BIJBLAD Stadsnieuws. Ingezonden No. 8442 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 18 JULI 1914. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort Brengen ter openbare kennis, dat ingevolge art. 7 der bij Raadsbesluit d.d. 26 Mei 1914 vastgestelde Verordening tot regeling van de lnonen der Gemeente-werklieden het vragen van fooien en het aannemen daarvan den werklieden is verboden. De ingezetenen worden uitgenoodigd hier- me'de rekening te willen houden, ten einde hen niet in verleiding te brengen. Amersfoort, 18 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door P. van !>kr STRATEN, te Apeldoorn, in gediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot bet oprichten van een banketbakkerij waarin te plaatsen een heetelucht-oven, in het perceal, alhier gelegen aan de Langestraat no. 78, by het kadaster bekeud onder sectie E no. 2702, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 29 Juli aanstaande, des voor middags te half elf uren, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van bet Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebe stuur of 6en of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 15 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De heer A. A. de Haas is aan 's-Rijks- Veeartsenijschool te Utrecht bevorderd tot veearts. De finale voor den korfbal wedstrijd tusschen onderdeelen der 5e infanterie-brigade is al weer een eindje nader gebracht. De 4e compagnie 1 bataljon van het 16e regiment infanterie sloeg de 2c compagnie 2e bataljon van dat regiment met 54; de 2e compagnie ie bataljon 16e regiment sloeg de 2e compagnie ie bataljon 5e regiment met 8i. Er zal nu worden geloot welke van de clubs, die tot dusver hebben gewonnen, te genover elkaar zullen komen. H. V. C. ontvangt hier morgen een Ajax- combinatie, uit Amsterdam. A. Z. P. C. gaat naar De Maas, te Rot terdam Neptunus naar Dolfijn, te Weesp. Bij advertentie in dit nummer roept het voorloopig Bestuur van den Amers- foortschen Bond voor lichamelijke opvoeding de leden (dat zijn de vereenigingen, die be reids adhtesie betuigden) op tot een alge- meene vergadering, aanstaanden Woensdag avond in »Het Valkje* te houden. De hoofdnummers van het nieuwe pro gramma der bioscoop »De Arend* zijn een boeiende comedie, getiteld: »De moeder*, een heel mooie, gekleurde kunstfilm, waarin de deugd beloond en de misdaad gestraft wordt, en het drama in 2 bedrijven »In de kronke lingen der slang*. De natuuropname doet ons kennis maken met Rusland. Het Gaumont-journaal geeft weer tal van actualiteiten. Het bioscoop-theater aan de Langestraat heeit als hoofdnummer een drama in 3 af- deelingen: »De kinderen van den majoor*. In de laatste jaren wordt het tuinbouw- onderwijs aan cursussen van verschillenden aard meer en meer gewaardeerd en de noodzakelijkheid van eenig tuinbouwonder- wijs sterker gevoeld. Als gevolg hiervan worden steeds meer tuinbouwcursussen opge richt, welke gewoonlijk geregeld worden bezocht door een groot aantal leerlingen. Zooals vrij algemeen bekend is, bestaan er in hoofdzaak twee soorten van curssussen n. 1. voor volwassen, die minstens 21 jaar zijn, en voor jongelui, die den leeftijd van 15 jaar en meer hebben bereikt. De eerste bestaan ongeveer uit een tiental voordrachten over éen of twee der vakken fruitteelt, groententeelt, bloementeelt, tuinarchitectuur, bemesti? gsleer, ziekten en beschadigingen de tweede soort omvat gewoonlijk onderwijs en Natuur-en Scheikunde, Plant-en Dierkunde, grondkennis, benevens dat in een of meer van de reeds genoemde vakken. De lessen aan laatstgenoemde cursussen vinden plaats gedurende twee achtereenvolgende winter halfjaren op 2 a 3 avonden per week. Voor beide soorten cursussen is het volgen der lessen nagenoeg kosteloos. Gewoonlijk wordt een zeer gering schoolgeld geheven, waarvan on- en minvermogenden geheel of gedeeltelijk worden vrijgesteld. Bijna alle kosten worden bestreden uit de Rijks- en Provinciale subsidiën, terwijl in vele plaatsen ook Gemeenten en particuliere vereenigingen geldelijken steun verleenen. Wanneer in een bepaalde streek cursussen noodig worden geacht, kunnen Gemeente besturen of vereenigingen onder bepaalde voorwaarden daarvoor vastgestelde subsidiën verkrijgen. In den laatsten tijd is de aanvraag voor cursussen stijgende, terwijl het aantal leerkrachten slechts beperkt is. Dien tenge volge moeten vaak allerlei schikkingen wor den getroffen en gebeurt het wel eens, dat geen onderwijskrachten meer beschikbaar zijn voor die cursussen, tot welker oprichting wat laat werd besloten. De heer J. Leendertz Czn, Rijks-tuinbouw- leeraar te Utrecht, van Rijkswege met het toezicht belast en mede daardoor geregeld in verbinding staande met verschillende per sonen die aan cursussen onderwijs geven, meent daarom goed te doen, Gemeentebe sturen en vereenigingen, die cursussen wen- scben, aan te raden vroegtijdig, uiterlijk vóór 8 Augustus, hem met hun plannen in kennis te stellen. Ook blijft hij gaarne op de hoogte met de adressen van hen, die, in het bezit der Lagere akte tuinbouw, genegen zijn, cur sussen te leiden. De Ned. Aannemersbond heeft het volgende besluit genomen Met ingang van 1 Januari 1915 zullen de leden van den bond verplicht zijn, zich te onthouden van inschrijving naar werken, waarop niet toepasselijk zijn de bepalingen, dat: alle geschillen zullen worden beslecht door arbitrage, en dat werkstaking en uit sluiting zullen worden beschouwd als over macht en recht geven op verlenging van den opleveringstermijn. Een voorstel van de afd. Groningen, lui dende Het Hoofdbestuur dringe er bij het Rijk en bij groote openbare lichamen, als spoorweg-maatschappijen, e. a., op aan, voor taan geen begrootingen meer te publiceeren, werd aangenomen. Aan de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 22820 kipeieren, die alle werden verkocht tot prijzen van f 4.35 tot f 5.30; middelprijs f 4.60. De eendeieren golden f 4.95 tot f 5.05 de kalkoeneieren i 6. Er was een levendige handel, met zeer veel vraag naar groote bruine eieren. Ook de tweede proef met een soort Ge meentelijken vischafslag in de Gemeente Rheden heeft zeer goed voldaan. Indien de volgende even goed voldoet, zal de afslag gerégeld eiken Donderdagavond plaats heb ben te Velp, Rheden, De Steeg en Dieren. Hier zij bijgevoegd, dat te Velp heel veel wordt gekocht voor Arnhem. De Gemeente Rheden telde op 1 Januari 19 000 inwoners. Door het naar binnen slaan der vlam van een gaskomfoor ontstond gistermiddag een begin van binnenbrand ten huize van den heer R. H. H. Leopold, photograaf aan de Kortegracht naast het postkantoor. Zijn eerste werk was de lichtbrandbare photografische benoodigheden weg te wer ken, Voorbijgangers hielpen hem, middels emmers water het vuur, dat nogal schade heeft veroorzaakt, te blusschen. Die schade wordt gedekt door verzekering. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den D. H. G. Ittmann, Langestraat 9 bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over half negen, die van de overige voertuigen uiterlijk vijf minuten na negenen goed hel der branden. aangehouden en naar Utrecht geleid, waar zij werden ingesloten. Vonnis nooit uw medemenschen zonder dat uw hoofd het openbaar ministerie, uw hart den verdediger en uw geweten den rechter vertegen woordigt. Uit den Omtrek. Het garnizoen van Harderwijk zal wederom een belangrijke uitbreiding ondergaan, name lijk door de vestiging van veld-artillerie. Reeds wordt als geschikte plaats voor den bouw eener kazerne genoemd een terrein aan den grintweg naar Apeldoorn, achter het hotel Oranje-Mecklenburg. Verschillende landeigenaren zijn vanwege het Gemeentebestuur van Hardewijk gepolst over eventueelen afstand, waarbij echter de bestemming van den grond niet werd mede gedeeld. Er bestonden plannen, op een stuk heide bij Putten een vliegkamp te makenmen was met de voorbereidingen reeds heel wat gevorderd en de toezegging van den eige naar van den grond was bereids verkregen. Toen deze echter vernam voor welk doel zijn grond zou worden gebruikt, weigerde hij dezen daarvoor af te staan, omdat hij zich niet mede verantwoordelijk wilde stellen voor de ongelukken, die daarvan het gevolg kunnen zijn. Voor Domela Nieuwenhuis, die, naar hij meedeelt, aan armoede ten prooi is geworden, wordt in de anarchistische pers een oproep gedaan om financieelen steun. F.r heeft zich een commissie gevormd om tot dat doel geld in te zamelen. Gevaren van den aluinsteen. Ieder kent den aluinsteen, waarvan de barbiers zich be dienen om kleine wondjes, bij het.scheren gemaakt, in te wrijven. Hij bestaat uit een mengsel van glycerine en aluin, waarbij, voor de antiseplische werking, een weinig boorzuur wordt gevoegd. De barbier behan delt het gelaat van eiken klant met den steen, door dezen eenigen tijd op het door het scheermes gemaakte wondje te houden. De steen wordt niet afgewasscheneerst bij het volgende gebruik wordt dit oppervlak kig gedaan. De proeven, genomen met een steen, die twee jaar bij een barbier in gebruik was geweest, toonde aan, hoe gevaarlijk hij was. Ingedompeld gedurende 5 minuten in 50 C.M3 gesteriliseerd water en daarna in een ander bad gelegd, gaf hij 68 250 bacteriën af in het eerste bad en 59 150 in het tweede. De moraal leder koope zijn eigen steentje. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de eerste helft der maand Juli 1914. Brieven binnenland. Bureau Belasting, Amersfoort. Wed. Jansen, Amsterdam. Paal, id. Evert Versteeg, Barneveld. Den Haag. Kaatje van der Pol, Voorthuizen. Amsterdam. Briefkaarten binnenland. Annie Meijer, Mej. G. Boot, Arnhem. Mej. H. van Enschut, Hilversum. Mej. R. Romijn, Rotterdam. 2 zonder adres. Brieikaarten buitenland. Polman, Bokkerich D. Hulst, Weimar. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Voor de rechthebbende is aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen een pakje waarin nieuwe servetten. Wielrijders past op uw karretje. De recherche zag weer een paar »zwijn- jestikkers* en hield hen zooveel mogelijk in 't óog. Twee gesignaleerden, die onderscheiden lijk 3 en 14 dagen tegoed hadden, zijn hier nobele pogen van Sir Robert Baden Powell navolging gevonden. Ook Nederland is niet achtergebleven. De Ned. Padvinders Organisatie wil Hollandsch blijvende, doch niettemin onge veer het voetspoor volgende, dat de Engel- sche Boy Scouts-beweging groot gemaakt heeft ook, de Nederlandsche jeugd leiden in gelijksoortige banen, haar opwekkende tot plichtsbetrachting tegenover God, Ko ningin en Vaderland, trachtende verder bij haar op voor haar aangename wijze aan te kweeken Karakter zelfvertrouwen, zelfbe dwang, onzelfzuchtigheid, hulpvaardigheid, orde, tucht, flinkheid. Gezondheid ook het inprenten van eigen verantwoordelijkheid voor het bevorde ren daarvan. Handigheid met het oog op de groote waarde daarvan in latere betrekkingen. Daarbij g e o n militaire organisatie (wel aankweeking van discipline), geen verschil in godsdienst, (wel aankweeking van gods dienstzin), geen standverschil onder de jongens. De Nederlandsche Padvinders Organisatie lijdt echter aan geldgebrek, waardoor het haar niet mogelijk is, de vleugels zóo uit te slaan, als zij wenschelijk acht en als voor onze jeugd noodzakelijk is. Ook de Engelsche organisatie leed daaraan doch zóo sterk begreep men daar, dat goede volkseigenschappen ten nauwste samenhan gen met het welslagen der padvindersbe- weging, dat binnen zeer korten tijd een groot deel van een som van niet minder dan 3 millioen gulden werd bijeengebracht om het Hoofdbestuur te st°unen en dit in staat te stellen, aan zijn plannen uitvoering te geven. Hoeveel Nederlanders, die hart hebben voor hun eigen volk, die begrijpen, dat onze dikwijls tuchtelooze jeugd meer dan tot dusverre moet geleid worden en dat er dan kan groeien een Iiollandsche natie, die eerbied afdwingt aan den vreemdeling, willen ook onze organisatie steunen Wij verwachten, dat duizenden Nederlan ders ons de helpende hand zullen bieden. Want ook in Nederland vindt men man nen en vrouwen bij duizenden, die een open oog hebben voor onze hinderlijke nationale gebreken en die, bij het roepen om verbe tering, het niet zullen laten bij woorden alleen. Wie draagt er bij voor dit schoon e doel? Wie voelt iets voor ons streven? Het Hoofdbestuur stelt zich gaarne ten dienste van dit echt nationale werk. Tot dus verre waren de resultaten boven verwachting, doch,er kan meer, veel meer bereikt worden bij voldoenden financieelen steun, als wij na melijk ook dat deel van ons volk kunnen bereiken, dat tot nu om geldelijke redenen ons hun jongens en meisges niet kon toever trouwen een deel, dat wel in de hoogste mate leiding behoeft. Schenkingen en jaarlijksche bijdragen kleine zoowel als groote zullen dankbaar in ontvangst worden genomen door een der on- dergeteekenden. Het Hoofdbestuur der N. P. O., A. E. Dudok van Heel, Voorz. Amsterdam, Keizersgracht 224. A. G. I- a n d a a 1, Ondervoorz., Den Haag, Stationsplein 7. W. F. G. L. Driessen, ie Secr., Burgemeester van Westzaan. Ph. brn. v. Pallandt van Erde, 2e Secr., Wassenaar. Huize Duinrell. Mr. W. W. Wichers Wierdsma, Penningmeester, Hilversum, 's-Gra- velandscheweg 74. W. D. H. baron Van Asbeck, Gouverneur van Suriname. C. Beukers, Eindhoven. K. W. B o u w e n s c h, Amersfoort. C. J. M. C o 11 e 11 e, Dordrecht. Mr. J. Evers, Amsterdam. W. H. A. G. baron Van Ittersum, Apeldoorn. Jr. mr. W. B. Th. Sandberg, Assen. Gos. de Voogt, Amsterdam. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. PADVINDERS. Als hoogste ideaal voor mijn land land zou ik een natie wenschen, die geheel bestaat uit mannen, die pad vinder geweest zijn en die de padvïn- derseigenschappen tot de hunne ge maakt hebben. Zulk een volk zou het sieraad zijn van de menschheid; het zou de groot ste moreele kracht vertegenwoordigen, die de wereld ooit had aanschouwd. Lord Roseberry. De practische Engelsche natie heeft begre pen, dat de groote opvoedende kracht, die uitgaat van een goed geleide padvinders beweging, aan dat volk op den duur een overwicht moet verzekeren boven andere volken. In zes jaren tijds heeft die beweging aldaar de instemming verworven van het geheele land, en over de geheele wereld heeft het PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur. dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. iol/2 uur, ds. L. N. de Jong, uit Utrecht. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. J. Pottinga, uit Apeldoorn. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, prof. J. H. Hoekstra, uit Kampen. Avond 51/2 uur, prof. Hoekstra. Gereformeerde kerk (Amicitia). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 9s/« uur, godsdienstoefening. Avond 5uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5