Stadsnieuws. niet meer met handicraft en nadele een rondsel behoeven te worden voortbewogen, neergelaten of opgehaald. In het aangrenzende ketelhuis staan twee Cornwall-ketela. een van .00 M« en 10 at mosferen druk en een van 85 en 6 at mosferen. Zij worden gevoed met heet water. De rook gaat door een oververhitter, om den stoom absoluut droog te maken, en vervolgens door een ecomiser, een buizennet gevuld met koud bronwater, dat daardoor wordt verhit en zoo kan worden gebruikt zoowel voor het voeden der ketels als voor het spoelen der vaten. De temperatuur van den rook is daardoor gedaald van rond 350 tot 150 gra den en door middel van een regelbaren kunst- matigen schoorsteentrek verdwijnt ten slotte de rook door den grooten fabrieksschoor steen. Het brouwhuis is geheel ingericht naar de nieuwste eischen, terwijl de laatste vindingen der electnciteit hier worden toegepast. Elke brouwketel heeft zijn eigen electro motor om het beslag goed dooreen te men gen. De 10 motoren staan alle beneden, in de bedrijfsruimte. Het spoelwater komt in een rioleering en wordt door een electrische centrifugaalpomp naar het groote afvoerriool gevoerd. Een zeer merkwaardig toestel is de even eens electrisch bewogen hop-montejus, waarin het bier komt nadat het is gekookt en waarin een zeef is, die de hopblaadjes uitzeeft, waarna het klare bier middels een electrische cen- tritugaalpomp naar de boven in het gebouw staande koelkuipen wordt geleid. Onnoodig te zeggen, dat in het brouwhuis de allergrootste zindelijkheid wordt betracht. De ketels zijn geheel gesloten en geïsoleerd tegen watmte-uitstralingvloer en wanden zijn van tegels. Een hardsteenen trap met kunstsmeedhekwerk en fraaie koperen leu- nig leidt naar het boven gelegen vertrek, van waaruit men alle motoren kan af- en aanzetten, zoodat het geheele brouwhuis ge makkelijk door twee man kan worden be diend. Thermometers met zelt-registreertoestel, geven de temperatuur aan. Het vaatje waarin Prins Hendrik, de oom der Koningin, het bier placht te ontvangen als hij op «Soestdijk* vertoefde, heeft een goede plaats gevonden in het ruime brouw huis, waar de behandeling van het bier, het omwerken en mengen der grondstoffen, enz. thans geheel machinaal geschiedt. Die zelfde behandeling door vernuftig schenhanden wordt trouwens toegepast in het geheele bedrijf, hetgeen aan de zindelijk heid en aan de hoedanigheid van bet product zeer ten goede komt. Op de reusachtige gerst- en moutzolders zuivert een trieur met aparten ellectro-motor de gerst. Daar neven zijn de moutkelcfers, de inweekkuipen en de eest, welke laatste alleen 's winters in bedrijf kan zijn. Daar bevinden zich ook de heetwater-reservoirs elk van 20 M2 of 20 000 Liter inhoud, aan vankelijk gemaakt van gewapend beton, doch, omdat deze door de hitte leksprongen, vervangen door ijzeren reservoirs, alweder geïsoleerd tegen uitstraling. Het heete water wordt verkregen doordat de afgewerkte stoom door een spiraal in het reservoir gaat en eerst dan in de vrije lucht komt; de temperatuur van dat water is rond 90 graden Celsius. Zeer interessant is de nieuwe maalderij met haar polijst-machine, die eerst het stof opzuigt en filtreert en automatisch in zakken doet, welk >stot< een zeer goed kippen- voedsel is. Steentjes, spijkertjes, kortom alle ongerechtigheden worden er machinaal uit gehaald onlangs is zelfs een gewicht op die manier uit het graan te voorschijn gekomen. Zelfs de kleinste ijzerdeeltjes worden opge vangen door een magneet-apparaat. Bovenop den zoogenaamde >seck< molen net zes walsen jtaat een toestel, dat auto matisch het doorstroomende mout weegt. Van den 25 M. hoogen watertoren met zijn twee reservoirs met een gezamelijken inhoud van 40000 Liter heeft men een verrukkelijk uitzicht over stad en omtrek. Het bier wordt van het brouwhuis ge pompt naar de groote koelkuip en daar ge koeld door een koperen baterij, welke de ouderwetsche koeischepen verving he. koelwater, dat op den duur een temperatuur van 80 graden verkrijgt, wordt opgevangen In een heetwater-reservoir en weer gebruikt voor andere doeleinden. Het bier loopt uit de koelkuip naar een filter, welke een ver dieping. lager ligt, wordt daar gezuiverd van elk bezinksel en stroomt dan naar den gist- kelder. De koelkamer, weder geheel bekleed met tegeltjes en voorzien van groene ruiten, legen de inwerking der zonnestralen, blijft gedurende het koelen geheel gesloten, ten ei nde zoo steriel mogelijk te kunnen werken. De re geling van den aanvoer van het bier en het koelwater geschiedt van buitenafkijkven- sters bieden alle gelegenheid om dien toe voer volkomen juist te regelen. In den gistkelder staan, beh due gistkuipen, Eroote metalen gist-tanks, elk van 250 000 iter. Deze kelder is evenals de lagerkelders (voorraadkelders) en de afvulkelders elee- trisch verlicht en wordt evenals de overige kelders afgekoeld gehouden op 1 graad C. In de lagerkelders liggen schier eindelooze rijen lager vaten van 30 000 tot 225 000 L. inhoudin de afvulkelders Wordt het bier isobarometrisch afgevuld in de transportfusten een electrisch bewegende drukregelaar zorgt, dat er niet te veel druk komt op de vaten en dat het bier zonder te hoogen druk door den filter wordt geperst. Die transportvaten worden op een andere plaats van het uitgestrekte terrein nagezien door kuipers en door een waschmachine van binnen en van buiten gereinigd. Een acety- leen-lichtje biedt gelegenheid om ze ook van binnen te beschouwen. Mankeert er iets aan de binnenbekleeding dan gaan ze naar de pikkerij, waar ze door een gas-ontpikma- chine worden uitgebrand, waardoor alle oude pik en de zich daarop bevindende schim mels en andere ongerechtigheden worden afgesmolten en rookloos verbrand men weet nog wel hoe vroeger, als dit hoogst noodzakelijke werk gebeurde, de geheele omgeving klaagde over den dwalm waarna door een pikmachine de vaten inwendig weer worden geglazuurd met een laagje pik om ten slotte op een rolmachine van eigen vin ding te worden afgekoeld. Voor export naar Oost- en VVest-Indië en de geheele wereld wordt het bier gebotteld. De flesschen worden eerst in een speciaal toestel ingeweekt met heet water, komen vervolgens op een borstelmachine met na- spoeltoestel, op een roteerend uitdruprek en komen dan in de isobarometrische afvulma- chine, waarna zij machinaal worden voorzien van een kurk met capsule vroeger ge beurde het meermalen, dat van een kist flesschen bier de eene of andere bruine broe der listig een flesch had ontkurkt, hetgeen thans niet meer mogelijk is, zoodat hij nu de geheele kist zou moeten annexeeren, hetgeen al te zeer in den kijker zoo loopeu en worden gepasteuriseerd, én vervolgens, in papier en stroohuls verpakt, in kisten gesloten. De timmerloods,loodgieterswerkplaats, schil derswinkel en de stallen werden ook even in oogenschouw genomen. Als wel vanzelf spreekt, had veel meer de aandacht het la boratorium zoowel voor scheikundig- als voor biologisch onderzoek, waar de mede directeur de heer J. Ph. Korthals Altes, schei kundig ingenieur, den scepter zwaait. Hier worden proef-brouwsels gemaakt middels een heetelucht-motortje en de grondstoffen onderzocht op eiwit- en stikstofgehalte, 1000 w gemicTo-puuiugtd- feerd, waarbij een vergrooting wordt aan gegeven van 1200 maal een smulpartij voor den bacterioloog. Thermostaat voor het kweeken van preparaten, octoclaaf voor het steriliseeren onder druk, droogstoven voor het bepalen van watergehalte, zuur- stofkast voor de behandeling met koolwater stof en andere welriekende zaken, donkere ka mer voor het ontwikkelen der photografische negatieven, en zooveel meer is in dit uit stekend ingerichte laboratorium voorhanden. De watervoorziening voor de brouwerij geschiedt door drie groote pompen uit 10 artesische bronnen, waarvan de diepste 104 M. is In het bedrijf zijn thans 70 personen werk zaam. Belangstellenden kunnen bij tijdige aan vraag de brouwerij bezichtigen en er zich van overtuigen, dat een bezoek aan deze grootsche inrchting ten zeerste is aan te bevelen. Ds. P. Oosterbaan, uit Hilversum, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. In de religieus-socialistische samenkomst, op het voetbalveld der H. V. C., hoopt Zondagavond te half zeven te spreken ds. M. H. van Wijhe, uit Barchem, over: Van den hof van Eden naar dien van Gethsemané. De eerste ochtendbestelling gaat tegen woordig vroeger van het postkantoor. In verband daarmee is de laatste buslich ting voor de stads-correspondentie en voor dat deel der Gemeente waarop het stadsport van toepassing is, thans vastgesteld op 7.15 's ochtends. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Juni ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 5' 494-55 en daaruit terug gevraagd f 40 862.46. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18845. Uit den regenmeter hier is in Juni na 12 regendagen afgetapt 57.3 m.M. neerslag. Het regende van den sden tot den 11 den en van den 21 sten tot den 2 ssten de overige dagen waren iroog. Volgens het voorloopig overzicht van het weer in Zomermaand van het Kon. meteoro logisch instituut te De Bilt bleef de tempe ratuur de geheele maand ongeveer een graad beneden de normale. Slechts enkele warme dagen kwamen voor. De regenval bedroeg ongeveer een derde meer dan het normale bedrag en in in het Noorden en het Oosten des lands zelfs nog meer. Het aantal uren met zonneschijn was te De Bilt niet meer dan het normale. Behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat zal de tramdienst Amers foortZeist den 15 Juli voor het publiek verkeer worden geopend. Op aanstichting van den Wethouder van Onderwijs zullen op 14 Juli, dus den dag vóór de officieele opening, de leerlingen van de hoogste klasse der scholen voor min- en onvermogenden een ritje maken naar Zeist. Door den Commissaris der Koningin in Utrecht zijn herbenoemd tot lid der Gezond heids-commissie voor Amersfoort de heeren dr. H. W. Scheuder en mr. A. van Traa. Wegens dringende werkzaamheden aan het buizennet zal de waterleiding van Vrij dagavond 11 uur tot Zaterdagochtend 4 uur zijn afgesloten. 't Zal dus zaak wezen, vooruit wat af te tappen en vooral voorzichtig te zijn met het oog op brandgevaar. Bij advertentie hierneven wordt bericht, dat thans alle gewenschte inlichtingen om trent de levering van electrische energie worden verstrekt door den Directeur der bedrijven, aan diens bureau, op het terrein der gasfabriek. Het voornemen bestaat, het 75-jarig be staan der H. IJ, S. M. hier te gedenken op Maandag 21 September. Mejuffrouw J. Hazevoet, thans werkzaam in het kinderhuis »Aldegonde« hier, is be noemd tot Onder-directrice van »Kinderzorg« te Middelburg. Ten einde zich te bekwamen voor den kapiteinsrang zullen de volgende verlofslui tenants van 21 tot 29 Augustus hier een cursus volgen: F, W. Grebe, van het 7e regiment infanterie; J. H. Kauffmann, van het 18e; G. van der Graaff, van het 7e; C. G. Kamerling, van het 9e; P. A. Fuijt, van het 5e; mr. J. H. W. Nicolai, van het 16e; en H. van Loghem, van het 4e regiment infan terie; benevens H. P. Geerke, van het 8e bataljon, L. J. F, Hohmann, van het 13e bataljon, en H. K. A. Juta, van het 4e ba- laijun ïuuuweei luftiiiieilt,. Aan ambtenaren, die vroeger militair waren en werden gepensionneerd met verplichting tot dienst bij de reserve, kan voortaan worden vergund, hun reglementair verlof te gebruiken voor het vervullen van militaire verplichtingen, zoodat zij voor den duur van dat verlof in het genot blijven van de aan hun burger- betrekking verbonden inkomsten. Bij het officiersexamen van de Kon. Mili taire Academie te Breda is o.a. geslaagd de cadet W. L. Bischoff, van de infanterie hier te lande. Als het weer zich goed houdt, zal de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. Bikkers, heden avond op het terras van >Amicitia< het vol gende programma ten gehoore brengen 1. I.'anniversaire, marche Bikkers 2. Ouverture »Im italienischen Style* Schubert 3. Calanthe, Waltz Holzmann 4. Fantasie aus der Oper: »Die Zauberflöte* Mozart 5. Concert-ouverture Kalliwod* 6. Ballet Egyptien Luigin' 7. Aubade printanière Lecombe 8. Potpourri sur l'opéra «Le petit Due* Lecocq De muziekvereeniging Harmonie*, van de wagenwerkplaats, zal morgenavond om half acht onder directie van den heer C. H. Stoetzer een ommegang door de stad maken. Zulks uit erkentelijkheid tegenover hen, die bij de herdenking van het 1 o-jarig be staan der vereeniging haar kransen aanboden. Het groote nummer van het nieuwe pro gramma der bioscoop aan de Langestraat is een drama in 3 bedrijven, getiteld >Op het oorlogspad, of In eere hersteld*. Een jonge losbol verspeelt zóo veel, dat zijn vader hem niet meer wil steunen; zijn moeder, zwak als ze is, geeft hem haar ju- weelen en ook deze verdobbelt hij. Zijn moe der staat hem nochtans een nachtelijk on derhoud toe; zijn vader, denkend dat er een inbreker in huis is, grijpt een revolver en verwondt ernstigzijn vrouw. Nu is de les hard genoeg geweest. De jonge burggraaf neemt dienst in het Vreem denlegioen, waar hij zich zóo onderscheidt door goed gedrag en dapperheid, dat hem ten slotte het Legioen van eer ten deel valt. Eerst dan kan hij terugkeeren naar zijn ouders. Zondagmiddag ontvangt het eerste zeven tal der A. Z. P. C. hier het eerste van D. J. Kuit Amsterdam voor de 2e klasse competitie. Neptunus en Dolfijn, uit Amsterdam, zul len een vriendschappelijken wedstrijdspelen. De tweede zeventallen van laatstgenoemde clubs spelen daarna. Hier is thans ook opgericht een organisatie voor R. K. transport-arbeiders. Het verfwerk voor de nieuwe Ambachts school is 11a onderhandsche aanbesteding op gedragen aan den heer M. H. J. van Lent. Aan de firma Engelsman De Vries is weder opgedragen de levering der leder- appretuur voor de Kon. Nederlandsche Ma rine. Een partij visch, gister hier afgekeurd op den openbaren weg, is onder politie-toezicht verder onbruikbaar gemaakt. Automobilisten en motorwielrijders mogen er wel eens aan denken, dat de Motor wet voorschrijft blauw metalen platen met witte cijfers en dat zij dus niet kunnen volstaan met een plankje of een stuk bord, waarop hun nummer met krijt of inkt staat aange geven. Deswege is reeds herhaaldelijk proces verbaal opgemaakt. De idealen vormen de horizon van het hart. t71t den Omtrek. De Gemeenteraad van Baarn heeft zonder discussie of hoofdelijke stemming, overeen komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het verleenen van een sub sidie van f 300 aan de Kanaalvereeniging »De Geldersche Vallei*, mits het benoodigde bedrag voor het ontwerpen van een plan, ad f15000, vóór 1 Januari 1915 wordt bijeen gebracht. Ds. A. Gelderman sedert 21 jaar Ned. Her vormd predikant te Bunschoten, heeft na ruim 40-jarige Evangeliebediening, op zijn verzoek eervol emeritaat gekregen en Zon dagmiddag afscheid genomen van zijn ge meente naar aanleiding van Handelingen 20 32. Predikanten uit de classis en afgevaardig den van het classikaal Bestuur woonden de plechtigheid bij. De Gemeenteraad van Ede behandelde een voorstel van Burgemeester en Wethou ders om aan het comité voor het op 8 Juli daar te houden sportfeest een subsidie te verleenen van f 100. Een lid was tegen het voorstel, omdat er zou worden gevoetbald, hetgeen hij zeer af keurde spr. bleek bet straatvoetbal te be doelen. Een ander lid was er tegen, omdat er na afloop van dergelijke feesten wanor delijkheden plegen te gebeuren. In weerwil van de verdediging door den Voorzitter werd het voorstel van B. en W. verworpen met 95 stemmen. De hooioogst te Eemnes valt lang niet mee en zal slechts middelmatig zijn. De prijs isf34 af 36 per 2000 K.G.voor een dammaat (400 oude roeden) wordt be steed f 75 A f 85. Wegens de hooge looneischen worden hoe langer zoo meer machines gebruikt. De Gemeenteraad van Harderwijk besloot, naar aanleiding van een verzoek van de Ver eeniging voor Christelijk hulpbetoon aan tuberculoselijders, om van de Gemeente de haar in erfpacht uitgegeven terreinen waarop de stichting >Sonnevanck< is verre zen ter grootte van 31 H.A., te mogen koopen voor den prijs van f 14 500, genoem den grond voor f 24 500 te verkoopen. Op zeer bedenkelijke wijze vertoont zich onder Harderwijk in het te veld staande koren een ziekte, door de landbouwers »gele roest* genoemd. De aren worden geel ge kleurd en de korrels gaan over tot een bruin poeder. Ouden van dagen herinneren zich, dat die ziekte daar vóór 75 jaren, anderen noemen het jaar 1845, óok voorkwam. Toen moet zelfs de geheele rogge-oogst er door mislukt zijn. 't Is te begrijpen, dat in landbouwkringen de vrees wordt gekoesterd, dat ook nu van den oogst weieens niet veel terecht kon komen. De nieuwe R. K. voetbalclub zal heeten A(lleen) V(oor) O(ns) G(enoegen). Haar Secretariaat is gevestigd Kamper- binnenpoort 9. Evenals in vorige jaren heeft mevrouw Grothe Twiss ook dezen zomer haar be kenden een groot kuntstgenot bereid. In haar openlucht-tooneel zal aanstaanden Zondag voor genoodigden worden vertoond Poppenkast*, tooneelstuk van Bernard Canter, waarin de rollen der traditioneele poppenkast-figuren zullen worden vervuld door dames en heeren. Een herhaling, voor betalend publiek zal weder te Hilversum plaatshebben op 12 Juli. Een groote Amerikaansche bioscoop-onder neming is op het oogenbfik in onderhande ling met de Amerikaanscl.e regeering over den aankoop van drie pantserschepen.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2