Stadsnieuws. schuwing hooren richten. Hoedt u voorden eersten twist. Aan dit vermaan werd toegevoegd Als de liefde daar niet tegen kan, beduidt zij niet veel. Voor het een is evenveel te zeggen als voor het ander. Een verschil van inzicht of van wenschen behoeft nog geen haken en oogen te geven, niet te leiden tot den min der aangenamen gesprekvorm, ruzie ge naamd, waarbij vaak een woordenkeus wordt gewaagd, die men bij nader en kal mer inzien zal moeten erkennen, dat zij niet gelukkig is geweest. Evenwel, wat stevig heet te staan, moet ook een stootje kunnen velen eerst daarna komt de overtuiging van onwankelbaarheid. En dan nog afgescheiden nu van de betrekking tusschen man en vrouw het zou werkelijk niet goed zijn, ter vermijding van geschillen toegevendheid tot het alles- beheerschend beginsel te maken. Wij heb ben prikkels noodig op elk levensgebied daarop reageeren, is voorwaarde van ont wikkeling. In dien zin zouden wij bijna geneigd zijn te zeggen, dat in den omgang der menschen haken en oogen even onmisbaar zijn als in het werkmandje der huisvrouw. Met dit voorbehoud echter, dat wij een voorbeeld hebben te nemen aan de jongens die het soms hevig aan den stok kunnen krijgen, tot bakkeleiens toe, om kort daarna weer heel vriendschappelijk de voor hen van belang zijnde vraagstukken van den dag in behandeling te nemen. Verder kunnen wij onszelf wat trainen door het niet dadelijk als een botsing te beschouwen, wanneer iemand ons tegen het lijf loopt. Dikwijls is het bij toeval, of hoogstens uit onbedacht zaamheid is er eenig opzet in het spel dan kan de ontdekking, dat het ons volstrekt niet deert, hem nopen, zich verdere moeite te sparen. Laat het zqn, dat groote belangen ver schillen en gewichtige tegenstellingen van beginselen ons tegenover elkander blijven plaatsen, de bijkomstige nietigheden, die onder het begrip van haken en oogen val len, moeten in het leven een minder ruime plaats innemen. Zachtjesaan groote menschen geworden, behooren wij het kinderachtige op zijde te zetten. Zij leveren misschien een geschikte stof voor gezellig gesprek, stof voor den opbouw van het leven is er niet aan te ontleenen. Als soliede verbindings middelen voldoen haken en oogen niet. R. N. KKNNISUKV1NO. De Burgemeester van Amersfoort. gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Laad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrij dag den 20 Juni aanstaande, de9 avonds ten ti ure. Amersfoort, 23 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, H. \v. van ESVELD, Weth., loco-Burgemeester. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebuen de Provinciale begrooting voor 1915 ont worpen op f412 731.52 in ontvangst en uitgaaf, Zij stellen voor, op de hoofdsom der Grond belasting voor de ongebouwde en gebouwde eigendommen en op die der Personeele be lasting te heffen 12 opcenten. De Staats-commissie voor de electriciteits- voorziening, welke 14 Juni 1911 werd benoemd, •teeft gister haar rapport aan de Koningin aangeboden. Het voornemen bestaat, het dragen van kantoorjassen voor alle adsistenten, hulpte legrafisten en kantoorbedienden bij de pos terijen en telegrafie verplichtend te stellen. Deze jassen zullen zonder roode uitmonstering, doch van een voor iedere categorie van beambten verschillende kleur van linnen en met een onderscheiding op den kraag ver strekt worden. Vroeger werden alle aangekomen post stukken ook aan het kantoor van bestemming van een dagteekenstempel voorzien. De proefneming met het niet-stempelen bij aan komst heeft er toe geleid, dat het stempelen van aangekomen drukwerken, nieuwsbladen en monsters is afgeschaft. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 26 juni 1914, des avonds te 8 uur. 1. Benoeming van een onderwijzer aan school D. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan den heer J. Meijer, onderwijzer aan school E. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan mejuffrouw II. C. Koensz, onderwijzeres aan school G. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om dit jaar aan het Gymnasium geen overgangs-examens te houden en de regeling van de bevordering der leerlingen en het staken der lessen aan het College vr.n curatoren over te laten. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening, rege lende de jaarwedden van de onderwijzers bij het openbaar Lager onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement op het Middelbaar onderwijs. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het bedrag, uit te betalen voor het schoonhouden der Hoo- gere Burgerschool, 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van een ter rein aan de voorloopige commissie tot het oprichten van een speel- en sportterrein. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van een strook grond op den hoek van den Utrechtschen weg en de Jacob van Campenlaan van den heer U. J. N. Doornbos. ro. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een strook grond langs de Kortegracht, van H. Berg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan W.van der Linden en P. II. G. Montenberg. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan G. van Hoogevest. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan W. E. Wagtho. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om het terrein van de Groenmarkt te trekken bij den Hof en de groentenmarkt te verplaatsen naar het Havik. 15. Rapport van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van den Amersfoortsche Bestuurder Bond* in zake toezicht op klim- en steigermateriaal. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door de Gemeente Amersfoort. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der installatie-voor schriften als bed Deld in de Verordening, rege lende de voorwaarden voor de levering van electrische energie door de Gemeente Amers foort. 18. Voorstel van Burgemeesters en Wet houders tot goedkeuring van het ontwerp plan van aanleg van het hoog- en laagspan ningsnet voor het electriciteitsbedrijf. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening opliet beheer der Gasfabriek en Waterleiding van de Gemeente Gemeente Amersfoort. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van verschillende ver ordeningen, de bedrijven rakende. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van de rekening der Maatschappij tot Bevordering der toon kunst (afdeeling Amersfoort) in zake Volks zangonderwijs over het jaar 1913. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording over 1913 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo tingen. diensten 1913 en 1914. 24. Staten van oninbare posten der In komstenbelasting diensten 1911, 1912 en 1913 en der Straatbelasting, dienst 1913. 25. Vaststelling kohier der plaatselijke directe belasting naar hel inkomen, dienst 1914. I aan de Technische hoogeschool te Delft met I gunstig gevolg af het examen voor werk- I tuigkundig ingenieur. j H. M. de Koningin-Moeder heeft tegen i Donderdag verschillende hoofdofficieren uit Amersfoort genood tot een middagmaal. I Bij de Rijschool worden van 1 October tot 15 September 1915 gedetacheerd van de bereden artillerie de »e luitenants H. M. G. Higly, van het 2e regiment, P. J. N. A. Bartels, van het 3e regiment, en P. M. R. Versteegh, van het 4e regiment veld-artillerie. Het 10de regiment infanterie kwam heden middag op zijn marsch uit de Legerplaats bij Harskamp door de stad en werd per extra-trein van hier naar zijn garnizoen Haarlem terug vervoerd. Ten einde de verlofsluitenants der infanterie, met het oog op een eveniueele bevordering tot den rang van kapitein, op meer doel treffende wijze dan tot dusverre kon geschie den, in de gelegenheid te stellen, zich voor den naast hoogeren rang te bekwamen, heeft de Minister van Oorlog een regeling vast gesteld van de oefeningen in 1914 voor ver lofsluitenants van het wapen der infan terie (van leger en landweer). Deze oefeningen zullen worden gehouden in het tijdperk, dat de lichtingen 1909 en 1910 voor herhalingsoefeningen onder de wa penen zijn en verdeeld worden in een «cursus* van 9 dagen en een «practischen troepen- dienst» van 14 dagen. De cursus zal worden gehouden bij de 4e divisie van 21 tot en met 29 Augustus te Amersfoort. De practische troependie nst wordt verricht bij de korpsen, waarbij de betrokken verlofs luitenants zullen worden ingedeeld; bij de 4e divisie van 30 Augustus tot en met 12 September. De cursussen zullen omvatten kaderoefe- ningen, zoowel op het terrein als op de kaart. Bij gunstig weder zomer doet al weer zoo zonderling aanstaanden Donder dagavond het tweede concert op het terras van «Amicitia»; bij slecht weer het symplio- nie-orkest vatt het 5e in de zaal. Het programma luidt 1. L'anniversaire, marche Bikkers 2. Ouverture »Im italienischen Style» Schubert 3. Calanthe, Waltz Holzmann 4. Fantasie aus der Oper «Die Zauberflttte» Mozart. 5. Concert ouverture Kalliwoda (1 Ballet Egyptien Luigini 7. Aubade printaniore Lecombe S. Potpourri sur l'opèra «Le petit Duc» Lecocq Het volgende voorstel is lieden verzonden aan den Raad dezer Gemeente: De ondergeteekenden, D. Gerritsen, J. W. Jorissen en M. R. N. Oosterveen hebben de eer, mede namens de andere leden van den Gemeenteraad, met uitzondering van de Wet houders, voor te stellen, Gedeputeerde Staten van Utrecht uit te noodigen te willen be sluiten tot nadere regeling van de jaarwed den van den Burgemeester, de Wethouders en den Secretaris, en die te willen bepalen respectievelijk op f 4000, f 1500 en f 3500, aanvangende 1 Januari 1915. Een ontwerp-besluit, door uw vergadering vast te stellen, gaat hierneven. Het kan tien jaar, het kan ook wel langer geleden zijn, dat we bij herhaling aanrieden, ook hier eens een proef te nemen met een oplossing van chloorcalcium voor straatbe- sproeiïng. Thans wordt dit toegepast. De uitslag van het eind-examen van het stedelijk Gymnasium werd Zaterdag pas tegen 6 uur bekend. I Van de 9 leerlingen zijn geslaagd voor 1 Amejuffrouw H. van Dam van Isselt, mejuffrouw C. A. Hesta, mejuffrouw G. Knoppers en de heeren J. II. J. Hoog en I. J. Querido; en voor B: de heer F. W. J. Westra. Drie leerlingen zullen op 13 en 14 Juli her-examen doen. Mejuffrouw S. M. C. van Veen slaagde aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor het tweede Natuurkundig examen. De heer J. C. Kaars Sypesteijn legde Het Zaterdag en Zondag te Amsterdam ge houden concours-hippique is een groot suc ces geweest voor de Nederlandsche officieren, die er aan hebben deelgenomen. Voor het concours bestgaand officiers dienstpaard, tevens regiments-wedstrijd, bleven Zaterdag 14 deelnemers over uit de voór- keuring. De beker, uitgeloofd door de Kon. militaire sportvereeniging, viel ten deel aan de depots huzaren. Luitenant R. Wilson won den isten prijs met «Buffalo Bill» en den 3den met «Soliman»; luitenant H. A. M. Sassen met «Mies» luitenant W, Westerouen van Meeteren den j 4den met «Grave». Eervolle vermeldingen verwierven luitenant C. H. Labouchère met I «Zulu». ritmeester E. H. Juckema van Bur- 1 mania baron Rengers met «Mascha», luitenant j P. H. Ilekkema, met «Ginette», en luitenant F. E. Everwijn Lange met »Mayo'. In het springconcours om het kampioen- schap van Amsterdam won luitenant Mathon met «Black Rip» den 2den prijsde iste j werd gewonnen door den Belgischen kapitein V. Nyssens met «Taquineur». Aan het klein springconcours namen 23 I officieren en heerrijders deel. De iste prijs 1 was voor luitenant C. H. Labouchère met j «Potluck» de 2de voor ritmeester J. A. van j Gellicum, met «Powerfull», de favoriet van het zeer talrijke publiekde 3de voor luite nant J. M. de Kruyff, met «Ho maar» de 4de voor luitenant jhr. K. F. Qaurles van Üfford, met Marengo»en de 5de voor luitenant jhr. P. J. Boogaert, met «The glad eye Het Zondag gehouden springconcours was zeer zwaar, zoowel door de hindernissen als door den drassigen bodem na de onweersbui. Luitenant R. Wilson won met «Soliman» den isten prijs. Kapitein Nyssens, die ridderlijk erkende geslagen te zijn door »un artiste de tout premier crdre», verwierf den 2den prijs met «Soumise». De 3e prijs viel ten deel aan luitenant jhr. J. A. Röell, met «Chan- tecler». De 4de was voor luitenant H. J, Strootmar., met «Teddy». Vijfde prijzen ver wierven luitenant A. Th. Colenbrander, met «Spes» luitenant F. J. J. Trapman, met «Forest King» en kapitein V. Nyssens, Luik, met «Taquineur». Eervolle vermeldingen vie len te beurt aan luitenant H. Tourout, uit Rambouillet, met «Coeur d'artichaut» en met «Talsiforme» aan luitenant D. van Voorst Evekink. met «Rexen aan luitenant C. H. Labouchère, met «Zulu». De Belgische ruwharige herder «Jacot le fauve» van den heer Jos. J. F. Th. M. Cattie verwierf Zondag twee eerste prijzen open klasse op de internationale hondententoon stelling, welke in den Dierentuin te 's-Gra- venhage werd gehouden. Er waren 450 inschrijvingen. De Directie der H. IJ. S. M. heeft be paald, dat op de kleinere stations slechts naar enkele belangrijke buitenlandsche be- slemmingsstations rechtstreeksche plaatsbe wijzen verkrijgbaar zijn, zoodat de reizigers genoodzaakt zijn, zich onderweg opnieuw van plaatskaarten te voorzien en hun bagage opnieuw te doen bevrachten. Ten einde dezen reizigers naar het buiten- la nd zooveel mogelijk tegemoet te komen zullen voortaan de vertrek-stations, indien het verzoek daartoe eenige dagen te voren wordt gedaan, plaatsbewijzen alsmede baga gestukken der H. IJ. S. M. zonder bereke ning van extra kosten aanvragen aan een nabij gelegen II. IJ S. M.-station, dat wel door rechtstreeksche prijzen met het ge- wenschte bestemmingsstation is verbonden. Hierdoor wordt den reizigers het ongerief bespaard, onderweg hun bagage opnieuw ter inschrijving aan te bieden. Een gewichtige mededeeling doet een in zender in de «Nieuwe Arnh. Crt.«. waar hij schrijft Zooals u uit verschillende courantenberich ten bekend zal zijn, komen in de laatste tijden bij de spoorwegen herhaaldelijk geval len van diefstal en verloren raken van goe deren voor en schijnt men het vooral op kleine colli gemunt te hebben. Waar schrijver dezes in de laatste maan den herhaaldelijk dupe is geworden, acht hij het zijn plicht, het publiek voor schade te waarschuwen. Immers weinigen en bijna geen enkel particulier kent een bepaling uit het Spoorwegreglement, waarbij de Maat schappijen wettelijk niet verplicht zijn tot hoogere schadeloosstelling dan f 0.60 per Kilo. Wel is deze bepaling op de achterzijde van de adreskaart gedrukt, doch daarop let immers bijna niemand. Bij verlies beproeft men dan natuurlijk een hoogere schade dan fo.óo vergoed te krijgen, door middel van verzoekschrift of te slotte, wanneer dit niet baat, door een bezoek te brengen aan het Hoofdbureau te Utrecht, doch men krijgt dan tot finale nul op 't request. »TJ hadt uw zending immers kunnen ver zekeren», is dan het antwoord. De Posterijen echter vergoeden bij ver lies'steeds f2.50 per Kilo, zonder verzeke ring, terwijl de tarieven de zelfde zijn als die der spoorwegen. Het ligt dan ook in mijn bedoeling, het publiek voor schade te vrijwaren en het aan te sporen, pakketten tot 5 Kilo steeds per post te verzenden. Mogelijk kan dit voor de Maatschappijen een spoorslag zijn, hun onbil lijke bepalingen meer in overeenstemming te brengen met die der Posterijen. In de Zondag ook hier gehouden feest- vergadering ter herdenking van het uitvaar digen, op 15 Mei 1891, van de encycliek «Rerum novarum» werd o.a. meegedeeld, dat de R. K. Volksbond in ons land thans 193 afdeelingen telt met 57393 leden, van welke 45 000 aangesloten bij vakvereeni- gingen, terwijl in 't geheel een 70 000 ar beiders zijn georganiseerd in R. K. vereeni- gingen. Thans is vastgesteld en aan verschillende tuinbouwvereenigingen meegedeeld, dat het serum ter verdelging van ratten, afkomstig van de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, niet gevaarlijk is voor den mensch, welke vrees langen tijd heeft bestaan. Met dit se rum zal een ernstige proef worden genomen, zoodat men hoopt, daardoor van deze lastige vernielsters bevrijd te raken. Ook met »an- tiratin» zullen proeven worden genomen. 't Ware te wenschen, dat een afdoend middel gevonden werd. Ter gister gehouden kaasmarkt werder. aangevoerd 23 wagens, bevattende 13 800 pond kaas. De prijs was 28 tot 32.5 cent; voor kaas onder Rijks-controle 33 tot 34.5 cent. Voor hen, die in hun etablissement, café dan wel bioscoop, muziek laten maken, moge het volgende van belang zijn. De directie van een der grootste cafè's te Amsterdam had door een orkest laten spelen «Fantaisie Neerlandia», van den componist Jac. Bruske, en «Je sais que vous êtes jolie», van den componist Marius Christinè, terwijl in een kleine lunchroom een pianist, die met een bakje rondging, «Valse brur.e«,van den componist George Krier had gespeeld. Op vordering van de componisten is voor de eerste twee" overtredingen van de wet op het auteursrecht van muziekstukken de di rectie veroordeeld tot schadevergoedingen van onderscheidenlijk f 25 en f 10, terwijl de houder van de lunchroom werd veroor deeld tot f 10, omdat zijn «arbeider 111 loon dienst» als derde een onrechtmatige daad pleegde.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2