WjWJÏ e Laatste Berichten. Ingezonden Markt Adver Oogarts^ AFW „Amers len achter elkaar werden eenige evolutiftn gemaakt, waarna de barak voor besmettelijke ziekten en de vervoerbare onsmettingsoven werden bezichtigd. Op de bovenverdieping bezocht H. M. de ziekenzaal voor officieren, het bureau van den administrateur den heer J. H. P. Ver schoor, die een zeer vriendelijke gids zich toonde, de spreekkamer voor hen die patiën ten wenschen te bezoeken, het laboratorium en de magazijnen waar, behalve de veld- uitrusting, de verbandpakjes voor het geheele garnizoen steeds gereed liggen om in ge val van mobilisatie onmiddellijk te worden uitgereikt. In de cantine, door den heer D. J. Smits ingericht tot ontvangzaal, nam mevrouw H. M. de Jong de honneurs waar en bood me juffrouw R. de Jong, semi-arts, H. M. een bouquet rozen aan. De heer R. de Haas zorgde hier voor de thee. Na daar ongeveer een kwartier te hebben vertoefd, verliet H. M., die de verzekering gaf, dat het bezoek een zeer aangenamen indruk op haar had gemaakt, even na half zes het gebouw. Voor patiënten en personeel schonk zij eenige kistjes sigaren, terwijl zij als blijvende herinnering aan haar bezoek een bloemperk toezegde. Het hoofdgebouw van twee verdiepingen werd gesticht in 1877; in 1892, toen het garnizoen zoo aanmerkelijk werd uitgebreid, werden achtereenvolgens 6 paviljoens van éen verdieping bijgebouwd, met het hoofd gebouw verbonden door breede overdekte galerijen, welke door glazen deuren geheel kunnen afgesloten. Er zijn 2 groote paviljoens van 20 en 4 kleine van 12 bedden benevens 2 kamertjes met 2 bedden. Iedere zaal heeft haar eigen tuin, haat eigen badkamer met geiser en haar eigen oppassersvertrek. Geheel afgezonderd in den achtertuin staat de barak voor besmettelijke ziekten, waarin de raderbrancards voor personeel en voor goederen. In het geheel zijn er 160 bedden; het grootste aantal patiënten dat ooit werd ver pleegd, was 123; Donderdag waren er 43, onder welke gelukkig geen ernstigein geen geval een groot aantal op een militaire be volking van 1951. Doordien het bezoek langer had geduurd dan aanvankelijk in het voornemen lag, werd er van afgezien, ook een bezoek te brengen aan het Jongenshuis van het Leger des heils, aan de Koninginnelaan. De heer J. W. Putman Cramer, sedert 27 October 1899 havenmeester, zal weldra wegens het bereiken van den leeftijdsgrens den dienst der Gemeente verlaten. Gister werd door eenige kindervrienden den leerlingen der hoogste klasse van de openbare en de bijzondere Lagere scholen een heel blijde dag bezorgd door hen in de gelegenheid te stellen, met de nieuwe tram een ritje te maken naar Zeist. Dat was een pret van belang. De meesten hadden nog nooit in een tram gezeten. En zoo'n mooie. Hoe ze zouden rijden zonder paarden of locomotief, begrepen ze niet ;oed; hoe de lange trein in beweging zou jomen, ging velen óok boven de pet; doch de onderwijzers lichtten hen in en stelden ben gerust. Aardig was 't te hooren hoe, zoodra ze een plaatsje hadden veroverd, de jongens aan 't zingen trokken en te zien hoe de meisjes toekomstige zindelijke Hollandsche huisvrouwen de ramen der in allerijl aangehaakte bijwagens van ouder model begonnen ai te poetsenniet omdat deze vuil waren, daarvoor had het personeel 'vel ge zorgd, doch opdat ze nóg beter zouden kun nen zien. En óf ze hebben genoten van bet prach tige vergezicht op Soest toen ze den Kalk- weg opreden. In drie ploegen hebben ze Zeist bezocht; om 3.40 de school aan de Puntenburgerlaan, om 12.15 die van Koningsstraat en de Ga- brie Mehen-scbool en om 2.20 de Beekstra ten met de Zusterscholen. De eenten konden bijna twee uren te Zeist blijven, de laatste twee slechts een goed half uur. Een paar kinderen, die pas de school had den verlaten en met dikke tranen in de oogen en een krop in de keel het instap pen der kleine passagiers aanzagen, werden door den heer Rijkens verblijd, die met een vriendelijk woord een einde maakte aan hun kinderleed en hen toestond, als oud-leerling mee te gaan, betgeen door de overigen werd beantwoord met een welverdiend hoerahl De tram is, blijkens advertentie hierneven, hedenochtend geopend voor het publiek ver keer. We raden lezeressen en lezers nogmaals aan, er gebruik van te maken. De prijzen zijn die van de Centraalspoor, wier tienritten- kaartjes geldig zijn. Mejuffrouw H. C. Uitzinger behaalde het diploma voor zangonderwijs van de Ned. Toonkunstenaars-vereeniging. Mejuffrouw G. A. van Heukelom verwierf het diploma voor leerares in huishoudkunde van den Bond van leeraressen in huishoud- onderwijs. De heer I. J. Cohen, ie Secretaris van de Oranje-vereeniging, is benoemd tot Bestuurs lid van den Nationalen bond van Oranje- vereenigingen. Dr. A. W. Bronsveld, Voorzitter van «Kin' derzorgc en sedert Juni 1888 Ned. Hervormd predikant te Utrecht, heeft tegen 1 Januari 1915 emeritaat aangevraagd. Sedert 1862 heeft hij dc kerk gediend. De militaire commissie, welke hier werd gevormd om bijdragen te verzamelen voor het door Aug. Falise belangloos gemodel leerde borstbeeld van majoor Thomson in de kazerne te Groningen, heeft reeds f 126 kun nen overmaken aan de commissie daarvoor. Ook rechtstreeks zijn giften gezonden aan overste E. G. Staal, terwijl enkele busjes in cantines, enz. eerst later worden geopend. Luitenant-kolonel G. J. A. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, van het 3 e regiment huzaren, wordt belast met het bevel over het 2e regiment, te Tilburg. Men zal 't wel geenszins vreemd vinden) dat, nu de verordening op lichtbeelden-voor stellingen is afgekondigd, we de eerste de beste gelegenheid met beide handen aan- grepen om het zoogenaamd proef-draaien bij te wonen. Klokke drie uur waren we gistermiddag in »De Arend*; een oogenblik later kwamen de twee leden der commissie van zes heeren die reeds sedert gsruimen tijd een soort censuur oefent op de films welke reeds elders aan een zeer streng toezicht zijn on derworpen en naar de fabriek teruggaan als ze niet toelaatbaar zijn. Hier wordt dus fei telijk een tweede keuring gehoudentrou wens hetgeen te Amsterdam oirbaar is, kan te Amersfoort wel eens minder geschikt wor den bevonden. Sedert de opening van de bioscoop «De Arend* heeft dit laatste niet plaats gehad. Zoowel de commissarissen dier Vennootschap als de Directeur hebben hun naam te lief de commissie van zes, van welke twee le den om de maand de beurt hebben, stelt er evenzeer prijs op, dat hetgeen wordt ver toond, voor ieder oog en ieder hart geschikt is. Als straks van Gemeentewege een keu- ringsraad wordt benoemd dan zal deze een heel moeilijke taak hebben, indien hij met reden iets zal afkeureneen hoogst gemak kelijke, omdat de vóor-keuring met zooveel zorg geschiedt. Met korte intervallen voor het verwis selen der film-trommels en als een hoogst enkele maal ten lassching niet zoo hecht bleek als de zeer zorgvuldige operateur wel wenschte werd van even na drieën tot over half zes gedraaid. Eerst een heel interessante Cines-opname van Sienna, de door Keizer Augustus ge stichte stad, met haar prachtig stadhuis, de Romeinsche poort en den dom uit het begin der 13e eeuw. Vervolgens twee Eclipse-films, Patachon gaapt en De bond van Seraphine. Patachon gaapt zóo meesterlijk, dat hij niet alleen aan 't gapen brengt zijn huisge- nooten, alie bezoekers van een café-terras, zelfs de schilderijen en de beelden van een tentoonstelling, en, nog sterker, de schoenen en schoentjes en muiltjes welke in een wel voorzien magazijn zijn uitgestald, maar óok de optredenden in een café-chantant, tot ein delijk een daar aanwezig dokter hem den mond dichtplakt middels strooken diapalm pleister. De hond van Seraphine is een meesterstukje van dressuur. De prachtige witte poedel gaat met zijn ietwat verstrooiden baas uit. Als deze bemerkt, dat hij zijn hoed heeft thuis gelaten, beveelt hij Fidel dien te gaan halen. Een oneindig aantal malen vergist dc hond zich. Hij komt aandragen met den hoogen hoed van een koetsier, met een rist hoeden van een uitstalling (netjes aaneengeregen, opdat een langvinger er geen verdonkermane), met een quasi-Panama van een visscher, dien hij met zóo veel ijver van 's mans hoofd haalt, dat hij er bij te water geraakt en over het kanaal moet zwemmen. Ten slotte einde lijk komt hij aanhollen met den hoed, dien zijn baas bedoelde. Bij wijze van belooning mag hij mooi zitten en zijn overige kunstjes- repertoire ten beste geven. De Pathé-courant geeft onder meer kiekjes in Albanië na de vlucht van den Mbret aan boord van den Italiaanschen kruiservan den grooten lawn-tennis wedstrijd met de 15 -jarige Suze Langlais, die er kampioen werd; van een watersteekspel bij Argenteuilen van een inspectie van Zweedsche padvinders door den kroonprins. Edison geeft in »Een buitengewone zen ding* een heel leerzame film, die ook wel Verliefdentwist* kon heeten. Een jongedame, verloofd met een zee-officier, boudeert om •«en nietigheid zóo kras, dat hij zijns weegs gaat. Nog altijd mokkend, vindt zij onder een ouden zonnewijzer in den tuin een dagboek van een vorige bewoonster der prachtige villa, die óok heeft getwist met haar ver loofde, eveneens een zee-officier, maar een uit den tijd van Doggersbank. Edison brengt ook die kibbelarij in beeld en stelt den zeil-officier van toen naast den onderzeeër van thans. Dat dagboek en vooral de mededeeling daarin, dat de jonge officier het leven liet, brengt haar tot inkeer. Op het laatste blaadje van dat boek krabbelt zij inderhaast een paar regels en de trouwe huisknecht, een neger, brengt dat briefje al zwemmend naar den onderzeeër. Het gevolg van deze buitengewone expe ditie laat zich radende vrede wordt getee- kend, en wel voorgoed. Seraphin als dichter is een allervermake- lijkst filmpje van de Eclipse-maatschappij en beeldt uit de nooden van den poëtaster, die, door allerlei geraas in huis gestoord, zijn verzen niet aan elkaar kan lijmen en van het eene vertrek naar het andere, van den kelder naar het dak vlucht, waar hij óok wordt gestoord door een luchtballon, die juist op zijn verzenvol hoofd een zak ballast leegt. Tot slot gaat de groote Gaumont-film »In eer hersteld*, nu in haar geheel. Zij speelt ten deele te Beaulieu-sur-mer, deels te Mo naco en deels in Algiers en geeft dus prach tige interieurs en heerlijke landschappen. Donderdag werd de semi-finale gespeeld in den korfbalwedstrijd der 5e infanterie brigade. De 2e compagnie ie bataljon 5eregiment sloeg de 4e compagnie ie bataljon 16e regi ment met 3—2. De eindwedstrijd, tusschen eerstgenoemde compagnie en de 2e compagnie ie bataljon 16e regiment, zal vermoedelijk volgende week plaats hebben. Amersfoort kreeg gister bezoek van twee heeren uit Venetië, een 40-jarigen dokter en zijn 30-jarigen vriend. De heeren zijn reeds sedert 1903 aan den wandel, louter voor hun genoegen, al beleven ze ook niet altijd pleizier op hun tocht. Zoo toonden ze ons litteekens van mishandelingen, hun door Jong-Turken aangedaan. In de elf jaren, die ze al aan 't tippelen zijn, hebben ze een goede 76 000 K.M. afgelegd en heel wat gezien. Vanochtend gingen ze naar Harderwijk via Arnhem en Nijmegen verlaten ze ons land weer. Al hun «prestaties* zijn gewaarmerkt door het hoofd der politie in de plaatsen, die zij 1 bezochten. 't Zijn twee hupsche menschen, door en door heeren, die niet om een weddenschap zoo voeteeren en niet in prentkaarten doen. De nieuwe cursus van de Handelsdagschool zal beginnen met een goede 100 leerlingen. Als er vóór September geen bijkomen. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de advertentie van de Tuinbouw- vereeniging «Amersfoort*, in dit nummer. Bij de «Staatscourant* zijn gevoegd de Statuten der plaatselijke Vincentius-vereeni- g'Og- Nog even zij herinnerd aan de belangrijke buitengewone vergadering van «Handel en Nijverheid*, aanstaanden Maandag te houden. Aan de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 22 475 kipeieren, die verkocht werden voor f4.35 tot f5.50 per honderd. De eendeieren golden f4.75 tot f4.90, de kalkoeneieren deden f7. De markt was vlug, met zeer veèl vraag naar bruine en groote eieren. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. planeten en hun onderling verschil uit te drukken in geld. Voor de aarde nam hij de willekeurige waarde aan van 20 gulden. Wie zich hiermee niet kan vereenigen, ver- menigvuldige het getal met duizend, millioen, trillioen, al naar believen. Door nauwkeurige berekening kreeg hij dan dat bedraagt de waarde van de Maan f 0.25 Mercurius - >.25 Mars - 2. Venus - IS- de Aarde - 20.— Uranus - 280.— Neptunus - 320.— Saturnus - 1840. Jupiter - 6200. de Zon - 6 7 So 000.— Wij hebben de cijfers niet nagerekend en vinden de wijze van uitdrukken nogal pri mitief, doch niettemin toch te origineel om haar aan onze lezers te onthouden. Aan het mondeling examen der 2e groep voor het eind-examen van Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht namen deel 21 adspiranten, van welke 18 het diploma ontvingen. Van de Hoogere Burgerschool te Amers foort slaagden alle leerlingen G. J. Bonk, mej. R. P. C. Fransen, P. Vas Visser, mej. A. J. Welt en L. W. Wildervanck. Van de Gemeentelijke Hoogere Burger school te Utrecht slaagden alle 5 candidaten, van de Rijks-school aldaar alle 7 candidaten van de Bijzondere school aldaar werden de beide candidaten afgewezen, terwijl slechts aan óen van de twee extraneï het diploma kon worden uitgereikt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om vijf minuten vóór half negen, die van de overige voer tuigen om vijf minuten voor negenen zijn aangestoken. Omstreeks 7 uur Donderdagavond werd bij het Rijks-opvoedingsgesticht een sergeant van het 5e regiment infanterie, die wilde uit wijken voor een motorrijwiel, aangereden door een auto uit Leiden, die op het zelfde oogenblik daar in zeer snelle vaart passeerde. Met een gecompliceerde beenbreuk werd hij naar het Militair hospitaal hier vervoerd en gister per rijwielbrancard naar het hospi taal te Utrecht gebracht. De politie stelde aanstonds een streng on derzoek in. Tegen den 30-jarigen zwervenden scheeps kok. die half Juni hier een rijwiel huurde en dat verduisterde, en ook in den omtrek op de zelfde wijze in 14 dagen tijds 5 fietsen huurde, eischte de ambtenaar van het open baar ministerie bij de Arondissements-recht- bank te Utrecht twee jaar. I Een onbeschaafd mensch is een levend ge- bouw van gebrekkige architectuur. De relatieve waarde der planeten. Een amateur-astronoom, iemand die tracht, de sterrekunde zooveel mogelijk te popularisee- ren, is op de idéé gekomen, de grootte der Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In bijna alle plaatsen van ons land wordt de hand aan den ploeg geslagen om de jeugd te brengen onder de macht van het lied. In vele steden en dorpen worden vereeni- gingen opgericht om de jeugd, het volk der toekomst, liederen te leeren, waarmede ieder een kan instemmen en wordt getracht, de vuile liederen, door zoo menig kind aange heven, te vervangen door een lied, dat jong en oud het gemoed doet tintelen. Ook te dezer plaatse hebben enkele hee ren het plan opgevat om een kinderkoor op richten. Zij die daarvan deel wenschen uit te ma ken, kunnen zich Dinsdagavond van 7 tot 8 uur aanmelden in het gebouw «Eben Iiaüzer*. Meerdere inlichtingen verschaft de heer O. Rooke Aldegondestraat 39. Eenige voorstanders van verbetering van den volkszang. Amersfoort, 24 Juli. l'REMKBEURTEIV. Zondag 26 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur> dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. iotyz uur> ds. C. M. A. A. Lindeman, uit Waddingsveen. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uurt ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5^2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 93/4 uur, ds. J. van der Heijde, uit 's-Gravenhage. Avond 5,»4 uur, ds. Van der Heijde. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. gl/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. d. van Cornelis EuJ wiif0nstant« Willem GeriL Wal. 'uus van Keketfi Wilhelminal lootr en Aletta a. van t^o Catharina d. van W" van der Gerardus vest. de Hoog e noog en Aletta ONDERTROUW Teunis '•"-Miixi K.UUW -ounis Beverioo Koensz. Dirk Hi Jacoba Johanna Brink en Job "TROUWD; Te. loc n den GET Geen. OVERLEDEN: Helena Maria LUj, jr- Teuntje van Willem Boog. Agnes Hendrica Vi Jansje Francina van Sophia Johanna tw Eduard George bersen, 28 jr., AMERSFOQ Appelen f 0.— jj f 7.50. Nieuwe aardaj aardappelen f 2.— f4.50 a f5.— per 1 f5-— f5-65 P- ic a f 1.55 per Kilo. Kuikens f 0.90 a f fo.90. Ganzen fo.- fo.8o a f 1.20. Jongt Hazen fo.a fo.- a fo.Tamme kon stuk. Duiven f0.50 varkens f o.a f ex il fo.Zeugen f. f6.— a f 12,Ve Aangevoerd ware Appelen, 10 hectP ajpelen; 100 heet.Z stuks Hoendereieren 300 Kilo Grasboter; Magere Varkens; slagerij; 300 Biggen Allen, die ietstf of schuldig zijn ai den heer JOHAN MANN, in leven 1 Weverssingel 28 overladen, gelievei betaling te doen ten kantore, SoesterJ eerste helft tvaj Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 17 tot en met 23 Juli. GEBOREN: Beatrix Wijnanda Hendrika, d. van Wil helmus van Zuilen en Maria Ilendrika Pij pers. Johannes Antonius, z. van Hendrik van de Hoef en Rikje de Bruin. Gijsbertus Cornelis, z. van Evert van de Pijpekamp en Gijsbertha Verkerk. Peeltje, d. van Klaas Pater en Annetje Schipper. Marienusjan, z. van Antonie Remmers en Clara Johanna Swierstra. Christiaan Cornelis Johannes, z. van Cornelis Johannes Schreuder en Pietje Antonia Bouw. Johanna, d. van Cornelis van de Vlasakker en Johanna Spijker. Jacoba, d. van Sippe Overwijk en Trijntje Faber. Nan Henri, z. van Henri van Kaalte en Betsy Anna Cohen. Doraline Annette d. van Jan Hendrik Schiltze en Enge- lina Jacoba Maria Schuver. Maria Elizabeth, Aanvang van den f op Zaterdag Utrecht, 23 Juli 1)1 E. F. met VOO Dondcrdagavc te 8 uur in Bioscoop-the*

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2