Stadsnieuws. En dat Engeland een of meer onzer ha vens in bezit zou willen nemen, is een even dwaze vrees, als een volkomen annexatie van Nederland door Engeland onmogelijk is. Alles te zamen genomen, achten wij de vrees van schending van onze neutraliteit ongegrond. Eenmaal is Nederland, door partijschappen verdeeld en door een misdadig drijven der zoogenaamde Patriotten, »een aanhangsel van een anderen Staat* geworden, zooals Napo leon het smadelijk uitdrukte maar thans, nu er in Nederland slechts Oranjeklanten be staan, is het misdadig, Neèrlands onafhan kelijk voortbestaan in twijfel te trekken. DE EERSTE WEEK. Verbijsterend snel volgden de ontzettende gebeurtenissen elkaar op. 31 Juli. Nederland mobiliseert met spoed. 1 Aug. Duitschland verklaart den oorlog aan Rusland, dat hartroerende brieven schreef om toch den vrede in Europa te bewaren, doch onder de hand een week lang zich toerustte tot den oorlog. 2 Aug. Duitschland bezet noodgedwongen Luxemburg. 3 Aug. Duitschland verklaart den oorlog aan Frankrijk. 4 Aug. Duitschland schendt de neutrali teit van België. 5 Aug. Engeland verklaart den oorlog aan Duitschland. Oostenrijk verklaart den oorlog aan Rusland. Hoe ook »le quart d' heure de Rabelais* zal zijn wanneer, na geweldig oorlogswee, het zwaard weer in de schede zal zijn ge stoken, welk een oceaan van economische ellende dan zich zal uitstorten over geheel Europa, de eerste week van Augustus 1914 zal niet licht worden vergeten. Slechts zeer enkelen zagen het gevaar na ken ook zij wisten niet, dat het zulk een omvang zou aannemen, konden niet bevroeden, dat, na de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servië, de oorlogsbrand zóo plotseling zou oplaaien in heel ons werelddeel. Eerst nadat de Keizer aller Russen besloot, al zijn vredes-ideëen plotseling overboord te werpen, begon 't er donker uit te zien. De mobilisatie in ons land bewees hoe zeer kritiek de internationale toestand werd geacht. Donderdag 30 Juli, even na het middag uur, werden alle verlofgangers van militie en landweer >met spoed* opgeroepenen allen, allen kwamen. Even prachtig verliep de paarden-militie. In den kortst denkbaren tijd was ook deze beëindigd. Een zóo vlotten gang van zaken heeft zelfs de grootste optimist zich niet durven voor stellen. Ongetwijfeld heeft mede dit verloop krachtigen invloed geoefend op het herstel len van het vertrouwen, het terugkeeren van de kalmte, die vooral Zondagmiddag verre te zoeken waren. De maatregelen van Lands- regeering en Stadsbestuur deden het overige. Het is heerlijk, te zien hoe alle theorieën van cosmopolitisme en internationalisme niets anders blijken te zijn dan holle phrases, alléén geschikt voor een vergadering-succesje. Wat ook de zonen en dochteren van éen vaderland verdeelde, overtuigend blijken we éen volk te zijn, in staat en bereid om alles te offeren voor den geboortegrond. Allen bieden hun diensten aan, arm en rijk, jong en oud; evenals in 1830 is er, zonder geroep van >Te wapen éen geest om den lande te dienen zelfs theologische studenten melden zich aan. En wie niet, dan wel niet meer, in staat is. de wapenen te dragen, vraagt te mogen deelnemen aan zijdelingsche diensten en is zeer ter neer geslagen als men die door het overgroote aanbod moet weigeren. Wat er ook in de volkomen onnaspeur bare toekomst verborgen ligge. éen zaak is hier zonneklaar gebleken, dat zonder onder scheid allen hebben getoond, dat zij Ne derlanders willen zijn en willen blijven, dat zij ten volle beseffen den plicht van het de vies van ons Rijks-wapen Je maintiendrai. De autoriteiten verzoeken ons het volgende te melden. Het is wenschelijk gebleken om nog eens de aandacht te vestigen op de wijze, waarop brieven aan militairen moeten worden gea dresseerd. Op het adres moet voorkomen de Naam, verder bijv. hoofdkwartier (Algemeen, of van het Veldleger), Stafkwartier (van een Divisie), Brigade, Regiment, Bataljon, Afdeeling, Compagnie, Batterij, Eskadron, Linie of Stelling, Oorlogsschip, enz, waarbij of waarop de geadresseerde is ingedeeld. Men zorge, dat dit zoo nauwkeurig als mogelijk is. Als voorbeelden kunnen dienen Aan den heer Veldleger, Hoofdkwartier. Aan den heer a. b. Hr. Ms Stelling van Den Helder. Aan den Korporaal 2e Compagnie, 2e Bataljon, ie Regiment Infanterie, Veldleger, 2e Divisie. De verzending naar den geardresseerde geschiedt dan door de zorg van den^Veld- postdienst, waaraan de gewone post de stukken overgeeft. De stukken kunnen ongefrankeerd worden verzonden. Briefkaarten en briefomslagen, geheel ge reed, zijn reeds in den boekhandel verkrijg baar. DE OOGST Op telegrafische informatie heeft de Direc teur-generaal van den I.andbouw uit verschil lende oorden des lands in overgroote meer derheid der gevallen antwoord ontvangen, dat het met de verzorging van den oogst wel zal gaan en er voor gebrek aan werk krachten niet behoeft gevreesd te worden. Land- en tuinbouw-leeraren zijn aangeschre ven om de werkzaamheden der te vormen plaatselijke comité's voor onderling hulpbe toon bij de oogstbezorging zooveel mogelijk te verlichter;. DE OORLOG EN ONZE PSYCHE. Men zou zoo meenen, dat de invloed van den oorlog op onze psyche niet bijster gun stig is. De oorlog veroorzaakt zenuwachtig heid, krankzinnigheid en een heele serie an dere trieste dingen. Toch zijn er psyschologen, die het tegendeel beweren. Een Fransch zielkundige, Hebeux, publiceerde onlangs een artikel, waarin hij de volgende stellingen verkondigdeDe oorlog is voor den mensch een geestelijk bad. Ouze energie wordt er door ontwikkeld, onze wil wordt gestaald, onze hersenen getraind. Door den oorlog leeren wij kloekheid en vastberadenheid. Wij leeren doen, zelf-doen. Wij leeren er door besluiten. Het aarzelen verleeren wij. En dan gaat Heubeux verderDe schoonste vruchten van genialiteit rijpen in den oorlogaoom. Dan ontplooit ieder zijn talenten. Hij woekert er mee. Dichters dichten, zangers zingen en wanneer de teekenaars voor den veldslag eenigen tijd hebben, schetsen zij het oorlogs- tooneel. Der langen Rede kurzer Sinnzon der oorlog geen vooruitgang Er is natuurlijk veel tegen in te brengen. Maar voor de theorie van Hebeux is toch ook wel iets te zeggen. Echter, wanneerwij de voor deden van den oorlog met de nadeelen er van vergelijken, gelooven wij wel, dat de nadeelen het winnen, en wij blijven dan ook voorshands vurig smachten naar den vrede. üe Landstorm. Aan wie de beurt, nu militie en landweer onder de wapenen zijn gekomen Van vele zijden werd ons deze vraag ge steld, nu de oorlogstoestand steeds kritieker wordt en de mogelijk bestaat, dat de ver dediging onzer neutraliteit nóg meer krachten eischt. Nadat militie en landweer zijn opgeroepen, kunnen door de Koningin, in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden, de tot den landstorm behoorende dienstplichtigen tot werkelijken dienst worden opgeroepen. Volgens de Landstormwet, welke den 22 Mei 1913 is afgekondigd, en sindsdien in werking is getreden, behoort tot den Land storm 1. ieder, die van den dienst is vrijgesteld wegens broederdieust, kostwinnerschap, of andere redenen 2. ieder, die is vrijgeloot 3. ieder, die na volbrachten diensttijd bij de militie of bij de landweer, uit den dienst is ontslagen. Die diensttijd vangt aan met den 1 De cember van het jaar der loting of met den dag, volgende op dien van het ontslag uit den dienst en eindigt met 31 Juli van het jaar, waarin de dienstplichtige het 40ste levensjaar volbrengt. Van den landstorm kan gevorderd worden gewapenden en ongewapenden dienst. De ongewapende landstormdienst moet werkzaamheden en diensten verrichten, ten behoeve van de krijgsmacht, doch niet met de wapenen in de hand. De gewapende landstormdienst moet met de wapenen deelnemen aan de krijgsverrich tingen van de gemobiliseerde strijdkrachten. Gewapende landstormdienst kan niet ge vorderd worden van de hierboven sub 1 en 2 genoemde dienstplichtingen en van de sub 3 genoemden, voorzooverre zij dienst hebben vervuld bij de hospitaalsoldaten of de admi nistratietroepen, of in het algemeen geacht moeten worden in den dienst met de wape nen niet of niet voldoende geoefend te zijn. Voor den gewapenden dienst kan dus alleen worden beschikt over hen, die krachtens vroeger volbrachten militairen dienst strijd vaardig zijn. Niet-geoefenden of niet vol doend geoefenden zullen dus niet tegenover den vijand komen te staan. De landstormplichtige valt, zoolang hij in dienst is, onder de militaire wetten, draagt uni form of in ieder geval ken- en onderschei- dingsteekens. Dit teekeji is een oranje katoe nen band, 4 c.M. breed, waarop gedrukt het zwarte Rijkswapen, en moet om het hoofd deksel gedragen worden. De officiers-rangen worden aangeduid door zilveren sterren en biezen van goud galon een rond plaatje van wit metaal is het tee- ken van gelijkstelling met den rang van adjudant-onderofficier, terwijl sergeanten en korporaals strepen op de mouw krijgen. Dienstplichtigen krijgen een militairen rang, in verband met hun burgerlijke positie. Zoo zullen artsen, veeartsen, apothekers, inge nieurs en de hoogere postbeambten, telegra fisten en telefonisten ie en 2e luitenant wor den, apothekers-assistenten en opzichters over 51 tot 100 werklieden adjudant- officier, ploeg bazen over 11 tot 25 werklieden, chauffeurs en gediplomeerde ziekenverplegers sergeant, hoefsmeden, ziekenverplegers, kleine ploeg bazen, hulp-chauffeurs korporaal, terwijl boots lieden en bureel-ambtenaren sergeant of kor poraal kunnen worden. Ontslagen van den landstorm zijn tie gees telijken, predikanten, enz. en onder meer ook de Ministers, leden van deState.n-Generaal.den Raad van State, de Rechterlijke Macht, Alge- meene Rekenkamer, Gedeputeerde Staten, Burgemeesters, Wethouders, Gemeente-se cretarissen, ambtenaren bij gevangenissen en Rijks-werkinrichtingen, enz. De Landstormwet en dit is op dit oogen- blik een zeer belangrijk^ punt heeft geen terugwerkende kracht en maakt alleen dienst plichtig hen, die na haar in werking treden in een der drie hiervoren genoemde gevallen zijn getreden. Deze wet zal aldus na verloop van eenige jaren een groot contigent dienstplichtigen kunnen leveren; thans is nog maar éen lich ting dienstplichtig. Deze heeft haar aanschrij ving als zoodanig reeds in December van het vorige jaar ontvangen en zal wegens haar ongeoefendheid eventueel wel voor den ongewapenden dienst gebruikt worden. Doch natuurlijk, zoodra een wet wordt aangenomen, die terugwerkende kracht of uitbreiding geeft aan de Landstormwet, zullen velen opgeroepen kunnen worden. Het eerst aan de beurt schijnen thans de lichtingen 1914 en 1915. De Gereformeerde kerk aan de Lange- gracht was gisteravond tot in de uiterste hoeken gevuld toen daar onder voorgaan van ds. Donner en ds. Teerink een biduur werd gehouden in verband met den nood dezer tijden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de termijn van veertien dagen, vastgesteld voor de te rugbetaling vandoor de Rijks-spaarbank ver schuldigde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat binnen den genoemden termijn van zes maan den op elk spaarbankboekje desverlangd te rugbetalingen zullen geschieden tot een ge zamenlijk bedrag van ten hoogste vijf-en twintig gulden in zeven dagen. Dit is alleen geschied om den run op de Rijks-postspaarbank te stuiten. Intusschen zij gezegd, dat sedert 3 Augus tus alweer aardig wordt ingelegd óok hier ter stede zoodat de vrees geweken schijnt. Oók mag wel vermeld, dat gewetenlooze oplichters zich niet ontzien, Rijks-postspaar bankboekjes zeer verre beneden de waarde op te koopen. Vliegt er toch niet in. Aan de Rijks-munt wordt tegenwoordig niet minder dan een half millioen aan zilver geld per etmaal aangemunt. Het verderflijk vasthouden van gereed geld zal dus óok wel spoedig uit hebben. Aan het agentschap van de Nederlandsche Bank hier werden heden heel wat «zilver- bons* ter waarde van een gulden en van een rijksdaalder uitgegevenin totaal tot een bedrag van f 5000. Maandag zijn daar weer zilverbons te verkrijgen. Nogmaals zij herinnerd, dat al het bank papier, uitgegeven door de Nederlandsche Bank, het volle daarop vermeld bedrag in contanten geheel en al en zonder eenig voorbehoud waard is. Ook de ronde stuiverstukken, de zooge naamde nachtkwartjes, kunnen gerustelijk weer in betaling genomen en in betaling gegeven worden. Meervermogenden kunnen bij hun vaste leveranciers een bedrag in bankpapier depo- neeren, waarop de waren, welke worden geleverd, verrekend kunnen worden. Ook dit verbetert den toestand van het geldwezen zeer. De «Oranje-vereeniging* stelde f 200 ter beschikking van de Commissj^ tot steun van werkloozen. Tijdelijke Gemeéntelijke ARBEIDSBEURS. Van de werklieden, die zich op 3, 4, 5 en f> Augustus bij de tijdelijke Gemeentelijke Arbeidsbeurs hebben aangemeld, is nog geen werk gevonden voor: 4 administratie. 3 bakker. beeldhouwer. 3 behauger. 1 borstelmaker. 3 cacaobewerker. 1 electricien. 4 grondwerker. 4 handelsreiziger. 1 koffermaker. 13 koopman. 3 letterzetter. 1 locomotievenpoetser. 1 lompensorteerder. 2 loodgieter. loopknecht. 1 machinedrijver. 1 metselaar. 2 meubelmaker. 1 pettenmaker. 4 schilder. 16 schoenmaker. 16 sigarenmaker. 21 sjouwer. 1 slager. 2 smid. 1 stoffeerder. 1 stoker. 1 stukadoor. tabakswerker. 3 timmerman. 4 veldarbeider. 3 voerman, 2 werkster. 1 winkelbediende. 1 winkelier. 1 zadelmaker. 17 diverse arbeid. De meeste werklieden zijn ook bereid, ander werk te doen. Onder voorzitting van den heer H. Noor- ma n werd gisteravond een spoedvergade ring gehouden van de Vereeniging van pa troons in de bouwvakken met afgevaardigden van «Handel en Nijverheid* en van «De Hanze*, welke vergadering óok werd bijge woond door den Burgemeester, de Wethou- houders en den Gemeente-secretaris. Dankbaar werd erkend, dat de Burgemees ter aan do» burgerij verzocht, de rekeningen te voldoen, en daarmee toont hoezeer het Dagelijksch Bestuur der Gemeente meeleeft met den middenstand, doch te gelijk gecon stateerd, dat ambtenaren (die dus een vast tractement hebben dat behoorlijk is uitbetaald) zich niet ontzien zelfs hun huur schuldig te blijven, De aannemers van groote werken en niet minder hun onder-aannemers staan machte loos. De eersten hebben voldoende onderpand bij de bankiers, doch worden bijna onge troost heengezonden; de laatstenontvangen dag aan dag bericht, dat de contracten voor leverantie zijn verbroken en dat de door hen bestelde goederen aan de grenzen zijn aangehouden. Gevraagd werd of het niet mogelijk zou wezee om gedurende althans de eerste paar weken coöperatief contant geld te krijgen bij voorbeeld uit de Gemeentekas, waar tegen over de belanghebbenden zouden zorgen, dat dit voorschot behoorlijk werd gedekt. Allen waren overtuigd van den duren plicht om de niet onder de wapenen geroepenen aan 't werk te houden, zij het ook doordat de gezellen werden verdeeld over de ver schillende werken en een kortere arbeidsdag werd gemaakt. Voorshands zou er al veel gewonnen zijn als de soms reeds jarenlange rekeningen wer den betaald, in gereed geld en niet per cheque. De hoop werd uitgesproken, dat de zilver bons vooral het papieren geld van f 1 verademing zouden brengen en men althans in de eerstvolgende week niet in de treu rige noodzakelijkheid zou komen om perso neel gedaan te geven. De Burgemeester zeide overweging toe en noodde enkele aannemers, die het grootste aantal gezellen op hun werken hebben en door den aard dier werken ook het grootste aantal onder-aannemers, tot een bespreking met het Dagelijksch Bestuur der Gemeente. Aan welke uitnoodiging met graagte on- middelijk werd gevolg gegeven. Waar de patroons, die door de economische crisis plotseling staan voor zulke ernstige feiten, ondanks hun persoonlijke groote zor gen al het mogelijke willen beproeven ten behoeve van hun werknemers, doen we een ernstig beroep op hen die gereed geld be zitten om zooveel als in hun vermogen is mee te helpen de werkloosheid te voor komen. Ifet gereede geld is toch maar niet spoor loos verdwenen en z»owel de vergaderingen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2