zuinig ALGEMEENE Ingezonden Advertentiën. met licht- en kookgas VERKADE'i Roggebrood I. B. N. OOSTERYEEN, Feuilleton. Een zoenoffer. Onder die giften mag wel vermeld die van eenigc bewoners der volksbuurten, met cen ten en halve centen bijeengebracht, tot een gezamenlijk bedrag van ruim een gulden, en toezegging van nog weer een inzameling bij de buurtjes. Men schrijft ons van medische zijde Nog levendig herinneren we ons de korte redevoering in de Tweede Kamer gedurende het Ministerie-De Meester van den toenmali- gen afgevaardigde van Amsterdam VII, dr. Blooker. Deze vroeg aan den Minister van Oorlog een verklaring, dat het Roode Kruis in orde zou komen, zocht de verschillende gebreken van het Roode Kruis op en zeide tot den MinisterGij vraagt geld voor snel- vuurgeschut, voor nieuwe geweren, voor paardenmaar gij vergeet den armen ge wonden soldaat. De Minister van Oorlog wilde dr. Blooker met een kluitje in het riet sturen; hij zeide, dat hij met belangstelling had geluisterd naar den geachten afgevaardigde van Amsterdam VII, gaf toe, dat bij het Roode Kruis niet alles op pooten stond, en dat hij van de be langrijke mededeelingen van dr. Blooker ernstig nota zou nemen. Maar toen stoof dr. Blooker, geestverwant van den Minister, op «Met het antwoord van den Minister kan ik niet accoord aan. Het vorige jaar hebikóok al op verbetering aangedrongen, maar er is niets gebeurd. 1'. had verwacht, dat de Minister mij waarborgen, zou geven, een toezegging. Hierbij verklaar ik, dat ik tegen de Begroo ting zal stemmen, De Minister stond paf. Zenuwachtig gaf h:j thans de verklaring, die men want er dachten velen zoo over als de heer Blooker van hem wenschte, en dr. Blooker kon daarna zijn stem aan de Begrooting geven. Inderdaad is het Roode Kruis sedert veel verbeterd. Wij mogen er trots op zijn, dat hier te lande, waar men wellicht achterstaat bij het buitenland wat kanonnen en paarden betreft, de zorg voor den zieken of gewon den soldaat het best is. Mede in verband met het zeer juiste ver zoek van den Directeur der Gemeente-bedrij ven cin zuinig te zijn met gaslicht zullen vele winkeliers voortaan 's avonds om acht uur sluiten. Om half drie Vrijdagmiddag zouden de kaarten voor de poppenkast-vertooning op Zaterdag kunnen worden gehaald door 'n 400 kinders, maar al vóór tweëen stonden, ondanks den stroomenden regen, de kleuters schouder aan schouder vóór «het Valkje*. Er werd dan ook besloten, maar dadelijk de entree-bewijsjes uit te geven. Wel een 400 kinderen moesten teleurgesteld, maar ze gin gen tevreden heen toen hun was beloofd, dat zij Woensdagmiddag zouden kunnen komen. Zaterdag was het jonge goedje al weer heel vroeg present. Dank zij de uitstekende hulp van Padvinders en van heel wat glun dere meiskes werden allen in de zael geloodst. Een gegons en gebabbel van belang tot een der onderwijzers, die de taak op zich had ge nomen van «régisseur parlant au public* hij kénde zijn publiekje - er op een aar dige manier stilte onder bracht. Daar klonk plots het Wijhelmus", dat vooral ons. ouderen, geweldig pakte en ons deed denken aan Doch we zouden liet hebben over de kin deren. Ze gierden het soms uit bij het gekibbel van Katrijn er. Jan zulke pracht-poppen ze luisterden als muisjes zoo stil naar den zoo heel mooien zang van een talentvolle stad- genoote, die zulke aardige kinderliederen ten beste gaf. De oer-komische scène van August den Domme verwekte een reuzen-vroolijkheid. Kortom, de jongelui die zooveel kinderen een prettigen middag c zooveel moeders een rustige paar uurtjes bezorgden, hebben alle eer van hun werk. Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente TE AMSTERDAM, DAMRAK 74. Directeuren J. K. I.. Hl..tNKKNBKRO, Mr. J. VAN SCHKVICHAYEN en Jhr. Br. H. SHIS8AEBT, Verzekerd Bedrug:212 MlIIiOen Gulden waaronder Verzekerd Kapitaal '79 n en verzekerde Rente ruim. 5'/4 WaarborgenI» f» Aan Verzekerden betaald72 n n Ontvangsten in 19131 tl Hoofdinspecteur voor Nederland: P. A. ADAMA VAN SCHELTEMA. NIc. Maasstraat 51, AMSTERDAM. Inspecteur voor^trecht.^ Wecpag|nB.e, 0i2. 65bls, UTRECHT. Morgenmiddag weer een poppenkast-ver tooning en een groote verrassing, die zeker niet minder in den smaak zal vallen. Zondag hadden we te doen op den Utrecht- scheweg. Er waren bijna geen wandelaars en tusschen i en ruim 4 uur zagen we slechts twee auto's passeeren, éen waarvan een militaire krachtwagen. Door de politie zijn aangehouden een rij- wieldief en een individu, dat drie maanden gevangenisstraf tegoed had voor een hier niet aan te duiden daad, Beiden zijn naar Utrecht geleid. Niemand is verplicht, groot of geleerd te zijn, maar wel rechtvaardig. Met het oog op de noodlottige gevolgen, die in oorlogstijd het schieten door zooge naamde non-combattanten voor een plaats kan hebben, heeft de Burgemeester van Mid delburg den maatregel genomen om alle in wonen, die in het bezit mochten zijn van vuur wapens uit te noodigen, die in te leveren aan de Stadsschuur. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik, het onderstaande te plaatsen. DE OORLOG. Men zij erop bedacht, dat, als het ongeluk wil, dat de vijand ons grondgebied binnen treedt, de burger zich geheel onthoude, vijandig ten opzichte van hem op te treden, daar anders nog grooter onheil den inwoners te wachten staat. Men denke slechts aan hetgeen te Vist-, in België, is gebeurd, waar de burgers uit de huizen schoten en de Duitsche soldaten met kokende olie over goten werden. Het in vlammen opgaan van de huizen en het ophangen van hen, die de gesneuvelde of verwonde vijanden beroofden of verminkten, waren het gevolg van die ondoordachte daden Men beheersche zich dus en late aan onze millitaire macht gelukkig ten volle bere kend voor hare taak over, met den vijand af te rekenen. Het verplegen van vriend en vijand is onze plicht. Dat de hebzucht, die als voedsel ook de zucht naar weelde heeft, doorgedrongen in alle lagen van de maatschappij, de oorzaak is, dat Europa in oorlogswoede is ontvlamd, daarover zal ieder 't wel eens zijn. Wanneer eenmaal de oorlog heeft uitgewoed, moge hij dan dit resultaat hebben, als beloouing voor de kommer en ellende, die hij alom gezaaid heeft, dat eenvoud en naastenliefde bij den mensch naar voren zullen zijn ge komen. W. F. WAGTHO. Amersfoort, 10 Augustus 1914. Teji einde met de gaslevering ongestoord te kunnen door gaan, zoolang de aanvoer van steenkolen geheel is opge houden, wordt den gasver- bruikers verzocht, te willen omgaan. De Directeur der Gemeentebedrijven. Het Utrechtsch Landbouw Genootschap vestigt de aandacht van belanghebbenden op onderstaande adressen zijner Afdeelings- besturen in de omgeving van AMERS FOORT en noodigt hen die werk zoeken, zoowel als hen die om werkkrachten verlegen zijn, zich met genoemde Afdelingsbesturen in verbinding te stellen. Afd. AMERSFOORT. Voorz. A. M. Tromp van Holst, AmersfoortSeer. A. van Wei deren baron Rengers, Amersfoort. Afd. DE BILT-MAARTENSDIJK. Voorz. G. L. baron Van Boetzelaer; De Bilt. Secr. J. W. des Tombe. De Bilt. Afd. DRIEBERGEN-RIJSENBURG. Voorz. C. J. Kneppelhout van Sterkenburg, Drie bergen Secr. G. van Burgeier, Driebergen. Afd. DE MEERX. Voorz. G. Veldhuisen, Utrecht, Hoogeweide; Secr. G. A. van Dorsten, de Meern. Afd. RENSWOUDE. Voorz. J. baron Taets van Amerongen, Renswoude; Secret. M. J. L. baron Taets van Amerongen, Rens woude. Afd. VEENENDAAL. Voorz. H. A. van de Westeringh, Veenendaal; Secr. G. J. van Krieken, Veenendaal. Afd. WOUDEXBERG-MAARN. Voorz. baron Van Heeckeren van Brandsenburg, Woudenberg; Secr. C. S. van Beuningen, Maarsbergen. LAMA1S0N BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa van 1) tot 4 nnr. CREÜIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BEHGH. WILHELMIN astraat 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. (Th. W. J. HEYLIGERS en mr. dr. H. Th. A. VERHOEF). Kuutoor voorloopig .Huurhuizen 25, Telefoon 337. Rekening-courant Deposito Prolongatie Effecten Coupons Incasso's Vreemde munt Assurantie Credietbrieven. Verleenen hunne bemiddeling bij het* verhandelen van incourante fondsen. Bij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag De Hollandsche Lelie j Weekblad ij onder Hoofdredactie J VAN l Jonkvr. ANNA de SAVORNIN LOUMAN. j «De Hollandsche Lelie* is het eenige Weekblad in Nederland voor dame3 I l uit de hoogste en beschaafdste krin- i gen. Let hierop voor uwe advertentie. J Prijs p. jaarg. f 5.25, fr. p. p. f 6. - proefnummer gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. voedzaam, gezond, smakelijk, 15 cent. Langestrnat 4(5, Arnlienischestraat 11, Telefoon 77, AMERSFOORT. 11.) Na een honderdtal schreden geloopen te hebben, bleef de heer Mercker plotseling «taan. Hij herinnerde zich den hond, die met hem was meegeloopen van de villa en dien hij na het betreden van het machine-gebouw niet meer had gezien. Tenzke had zeker de deur geeloteD, eer het dier den tijd had om óok naar buiten te komen. Mercker floot en riep herhaalde malen den naam van den Leonberger. zonder dat hem het welbekende vroolyke geblaf van den hond antwoorddena een korte aarzeling zette hij diuirom zijn weg naar huis voort. Dicht voor het tuinhek der villa lag in het heldere maanlicht een groote, donkere massa, dwars over het grintpad. De fabrikant bemerkte haar reeds van verre en hij liet nu het eigenaardige uelluit hooren, waarop de bond door hem was gedresseerd. De donkere massa bleef echter bewegingloos, ais te voren. Met versnelde schreden kwam Mercker nader en boog zich een weinig naar den grond. Thans waa liet verklaard waarom de trouwe Leonberger voor de eerete maal gehoorzaamheid had geweigerd. W aarschijnlijk had hij zich zooeven met ware doodsverachting op den hoop aanvallers gewor pen en was door hen er voor op de vreeselijkste wüze toegetakeld. Met inspanning van zijn laatste krachten moest het trouwe dier zich tot hier hebben voortgesleept, doch het had toen de kracht gemist om over het hek te springen. Aan den drempel van het huis. voor welks bewoners het zijn leven had geofferd, was het op deze plek in den stillen zomernacht gestor ven. Toen Mercker zich weder had opgericht, vloog zijn blik met een woesten dorst naar wraak naar het dorp. Vervolgens begaf hij zich schielijk de trap op naar zijn werkkamer, om een kort bericht aan gaande het oproer en bet verzoek om militairen bijstand te schrijven, welk schrijven zijn knecht nog den zelfden nacht naar de naburige garni zoensstad brongen moest. Het was omstreeks middag van den volgenden <la3, toen Isa Hadenroth zonder eenige begelei- t ding den weg insloeg, die var. de villa voorde j naar de arbeiderswoningen. Zy zag er ernstig en bleek uit, als na een voorafgegane heftige opwinding en dieper dan anders hadden zich de kleine troteche lijnen, die van de mondhoeken uitgingen, in haar I schoon gelaat gegrift. Op het fabriekstersein was alles doodstil. Voor de eerste maal sinds zij in gebruik genomen waren, bliezen de beide hemelbooge schoor- steenen op een gewonen werkdag hun zwarten adem niet in de luchtvoor het eerst zweeg op een werkdag het kuchen der machines, het gon zen der door reusachtigs drijfriemen in bewe ging gebrachte raderen en het eentonige geklep per der tallooze weefstoelen. De arbeid rustte. Doch het was niet de vroolijke rust van den Zondag, die over het dal lag, maar de drukkende, angstwekkende stilte, die gewoon lijk het uitbarsten van een onweer pleegt vooraf te gaan. In de naaste omgeving der villa was geen sterveling te bespeuren en eerst op korten afstand vóór de arbeiderswoningen ontmoette Isa eeu troepje mannen, die met sombere ge zichten met elkander spraken. Een van hen maakte de anderen op de nade ring van de jongedame opmerkzaam en ver wonderd wendden allen het hoofd naar haar om. Stellig zou Isa haar bedenkelijken weg niet hebben voortgezet, wanneer er tot dusver ook het geringste gevoel van vrees in haar hart ware geweest. Nu echter vertaagde zij toch voor een oogen- blik onwillekeurig haar gang daar zij zag hoe somber, ja bijna dreigend de blikken dezer mannen op haar gericht waren. Sedert haar vroegste kindschheid had zij niet anders gekend, dan dat iedere arbeider der fabriek met een vriendelijken groet de pet voor haar afnam en dat zelfs over de sombersfe meest bezorgde gezichten als 't ware een ver-' helderende glimlach was gegleden bij baar aan blik. Thans kreeg zij voor de eerste maal het bewustzijn, dat buiten haar schuld ook op haar een deel van den vreeselijken haat was gevallen, waarmede al deze menschcn thans tegen Mercker vervuld waren, en tegelijk met een gevoel van diepe smart over deze ontdekking, maakte een beklemmende angst zich van haar meester. De drukkende heerschappij dezer vrees en de machtige verzoeking om terug te keeren en te vluchten, waren slechts van korten duur. Isa was zich van geen onrecht jegens deze raenschen bewust, die haar thans in zulk een onvriendelijke houding den weg versperden zij was integendeel bereid om te troosten en te helpen, zoover haar zwakke krachten rsikten. Waarom zou zij dan vrees aan den dag leggen, die bijna den schijn had van de uiting van een kwaad geweten Met fier opgeheven hoofd en kalm gelaat ging zij verder. Eenige oogenblikken slechts had het den schijn alsof men haar niet ongehinderd wilde later voorbijgaan doch toen zij de grosp be reikt had, weken de mannen uiteen, alsof zij aan het bevel van de eene of andere onzicht bare macht moesten gehoorzamen en namen, hoewel langzaam en m6t blijkbaren tegenzin, hun hoofddeksels af. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2