Bidure A. DE GROOT, Arts, Utrecht, Stadsnieuws. IUOEDKRS, Advertentiën. B. J. van Enst Oogarts WAGTHO Dienstbode, en bcschreide gezichten, doch over het al gemeen was er groot enthusiasm e. Deze geestdrift vonden wc trouwens in alle plaat sen, waar we Zaterdag, op weg naar Holland, langs spoorden. Overal stond het zwart van de menschen, waarover een wolk wit scheen te zweven, bestaande uit wuivende zakdoe ken, Met stormachtig gejuich werden de soldaten overal begroet, ctoch niet alleen op deze wijze toonde men zijn sympathie; den soldaten werd door jongedames en heeren gratis kwast en sigaren verstrekt; verkoop van bier of alcoholhoudende dranken was op de stations streng verboden. De soldaten gedroegen zich meer of ze uittrokken om feest te vieren, aan om te vechten. We zaten in den trein met twee luitenants, met wie we over den toestand spraken. Vol gens hun meening zou Holland wel niet in den oorlog betrokken worden. Onderweg stapte een jeugdig onderofficier binnen, met een vroolijk gezicht en den geestdriftigen uitroep: «Jetztgeht'sscliieslich losU Deze geestdrift was bijna bij alle officieren en soldaten te bespeuren. Na zesmaal te zijn overgestapt, bereikten we 's avonds om half twaalf zonder bagage Amersfoort. We waren om kwart over tien 's morgens uit Harzburg vertrokken, F. ONGERBOER. Ds. N. Blokker, uit Oude-Wetering, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. In de Doopsgezinde kerk zal voorgaan ds. E. M. ten Cate. Morgenavond wordt in het kerkgebouw aan de Langegracht van zeven tot acht uur we gens den nood dezer tijden een bidure ge houden, waarin voorgaan ds. Teerink en ds. Donner. Het is wellicht opgevallen, dat gisteravond in de hoofdstraten de hanglichten om de andere brandden. Daaruit moet nu toch vooral niet afgeleid, dat er een of ander gaande is aan de gas fabriek. We schreven reeds, dat er kolen in over vloed zijngister werden er weer drie schepen gelost, andere zijn vóór de Eem. Maar nu Engeland er. Duitschland den kolenuitvoer staakten en niemand weet hoe lang dit zal duren, wordt zeer terecht zuinig heid betracht in de openbare verlichting. Cokes is er nog voor vele maanden. De eerste twee dagen is hier f 1S75.92 ingezameld door de steun-commissie voor hen, die ten gevolge van de mobilisatie en de crisis hulp noodig hadden. De Patroonsbond in de bouwvakken heeft middelen beraamd om zooveel mogelijk werk loosheid te voorkomen. Er wordt veel gebruik gemaakt van de tijdelijke Arbeidsbeurs ten Stadhui ze, vooral door sigarenmakers en losse werklieden. Door de slapte in zaken zijn er echter wei nig aanvragen om werkkrachten, terwijl de landbouwers in de omgeving liefst met eigen personeel den oogst binnenhalen. De vergoederingen ingevolge art. 84 Militiewet en art. 15 bis Landweerwet behoeven tijdens de mobilisatie niet aange vraagd aan den Minister van Oorlog, doch kunnen rechtstreeks gericht aan het Stadshuis, kamer no. 5. We herinneren nogmaals, dat ieder ver plicht is, gevolg te geven aan den aanroep van een schildwacht of van een patrouile. Hij, die aan een zoodanigen aanroep geen gevolg geeft, stelt zich bloot aan lijfsgevaar; immers, wanneer aan den eenmaal herhaalden aanroep geen gevolg wordt gegeven, moet de militair van zijn vuurwapen gebruik maken. Mede stellen zich bloot aan lijfsgevaar zij, die het aanroepen van schildwachten of patrouilles onbeantwoord laten, die niet vol doen aan bevelen, welke door schildwachten in gevolge de hun verstrekte consignes worden gegeven, die geen gehoor geven aan de sommatiën, door de bevoegde autoriteiten gedaan, of die tegenwoordig zijn bij samen scholingen, waarbij een aanval op de militaire macht geschiedt. Het is heerlijk, te zien hoe allen zich beijveren om in deze buitengewone omstan digheden, nu zóo ontzaglijk vzel wordt gevorderd van de autoriteiten, mede te helpen. Zoo wordt het stadsbestuur bijgestaan door een korps wielrijders, den Gemeentelijken Hulo Dienst vormend, dat zonder den werkwilligen ook maar eenige verdienste te onthouden van den vroegen ochtend tot den laten avond allerlei hulp biedt. Het Bestuur van de tydelijke arbeiddvurs, waardeerentle de goede bedoelingen van hen die- gratis werkkracht geven, verzoekt met den mees. ten aandrang, hiermede niet voort te gaan, om dat tij, die door tijdsomstandigheden broodeloos z\jn geworden, zich daardoor belemmerd zien in hun pogingen om wei k en dus brood te vinder. Niet minder groot is de animo om zoowel aan het plaatselijk comité van nis aan de hoofdvereeniging »Het Ncderlandsche Roode Kruis» zijn diensten aan te bicden. Het plaatselijk comité heeft ook daardoor zijn nood-ziekenhuizen reeds geheel gereed. Als het militair hospitaal geen patiënten meer kan opnemen, is het eerst aan de beurt het St. Elisabeths-gasthuis het eenige Roode Kruis-ziekenhuis in den lande waarvan, zonder eenige stagnatie in den ge wonen dienst, een gedeelte 's ingericht als nood-ziekenhuis. Zijn ook daar alle bedden bezet dan komt het zeer ruime Patronaats gebouw aan het Zand aan de beurtvervol gens het gebouw van den Roomsch-Katho- lieken Volksbond en ten slotte een deel van hot Treekerbergje, terwijl, zoo noodig, ook elders nood-ziekenhuizen worden ingericht. Bovendien stelden Leusden en Hoogland hun Groene Kruis-gebouwtjes ter beschikking van het comité. Weest gereed* is de leuze van het Roode Kruis. Amersfoort is gereed, zóo zelfs, dat heden middag de verslaggevers een kijkje konden nemen. In het volgende nummer hopen we eenige bijzonderheden te kunnen meedeelen. Nog vóór het einde van deze week zullen we uit onze verlegenheid geholpen zijn wat betreft de behoefte aan klein geld. Immers er werd besloten tot de uitgifte van 25 millioen gulden nieuw papieren geld in Bil jetten van f 5, f 2.50 en f 1. De nieuwe biljetten, gedrukt op zilverbrons- papier, worden uitgegeven en volkomen gegarandeerd door den Staat der Nederlanden. Zij ontvangen den naam «zilverbons* en zullen tijdelijk, als wettig betaalmiddel, naast de zilveren munten circuleeren. Zoo spoedig mogelijk zullen deze zilverbons weder auto matisch uit den omloop verdwijnen, naarmate het opgepotte zilver opnieuw in de circulatie konil nf de nieuwe zilver-aanmuntingen, die voorzoover noodig plaats blijven vinden, vol doende wisselgeld in omloop zullen doen komen. Het ligt in de bedoeling, reeds vóór het einde dezer week een zoo groot mogelijk Maandag heeft een Duitscher getracht met een wagen, waarop 10 000 eieren, de grens tc passeeren, hetgeen hem ten slotte ook gelukte; toen men dit 's middags wilde herhalen, werd daartegen door de bevolking geprotesteerd. Een tumult volgde, zoodat politie en militairen er aan te pas moesten komenhet slot was, dat er geen eieren meer werden uitgevoerd. Do boiur kost heden 1 r.io per K.G.; de ruik wordt verkocht voor 9 ct. per Liter, dc groenten gaan tegeef. Niemand mag de grenzen passeeren Duit- schers worden teruggezonden, o. a. ook de leerlingen van een Duitsche kostschool uit België, die per spoor tot Vlodrop (laatste station in Nederland van de lijn Antwerpen Gladbach) waren gekomen. Het eind-examen der Hoogere Burgerscho len met 5-jarigen cursus in deze Provincie is geëindigd. Van de 104 candidaten konden 8 het exa men niet ten einde brengen door de mobi lisatie, trokken 5 zich terug, w erden 7 afge wezen en verwierven 74 het eind-diploma. In de vijfde groep slaagden weer alle 4 de candidaten uit Amersfoort, met name de heeren: 1). van de Heg, J. Hilling, N. J. J. van der Lijn en C. TI. C. J. Wijs, In het geheel zijn van de 23 leerlingen der Hoogere Bnrgerschool hier er 22 ge slaagd. Tot ritmeester bij het ie regiment huzaren is benoemd de ie luitenant P. H. B. Becr- nink, van het 3e regimenttot majoor bij het 3eregiment de ritmeester G. J. A. A. baron Van Heemstra van het ie depot. Kolonel E. W. baron Van der Capellen, heeft zijn ontslag-aanvraag ingetrokken en het bevel over het 3e regiment huzaren aan vaard. Dr. I. M. de Haas, arts te Zutfen, is be noemd tot tijdelijk officier van gezondheid bij de landmacht. Z.ij die iets weten, spreken nietzij die niets weten, spreken. Zaterdagmiddag; wordt om half drie in 't Valkje do poppenkast vertoond, voor welke vertooning 400 kinderen van ALLE volksscholen kosteloos een kaart kunnen krijgen, als zij morgen, Vrijdagmiddag, 0111 half drie in ,,0ns Huis" op de Kortegracht die komen halen. laat verschijnen en de werklooze diamant slijpers, die de «extra tijding* van het «Han delsblad* verkoopen, leveren duizenden exem plaren staan 's avonds dichte drommen; het lijkt dan wel een verkiezingsdrukte. Er heerscht echter betrekkelijk stiltemen ont houdt zich van sympathie-betuigingen voor het eenc of het andere land. Tegen twaalven wordt het kalmer en men neemt van elkaar hartelijker dan anders af scheid met een «tot morgen; laten we ho pen*. Heden overleed onze geliefde Broeder, Zwager ou Oom, de Weltëd.Gestr. heer Adolph Jota Rant in leven Notaris te Waalwijk. U. J. BOLK-Rant. J. BOLK. A. A. M. C. BOLK. A. A. J. BOLK. Amersfoort, 5 Aug. 1914. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Amersfoort, 6 Augustus 19f4. Het Comité, SOPHIA VAN REEDE -Van oer Goes. GERARDA van dkn BURG. SUZE FREDERIKS-Van Cleeff. FRITS ONGERBOER. WILLEM van HASELEN. bedrag van de nieuwe zilverbons in omloop te brengen, zoodat het gebrek aan pasmunt dan volkomen zal zijn opgeheven. Als te gelijk daarmee nu óok eens een einde werd gemaakt aan de bulletin-rage. Dat zij,«die hun winkelramen volplakken met allerlei uit den duim gezogen onmoge lijkheden, w aaronder dikwijls de tegenspraak, en zij, die allerhande tendenz-berichten phantaseeren of helpen verspreiden, toch eens mochten bedenken hoe ontzenuwend dit werkt op hen, die thans ver van hun gezin hier onder de wapenen zijn. 't Is alsof er een wedstrijd is, wie de meest wilde geruchten verspreidt, terwijl ieder heel goed weet, dat bij geen enkel leger een oorlogs-correspondent is 't is alsof men niet wil begrijpen, dat in deze hoogst ernstige tijden vóór alles de kalmte moet herwonnen. Een stadgenoot, die in het buitenland ver toefde en door de verbluffend snel op elkaar volgende oorlogsberichten werd overvallen, heeft het aan zijn kalmte te danken, dat hij hier is kunnen terugkeeren. Terwijl aan al zijn medereizigers onver biddelijk werd belet, hun reis voort te zetten, liet men hem passeeren op vertoon van zijn legitimatie-kaart alslid der Bedrijfscom- missie. Een stadgenoot, te Roermond vertoevende, schrijft ons onder dagteekening van 4 Augus tus het volgende: Over het algemeen zijn de gemoederen hier heel wat gekalmeerd en is er een ge voel van veiligheid over ons gekomen na de laatste berichten, zoodat men hier ver wacht, dat de Duitsche legers bij hun even- tueelen opmarsch naar Frankrijk niet via ons land hun weg daarheen zullen nemen. De economische gevol^fen van den kritie ken toestand zijn hier zeer goed merkbaar, n.l. door het zeer goedkoop worden van velerlei levensmiddelen. De Duitschers van dc grenzen, die hier steeds ter markt komen, blijven weg, zoodat de groote voorraden groenten, boter, enz. niet voldoende koopers kunnen vinden tegen gewone prijzen, en ten slotte voor een appel en ei weggaan. De vier kinderen van den Vorst van Er- bach, die, als telken jare op «Soestdijk* kwamen logeeren, zijn heden met H. M. de Koningin-moeder naar Den Haag vertrokken. Het water rond Utrecht wordt opgezet tot 90 c.M. -f- A. P. Tevens wordt het verkeer op sommige wegen gestremd. Let op de schildwachts en voldoe aan hun eersten oproep. AMSTERDAMSCHE SNUFJES. Amsterdam en de oorlog. Men schrijft ons uit Amsterdam Overdag merkt men weinig van de groote gebeurtenissen. De run op de Rijks-post spaarbank is afgeloopen, die op de Ncder landsche Bank nog niet. Daaraan zal eerst een eind komen, als wij onze papieren gul dens en rijksdaalders hebben, want vele Am sterdammers doen aan dien run mee, omdat zij alleen papier hebben, en bijvoorbeeld hun personeel niet kunnen uitbetalen. Wie heeft er van een lapje van f 300 terug? De handel in Banknoten er zijn inder daad briefjes van f 10 voor twfee rijks daalders verkochtwaardoor mAnigecn in enkele dagen een behoorlijk jaar-inkomen verdiende, is vrijwel afgeloopen. lxrijgen we onze zilverbons, dan zal aan dien handel wel voorgoed een einde zijn gemaakt. Inmiddels blijkt allerduidelijkst, dat de angst voor papieren geld gevoed is door verschillende autoriteiten. Het «Handelsblad* critiseert sterk het beleid van den Directeur van het Postkantoor te Amsterdam, die or der blijkt gegeven te hebben, slechts in pa pier uit te betalen. Iemand die een post wissel van f 20 kwam innen, vroeg me.» bij voorbeeld: «Heeft U terug van een briefje van f iooo*. De loopers bij de afdeeling «Kwi- tantiën* blijken absoluut geen zilver of goud voor wisselgeld mee te krijgen. Gevolg: vele wissels komen retour met de opmerking, dat de besteller geen geld terug had. 's Avonds merkt men, dat er wat aan de i hand is. De café's blijven goede zaken ma- j ken. Op de N. Z. Voorburgwal voor het «Handelsblad*, dat nu dagelijks acht edities morgen (Vrijdagavond) van 7 tot 8 uur in het Kerkgebouw LANGE GRACHT vanwege den nood dezer tijden. Voorgangers: ds. TEERINK en ds. DONNER ARTS, heeft de praktijk HERVAT. is weder te spreken. Ziekenfoudsleden kunnen voor EEN GULDEN gedurende VIER WEKEN behan deld worden. is tot nader bericht niet te consulteeren. Dr. SAMSON, Nachtegaalstraat 39, neemt de praktijk waar. 02TDERLZXTG2E ZSXJZZXT. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENU voor de week 9 tot en met 15 Aug. ZONDAG 9. Braadstuk. Spersieboonen. Bitterkoekjes met vanillevla. (Groente-soep). MAANDAG 10. Kalfslappen. Gestoofde sla. Rijst met pruimen. (Rijst-soep). DINSDAG 11. Roastbeef. Wortelen. Rijstebrij. (Kerry-soep). WOENSDAG 12. Varkenslappen. Snijboonen. Rhabarber. V er micelli-soep). DONDERDAG 13. Kalfsgehakt. Doperwten. Citroenrijst met vanillesaus. (Macaroni-soep). VRIJDAG 14. Ham (desv. visch). Sla. Komkommers. Griespudding met frambozensap. (Rijstsoep). ZATERDAG 15. Gestoofd Rundvleesch. Andijvie. Drie in de pan. (Kerry-soep). Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. De achteraan staande soepen worden dage lijks geleverd a 10 cent per portie voor leden. Voor niet-leden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar. GEVRAAGD een geheel zelfstandig kunnende werken en koken. Zich persoonlijk aan te melden, 's avonds tusschcn 7 en 9 uur bij mevrouw Van TEYN, Verlengde Wilhelminastraat b/d. Stations straat. Z. g. g. onnoodig zich aan te melden.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2