Stadsnieuws. De heer Hogervorst: De vergadering erkent in beginsel, dat het plan toejuiching verdient. Welnu, dan ligt het op den weg van het Bestuur, als centraal-lichaam, om de uitvoering van dat plan voor te bereiden. Vermoedelijk zal het een commissie benoe men uit zijn midden, die een circulaire zal verspreiden en alle verdere voorbereidingen zal treffen om ten slotte te komen tot een collectieve zending van N.J. R. Dit behoort tot de uitwerkingthans is slechts aan de orde de bespreking van de wenschelijkbeid. De Voorzitter: Is iemand tegen het plan Niemand Dan is aldus in beginsel besloten. Het Bestuur kan nu verdere stap pen nemen en zal zoo spoedig mogelijk me- dedeeling doen. (Applaus). Aan de orde is de rondvraag. De Voorzitter: Ik wensch eerst een mededeeling te doen. Volgend jaar zal te Arnhem worden ge opend het officieele rosarium van de veree- niging. Daar komen uitsluitend planten van leden der vereeniging. Het Bestuur wil die planten beslist koopen, tegen handelsprijs. Het is onmogelijk, de levering pondsponds gewijze te doen plaats hebben, al zal ook de commissie haar uiterste best doen om alle leden te bevredigen. Heeft een van de aanwezige kweekers be zwaar tegen die regeling Niet Dat ver heugt het Bestuur. Het had gedacht, dat alle kweekers er vertegenwoordigd wilden zijn wegens de werkelijk schitterende recla me. Arnhem wordt niet de meest uitgebreide verzameling. Daar komen, behalve botanische en historische bijzonderheden, alleen die ro zen, welke van belang zijn voor Nederland. De heer Van Rossem: Ik hoorde den Voorzitter het woord «reclame* bezigen. Ik acht reclame niet juist in een wetenschap pelijke verzameling. De heer Hogervorst: Er is nog een ander bezwaar om zekere reclame te verbin den aan het rosarium te Arnhem. Van de 150 leden-kweekers zullen er ten hoogste 50 planten kunnen leveren; de overigen moeten worden gepasseerd. Daarom zullen_de plan ten ook worden gekocht. Indien de kwee kers planten schenken, is het billijk, dat men hun naam vermeldt bij de plant; nu de plan ten worden gekocht, wordt er voor niemand reclame gemaakt De heer Van Rossem: Nieuwe leden zouden reeds vanzelf wegvallen. De Voorzitter: In Frankrijk hangt men bij de tentoonstellingen de naamlijst der leden van de vereeniging op. We zou den dit voorbeeld kunnen volgen. De beer Hogervorst: Dat is een prach tig denkbeeld, dat er alweer meer toe bij brengt om contenter tout le monde et son père (Applaus). De Voorzitter: Ik was Maandag bij den heer Garreau, dien ik een poos geleden inlichtte omtrent ons nieuw systeem voor het bevorderen van het doel der vereeniging, namelijk het aanleggen van rosaria in plaats van het houden van tentoonstellingen. Hij heeft dit ter sprake gebracht op het rozen- congres te Biaritz, waar onze methode met uitbundig applaus werd begroet. In heel Frankrijk worden slechts twee rozen-tentoon stellingen gehouden, namelijk te Bagatelle bij Parijs en bij Tête d'or bij Lyon. Het heeft er al zeer veel van. dat de Franschen óok openbare rosaria zullen gaan aanleggen, met andere woorden doorloopende tentoon stellingen. Duitschland houdt tentoonstellingen. In den regel doen de kweekers hetgeen zij in zonden voor een prijsje over aan de Gemeente waar de tentoonstelling werd gehouden. Daar uit volgt, dat de rosaria in Duitschland niet veel om 't lijf hebben, want hetgeen op die wijze wordt achtergelaten, is de moeite van het inpakken en de kosten van terugzenden over '1 algemeen niet waard. De heer Grata ma bracht nu ter sprake het gebruik van de zeer brooze Japansche «rosa rugosa* als ondergrond, tegenover de veel sterkere «rosa canina», de hondsroos, welke in ons land meer wordt gebezigd om op te enten voor hoogstam-rozen De Voorzitter meende, dat derugosa in ons land geen nadeel doet. De heer Gratama: In het buitenland denkt men juist, dat hier te lande veel rugcsae •"orden gebezigd. bc Voorzitter: Indien werkelijk die meening in het buitenland wordt verspreid, dan is dit een zeer laakbaar afbreuk doen aan de rozenteelt in Nederland. Het Bestuur is, aJ aanstonds toen het dit tendentieuse bericht las in buitenlandsche vakbladen,daar tegenop gekomen. Het zal diligent blijven. Het best is, dat we ook aan het buitenland toonen kundige, eerlijke en ernstige kwee kers te zijn. Hier te lande weten dat zelfs de meest verstokte conservatieven. De heer Van Rossem; De strijd tusschen rugosa en canina is hier te lande vrijwel uitgevochten Ik acht het niet goed, dien weer op te rakelen. De heer Gratama: Nog altijd wordt gedacht, dat de kweek van rozen hier te lande niet belangrijk genoeg is voor den uitvoer. Daarom vraag ik den moreelen steun van N. J. R., opdat de kweekers niet langer worden achtergesteld bij de hande laars in snijbloemen (Applaus). De Voorzitter: Het Bestuur zal doen wat in zijn vermogen is en, zoo mogelijk, den steun van den Tuinbouwraad inroepen. De heer Hackenberg: De Voorzitter is een bescheiden man, dikwijls al te beschei den; hij veroorlove mij nochtans te zeggen hetgeen ik nu wil voorstellen. We krijgen thans een wetenschappelijk-his- torisch rosarium te Arnhem, dat bekend moet worden zoowel in het binnen- als in het buitenland. Doch daartoe moet het een korten naam hebben en niet zoo'n veelletter- grepigen. Ter eere van den arbeid van onzen eminen- ten Voorzitter vraag ik hem, in het belang der vereeniging, zijn naam te willen verbin den aan ons archief* en verzoek ik hem, het rosarium te Arnhem te mogen noemen: Mock's rozenhof. Op wijze zal ook zijn naam in lengte van jaren blijven voortleven in de geheele rozenwereld (Applaus). De Voorzitter: Ik apprecieer het voor stel zeer, doch verzoek dringend, het niet aan te nemen. Wat men na mijn dood wil doen, kan ik dan niet verhinderen. Ook zon der dit hoop ik er naar mijn beste vermo gens toe mee te werken, dat de rosaria in aantal zullen toenemen, overal zullen worden gewaardeerd en in lengte van dagen zóo veel nut zullen afwerpen als wij er van hopen. Hetgeen tot dusver tot stand is gebracht, is vooral te danken aan den steun van vele leden van N. J. R. Reeds wordt ons voorbeeld gevolgd in het buitenland. Het is mijn plicht als Voorzitter doch ook mijn lust als liefhebber om de rozencultuur voor te staan. De heer Hackenberg: Ik ken uw be scheidenheid, die dikwijls te groot is. De vergadering, die instemde met hetgeen ik zeide, heeft de beslissing, tenzij U pertinent bezwaar hebt om uw naam te leenen aan ons rosarium. De Voorzitter: Juist, ons rosarium, het rosarium van de vereeniging. Het heeft een te zeer persoonlijke kleur als aan die stichting van ons allen mijn naam wordt ge geten. Het zal mijn grootste belooning zijn als ook dit rosarium succes heeft.' Ik moet bedanken. De heer G r a t e m aWij hebben het be gin eener vak-bibliotheek. Kan die niet ge catalogiseerd en kan die catalogus niet gepubliceerd worden De heer F r am c k e n Ik moet als biblio thecaris meedeelen, dat vooral de tijdschriften in deplorabelen toestand verkeeren en zeer incompleet zijn. Het gebruik maken van de bibliotheek, dat vroeger te hooi en te gras geschiedde, wordt wel beter. De V oerzitter: De boekenlijst wordt binnenkort opgenomen in „Rosarium". N. J. R. is benoemd tot corresponderend lid van de Fransche rozen-vereeniging. Hier door wisselen we onze wederzijdsche tijd schriften uit. De heer Gratama: Het zou ook zeer gewenscht zijn, ze uit te wisselen met de vakbladen in Engeland en Oostenrijk en ook met de groote tuinbouwbladen in het buiten land. De V oorzitter: Het Bestuur zal gaarne dien wenk ter harte nemen. De vergadering werd hierop te 1,25 ge sloten. Omstreeks half drie begaf men zich naar het Oranjepark bij den Parallelweg, waar het tweede en tot dusver het grootste open bare rosarium in ons land door de vereeni ging werd overgedragen aan het Gemeente bestuur van Amersfoort. Gelijk we in het vorige nummer vermeldden, zeide de Burgemeester, toen hij voor de Gemeente dit eminente geschenk aan vaardde van het Bestuur van „Nos jungunt ros®", er volkomen gerust op te gaan, dat het rozenpark kon worden overgegeven aan de goede zorgen van het publiek. Moge dit vertrouwen van het hoofd der Gemeente nimmer worden geschoktmogen allen, die dezen rozentuin bezoeken, steeds bedenken, dat zij door het afplukken van een bloem zoo heel licht de gansche plant vernielen en zich vergrijpen aan den eigen dom van het algemeen, óok door hetloopen over de grasperken en het stuk trappen der banden. Mocht iemand zich geroepen gevoelen om als tegen beleefdheid het doel van N. J. R. te steunen door als lid toe te treden, dan zullen majoor Hogervorst of mr. Baudet daarvan heel gaarne bericht ontvangen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft gunstige overweging toe gezegd van het verzoek der Vereeniging van koopers onder algemeene handelsvoor- waarden, om meer controleurs bij den Rijks- opsporingsdienst voor vervalschingen en zich gu-stig uitgelaten op het verzoek om ge noemde vereeniging te willen hooren vóór het in behandeling nemen van het ontwerp I eener Handelswaren wet en verzocht.de noo- dige gegevens te verzamelen. Belanghebbenden zullen wel doen door de gegevens, welke zij hebben, reeds te ordenen, j opdat, als straks handels-, landbouw- en an dere dergelijke vereenigingen om bewijsma teriaal vragen, deze spoedig en afdoend kunnen geholpen. De «Stichtsche Crt.* schrijft: Sedert 1814 zal mr. dr. F. A, C." graaf Van I.ynden van Sandenburg de 15e Com missaris der Koningin in Utrecht zijn. Hem gingen vooraf J. M. baron Van Tuyll van Serooskerken 5 April 1814. F. ridder Van Ertborn 3 Augustus 1828, G. C. C. J. baron Van Lynden van Sandenburg 27 Gctober 1830, mr. L. Toulon 29 September 1831, W. R. baron Van Heeckeren van Brandsen- burg y Januari 1840, mr. T. van de Poll 25 September 1830, mr. S. baron Van Heemstra 21 Augustus 1850, jhr. mr. H. H. Röell 13 April 185S, jhr. E. C. U. van Doorn 1 Mei i860, mr. J. A. G. baron De Vos van Steen- wijk 1 Mei 18S0, mr. E. H. s'Jacob 1 Mei 18S2. mr. G. Romer 1 October 1888, A. baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poll en Nyenbeek 15 October 1888, en mr. F. D. graaf Schimmelpenninck 1 Augus tus 1905. Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen aan de Provinciale Staten voor. afwij zend te beschikken op een verzoek van de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrij ding van tuberculose om jaarlijks uit de Provinciale middelen een subsidie te mogen ontvangen van f 187.50. Gedeputeerde Staten motiveeren hun afwijzend advies op de over weging, dat het niet op den weg der Pro vincie ligt, aan de zorg voor de gezondheid en de armenzorg financieelen steun te ver- leenen. Hiervoor zijn Rijk en Gemeenten aangewezen. Mocht men echter meenen.dat die zorg ook de Provincie behoort ter harte te gaan, dan zouden Gedeputeerde Staten nog prefereeren een centrale dan een locale vereeniging te subsidieeren. Eindelijk meenen Gedeputeerde Staten, dat de onderhavige vereeniging door Rijks- en Gemeentelijke subsidie, benevens door bijdragen van parti culieren, over genoeg middelen beschikt om in haar behoeften te kunnen voorzien. Hier ter stede weet men maar al te goed, dat de meening van Gedeputeerden ten deze jammer genoeg niet juist is. Gedeputeerde Staten stellen voor, aan de vereeniging Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken* het verhoogd subsidie van f 5250 te verleenen. De motiveering in het volgende nummer. De bouw der nieuwe school is dus verze kerd. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad aangeboden een concept-verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door de Gemeente Amersfoort. Daaraan zij het volgende ontleend De aanvraag om aansluiting geschiedt door invulling en onderteekening van een ten kan tore van het Gemeentelijk electrisch bedrijf kosteloos verkrijgbaar formulier. De aansluiting wordt geweigerd indien ie. de straatleiding naar het oordeel van de directie te ver van het aan te sluiten perceel verwijderd is; 2e. de straatleiding naar het oordeel van de directie niet zwaar genoeg is 3e. de aansluiting naar het oordeel van de directie hinder in het net zou veroorzaken 4e. de aansluiting verlangd wordt voor tij delijke doeleinden, zooals voor illuminaties, verlichting van tenten, enz. 5e. de aansluiting blijkbaar moet dienen als aanvulling of reserve van een bestaande electrische inrichting 6e. de binnenleiding kleiner is dan 0.5 K.W. tenzij een jaarlijksch stroomverbruik van f 15 wordt gewaarborgd; 7e. voor de aansluiting vergunning van derden noodig is en die vergunning naar het oordeel der directie niet op voor het Gemeentelijk electrisch bedrijf aanneemlijke voorwaarden kan worden verkregen. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, van deze bepaling voor bijzondere gevallen, op voor ieder geval vast te stellen voor waarden en tarieven, ontheffing te verleenen. Het maken en onderhouden van de aan sluiting van de straatleiding tot en met den meter geschiedt door en voor rekening van het Gemeentelijk electrisch bedrijf, behoudens de voor den meter verschuldigde huur, voor- zoover de perceclen niet verder zijn terug- gebouwd dan volgens plaatselijk voorschrift. Het maken van de binnenleiding, waar onder wordt verstaan de aanleg achter den meter, geschiedt vanwege den aanvrager. Een binnenleiding wordt slechts aange- sloter, indien zij voldoet aan door B. en W. vast te stellen voorschriften. De prijs voor den stroom bedraagt per eenheid (K. W. U.)voor verlichting 20 cent, voor verlichting, beweegkracht en andere doeleinden, echter uitsluitend voor perceelcn, waarin een industrie wordt uitgeoefend en mits aldaar alle benoodigde energie van de Gemeente wordt betrokken, in den bezetten tijd 20 cent en in den vrijen tijd 5 cent. De bezette tijden worden automatisch ge controleerd door een dubbeltariefmeter eu loopen van 4 tot 8 uur (naar gelang van het jaargetijde) tot 10 uur 's avonds. De huur van een meter voor licht en kracht bedraagt per maandvoor een meter van 1 K.W. f 0.25, van 3 K.W. f 0.30, van 5 K.W. f 1, van 7 K.W. f 1.25, enz. Aan de Installatie-voorschriften, welke be langhebbenden desverlangd te onzen bureele kunnen inzien, ontleenen we, dat door de Gemeente wordt geleverd éenphasen- en driephasen-wisselstroom met 100 pool wisse lingen of 50 perioden per seconde. De instal'atie's kunnen worden aange sloten opeen hoogspanningskabelnet met een spanning van 10000 Volt, of een laag- spanningskabelnet met een spanning van 380 Volt tusschen de drie phasen onderling en een spanning van 220 Volt tusschen iedere phase en den nulleider. Kort na de opening van het gemeen schappelijk spoorweg-station deed de ver eeniging «Handel en Nijverheid* naast de trap naar het tweede perron een rijwielgeul maken. De H. IJ. S. M. zou, als deze geul prac- tisch bleek, de onkosten terug' betalen. Het goede voorbeeld heeft in vele stations en aan luchtbruggen navolging gevonden en de Directie der H. IJ. S. M. heeft, na een beleefde herinnering aan de afspraak, thans aan H. N. het destijds voorgeschotene terugbetaald. En daarbij bericht, dat aan den Staat der der Nederlanden eigenaar van het stations gebouw is verzocht, een dergelijke rijwiel geul te mogen aanbrengen naast de trap naar het eerste perron. Een detachement van de spoorweg-com pagnie van het regiment genie-troepen legde hier heden bij het station de rails voor de electrische tram Amersfoort Zeist. De heer R. le Poole, nieuwbenoemd Inspec teur van de volksgezondheid, zal tot 1 Mei 1915 standplaats hebben te Amersfoort. Mejuffrouw S. J. Scholte verwierf de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. De heer G. de Vries is benoemd tot Gemee- te-veearts van Oldenbroek. Mr. W. H. Beaufort, die bij het bezoek van het Deensche Koningspaar een lezing hield ten Hove, is door 1^. M. de Koningin benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje-Nassau. Mejuffrouw L. Ch. Doijer, thans te Utrecht, is aan de Rijks-universiteit aldaar bevorderd tot doctor in de Plant- en dierkunde op proefschriftEnergie-omzettingen tijdens de kieming van tarwekorrels. Arts W. H. A, van Os, thans te Amster dam. staat op dc voordracht tor benoeming tot Directeur van het Gemeente-ziekenhuis te Arnhem. (icneraal-majoor W. II. Piepers heeft gister zijn function van inspecteur der cavalerie aanvaard. Luitenant II. M. van Dijk, van de infanterie Oost-Indisch leger, niet verlof hier te lande, is gedurende drie maanden gedeta cheerd bij dc 4e mitrailleur-afdecling, hier. Dc Minister van Oorlog heeft bepaald, dat militairen, die jaarwedde genieten en ongeschikt zijn bevonden voor den dienst, gedurende het aan hen verleend verlof, in afwachting van dc nieuwe Pensioenwet, hun volle jaarwedde zullen behouden. Donderdagavond om 8 uur zal het staf- muziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den beer G. Bikkers, het eerste concert in dit seizoen geven op het terras van „Amicitia" en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Graf Zeppelin-marsch Feike. 2. Ouverture „Les dragons de Villara" Maillart. 3. Freuet euch des Lebens, Walzer Strauss. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opóra, „Faust" Gounod. 5. Ouverture „Hialka" Monuiszko. 6. Czardas aus „Der reist des Wojewoden" Graffrnann. 7. Romance Svendsen. 8. Fantaisie sur l'opéra „Le postillon de Lonjumeau" Adam. In de laatste jaren placht het steeds slecht weer te zijn telkens ais er een concert in •Amicitia* was vastgesteld. Daarmee rekening houdend, heeft het Be stuur bepaald, dat bij niet-handzaam weer het buiten-concert zal worden vervangen door een symphonie-concert in de zaal, mede door door de kapel van het 5e onder directie van den heer Bikkers. In de gisteravond onder voorzitting van den heer I. M. J. lloog gehouden 81ste ledenvergadering der plaatselijke afdeeling van Toonkunst werden de notulen van 25 September 1913 gelezen en ongewijzigd vast gesteld, met dank aan den Secretaris, mr. R. P. van der Mark.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2