Electr Ai mut JACQUES] rmssixu koek: Middelbare' Marktprijzen. Advertentiën. Oranje-^ Stoomwas Iiij te nemen beslissing over het eerste verzoek dient derhalve wel rekening te worden gehouden met het voornemen der vereeni- ging. Nu dus andermaal de vraag aan de orde zal komen, of een voorschot, als bij de Wo ningwet bedoeld, aan een vereeniging zal worden verleend, schijnt het ons toe, dat het oogcnblik is gekomen, een beslissing te nemen over den in de toekomst te volgen weg. Daartoe bestaat ook aanleiding, nu wij nog hebben te adviseeren op de tot uwe verga dering gerichte adressen van de afdeeling der Soc. Dem. Arb. Partij en den Amers- foortschen Bestuurders Bond, van 8 Decem ber 1913, en 127 inwoners van 6 December 1913, strekkende om van gemeentewege een voldoend aantal arbeiderswoningen te doen bouwen en deze beschikbaar te stellen ook voor de armsten. De vraag, die beantwoording eischt, kan aldus worden gesteld Op welke wijze worden de belangen der volkshuisvesting het best gedienddoor aan verschillende vereenigingen steun te verlee- nen, ct door de werkzaamheid op dit gebied zooveel mogelijk te concentreerer. en in ban- te leggen van éen krachtig lichaam Hij het beantwoorden van deze vraag zal dan tevens gelegenheid kunnen worden ge- vonden, de vraag te bespreken, of tot Ge meentelijken bouw moet worden besloten. Formeel legt de Woningwet aan de Ge meentebesturen een beperkte taak opnaast den plicht tot het maken eener Bouwver ordening, en in de sommige gevallen tot het maken van een plan tot uitbreiding, worden slechts .bevoegdheden toegekendja zelfs wordt de bevoegdheid om tot eigen bouw over te gaan afhankelijk gesteld van de^ »noodzakelijkheid«, die moet zijn gebleken. Wij zijn evenwel van meening, dat de taak der Gemeente veel verder gaat dan in de Woningwet is aangegeven. Wil de Wo ningwet inderdaad de vruchten afwerpen, die daarvan mogen worden verwacht, wil wer kelijk duurzame verbetering intreden in de wijze, waarop de onderste lagen der maat schappij zijn gehuisvest en deze gepaard gaan met de moreele, hygiënische en economische voordeelen, die daarvan het gevolg kunnen zijn, dan kan niet worden volstaan met het verleenen van hulp, alleen voor den bouw van woningendaarnaast zal het dan even zeer noodig zijn, de middelen te verschaffen althans de pogingen om die te verkrijgen te steunen die er toe zullen leiden, dat de categorieën van menschen, voor wie in de allereerste plaats wordt gebouwd, worden opgevoed voor een hoogeren woningstandaard, Niet alleen het bezit eener betere woning heft de bestaande mistanden ophet leeren gebruiken van de woning zal veel meer blijvende verbetering brengen. Daarom zal het op den duur noodig zijn, een of meer deskundigen aan te wijzen, die zich met deze sociale taak willen belasten. Dit vooraf op te merken, is noodig, omdat, bij het beantwoorden van de gestelde vraag, met een en ander dient rekening te worden gehouden. Wordt toch deze meening gedeeld, dan zullen er in het vervolg daaromtrent voor waarden dienen te worden gesteld bij het verleenen van voorschotten. En dan springt het hierbij al dadelijk in het oog, dat de taak der Gemeente steeds moeilijker wordt, .naarmate het aantal vereenigingen toeneemt; de vraag rijst zelfs, of omtrent deze werk zaamheid wel verplichtingen kunnen worden opgelegd aan vereenigingen, die er zich toe bepalen, een klein aantal woningen te bou wen. Zooals bekend is, draagt de Gemeente bij het verleenen van voorschotten de risico, die daaruit voortvloeit. Elders werd op het gewicht hiervan met nadruk gewezen. En al erkennen wij nu gaarne, dat dit feit geen aanleiding mag geven om steun te weigeren, wel vloeit daaruit voort de plicht om een voortdurend toezicht te houden op de hande lingen der vereenigingen, hun administratie en boekhoudingnaarmate dus het aantal vereenigingen grooter wordt, neemt de taak van de Gemeente in omvang en moeilijkheid toe. De werkzaamheid op het gebied van de volkshuisvesting houdt ten nauwste verband met de ontwikkeling der Gemeente en de samenstelling harer bevolking. Het ia dus noodzakelijk, voortdurend op de hoogte te blijven van de beschikbare woningen, om bijbouw óf tegen te gaan óf te' bevorderen. Zijn de belangen der volkshuisvesting in hoofdzaak toevertrouwd aan éen vereeniging, dan is het mogelijk, dat de Gemeente voort durend met die vereeniging in overleg treedt omtrent de behartiging dier belangen. Er is echter nog een omstandigheid, die I overwogen dient te worden. De vereeniging Volkshuisvesting* is reeds krachtig opge- treden door te besluiten tot den bouw der j 88 woningen aan den Liendertschen weg. Met den bouw dezer woningen is het plan j dier vereeniging echter niet voltooid. Het is 1 ons bekend, dat zij reeds bezig is, plannen te ontwerpen tot geheele bebouwing van de haar toebehoorende terreinen, waarbij ook 1 wordt overwogen de stichting van een bad huisje. De uitvoering dezer plannen zal worden bedreigd indien andere vereenigingen tot woningbouw besluiten; voor overvoering van de markt toch dient te worden gewaakt. Bovendien zijn met genoemde vereeniging onderhandelingen gevoerd over den bouw van woningen voor de allerarmsten, van woningen dus, waarvan de huurwaarde min der bedraagt dan noodig is tot dekking van de kosten. De Gemeente zou dan, doorsub- sidieering, de vereeniging tot dien bouw in staat stellen. In beginsel is >Volkshuisvesting II* be reid, haar medewerking te verleenen plan nen voor zulken bouw zijn reeds in bewer king. Deze wijze van voorziening in de behoefte aan woningen voor deze categorie van men schen, schijnt ons verre te verkiezen boven Gemeentelijken bouw. Het schijnt ons allereerst voor de Gemeente geen gemakkelijk uit te voeren taak, wonin gen te exploiteeren de administratie en de werkzaamheden, die daaruit voortvloeien, zijn voor de Gemeente veel moeilijker dan voor particulieren. Maar al ware dit anders, de opvoedende taak, die hier vooral dient te worden betracht, kan de Gemeente zeer moeilijk op zich nemen, Vrees, dat niet voldoende in de behoefte aan woningen zal worden voorzien, behoeft niet te bestaan. Hetvoortdurendoverleg.dat kan worden gepleegd en de nauwkeurige controle, die wordt ingesteld, houden de Ge meente voldoende op de hoogte van de toe standen, terwijl de vereeniging bereid zal zijn, tot aanbouw over te gaan, telkens als dit noodig blijkt en de Gemeente haar daar toe in staat stelt. Na overweging van een en ander, zijn wij tot de stellige overtuiging gekomen, dat de belangen der volkshuisvesting in het alge meen het best zullen worden gediend door enkele krachtige vereenigingen, en dat ook de belangen der Gemeente daarbij het meest gebaat zullen zijn. Indien uw vergadering zich hiermede zou kunnen vereenigen, geven wij in overweging, te besluiten, ons te machtigen I. om aan de vereeniging Volksbelang* te berichten, dat, hoezeer haar streven om in het belang der volkshuisvesting werkzaam te zijn, op hoogen prijs wordt gesteld, de Raad van meening is, dat dit streven onder de gegeven omstandigheden het best bevor derd wordt door den te verrichten arbeid te centrallseeren bij zoo weinig mogelijk, doch zoo krachtig mogelijke vereenigingen en hij derhalve bezwaar moet maken, aan haar verzoek te voldoenen voorts. dat hij de vrijheid neemt in het belang van het zoozeer toegejuichte doel, adressant te verzoeken, de haar ten dienste staande middelen, zoo eenigszins mogelijk, te willen aanwenden tot versterking van gelijke, reeds werkzame vereenigingen. II. om aan de afd. Amersfoort der Soc. Dem. Arb. Partij, aan den Amersfoortschen Bestuurders Bond en aan J. C. Hagelen, eersten onderteekenaar van een adres van 127 inwoners, te berichten, dat stappen zijn gedaan om te geraken tot bouw van wonin gen zoogenaamd voor de allerarmsten. Onder dagteekening van 7 Mei schreven B. en W.: Bij uw besluit van 25 November 1913 werd aan de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken* ten behoeve Blijkens het Voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het voorstel tot wij ziging van art. 261 Gemeentewet werd al gemeen toegejuicht, dat de Regeering zoo spoedig heeft getracht de bezwaren te onder vangen, welke het gevolg zijn van het arrest van den Hoogen Raad van 29 December 1913, maar ook algemeen was men van oor deel, dat door de bepaling, dat als de in art.20i der Gemeentewet bedoelde ambtenaar voor de toepassing van het Tweede boek van het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering als deurwaarder wordt aangemerkt, gezegde bezwaren niet kunnen worden uit den weg geruimd. Algemeen werd in overweging gegeven, art. 261 der Gemeentewet als volgt te doen luiden »De beteekening van stukken, betreffende vervolging ter invordering van plaatselijke belastingen en de ten uitvoer legging van dwangbevelen geschieden door een ambte naar, daartoe door Burgemeester en Wethou ders aan te wijzen. Bij de uitoefening van zijn taak wordt deze als deurwaarder aange merkt*. Het aantal sollicitanten voor het ambt van Directeur van de gasfabriek, het waterlei- dings- en electriciteitsbedrijf bedraagt 49. Uit Paramaribo komt het overlijdensbe richt van den heer C. M. H. Kroesen, sedert 1 Februari 1Q07 President-directeur der Su- rinaamsche Bank, Als kapitein van het 5e regiment infante rie werd hij gedetacheerd bij de landmacht in Suriname, ging daar over in burgerlijken dienst als commissaris van politie en werd om zijn groote kennis van land en volk be noemd bij de Bank. Hij bereikte den leeftijd van 52 jaar. In dit nummer komen voor advertentiën nopens de toelating tot de Hoogere Bur gerschool en tot de Middelbare Handelsschool Men neme daarvan goed nota. Kapitein F. H. A. A. Wagner, van het 5e regiment infanterie, wordt 23 Juni gede tacheerd bij het ie regiment veld-artillerie. De Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij stelde f50 ter beschikking van den comman dant der 2e compagnie 2e bataljon 16e regiment infanterie, welke compagnie op 20 April een zoo werkdadig aandeel nam aan het blusschen van den brand in de opslagplaats van dwars liggers bij Hooglandveen. De nieuwbenoemde reserve-paardenarts G. van Herwaarden wordt gedetacheerd bij de hoefsmidschool, hier. echtg. van Jentje Faber. Maria Renes, 20 mnd. Wilhelmina Hemmes, 52 jr., echtg. van Adriaan Goverdina van Os. Antonia van Dijk, 63 jr.. echtg. van Jacobus Voorburg. Pieter Schoole, 21 jr., ongeb. Cornells Bottenburg, 18 mnd. Jacoba Poort, 89 jr., ongeb. AMERSFOORT, 8 Mei i9>4- sedert moeten worden gewijzigd en om twee redenen 1. was aanvankelijk het plan, alleen den benoodigden grond voor de te stichten Ambachtsschool van de Gemeente over te nemen, om later het gereserveerde terrein voor de Middelbare technische school te aanvaardendoor den gewijzigden bouw moet direct het geheele terrein worden aan vaard, waardoor de erfpachts-canon met f306 is verhoogd; 2. was de annuïteit voor de aan te gane leening te laag geraamd, in hoofdzaak ten gevolge van de mindere opbrengst van het gebouw, dan aanvankelijk was geraamd. In totaal wordt daardoor een hooger sub sidie vereischt van f 1900. Tot dekking hiervan is een bedrag van en Maria Fluit, f 800 gevraagd aan Rijk en Provincie en Johanna Riksen, wordt aan de Gemeente verzocht, het toe gekende subsidie met f 300 te willen ver- hoogen. Ons college is van oordeel, dat, nu een maal de plannen zóo ver zijn uitgevoerd, dat weldra met den bouw kan worden aan gevangen, tegen het toekennen van het gevraagde bedrag geen bezwaar kan worden gemaakt, als ook het Rijk en de Provincie Peter Anthony van den Brandeler en jonk- het gevraagde bedrag toestaan. j vrouwe Josine Imilie den Beer Poortugael. Daarbij wijzen wij er nog op, dat de OVERLEDEN Gemeente nu ook direct de hoogere erfpachts- i Geertje van Beek, 52 jr., wed. van Cor- canon gaat genieten. nelis Walet. Rensina Vuurboom, 25 jr., Veluw Rijer z. van Jan van Ouwerkerk en Hen- I drika de Jeger. Jan z. van Jan Laseur en I Gerritje Groenevelt. Alida Margaretha d, van Willem van Essen en Elisabeth Kruis. Rijertje d. van Hendrik Malestein en Rijertje van de Pol. Jan Tijmen z. van Albert Bakkenes en Wijmpje van Voskuilen J Hendrika d. van Willem Rijnders en j Berta Weslerhuis. Hendricus Cornelis z. van Hendricus Ruurdericus Visser en Maria Johanna Knuivers. Coenraad Philip z. van Joseph Uding en Aalbertje van Beek. Hendrik z. van Gerrit Pijpers en Woutertje Bruinekool. i ONDERTROUWD: I Wilhelmus Johannes Fijnenburg en Gerritje van Hamersveld. Petrus Jacobus Butselaar Dirk van Nimwegen en Arnoldus Joseph Than- hauser en Margaretha Adriana Vreeswijk. Laurens Koets en Woutertje Arlar. GETROUWD: Marinus van Empelen en Maria Elisabeth Ising. Sipke Hans Zijlstra en Katharina Johanna Vervloet. -- Jan Ederveei; en Jannigje van Laar. Gerrit Hageman en Gijsberta Manten. Jonkheer Lodewijk Appelen fo.— ufo.-. Per®» fo.—Kleiaardappelen to.— afo.— Zand- aardappelen f 2.a f 2.50. Hoendereieren 13.80 a f4.20 per 100 stuks. Bruine eieren f4.20, a f4.80 p. 100 stuks. Hooiboter fi.io a f 1.40 per Kilo. Kippen fi.50 a f2.25. Kuikens fo.— a f o—Piepkuikens f 0.90 a f 1.30. Ganzen fo.a fo.Oude^eenden f o.a fo. Jonge eenden fo.a fo. Hazen fo.a fo.Wilde konijnen f o a fo.Tamme konijnen fo.8o a f 1.20 per stuk. Duiven fo.6o a f 0.80 per paar. Vette varkens fo.— a fo.—Magere varkens f 20. a f30.—. Zeugen f40.k f 100.—Biggen fg.— a f15.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer: o heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 50 heet. Zandaardappelen 240 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 500 Kilo HooiboterVette Varkens 20 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 400 Biggen en 20 Zeugen. Aan bel 11 wordt bericht band inet de" levering van stroom door haar deskund E. F. SCR11 tnigkundig- e nisch ingenien liage, gcdurei Mei e.k. elf van 11 tot 3 Gasfabriek tot het gev< tingen. TTerbauldelljk ontvangen wij liet verzoek, adver tenties bij de familie-berichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reservceren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht geuit, rekening honden kan een vasto plaats aan advertenties NIET steeds worden ge waarborgd. Dc officier van gezondheid 2e klasse dr. J. van der Werff wordt in November terug verwacht van zijn detacheering bij het Oost- Indische leger. Door de heeren Th. W. J. lieyligers en r. dr. II. Th. A. Verhoef wordt met 15 Mei hier onder de firma lieyligers Verhoef een kassierskantoor gevestigd aan de Kortegracht. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na kortstondig en ge duldig lijden, onze geliefde Echt genoot en Vader, de heer JOIIAN GERRIT VAN UNEN, in den ouderdom van 42 jaar. Uit. aller naam, Th. van UNEN- Hiikukr. Amersfoort, 6 Mei 1914. Stationsstraat 3. WISSEL- en EF (Mr. 8. G. VAN WELD Kortegracht 11. Telegramadres: Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loket*, speciaal gebouwde k volgens tarief, op a te zijnen kantore. Vfl Wis Bi Damei LANGE8TRAAT 7 Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 1 tot en met 7 Mei. GEBOREN Wilhelmus Petrus Mathijs z. van Theo- dorus Petrus Albertus Klaassen en Willemina van den Biezenbos. Arnolda Dirkje d. van Everardus Hendrikus van Leijenhorst en Wilhelmina Christina Schuld. Nicolaas van den voorgenomen bouw eener nieuwe j Adrianus z. van Cornelis Hubertus Kuipéri school o. m. een subsidie toegekend van 1 en Johanna Christina Hannessen. Steven f7000 per jaar. z van Steven Volp en Geertrui Bos. j De Begrooting, die tot grondslag heeft Petrus z. van Jacobus Theodorus Helmerhorst I gediend voor de berekening van het noodige en Maria Schievels. Hendrik Gerrit z. van subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente, Nicolaas Nieuborg en Klazina fffT" ^T~ Allen, die een vorderiug heb- ben op- of iets schuldig zijn aan de nalatenschap van mej. JACOBA POORT, overleden 4 Mei 1914 te Amers foort, Havik 34, gelieven daarvan opgave ot betaling te doen voor 20 Mei 1914 teu kantore van Notaris BOLK. DEVENTER bij 't ontbijt. In verband "mg gelegenheid tot inschri dag lialf i Punten Bespreking aanstaat Benoeming Comaif met 5-jarigen cursus to AMERSFOORT. Ondergeteekende bericht, dat de aangifte van candidaten voor de toelatings-examens tct eenige klasse van bovengenoemde school door hem wordt Ingewacht vóór I Juni a.s. Deze toelatingsexamens zullen plaats hebben in het begin van Juli, op nader vast te stellen data. Formulieren van aangifte worden 11aaan vrage gaarne door hom toegezonden. Do Directeur der H. B. S., dr. P. G. TIDDENS. Wasschen geh GOEDE BEHANDELD! Goederen worden^ mm- PROSPECTUS I

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2