Stadsnieuws. Zoodra door de in een beroep of bedrijf betrt.kenen de behoefte aan een regeling der opleiding wordt gevoeld, moeten pogingen worden in het werk gesteld om zulk een regeling tot stand te brengen. Verschillende lijnen worden in dit rapport aangegeven, tal van plannen ontvouwd en denkbeelden aan de hand gedaan, waardoor Gemeentebesturen den weg wordt gewezen tot verbetering der bestaande toestanden en tot het brengen van leiding in de opleiding van jeugdige mannelijke en vrouwelijke ar beidskrachten en van die toekomstige Staats burgers, die, door de uitoefening van een ambacht, zich op de maatschappelijke ladder de plaats zullen moeten veroveren, welke hun krachtens hun ontwikkeling en aanleg toekomt. Een exemplaar van dit rapport is gezon den aan de Ministers, de leden der beide Kamers, de Provinciale besturen, de Besturen der Gemeenten met meer dan 10 ooo in woners en aan allen, die met de enquête hulp hebben verleend. De commissie bestond uit H. J. C. Haver, Amsterdam, Voorzitter J. A. van Doornen, Arnhem; mej. A. Polak, Den Haag;J.Gor don Spandaw, Assen; mevr. C. A. Welcker De Wit, Oosterbeek mej. Martine Wittop Koning, Bussum A. I*\ van Zwet, Deventer, en F. E. Eisen, Den Haag, Secretaris-rap porteur. Wie zich de lezing herinnert, door mr. H. Smeenge hier gehouden vóór de tot stand koming der Ambachtsschool, de eerste inrichting voor vakonderwijs hier ter stede, zal een treffende gelijkenis vinden tusschen het toen door hem gesprokene en de con clusie van deze commissie. De Kinderwetten. De statistiek van de toepassing der Kinder wetten over iq 12 is verschenen. Daaruit blijkt het volgende In eersten aanleg werden behandeld 493 ver zoeken tot ontzetting uit de ouderlijke macht of de ouder-voogdij, waarvan er 438 of 8.88 pCt. werden toegewezen, en 281 verzoeken tot ontheffing uit de ouderlijke macht of de ouder-voogdij, waarvan er 267 of 95 pCt. werden toegewezen. Voorts 9 verzoeken tot ontzetting en 23 tot ontheffing van de derde of de toeziende voogdij, waarvan er resp. 8 en 21 werden toegewezen. Er werden in eersten aanleg behandeld 20 verzoeken tot herstel na ontzetting, waarvan 16, en 15 tot herstel na ontheffing, waarvan 12 toegewezen. In totaal zijn in 1912 ontzet 525 ouders, waarvan 309 vaders of 58.9 pCt. en 216 moeders of 41.1 pCt. Ontheven zijn 308 ouders, waarvan 164 vaders of 47.4 pCt. en 162 moeders of 52.6 pCt. Hersteld werden na ontzetting 27 ouders, waaronder 14 vaders en 13 moeders, na ontheffing 15 ouders, waarvan 5 vaders en 10 moeders. De gronden van ontzetting van ouders of ouder-voogden waren in de meerderheid (434) der gevallen misbruik hunner plichten daarop volgt slecht levensgedrag met 223 gevallen, waarvan er 135 tevens in het vorige getal begrepen zijn. In de gevallen van ont zetting van derde- en toeziende voogden waren de gronden altoos onbekwaamheid, misbruik van bevoegdheid of verwaarloozing van verplichtingen. Rijks-inkomstenbelasting. Nu art. 33 van het ontwerp-Inkomstenbe- lasting is goedgekeurd gelijk het door de Regeering werd voorgesteld, zal men allicht willen weten hoe het wordt, indien het ont werp tot wet wordt verheven en in werking treedt, hetgeen volgend jaar Mei zou plaats vinden. Tot een inkomen van f 1300 geschiedt de heffing volgens de schaal der tegenwoordige Bedrijfsbelasting; alleen wordt het begincijfer verhoogd van f 1 tot f 1.25. Verder klimt de belasting met f 1 per f 50 inkomen en van f 1500 met f 2 per 100. Boven f 2000 wordt van het meerdere 3 pCt., boven f 10 000 van het meerdere 4 pCt. en boven f 20 000 van het meerdere 5 pCt. geheven. De Memorie van toelichting geeft het vol gende staatje ter vergelijking van het tarief volgens art. 33 der Rijks-inkomstenbelasting en dat der Bedrijfsbelasting: Inkomen. Bedrijfsbel. Ink.bel. f 650 1 t.— f ..,5 1300 11. 11. 1500 14.— '5 2000 24.— 25.— 2200 28.— 3» 2500 34 40.— 3000 44-— 55 8500 54 70.— 4000 64.— 85.- 5000 84.— 115 10000 205.60 265.— 15000 365.60 465.— 20000 5*5-6O 665.— 30000 845.60 1165.— 40000 1165.60 1665.— 50000 1485.60 2165 Daarbij dient men nog in aanmerking te nemen, dat volgens art. 4 voor inkomens tot f 5000 een aftrek van het inkomen van f 50 per kind wordt toegestaan, en voorts dat, om een juiste vergelijking te maken, de cijfers der Bedrijfsbelasting nog verhoogd moeten worden met de daarop geheven opcenten, hetgeen een belangrijk verschil maakt. De aanslag regeling zal in hoofdzaak wor den opgedragen aan het dienstvak der directe belastingen; de registratie zal zekeren invloed kunnen oefenen op den aanslag van hen, die ook door de Vermogingsbelasting worden ge troffen. In de schattingscommissiën (éen voor iedere Gemeente) is Voorzitter de Inspecteur der directe belastingen de vier leden worden be noemd door den Gemeenteraad. In de Remonstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan dr. K. F. Sparnaay, uit 's-Gravenhage. Men verzoekt ons opneming van het vol gende De orthodoxe kiesvereeniging »Voor Waar heid en Vrede* heeft in hare vergadering van j.l. Dinsdagavond met op éen na alge- meene stemmen de volgende motie aange nomen Deorthodoxe kiesvereeniging »Voor Waar heid en Vrede*, kennis genomen hebbende van de couranten-berichten, na de laatst ge houden verkiezing van leden van het kies college, verklaart dat zij als zoodanig niet een ethische vereeniging is; dat zoowel confessioneelen als ethischen onder hare leden worden ge teld dat haar grondslag is: de erkenning van de boeken des Ouden- en Nieuwen Tes taments als Gods Woord en van Jezus Christus, den eenig geboren Zoon van God, als den eenigen, algenoegzamen Zaligmaker en den Koning der kerk Het Hof zal 30 Mei het paleis «HetLoo* betrekken. Zeer vermoedelijk reeds Zaterdag zal Hemony's carillon in den Lieve Vrouwe-toren ten gehoore brengen bij half uur «Kinderen van de zee*, waar van de tekst luidt: Wij zonen van Tromp en De Ruyter, Wij kinderen van de zee, Wij zeilen en zeilen, al luidt er De stormklok van de ree. Handen uit de mouwen, Alle hens aan dek, Nieuwe banen bouwen Naar den ouden trek. en bij heel uur Van mannen in oorlog, van mannen in [vree, Oud Holland, daar mocht je van spreken En riep je te land of riep je ter zee, Ze bleven niet in gebreken. De zelfde hand greep, fiks genoeg, Het zwaard, het roer, de spa, den ploeg, Tot heil van 't lieve vaderland. Men vindt de liederen in »De leeuwerik* en in «Kun je nog zingen*. De Grondbelasting moet vóór 1 Juni ge deeltelijk zijn betaald. Slechts in een deel der oplage van het vorige nummer konden we meedeelen, dat bij Kon. besluit van 1 Mei aan mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus op de meest eervolle wijze uit gemelde betrekking ontslag is verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft zich tot de Kamers van Koophandel gewend om haar oordeel te vernemen over een ontwerp Algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij het derde lid van art. 6 der Arbeidswet. Volgens dit lid kan voor alle of voor sommige bedrijven bij Algemeenen maatregel van bestuur worden bepaald, dat een jeug dig persoon en een vrouw des Zaterdags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mogen verrichten na des namiddags 1 uur. De thans ontworpen maatregel van bestuur strekt om zulk voorschrift vast te stellen o.a. voor spinnerijen, met uitzondering van touwspinnerijenen voor weverijen, met uitzondering van passementfabrieken. netten en tricotweverijen. Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers is her kozen tot gecommitteerde in het Bestuur der Ridderschap van Utrecht. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, oud lid van de Tweede Kamer voor Amersfoort, zal binnenkort met een Regeeringsopdracht in zake de rechterlijke macht in West-Indië voor den tijd van ongeveer anderhalf jaar naar Suriname vertrekken. Aldus de «Stichtsche Crt.« wier hoofd redacteur jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck is. De jongedames J. H, J. Jansen, W. H. Wentink en J. M. Nieuwendijk verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijze res. Mr. W. H. de Beaufort, sedert 20 Decem ber 1901 Watergraaf van het Heemraadschap »De rivier de Eem, beken en aankleven van dien*, heeft in de jongste vergadering van dat Heemraadschap meegedeeld, dat hij aan H. M. de Koningin ontslag vroeg uit dit ambt, Ruim 41 jaar was mr. De Beaufort lid van het Bestuur van dat Waterschap. Den 27 Mei 1872 tot Hoofdingeland benoemd, werd hij vervolgens Heemraad en als opvol ger van baron Van Hardenbroek van Am- merstol ten slotte Watergraaf. In alle functiën heeft hij zich doen ken nen als een zeer ijverig en hoogst bekwaam Bestuurslid. De «Staats-courant* bevat het Kon. besluit waarbij wordt ingetrokken het Kon. besluit van 2 December 1912, waarbij de Departe menten van Marine en van Oorlog werden opgeheven, een Departement van Defensie werd ingesteld en eenige in verband daar mede noodzakelijke regelingen werden ge troffen. De «Nieuwe Rotterd. Crt.« bevat thans de bevestiging van ons bericht van 9 April volgens hetwelk kolonel W. H. Piepers, thans commandant van het 2e regiment huzaren te Tilburg, generaal-majoor H. C. P. L. Mathon zou opvolgen als Inspecteur der cavalerie. De langverwachte promotie bij dat wapen zou thans 1 Juni volgen. Men zegt, dat luitenant-kolonel jhr. E. W von Wrangel auf I.indenberg commandant zou worden van het ie regiment huzaren. Kapitein J. U. H. Feikema, van het ie regiment veld-artillerie, wordt 16 Juni gede tacheerd bij de 5e infanterie-brigade, hier. Dr. J. G. Banijes, van het Militair hospi taal hier, wordt van 3 tot 12 Juni belast met den geneeskundigen dienst in de legerplaats bij Harderwijk. De vereeniging van actief dienende onder officieren «Ons Belang* zal instellen plaat selijke eereraden, welke ten doel hebben, lichtzinnige of zwakke leden, die hun stand en zichzelven oneer aandoen, te steunen en te helpen. Bovendien wordt benoemd een Algemeene eereraad van 7 leden, in welke ook enkele Hoofdbestuursleden zitting zullen nemen. Beroepsreizigers hebben er belang bij en den lijd voor, allerlei combinaties wat betreft het voordeeligst reizen na te gaan. De «Kath. Handelsreiziger* kan hierdoor aan hen, die per Kilometerboekje dan wel per abonnementskaart reizen, de volgende wenken geven Reizigers, die de reis wiilen maken van Groningen naar Amsterdam, of omgekeerd, en tevens Zwolle even willen bezoeken, doen verstandig, hun Kilometerboekje direct te laten invullen tot het eindstation. In dat ge val wordt berekend 188 K.M. Laat men het eerst invullen tot Zwolle en daarna verder, dan wordt er 114 en 105, dus samen 219 K.M. berekend. Naar Rotterdam scheelt het het niet zoo veel, maar toch nog 7 K.M. Reizigers, die van Amsterdam naar Gro ningen gaan en Assen willen aandoen, moe ten evenens direct invullen tot Groningen. Vullen zij het tweemaal in, dan kost dat 28 K.M. extra. Gaat men van Groningen naar Amsterdam en wil men Amerfoort aandoen, dan eveneens tot het eindstation invullenhet scheelt 31 K.M. Cuey-na-Gael, volgens den Burgerlijken stand rev. J. Irwin Brown, zal aanstaanden Dinsdagavond hier weer vertellen van de zotte dingen waartoe zijn intimus O'Neil is gekomen toen hij met een Engelsch-Neder- landsch woordenboek gewapend door Zuid en Noord-Holland trok en zich ten slotte verstoutte om te telefoneeren. Kniesooren en melancholici mogen vooral niet verzuimen, te gaan genieten van dezen echt-grappigen verteller, die langzaam en heel duidelijk spreekt en daarom door ieder is te volgen, óok door hen die niet dagelijks gelegenheid hebben, Engelsch te spreken. In Valkhoffs kunst-vitrine is geëtaleerd, Van Weezei Errens groote schilderij: ge zicht op Amersfoort van de Eemeen heel mooi doek. De vereeniging van leeraressen bij het industrie-onderwijs hield Zaterdagavond haar eerste jaarvergadering in de Industrie- en Huishoudschool hier. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging 117 leden telt. Mej. N. van Berkum werd als Presidente herkozen. In de plaats van mej. M. W. Arbei- ter, die niet herkiesbaar was, werd gekozen mej. C. Beekhuis, te Zwolle. Des avonds hield mej. G. Eggers, leerares aan de Industrieschool voor meisjes te 's-Gra venhage, een lezing, die in 't kort hierop neerkwam. Het tegenwoordig programma voor de akte Nuttige handwerken is niet in overeen stemming met de eischen van de practijk. Daarom moet aangedrongen worden op ver andering en wel op een splitsing ineen akte uitsluitend voor de Lagere school, en éen, die het recht geeft om voor de akte op te leiden en les te geven aan Vak- en huis houdscholen. De tegenwoordige eischen zijn voor de Lagere school te uitgebreid en voorde Vak- en huishoudscholen niet hoog genoeg. Tot het verkrijgen van beide akten zou examen afgelegd moeten worden in vakken van alge meene ontwikkeling en païdagogische ken nis. Hetgeen niet wordt onderwezen in de Lagere school moet ook uit de akte geschrapt worden en aan de tweede akte moet toege voegd hetgeen voor de Lagere school over bodig, maar voor de practijk toch zoo nood zakelijk is. Het vak zal op die manier op hooger peil gebracht worden, er zullen meer meisjes uit den beschaafden stand zich aan gaan wijden en de uitkomsten voor de maat schappij zullen van meer practische waarde blijken dan ze bij den tegenwoordigen toe stand zijn. Er volgde een geanimeerde bespreking, waaruit bleek, dat reeds allerwege die ge breken gevoeld zijn en ook dat reeds door meer dan éen vereeniging een commissie is benoemd om dit belangrijke onderwerp in studie te nemen. Een plan tot samenwerking werd reeds ontworpen. De vergadering van de N. V. Amersfoort- sche Glasverzekering-maatschappij kon Dins dagavond geen voortgang hebben omdat het bij art. 13 Statuten voorgeschreven aantal aandeelen niet vertegenwoordigd was. De volgende vergadering, welke thans in ieder geval rechtsgeldige besluiten kan nemen, is vastgesteld op Maandag 25 dezer. De Amersfoortsche Zwem- en Polo-Club zal dezen zomer weder uitkomen in de eerste klasse. Kees Beem speelt dit jaar voor Rot terdam, doch de A. Z, P. C., die 5 Juli haar eersten wedstrijd heeft, krijgt flinke ver sterking uit Gouda. Neptunus speelt in de tweede klasse en zal 14 Juni de Utrechtsche Z wem-Club ont vangen. Daar beide clubs flnk samenwerken, zal zeer vermoedelijk wijziging komen in de voor- loopig vastgestelde speeldata. De heer G. Bunte wil de daad bij het voegen. Het denkbeeld «Visch als volksvoedsel", waarover hij onlangs schreef, wil hij propa- geeren door aan zijn vischhandel een particulie ren vischafslag te verbinden, waar de men- schen met kleine beurzen goede waar kunnen krijgen voor hun geld. Indien het hem niet mag gelukken, plaats voor dien afslag te krijgen in een ander per ceel, zal hij met een paar weken in den eigen winkel dien afslag openen. Een gesignaleerde, die nog vyf dagen tegoed had, moest gister wegens dronken schap opgeborgen. Terwijl hij zijn roes uitsliep, zocht men het Algemeen politieblad eens na. Vanochtend werd sinjeur naar Utrecht ge leid. Tegen den zwerver, die, om onderdak te komen, 27 Januari een rol katoen stal van den stoep van «De Zon*, het manufacturen- magazijn van de firma Gebrs. Hamers, doch het gestolene in de Nieuwstraat reeds weer wegwierp, eischte de ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Arrondissements rechtbank te Utrecht een jaar, onder aftrek van de preventieve hechtenis. Deze eisch is hierop gegrond, dat beklaag de nog onlangs voor een dergelijk feit is veroordeeld tot 8 maanden en reeds sedert zijn 12de jaar in bijna voortdurende aan raking is met de Justitie. De vleugelen van den tijd voeren ons geluk weg, doch koelen en drogen tegelijk onze schreiende oogen. Vit den Omtrok. De schouw over het Waterschap Eemland zal worden gevoerd op 23 Mei. Het plaatselijk telefoonnet van Hilversum zal weldra, tevens als eerste, worden geëx ploiteerd door het Rijk. Bij de Wet van 7 April 1869 werd hier te lande het metriek stelsel ingevoerd. Ofschoon we een halve eeuw verder zijn, gaan de boeren nog voort, te verkoopen met de oude gewichten en maten. Kaas wordt verkocht per pondeikenschors per voer, of 816 K.G.talhout per vim, of 104 bossen; land per dammaat, of 37.14 Are. Het zandrijden voor de spoorlijn Gouda— Schoonhoven is geëindigd en met de af werking der baan is een aanvang gemaakt. In den laten herfst of in het begin van den

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2