M. E. N. OOSTERYEEN, Zit- en Slaapkamer Gemengd Nieuws. Ingezonden. Staljongen, Advertentiën. VERKADH's Roggebrood AI aanstonds zag hij, dat voor een paar- honderd gulden aan zilverwerk is verdwenen. Kennelijk is van den buitenkant het raam geopend en van de straatzijde af weggegrist hetgeen binnen armslengte stond. Kostbaar- d.?r Xoor.werPen .uit de étalage-kast, mede tijdelijk in het zijkamertje gelegd om vóór het opbergen te worden op^ .«poetst, zijn on aangeroerd gelaten. De schade wordt niet gedekt door ver zekering. De politie stelde een ernstig onderzoek in. Men moet zich kleeden naar den thermo meter en niet naar den kalender. Evenzoo moet men zich gedragen naar de ingeving van het geweten en niet naar ethische voor schriften. "Uit den Omtrek. De Koninklijke familie, die i Augustus op Soestdijk komt, ter viering van den 56 sten verjaardag van de Koningin-Moeder, zal daar tot 15 Augustus verblijf houden. De feesten, op Maandag 3 Augustus te Baarn te houden, beloven schitterend te zul len worden. Voor de uitbreiding van het stations-em placement aan Den Dolder waren-16 inschrij vers. De heer G. van Doornik, uit Baarn, was met f 26 600 de laagste. Wetenschapsprijzen. Onlangs is bekend gemaakt de lijst van uitgeloofde prijsvragen, waarvoor zich nog nimmer een sollicitant voordeed. Behalve de gewone uitschrijvingen, die de universiteiten ieder jaar doen, zijn er nog zeer interressante problemen op te lossen. De hoogste belooning, die wel ooit voor een wetenschappelijk werk is uitgeloofd, valt den gelukkige ten deel, die tot op het jaar 1925 de beste geschiedenis van Czaar Alex ander III schrijft. Hij ontvangt van de Rus sische Regeering niet minder dan 350000 gulden. Daarop volgt de prijs van 60000 gulden voor hem die de bekende taak van de Maatschappij voor Wetenschappen te Göttingen, het raadsel van Fermat, oplost. Dit werk kan »te allen tijde tot 13 Septem ber 2007 worden ingeleverd*, zooals het in de officieele beschrijvingsacte heet. De Accademia dei Lincei heeft een prijs van 1 o 000 lire uitgeloofd voor hem, die het beste werk over Scheikunde levert. De som van f 4200 betaalt de Academie voor Weten schappen te Berlijn voor de oplossing van een mathematisch vraagstuk. De overige prijzen zijn alle veel kleiner. Zij varieeren van 250 tot 1500 gulden. Als curiositeit zij nog vermeld, dat de Neger-republiek San Domingo 2000, resp 1000 dollar, betalen wil voor de beide beste leerboeken der Dominicaansche Geschiedenis en Aardrijkskunde! Tezamen is er in de wetenschap dus wel een vijf a zes ton te verdienen; de Nobel prijzen nog niet eens meegerekend. Een donkere kamer in de vrije natuur. Op reis kiekjes nemen, is de lust van menig amateur-fotograaf. Niets is aardiger dan jaren later het geheugen nog eens op te frisschen met zelf-vervaardigde opnamen en bij den huiselijken haard de reis nog eens over te maken. Het kieken op reis heeft echter zijn eigenaardige moeilijkheden. Vooral het gemis aan een donkere kamer wordt dikwijls gevoeld. Wie practisch is, moet zich echter weten te redden. De volgende methode is al heel eenvoudig. Men zet zich op den grond, buiten op het vrije veld, of op het mos onder de boomen, en neemt het kiektoestel tusschen de knieën. Nu slaat men zijn regenjas bij een gummi-jas stopt men eerst de lucht- gaatjes dichtover de beenen heen, bevestigt hem hier en daar en steekt nu de armen door de mouwen, doch in de omgekeerde richting. Op deze wijze is er bijna een ideale donkere kamer verkregen, waaraan alleen het rood licht ontbreekt. Thans gaat men op het gevoel te werk. Dit is den eersten keer nog wel moeilijk, doch met eenige oefening gaat het best. De taal der kippen Een Duitsche kip- pen-specialiteit, dr. Brunner, houdt lezingen over de taal der kippen. Ongetwijfeld een belangrijk onderwerp. De heer Brunner heeft jarenlang de kippen gadegeslagen en verklaart, nu bijna het kip- pentaaltje te kennen. Een groote woordenschat heeft dit kippen- Latijn zeker niet. In het kippen-woorden- boek staan eigenlijk maar »tak«, »tek«, »tik*, »tok» en >tuk«de kippen-Kollewijnianen laten de »t« weg. »Tok-tok-tok« beteekent: wees op uw hoede. Kippen, die elkaar wel eens hebben ontmoet, groeten elkaar met >tek-tek«. »Tik« of »tak» is de algemeene jammertoon. Met »tak* blazen de kippen ook haar laatsten adem uit. Merkwaardig is, dat het kippen-Latijn zeer veel gelijkt op de ganzentaal, waarin dr. Otto Heimroth zichzelven tot professor verhief. De ruime sorteering modellen en de groote verscheidenheid van prijs, stellen een ieder in staat, zijn keuze op het FONGERS-rijwiel te bepalen. Vertegenwoordiger A. DEN HEIJER, Langestraat 49, Telefoon no. 85. Handel inlucht. Het moest er wel van komen De handel in alle mogelijke watertjes leverde groote winsten op welaan zou men dan niet óok royaal kunnen leven van de lucht, van den wind in den letterlijken zin des woords. Zooals men weet, worden uit de radium- zouten voortdurend kleine deeltjes uitge straald, de z.g. emanatie. In onzen dampkring bevindt zich steeds een zekere hoeveelheid hiervan. De emanatie speelt daarin een belangrijken rolmet onze gezondheid staat zij in het nauwste verband, en diverse psychologen zijn de meening toegedaan, dat de invloed van de radium-emanatie op ons zieleleven heel groot is. Terwijl verschillende mannen der weten schap het emanatie-gehalte der lucht pro- beeren vast te stellen het kleinst is het bij somber, regenachtig wederbij ongetem- perden zonneschijn is het radiumgehalte het grootst is een Parijsch handelsman op de goede idee gekomen, maar vast een handel in >radiumlucht« te beginnen. Hoe die »ra- diumluchtc geleverd wordt, weten we niet. De handelsman moet rekenen op den steun van eenige medici en radium-specialiteiten. Spoedig zal men van de »radiumlucht« waarschijnlijk wel meer hooren. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Het weer In het buitenland. (Van onzen specialen meteorologischen berichtgever.) Was het in het begin der vorige week in heel Europa veel te warm, thans meldt men koelte, zelfs kou, terwijl men zich af vraagt, hoe het weer zoo snel kan verande ren. Zeer lage temperaturen komen voor in Engeland, Frankrijk en Duitschland. In Bel gië en in Middel-Duitschland lijkt het wel herfst. Daarentegen is het aan de Duitsche Oostzee-baden wat warmer, en ligt, merk waardig genoeg, ook in Scandinavië de temperatuur hooger. In het hooge Noorden is het weer zelfs ideaal. Er domineert een Noord-Westelijke wind. De strijd tusschen bewolking en zonneschijn duurt voort. In Schotland, Engeland, België, Frankrijk en Duitschland en ook in vele deelen van de Donau-monarchie viel veel regen. In Zwitserland is het triest en onaange naam guur; ook daar regent het. Aan de Italiaansche meren is het echter fraai weer. De onlangs overleden meteorologische medewerker van de »Köllnische Zeitung*, prof. Hermann Klein, was een hartstochte lijk weervoorspeller. Ook maakte hij gere geld voorspellingen voor langen tijd, soms wel voor een periode van 8 a 10 maanden. Maar de knappe weerkundige was er zeer voorzichtig mee. Publiceeren deed hij ze aanvankelijk bij wijze van uitzondering, later nooit. Echter stuurde bij ze aan enkelen zijner vrienden en collega's. Begin Maart stelde Klein de volgende prognose voor West-Duitschland, die ook voor ons land geldt: De maanden Juni en Juli zullen zich on derscheiden door fraai, warm weder. Zelfs depressies zullen bijna geen weersomslag kunnen veroorzaken. Doet eindelijk een diepe depressie een inval, dan regent en onweert het bijvoorbeeld een half etmaal, maar eer we het weten, is alweer de op klaring daar. Eind-Juli en begin-Augustus is het weer waarschijnlijk minder gunstig. Er heerscht dan Westenwindweer. De temperaturen lig gen lager. Meest wisselt bewolking af met zonneschijn. Af en toe valt een regenbui. Half Augustus, uiterlijk eind-Augustus, zal het barometrisch hoog wederom het weer beheerschen, en het fraaie weer met aange name temperatuur duurt dan voort tot begin of midden October. Dan verliest het weer zijn vastheid, zijn karakter. TREKHONDEN. Geachte Redactie, Na al hetgeen reeds over dit onderwerp is geschreven in de verschillende bladen, verzoekeh ondergeteekenden beleefd plaat sing voor het onderstaande. Zoowel de vóór- als de tegenstanders van het trekhonderiwezen zijn het eens, dat overal in den lande dit trekhondenwezen veel te wenschen overlaat. Door te argumenteeren in de bladen over het al of niet wenschelijke van het bevorderen of tegenwerken van het trekhondenwezen (de een strijdt voor het fokken van trekhonden, de ander om ze af te schaffen) wordt de trekhond niet in be scherming genomen, temeer daar, met het oog op de aanschaffing van Rijkstrekhonden, de kans op afschaffing vooreerst verkeken is en de ellende dus blijft voortbestaan. Wat op het oogenblik van meer belang is, noodzakelijker en spoedeischender, is zich te beijveren om rechtstreeks in het be lang van den trekhond in te grijpen, door de ellende zooveel mogelijk te bestrijden. Hiermee zal de trekhond meer gebaat zijn dan door het vele over en weer geschrijf omtrent de verschillende gewenschte veran deringen. Daarom roepen ondergeteekenden een ieder die niet ongevoelig is voor het lot van den trekhond op, tot het vormen van een Ned. Vereeniging tot bescherming van den trek hond, welke vereeniging, in afwachting van betere wettelijke bepalingen, direct ingrijpt waar zulks mogelijk is, terwijl zij zich be treffende het al of niet wenschelijke van bevordering of afschaffing van het trekhon denwezen geheel onzijdig houdt. Ieder be- houde zijn opinie hieromtrent voor zichzelf. De trekhond smeekt om rechtstreeksche dringende hulp. Onthoudt hem die hulp niet, doch zendt uw sympathiebetuiging of naamkaartje met adres aan laatst-onderge- teekende. E. J. Th. DE GRAAFF, Overtoom 240, Amsterdam. J. H. I.ONTE, Oosterparkstr. 21, Amsterdam. Amsterdam, 14 Juli 1914. GEVRAAGD een nette ook genegen, huiswerk te verrichten. Duin weg 9 te Huis ter Heide. 406de Staatsloterij. Eerste Klasse. Trekking van 27 Juli 1914. (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 8280 8297 8317 9066 9074 15436 20230 en 20233. Te zamen 8 prijzen. Een voor een geheele stad, een geheel district, een ge heel land zichtbaar uitstalraam, de beste, met duizenden monden sprekende ver koopster, is een goed gestelde annonce in een courant, die in alle en vooral de koopkrachtige kringen wordt gelezen. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. VAN WELDEREN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. voedzaam, gezond, smakelijk, 15 cent. Langestraat 46, Aruhenischestraat 11, Telefoon 77, AMESRS FO RT. met of zonder pension. Brieven onder motto Kamers* aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Korte gracht 9, LAMAISON BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- enverkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa ran 9 tot 4 nar. VAN RIJN'S oerbes"eMOSTERD ft Bij den ondergeteekende verschijnt ft 3D iederen Woensdag 3D De Hollandsclie Lelie j| Weekblad §5 onder Hoofdredactie jift §van Jonkvr. ANNA de SAVORNIN LOUMAN. §»De Hollandsche Lelie* is het eenig? Weekblad in Nederland voor dames ft uit de hoogste en beschaafdste krin- ft 5} gen. Let hierop voor uwe advertentie. 3D ft Prijs p. jaarg. f 5.25, fr. p. p. f 6.2? proefnummer gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. ft CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BEBGH. wilhelm1n ASTRA AT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden dóposito rekening-courant.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3