Dinsdag 21 April 1914. No. 8405. 63e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOOETSGHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cieeff". HOOFD REDACTEUR F. J. FRSDERZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en ontelgenlngs- advertentien per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU» ZORTEGEAOHT 9. Telefoon 19. Het Grondbedrijf te Amersfoort. In de rede, door den Burgemeester van Amersfoort uitgesproken in de eerste vergadering door den Gemeenteraad in 1914 gehouden, kwam het volgende voor: .als ingezetenen van Amersfoort zijn wij getuigen geweest van tal van belang rijke gebeurtenissen. >In de eerste plaats mag ik wel hieronder vermelden het feit, dat de Gemeente eige nares is geworden van een uitgestrekt grond bezit. Nadat in het einde van 1912 op den weg van grondverwerving de eerste stap was gezet door den aankoop van land tnsschen de Barchman Wuylierslaan, ter hoogte van de halte .Vlasakkers», en den Ouden Utrechtschen weg werd in twee tempo's de beschikking verkregen over een gordel, welke zich uitstrekt tot een tame- lijken afstand ten Zuiden van den Lcusder- weg, en welks bezit der Gemeenie een aanzienlijke macht geeft over de toekomstige uitbreiding der Gemeente, en de vestiging daarin van bewoners. .Onmiddellijk in verband met deze aan- koopen, moet ik u noemen den, door Gede puteerde Staten evenwel nog niet goedge- keurden, aankoop van den .Bergt sedert goedgekeurd en de aankoopen van ter reinen tusschen den Utrechtschen weg en den Leusderweg vlak bij de grens der Gemeente, waardoor ook hier op beide evengenoemde levensbelangen der Gemeente een zeer groote invloed kan worden uitge oefend*. Uit deze mededeelingen blijkt al wel reeds, dat de door de Gemeente Amersfoort gedane aankoopen niet onbelangrijk zijn. En waar deze koopen uitsluitend zijn geschied op gronden, ontleend aan de belangen eener stelselmatige uitbreiding der Gemeente (be bouwde kom) schijnt het nog wel van belang, die mededeelingen wat nader toe te lichten. Het is mij niet bekend of een tweede Nederlandsche Gemeente behalve dan de paar allergrootste kan worden genoemd, die op zóo groote schaal het Grondbedrijf in het belang der volkshuisvesting en in het algemeen belang der Gemeente ter hand nam. Wanneer dus Amersfoort hierin is voorgegaan, kan het van belang zijn, de ont wikkeling en de uitkomsten van dat bedrijf te volgen. De thans in het bedrijf gebrachte gronden hebben een totaal oppervlakte van 230 H.A. en staan te boek voor een waarde van f 700 000. De gronden zijn gelegen in hoofdzaak binnen de Gemeentevoor een deel behooren zij tot het gebied der Gemeente I.eusden en wel tot dat deel, dat, wegens l'gging en bebouwing, voorbestemd schijnt te zijn om eenmaal te worden geannexeerd, De gronden zijn bijna uitsluitend bestemd tot villa-bouw (open bebouwing) en wel om dat zij meerendeels zijn belast met servitu ten, die een andere bestemming vrijwel uit sluiten. Het schijnt verwacht te mogen worden, dat deze Gemeente zich zal uitbreiden in hoofdzaak in do richting van de aangekochte gronden. Daarom is het noodig, met een enkel woord het karakter van de Gemeente te schetsen. Zooals wel bekend zal zijn, is Amersfoort een oude stad, omringd door de overblijfselen van de oude vestingwallen. Aan den Noord kant vindt men vruchtbaar bouwland, aan de overige zijden bijna overal boschgrond. Van Bemmel „Beschryving der stad Amersfoort" zegt,.De Stad legt in een zeer lustigen en vermaakelijken oort, aan den voet van een grooten en hoogen Berg, bekent onder de naam van den Amersloorder Berg, van waar zig een heerlijk en genoeglijk gezicht ver toond, niet alleen over het aangenaame van van lommerijke Bosschen, Plantagien en Lan derijen, die hier als zo veel Perken en andere overheelijke gezigten zig opdoen, maar ook in 't beschouwen van een grote menigte van verre en nabij gelegene Dorpen, aanzien- lyke Huizen en Plaatsen, welkers gezigt zig uitstrekt zelfs tot over de Zuider-Zee". Deze Berg behoorde eertijds, met alle om liggende gronden, aan de stad, maar werd in 1876 voor het grootste deel verkocht om de kosten te dekken van het ver nieuwen van enkele straten. Volgens de .Amersfoortsche Courant" van 16 December 1913 werd het besluit tot verkoop genomen in de Raadszitting van 20 October 1872, toen werd besloten, enkele straten te vernieuwen tot een bedrag van f44000. Den 21 Maart 1874 werden pucliek verkocht 162 H.A. grond en bosch, hetgeen opbracht f 34 600 (een gedeelte, ±47 H.A. werd, zooals straks zal blijken, in 1914 teruggekocht voor f 350 000). Een gedeelte dezer bezittingen behoorde in de laatste jaren in eigendom toe aan een Maatschappij, die ze als bouwterrein exploi teerde. Gezien het heerlijk schoone van deze ter reinen en in aanmerking nemende de gun stige ligging der stad aan de groote spoor lijnen, waarbij nog mag worden gewezen op de gunstige reputatie, welke de Gemeente geniet op het gebied van het onderwijs (zoo wel lager-, middelbaar-, hooger- als vakon derwijs) is het onverklaarbaar, dat deze ter reinen zóo lang onbebouwd zijn gebleven dat Amersfoort nagenoeg niets heeft gepro fiteerd van hetgeen waaraan plaatsen als Baarn, Hilversum, Bussum e. a. hun bloei danken. De Gemeente heeft nu getracht, de meeste der aan dezen kant van de stad gelegen gronden in haar bezit te krijgen. In het najaar van 1912 werd een terrein aange kocht, gelegen tusschen de spoorlijn Utrecht- Amersfoort en den straatweg Utrecht-Amers foort, ter grootte van 48 H. A. Door dezen aankoop is het mogelijk geworden, een weg te projecteeren, die verbinding geeft tusschen den genoemden spoorweg (halte Vlasakkers) en den Utrechtschen weg tegen over den Kalkwcg (weg naar I.eusden). Bij dezen aankoop werd veel tegenstand ondervonden van de zijde der inwoners, Tal van ingezonden stukken verschenen in de plaatselijke pers en een adres, waarbij niet- goedkeuring werd verzocht, werd aan Gede puteerde Staten aangeboden. De Raad ging evenwel kalmweg door en zoodra de goedkeuring op de eerste aan koopen was verkregen, werd opnieuw be sloten tot aankoop van grond, thans S3 H.A., gelegen langs den Kalkweg en bij Oud- Leusden, waartoe ook behoorde het hotel pension .Oud-Leusdenc met de daarbij ge legen bosschen. Nu de Gemeente ook over deze gronden de beschikking had verkregen, was zij eige nares geworden van een strook, die als een gordel om de eene helft van de stad ligt en op ongeveer 20 minuten afstand gelegen heid geeft, de verschillende uit de stad loo- pende wegen naar Arnhem, Leusden- Doorn, Utrecht, Amsterdam - onderling te verbinden. Tusschen dezen gordel en de kom der Gemeente zijn gelegen de ooven genoemde gronden der Bouwgrond-maatschappij, die door de gedane aankoopen als het ware door de Gemeente werden ingesloten. Welken in vloed deze omstandigheid heeft gehad op het terugkoopen van de Bergterrcinen, is niet te zeggenmaar een feit is het, dat - vlugger dan werd verwacht de Gemeente ook deze terreinen ter grootte van ±47 11. A.- aankocht voor de som van f 300 000. Met deze aankoopen en de reeds vroeger aan de Gemeente gekomen eigendommen is een bezitting verworven van 230 II. A., ongerekend nog het voor publieke wandel plaats bestemde .Birkhovem (groot 90 H. A,, waarop is gebouwd het eerste klasse hotel-pension .Birkhoven*). Zij heeft thans vrijwel het monopolie van den bouwgrond verkregen. Daardoor is het haar dus mogelijk gewor den, een zeer grooten invloed te oefenen op de wijze van bebouwing. En deze invloed is voor deze Gemeente van bijzondere waarde, omdat nu gewaakt kan worden tegen het verdwijnen van tal van prachtige vergezich ten, heerlijke panorama's, die het bewonen van den Berg zoo in hooge mate aantrekke lijk maken. Veel natuurschoon zal nu be houden blijven, dat anders wellicht ten offer zou zijn gebracht aan de belangen der grondeigenaren. Verder kan de Gemeente grooten invloed oefenen op de grondprijzen, omdat zij niet in de eerste plaats heeft te letten op .winst*. Immers, de indirecte voor- deelen, die aan de Gemeente bij verkoop en bebouwing toevloeien (gas- en waterlevering, inkomstenbelasting, enz.) zijn meer waard dan het behalen van winst bij verkoop. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat ook niet zou mogen worden geprofiteerd van de waarde- toeneming, die bij meerdere bebouwing zal volgen maar hoofdzaak mag en behoeft dit niet te zijn. Eindelijk ook heeft de Gemeente door haar tegenwoordig bezit meer gelegenheid ver kregen om het verkeersvraagstuk te bevor deren, doordat zij de daarvoor noodige gronden gemakkelijker kan afstaan dan particuliere eigenaars dat zouden wenschen. Kortom, de Gemeente is nu vrijwel geheel in staat, de uitbreiding van de Gemeente in die richting naar eigen inzicht te regelen. De waarde hiervan schijnt niet gering. Dat de financicelc regeling dezer grond exploitatie het treffen van bijzondere voor zieningen noodig maakte, spreekt wel vanzelf. Een grondbedrijf werd opgericht, naar regels, in een verordening neergelegd. De voornaamste bepalingen daarvan zijn deze alleen bouwterrein mag worden ingebracht en wel tegen de waarde, waarop het, bij inbreng, door drie of meer taxateurs zal worden geschat. Die waarde mag worden verhoogd met de kosten der werken, die ten behoeve van den grond worden uitgevoerd. Rente en aflossing, voerzoover deze niet uit de gewone middelen kunnen worden be streden (de verordening spreekt van .gewone* en «buitengewone* uitgaven en ontvangsten) mogen worden bijgeschreven. Om de vijf jaar heeft her-taxatie plaats. De te maken winst wordt gestort in een reservefonds. Slechts éen opmerking hieromtrent vinde hier haar plaats. Bij het aankoopen van gronden, door Ge meenten als deze, is het a priori niet altijd te zeggen, welk deel daarvan zal worden bebouwd en welk deel, ter wille van do om geving, als bosch of plantsoen dient te worden gereserveerd. Wordt zoodanig stuk aangekocht dan scheen het den Raad ge- wenscht, dat het geheele terrein werd inge bracht. De opbrengst van het te verkoopen deel toch zou de totaalkosten moeten dekker. m. a. w. de winst, op het eene gedeelte behaald, moet minstens even groot zijn als de kostprijs van het resteorende niet te ver vreemden deel. Uit de den Raad medegedeelde corres pondentie van Gedeputeerde Staten is ge bleken, dat dit college 's Raads meening niet deelde. De ruimte laat niet toe, hierop verder in te gaan maar waar duidelijk bleek, dat hier 'bijzondere voorziening noodig was, valt het m. i. te betreuren, dat Gedeputeerde Staten zich met de zienswijze van den Raad niet konden vereenigen. Na het tot stand komen van deze veror dening heeft de Raad con persoon (makelaar) aangesteld, die zal zijn belast met den verkoop van den grond, naar algemeen geldende re gels, waarvan de voornaamste deze zijn: de stad is ingedeeld in kwartieren en op kaar ten van elk dezer kwartieren zijn aangegeven de gronden, die ten verkoop worden aange boden; de koopprijzen worden vooraf door den Raad vastgesteld, op voorstel van Burge meester en Wethouders, de financieele com missie gehoord; de op to maken lijst wordt ten minste eenmaal por jaar herzien; de gronden worden verkocht om te wor den bebouwd door den koopcr (geen specu latieve koop, derhalve). Het plan van bebou wing is aan de goedkeuring van Burgemees ter en Wethouders onderworpen; van de betaling der kooppenningen kan uitstel worden verleend voor hoogstens 6 maanden, tegen vergoeding van 4.5 pCt. rente (deze bepaling is opgenomen in het belang der zoogenaamde eigenbouwers). Het bedrijf is 1 Januari j.l. in werking ge treden. De toekomst zal moeten leeren, wel ke zijn vruchten zijn en in hoeverre deze de belangen der volkshuisvesting en de alge- meene belangen der Gemeente ten goede zullen komen. De heer A. R. Veenstra, die als Secretaris der Gemeente meer dan cenig ander thuis is in deze dingen en dus in staat is, van de wording en van de bedoeling een helder inzicht te geven, schreef er het bovenstaande over in het jongste nummer van „Gemeente belangen", het veertiendaagse!» tijdschrift voor Gemeentebesturen en Gemeenteraadsleden. Het Gasthuiskerkje, een van de belang rijkste gedenkteekenen onzer stad uitbouw- kundig oogpunt, door de mildheid van lede.11 der Ned. Hervormde gemeente thans ook keurig gemeubeld, werd hedenmiddag door zeer veel belangstellenden in oogenschouw genomen. Aanstaanden Zondag znllen de godsdienst oefeningen er in worden hervat. Het plan bestaat, ook de voormalige gar nizoenskerk in de St, Joris-kerk te restau- reeren en weder in gebruik te stellen. Overeenkomstig de toezegging door Mi nister Treub in de Tweede Kamer gedaan, dat de wijzigingsontwerpen der verzekerings wetten omstreeks het Paasch-reces waar schijnlijk zouden kunnen worden gezonden naar den Raad der State, kan thans worden meegedeeld, dat behoudens onvoorziene om standigheden vóór het eind van deze maand wetsontwerpen tot wijziging der Invaliditeits wet en der Ziekteverzekeringswet, alsmede een nieuw wetsontwerp ter vervanging van de Radenwct bij den Raad van State zullen zijn. De alphabetische aanbeveling ter benoeming tot kantonrechter te Amersfoort luidtmr. W. G. del Baerc, te Woerden (inmiddels benoemd in gelijk ambt te Haarlem)mr. P. J. Du- puy, te Kampenen mr. W. van Son, te Haarlemmermeer. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, bij welke Amersfoort is aangesloten, heeft aan II. M. de Koningin een adres ge richt, waarin erop wordt aangedrongen, dat althans de Gemeenten eenigzins worden tege moet gekomen en wel door: t. haar te ontheffen van dc kosten van vervoer en verpleging van armlastige krank zinnigen, en 2. een hoogere tegemoetkoming te ver- leenen in de wedden van Burgemeester en Secretaris, twee denkbeelden, welke blijkens het ver slag der Staats-commissie .vrij algemeen instemming vonden*. In verband met het adres van den Ge meenteraad aan den Minister van Binnen- landsche Zaken tot overneming der Hoogere Burgerschool door het Rijk circuleert hier thans een adres aan dien Minister tot onder steuning van ccrstbodocld adres. Dit stcun-adres zal ook ter tcekening liggen in valkhoff's boekhandel cn wel van Vrijdag 24 tot Woensdag 29 April. Do belangrijke financieele voordeelen, voor onze Gemeente verbonden aan die overne ming, zullen ongetwijfeld zeer velen hun handtcokcning op 'dat adhseaie-adres doen plaatsen.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1