SIDOL cfaieL/óC&w ALGEMEENE Advertentiën. Arts KAMERLING afwezig:. ƒ1.50 per bus a 1 Kilo. VAN RIJN'S DEMSTEMOSTERD de allerbeste, wereld beroemde metaalglans. Feuilleton. Een zoenoffer. Wat praat men toch van duur geld. In Vicrdag's Sportbureau, aan de Var kenmarkt, hangt voor slechts óen dubbeltje te koop een zeer practisch portefeuilletje ter bewaring van zilverbons, waarin een zoo'n bon van f2.50, een van fi en een van f 0.50. 't Is waarlijk te geef. Wie ten postkantore een zilveren knipje heeft laten liggen, kan het daar terug krij gen als zij weet wat er, behalve geld, in zit. Tien jaar en toch reeds zóo geraffineerd. Zaterdagavond omstreeks half acht werd een kleuter van een jaar of tien onder ge weldigen toeloop naar het politie-bureau geleid. De jongen had een portemonnaie gestolen van iemand uit Hooglanderveen, die hier pruimen had verkocht. De kinderschaar, die bij het opbrengen meeliep, wist heel veel leelijks te vertellen van den jongen deugniet, die, als een reeds volleerde gauwdief, het geld ongeveer een daalder in den zak gestoken en de portemonnaie bij de Bloemendalsche binnen poort in een riool geworpen had. De Duitsche trein vervoerde gisteravond den Japanschen gezant te Berlijn en een aan tal van zijn landgenooten. I.iefde voor het vaderland uite zich óok en vooral in liefde voor alle landgenooten. Aan de Tweede Kamer, welke morgen bijeenkomt, is voorgesteld het volgende te bepalen De Gemeenteraden zijn bevoegd in het jaar 1914 de verkiezing van Wethouders, die krachtens artikel 83 der Gemeentewet moet plaats vinden op den eersten Dinsdag in September, en van de vaste commission uit den Gemeenteraad, die volgens artikel 54 der Gemeentewet jaarlijks benoemd moeten worden, uit te stellen tot een naderen dag vóór 1 Maart 1915. Tot den dag waarop de verkiezing plaats heeft, blijven de aftredenden hun ambt vervullen. De nieuw gekozenen worden geacht be noemd te zijn op den dag, waarop de aftre ding van hun voorgangers zou hebben plaats gevonden, indien van de hier geschonken bevoegdheid geen gebruik was gemaakt. Deze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging. De elfde oorlog is Zondag verklaard. Japan zal als negende mogendheid deelnemen aan den doodendans. De Duitsche gezant in Marokko is uitge wezen. Wie volgt? Italië dan wel Turkije of China het eerst? In het begin van den oorlog werd gemeld, dat Garros zich had opgeofferd om een Duitsch vliegtoestel in de lucht te vernielen. De Parijsche correspondent van de «Nieuwe Rott. Crt«. sprak iemand, die 17 Augustus met den dood gewaande heel rustigjes te Parijs heeft gedineerd. Maar al te waar zijn de gruwelen, die de plattelandsbevolking van België heeft bedre ven tegenover gewonde Duitsche soldaten. Hetgeen daarover wordt bericht, grenst aan het ongelooflijke en overtreft verre de wreedheid der meest wilde volkeren. De Vorst van Albanië is met zijn gezin gevlucht naar Bari, in Italië. Sedert Zaterdagochtend wordt ook hevig gevochten in Zuidelijk Belgiëeen nog feweldiger worstelstrijd dan de slag in otharingcn, tusschen Metz en de Vogezen, in welke de Duitsche troepen ten slotte het Fransche leger op de vlucht joegen. Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente - TE AMSTERDAM, DAMRAK 74- Dlrectouron .1 K I, lll.ANKKMIKIUI. *r. -I. VAX SOIIKVICIIAVHX ,n Jhr. «Ir. II. MHSXAKIIT. 'v'enekcrd Bcd.ag:- 212 Mlllloen Gulden woaionder Vctrekerd kapitaal cn ve,zekerde Rente ruim«f '4 Waarborgen- Aan Verzekerden betaald'f Onlvangitcn in 1913t» """'p^A.^MmVvAN^CHELTEMA, NIc. Maonstraat 51, AMSTERDAM. tnapecte^ voor^trechtWeer(,9,nKel Q.Z. 65bls. UTRECHT. Ook hier schijnen de verbondenen terug gedrongen naar Noord-Frankrijk. Met spanning wordt door heel de wereld gewacht op nadere berichten, die echter eerst gegeven zullen worden als het doel der operatiön volkomen is bereikt. Generaal-kwartiermeester Von Stein, sous chef van den grooten Generalen staf van het Duitsche leger, meldt, dat vijf van de negen forten rond Namen zijn genomen cn dat de vier overige ook weldra zullen vallen. Heden overleed tot onze droefheid, na kortstondig lijden, in den ouderdom van 77 jaren, onze geliefde Tante donaiiière KYFTENBELT, gel». Baronesse Schiiiimelpeii- niiick van der Oyo. Uit aller naam, A. J. Baron SCHIMMKLPRN- N1NCK VAN DER ÜYE. Huis Weldam. Hoevelaken, 24 Augustus 1914. is tot, en met, 1 September De praktijk, ook voor het Zieken fonds, wordt waargenomen door de overige burgergeneesheeren. VRAAGT voor haar wagenwerkplaats in Deli, op Sumatra, een OPZICHTER voor ile Wagen- makerij (afdeeling IJzerconstructies). Aanvangsalaris f 225 per maand met vrijen overtocht, vrije geneeskundige behandeling en vrije woning. Alléén sollicitanten, die reeds cenige jaren in een dergelijke betrekking bij een spoor wegmaatschappij werkzaam geweest zijn, cn met alle werkzaamheden in de wagenstel- plaats. alsmede met de herstellingen van wagens en rijtuigen bekend zijn, kunnen voor deze betrekking in aanmerking komen. Aanbiedingen per brief met opgave van werkkring, doch zonder getuigschriften, aan het kantoor der Maatschappij, i leerengrarht 164 te Amsterdam. De fabrieken van blijven doorwerken met haar volledig per soneel. Zij wijzen er met nadruk op dat hare Cacao geen luxe artikel, doch een voedings middel bij uitnemendheid is en niet aan bederf onderhevig. Zij raden een ieder aan, onder de tegen woordige omstandigheden, een flinke hoe veelheid te koopen. De prijs van BLOOKERS DAALDERS CACAO blijft Kleinere bussen naar verhouding. J LISSÜNE ZOON belasten zich met het terughalen van reizigers uit het buitenland en het persoonlijk opsporen van koffers. Adres: Singel 155 te Amsterdam. (IREDIET-VEREEMHING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mi'. II. J. M. viiti tien ÏIKIUIII. wilhelm in astra at 5. Zij stelt zich ten dool het verleenen van Crodieten onder per soonlijke of zakelijke zokerhoid of in-h'anco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden 5 deposito rekening-courant. IC.) „Wij kennen elkaar te kort, mejufl'rouw, en de toestand, waarin onze kennismaking ge schiedde, is een te ongewone dan dat ik mij een meening omtrent uw handelwijze zou ver- oorloren" antwoordde de kapitein beleefd. „Dat deze in ongunsligen zin uitviel, daarvoor zou u bovendien uw jeugd bewaren". „No, dat is zeer vleiend! Ter wille van mijn groote jeugd, zult u het dus ook versmaden om my te antwoorden, wanneer ik u vraag, wat u nu verder denkt te doen „O neen, want dit antwoord is heel eenvoudig. Ik zal doen hetgeen de omstandigheden mij gebieden". „Maar u zult toch niet op onze raensohsn laten schieten, niet waar Wat er ook gebeuren moge, dat zult n toch zeker niet doen De kapitein loosde ecu diepen zucht, en de ernstige plooi tusschen zijn wenkbrauwen kwain thans nog scherper uit. „Ik hoop en wensch van ganscher harte, dut mij zulks beapaurd moge blijven, mejuffrouw „Maar u houdt de mogelijkheid niet voor geheel uitgesloten riep Isa opgewonden uit. „U zoudt werkelijk in staat zijn, zulk een bevel te geven „Wanneer de tank, die mij hier is opgedragen op een andere wijze niet meer vervuld zou kunnen worden dan zeker. Doch ik geloof, dat het voor ieder onzer aangenamer zal zijn om van dit onverkwikkelijke thema af ie stappen Ken uitvoerige uiteenzetting over liet begrip van raiin plichten als militair niet als mensch zult u zeker wel niet van mij wenschen te vernemen". Zij waren nog maar een kleine honderd schreden van de vila verwijderd, naar welke f bet jongemeisje thans toesnelde zonder afscheid I te nemen van haar geleider. Kapitein Von Nordenholz scheen haar zulks I niet euvel te duiden. .Slechts een eigenaardig nadenkende trek lag er op zijn gelaat, terwijl hij de vlugge gestuite met zijn blikken volgde, en als nnt een licht beklagen schudde hij het hoofd, toen zij 11a eenige oogenblikken tusschen de hegpen van den tuin was verdwenen. Voor de uitnoodiging van Mercker bedan kend, hadden zich de officieren der compagnie een eenvoudig middagmaal in de dorpsheiberg gereed laten maken. Hij kon dus slechts gast vrijheid bewijzen aan de onderofficieren en do tien soldaten, die tot bescherming yuii de villa daarin waren ingekwartierd. Na zonsondergang werd hem echter door een bediende gemeld, dat kapitein Von Nordenholz hem om een onderhoud liet verzoeken. Wanneer Mercker bij zijn eerste korte ont moeting met den officier slechts met moeite zijn misnoegen had kunnen onderdrukken over diens j voorname, koele ongenaakbaarheid, thnns gaf diens houding hem nog minder reden om zich over dit verzoek te verheugen. De (leach oude Johannisberger, die hij terstond had laten brengen, bleef ten gevolge van de korte weigering van den kapitein onaangeroerd. Het klonk als een slechts half bemanteld ver wijt, toen de kapitein na een korte wisseling van de gewone beleefdheden zeide: „Volg na de meldingen, die mij tot dusver ge il: m werden en uit de waarnemingen, die ik met eigen oogen kon doen, schijnt de in uw bericht uitgesproken bezorgdheid eenigszins over dreven le zijn geweest. Het volk heeft zich ge durende den ganschen namiddag volkomen rus tig gehonden en nergens eenige vijandschap tegen mijn manschappen aan den dag gelegd, Keu herhulirig van het oproer zal denkelijk wel niet ui'er le duchten zijn". Mercker achtte het tegenover deze terecht wijzing zijn plicht om een ietwat trotsche hou ding aun te nemen. „Het is mij natuurlijk hoogst aangenaam te hooren, kapitein, dat reeds de komst der mili tairen zulk een bedarende uitwerking heeft gehad, doch ik betwijfel of zij zal blijven voortduren. De lieden, die u onder de oogen zijn gekomen, mogen er zeer onschuldig en bedaard uitzien, maar u kunt ook geloof slaan aan mijn betere kennis der toestanden, wanneer ik u verzeker, dat de groote massa steeds genegen is om ge hoor te geven aan deze opruiers. Zoolang hel ten minste niet gelukt is, den wever Georg Jieinecku te nrresteeren, is het mij bij den bes ten wil onmogelijk om aan herstel der orde te gelooven". „Wellicht zou er een heel eenvoudig middel zijn om dezen persoon en de andere zoogenaamde rad draaiers onschadelijk le maken, zeide de kapitein''. „Ik ben zeer benieuwd 0111 dit te leeren ken nen, kapitein". „Ken paar uur geleden zijn mij in de dorps herberg een paar bejaarde arbeiders koraer. opzoeken, die een blijkbaar zeer oprecht leed wezen over de gebeurtenissen van gieter aan den dag legden en iedere herhaling vnn zulke opstootjes voor volkomen uitgesloten verklaarden, wanneer u, mijnheer, maar éen enkelen slap wilde doen om hun wat te gemoet te komen. Men schijnt inderdaad reeds met zeer kleine concessies tevreden te zijn en het lijdt bijna geen twijfel of dit zou een oneindig beter en aanbevelenswaardiger middel zijn om do geor dende toestanden terug te krijgen, dan een militair optreden, hetgeen ook altijd een ook voor den werkgever bedenkelijke verbittering moet achterlaten". Mercker vertrok de mondhoeken tot den hem eigen spottend minachtenden glimlach. „fk begrijp heel goed, kapitein, dut u voor een oplossing is door welke uw taak zeer ver licht zou worden, doch het spijt mij, dat ik uw raad niet kan opvolgen. Hoe ik mij tegenover de eischen der arbeiders wil gedragen, moet eenig en alleen aan mijn beoordeeling overge laten blijven en uw chef zal u zeker ook wel niet opgedragen hebben om de hier heerBchcnde kwestie te beslechten. Om de opruiers, waarvan ik zooeven sprak, onschadelijk te maken, beBtaat naar mijn ervaring en overtuiging slechts éen werkzaam middel en dat is, hen bij de minst6 poging tot verzet on verbiddellijk neer te schieten De kapitein verwaardigde zich niet, op deze bemerking te antwoorden. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2