Stadsnieuws. Advertentiën. M Intusschen zij er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de gemiddelde engros-prij- zen voor de verschillende vischsoorten over het geheele jaar gerekend zijn, dus sterk ge drukt worden door de groote aanvoeren met lage prijzen gedurende betrekkelijk korte perioden. Dien tengevolge zullen de prijzen zich gedurende een grooter deel van het jaar boven, dan beneden dit jaarlijksch ge middelde bewegen. Een zuiverder grondslag voor een verge- iijking biedt daarom de prijs van 28 cent per K. waarvoor een handelaar te Ymuiden opzich heeft genomen, de regimenten der gre nadiers en jagers in de residentie geregeld van geheel schoongemaakte kabeljauw te voorzien. Een portie van 3.5 ons van deze kabeljauw, welke als ruimschoots voldoende kan worden beschouwd, om de vleeschportie van 2.5 ons vleesch met been te vervangen, kost nog geen 10 cent, of ruim 4.5 cent minder dan de portie vleesch, welke verstrekt wordt. Ds. J. L. E. de Meyere Joh. Czn., thans te Haarlem, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk, hier. Gelijk we reeds meedeelden, stellen Ge deputeerde Staten van Utrecht aan de Pro vinciale Staten van dat gewest voor, in 1915 in plaats van elf, twaalf opcenten te heffen op de hoofdsom van Grondbelasting en Personeele belasting. Deze verhooging wordt in de ontwerp- begrooting aldus toegelicht Voor den dienst 1915 is een aantal van 11 opcenten onvoldoende gebleken om de geraamde uitgaven voor dat jaar te bestrij den, waarom een ontwerp-besluit tot de hef fing van 12 opcenten op de hoofdsom der Grond- en der Personeele belasting over het volgende jaar gelijktijdig met deze Begroo ting aan de Staten-vergadering wordt aan geboden. Deze afdeeling wordt mitsdien in ontvangst voorgesteld als volgt De hoofdsom der Grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen over 1914 be draagt f 30S 841.28. De 12 provinciale op centen worden daarnaar berekend te zullen bedragen f 37 060.95 (voor 1914 was de raming f 33 951.12). De hoofdsom der Grondbelasting voor de gebouwde eigendommen over 1914 bedraagt f609954.04. De 12 provinciale opcenten worden daarnaar berekend te zullen bedra gen f 73 194.4S (voor 1914 was de raming f 65 26S.72). De primitieve en suppletoire kohieren van de Personeele belasting over 1913 worden berekend te bedragen f897 672.70, wordende de 12 provinciale opcenten daarnaar berekend tot een bedrag van f 107 720.77 (voor 1914 geraamd op f 96019.57). De raming van het totaal dezer drie soor ten opcenten bedroeg f 190 769.08 voor 1913, f 195 339.41 voor '9'4 en nu f217 976 voor «9*5- Üp de ontwerp-begrooting voor 1915 voor de Provincie Utrecht komen, wat Amersfoort betreft, de volgende subsidiën voor Ambachtsschool f 3250, idem voor den avond-teekencursus voor volwassenen f 100, Industrie- en huishoudschool f 1725, Tuin- bouw-vereeniging f 75, Landbouw-huishoud- kunde f 6o, Proeftuin der tuinbouwvereeni- ging f 250, Handelsschool f 1170. Voor landbouw-doeleinden is uitgetrokken ruim f 15000 aan subsidiën. Aan de Provinciale Staten van Utrecht is het volgend adres gezonden Het Bestuur van den Bond Heemschut* tot behoud der schoonheid van Nederland, onder bescherming van H. M. de Koningin, heeft ervaren, dat, sedert door de Provinci ale verordeningen in Noord-Holland en Zee- lanp de ontsierende reclames in die Provin ciën verdwenen zijn en dit ook weldra in Zuid-Holland zal geschieden, zij, die door dergelijke reclames het landschapschoon schenden, thans de Provincie Utrecht bij voor keur voor hun bedrijf kiezen. Nu de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaard heeft, dat het bestrijden dezer re clames de taak de Provinciale besturen - is, noodigt hei Bestuur voornoemd u met den meesten aandrang uit, spoedig een verorde ning tegen die reclames uit te vaardigen en zoo tot het behoud der schoonheid van de Provincie Utrecht mede te werken. Het zal morgen vijftig jaar geleden zijn, dat het voetpad naar den K'eine Koppel, meer bekend als het Smallepad, werd ont eigend ten behoeve van de Gemeente. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 23 Juni aan den Raad In onze voordracht van 23 October 1913, tot regeling van het te verleenen verhoogd- subsidie aan de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken* zulks in verband met de voorgenomen uitbreiding van het door haar te geven onderwijs werd de verwachting uitgesproken, dat door deze hervorming van het vakonderwijs de Burger avondschool gereorganiseerd zou kunnen worden. Het oogenblik schijnt ons aangebroken, U daaromtrent een voorstel aan te bieden. De Burgeravondschool omvat drie cursus jaren, waarvoor tot heden 7 klassen noodig waren, met 12 leeraren. Nu aan de nieuwe Ambachtsschool ook het theoretisch onderwijs zal worden gege ven, dat haar leerlingen tot heden aan de Burgeravondschool ontvingen, daalt met den nieuwen cursus het aantal leerlingen dermate, dat het eerste leerjaar slechts éen klasse zal vormen, waardoor twee klassen komen te vervallen. Het aantal der met den aanvang van het nieuwe cursusjaar aanwezige leer lingen van het tweede en het derde leerjaar zal vrijwel gelijk blijven. Er is daarom alle reden, de leerlingen die het tweede leerjaar met goed gevolg hebben doorloopen, in de gelegenheid te blijven stellen, het eind examen te doen en daarvoor dit jaar de derde klasse te handhaven. Bij het eindigen daarvan zal de nieuwe inrichting gelegenheid bieden, het verder onderwijs daar te genieten, zoodat voor de leerlingen van de nieuwe tweede klasse de gelegenheid tot het volgen van een derde leerjaar niet behoeft te worden geboden. De eerst te nemen maatregel zal dus zijn het derde cursusjaar op te heffen met het eindigen van den cursus 1914/1915 en te bepalen, dat de school zal bestaan uit twee cursusjaren. Zooals gezegd, zullen direct twee parallel- klassen vervallen, waardoor het aantal te geven lesuren zal verminderen. Toch schijnt het ons wenschelijk, in ver band hiemede het aantal vaste leeraren te beperken en den tijdelijken leerkrachten behoudens éen geen nieuwe aanstelling te verleenen. De leeraren worden bezoldigd naar het aantal te geven lesuren, en wanneer nu in het aantal een vermindering wordt gebracht, behouden de leeraren hun positie. Afgewacht kan dan worden, in hoeverre de Ambachtsschool een volgend jaar gelegen heid zal bieden, den leerare'n een nieuwe positie te verleenen. Voor een der tijdelijke leeraren bestaat die gelegenheid thans reeds en daarom kan het aantal met éen worden verminderd. Wij hebben de eer, U hierbij een ontwerp besluit aan te bieden, tot opheffing van het derde cursusjaar. Doe. het Bestuur der afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Nederland- sche onderwijzers is heden het volgende adres verzonden aan den Raad der Gemeente Amersfoort dat zij de voorstellen van Burgemeester en Wethouders, inhoudende wijziging van de salarisregcling der onderwijzers bij het open baar I.ager onderwijs in uwe Gemeente met ingenomendheid begroeten, omdat deze be oogen den achterstand, die genoemde rege ling hier ter stede kenmerkt, op aanmerke- lijker wijze te verminderen dan tot nog toe is geschied, al hadden zij zich voorgesteld, dat de argumenten in hun adres met memorie van 4 Juni 1.1., aan Burgemeester en Wet houders aanleiding zouden gegeven hebben, de wijziging van ingrijpender aard te doen zijn dat zij toejuichen, dat de voorstellen de beginselen, waarnaar huns inziens een goede salarisregeling zich moet richten, nagenoeg onaangetast laten dat zij, strevende naar gelijke leerkrachten in de school, het zouden betreuren als door wijziging in de bezoldiging voor het bezit der hoofdakte, het verschil tusschen onder wijzers met en zonder hoofdakte verscherpt werd dat juist de leerkrachten, voor wie de noodstand het nijpendst is n.l. de onder wijzers zonder hoofdakte toch al minder door de aanneming der bovenbedoelde voor stellen in salaris zullen vooruitgaan, omdat •juist zij de nu bestaande bijdrage der Ge meente in de pensioenspremie ad f 25 zullen moeten missen, terwijl de onderwijzers met hoofdakte, èf van de bijdrage alreeds nü niet genieten, of, indien dit wel het geval is, dit gemis minder sterk zullen voelen, omdat zij hooger gesalarieerd zijn. Redenen, waarom adressanten U verzoe ken, het daarheen te willen leidon, dat de voorgestelde verbetering, die nu alleen onderwijzers met hoofdakte betreft, ten goede zal komen aan alle onderwijzers, door in plaats van de toelage voor de hoofdakte met f 25 te vergrooten, het minimum-salaris van allen met f 25 te verhoogen. 't Welk doende, enz. Dat het diploma van bekwaamheid in de Gemeente-administratie niet wordt cadeau gedaan, is uit het jongste examen weer gebleken. Aan het schriftelijk examen namen deel 243 candidaten van de 77, die werden toegelaten tot het mondeling gedeelte, ver wierven slechts 64 het diploma voor adspi- rant-Gemeente-secretaris. De heer J. D. Gelder (Zuidsingel) verwierf op de Internationale bakkerij-tentoonstelling, welke te Amsterdam wordt gehouden, den eersten prijs, gouden medaille met diploma, voor de beste inzending vol-au-vents. Er waren 47 mededingers. De heer W. H. A. van Os, thans arts te Amsterdam, is benoemd tot geneesheer- directeur van het Gemeente-ziekenhuis te Arnhem. De heer Th. G. Donner slaagde aan de Vrije universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen Rechtende heer A. M. Frederikse aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor het theoretisch examen Geneeskunde. Kapitein J. T. Heinz zal als adjudant van den generaal-majoor commandant der 4e divisie worden vervangen door luitenant P. Dingemanse, thans adjudant van het 20e regiment infanterie te Harderwijk. Luitenant P. H. Schoute, van het ie regi ment veld-artillerie, is met ingang van 20 Juli overgeplaatst bij het korps rijdende artillerie. In het op «Houtrust* bij Den Haag ge houden concotirs-hippique won Dinsdag in het spring-concours de Belgische kapitein V. Nyssens met »Soumisec in 1 minuut 26 seconden den isten prijs, tevens den wissel- beker van jhr. E. van Loon welken hij ook verleden jaar wist te bemachtigen luitenant jhr. J. A. Röell, met »Chantecler«, deed on der een stortbui een seconde langer over het parcours en verwierf daardoor den 2den prijs luitenant C. H. Labouchère behaalde met »Nitouche* den 5denluitenant II. Mathon, met «Black Rip*, en luitenant A. Th. Colenbrander, met »Spes*, kregen een eervolle vermelding. In den gister gehouden wedstrijd voor het bestgaand officiersdienstpaard, waaraan 12 officieren deelnamen, won luitenant Wilson met »Soliman«, den 1 sten prijs, den jaarbeker der Kon. militaire sport-vereenigingluite nant Van Everdingen, met «Goliath*, den 2den luitenant Labouchère, met »Zulu«, den 3den en luitenant jhr. K. Quarles van Uf- ford, met »Marengo«, den 4deneervolie vermeldingen verwierven luitenants Hckkema, Everwijn Lange en Wilson. Voor het handicap-springconcours waren 39 inschrijvingen. Hier won de Belgische luitenant D'Oultremont in 1 minuut 27 se conden den isten prijs met »Sunrise« lui tenant De Kruyff's »lIoncy suckle* met 5 seconden langeren tijd doch eveneens zonder fouten, tien zden en luitenant jhr. Röell met jChantecler*, den 3den. Het is II. V. C. Zondag gelukt, te Bussum 11a een werkelijk schitterend samenspel de voetbalclub «Hilversum* in de finale van den U. P. V. B.-wedstrijd te slaan met 3—1. Bij rust was de stand 1 1. De kans voor de Amersfoortsche schutters en korpsen blijft mooi in den Nationalen schietwedstrijd van «Neerlands Driekleur*, welke aanstaanden Zondag en Maandag te Utrecht wordt voortgezet. Zondag gaat «Neptunus* naar de U. Z. C. te Utrecht. De openbare leeszaal en bibliotheek, aan de Beukenlaan, zal wegens de jaarlijksche schoonmaak en gebruikelijke groote revisie gesloten zijn van Maandag 29 Juni tot 13 Juli. Het was werkelijk een genoegen om j.l. Dinsdag een kijkje te nemen aan de fruit en groenteveiling aan den Kleine Koppel. Alle tafels over de geheele lengte van het hulpgebouw waren gevuld met de heer lijkste frissche aardbeien, kersen, jonge wor teltjes, komkommers en zelfs reeds prinsesse- boontjes, terwijl onder de tafels en zelfs over een gedeelte van het terrein buiten het gebouw, nog allerlei keurige groenten van dezen tijd waren uitgestald. De veiling was dan ook mudvol en toch was er nog lang niet genoeg om de koopers te bevredigen, die in de beste verhouding gretig en tegen goede prijzen dongen naar het mooie, frissche goed, dat zij ook liefst niet op de veiling te Utrecht willen gaan halen. Ook de telers, die nu merkbaar zich gaan toeleggen op het telen van fijnere en vroe gere producten, zijn over de prijzen uiterst tevreden, al zal het aantal aanvoerders nog beduidend kunnen toenemen. De tuinbouw-vereeniging heeft inmiddels met deze jonge veiling alhier een nuttige instelling gesticht, welke bij verdere ontwik keling voor Amersfoort, waar ongetwijfeld plaats is voor een flinke export-veiling, van veel belang moet worden geacht. In verband met het vertrek van zijn rechts kundig adviseur mr. C. M. van Voorst Vader, vergadert hedenavond het Christelijk bureau voor arbeidsrecht. Als hoofdnummer in de bioscoop «De Arend* zal Zaterdag en Zondag worden ver toond »De Moeder*, een boeiend dramatisch verhaal in vier afdeelingen, ter lengte van 1500 Meter. «Nieuw Parijs* brengt iets nieuws en iets goeds. Wie, zonder al te handig te zijn, er zich wel eens aan heeft gewaagd, een spijker in een muur te slaan om een portret of iets van dien aard op te hangen, heeft het gewoonlijk niet verder gebracht dan den spijker krom te slaan en zich duchtig op de vingers te tikkeneen enkele maal, als het een buiten muur gold, slaagde hij er met noeste vlijt in, den heelen steen uit het metselwerk te drijven; kortom 't was een en al getob. De heer Lohmann biedt thans den meest onhandige kans om ten deze als huistim- mertnan te fungeeren. Zijn Athleet-duimen, in verschillende grootte, stellen ieder in staat, zelfs in het hardst denkbare muurwerk een haak te slaan. Men kan dat in de rechter- toonkast zien. De haakjes zijn hol en nemen het pulver van den steen in het kanaaltje op. Desver- langd kan men den heel stevigen kop ver sieren met een dun koperen plaatje, dat er om wordt gevouwen. Een klein, maar heel practisch voorwerp van Duitsch fabrikaat, dat in geen enkel huis mag ontbreken. Op de jongste kaas-weekmarkt hier waren de prijzen, gelijk wc in het vorig nummer meedeelden, 28 tot 32.5 cent, voor kaas onder Rijks-merk 33 tot 34.5 cent. Op de markt te Utrecht waren zij 26.5 tot 33 en voor controle-kaas 33 cent. Een bewijs, dat hier mooie prijzen worden gemaakt en dat de kaasmakers uit den om trek best kunnen breken met de sleur om naar Utrecht te gaan markten. De Hooge Raad deed Dinsdag uitspraak in een zaak van den officier van justitie te Rotterdam tegen het vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij een koffiehuishouder aldaar van alle rechtsvervolging werd ontslagen ter zake van het door een jeugdig persoon tusschen 7 nur des namiddags en 6 uur des voormiddags arbeid doen verrichten, bestaande in het aftappen van bier. De Rechtbank achtte dit geen overtreding der Arbeidswet, omdat de hier bedoelde werkzaamheid gelijk stond met die in keukens en dergelijke, het geen de officier van justic betwistte. Het O. M. bij den Hoogcn Raad, zich met de meening der Rechtbank vercenigend, had tot verwerping van het beroep geconcludeerd. Ook de Hooge Raad was van oordeel, dat een tapperij geen fabriek of werkplaats is in den zin der Arbeidswet on verwierp het beroep. Er is veel overeenkomst tusschen den weetniet, die allerlei zotteklap uitkraamt en den ezel, die zonder beweegredenen balkt. J^erhuuldelijk outruns''» wij '"'t verzoek, adver tenties bij <lc familie-berichten to plaatsen of een imdere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht geuit, rekening honden kun een yiinIo plaats ann Advertenties NIET steeds worden ge waar borgd. De Heer en Mevrouw MOGOENSTOUM— Krok/.h geven kennis van de geboorte van een DOCHTER. AMiatsrooiiT, 23 Juni 1914. HE Ol'ENHARE LEESZAAL on BIBLIOTHEEK zal van wegc de schoonmaak gesloten zijn van MAANDAG 29 JUNI tot MAANDAG 13 JULI. HET DAG. BESTUUR. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. VAN WELHEBEN baron KENUKB.S) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiön. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5