Het is wel uilen naar Athene dragen als we verzekeren, dat hetgeen de heer E. F. Suringar, electrotechnisch ingenieur en advi seur der Gemeente, aanstaanden Donderdag avond in het bioscoop-theater aan de Lange- straat zal meedeelen over en vooral zal laten zien van de toepassing der electriciteit in huishouden en klein-bedrijf, van het aller grootste gewicht is. Een dynamo van 220 Volt bij 60 Ampère wordt expresselijk opgesteld om krachtigen stroom te hebben voor alle toestellen en toestelletjes, die zullen worden gedemon streerd; een heel lange reeks. De zaal wordt voor dien avond weder op de winterafmetingen gebracht. Iedere belang stellende heeft vrijen toegangkinderen zul len echter niet worden toegelaten. De voordracht begint klokke acht uur. Zóo velen hebben Zondag kennis gemaakt met de electrische tram naar Zeist, dat er dikwijls twee trams met aanhangwagens reden achter elkaar reden en er af en toe stagnatie kwam in den dienst. Allen waren er over uit, dat het zoo'n heerlijk ritje is. Nu door deze tram de bewoners der villa's aan den Utrechtscheweg tot Huis ter Heide een zóo gemakkelijk communicatie-middel hebben met Amersfoort doet de vraag zich voor of er geen maatregelen kunnen genomen om hen de concerten op het terras van »Amicitiac te doen bijwonen. Wie maakt dit mogelijk? Het Gemeentebestuur heeft een uitzicht toren doen plaatsen in het bosch bij het Zeisterspoor, een 50 M. benoordoosten den Kalkweg. Het bezoek aan het rosarium is niet zóo groot als wel werd verwacht. Zit dit wellicht hierin, dat men meent geen toegang te hebben als het hek gesloten is? Dat is altijd gesloten, doch alléén om er de honden uit te houden. Men heeft het slechts te openen (altijd tusschen de uren, op het bord aangegeven) en het, na binnen getreden te zijn, weer te sluiten. De heer P. van den Hooff, thans Eerste Gemeente-opzichter, wien, op zijn verzoek met ingang van 1 September op de meest eervolle wijze ontslag is verleend uit dat ambt, zal 1 Augustus den dag herdenken waarop hij veertig jaar geleden bier in Ge meentedienst trad. Aan majoor F. L. de Voogt, van het wa pen der cavalerie, is, op zijn verzoek, non activiteit verleend. Het is nog volstrekt niet zeker, dat de 3e afdeeling van het ie regiment veld-artillerie overmorgen de Legerplaats bij Oldebroek betrekt. Luitenant-ingenieur A. Eekhoff wordt in het najaar van het regiment genie-troepen overgeplaatst naar Amersfoort. De opzichter-bureelambtenaar der genie A. K. M. Hage wordt op 1 Augustus over geplaatst van Bergen-op-Zoom naar Amers foort. Luitenant jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, van het ie regiment veld artillerie, wordt, op zijn verzoek, met ingang van 6 Augustus gedurende éen jaar op non activiteit gesteld. Morgenavond om 8 uur zal door de Amers- foortsche Muziek Vereeniging*, Directeur de heer A. L. Maas, het 4de concert gegeven worden in het plantsoen. Het programma luidt 1. Bruxelles-Exposition, marsch P. Francois 2. Ouverture »Ün jour d'été* G. Bikkers 3. Suspinul, wals J. Ivanovici 4. Fantaisie »La Dame blanche* H. Boieldieu 5. Klein maar dapper, marsch G. K G. van Aaken 6. Ouverture »Le réveil du printemps* A. Hilgers 7. Valse brune G. Ktier 8. Fantaisie L'élisire d'amore Donizetti 9. Finale. Programma van het concert door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, Direc teur de heer G. Bikkers, bij gunstig weder en als de politieke toestand het gedoogt, aanstaanden Donderdagavond te geven op het terras van >Amicitia< 1. Per aspera ad astra, marsch Urbach 2. Ouverture »Le cheval de bronze* Auber 3. Dolores-Walzsr Waldteufel 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »Les dragons de Villars* Maillart Van Aaken 5. Ouverture >Der Freischütz* Weber 6. Polka de concert pour piston solo Bikkers 7. Rhapsodie hongroise no. 2 Liszt 8. Electrische P'unken, grosze Potpourri Hause Het eind-examen der Hoogere Burger school was oorzaak, dat de A. Z. P. C. Zondag niet naar Amsterdam kon en dus den wedstrijd tegen »Het IJ* moest gewon nen geven. liet Bestuur van den Amersfoortschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding verga derde gisteravond. De function werden als volgt verdeeld: jhr. dr. E. Teixeira de Mattes, Voorzitter; de heer Th. J. H. Bianchi, Onder-voorzitter; kapitein H. Bierman, Secretaris; mevrouw M. Cremer—Martin, Penningmeesteres; de heeren P. J. Frederiks, ds. A. F. L. van Hengel, dr. J. W. Jorissen, J. Overeem, O. F. W. Rietveld en A. Veen, Commissarissen. Een aanvang werd gemaakt met de be spreking van het ontwerp-Huishoudelijk re glement en het ontwerp-Reglement voor het speel- en sportterrein. De route voor den Nederland—Engeland- rit, welke begin September wordt gehouden en waaraan van hier deelnamen de heeren A. L.' Versluys en A. Eysink, is als volgt: vertrek van Amsterdam, Stadhouderskade 100 Abcoude BreukelenUtrecht Zeist Doorn, bij Kilometerpaal 95.2 links naar richting Amersfoort N ij kerk Putten Ermelo Harderwijk. Lunch Nunspeet, Kilometerpaal 40.2 Hotel Nunspeet El- burg, bij Kilometerpaal 50.8 links naar Oos- terwolde Kampen Zwolle, richting station, en links naar Wijhe Olst Deventer thee te Apeldoorn (Hotel Bloemink, Loo- laan) Voorthuizen, pl.m. 2.5 K.M. vóór Amersfoort links naar Achterveld Barne- veld Lunteren Ede. Einde te Arnhem bij Kilometerpaal 25.5, even vóór het A. N. W. B.-consulaat. Totale afstand pl.m. 300 K.M. Wel een 150 wielrijders, alle met blauw ge tooid, peddelden Zondagmiddag omstreeks 12 uur over de Langestraatallen Kruisver- bonders van hier en uit Hoogland, die naar de meeting te Laren gingen. Onder voorzitting van den heer L. J. K r o o k werd gisteravond een druk bezochte buitengewone vergadering gehouden van Handel en Nijverheid*. De Voorzitter begon met hartelijk te danken hen, die op 28 Juni bij zijn huiselijk feest hem een attentie bewezen. De notulen van 27 April werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding daarvan deelde de Voor zitter mede, dat in een gecombineerde vergadering van de Besturen der beide mid- denstands-vereenigingen, >Handel en Nijver heid* en De Hanze*,met algemeenestemmen een motie is aangenomen in welke wordt verklaard, dat zonneklaar is gebleken, dat een misverstand heeft plaats gehad, dat nie mand eenige blaam treft en dat de goede samenwerking- tusschen beide vereenigingen blijft behouden (In-stemming). De Voorzitter: Deze buitengewone vergadering is bijeen geroepen om te be raadslagen over maatregelen, welke de mid denstanders wel gedwongen zijn te nemen tegenover de spoorweg-maatschappijen. De Secretaris, de heer L. A. Houbaer, doet voorlezing van het schrijven der spoor weg-maatschappijen van 3 Juli, waaruit blijkt, dat het bestelloon der ijl- en der vrachtgoe deren alsmede de thans geldende minima met ingang van 1 Augustus worden verhoogd. De Voorzitter: Het Bestuur verga derde reeds met dat van de Hanze-afdeeling, welke inmiddels óok een vergadering hield. Het stelt voor een eigen besteldienst in te richten, gelijk het reeds in 1912 voorsloeg. Toen lieten de spoorweg-maatschappijen weten, dat zij geen verhooging zouden in voeren nu wordt die ingevoerd per 1 Au gustus. Die besteldienst zal zijn tegen het thans gel dend tarief en zal dus niet goedkooper wezen doch dit voordeel meebrengen, dat in de winkelstraten het eerst wordt besteld. Thans wordt het eerst besteld bij particulieren o.a. in het Bergkwartier en mogen de winkeliers tot 4 uur en soms tot den volgenden dag wachten, hetgeen hun dikwijls groote schade berokkent. Het Bestuur vraagt thans machtiging, met het Bestuur van de Hanze-afdeeling saam te werken om een eigen besteldienst in te richten en daarvoor een alleszins betrouwbaar expediteur te zoeken, met wien een notarieel contract zal worden aangegaan, ook om ge vrijwaard te zijn tegen schade door breken, ontvreemding, lekkage, enz. De thans voorgestelde verhooging van 40 a 50 pCt. is slechts een voorloopigede Maatschappijen kunnen er niet ineens de 60 pCt. opleggen, die zij als Vennootschap pen aan belasting moeten betalen en welke zij trachten te verhalen op den middenstand. Een zeer lange liscussie ontspon zich, waarbij velen zich verdiepten in allerlei excepties, welke de uitvoering betroffen. Een lid stelde ten slotte voor, in be ginsel te besluiten, het Bestuur te machti gen, in overleg met dat van de Hanze-af deeling stappen te doen om te geraken tot een eigen besteldienst voor de leden der beide vereenigingen. Die Besturen hebben het vertrouwen hunner leden en zullen, als de zaak mogelijk blijkt, zeker die maatrege- j len nemen waardoor de belangen 11 de leden ten volle zijn gewaarborgd. Over de uitvoering hebben die Besturen te be slissen (instemming). De Voorzitter: Het Bestuur vraagt mach tiging om in samenwerking met dat van de Hanze-afdeeling dezen besteldienst voor te bereiden en om een formuliertje te laten drukken, dat dan den 170+ 125 leden wordt toegezonden en waarop dezen verklaren, zoo dat in hun belang is, dat zij zich voor ten minste een jaar verbinden om den eigen be steldienst te steunen en aan de spoorweg maatschappijen te berichten, dat zij geen bestelling meer aan hun perceel wenschen. Blijkt, dat er voldoende medewerking is, dan kan met dezen of genen expediteur worden gecontracteerd en zal verder bericht gedaan. Aldus besloten. Ingebracht werden een schrijven van een lid, houdende ad- hresie-betuiging met het plan voor een eigen besteldienst voor kennisgeving; esn mededeeltng van het Bestuur, dat het 11 Juni een adhtesie-adres met het ontwerp- Aalberse verzond aan de Tweede Kamer als voren; een schrijven van de plaatselijke afdeeling van den Ned. barbiers- en kappersbond no pens de Zondagssluiting als voren; een schrijven over de in den zomer van 1915 te 's-Gravenhage te houden midden- stands-tentoonstelling eenige belangheb benden zullen worden aangezocht een plaat selijk comité te vormen, welke het deelne men aan die tentoonstelling progageert; van het Gemeentebestuur van Amersfoort een schrijven ten geleide van de reeds meer malen vermelde missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht nopens het Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen voor kennisgeving een schrijven van de Onderlinge brand waarborg-maatschappij te Gorredijk wel licht wordt daarover dezen winter een lezing gehouden. Aan de orde was de rondvraag. Een lid heeft vernomen, dat het aantal opcenten der belasting hooger is naarmate de huurwaarde van een perceel hooger is. Zoo betaalt iemand wiens huis f300 huur waarde heeft minder opcenten dan een ander wiens huis f 500 huurwaarde heeft. Als dat zoo is, dan is het schromelijk onbillijk tegen over den winkelstand, die om de zaak een veel duurder perceel moet hebben, doch een veel ongerieflijker woning heeft dan een particulier. De Voorzitter deed toezegging, dat het Bestuur dit te bevoegder plaatse zal onderzoeken en in een volgende vergadering daaromtrent juiste inlichtingen hoopt te kun- geven. Een ander lid vestigde er de aandacht op, dat de Handelsdagschool zeer bloeit, doch dat bij het jongste toelatings-examen slechts 9 van de 23 uieuwe leerlingen uit Amers foort zelf zijn. Spr. meende hieruit de ge volgtrekking te moeten maken, dat dit uit stekende vak-onderwijs voor den midden stand te Amersfoort zelf niet op die waarde wordt geschat, welke het ten volle verdient. Rijk, Provincie en Gemeente subsidieeren deze vakschool. Zullen zij dat blijven doen als de meestbelanghebbenden, de midden standers te Amersfoort, geen grootere be langstelling toonen en het ledental afneemt Spr. wekte daarom de middenstanders op, in eigen kring leden te werven. Een lid noemde het ïen zeer verblijdend verschijnsel, dat de school zóo ongedacht veel leerlingen heeft. De school is een kind van H N. Kan H. N. haar subsidie, thans slechts f 10 per jaar, niet verhoogen? De school is van groot belang voor de stad en dus voor de middenstanders. Velen vestigen zich mettèrwoon hier om de school onlangs nog iemand uit Zeist. De Voorzitter wees er op, dat H. N. pas het quotum voor den Middenstandsbond heeft verdubbeld. Als volgend jaar de mid delen het veroorloven, zal het Bestuur voor stellen de contributie voor de Handelschool te verhoogen. De Onder-voorzitter meende, dat het Bestuur der vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken* liever 100 leden van f 2.50 heeft dan éen van f 250. Een lid achtte het juist verblijdend, dat het aantal leerlingen uit den omtrek domi neert. Dit bewijst juist, dat zij goed hebben gezien, die bij de instelling der school beweer den, dat er in den omtrek behoefte was aan zulk vak-onderwijs, hetgeen Gedeputeerde Sta ten zoozeer betwijfelden. In de eerste twee jaren zijn er veel leerlingen uit Amersfoort geweestvolgend jaar zijn er misschien weer meer. De Penningmeester merkte op,dat hier zóo velerlei scholen van allerlei aard zijn, dat het niet bevreemden kan, dat de Handelsschool niet door zóo veel kinderen uit de stad zelve wordt bezocht. In ieder geval kan geconstateerd, dat het leerlingental de stoutste verwachtingen verre overtreft. Een lid deelde mee, dat de stad zich in den laatsten tijd aanmerkelijk heeft uitge breid. De schaduwzijde daarvan is, dat we hier nu ook zoetjesaan de trucs eener groot stad krijgen. Onlangs kwam 's avonds iemand in spr. zaak, die goederen op zicht vroeg voor een zeer bekende familie, aan welke ieder zonder bedenken gaarne zichtzendingen doet. Den volgenden dag bleek, dat spr. was opgelicht. Spr. deelt dit mee ter waarschuwing van winkeliers en zou wenschen, dat als regel werd ingevoerd, dat geen zichtzendingen volgen zonder een briefje van haar of hem, die ze verlangt. De Voorzitter dankte voor deze mededeeling, waarmede velen hun voordeel kunnen doen. De Voorzitter deelde mede, dat de cursus in eenvoudig Boekhouden, welke door den heer J. Peper, Directeur der Handels dagschool, is gegeven, zeer goed is geslaagd. Reeds nu kunnen belangstellenden in een nieuwen cursus, die vroeger in het najaar zal aanvangen, zich opgeven bij het Bestuur. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat de heer A. J. van Zalingen, gekozen tot Bestuurslid in de vacature, ontstaan door het zich niet herkiesbaar te stellen door den heer H. Koning, de benoeming niet heeft aangenomen en dat dus in de volgende vergadering moet voorzien in deze vacature, en dat twee candidaat-leden zich aanmeldden, over wie in de volgende vergadering zal worden gestemd. De vergadering, te 8.15 aangevangen, werd hierop te 10.15 gesloten. De te Apeldoorn gehouden vergadering van Hanze-afdeelingen in het aartsbisdom Utrecht maakte commissoriaal de vraagstuk ken der aanstelling van een bezoldigd pro pagandist en tot verdeeling van het bisdom in kringen, gewestelijke dan wel dekanale. Zij besloot het quotum met ingang van 1 Januari 1915 te verhoogen van 50 cent tot een gulden per lid. Hilversum had een voorstel om te over wegen hoe voor kinderen en pupillen, ie plaatsing kan verkregen worden in die werkplaatsen, welke voor uitbreiding van vakkennis gcwcnscht zijn; 2e hoe voor hen degelijke Katholieke kosthuizen kunnen ge vonden worden3e hoe eventueel aanwezige leerinrichtingen door hen kunnen gevolgd worden; 4e dat zij onder toezicht staan en omgang krijgen met lieden van eigen stand. Besloten werd, dat het Bestuur deze zaak nader zal onderzoeken. Tegen het verhoogd besteltarief der spoor weg-maatschappijen zal plaatselijke actie worden gevoerd. Aan de Tweede Kamer werd een adha-sie- adres gezonden in zake het ontwerp-Aalberse, terwijl aan den ontwerper het volgende tele gram werd verzonden: »De Centrale raad van de Utrechtsche Hanze, te Apeldoorn vergaderd, brengt den ontwerper van het wetsontwerp tegen de oneerlijke mededinging hulde en spreekt de hoop uit, dat het ont werp spoedig den weg naar het Staatsblad vinde*. Naar de gister gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 26 wagens, bevattende 28 700 pond kaas. De prijs was 27 tot 30 cent, voor kaas onder Rijks-controle 31 cent. De handel was vlug. Een slimmerik te Leiden is zoo bereid willig, oude stuivertjes zoogenaamde »Haagsche kwartjes* te koopen voor 2 cent per stuk, onder voorgeven, dat die munten niets meer waard zijn. Wij wijzen er nogmaals op, dat men zoo'n stuiverstuk kwijt kan aan de Rijks-belasting kantoren. Mocht de menschenvriend navolgers vinden dan zullen de lezers van de »Amersfoortsche Courant* het aan zichzelven te wijten hebben, dat ze zich bij den neus laten nemen. In het huisvuil zijn gevonden een so e ,y en een vouwbeen in den vorm van een dolkmes. Ze zijn terug te bekomen bij de politie. Een meisje en twee jongens, uit Gouda naar hier geleid, werden door de politie verder op transport gesteld naar Enschede, Ootmarsum en Lemmer. Proces-verbaal is opgemaakt tegen iemand, die met paard en wagen van de Groenmarkt naar de Langestraat reed, hetgeen sedert jaar en dag is verboden, en tegen verschil lenden, die op de Groenmarkt, waar zekere inrichting is weggenomen, voldeden aan een natuurlijke behoefte. De Gr., milicien bij het 5e regiment in fanterie, is betrapt op het stelen van een rijwiel hier ter stede en, na verhoor en be kentenis, naar Amsterdam geleid, waar hij wordt verdacht van een zelfde feit. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, door openschuiven van een raam, diefstal ge pleegd ten huize van den heer G. van Duin, goudsmid aan de de Langestraat, hoek Muur- huizen. Toen de bewoner Zondagochtend beneden kwam, vond hij het raam geopendin de bijna vijf jaar dat hij het pand bewoont, is dat raam niet open geweestte meer om dat het bovenraam kan worden omlaag ge trokken, meende de heer Van Duin, dat het benedenraam niet kon worden opgeschoven.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2