BIJBLAD Amersfoortsclie Couranl Stadsnieuws. van do No. 8404 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 18 APRIL 1914. Het hoofdnummer van het nieuwe pro gramma in de bioscoop »De Arend» speelt tijdens het Eerste consulaat. Ten einde verzet van de Koningsgezinden inNormandië te onderdrukken, worden eenige dorpen bezet door Republikeinsche troepen. Een der dorpsgeestelijken, Michel Perrin, vlucht, nadat zijn kerkje te Ploernac is ver brand, vermomd naar zijn zuster te Parijs. Zij is echter kort te voren overleden en hij vindt slechts haar dochter, verloofd met een officier die onder Napoleon vocht bij Areola. Deze officier wordt door een wapenbroeder, die hem in de Vendée het leven redde, over gehaald om mee te doen aan een royalistisch complot. Perrin heeft zich inmiddels verbon den aan Fouché, den machtigen Minister van politie. Door een toeval komt hij in de her berg waar de samenzweerders vergaderen en zóo brengt hij het complot uit, dat een aan slag op het leven van den Eersten consul beoogt. De samenzweerders worden gevat, doch door een verkeerd begrepen bevel weder in vrijheid gesteld. Zij meenen, dat Napoleon zoo edelmoedig is geweest tegenover zijn oude kameraden en besluiten, hem voortaan weer trouw te zijn. Fouché doet uit erkentelijkheid het kerkje van Ploernac herbouwen en Perrin hervat er zijn ambt. Naast heel fraaie natuuropnamen uit Japan en de actualiteiten der dubbele Pathé-courant bevat het programma nog drie komische scènes. Dr. J. J. Snel, die de zeer gewaardeerde welwillendheid had het consultatie-bureau der plaatselijke afdeeling van de Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose in Ne derland te leiden, heeft, zooals we vroeger meedeelden, in verband met zijn overplaat sing wegens bevordering, verzocht met in gang van 1 Mei te worden ontheven van die leiding. Hij zal worden vervangen door dr. T. C. van Epen, geneesheer-directeur van het sana torium voor longlijders «Middenbosch» te Doorn, die. zich voorstelt, nog in deze maand hier een voordracht te houden over tuberculose-bestrijding. In de Donderdagavond gehouden leden vergadering van het plaatselijk Nuts-depar- tement werd herkozen tot Bestuurslid de heer A. F. Sutherland en gekozen als Be stuurlid in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer J. W. C. Bloem (niet-kerkiesbaar), dr. H. J. 10 opens. Als afgevaardigden naar de op 3 Juni te Amsterdam te houden Algemeene verga dering der Maatschappij werden benoemd de heeren F. J. van Grasstek en G. H. Kolff. De Centrale eierveiling van de V. P. X. is boven elke versvachting geslaagd. De aanvoer moet natuurlijk komen van de landbouwers-kippenhouders een stads- hoenderhouder, die zijn beroemde twaalf kippetjes en een haan heeft, zet geen zoden aan den dijk en de landbouwers, die in het oude bisdom Utrecht nog ijselijk veel houden van de kat uit den boom te kijken en van al die nieuwigheden »heel niet» gediend zijn, hebben dan toch geluisterd naar hen, die op de dorpen de groote voor deden eener eigen veiling boven het ver- koopen aan den opkooper gingen uiteenzetten. Zij hebben Hink aangevoerd en zij hebben aan de geburen verteld, de een, dat hij al een rijksdaalder meer had ontvangen dan ooit op de markt, de ander, dat het hem best was meegevallen en dat hij óok hoogere prijzen maakte. Dat sloeg in, veel meer nog dan de vertoogen van de leden der veilings commissie, die naar buiten togen en praatten als Brugman, doch hun gehoor er maar niet toe konden brengen, te gelooven, dat de heeren uit de stad zich zóo veel moeite ga ven zonder er belang bij te hebben. Vader en grootvader hebben zich toch óok jaren achtereen in de hand laten stoppen hetgeen de opkooper wilde missen, heette het eersten of de 1 .itnburgsche en de Hol- landsche en de Friesche en de Zeeuwsche boer nu reeds jaren lang erkent, dat een veiling tegelijk een veel betere en een veel vluggere wijze van verkoopen oplevert, dat is allemaal goed voor hen, maar de Utrecht- sche boer is niet zoo voor al dat nieuwe. Nu ja, met de groentenveiling heeft hij wel gezien, dat het »een best ding» is; maar een ei is toch geen groente. Zoo kwam de over-voorzichtige aandragen met allerlei bezwaren en bleek geen argument hem te kunnen overtuigen. Van lieverlede namen sedert 27 Maart, toen hier de eerste veiling werd gehouden, de ongeloovigen af in aantal, wies het aantal aanvoerders en klom het aantal aangevoerde eieren van 23 607 tot 27615 Na het geweld, dat sommige opkoopers hebben gemaakt toen ruchtbaar werd, dat, ook hier een veiling zou worden ingesteld, heeft de veilings-commissie gemeend' overleg te moeten plegen met de overige V. P. N. instellingen in den lande, opdat alle aange voerde eieren ook verkocht konden worden. Die veiligheidsmaatregel is overbodig geble ken; de groothandel kwam al aanstonds zelf op de veiling koopen en als de aanvoeren nog grooter worden, dan komen de allergroot sten, van den Bond van eierhandelaren, die slechts zeer groote partijen kunnen gebrui ken en die tuk zijn op de eieren uit den omtrek van Amerfoort; zij informeeren reeds trouw bij de commissie en hebben al heel wat gekocht, voor .heel mooie prijzen. üp de vier vielingsdagen waren de prijzen 27 Maart 3.85 a 4.50 3.90 a 4.40 3 April 4.00 a 4.70 4,00 a 4.30 8 April 4.00 a 4.50 4.00 a 4.35 17 April 3.60 a 4.30 3.70 a 4.00 onderscheidenlijk aan de veiling en aan de markt. Als dat zoo door gaat, zal het niet lang duren of de wensch der veilings-commissie zal zijn vervuld en zal de vlag waaien van het gebouw ten teeken, dat de eerste 50 000 op éen dag zijn aangevoerd. De onlangs wegens het slechte weder uitgestelde record-rit van de Amersfoortsclie Wielrenners Vereeniging «Volharding» zal morgenmiddag worden gehouden, van het Hertenhuïs aan den Arnhemscheweg. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmanr, Langestraat 9 bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten over half acht, die van de overige voertui gen uiterlijk tien minuten na achten zijn aangestoken. De Donderdagmiddag op het parkeerter rein der artillerie achter de kazerne voor bereden wapens gehouden oefening van de brandweer had in hoofdzaak ten doel. 1 werking te doen zien van een Minimax- bluschapparaat. Het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, eenige Raadsleden, de majoor-eerstaanwe- zend ingeneur en eenige belangstellenden woonden de demonstratie bij, welke deed uitkomen, dat het toestel gemakkelijk han teerbaar en zeer betrouwbaar is en dan ook terecht toepassing vindt bij de beroepsbrand weren in groote Gemeenten. De werking en de vulling van het toestel werden aan het brandweerpersoneel uitgelegd. Kisten, takkenbossen, houtspaanders en krullen, rijkelijk met petroleum en teer ge drenkt en vervolgens in brand gestoken, werden in een ommezien gebluscht. Reeds zijn twee toestellen, groot model, aangeschaft voor de Gemeentelijke brand weer. Bij begin van brand toegepast ieder heeft dit in de hand, door zoo spoedig moge lijk per telefoon te waarschuwen kunnen zij heel wat waterschade voorkomen. Ten overstaan van architect VV. Salomons werd hier Donderdag aanbesteed het bouwen van A 4 dubbele woningen, B van 12 wo ningen en C van een kantoorgebouw voor rekening van den heer Chr. Pleines, aan den Dolder. Ingeschreven werd als volgtD. J. Rees kamp, te Utrecht, f 20 600, f 28 200, f 16 800; W. van Geut, Amersfoort, f 13 700, f 19 150. f 15 575» N. Zwager, Soest, f 17 900, f 21 400, f 12 400 L. J. Hemels, Amersfoort, f tb 000, f26 800, f 16 043 F. Carré, Zeist, f 20 320, f28 000, f 15 600 E. Hartog, Baarn, f 17 769, f23028, f15506; Gebr. Boonakker, Hilver sum, f21300. f28700, f17100; J. Biek, Hilversum, f 17 800, f 26 450, f 16 900 J. van Doorn, Hilversum, A en B f38900, B en C f 45 900N. de Gooijer, Zeist, f 20 500, f 27 700, f 16 600 J. Wildeman, Amersfoort, f18297, f26551, f15297; C. Kok Mzn., Utrecht, f19741, f27 564, f 15 380; G. Kuntz, Amersfoort, f 20 360, f 2S 200, f 15 700 W. van der Linden, Utrecht, f19990, f27 777. f 15 990en G. C. Blancken, Amersfoort, C f 16 139. De brandweer werd in den afgeloopcn nacht voor de eerste maal sedert haar reorganisatie gealarmeerd voor een uitslaan- den brand. Omstreeks half twee werden de bewoners eener boerderij in de Birkt, op de grens der Gemeente, gewekt door het loeien der koeien. Van der Linde spoedde zich naar den stal en bemerkte, dat in het middelhuis een hevige brand woedde. De brandweer, fluks gewaarschuwd, snelde toe en was met alle autoriteiten zeer vlug ter plaatse. Daar was gemeld, dat de brand woedde aan dezen kant van «Birkhoven» werd uitgerukt met het nieuwe materieel, dat echter geen dienst kon doen omdat er aan gene zijde, bij den spoorweg naar Baarn, geen waterleiding is. De oude spuiten wer ken middels paarden gehaald, doch de brand weer kon niet voorkomen, dat de hooiberg werd aangetastwel kon zij de belendingen behouden. Het grootvee kon nog geredhet klein vee, waarbij verscheidene kippen, kwamen in de vlammen om. De boerin, die zich weder in het huis waagde om wat sieraden te redden, bekwam zulke hevige brandwonden, dat zij naar het St. Elisabeths-ziekenhuis moest worden ver voerd. Haar toestand is zeer ernstig. De heer Seeuwen verleende haar de eerste hulp. Het huis is geheel afgebrand. De schade wordt slechts ten deele gedekt. De politie hield hier aan een zwaar be schonken vrouw, die later bleek nog in het Politieblad gesignaleerd te staan. Zij werd heden naar Utrecht geleid, even als G. P., die een 14 dagen geleden hier oplichting pleegde. Ook werden aangehouden een man, die nog 7 dagen tegoed had en nu fluks over de brug kwam, en een, die bij een bekeuring te Zeist een verkeerden naam opgaf. Tegen 4 personen, die zonder daartoe ge rechtigd te zijn op den Hof standplaats in namen met visch, werd proces-verbaal op gemaakt. Het Hoog-militair gerechtshof veroordeelde gister tot drie maanden militaire gevangenis straf den gewezen sergeant van het 5e regi ment infanterie, die 15 Maart 1913 zijn korps verliet, en voortdurend afwezig bleef en 24 Januari 1914 zich vrijwillig aanmeldde. De krijgsraad te Arnhem had appellant veroordeeld tot twee maanden. Kinderen bezien de wereli door stukjes gekleurd glas en kleuren haar op die wijze voor eer. poos. Groote menschen doen het zelfde, doch gebruiken vooroordeelen in plaats van scherven. TJit den Omtrek. Ten gevolge van het zachte weder der laatste week staan m de Betuwe de late kersen reeds inrollen bloei en de dikke knoppentrosserr aan de meikersen beloven spoedig uif'te breken. Morgén zal de boomrijke omgeving van Tiel een schitterende aanblik opleveren. Be halve de kersen staan ook de peren, abriko zen en perziken in lentedos. Gaat dan zien, wielrijders. De Soesters hechten er bij tijden aan, hun reputatie uit den tijd van Ferdinand Huyck op te houden en het mes te hanteeren. Donderdagnacht drongen twee Soesters bij hun neef VV. K. Hz„ wonende in de Kerke- buurt, diens woning binnen en verwondden hem zóo, dat de Gemeente-geneesheer er aan te pas moest komen. De daders worden gerechtelijk vervolgd. Burgemeester en Wethouders van Soest hebben in een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de aandacht ge vestigd op den grooten overlast, dien de ingezetenen en vooral de bewoners van buitenwijken ondervinden van de bewoners van woonwagens. Meermalen gebeurt het, dat 40 tot 50 woonwagens zijn gestationneerd. Daar het weinige politie-personeel teri platte lande niet in staat is om de bewoners dezer woonwagens onder behoorlijk toezicht te houden, ondervindt vooral de boerenstand groote last en schade. In dat schrijven wordt er ook op gewezen, dat de groote Gemeenten, die van voldoend politiepersoneel zijn voorzien en het best in staat zijn om dat volk in bedwang te houden, dien last doorgaans van zich afschuiven en de woonwagens zoodra mogelijk nr.ar de omliggende Gemeenten brengen, Ten slotte wordt op den Minister een dringend beroep gedaan om te willen bevorderen, dat in dezen onhoudbaren toestand zoodra mogelijk worde voorzien. Nog nooit is te Spakenburg zóo veel haring aangevoerd als Donderdag. Sommige schepen hadden door het mooie weer een vangst van wel 60 000 haringen. Er was op eens zóo veel, dat de rookerijen niet alles aankonden en 6 schuiten zelfs de haven weer verlieten om elders te markten. De prijs liep dan ook terug tot 30 cent per tal of 200 stuks. De geografie van het kapitaal. De Parijsche jurist dr. August Pélissier heeft de geografische verdeeling van het kapitaal be studeerd en de daarmee samenhangende wisselverhoudingen tusschen handel en indus trie der werelddeelen. In de «Revue» publiceert hij thans eerige interessante be rekeningen van het vermogen en den rijkdom der voornaamste cultuurlanden. Het onderzoek beperkt zich tot het roerende kapitaal, dus tot het bezit van Staatsgelden, Staatspapieren, obligaties, rentes, aandeelen en industrie papieren. Deze bepalen immers tegenwoordig de koopkracht van een natie. Van dit stand punt uit gezien, telt de wereld op het oogenblik slechts vier rijke landen: Engeland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Frankrijk en Duitschland. Het roerend bezit van deze vier volkeren nadert de 520 milliard franc en daarmee hebben ze de vrije be schikking over twee derden van het totaal mobiel kapitaal der aarde, dat niet minder dan 850 milliard bedraagt. Vergeleken met een van de vier genoemde Staten zijn de andere naties gewoonweg arm. Rusland bezit aan mobiel kapitaal niet meer dan 35 milliard, Oostenrijk ongeveer 25 mil liard, Italië 18, Japan 16 milliard. Ondank? de geweldige kapitalistische beweging in het land der Yankees is Groot-Brittanië nog altijd het rijkste land met zijn mobiel kapitaal van ongeveer 150 milliard franc, dat elk jaar nog met een drie milliard toeneemt. De Vereenigde Staten, die in 1800 nog nauwe lijks meer dan 1 milliard konden bezitten, beschikken thans over 140 milliard. Dat de gemiddelde levensstandaard in Amerika lager is dan in Engeland, is het gevolg van het bijna tweemaal zoo groote aantal inwoners. Frankrijk komt in de derde plaats. Sedert de dagen van het tweede Keizerrijk is zijn kapitaal geweldig gestegen en thans zelfs op 115 milliard te becijferen. De spaarzame geest der Franschen doet deze som jaarlijks toenemen met 2,5 milliard. Duitschlands rijkdom is van den jongsten datum. Hij bedraagt 110 milliard en groeit jaarlijks met 5 milliard aan. Engeland is de grootste geldschieter ter wereld. Meer dan twee derden van zijn kapitaal zit in het buitenland. Frankrijk heeft 40 millard uitgeleend, terwijl de beide andere naties hun geld speciaal hebben ge bruikt om eigen industrie vooruit te brengen. Wat nog niet zoo dom is als 't wel schijnt in de oogen van den braven XTederlander, die voor eigen industrie geen halven cent over heeft, doch honderdduizenden steekt in Amerikaantjes. Wegens plaatsgebrek moeten zoowel het verslag van het gisteravond gehouden con cert als berichten en advertentiën worden uitgesteld. BEURSO VERZICHT, van 4 tot en met 18 April 1914. In de 14 dagen, welke achter ons liggen, heeft de Amerikaansche markt weder een veelbewogen tijd doorgemaakt. De enkele dagen, voorafgaande aan de vier vacantie- dagen der Europeesche Beurzen, was de markt te New-York stil en op éen prijs ge bleven, doch terwijl de Beurslieden in Europa genoten van het prachtige weder der Paasch- vacantie-dagen, zorgde Wallstreet, zooals dit reeds zoo vaak is gebeurd, voor een verras sing, die echter van niet aangenamen aard was voor de Europeesche haussiers. Een scherpe daling, zoó als wij dit jaar in zóo korten tijd nog niet gezien hebben, was het Paaschca- deautje. dat W'allstreet aan Europa zond. De naaste aanleiding daartoe was de publicatie van den staat der onuitgevoerde orders van de Steel Corporation, welke een afneming met ruim 400 000 ton te zien gaf, waar door een dringend aanbod van Steel-shares werd uitgelokt, dat niet dan tegen sterk teruggaande prijzen opneming vond. De be richten uit de industrieele centra, door «Iron Age- gepubliceerd, waren óok al niet ge schikt om den ongunstigen indruk, door den slechten orderstaat verwekt, eenigszins te temperen en deden de vrees ontstaan, dat, waar met zekerheid is te zeggen, dat de op 28 dezer te publiceeren kwartaalsstaat zal aantoonen, dat het dividend op de gewone aandeelen in het afgeloopen kwartaal niet is verdiend en waar de toekomst zich voor de Steel Corporation zoo ontmoedigend laat aanzien, het dividend op de gewone aandee len zal worden verlaagd. Of dit inderdaad gebeuren zal, blijft echter nog de vraag, aan gezien de politiek der Steel Corporation er steeds op gericht is geweest, de dividenden zooveel mogelijk stabiel te houden en tot dit doel reeé s vroeger een gedeelte van het sur plus is aangewend, hetgeen nu weer zou kun nen gebeuren. Behalve deze factor waren er echter ook de aanhoudend slechte bedrijfsresultaten der spoorwegen, die tot verkoopen leidden en berichten, dat de Interstate Commerce Com mission in de bekende tarievenkwestie eerst op zijn vroegst in Juni uitspraak zou doen, in plaats begin Mei, zooals men had ge hoopt. Wat echter het niveau der markt het meest aantastte, was het acute stadium waarin de Mexicaansche kwestie plotseling is geko men. Te Tampico n.l. had zich het incident voorgedaan dat eenige matrozen van het daar gestationneerde Amerikaansche oorlogsschip op onrechtmatige wijze door de Mexicaansche autoriteiten gevangen genomen en onder ge joel en gescheld van het volk naar de ge vangenis gebracht zijn. Wel werden deze spoedig daarop weder losgelaten, doch Pre sident Wilson achtte door het incident de Amerikaansche vlag beleedigd, stelde scherpe

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5