Gemengd Nieuws. Ingezonden. Advertentién. het publiekvooral het kranige werk van den Salvano-troep, Engelands beste wiel rijders, behaalde een welverdiend succes. Te oordeelen naar het applaus hebben de aan wezigen zich gedurende meer dan drie uren uitstekend vermaakt. Het is heden vijftig jaar geleden, dat het restaurant in het station van den Centraal spoorweg bier werd verpacht. Niet éen Amerstoorter durfde zich wagen aan die nieuwigheid en zoo moest in Juni 1864 de exploitatie opdragen aan zekeren Vermeer, uit Utrecht. Interessanter is wel, dat het gebouw te genover Meursing's brouwerij in Septem ber daaraanvolgend in gebruik werd genomen en toen heette »een etablissement hetwelk zoowel van binnen als van buiten zeer fraaij en gemakkelijk is ingerigt». Na een Dinsdagavond in de sociëteit «Ver eeniging» gehouden vergadering, waartoe alle kegelclubs hier ter stede waren genood, is thans ook hier opgericht een afdeeling van den Ned. Kegel Bond. Aanvankelijk sloten vijf clubs zich aan. Clubs in den omtrek zullen zich mede aan sluiten om zoodoende een gewestelijke ver- eeniging te verkrijgen waardoor de samenwer king verhoogd en de kans op welslagen van wedstrijden veel verbeterd wordt. Tot hoofdingeland in het 4e district van het Heemraadschap »de Eem, beken en aankleven van dietn is herkozen de heer A. Hilhorst Anth. zn., te Soest. Deze week zullen voor het laatst hand- teekeningen worden opgehaald voor Plaat selijke Keuze. Alle lijsten moeten u i t e r 1 ij k Zaterdag a.s. bezorgd worden bij den 2e Secretaris van het plaatselijk comité, den heer Luberti, Zand 20. Het in totaal verkregen aantal handteeke- nings dat waarschijnlijk aanmerkelijk meer zal bedragen dan de verwachte twee duizend, wordt volgende week gepubliceerd. Van drankgebruik gesproken. Men weet, dat enkele slachtoffers van den drank zich af en toe te buiten gaan aan brandspiritus. Het kleurtje, dat er trouwens door de in werking der zonnestralen spoedig afgaat, deert hun niet. De Russische distillateurs hebben een mid del bedacht om dezen gedenatureerden alco hol ondrinkbaar te maken en wel door er een braakmiddel aan toe te voegen. Als men dat hier te lande óok eens deed. Bij de Dinsdag te Utrecht namens de Directie der Ooster Stoomtram Maatschappij gehouden aanbesteding voor het maken van de aardebaan, het leggen der sporen en wis sels en het verrichten der bijkomende wer ken voor den aanleg der electrische tram Amersfoort—Zeist werd ingeschreven als volgtP. Boks, te Amersfoort, f 33 480C. Ruitenberg, aldaar, f 31 537 Stuijt Van Berghem, te Nijmegen, f 26 630 Van Geele Boersma, aldaar, f 26 259A. van der Meijden, te Hardinxveld, f24700; J. Stuur man, te Ammerstol, f 24 177 J. W. van Vuuren, te Utrecht, f21920 D. Stuij Van de Leur, te Oudenrijn, f 20 600J. C. en J. G. Krachten, te Utrecht, f 20 202 en J. T. Stuij, aldaar, f19645. Bij de hedan gehouden paardenmarkt wer den aangevoerd 180 paarden, 90 hitten en 10 veulens. De prijs was voor: luxe-paarden f400 a f 600, werkpaarden f 200 a f 400, slachtpaarden f80. a f170, hitten f 110 a f300 en veulens f120 a f180. Door het bezoek van buitenlandsche koop lieden was de handel vlug. De brandweer hield hedenmiddag om 3 uur een oefening op het parkeerterrein der artillerie aan den Hoevelakerstraatweg, Een motorwielrijder uit Culemborg, die uit Kampen terugkeerde, werd Dinsdagavond op den Hoogeweg aangereden door een auto en in een sloot geworpen, waarbij hij armen en beenen kneusde. In het St. Elisabeths-ziekenhuis werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij naar huis kon worden vervoerd. Het Hoog-militair gerechtshof veroordeelde den stukrijder van het ie regiment veld artillerie, die hier in den nacht van 14 op 15 December in de Krommestraat een stafmuzi kant sloeg tot vier maanden militaire gevan genisstraf. De ouderdom komt met gebreken. Zeker maar dat is niet zoo erg als dat vele ge breken meegaan tot den ouderdom. Vit den Omtrek. Het stoffelijk hulsel van den heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken werd gistermiddag omstreeks half twee in den grootsten eenvoud bijgezet in het familiegraf naast de Hervormde kerk te Hoevelaken. De lijkbaar werd van den hoofdingang van het >huis« gedragen door 10 pachters en 10 arbeiders. Bij de begrafenis was H. M. de Koningin vertegenwoordigd door haar Grootmeester baron Sirtema van Grovestins; de Prins door zijn adjudant Bijl de Vroe; de Eerste Kamer door haar oudste lid dr. A. Kuyper, den griffier en den commies-griffier; de Regee ring door de Ministers van Landbouw en van Marine. Ook tal van anderen waren opgegaan om door hun tegenwoordigheid de laatste eer te bewijzen aan dezen edelman in den hoogsten en besten zin des woords, dezen rijkbegaafden, van wie de Voorzitter der Tweede Kamer gister, bij de hervatting der zitting, getuigde, dat ieder die met hem in aanraking mocht komen hem leerde achten. Er waren deputation van het wapen der genie, van den Generalen staf, van de Eerste Kamer, van het curatorium der Technische hoogeschool te Delft en van het Delftsch Studenten Corps, Achtereenvolgens voerden het woord dr. A. Kuyper, waarnemend Voorzitter der Eerste Kamermr. H. Zillcssen als griffier dier Kamer; Minister Treub namens de Re geering baron Van Wassenaer van Rosande voor het curatorium en prof. Berens voor den senaat der Delftsche hoogeschoolen ds. Van der Wal voor de Ned. Hervormde gemeente te Hoevelaken. Mr. A. baron Schimmelpennink van der Oye, Burgemeester van Doorn, dankte als zoon voor de treffende belangstelling. Uit Hoevelaken werd nog geschreven aan de »Nijkerksche Crt.«: Heeft de overleden Staatsman in verschil lende ambten en waardigheden mogen ar beiden voor ons volk, met te n.eer trots erkent Hoevelaken, dat hij voor deze Ge meente en voor de Gemeentenaren zooveel bleef en zooveel deed. Hij leefde met onze kleine wereld mee, nam met belangstelling kennis van het gebeuren in kerk, Gemeente, school en vereeniging. Hij had onze Ge meente lief; hij was en bleef een Hoevelaker. 's Winters in Den Haag vertoevend, kwam «mijnheer» zooals de Hoevelaker placht te zeggen half Mei en bleef hier tot half November. Geen Hoevelaker, die mijnheer's raad meende noodig te hebben, aarzelde naar »het huis* te gaan hij wist, dat, als baron Schim melpenninck thuis was, hij met minzaamheid ontvangen en geholpen zou worden. Baron Schimmelpenninck was sedert 1895, na het overlijden zijner moeder, wier echtge noot in 1841 ambachtsheer werd, ambachtsheer van Hoevelaken, had nog enkele Heerlijke rechten, waarónder het electie-recht. Bij be roeping van den predikant maakte de kerke- raad een tweetal op, waaruit baron Schim melpenninck een keuze deed. Jarenlang was hij president-kerkvoogd en behartigde hij met nauwgezetheid de belan gen van de kerk. Van het Bestuur der Chr. school, gesticht door zijn moeder, was hij Voorzitter. Werd een vereeniging opgericht, kon er iets gedaan worden voor jong-Hoeve- laken, baron Schimmelpenninck steunde gaarne daarvan was men overtuigd. Hij was beschermheer van de schietvereeniging »Sch. v. d. O. v. H.« en van de zangvereeniging »H. C. G. K.«. Baron Schimmelpenninck was lid der Chris- telijk-historische partij. Menig Hoevelaker wist het wellicht niet eens. Want al was hij lid van een partij en al had hij een vaste overtuiging, partijman was hij niethij kende partij- noch gezagsfanatisme. Hij drong nie mand zijn beginsel op en was een steeds zeld zamer wordend voorbeeld van onbekrompen verdraagzaamheid, die, zonder wegmoffeling van eigen denkbeelden, wist saam te werken met menschen van verschillenden stand en uiteenloopend levensbeginsel. Onder de zeer belangrijke onderwerpen, aan welker voorbereiding aan het Departe ment van Waterstaat thans hard wordt gewerkt, behoort het Zuiderzee-vraagstuk. En wanneer het plan voor het kanaal door de Geldersche vallei De heer L. van Duyn is met ingang van 23 April weder benoemd tot Burgemeester van Bunschoten. De heer A. J. Krieger heeft, lang voor de proef met den Renard-trein werd genomen, voorspeld, dat er een middel van snelverkeer zou komen tusschen Amersfoort en Bun schoten. Men sprak hier toen reeds van Spakenburg-les-bains. 't Schijnt er nu toch van te komen. De Burgemeester van Bunschoten heeft overleg gepleegd met een autobus-maatschappij, die een geregelden dienst Spakenburg—Bun schotenHoogland—Amersfoort wil trachten in te richten. Te Den Dolder juister genoemd Pleynes- city is gister een hulptelegraaf- en telefoonkantoor opengesteld met diensturen 9—'2, 1—2.30 en 5.30-7.30 op werkdagen en 8—9 op Zon- en feestdagen. Het verluidt, dat, zoodra de eletrische tram Amersfoort—Zeist gereed zal zijn, de halte Den Dolder tot station verheven en het station Soesterberg een halteplaats zal worden. Te Soest heeft zich een geval voorgedaan van kaasvergiftiging, dat door onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp nochtans geen ernstige gevolgen heeft gehad. Dr. Ebstein, een Duitsch geneesheer, die er zelf baat bij vond, geeft het volgende zeer eenvoudige middel tegen slapeloosheid. De patiënt moet zijn armen langs het hoofd en eenigszins achterwaarts gericht omhoog heffen en dan liefst de stjjlen, zooals metalen ledikanten die hebben, vastgrijpen. Reeds na enkele minuten zal hij vermoeienis voelen. Daarna moet hij nog eenigen tijd in de zelfde houding blijven liggen en ten slotte langzaam zijn gewone houding op zijn zijde aannemen. Hij zal dan kort daarna kunnen inslapen. Ebstein verklaart het als volgt: De hoogere ligging van het hoofd en het strekken van de armen maken het wegstroomen van het bloed uit de hersenen gemakkelijker en gaan dus de overvolbloedigheid van het hoofd, die meestal de oorzaak van de slapeloosheid is, tegen. Bovendien dwingt de lichamelijke inspanning den patiënt om de gedachten, die hem vervullen, af te leiden. De klachten over dure levensmiddelen van thans zijn aan de orde van den dag en steeds worden vergelijkingen gemaakt tus schen de prijzen van thans en die in den goe den ouden tijd, welke steeds uitvallen in het voordeel van »Anno dazumaW. Het is dan ook een troost, te vernemen, dat men vroeger soms een klein vermogen betaalde voor dingen, die thans haast niets kosten. Zoo betaalde men in de veertiende eeuw te Parijs voor een sinaasappel 5 franc, hetgeen over eenkomt met een waarde van 25 franc thans. In den tijd van Lodewijk den Veertiende moest men voor driekwart Liter doperwten, die toen veel door de rijken der aarde ge geten werden en zeer in de mode waren, niet minder dan 50 daalders (ongev. f120 thans) betalen. Rust was in de Middeleeuwen, en ook nog later, een echt luxe-artikel, men betaalde ongeveer f120 per K.G. Inde 18de eeuw wisselde de prijs voor thee van 10 tot 20 gulden per K.G.te Londen betaalde men voor de beste kwalieit wel f 30 gulden. Op het eind der 17de eeuw kostte een K.G. chocolade 11 a 15 gulden, koffie was echter veel goedkoopermen betaalde daarvoor ongeveer drie gulden per K.G., zoodat deze drank ook onder het bereik van meer be scheiden beurzen viel. De aardappel als geneesmiddel. Eeni gen tijd gereden vestigde een uitstekende hart specialist de aandacht op het feit, dat riet suiker een uiterst gunstigen invloed op het hart heeft en in geval van hartziekten buiten gewone resultaten geeft. Maar het merkwaardigste huismiddel is vol gens dr. Heaton C. Howard, die het in «The Lancet* meedeelt, de aardappel. Het sap rauwe aardappelen is, naar hij heeft ontdekt, een uitstekend pijnstillend middel in gevai van acute pijn en heeft eveneens een groot opslorpinsgvermogen in geval van ledewater. Ook is het middel met goed gevolg aan gewend tegen lumbago (lendepijnspit) rheu- matiek er. in gevallen van kneuzing. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 31 der Kieswet, Brengen ter openbare kennis, dat de ver- verzoekschriften tot verbetering van de Kiezerslijst 1914/1915 ingekomen, op de Se cretarie der Gemeente, kamer no. 4, voor een ieder ter inzage liggen en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn gesteld. Amersfoort, 16 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de eerste helft der maand April 1914. Brieven (Binnenland). M. Bunte, Amersfoort. M. A. van den Berg, id. Mevr. Bakker, Amsterdam. J. Bullens, Made. Mej. R. Ladage, Rotterdam. W. Bonthes, N. Nanning, Briefkaarten (Binnenland). J- Kats, Amsterdam. Mej. M. A. B. Duwers, id. L. Kaler, id. D. Reurtsen, id. Mej. M. A. G. Joosten, Hilversum. Mej. C. van Tersel, Rotterdam. id. id. Mej. Stichter, 4 zonder adres. Briefkaarten (Buitenland). Mad. Fontein, Grasse. J. H. van Maanen, Holten, Westf. Drukwerken. 10 stuks, 1 zonder adres. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redachtie, Nu het seizoen is heropend, zij het me vergund even te herinneren, dat verleden jaar van zekere zijde eenige ongerustheid werd gewekt over het toevoegen van boor- zuur als conserveeringsmiddel aan garnalen. Zelfs in den Gemeenteraad werd daarover gesproken. Ik meen te kunnen volstaan met er op te wijzen, dat hier thans een Gemeentelijke keu ringsdienst bestaat en behoef dan ook zeker wel niet de verzekering te geven, dat geen boorzuur wordt gebezigd. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend uw dw. G. BUNTE, vischhandelaar. Amersfoort, 16 April 1914. Bijeenkomsten. Zat. en Zo. Bioscoop »De Arend». Dagelijks Bioscoop LangestraatOpenbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kampstraat 18. 17 April. Concert Jos. Lulofs. 17 tot 20 Apr. Circus Althoff. 2i April. Emma-bloem. Concert Hekking-Kerrebijn. 23 April. Soiree Kinderzorg. Lezing Kernkamp, Faust. 24 tot 26 Apr. Kon. Militaire sportvereen. 25 April. Leert goeddoen. 29 April. Toonkunst, Faust. Getrouwd G. F. G. DE BRUYN, Wedn. H. E. Vermeulen, en CONSTANCE SINNIGE. Brussel, 15 April 1914. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. TAN WELDE REN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën, Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ONDERLINGE ZEUREN. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENU voor de week 19 t. en m. 25 April. ZONDAG 19. Fricandeau. Postelein. Koffiepudding met vanillesaus. (Groente-soep). MAANDAG 20. Kalfsgehakt. Rauwe sla. Drie in de pan. (Vermicelli-soep). DINSDAG 21. Braadstuk. Appeltjes. Rijstebrij. (Macaroni-soep). WOENSDAG 22. Rijst met ragout. Varkenslappen. Spinazie. (Groente-soep). DONDERDAG 23. Runderlappen. Snijboonen. Pruimen. (Rijstsoep). VRIJDAG 24. Rostbief (desv. visch). Worteltjes. Gries- pudding m. prunellen. (Tomaten-soep). ZATERDAG 25. Karbonade. Raapstelen. Rijst met rhabarber. (Kerry-soep). Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. De achteraan staande soepen worden dage lijks geleverd a 1 o cent per portie voor leden. Voor niet-leden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2