Stadsnieuws. In verband met haar aanstaand vertrek uit deze Provincie stelt gravin F. Schimmelpen- ninck zich voor. hen die haar een afscheids bezoek wenschen te brengen, daartoe in de gelegenheid te stellen op Donderdag 7 en Zaterdag 4 Mei, tusschen half drie en half zes. April van dit jaar is een goede maand geweest voor de tram. Zij vervoerde, stellig ook door de aanwezigheid van den circus Althoff, 13 060 betalende passagiers, of 939 meer dan in de zelfde maand van verleden jaar. De vervoeropbrengst was 1561, of f88.65 hooger. De totale ontvangsten beliepen f 683/2, of f 145.36 meer. De dagkilometer- opbrengst bedroeg f12.66, of f2.70 meer dan in April 1913. liet >Utr. Dbld.< weet met stelligheid te berichten, dat de electrische tram Amers foort—Zeist voorloopig zal zijn een stoom tram. De dienst zal in de tweede helft van Juli worden geopend. Er zullen 18 ritten worden gemaakt van het stationsplein te Amersfoort tot het station Huis ter Heide en 17 op het traject Huis ter Heide—Zeist. Burgemeester en Wethouders hebben aan hen, die in 1910 zich bereid verklaarden om gebruik te maken van electrische energie wanneer deze hier zou worden verstrekt, een schrijven gericht waarin zij er op wijzen, dat hun adviseur de heer E. F. Suringar. uit 's-Gravenhage, iederen Woensdag in Mei van elf uur tot half vier aan de gasfabriek zitting zal houden tot het geven van nadere inlichtingen. Bij dat schrijven is gevolgd het hier vol gende tarief Volgens de concept-voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door de Gemeente Amersfoort zal de prijs voor den stroom bedragen per eenheid (K.W.U.): voor verlichting 20 centvoor verlichting, be weegkracht en andere doeleinden, echter uitsluitend voor perceek waarin een indus trie wordt uitgeoefend en mits aldaar alle benoodigde energie voor verlichting en be weegkracht van het Gemeentelijk electrisch bedrijf wordt betrokken, terwijl het benoo- digd verinogen voor beweegkracht, in regel matig gebruik, ten minste twee derden uitmaakt van het totale vermogen der in stallatie, in den bezetten tijd 20 cent en in den vrijen tijd 5 cent. Voor een gegarandeerd energie-verbruik, van meer dan 25 000 K.W.U. per jaar, kunnen Burgemeester en Wethouders bij zondere overeenkomsten sluiten. Voor bestaande installatie's en in bijzon dere gevallen kunnen Burgemeester en Wethouders bijzondere bepalingen stellen. Voor beweegkracht of andere doeleinden, behalve verlichting, bedraagt de prijs per KAV.U.fo.15. De huur van een meter voor licht en kracht bedraagt per maand van f 0.2s tot f 2.50. De heer A. R. Veenstra is benoemd tot lid der examen-commissie voor candidaten- Gemeente-secretaris en ambtenaren ter Ge- meente-secretariën. Het schriftelijk onderzoek heeft plaats op 25 en 26 Mei, het mondeling vangt aan op 5 Juni. De jongedames H. C. ten Berg, E. M. Btuining, A. W. IT. van Driel cn J. Vonk verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. De heer R. Ie Poole, districts-inspecteur der spoorwegdiensten, ter standplaats Amers foort, is benoemd tot Inspecteur van de volksgezondheid, hier. De heer R. M, I.oman, thans te Ede, is benoemd tot Gemeente-secretaris van Bode graven. Ds. P. J. F. van Voorst Vader, thans te Nederhemert, is beroepen bij de Ned. Her vormde gemeente te Bennebroek. Met ingang van 1 Juli worden van den Hoofdcursus gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie de sergeanten H. R. A. Bernoster, R. G. W. Farret Jentink, C. Honig en J. J. Pipe, en bij het 16e regiment de sergeanten C. H. R. Landouw, J. I.ion, A. J. van der Wal en G. Ie Roij. Sergeant J. S. de Boer wordt gedetacheerd bij het ie regiment, sergeant J. L. C. Kuijne bij het 6e, sergeant C. W. Ekkart bij het 7e, sergeant W. te Hennepe bij het 11e, ser geant H. W. Gordijn bij het ie regiment veld-artillerie en sergeanten B. J. Jonker en H. X. Muntjewerff bij het ie regiment ves ting-artillerie. De nieuwbenoemde paardenarts 2e klasse H. A, van Vuuren is gedetacheerd bij de Hoefsmidschool, hier. Onder leiding van kapitein W. E. van Dam van Isselt zal op Hemelvaartsdag, 21 Mei, in de omgeving van de pyramide van Austerlitz een groote velddienstoefening wor den gehouden door de afdeelingen en de korpsen van Volksweerbaarheid. Tot slot der winter-oefeningen van de schietvereeniging »Wilhelmina« haddeprijs- uitdeeling plaats. Serie buks, maximum 1000 punten ie prijs Van der Vlugt 993 punten, 2e Van Eimeren 9S4, 3e Schukking 982, 4e Van Buuren 980, 5e Uding 976, 6e Van Oorschot 974. 7e Van Eek 970, 8e Thomas 964, 9e Vink 955, 10e Broek 955, «ie Pierik 948. 12e Courbois 931, 13e Ruys 927, 14e Val kenburg 889, 15e Van F.de 870. Vrije baan, maximum 600 punten, met 1 staande serie vrije hand, ie prijs Van Eimeren 590, 2e Van Buuren 589, 3e Van der Vlugt 588, 4e Schukking 587, 5e Uding 559, 6e Vink 549. Rozenprijs: Schukking. Koningssch utter (wisselprijs)Van der Vlugt. In de tweede ronde voor de U. P. V. B.- medaille won Zondag hier het tweede elftal van H. V, C. met 31 van Groen Rood, uit Zeist. De rust ging in met 2—0. Het aantal handteekeningen voor Plaatse lijke keuze hier ter stede verzameld, is nog niet meegedeeld. Niets ongewoons; het is bij na regel, dat Bestuursleden vóór iets derge lijks allerhoffelijkst de medewerking inroepen, doch daarna met zorg verzuimen hun onge vraagde belofte na te komen. Als totaal voor de Provincie Utrecht wordt echter opgegeven 11718 handteekeningen uit Gemeenten met samen 120 814 inwoners. Het verslag van de jongste vergadering van »Handel en Nijverheid*, tevens de laatste vóór het zomer-reces, hebben we moeten afbreken bij de rondvraag. De heer Van Schaik zeide, te hebben gelezen, dat hier enkelen zijn bekeurd wegens het zonder verlof standplaats nemen met hun vischkar op den Hof. Dit deed spr. vragen of er dan op de Langestraat te veel visch- karren stonden, of het er te vol was. Hebben de winkeliers aan de I.angestraat van Oude Vischmarkt tot Nieuwstraat niet veel overlast van die vischkarren, die de toegang tot hun winkels afsluiten. Niemand waagt zich voorbij de nijdige honden. Is niet aan het Gemeentebestuur te ver zoeken, die vischkarren te plaatsen, waar ze behooren, niet in de hoofdstraat waar het door de markt toch al zoo druk is, doch op het Lieve Vrouwekerkhof bij de afslagplaats daar wordt altijd de vischmarkt gehouden. De heer Frederiks: De omwonenden hebben nog anderen last door die vischkar ren. Koopsters en konpers zoowel als de vischvrouwen, allen personen die anders nooit een voet in hun winkel zetten, stappen de winkels binnen en vragen om een stuk papier. Dat moet nog schoon en heel en niet al te klein wezen. Wie weigert, weet zeker, dat stoep en ruiten worden bevuild met visch- afval. De heer Nieuwendijk:In geen enkele mij bekende plaats wordt, juist op den markt dag, de hoofdstraat op dergelijke wijze ver stopt met vischkarren. De Voorzitter: Ik hoop dezen mis stand zoo spoedig mogelijk te bespreken met den Burgemeester. De heer Van Schaik: In een der bla den heeft een zeer tendentieus berichtje ge staan over den cursus in eenvoudig boek houden, welke de heer Peper de welwillend heid heeft, te geven voor de middenstanders. Ik zal dat berichtje niet in zijn geheel herhalen, doch wil alleen meedeelen, dat het hierop neerkomt, dat het gering aantal deelnemers aan dien cursus een gevolg zou zijn van de minder goede samenwerking tusschen de Be sturen van de Hanze-afdeeling en van onze vereeniging. Ik laat den inhoud van dat be richt geheel voor rekening van den bericht gever; doch ik meen, als Onder-voorzitter, den Voorzitter geheel te moeten vrijpleiten van alle blaam. Het bericht is absoluut on juist en ontstaan uit overgevoeligheid of al thans totaal verkeerde opvatting. De Voorzitter: Ik dank den heer Van Schaik voor hetgeen bij te mijner ver dediging zeide. Het heeft mij zeer getroffen, dat de nu afgetreden Voorzitter van de Han ze-afdeeling in zóo scherpe bewoordingen heeft gezegd, dat de samenwerking tusschen de beide middenstands-vereenigingen te wen schen liet. Aanstonds na afloop van ds lezing door den heer C. Koenraad, op 27 Januari, heb ik, nog in de vergaderzaal, met den Voor zitter van de Hanze-afdeeling afgesproken dat een nader gemeenschappelijk overleg zou plaats hebben. Tot drie malen toe ben ik bij den Secretaris dier vereeniging geweest, doch deze schijnt daarvan geen mededeeling te hebben gedaan aan zijn Voorzitter. Precies zoo ging het met de actie tegen den vlie genden winkel. De heer Fontein: Ware het niet beter geweest, over dit onjuiste verslag te spre- 1 ken bij het voorgaande punt, de Mededee- lingen van het Bestuur? De heer Frederiks: Het geldt geen onjuist verslag, doch een onjuist bericht. De heer Van Schaik: Juist; ik be paalde mij geheel tot het berichtje over den boekhoud-cursus en sprak niet over de onheusche woorden, door den nu afgetreden Voorzitter der Hanze-afdeeling gesproken. De heer N i e u w e n d ij k Ik vrees, dat, ondanks het late uur, we een zeer breedvoe rige discussie zullen krijgen. Ik meen, dat dit is te voorkomenimmers de nieuwe Voor zitter der Hanze-afdeeling is hier tegenwoor dig. De heer B u n n i k Ik herinner, dat ik tot Voorzitter werd gekozen op 26 Maart en dat ik dus niets weet van de voor-ge schiedenis. Pas enkele dagen geleden heb ik er iets van vernomen. Ik kan dus geen uitsluitsel geven. De Voorzitter: De zaak is nog in onderzoek. De voorganger van den heer Bunnik had kunnen worden ingelicht door zijn Secretaris. Het is geheel buiten mijn schuld, dat de zaak zóo is geloopen. De heer Houbaer Den Secretaris der Hanze-afdeeling, die een even treurig familie- verlies trof als mij, is het niet euvel te duiden, dat hij naliet zijn Voorzitter in te lichten. Laat ons de zaak thans laten rusten. In de volgende vergadering hoopt het Bestuur dit incident tot klaarheid te brengen. De heer Bunnink: Ik acht het volstrekt niet jammer, dat de zaak thans is besproken. De heer Van Schaik: Ik herhaal nog maals, dat ik alleen sprak over het berichtje en niet over hetgeen de Voorzitter er bij haalde. Ik betreur, dat hij dit deed. De Voorzitter: Ik betreur het vol strekt niet. Het een is niet af te scheiden van het ander; de nu afgetreden Voorzitter legde ons drie zaken te laste De heer Fontein: Ik hoor, daar juist dat de zaak nog in onderzoek is. Het Be stuur had haar hier dan nu ook niet ter sprake moeten brengen. De heer Van den Burg: Indien de Voorzitter had geweten, dat den heer Lohmann een zóo droevig familie-verlies heeft getroffen dan zou hij vermoedelijk niet zijn ingegaan op hetgeen de heer Van Schaik terecht opmerkte over het berichtje. De heer Van Schaik: Die omstandig heden zijn van Iateren datum dan de zaak waarom het thans ging. De heer Kuhlmann: Ik heb de Hanze- vergadering bijgewoond en mij is daarin aanstonds gebleken, dat er een misverstand is, dat nu wordt onderzocht en naar ik hoop een bevredigende oplossing zal verkrijgen. De Voorzitter; Ik hoop óok zeer,dat de federatieve samenwerking niet zal lijden. Wij hebben, over en weer, elkaar noodig. Ik sluit de besprekingen hierover. De heer Nieuwendijk: Worden op de middenstands-congressen wel zaken be handeld, die niet op den beschrijvingsbrief zijn aangekondigd en, zoo neen, kan voor het aanstaande congres nog een punt opge geven De Voorzitter: Neen; voorstellen v moeten inkomen vóór 1 Maart. Lang te voren wordt daarop herhaaldelijk gewezen. Ik wil nog meedeelen, dat in 1915 op het terrein bij de Wittebrug bij Den Haag een groote Middenstands-tentoonstelling wordt gehouden en raadt ieder aan, daarop in te zenden of op andere wijze daaraan deel te nemen. De vergadering wordt hierop even vóór elven gesloten. Dr. Van Epen, geneesheer-directeur van het longlijders-sanatorium 'Middenbosch* te Doorn, sedert 1 Mei hoofd van het consul tatie-bureau der afdeel ing Amersfoort van de Ned. vereeniging tot bestrijding der tu berculose, zal Donderdag 14 dezer in de bio scoop »De Arend* een lezing met lichtbeel den houden. Er worden enkele plaatsen gereserveerd; de overige zijn kosteloos voor iederen be langstellende. In Mei houdt hij zitting eiken Dinsdag van 4 tot 5, daarna eiken Maandag van 4 tot 5 in de polyklimek van het St. Elisabeths-zie- kenhuis. De toeloop tot de Handelsschool blijft zóo aanhouden, dat het Bestuur te rade is gegaan een paralel-klasse te vormen en in verband daarmee de gelegenheid tot inschrijving voor de eerste twee klassen eerst later te sluiten. In den R. K. Volksbond »St. Joris* is thans ook opgericht een kleermakersgilde »St. Martinus*. aanvankelijk met 14 leden. Op 14 Juni zal door den R. K. Volksbond, de R. K. spoor- en tramweg-vereeniging »St. Anfridus* en de R. K. onderofficieren- vereeniging >St. Martinus* een bloemendag worden gehouden voor den bouw van het R. K. sanatorium Herwonnen levenskracht*. Ook zal worden gevormd een R. K. jon- gensbond. De Nationale bond van Vereenigingen voor vreemdelingenverkeer telt thans 100 plaatselijke vereenigingen, met ruim 17 000 leden. Door den aannemer Albert Haaf, te Wa- geningen, is onderhands aanbesteed het zink- en loodgieterswerk van de in aanbouw zijnde 80 woningen der R. K. bouw-vereeniging »St. Bonifacius* te Amersfoort. Laagste inschrijver was de firma Locflen, te Arnhem, voor f 8193, aan wie het werk is gegund. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 14 wagens met 7000 pond. De prijs liep van zó'/a tot 2Ö'/> cpnt- De handel was vlug. Men is Zondag weer druk aan het verlie zen geweest. Althans aan het hoofdbureau van politie zijn gedeponeerd een kerkboek, een rozen krans, een broche en een armband. Twee schavuiten die Zondag parmantig een tuin aan den Utrechtscheweg binnen drongen en daar bloemen stalen, werden door de politie op heeterdaad betrapt. Dat worden dure bloempjes. Doch de eigenaar zit met de stukgetrokken planten. mt den Omtrek. H. M. de Koningin-Moeder, die Donder dag naar Engeland vertrekt, zal vóór Pink steren terugkeeren en dan het paleis Soestdijk betrekken. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland is aan den Dijkstoel van den polder Arkenheem vergunning verleend om den weg van Nijkerk naar Bunschoten, ter plaatse van de brug over De Laak, aan de grens van de Gemeente Bunschoten, rqet ingang van 12 Mei gedurende ten hoogste twaalf dagen voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee af te sluiten. Uit Barneveld wordt bericht, dat de nu 87-jarige A. Bakker dezer dagen zijn zeven tigste jacht-acte heeft ontvangen. Als 18-jarige knaap ging hij het eerst met zijn vader ter jachtondanks zijn hoogen leeftijd verschalkt hij nog menig stuk wild en hoopt dit nog lang te doen. Op de volgende Oorlogsbegrooting worden gelden aangevraagd voor uitbreiding der luchtvaartafdeeling. De Minister zal voorstellen, het aantal vlie geniers, dat thans 4 bedraagt, uit te breiden en meer vliegmachines aan te schaffen, waar van het gevolg zal zijn, dat ook nieuwe lood sen zullen moeten worden gebouwd. Een en ander ook in verband met het feit, dat de vliegoefeningen ook zullen worden gehouden door officieren van het Nederlandsch-Indische leger en van de Marine, te wier behoeve de Minister van Marine een Farman-tweedekker zal aanvragen. Te Zuilen zal Tweeden Pinksterdag het Zendingsfeest worden gehouden van de Zen- dings-vereeniging der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk. Als opvolger van wijlen den heer J. E. N. baron Schimtnelpenninck van der Oye van Hoevelaken is benoemd tot Voorzitter de heer J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, sedert Maart 1908 lid dier Kamer voor Zuid- Holland, luitenant-generaal op non-activiteit en adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. Baron Van Voorst tot Voorst is thans 67 jaar. Hij zal 12 Mei worden geïnstalleerd. Mei. Mei, Bloeimaand, door de dichters, vooral door de Duitsche, zoo bezongen, is in werkelijkheid een maand van minder poëzij. Een mooie Mei is betrekkelijk een zeldzaam heid, althans in or.s land, België en Noord- West-Duitschland. I11 Schotland en Engeland is de Mei wel gewoonlijk zonnig, maar daar bij guur en buiig. Evenals in April hebben ook in Mei de Zuid-Westelijke winden slechts zelden de overhanc]. Meest varieert de wind tusschen West-Noord-West en Noord-Oost. Een ba rometrisch hoog ligt in het Westen, laag staat de barometer in het Noord-Oosten van ons werelddeel, in Oost-Duitschland, en dik wijls ook in Zuid-Frankrijk. Het gevolg van deze luchtdrukverdeeling is, dat ons land in de overganszóne ligt, die het hoog van het laag scheidt. Een zware bewolking wisselt dan af met ongetemperden zonneschijn. Regen van beteekenis valt er nie', maarvoortdurend bestaat er kans op een enkele bui. Vandaar, dat het aantal regendagen in Mei dikwijls niet zoo klein is. Ligt het hoog ten Noorden of ten Oosten van ons land, is de wind dus Oost of Zuid- Oost, dan heeft het weer in den regel een heel ander karakter en kunnen er tempera turen worden waargenomen, die niet onder doen voor de warmte van den hoog-aomer. Doch men zij op zijn hoede Bijna ieder jaar wordt immers omstreeks midden Mei een terugval van den thermometer waargenomen (de z. g. ijsheiligen). Na dezen terugval komt dan echter weer een flinke stijging. V. Bt. JJerhaaldelIJk ontvangen wij liet verwek, adver tentie.* bij de familie-berichten te plaatsen or een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken In dit opzicht geuit, rekening houden kan een vaste plaat* nan advertentie* NIKT steeds worden ge waarborgd.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2