Advertentiën. De Directeur van het sport-bureau in de Utrechtschestaat overgoot den stoet met een zee van bengaalsch licht. Ten slotte bereikte men De A rendwaar een poosje nabetrachting werd gehouden. Onder voorzitting van den heer Joh. B u n n i k werd Donderdagavond een leden vergadering gehouden .van de plaatselijke afdeeling der R. K. middenstands-vereeni- ging »De Hanze*, welke werd bijgewoond door 36 leden en den adviseur, denken L. A. F. X. F o c k. De notulen van 26 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den 2e Seretaris, den heer L. J. Hemels. Vervolgens werden 15 nieuwe leden geïn stalleerd, door wier toetreden het ledental klom tot 125. Aan de orde was hierna de voorlezing van den beschrijvingsbrief voor de op 23 Juli te Apeldoorn te houden vergadering van den Centralen raad in het aartsbisdom Utrecht. Vervolgens was aan de orde de benoeming van afgevaardigden naar die Bondsvergade ring. De Voorzitter herinnerde, dat die ver gadering wordt bijgewoond door de Voor zitters der plaatselijke afdeelingen en dat Amersfoort recht heeft, drie afgevaardigden te zenden. Een lid vroeg of den afgevaardigden blindend dan wel blanco mandaat wordt ge geven. De Voorzitter antwoordde, dat zoo veel mogelijk moet vastgehouden aan de bedoeling van het in de afdeeling gesprokene, doch dat de loop der discussiën kan meebren gen, dat een bindend mandaat verkeerd zou zijn. Het lid meende, dat de afgevaardigden moesten gekozen uit het Bestuur, dat steeds de actie voert en dus het best op de hoogte is. De kas staat er goed voor en dus kun nen best twee afgevaardigden den Voorzitter vergezellen. De Voorzitter antwoordde dat er een middenweg is. Het Bestuur meende f 5 per afgevaardigde beschikbaar te moeten'stellen. De reis kost f 2.10. De kas staat er thans inderdaad goed voor, doch groote uitgaven wachten de afdeeling en dus is zuinigheid geboden. Een ander lid meende, dat f 5 zeer voldoende is. Men moet ook iets over hebben voor de vereeniging eu niet trachten, et be ter van te worden. Besloten, werd f 5 per afgevaardigde be schikbaar te stellen. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren J. A. J. Lohmann, ie Secretaris, en H. W. Stenfert, Penningmeester, terwijl tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren L. J. Hemels, 2e Secretaris, en N. C. de Wit De Voorzitter opende nu de bespre king over de voorstellen voor de Bonds vergadering. Op de eerste plaats over het voorstel-Apel- doorn, strekkende om de vak-organisatie te bevorderen. Het Bestuur gaat geheel mee met dat voorstel en zond zelfs een adluesie-betuiging toen het ontwerp verscheen in het Bondsor gaan. De vak-organisatie hier ter stede schiet niet erg hard op; de stad is te klein dan dat de beoefenaars eener zelfde branche el kaar niet te zeer aanzien als concurrent. Daarom is veel beter een gewestelijk branche organisatie, hetzij per dekanaat, hetzij per Provincie. Men kan dan toch de gezamen lijke belangen bevorderen. Wordt besloten het voorstel te steunen. Vervolgens het voorstel-Utrecht om een vrijgestelde (bezoldigd propagandist) te be noemen. De heer Lohmann: Utrecht stelt in ver band daarmee voor, het quotum aan het Bondsbestuur, vroeger 25 cent, thans 50 cent, te verhoogen tot f 1 per lid en daarvan een vrijgestelde te bezoldigen. Het is duur, doch nuttig. Een gevolg zal echter zijn, dat ook de plaatselijke contributie zal moeten verhoogd. Een lid: Dat zie ik nog niet in. De pas afgetreden Voorzitter zeide herhaaldelijk, dat de kas er zoo goed voorstond. De heer Lohmann: Dit jaar zal de ver hooging vermoedelijk niet noodig wezen; doch volgend jaar misschien wel. Een ander lid: Ik meen, dat de afge vaardigden tegenover dit voorstel een gere serveerde houding moeten aannemen. Telken jare wordt de contributie verhoogd en op den duur gaat dat niet. Wat zegt het Bonds bestuur er van De Voorzitter: Verleden jaar werd de contributie verhoogd om wat meer geld in kas te krijgen; thans is er een vast om lijnd voorstelde benoeming van een propa gandist. Een lid: Als er een voorstel wlerd ge daan tot contributie-verhooging zonder meer dan zou ik het eens zijn met den vorigen spr. die wenschte, dat de afgevaardigden een beetje op hun qui vive waren, desnoods hier- j voor een imperatief mandaat meekregen. Thans wordt echter gezegd: we willen iets j heel nuttigs tot stand brengen. En als we iets doen, kost dat nu eenmaal geld. Daarom moet thans geen imperatief mandaat meege geven. De Voorzitter: Ik ben het met die zienswijze volkomen eens. Aldus besloteu. De Voorzitter: Hilversum stelde voor, de jeugd-organisatie ter hand te nemen. Als bekend, werkten wij daaraan ook reeds een maand of zeven. Als thans de Bond het doet, zal dit meer succes hebben. De be doeling van het voorstel is, jongelieden, die van huis gaan, hetzij binnen- hetzij buiten lands, onder leiding te brengen en, wanneer zij naar het buitenland gaan, in die kringen te brengen waar zij een beschaafde uitspraak leer en. De zaak wordt feitelijk slechts aanhangig gemaakt. Hilversum hoopt volgend jaar met een afgerond voorstel te komen. Het afdeelingsbestuur meent deze gewich tige zaak met warmte te mogen aanbevelen (instemming). De Voorzitter: Nog komt op de Bondsvergadering ter sprake het rapport der commissie tot oprichting eener onderlinge brand-assurantie. Ik kan meedeelen, dat zij kan opgericht als 200 personen toetreden. Aan de orde is het rapport van de com missie, uit de afdeeling voor de kaasmarkt. De heer Hagebeuk: De kaasmakers werken trouw samen en hebben er alles op gezet om de markt, waarmee zij zeer zijn ingenomen, te doen slagen. De prijzen, die hier worden gemaakt, zijn heel mooi. De laatste twee Maandagen is buitengewoon veel aangevoerd, 31 en 40 wagens met 15 750 en en 21 950 pondde kaashandel rekent nog altijd met ponden. Jammer, dat vooral ver leden Maandag er nagenoeg geen kaaskoo- pers waren. Dit houdt stellig verband met hun vrees, dat bij de groote warmte de kaas zou bederven. De boeren uit I.eersum, die even ver van Amersfoort als van Utrecht wonen, hebben Zaterdag grooten tegenslag gehad te Utrecht, waar óok geen koopers waren, en hebben toen den volgenden Maandag geprobeerd te Amersfoort te verkoopen. De boeren zullen met vereende krachten blijven aanvoerende aanvoer is verschrik kelijk groot voor een zóo jonge marktdoch de commissie voor de kaasmarkt uit de Ka mer van Koophandel zal mo°ten meehelpen en moet trachten de kaashandelaars te be wegen, naar hier te komen. Alles is hier in hun voordeel. Amersfoort ligt aan een knooppunt van spoorwegen, middenin het land, zoodat overal heen kan worden vervoerd. Bovendien heeft de firma Houtzaager Heineman thans een tweede boot in de vaart gebracht. Alles is dus in de beste orde. De heer Valken hoef: De kaasmakers voeren graag aan, omdat zij hier beste prij zen maken. De commissie verzoekt verlenging van haar mandaat om het verloop van deze wer kelijk belangrijke markt verder te kunnen nagaan. Er valt niet te constateeren, dat de markt kunstmatig wordt gedrukt doordien dekaas- koopers onder éen hoedje spelen, al is er ook éen bij, die wel wat heel veel opkoopt. De Voorzitter: Het mandaat wordt gaarne verlengd. De Voorzitter: Het Bestuur heeft in lichtingen gevraagd omtrent de eiermarkt. Er waren leden, die meenden dat de V. P. N.-veiling schade zou doen aan de mid denstanders en vreesden, dat de boeren zou den wegblijven. De ie Secretaris leest den brief van den heer Hermens Moons, Voorzitter van de winkeliersvereniging en lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Roermond. I^aruit blijkt, dat Zaterdag aan de V. P. N.-veiling te Roermond werden aangevoerd 1 480 000 eieren en dat de middenstand daar van geen nadeel ondervindt. De prijs aan de markt is door de veiling omhoog geloo- peti, zoodat de huisvrouw thans meer moet betalen; doch nu de boeren betere prijzen maken, profiteert de winkelstand daarvan. De veiling te Amersfoort is meer aange wezen op het binnenland, die te Roermond in hoofdzaak op Duitschland. Ook te Roermond is de veiling met leede oogen aangeziendoch men heeft zich daar geheel er bij aangepast en thans is zij er populair. Het is er mee gegaan als met de samenmelkerijen voor de zuivelfabriekenwie, toen het getij verliep, zijn bakens ook heeft verzet, is er beter van gewordenwie dit niet deed, heeft er veel bij verspeeld. Iemand, die vroeger 20000 pond boter verkocht, verkoopt thans 15 pond per week. De neringdoenden hebben groot voordeel van deze eenig juiste wijze van verkoopen en zijn allen tevreden. De Voorzitter: Uit het schrijven blijkt dus ten volle, dat de winkelstand absoluut geen nadeel ondervindt van de eierveiling. De heer Valkenhoef: Is het markwe zen te Roermond het zelfde als te Amers foort? Hier komen wel 2000 boeren hun eieren brengen en te Roermond werden de eieren aangevoerd door verzamelaars. De heer Lohmann; De eierhandel zal zich ook hier verplaatsen en de huisvrouwen zullen niet meer bij den boer kunnen koo- pen doch in de winkels moeten koopen. De veiling verkoopt niet aan particulieren. De heer W i 11 e n b o r gUit alleszins betrouwbare bron is mij verzekerd, dat de eierhandelaars er al een 2000 a 3000 gulden hebben bijgelegd om de eierveiling tegen te werken en het monopolie van den opkoop te behouden. De heer Valkenhoef: Te Barneveld is geen veiling en daar zijn de prijzen nog hoo- ger dan op de markt te Amersfoort. De heer L o h m a n nIk zag in de Amers- foortsche Courant* dat de prijzen aan de veiling steeds hooger zijn dan aan de markt. De heer Valkenhoef: Er worden aan de veiling heel mooie prijzen gemaakt. Uit de marktberichten in couranten kun je nooit wijs. Dikwijls staan daarin vermeld prijzen van artikelen, die in 't geheel niet ter markt werden aangevoerd. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken een schrijven van het Departement van Binnelandsche Zaken waarin de aandacht wordt gevestigd op het met Rijks-steun op gerichte Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen aangenomen voor kennis geving. De Voorzitter: In de vorige verga dering zijn harde woorden gesproken over de samenwerking met Handel en Nijver heid*. Inmiddels heeft een bijeenkomst plaats gehad van het Bestuur van die middenstands- vereeniging met dat van de Hanze-afdeeling. Zonneklaar is daar gebleken, dat het geheele geval berust op een misverstand en dat nie mand eenige blaam treft, gelijk in de met algemeene stemmen vastgestelde motie dan ook wordt verklaard. De heer Lohmann: De slotrede van den heer Scheffers in de vorige vergadering is anders uitgelegd dan hijzelf zeker heeft bedoeld. Dat heeft heel wal stof opgejaagd. Het incident is thans opgelost op een wijze, waarmee alle leden van beide Besturen zich volkomen vereenigen. De goede samenwer king tuss.hen beide vereenigingen blijft be houden vListemming). De Voorzitter: De plaatselijke afdee ling van den Ned. Kappersbond heeft geheele Zondagsrust ingevoerd. Allen, behalve éen onwillige, een bewoner van het Groote Spui, besloten tot invoering. De afdeeling verzocht de medewerking der leden. De Voorzitter: Met ingang van 1 Augustus is doo rde spoorweg-maatschappijen het bcstelloon verhoogd met voorloopig 20 pCt. Aanstonds is een gecombineerde verga dering belegd van de Besturen der beide middenstands-vereenigingen en een commissie is benoemd om te trachten een stellig even securen en tevens goedkooperen besteldienst hier in te richten. De heer Lohmann: Bereids kan mee gedeeld, dat de commissie reeds iemand heeft gevonden, die bereid is, de vracht goederen te bestellen tegen het thans vigee- rende tarief der spoorwegen. De firma Beem Zn. is bereid, aan handeldrij venden en neringdoenden de goederen te bestellen mits zij zich schriftelijk voor éen jaar ver binden zulks opdat de firma wagens en paarden kunne aanschaffen zonder al te veel risico te loopen. Het Bestuur verzoekt, dat de leden dit onderling bespreken en nagaan of zij dit plan - krachtig kunnen steunen. Aan de spoorweg-maatschappijen is veel te veel de vrije hand gelaten; daarom ver hoogen zij telkens de vrachten en zingen zij steeds een toontje of wat hooger. Ik herinner, dat dit nog slechts een voor- loopige mededeeling js en dat de gemengde commissie uit de béide vereenigingen een verder onderzoek instelt. Zoodra de zaak is geregeld en zij kans van slagen blijkt te hebben, doordien velen meedoen en op die wijze hun eigenbelang behartigen, ontvangen de leden bericht (In stemming). De Voorzitter: Ten slotte is ingeko men het bericht van benoeming van den heer Hemels tot agent der glas-verzekering van den Bond. Aan de orde is de rondvraag. De heer Valkenhoef: Hoe staat het met de oprichting der kruideniers-branche De Voorzitter: Het Bestuur heeft de verdere pogingen gestaakt nu te Apeldoorn een bezoldigd propagandist wordt benoemd. Zijn eerste werk zal zijn de tot stand koming van een kruideniers-gilde en andere branche- comité's te bevorderen en ook óe quaestie der fabrikanten-winkeliers tot een goed einde te brengen. De heer De Wit: Hoe staat het met den i bouw der nieuwe kerk in het Leusderweg- 1 kwartier Van allerlei wordt daarover ge- i praat. Wat is daarvan waar? Men zegt, dat zij zal worden gebouwd onder leiding van architect Te Riele, uit Deventer, door een aannemer uit Den Haag. Als dat waar is, dan zal dat niet in 't belang zijn van den midden stand te Amersfoort. De Voorzitter: Aan het Bestuur is ook het een en het ander ter oore gekomen van hetgeen »men« zegt en het heeft ten slotte inlichtingen gevraagd aan iemand, die het weten kan, aan pastoor Paping, die werkt in het voordeel van zijn kerk, welke is zijn stichting. Het Bestuur meent zeker te weten, dat de heer Kroes architect is ook van deze kerk en dat er een andere aannemer komt dan die, welke »men< aanduidt. Met besliste zekerheid kan het Bestuur meedeelen, dat hetgeen pastoor Paping voornemens is te doen, zeer ten voordeele is van de nieuwe parochie. Al het geoorloofde is door het Bestuur beproefd om de belangen der bij dezen bouw betrokken middenstanders te bevorderen. Al heeft het geen succes gehad, toch kan het meedeelen, dat de voordeelen, voor de stichting, voor welke pastoor Paping verantwoordelijk is, werkelijk van groot be lang zijn en dat de bisschop zijn goedkeuring heeft gehecht aan hetgeen pastoor Paping in het belang zijner gemeente heeft voorbe reid. De heer V a 1 k e ri h o efTe Barneveld en te Nijkerk worden steeds bijgevoegd paardenmarkten Zou dit te Amersfoort óok niet kuunen, al waren het er aanvankelijk maar twee. Er is alle reden voor; de markten worden zelfs heel druk bezocht. De Voorzitter: IJ weet misschien wel den weg om dit te bevorderenhet Bestuur is nochtans ook bereid, dit te informeeren te bevoegder plaatse. Nadat de ie Secretaris heeft geïnfor meerd of »De Middenstander* -- het Bondsor gaan, dat aan alle leden wordt toegezonden wel geregeld wordt ontvangen, wordt de vergadering, die om 8.20 werd geopend, te 10.25 °P de gebruikelijke wijze gesloten. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van GELDEN TER LEEN zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 20 JUI.I aanstaande, 's namid dags ten TWEE uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. J-Jerlumldtlijk ontvangen wij het verzoek, ndver- teuties hij de familie-berichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewei wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht geuit, rekening houden kan een vaste plaats nan advertenties NIET steeds worden ge waarborgd. Getrouwd l.ueraar II. U. S. H. TER WEEL. De Heer en Mevrouw VEEN Tint Wrki, bedanken, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk voor de bij hun huwelijk betoonde belangstelling. Amiuisi'ookt, Wgersstnuit 7, NI.imkgi'.N, 17 Juli 1914. Allen, die iets te vorderen hebben vau- of schuldig zijn aan de nalatenschap van den heer JOH AN CHRISTOFFEL 11ART- MANN, in leven renteuier te Amersfoort, Weverssingel 28 en aldaar 10 Juli 1914 overleden, gelieven daarvan opgave of betaling te doen voor 1 Augustus a.s. ten kantore, Soesterweg 7, van Notaris BOLK. WISSEL- eü EFFECTENKANTOOR (Mr. S. <1. VAN WEI.DKItEN baron RENUER8) Kortegraeht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseerïng van Wis- Credieten. seis en Quitantifin. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en EfTecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2