BIJBLAD Eau de Cologne Eau Végétal Eau de Quinine Kammen, Haarborstels, Tandborstels Heyliprs Verhoef, Amersfoonsclie Courant Stadsnieuws. van ie leg. - - Langestraat 21. BERN. BROM, Nicolaï Lebret, Electrische Installaties. Zit- en Slaapkamer van de No. 84JJ uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 27 JUNI 1914. De Voorzitter vervolgtU zegtin 10 jaren zijn die revolvers niet gebruikt, rust roest, en dus zijn zij geroest. Het geldt een ernstige beschuldiging van den Commissaris en de andere kaderleden van het politiekorps. De heer l.einweber: Kunt u antwoord geven op mijn vraag, dat ze in orde zijn De Voorzitter: De Burgemeester kan onmogelijk alles persoonlijk nagaan. De agenten kunnen niet bij die revolvers en kunnen niet weten of ze al dan niet ge roest zijn. De heer L e i n w e b e r: Twee agenten hebben het mij gezegd. De Voorzitter: Dan wensch ik, dat U thans hun namen noemt. Het geldt een heel ernstig feit. (J begint met De heer J o r i s s e nFlauwe kletspraatjes. De Voorzitter: U begint met uw ver klaring. in te trekken en zegt thans weer, dat H het wel hebt vernomen. De heer l.einweber: Ik neem de woor den terug en moet beschouwen, dat de agen ten het niet hebben gezegd. De heer Van Achterbergh: Ik ben pas sedert kort lid van de reclame-commissie voor de Inkomstenbelasting doch het heelt mij gefrappeerd, dat de helft der belasting- plichtingen ambtshalve wordt aangeslagen, ofschoon daarbij menschen zijn, die volkomen te goeder trouw aangeven, Wat beteekent het dan, dat wij de kohieren goedkeuren? De Voorzitter: Gedeputeerde Staten keuren ze óok goed. De heer Van Achterbergh: Zeker 50 pCt. wordt ambtshalve aangeslagen. Wij moeten dus onze sanctie hechten aan hetgeen we zelf niet weten. Ik weet zeker, dat velen voor te vol worden aangezien. Do heer J ori ss e n: De heer Van Ach terbergh begrijpt het niet goed. Als Gede puteerde Staten een kohier hebben goedge keurd, verzendt de Ontvanger de aanslagbil jetten en dan is er gelegenheid voor reclame. De heer Van Achterbergh schijnt te willen anticipeercn. De heer Oosterveen: De Gemeente naren komen bij de reclame-commissie in de meening, dat deze de aanslagen vaststelt. Het is wel jammer, dat zij geen inzage krijgt van de motieven der aanslag-commissie. Kan zij daarvan geen inzage krijgen De V oorzitter: Dit is buiten de orde We zijn bezig aan de reclame- en niet aan de aanslag-commissie. De heer Kroes: Ik vind het heel hard, dat iemand, die naar plicht en geweten zijn aangifte-biljet invult, de biljetten van Ver mogens- en Bedrijfsbelasting overlegt en alle overige inlichtingen verstrekt, niet wordt geloofd door de aanslag-commissie. Ik vind dit niet zooals het behoort. De Voorzitter: Ik hoop, dat U bij een volgende gelegenheid feiten zult noemen en niet in 't algemeen De heer Kroes: Dat ben ik zelf geweest. Voor verschillende geloofwaardige personen is de aanslag te hoog. De heer Wolterbeek: Ik hoorde den heer Oosterveen zeggen, dat de reclame- commissie geen inzage heeft van de motie ven der aanslag-commissie De Voorzitter: Dat is weer buiten de orde. De openbare zitting gaat hierna over in een met gesloten deuren. De N. V. »IIollandsche Electriciteits-maat- schappij», gevestigd te Hilversum, die wel dra ook Amersfoort zal voorzien vanelectri- schc energie, kondigt de uitgifte aan eener 5 pCts. Eerste hypothecaire obligatieleening groot f 500 000, verdeeld in 500 obligation van f1000 aan toonder. De obligation zijn aflosbaar door jaarlijk- sche uitloting in 50 jaren a 102 pCt. De lotingen zullen plaats vinden in Maart, te beginnen in 1915. De uitgelote obligation zullen betaalbaar zijn den 15 Juli van het jaar van uitloting. De coupons (en de aflosbaar gestelde obligation) vervallende 15 Januari en 15 juli, zijn betaalbaar te Amsterdam en tc Hilversum. We ontleenen het volgende aan den pro- sdectus De I-I. E. M„ gevestigd te Hiversum, werd opgericht den iy Januari 1S99 en stelt zich ten doel de Gemeenten Hilversum, Naarden en ook de andere Gemeenten in Nederland electrisch te verlichten, alsmede het voort brengen en het exploiteeren van electrischen stroom, in den meest uitgebreiden zin. Aanvankelijk had zij met allerlei bezwaren en moeilijkheden te kampen doordien de be staande gelijkstroom-centrales te Hilversum en te Naarden niet voor uitbreiding vatbaar waren. Er was slechts éen radicale oplossing mo gelijk en wel deze, dat met het systeem van gelijkstroom gebroken en een nieuwe draai stroom-centrale gebouwd werd, waardoor meer Gemeenten aangesloten en dientenge volge ook de stroomprijs verlaagd kon worden. Nadat in 1906 de Maatschappij onder directie was gekomen van den heet J. C. de Koek van Leeuwen kwam, met behulp van de Ilengelosche electrische en mechanische ap- paratenfabriek, te Hengelo, in Augustus 1911 een reorganisatie tot stand. Sedert dat oogenblik zijn de betere jaren voor de II, E. M. aangebroken en heeft haar dividend over de boekjaren 1911, 1912 en 1913, na voldoende afschrijving, bedragen 6 pCt. De H. E. M. heeft nu in bezit een cen- traal-station te Hilversum, een te Naarden en een te Soest, en levert stroom in de Ge meenten Hilversum, Bussum, Naarden, I.aren, Blaricum, Huizen, Eemnes, Muiden, Muider- berg, Soest, Soesterbergbovendien heeft zij een stroomleveringscontract met de Indus- trii'-ele maatschappij, die stroom levert in de Gemeente Baarn. Met de Gemeente Amers foort heeft zij een stroomleveringscontract »cn-gros» gesloten, zoodat in dit najaaar ook aan die Gemeente stroom zal worden gele verd. Aan den heer P. J. de Groot, adjunct- commies ter Gemeente-secretarie, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli eervol ont slag verleend als Rijks-klerk ter inspectie van 's Rijks-belastingen. De gouden medaille voor 30-jarigen trou wen dienst is, te rekenen van 10 Juli, toe gekend aan adjudant G. Steenbeek, van het 16e regiment infanterie gedetacheerd bij de Eerste school voor verlofs-oflicieren hier. Luitenant L. J. de Decker, van het 2e re giment vcld-artillerie gedetacheerd bij het korps pantserfort-artilleric, is overgeplaatst bij het ie regiment veld-artillerie, hier. Amersfoort's Mannenkoor zal einde Au gustus deelnemen aan den zangwedstrijd te Rotterdam. Als vrij nummer zal worden gezongen »De dag des oordeels», van J. B. Verheij. Als natuur-opname geeft de bioscoop «De Arend» thans een markt te Saigon en, be halve een komisch nummer en het Gaumont- joumaal, het drama »De moeder». Het bioscoop-theater aan de Langestraat heeft op zijn nieuw programma, behalve het Pathé-journaal en twee komische nummers, als natuur-opname Wintersport in Zwit serland en als drama «Kapitein Kidd». Het schriftelijk gedeelte van het Mulo- examen is gister geëindigd. Het mondeling gedeelte wordt gehouden van 9 tot 11 Juli en van 20 Juli tot begin Augustus. Er zijn 320 candidaten. In het concours op „Houtrust'', bij Den Haag, dat morgen eindigt, zag Donderdag luitenant A. Th. Coicnbrandcr met «Spes», zich met slechts vier seconden verschil den 1 sten prijs in het officieren-springconcours weggesnapt. door den Belgischen luitenant D'Oultremont, wiens «Sunrisc» de vele en zware hindernissen óok zonder eenige fout nam doch wiens tijd was 1 minuut 22 sec. Luitenant J. M. de Kruijff was^ derde in 1 minuut 30 seconden. In den landenwedstrijd, die hedenmiddag werd gehouden, kwamen voor Nederland uit luitenant Labouchère, met »Spes«luitenant Co'cnbrander, met «Chantecler»en luitenant De Kruyff, met »IIoney succkle». Neptunus gaat morgen niet naar Utrecht, doch ontvangt hier de U. Z. C., die geen eigen zwemterrein heeft, voor de waterpolo- competitie. Op haar uitnoodiging zal het tweede zeven tal der A. Z. P. C. na den wedstrijd een oefcnspel houden tegen de Zaandamsche Zwem Club. Ook hinderniszwetiimcn en touwtrekken staan op het programma. Volgens de »Utr. Crt.« wordt hier een R. K. voetbal-club opgericht. Eén elftal is reeds volledig. Het Bestuur van den A. N. W. B. ont vangt zóo veel bewijzen van instemming met den wandelweg AmsterdamArnhem, dat het er óok een inricht van Arnhem naar l.ochcm, welken het reeds in den herfst hoopt gereed te hebben, met alle handwijzers, afstandstafels, enz. Ter Donderdag gehouden vergadering van het Chr. bureau voor arbeidsrecht werd beslo ten, aan mr. C. M. van Voorst Vader, die wegens vertrek ontslag nam als adviseur, dank te betuigen voor het zeer vele, dat hij ook in die functie deed. Tot zijn opvolger werd benoemd mr. L. Stadig. De heer J. W. Jorissen, lid van den Raad van toezicht, zag zich door drukke bezighe den genoodzaakt, als zoodanig te bedanken. De R. IC. Volksbond werd uitgenoodigd, een opvolger voor hem aan te wijzen. De jaarvergadering van den Centralen raad der R. K. middenstands-vereeniging «Do Hanze» in het aartsbisdom Utrecht zal 23 Juli te Apeldoorn worden gehouden. Hier is thans ook een R. K. slagersgezel- len-vereeniging opgericht. De »Eembode» doet weer eens de macht van het kleine uitkomen. Het liefdewerk »Oud papier» verzamelde in het afgeloopen jaar 2 104 946 K. G. scheurpapier en van dien zoogenaamd waar- deloozen rommel kon aan arbeidsloon worden uitbetaald f 28 241.53, terwijl er een kleine f 3500 overbleef voor liefdewerken. Te Amersfoort werd in 1913 verzameld 39097 K.G., of 7000 K.G. meer dan in 1912. Door de Directie der Phoenix-brouwerij daartoe uitgenoodigd, bracht de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de afgeloopen week een bezoek aan die brouwerij, ter bezichtiging van de geheel nieuwe instal latie, noodig geworden door de uitbreiding van het bedrijf en zoo dat mogelijk is nóg grootere volmaking van het product. De leden der Kamer, voorgelicht door de Directie, waarvan éen der leden is werkzaam geweest in de grootste brouwerijen in Duitsch- land, konden niet nalaten hun bewondering uit te spreken over de absoluut hygiënische wijze waarop bet product wordt gefabriceerd. Van het oogenblik waarop het gemoute graan ter zuivering door den trieeur gaat tot het bier ter detailleering op fust wordt gebracht, geschiedt alles zuiver machinaal en afgesloten. Evenzoo de controle. Toevallig heden, vroeger in brouwerijen geen zeldzaam heid. zijn dus nagenoeg volkomen uitgesloten. Voor hetgeen er overigens nog te doen mocht zijn, zorgt hetjuitstekend ingerichte laboratorium. De Kamer bracht hartelijken dank aan de Directie voor de gelegenheid, haar ver schaft om kennis te nemen van dit uitge- gebreid en zoo uitstekend ingericht bedrijf. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht het woonhuis met erf en grond aan den Hoogeweg no. 34, verhuurd voor f 2.10 per week, aan den heer A. de ICruyf voor f 900 de twee woonhuizen aan de Konings straat nos. 3 en 5, verhuurd voor f 1 per week, voor f 1000 aan den heer J. van der Heijden de vier woonhuizen met erf aan de Zog straat nos. 15 tot 21, samen verhuurd voor f 4.70, voor f 2400 aan den heer C. Rui tenberg. Aan de Centrale eierveiling van de V. P. N. werden gister aangevoerd 28314 kipeic- ren. De prijzen waren voor de kipeieren f 4.50 a f 5.40voor de eendeieren f 4.30voor de kalkoeneieren f 7.50 a f 9. Een kalme, doch vast sluitende markt. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lan gestraat 118, bij de Kamp. De lantaarns van auto's en rijwielen, moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór negenen, die van de overige voertuigen op 't allerlaatst te vijf minuten voor half tien zijn aangestoken. Een jongen, die gisteravond al spelend in den Zuidsingel was geraakt, werd door een toevallig in de nabijheid zijnd onderofficier der infanterie nog juist intijds gered. Een zakje met geld, op den openbaren weg gevonden, is terug te bekomen aan het hoofd bureau van politie. Door de politie is hier opgevat een jongen, die verleden week uit het krankzinnigen gesticht bij Wolfheze werd ontslagen, doch wiens gedrag andermaal opzending noodig maakte. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen sommigen die in draf reden in het gedeelte van de Langestraat bij do Varkens- markt tegen anderen,die standplaats hadden genomen in de Langestraat met een kar met fruit; en tegen twee personen, dio paard en rijtuig een poos onbeheerd op den open baren weg hebben gelaten. Te Soesterberg is men bezig met het bou wen van eon loods voor de marine-vlieg tuigen; de toestellen zelf zullen spoedig volgen. Men denkt met alles over 6 a 8 weken ge reed te zijn. De liefhebbers hebben zich reeds opgegeven, doch er is nog niemand aangewezen; alweer door gebrek aan perso neel. Door plaatsgebrek moest velerlei overstaan. LAMA1S0N BOUWER Co. Kortegracbt 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation Safe-inrichting. Kuhmi vun 9 tot 4 uur. onder garantie tegen liet uit vallen der liaren verkrijgbaar bij LANUESTRAAT 27, AMERSFOORT. Vertegenwoordiger tan het Ingenieurs bureau Utrecht. (Th. W. J. HEYLIGERS en mr. dr. H. Th. A. VERHOEF). Kantoor roorlooplg Mnnrhuizen Telefoon 337. Rekening-courant Deposito Prolongatie Effecten Coupons Incasso's Vreemde munt Assurantie Credietbrieven. Vcrlccnen hunne bemiddeling bij het verhandelen van incourante fondsen. AANGEBODEN ruime met of zonder pension, gelegen bij het station Brieven onder motto «Kamers» aan het Bureau der Amersfoortscho Courant, Korte- gracht 9. KINDERJUFFROUW genogen ecnig huiselijk werk te verrichten, GEVRAAGD, om I Augustus in dienst te treden. Zonder uitstekende getuigen, onnoodig te sollicitecren. Brieven onder letters B. V. R. aan het Bureau der Amersfoortscho Courant, Korte- gracht 9. DIENSTBODE. Mevrouw VAN DEK MEER, te Hilver sum, vrnngt voor nu of 1 Augustus een net R. K. MEISJE, goed kunnende werken. Koken strekt tot aanbev. Niet to jong en v. g. g. v. Hoog loon en waschgeld. 1 Brieven franco naar Grocst 12 te Hilversum.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5