bedoelde wijzigingen alsnog worden aangebracht, in het bijzonder de ver hooging der pensioenbedragen tot het twee derde der laatstelijk genoten jaarwedde en de terugwerkende kracht tot 1 April 1911. Heel wat motor-wielrijders hebben, ondanks het afschuwelijke weer, op Palmzondag deel genomen aan de voorjaars-bijeenkomst van de Ned. Motor Wielrijders Vereeniging te Apeldoorn. Althans in den namiddag kwamen er heel veel op hun terugrit door de stad. Uit alle oorden des lands waren er 's mid dags ruim 200 bijeen te Apeldoorn. De Amersfoortsche Wielerclub »Volhar- ding» hield Zondag een record-rit Amers- fcort-Nijkerk en terug, afstand 20 K. M., voor welken een dozijn deelnemers zich deed inschrijven. De uitslag kon heden nog met meege deeld. Het nieuwe week-programma van het bioscoop-theater aan de I.angestraat geeft in zijn Pathé-journaal weer tal van actualiteiten, waarbij proeven met vliegtuigen en val schermen thans geweldig en vogue schijnen, en den tango. Heel mooi is de reeks natuuropnamen van het Meer Leman met Vevey, Montreux, het kasteel van Chillon en tal van andere bij toeristen bekende plaatsen. Het groote nummer speelt op de renbaan. Een groot-grondbezitter schenkt in zijn goede dagen een jong paard aan zijn dochter. Het mooi gebouwde dier trekt de aandacht van een trainer, die den eigenaar beweegt, het te doen africhten als renpaard. Bol d'or over treft iedere verwachting en is al heel spoedig een mededinger, waarmede te rekenen valt. Er is reeds bepaald wanneer het zal mee- loopen, als zijn eigenaar plotseling bericht krijgt, dat hij geruïneerd is door het springen eener Bank. Wint Bol d'or dan is zijn eige naar gered. Doch dit is geheel tegen de bedoeling van een buurman, die ook een renstal heeft en wiens paarden moeten winnen, zal hij staande kunnen blijven. Hij laat op 't laatste oogenblik den jockey ontvoeren. Doch auto en ten slotte vlieg machine zorgen er voor, dat Bol d'ors berijder nog juist intijds weder op het sportterrein komt. Het paard wint met vele lengten en redt daardoor zijn meester van totalen ondergang. Niet alleen de zeer up-to-date vervolgingen, waarbij de toeschouwers onder meer den tweedekker zien landen, doch ook de rennen, de tooneelen op het sportveld, het intérieur van Bol d'ors eigenaar, het samenzijn in de club maken deze film tot een werkelijk interessante en spannende. De komische nummers slaan kostelijk in. Ter gisteren gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 4 wagens met :80c pond kaas. De prijs liep van 30^2 tot 3'72 cent- Bij de heden gehouden veemarkt waren de prijzen voor kalf-koeien f 225 a f 270, voor kalfvaarzen f210 af 220, en voor pinken f 80 a f 90. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde de 52-jarige zwervende koopvrouw, die hier onder den invloed van sterkedrank uit een slaapstee twee beddelakensstal, tot drie maan den gevangenisstraf, met aftrek van het voor-arrest. De eisch was twee maanden. De lompensorteerder, die ten nadeele van zijn patroon diefstal pleegde, werd veroor deeld tot drie weken. De grondslag van de oude maatschappij was het geweld en de minachting voor een dracht en eensgezindheid die van onzen tijd f is de redelijke, eendrachtige gemeenschap en de verwerping van geweld. "CTit don Omtrek. Wegens de hoogst ernstige ziekte van ds. R. J. W. Rudolph is ds. S. J. Vogelaar, predikant bij de Gereformeerde kerk A te Groningen, benoemd tot waarnemend direc teur der Jan Pieter Adolf-stichting voor ver waarloosde kinderen, te Achterveld. In den omtrek van Barneveld worden van 15 tot 29 April tactische oefeningen voor kapiteins en ritmeesters gehouden onder lei ding van majoor V. Noest, van den Genera- len staf. j Te Vleuten is éen Gemeente-veldwachter noodig; reeds meldden zich 109 sollicitanten Het «Bulletin Commercial» van 21 Maart 1914 bevat een mededeeling uit Chicago, welke er de aandacht op vestigt, dat het zeer onvoorzichtig is voor personen, die niet de Kngelsche taal verstaan en geen bepaald vak uitoefenen, zich thans naar de Vereenigde Staten te begeven, om er loonend werk te zoeken, dat zij er nagenoeg niet zullen vinden. VOETBAL. Het meeste belang stelden de voetballief hebbers Zondag natuurlijk in den wedstrijd NederlandDuischland, in het nieuwe stadion te Amsterdam gespeeld, die, zooals ieder wel zal weten, eindigde met een gelijk spel (44). H. V. C. trok naar Almeloo om tegen Herakles te kampen. Deze ontmoeting werd niet door publiek bijgewoond daar dit, dank zij het correcte gedrag bij den wedstrijd Herakles—Quick, dit seizoen de thuiswed strijden niet meer mag bijwonen. Het was geen bijzonder interessante wedstrijd. De Rustoorders keerden met een 3—0 neder laag terug. Quick 2 deed beter werk en klopte op Birkhoven Vooruit 2 met 4—0. Quick 3 verloor in Utrecht van Kampong 4 I met 9 —0. De Amersfoortsche f moest te Apeldoorn j heid erkennen van spelers. Voor den wedstri,. 29 April, weder in'jj dam, is nog een bed verkrijgbaar. Wie dlf wenscht bij te woneol den opkoopers wil den secretaris van Leenknegt, Arnhemsd zich bij dezen intijds t) Jcntink, Quick's IJ^j om het Oostelijk elftal te in de ontmoeting met West 19 dezer plaats heeft to j Buiten verantwoordelijk Kopy van Ingezo niet geplaatst, wordt Geachte Redactie, f Beleefd verzoek ik qpn gende in uw veelgele^ voorbaat dank. Hoogachtend Amersfoort, 25 Mal De eerste ocl cl^ni Met zeer veel genoege de vervroegde ie postbe naam punt van besprekin Kamer van Koophandel vergadering van 7 Mart. Door den VoorzitrfN^ eerste bestelling a 11 er 0 1 noemd. Dit is in geen ge drukt. Sedert 1904 jjver vervroegde ie bestelling, ven in verschillende ptyat Juni 1905. De toèffSkn" Handel en Nijverheifit dachte, dat de ie bexëlli vroegd worden om de aa terdam en het buitenlac mijn ijveren een stftm&j ik vrijwel alleen. Naar bespreking in de Kamei en Fabrieken over deke de vorige week 17 dt»r Handel en Nijverheid,n»l vergaderd (ik was ring bij te wonen) met v handelde in de Kamettfvs de vervroegde ie post es ondersteunen. Ik vera n stel alsnog geen gi ai dat mijn schriftelijk^ ri stemmen (waaronder b pen. Hoewel een teój st moedgevend, dat de helft dun zich niet kantte t Daar deze zaak zeer del ten goede komt gcéh enkel plaatselijl ven, de bespreking maakte. Wellicht is de verschillende o.m. Plaatselijke Ket Ik hoop thans, dai belang, vergunnen zult, e lichten. a. Amersfoort is eitjw' centrum van dén haqde handel betrokkenen, flDoa agenten, enz., die erfco bij hebben, dat de lejóe schiedt. Verreweg delm of vóór 8 uur vertrelc veel schade hebben ei werken. De ie post wor< stad om of met 9 ui tend wilde ik te 9 ui te vroeg) maar was stelling af te wachten! 9 uur 7 min., waarbij) (di. was mij bekeq£ uur te Schiedam ge| zeventien uur nat de hand, dat ik van moest afzien. b. Klaarblijkelijk ringen na) de geheelsJ»ahf ie bestelling. Dit bleqk c. uit het adres der K del en Fabrieken 190k d. het verzoek om ve der Handelsvereeniging e. het adres der Cjy- toorbedienden f. de herhaalde bespre van Koophandel en Fal het laatst op 7 Maart 1.1 Is het nu, dat een kle staat, die, hetzij denkbee lang er bij heeft, uit Rotterdam of verder

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2