Laatste B laatstelijk vastgesteld 19 December 913i eenige wijzigingen aan te brengenzulks in verband met opmerkingen van Gedepu teerde Staten. Zij stellen voor, te stichten een Fonds ter bestrijding van uitgaven voor de pensioenen van Gemeente-ambtenaren en om in 1914. 1915 en 1916 telkens een bedrag van f 10360 in dat fonds te storten. Ook stellen zij voor, wijziging te brengen in de redactie van art. 3 der voorgestelde Verordering, regelende de loonen der Ge meente-werklieden zulks om misverstand en daardoor moeilijkheden te voorkomen. Terwijl alles in het rond sprak van verjongd leven en nieuwe blijheid werd Don derdagmiddag op de Nieuwe algemeene be graafplaats de laatste eer bewezen aan een in de volle kracht zijner jaren van de zijnen en aan zijn zoo veel belovende werkzaamheid ontnomene. Op den doodenakker waren de Burgemees ter en de Wethouder van Onderwijs, leden van het Curatorium van het Gymnasium en van de Commissie van toezicht op het Mid delbaar onderwijs, de leeraren van het Gym nasium en van de Hoogere Burgerschool en zeer veel leerlingen van beide inrichtingen van onderwijs benevens enkele vrienden van den ontslapene, allen zeer onder den indruk van het groote verlies, dat de gemeenschap leed door zijn heengaan, allen met groote deernis vervuld voor hen, die hij achterliet. Toen even na eenen de kist in de groeve was neergelaten en het achttal kransen en palmtakken daar boven was neergelegd, trad dr. P. G. Tiddens, Directeur der Hoogere Bur gerschool, naar voren en sprak diep bewogen Mijn vriend en mijn collega Algera, ver gun me een enkel woord te spreken aan uw groeve namens uw collega's en uw leerlin gen van de Hoogere Burgerschool, met wie gij slechts zoo kort mocht samenzijn, maar toch lang genoeg om uw groote gaven van geest en hart ten volle te leeren waardeeren. Toen ik twee jaar geleden u mocht leeren kennen, leek uw leven éen blijde lentedag vol geluks. Uw gezin, uw familie, uw betrek king, ze waren even veel bronnen van vreug de voor u. Helaasdien lentedag hebt gij niet mogen beëindigen. Een lange, bange, sleepende ziekte beeft uw zoo krachtig lichaam ten leste verwon nen. Doch niet verwonnen is uw geest, het geen uw lijden heeft verzacht en waaruit uw lieve vrouw kracht kon blijven putten door uw blijmoedigheid en uw rein gemoed. Veel woorden van troost en opbeuring kan ik hier niet spreken maar toch wil ik aan dit eene herinneren, dat het beter is, te hebben liefgehad en te hebben verloren dan nooit te hebben liefgehad. Zoolang we leven, zullen we u niet ver geten en steeds dankbaar u in onze herinne ring bewaren. Rust zacht, vriend Algera. Dr. Ph. H. Peyrot, rector van het Gym nasium, sprak met van aandoening trillende stem Namens de leeraren en de leerlingen van het Gymnasium zij het ook mij vergund, een kort woord, doch een woord van innnige en groote waardeering aan deze droeve plaats te spreken. Slechts twee jaren mochten wij het geluk hebben, u te kunnen rekenen tot onzen ge- zelligen leeraarskring. Gij waart een opvoeder der jeugd bij uit nemendheid gij hebt zoo zeer goed ver staan het woord: »wie de hartender ouders wil trachten te winnen, moet eerst de har ten der kinderen veroveren*. Gij hebt dit gedaan met uw rijke gaven van hoofd en hart. Scherp hebt gij den weg afge bakend, die gij wildet gaan als veilige gids en waarlangs gij uw leerlingen, die gij zoo gaarne uw kinderen noemdet, hebt willen leiden om hen voor te bereiden voor de hun wachtende, soms zware levenstaak. Grooten dank hebt gij daardoor verdiend. Uw zij het ook korte verschijning was een weldoend licht, dat zal blijven schitteren ook na uw verscheiden. Zij dit uw nabestaanden tot troost. Rust in vrede. Ten slotte bracht ds. Schuurman, uit Sneek, zwager van den overledene, hartelijk dank voor de belangstelling gedurende de lange ziekte en de deelneming bij het overlijden en vooral voor de eerbiedige hulde, die weerklonk uit de woorden der vertegen woordigers van de beide inrichtingen van onderwijs aan welke de heer S. Algera helaas slechts enkele jaren mocht verbonden zijn. Even vóór half twee verliet men den doo denakker, overtuigd de laatste eer te heb ben bewezen aan een braaf mensch, die, hoe kort hier ook werkzaam, ten volle heeft ge toond het goede te willen, diep betreurend het heengaan van dezen jongen doode, een parel aan de kroon der toekomst ontvallen. De heer A. P. H. J. van Weezei Errens is benoemd tot lid der commissie, welke de zen zomer te 's-Gravenhage zal afnemen het examen voor de acte Handteekenen, Lager onderwijs. Het 3e bataljon van het 16e regiment infanterie, onder bevel van majoor A. Hoge- vorst, zal Donderdag naar de legerplaats bij Laren marcheeren, daar overnachten en Vrij dag hier terugkeeren. De stafmuziek van het 5e regiment gaat mee. Reserve-luitenant jhr. C. L. C. van Kretschmar van Veen komt 1 Juni bij het ie regiment huzaren voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Aan de Kon. Militaire Academie te Rreda zijn bevorderd tot cadet-sergeant J. F. Bischoff, A. J. Dahler, J. Dekker, J. Kok, J, J. van Os en J. M. Steenbeek; tot cadet korporaal J. U. H. Doornbos en H. A. Munzebroek. De heer P. H. J. Nefkens is benoemd tot kapitein bij het Vrijwillig militaire auto mobiel korps. De jongedames M. A.J. Reijnders, E. G. M. Overmaas, M. M. A. van der Waals, A. W. J. Couvee, S. A. de Kanter en A. J. P. Smits verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. Ook de heer A. van Wamelen behaalde die akte. De Mulo-school aan de Heerenstraat zet haar deuren weer open. Aanmeldigg uiterlijk 10 Juni. De muziek-vereeniging «Harmonie»,direc teur de heer C. H. Stoetzer, verwierf op Hemelvaartsdag te Zeist, bij de wedstrijden van den Provincialen bond van harmonie- en fanfarekorpsen den 2den prijs in de tweede afdeeling harmonie en den isten prijs in de afdeeling marschwedstrijd. De Amersfoortsche muziek-vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, won in dien wedstrijd den 2den prijs in de eerste afdeeling harmonie. In de jury hadden van hier zitting de heeren G. K. G. van Aaken en G. Bikkers. Mr. P. H. F. Bijl de Vroe, griffier bij het kantongerecht hier, is gebracht op de aan beveling ter benoeming tot kantonrechter te Woerden. Amersfoort's Mannenkoor, dat hier deze week een volksconcert geeft, zal in Augustus deelnemen aan den te Rotterdam te houden Internationalen zangwedstrijd. In café Suisse te Amsterdam werd verleden week een biljartwedstrijd gehouden tusschen de 4 beste biljartspelers uit Amsterdam en de 4 beste uit de Provincie Utrecht. Tot deze laatsten behoorde de heer S. K. Kielder, die, ofschoon het Utrechtsche team een kleine 200 caramboles in de minderheid bleef, den isten en den 2den prijs verwierf, een koperen thee-servies met bouilloir. De groote warmte op Hemelvaartsdag is niet zonder invloed gebleven op de deelne ming aan den wegwedstrijd over 90 K.M., uitgeschreven door de wielerclub «Volhar ding*. Slechts 10 wielrenners vertrokkenallen legden den weg af binnen den gestelden tijd van 41/2 uur, terwijl C. van den Biezenbos, de eerstaankomende, daarvoor 3 uur en 5 minuten noodig had; de tweede keerde terug in 3 uur en 15 minuten. 't Washier Donderdag buitengewoon druk auto's en rijwielen zonder tal, zelfs geheele rijwielclubs. Na afloop der oefening van het korps, ge vormd uit de Kon. Nederlandsche Weerbaar- heids-vereeniging, aan welke alle 12 afdee- lingen deelnamen, kwamen tal van geünifor meerden, zwaarbestoven en flink moe van den strijd bij de Pyramide van Austerlitz, naar de stad. Leider van de oefening was kapitein W. E. van Dam van Isselt, van het ie regiment veld-artilleriepartijleiders waren luitenant J. W. Klein, commandant van het korps, en luitenant jhr. A. B. C. von Bose, van het 5e regiment infanterie. In het jongste nummer van »De Kampi oen* wijdt Jan Feith een enthusiast woord aan den wandelweg Amsterdam Arnhem, door de uitnemende zorgen van den A.N.W.B. ingericht. Hij schrijft o.a. Er bestaat in onzen, van razend-snelle, dus hedendaagsche vervoermiddelen overvollen tijd nog zoo iets, dat ons vriendelijk herin nert, ons tegenlachend met een vergeten glimlach, aan wandelen Dus wordt ons her- schonken het rustige, genoeglijke, gemoede lijke, gevaarlooze, haastlooze, zenuw-stillende, eetlust-opwekkende, gezonden slaap-bevorde- rende, humeur-verbeterende,hartstochten-tem perende, altrulsme-aankweekende, menschen- min-verhoogende,tot-de-natuur-terugbrengen- de, van liefde-tot-God-en-wereid-omjuichendc genot, dat wandelen heet I In de gisteravond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden ver gadering van aandeelhouders in de N. V. Amersfoortsche glasverzekeri n g-maatschap- pij* werd onder meer uitgebracht het vijfde jaarverslag, loopend over het boekjaar 1913. Daaraan zij ontleend, dat het aantal ge sloten assurantiën vermeerderde met 44 en klom tot 284. Voor den eersten keer is winst gemaakt, een f 25, welk bedrag werd bestemd voor afschrijving op het verlies over 1911. Bij een nauwke rige beschouwing o\(r de afgeloopen 4 jaren blijkt ten duidelijkste, dat de winst wordt gemaakt door de verze kerde kleine, doch dat de verliezen worden veroorzaakt door de groote ruiten. In over weging wordt dan ook gegeven, dergelijke groote posten in her-verzekering te nemen. Door het bedanken door den heer J. van der Wal Kzn. als Secretaris-penningmeester ontstond een vacature in het Bestuur, welke werd aangevuld door de benoeming van den heer W. G. van Dam (Blankenheimstraat). Aan den afgetreden Secretaris wordt warme dank gebracht voor hetgeen hij heeft gedaan voor de oprichting en gedurende de eerste jaren van het bestaan der vereeniging, die zóo veel voordeel bezorgt aan de verzeker den. Eveneens wordt dank gebracht aan den Administrateur, den heer W. van Haselen (Soesterweg) voor zijn hoogst correcte boek houding, welke is een hechte basis voor het zoo riskant bedrijf Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd gisteravond, mede in »De vergulde zwaan*, de jaarver gadering gehouden van de Tuinbouw-ver- eeniging «Amersfoort*. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Leenderts, Rijks tuinbouwleeraar, en kolonel Indewey, Bestuurslid, bericht hadden gezonden, zeer tot hun leedwezen verhin derd te zijn. De notulen van 26 November 1913 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met- dank aan den 2e Secretaris, den heer H. van der Knoop. De ie Secretaris, de heer C. A. J. J. van der Linden, bracht hierna uit de jaar verslagen van de vereeniging en van haar proeftuin. Zij worden in druk verzonden aan de leden. Hier zij daaraan ontleend, dat ook het tweede levensjaar der vereeniging in vele opzichten zeer vruchtbaar was. Het doel, den achterlijken toestand van het tuinbouwbedrijf in het licht te stellen en verbetering daarin te brengen, is voor een groot deel bereikt. De belangstelling in het werk der vereeni ging neemt met den dag toe, vooral wat be treft den proeftuin, dat belangrijk onderdeel, welke druk en door velen meermalen werd bezocht. Die tuin zal weldra zijn een practi- sche leerschool voor Amersfoort en omge ving en heeft thans reeds zonneklaar bewezen, dat cultures, die men hier vroeger voor onmogelijk hield, winstgevend zijn gebleken. Gememoreerd wordt de oprichting der fruit- en groentenveiling, als het ware een geregelde en hoogst leerzame tentoonstelling. De omzet in goed vier maanden bedroeg reeds bij de f 4000. Van niet minder belang was het tuinbouw- onderwijs: de fruitteelt-cursus, aan welke door 31 personen van 19 tot ruim 40 jaar werd deelgenomen, en het eerste gedeelte van den 2-jarigen cursus voor jongeren, welke werd gevolgd door 13 jongelieden, Beide cursussen zullen in den loop van dit jaar worden aangevuld door een excursie. Nog werd een proef genomen met wandel- lessen in den proeftuin, vooral om voorlich ting te geven nopens het aanleggen van aardbeien-cultures, welke zeer goed zijn ge slaagd evenals de teelt van groenten en fruit onder glas dan wel van den kouden grond. Het ledental steeg tot 293. Op allen wordt een beroep gedaan om ten minste n lid te werven, want eerst op die wijze zal de tuin bouw, welke zoo zeer loonend is gebleken, bier volkomen tot zijn recht komen en zul len handel en verkeer in de Gemeente wor den gebaat. Herinnerd wordt nog, dat door de groote vrijgevigheid van den Voorzitter de jonge vereeniging reeds nu in het bezit van een groot warenhuis (druiven- en perzik-serre, ook voor andere doeleinden te benutten) van 80 bij 8 Meter. In het verslag van den proeftuin wordt onder meer vermeld, dat reeds 27 Maart 1913 de eerste spinazie en radijs uit het kleine warenhuis, groot 150 M2, werden geveild ruim een maand vroeger dan voorheen die groente hier ter stede te koop werd aange boden. Aanvankelijk hadden de veilingen plaats in den tuin, aan den Hoogeweg; se dert 17 Juli 1913 worden zij gehouden in het gebouw bij den Kleine Koppel, welwil lend door het Gemeentebestuur ingericht Een 3-tal zeer belangrijke staten geeft een Juist overzicht van de opbrengst der gewas- j sen op ieder perceel van den proeftuin, nog kort geleden een weiland waar meer on kruid dan gras groeide. Het werkplan voor 1914 besluit het ver- Vermeld zij hier, dat ontvangen werd aan subsidiën van het Rijk f 500, van de Ge meente f350 en van de Provincie f250 en uit verkoop van produkten reeds f 1624.72. Den Penningmeester werd, nadat zjjn beheer staande vergadering was nagezien, decharge verleend onder dankbetuiging voor zijn uitnemende zorgen. De Voorzitter deelde hierna mede, dat in Juni de proeftuin gedurende een week zal te bezichtigen zijn óok voor niet- leden en óok op een Zondag. De heer Roodhuizen deelde bij de rondvraag mede, dat bij, als trouw bezoeker van den proeftuin tot zijn verbazing heeft gezien, dat daar een prachtig gebouw is verrezen, de druiven-serre. Eerst zooeven heeft hij vernomen hoe de jonge vereeniging in het gelukkig bezit is geraakt van een zóo kostbaar gebouw, dat een f3500 kost. Ik weet, vervolgt spr., dat de Voorzitter niet houdt van ophef, doch dit kan mij niet beletten, dat ik hier openlijk hulde breng aan den heer Tromp van Holst, die een zóo belangrijke daad voor onze vereeniging deed (Applaus.) De Voorzitter: Ik öatik u zeer voor de waardeerende woorden en de vergadering voor haar instemming. Ik heb gemeend, in het belang van de vereeniging te handelen door haar thans reeds in het bezit te stellen van die kas. Daardoor kan zij te eerder laten zien wat hier kan bereikt door juisten teelt en doelmatigen arbeid. Nog werd gevraagd om ook dit jaar wandellessen te doen houden in den proef tuin en om, althans in den aardbeientijd, een derden veilingsdag in te stellen. De Voorzitter deed toezegging,deze vragen in het Bestuur te overwegen. Als er voldoende belangstelling is, zal rekening worden gehouden met de verzoeken. De vergadering werd hierna gesloten. Herinnerd zij nog even, dat de jaar vergadering van de Amersfoortsche Tramweg Maatschappij aanstaanden Donderdagavond wordt gehouden. Aan de Centrale eierveiling van de V.P.N. werden Vrijdag verkocht 28 253 kipeieren. De prijs liep van f 3.80 tot f5.45. De eend- eieren golden f 4.25, de kalkoeneiercn f 10. Ter gister gehouden kaas-weekmarkt wer den aangevoerd 13 wagens met 6000 pond kaas. De prijs liep van 28^2 tot 3o>/2 cent, voor kaas onder Rijks-controle van 3il/.2 tot 32' cent. De handel was weer vlug. Verleden week werden zeventien wagens aangevoerd en niet 7, gelijk toen abusievelijk werd vermeld. Bij de door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding voor de levering van 8000 K.G. haver voor de paarden der Ge meente-reiniging werd ingeschreven als volgt N. V. voorheen J. van Vollenboven f 8.50, J. L. van Nieuwenhuizen f 8.48 en f 8.18, G. A. van Loo f 8.38 en f 8.28, en R. van 't Eind f 8.20. Aan den heer A. C. Beijer is voor f 16875 bij onderhandsche aanbesteding gegund het bouwen en inrichten, 'onder architectuur van den heer Faber, uit 's-Gravenhage, der bui ten-ontspanningsplaats aan de VVuytiers-laan ten behoeve van de leerlingen van het R.K. instituut «Saint-Louis*. Aan den heer L. J. Hemels werd, eveneens bij onderhandsche aanbesteding, opgedragen de bouw van een landhuis voor den heer J. Birnie, aan den Utrechtsche weg, onder architectuur van den heer (J. van Ijoogcvest. Aan de Gebrs. Ruitenberg is door jhr. Van Asch van Wijck, den eigenaar, opge dragen de herbouw van de boerderij «Mid denhoeve* in de Birkt, die 17 Mei door brand werd vernield. verslagen werden vastgesteld met dank aan den ie Secretaris en aan den chef-tuin baas, den beer P. van Stralen, die de staten samenstelde. De Penningmeester, de heer Joh. Knop pers, deed hierna rekening en verantwoor ding, waaruit bleek, dat bij een ontvangst van f 4673.24 er een batig saldo is van f 17.63. Bij de ten overstaan van architect H. J. Verhey gehouden aanbesteding voor den bouw van een landhuis aan de Kleine Nachtegaalsteeg, voor rekening van den heer H. Nieuwland, werd ingeschreven als volgt: Gebrs. pijnenberg f 11 786, G. Kuntz f 11 550, J. Vos f 10 490, H. J. Arbon f 9793, L. J. Hemels f9745, II van Kalleveen f 9625 en J. Boshuizen f 8485. Bij de ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht het woonhuis Breestraat no. 33, verhuurd voor f 1.50 per week, voor f1700 aan S. Volp het woonhuis Breedesteeg no. 2 verhuurd voor f 1.20 per week, voor f 570 aan J. Kamp en de twee woonhuizen Wolkesteeg no. 24 en 26, elk verhuurd voor f 1 per week, voor f820 aan A. Ruitenbos. De lantaarns van aqto's en rijwielen moe ten deze week uiterlijk vijf minuten over half negen, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten na negenen zijn aange stoken. meegeholpen het bouwer F. de B., da raakt, te blusschen, geen dienst behoefde t Loopt daar Zondig jongentje van een ja^ gestraat bij de Oudfe en te grienen en té 1 bleef staan om te venje Hoe men ook vroekr. jengelen en zijn over zijn gezicht en jd vegen. Eindelijk een heer/di hysterici heeft te dm aan de hand, jongenl* »'k Bin verdwaoldd «Zoo, en waar wUjk «In de Hoag*. Ze^t huisnummer van zijn ai Komt een groote tn gestapt, een bekend Hjjg van den Zuidsingel gj( stem. Herkent hetJqm «Laot je niet, bê^F best waor hie woont t vooruut, vaarreke, de vort*. De jongen staakt c menteer, vlucht de Jt halt bij het postkantdoi woordenboek aan hflt die hem heeft ontnflBtï in zoo'n turf nietzoujh Een paar kinderen, begrepen, dat het werke waren en in hun goedha den weg wilden wijzen kriege*. Zoo'n kwajongen»**-;! De politie moest in,c pro< Donderdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een uitsjaanden brand Achter Luiaard. Binnen 4 minuten na de brandmeldin g was ij ter plaatsedoch de buren hadden braaf herhaalde keeren wegens rijden een zonder licht. De Hooge Raad, ov verbod van overheid^- sche taal moet zijn ge* «Nicht rauchen» daara; vernietigde het vonnis, uit Utrecht, die het 1 geldboete van f 4 werd sloeg requirant van alk Het beste, dat gij; vijand is vergiffenis. 2e verdraagzaamheid, aanji en aan de inenschen ié TT it den C De opvocdingsggj)"' zullen 20 Juni met eenitt geopend. Overmorgen wordt^ «Eemland» de Noord- sluis. Zou dit temet eent reguleeren der Eem en door de Geldersche vJl De Gemeenteraad n 10 tegen 2 stemmen n aanbod der N. V. Verefc bosschen» tot den boschterrein voor f9001 terrein als wandelpark voorwaarde, dat ook i de Gemeente tot wain bestemd. Na dit jongste besluit stand van zaken deitSÉ geen enkel aanbod toj maar er is ook geen bé terrein als bosch te bes de hooge eischen, wellfc verkoop van een groet makkelijk gaan. Een sluitzegel, dat ken en zijn doel zal b" we zoo juist ontvifïg Amersfoort. Uitgevoerd in rood grijs fond wijst het d« punt van vijf spoorwej de spoorlijnen gevornii gegeven UitstekencL omgeving, Goedkoope van het land. Een mooi sluitzegel. VQETj 1 H. V. C. 1 speeldei oord tegen een comTJnï sche voetballers. Gedij: wedstrijd waren de gat derheid, hetgeen de ultt deel van H. V. C. dan H. V. C. 2 speelde strijden van den U. P.L «er A. W. III. De int nu niet zóo als verwacl

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2