1)E PRINS. zuinig: Advertentiën. CREDIET- VEREENIGING WETENSCHAP - TECHNIEK - 1ST lERKADE's Roggebrood M. 1 IOÖSTERYEEN, met licht- en kookgas OORLOGSFOTO'S Losse nummers a 6 cent verkrijgbaar. Feuilleton. Een zoenoffer. klam dier Bank hier weer rilverbona nk- 'X ^Augustus was reeds voor anderhalf milHoen aan zilverbons in omloop. Aan kolonel H. J. Indewey, thans non- actief, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pen sioen. Tot concierge van het kadaster en de hypotheken is benoemd de heer J. A. Meijer. Mejuffrouw J. L. G. Elbink behaalde de Middelbare akte Engelsche taal A, de heeren I. van Spïlgel en J. Sjaardema verwierven de Lagere akte Engelsch. De heer C. Ch. Fröger, thans onderwijzer te Hoevelaken, behaalde de hoofdakte. De zuivelfabrieken Amersfortia* en »De kleine Pol* stelden den prijs van gepasteu riseerde melk op 9 cent. van rauwe volle melk op 7.5 cent per Literde laatste af gehaald aan de fabriek 7 cent. De prijzen van rundvleesch, kalfsvleesch en varkensvleesch zijn verlaagd met 10 cent per Kilo. Op aanstichting van jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, thans Burgemeester van Veendam, is daar een proef genomen met het bakken van wittebrood, gedeeltelijk bestaande uit bloem van tarwemeel, vermengd met aard appelmeel. Het brood moet een heerlijke smaak hebben. Wie onnoodig in gebreke blijft, zijn ver plichtingen na te kornen, is mede-verantwoor delijk voor het uitlokken van een algemeene ramp. Indien het zakenleven wordt verlamd door het uitblijven van betalingen, moeten allerlei bedrijven worden stop gezet en moet op groote schaal personeel worden ontslagen. Wie de heerschende werkloosheid en ellende niet wil vergrooten, make, door het voldoen aan zijn financieele verplichtingen, voort zetting van het bedrijfsleven mogelijk. Uit Den Haag meldt men ons: Nu blijkt, dat er reeds ongerustheid begint te komen over hetgeen zal geschieden als de Araaterdamsche effectenbeurs weer zal wor den geopend, verzoekt de Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel mede te deelen, dat aan den Voorzitter van de Amsterdam- sche Vereeniging voor den effectenhandel bekend is, dat de Regeering er op rekent, dat de weder-opening van de Amsterdamsche effectenbeurs niet zal geschieden zonder voor kennis en goedkeuring 'van de Regeering. Indien de toestanden zoodaning zijn, dat de effectenhandel weer in normale banen zal kunnen worden gebracht, zal de Regeering overleggen met de verschillende organen op bet gebied van den geld- en effectenhandel, waartoe ook de Provinciale Bond behoort, met welken zij thans voortdurend in contact staat. Er zullen dan maatregelen kunnen worden genomen om te voorkomen, dat, door een plotselingen overgang, een aantal eige naars van effecten, welke voor prolongatie- posten in onderpand zijn gegeven, zullen worden afgeslacht*. Indien het noodig mocht blijken de hulp van den wetgever in te roepen, zal de Re geering niet aarzelen het ontwerp van een noodwet aan de Staten-Generaal in te dienen. Men kan er van verzekerd zijn, fit de Regeering een open oog heeft voor de moeilijkheden, die bij den terugkeer tot nor male toestanden voor de deur staan en dat tij zal doen al hetgeen iu haar vermogen is om een zoo geleidelijk mogelijke afwikkeling in de hand te werken. De militairen te velde zijn tuk op berich ten ven huis, doch tal van voor hen bestemde poststukken komen terug als onbestelbaar. Daarom zij nogmaals herinnerd, dat op het adres moet worden vermeld het wapen eb het ohderdèei, Waarbij de geadresseerde dientvooral alle voorletters goed vermel den en d u i d e 1 ij k e namen schrijven. Het verdient eveneens aanbeveling, naam en adres van den afzender op den achterkant duidelijk te vermelden. Tijdelijke Gemeentelijke ARBEIDSBEURS. Van de werklieden, die zich tusschen 7 en iz Augustus bij de tijdelijke Gemeentelijke Arbeidsbeurs hebben aangemeld, is nog geen werk gevonden voor: 5 administratie. 3 bakker. beeldhouwer. 3 behanger. 1 borstelmaker. 3 cacaobewerker. 2 electricien. «7 grondwerker. 5 handelsreiziger. 1 koffermaker. 16 koopman. 3 letterzetter. 1 locomotlevenpoetser. 1 lompensorteerder. 2 loodgieter. 2 loopknecht 1 machinedrijver. 1 metselaar. 2 meubelmaker. 1 pettenmaker. 3 schilder. 14 18 schoenmaker. sigarenmaker. 47 sjouwer. slager. 1 smid. 1 stoffeerder. 1 stoker. 4 stukadoor. tabakswerker. 3 timmerman. 10 veldarbeider. 3 voerman, 6 werkster. 1 winkelbediende. 1 winkelier. 1 zadelmaker. '9 diverse arbeid. De meeste werklieden zijn ook bereid, ander werk te doen. Hebt gij arbeidskrachten noodig? Vervoeg U dan aan de Arbeidsbeurs ten Stadhuize, telefoon no. 15, waar zich velen hebben aangemeld om werk. Laat bij de groote werkloosheid niemand kosteloos zijn werkkracht geven waar die kan betaald wordenhoe goed ook be doeld, staat men, dus handelende, de velen in den weg, die werk en dus brood zoeken. De jongen met den vlieger heeft, zonder dat hij 't wil of misschien zelf weet, reus achtig succes. Dinsdagavond liepen de menschen weer te hoop. Een licht was waar te nemen tegen den donkeren hemel. Onderstellingen zonder tal. Zeppelin's en wat niet al. 't Was weer de vlieger, nu met een pa pieren lantaarn aan de staart. Wie zijn rijwiel mist, ga maar eens kijken of het aan het hoofd-bureau van politie staat. De weg van hart tot hart is zoo kort en toch hebben sommigen zoo langen tijd noo dig om hem te vinden ja er zijn er, die onderweg vetM alen. Vit don. Omtrok. Tot Directeur van het post- en telegraaf kantoor te Baarn is met ingang van 1 Sep tember benoemd de heer G.J. Scholten, thans te Driebergen. te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. H. van den BEBGH. WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Yrjje toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. VAN RIJN'S KlMOSTERD voedzaam, gezond, smakelijk, 15 cent. Langestra&t 46, Arnhemschestraat 11, Telefoon 77, AMERSFOORT. 2 Ten einde met de gaslevering ongestoord te kunnen door gaan, zoolang de aanvoer van steenkolen geheel is opge houden, wordt den gasver- bruikers verzoeht, te willen omgaan. De Directeur der Gemeente-bedrijven. ONDERLINGE EETJKSXT. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENU voor de week 16 tot en met 22 Aug. ZONDAG 16. Kalfslappen. Snijboonen. Abrikozen met vanillesaus. (Londonderry-soep). MAANDAG 17. Karbonade. Gestoofde sla. Vermicelli- schoteltje. (Kerry-soep). DINSDAG 18. Roastbeef. Spersieboonen. H.O.-koekjes. (Vermicelli-soep). WOENSDAG 19. Gestoofd Rundvleesch. Wortelen. Rijstpudding met prunellen. (Rijst-soep). DONDERDAG 20. Tomaten-soep. Bloemkool. Braadstuk. VRIJDAG 21. Baklappen (desv. visch). Sla. Komkommer. Griespudding met bessensap. (Groente-soep). ZATERDAG 22. Fricandeau. Postelein. Rijstebrij. (Macaroni-soep). Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. De achteraan staande soepen worden dage- lijks geleverd 4 10 cent per portie voor leden. Voor nlet-leden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar. In eiken Boekhandel teekent men in op den Hen Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Zoolang de Europeesche oorlog duurt, worden in elk nummer opgenomen van onze eigen fotografen. Men abonneert zich door het geheele land bij eiken solieden Boekhandelaar of bij de Agenten tegen f3.— per jaar voor de gewone, en tegen f5.— per jaar voor de luxe editie. Abonnementen kunnen met elk nummer aanvangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is, kan men zich direct abon- neeren tegen toezending van postwissel van f 3.75 voor de gewone en f5.75 voor de luxe-editie, aan den Uitgever N. J. BOON, Amsteldjjk 13, Amsterdam. Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi papier met 40 a 45 platen per week. ia.) Juffrouw Hadenroth begaf zich regelrecht naar bat huisje van den ouden Martensvlak daarbij ontmoette tij den dokter. Toen daze haar zag, schrok bij merkbaar. „Ik ga even naar den ouden Martena zien, dokter hoe is het met hem f" De dokter wachtte even met zijn antwoord ea zeide toen ernatig: „Ik heb zijn woning zoo juiat verlatenik vermag hem oiat meer te helpen". „Wat, doktar, u wilt daarmee toeh niet zeggen, dat „Helaas, ja. De eteen, die deb armen grijsaard haeft getroffan, moet wel door een heel krach- tigen arm zyn geworpen. Nadat de oude man den heelan nacht bewuateloos heeft gelagen, is bet zwakke levenavlammetjé ongeveer een uur geleden langzaam uitgedoofd". Diep aangedaan had Iaa de handen aaamge- drukt „O boe vreeeelijk I En Gertrud de arme, arme Gertrud? Hoe nameloos ongelukkig moet sij sich wel gevoelen 1 Neen, dokter, thans moogt U me werkelijk niet langer trachten tegen te houden. Gertrud Martena ie mijn eerate speel kameraadje geweest en ik heb steeds een bij. zondere neiging voor haar gevoeld. Nimmer zou zij het mij vergeveD, wanneer ik haar thans in hoar leed alleen liet". Dokter Waltershausen loosde een diepen zucht, doch een blik op Isa's vastberaden gelaat moest hem wel duidelijk maken, dat er geen kans be stond om haer tot andere gedachten te brengen. Hy schikte zich dus in het onvermijdelijke en reikte haar den arm om haar persoonlijk naar hat huisje van den ouden Martena te ge leiden. Een groot aantal personen, waaronder vrouwen eu meisjes de meerderheid uitmaakten, had zich vóór de woning verzameld het verschijnen van Isa verwekte bij deze hoop klaarblijkelijk nog grooter opzien dan bjj da mannen, die zij zoo even aan den ingang van het dorp was voorbij- De dochter van den handelsraad kon er zich nu door eigen ervaring van overtuigen dat de dokter de dingen juist had beoordeeld. Er waren herhaalde en zeer krachtige uitdruk kingen van den bjj de arbeidersbevolking beminden dokter noodig, eer men, en nug met tegenzin, hun een smallen doortocht opende. Niemand beantwoordde Isa's groet an het bleef niet bij de giftige, hatelijke blikken, die zich van alle kanten op het meisje riohtten. Rechte en linkB van den pijnlijken weg dien zij gaan moeat, deden zien hatelijke bemer kingen en ook scheldwoorden hooren, die het meisje het bloed naar da wangen joegen, ofschoon zij ze gelukkigerwijze maar ten deele verstond. Onwillekeurig steunde zij vaster op den arm van haar geleider, want de oevende knieën dreigden baar den dienst te weigeren. Thans echter had zij zich de mogelijkheid tot omkeeren afgesneden en met half gesloten oogen en een kloppend hart trad zij na eenige onbe schrijfelijk pijnlijke en haar een eeuwigheid toe schijnende oogenblikken over den drempel van het lage, bouwvallige huisje. Rechts van de smalle gang lag de huiskamer, die den ouden Martens tevens tot slaapvertrek had gediend en waarin hij nu ook zijn laatsten slaap was iDgegaan. Het gonzende gadruisch van vele gedempte stemmen klonk Isa tegomoet en toen nu dokter Waltershausen de op een kier staande deur had geopend, zag zij het kleine vertrek, welks bsl- kenzoldering bijna op de hoofden der grootste mannen scheen te rusten, dicht met menschen gevuld. Bij den eersten aanblik vermocht Isa daarom noch het sterfbed van den ouden man r.och de gestalte zijner dachter te ontwaren, doch het had allen schijn, aleof thans de verrassing, die haar aanblik heden overal te weeg bracht, zich hier op een niet minder dreigende wijze lucht zou geven als zooeven vóór het bais. De kleine dokter toonde echter, dat het hem noch aan moed, noch aan tegenwoordigheid van geest ontbrak om, waar zijn ridderplicht het hem gebood, een moeilijken toestand ook met man nelijke vastberadenheid meester te worden. Isa's arm vast tegen zich trekkend, trad hij met haar zóóver ter zijde, dat de uitgang vrij werd en bij de algemeene verstomming, zeide hij op zijn «nergieken, hartelijken toon „Geloof jelui nu werkelijk een dienst te be wijzen, of zou het raadzaam zijn, Gertrud vooreerst een weioig aan zichzelve over te laten Helpen kan toch niemand van jelui, en wie weet, of er niet do een of ander onder jelui ia, die zijn behoorlijk aandeel heeft aan den dood van de zen braven man, want de laffe schurk, die den steen heeft geworpen, is zijn moordenaar geweest bedenkt dat wel. E11 als je dan toch met elkander willt beraadslagen wat je voor goeda ala boats, doening aan het arme meisje bewijzen wilt zoo kan jelui dat zeker vrij wat beter op een andere plaats doen dan juist hier, waar alleen je tegen woordigheid reeds geen vertroostende gedachte in haar hart kan laten opkomen. De deur staat open, zooals je siet, en bovendien is, zooals je eveneens ziet, hier iemand met me meegekomen, die denkelijk beter in staat is om te troosteu, dan een van jelui". Reeds bij de duidelijke toespeling op hun me deplichtigheid aan het droevig einde van den ouden Martens, was een deel der aanwezigen ongemerkt naar de deur geschoven, an toen do dokter zyn scherpe strafrede had geëindigd, le digde zich de kamer schielijk en onder diep zwijgen der aanwezigen. Sleobts heimelijk gluurde nog deze en gene naar isa, die al haar wilskracht inspande om standvastig en bedaerd te schynen, ofschoon het haar voor de oogen schemerde en de bedompte lucht van het lage vertrek haar borat be nauwde. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2